Zaterdag 23 April 1904. ier i Is. z e e s c tL e Cour an t). 'Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCJE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDEKDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. verzending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7992. Directeur a, «T. de LOOZE A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 1—3 regel» 30 Cte. meerdere regela 10 Cte.knnnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkei,, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 19 April. Volgens een bericht uit particuliere bron heeft generaal Koeropatkine op hot oogenblik een leger van 300.000 man op het oorlogeterrein. Men aoht dit leger eterk genoeg onder de tegenwoordige omstandigheden. Dientengevolge zal men voor- loopig ophouden met het zonden van troepen naar Mandsjoerrje. Volgens de laatste cijfers bedroeg de bemanning der verongelukte vPetropavlofak" precies 628 man. Van dezen zijn 32 gered, zoodat 596 hun graf in de golven hebben gevonden, of beter gezegd in hun ijzeren muizenval zijn verdronken, toen het groote sohip in minder dan geen tijd naar de diepte zonk en het water naar binnen drong van alle zijden. Een vreeselijke doodstrijd moet het zijn geweest daar binnen in dat groote sohip. Uit Liaojang wordt bericht, dat Zaterdag en Zondag eenige onbeduidende voorposten gevechten aan de Yaloe geleverd zijn. Zaterdag avond werden 6 Japanners gedood. Ook Maandagavond zijn schoten gewisseld. Het heet, dat de Japansche verkenners zich als Eoreaanscbe boeren kleeden en dat zij de Russische voorposten in het Russisch aanroepen om aohter hun juiste stelling te komen. Aan een Engelschen correspondent te Kharbin heeft Grootvorst Cyrillus zijn indruk ken medegedeeld betreffende den ondergang der »Petropavlovsk". Op het oogenblik der ontploffing bevond hij zich met admiraal Makaroff op de brug. Het was, zegt bij, alsof hemel, aarde en water in elkander stortten en uit een geweldige golf stegen een zuil van rook eo vreeselijke vlam men op. Verbrand, verblind, verdoofd kwam groot vorst Cyrillus eindelijk voldoende tot bezinning om te bemerken, dat het schip snel met den boeg onder water zonk en weldra geheel zou verdwenen zijn. Bij zijn pogingen om naar het achterschip te komen geraakte de vorst echter te water. Toen zoo vertelde hij schoot mij bliksemsnel de gedachte door het hoofd, zoo diep mogelijk onder water te duiken, ten einde zoover mogelijk van het zinkende schip verwijderd te raken. Grootvorst Cyrillus dook zóó diep, dat hem de slapen bijna bersttentoen bij weer boven kwam was de »Petropavlovsk" verdwenen en de zee volkomen rustig: een en ander had slechts één minuut en 40 seconden geduurd. Aan de Standard wordt uit Odessa gemeld, dat thans met beslistheid verzekerd wordt, dat 3 officieren en 55 minderen het leven verloren hebben bij den ondergang van den Ruseischen torpedojager ïStrashni", die Woensdag der vorige week bij Port-Arthur gezonken is in het gevecht met de Japanners. Zuid-Afrika. De politie van het district Lijdenburg achtervolgde en arresteerde 7 bereden ex- bnrgers, die vervolgens voor den rechter werden gebracht en beschuldigd van hoogverraad. De behandeling van de zaak werd uitgesteld. Uit Johannesburg komen nu weer berichten, dat het besluit betreffende den invoer van Chineescbe werkkrachten spoedig zal worden afgekondigd en dat direct daarop te Hongkong de inscheping zal plaats hebben van de eerste groep koelies. Bloemfontein, 20 April. Met betrekking tot de zaak der 7 Boeren, die onder beeohnldiging van hoogverraad in het district Lijdenburg gearresteerd zijn, deelt het blad De Post op gezag van een voornamen Afrikaaoder en anderen mede, dat ijverige revolutionnaire propaganda wordt gevoerd, waarvan drie in Groot-Namaqualand wonende, gewezen Boeren-commandanten der Eaapsche opstandelingen de leiders zijn. Dezen moeten een geheime vereeniging hebben opgericht, welker leden, wanneer zij verraad plegen, met den dood gestraft zouden worden. De Post acht het veelbeteekenend, dat zij Trans- vaalsohe vrijwilligers op groote schaal aan werven en een transport hebben gehuurd. Indië. De geheele landstreek van de Boven Kapoeas en de Boven Kehajan is in opstand. Vele districtshoofden zijn naar den vijand overgeloopen. De geheele mobiele colonne van Bandjermasin ie reeds uitgerukt. Zwitserland. Donderdagnacht tusachen één en twee uur raakte een lawine los van den Spitzhorn in Zwitserland. In den val werd het gebuoht Mühlbach, bestaande nit drie huizen en drie molens, meegesleept. Van de twintig inwoners, die in het bed werden verrast, kwamen er dertien om. Men vreest nog voor meer ongelukken, daar de sneeuw dit jaar in groote massa's op de bergen is saamgepakt. Op het Züricher meer is Zaterdagmiddag een roeiboot omgeslagen, waarbij een jonge Deen en een Zwitser, die op het punt stond het ingenieursexamen te doen, verdronken. Een gymnasiast wist zwemmende den dood te ontkomen. Oostanrijk-Hongarije. Even onverwaobt als verleden jaar in ons land brak Woensdag in Hongarije een algemeene staking onder het spoorweg personeel uit, welke beweging te Pest reeds aangevangen was. Toen het Woensdagochtend om 8 uur bekend werd, dat drie boambten van het station Rakos ontslagen waren, verklaarden alle anderen, dat zij hun ontslag namen. Een binnenkomende sneltrein werd aan gehouden, een tweede trein, wiens machinist zijn ontslag niet wilde nemen, werd tot staan gebracht, doordat een aantal beambten voor den trein op de rails gingen liggen. Van Rakos uit werd het bericht van de stakiög in alle richtingen overgeseind. Twee hooge beambten, die zich meester wilden maken van de telegraaftoestellen, werden aangevallen. Het eerst sloten zich de beambten van het Westeretation te Pest aan. De treinen staan óf in de kleinere stations of op de open lijnen. De passagiers waren genoodzaakt uit te stappen. Beriohten uit de proviooie melden, dat de dienst overal gestaakt is, behalve te Szabadka. Te Szolnok werd eeD machinist met de revolver gedwongen, de locomotief te verlaten. Ook legde men dynamietpatronen op de rails. De beambten, welke een stakersmeeting te Pest wilden bijwonen, zijn Woensdagmorgen zonder plaatskaarten iu het Centraalstation aangekomen. Te Kelenföld bij Pest werden ongeveer 1000 van zulke niet-betalende reizigers door de politie en de troepen aangehouden. Boedapest, 20 April. Buiten de 450 spoorwegbeambten, die in hechtenis genomen werden voor de Kamerzitting, zijn nog 500 beambten, die uit Fiume kwamen, gearresteerd. Het telegrafisch verkeer is op verschillende punten verbroken, daar de stakers de sein- toestellen uit elkaar genomen hebben. Engeland. Te Meldreth, in Cambridgeshire, heeft een jongen van 15 jaar, de zoon van een advocaat, zijne moeder met een revolver in koelen bloede doodgeschoten. De jongen zeide, den moord te hebben begaan ter wille van zija klein zusje, want de moeder drouk eo hij wilde niet hebben, dat het kind in eene omgeving werd groot gebracht als die, waarin hij en zijne grootere zuster gedwongen waren geweest, te leven. Volgens de laatste berichten zal de keizer van Oostenrijk tegen den 23en Juni dit land bezoeken. Weldra zal met de toebereidselen voor de ontvangst worden begonnen, welke buiten gewoon luisterrijk zal zijn. Het oity-bestnur zal den keizer in de Gildenhal een dejeuner aanbieden, terwijl eene galavoorstelling ia »Buckingham-Palaoe" zal worden gegeven. Frans Jozef zal gedurende zijn bezoek gedeeltelijk te Londen en gedeeltelijk te Windsor verblijf houden. Londen, 21 April. Bjj de begrootings- debatten heeft het Hnis met 214 tegen 16 stemmen de verhooging der inkomstenbelasting goedgekeurd. Frankrijk. Het ontdekte anarchistisch komplat. Omtrent het komplot tegen het leven van president Loubet, dat ten uitvoer zou worden gebraobt tijdens zijne reis naar Italië, kan nog het volgende worden medegedeeld In den avond van Zaterdag den llen dezer, tegen 11 uur, zaten te Marseille een aantal anarobisten bijeen in de bar »la Filature" in de rue des Vigues. waarvan de waard Pomini heet. Nadat men eerst wat muziek gemaakt had en duchtig had gedronken, kwam de politiek op het tapijt. Zekere Miohael Giovanni, een kapp r, nam het woord. »Wij zijn hier voor een ernstige zaak" zoo zeide hij ongeveer. »Gij allen weet, dat Loubet spoedig naar Italië zal gaan en dat is het geschikte oogonblik voor ons om onzen slag te slaan". En toen verschillende van zijne kamoraden niet met zijne plannen schenen in te stemmen, riep Giovanni, een revolver zwaaiend: »Per Dio, als iemand er iets op tegen heeft, krijgt hij met mij te doen, en als gij allen te laf zijt om deze gelegenheid te benutten, zal ik zelf naar Italië gaan om handelend op te treden". Na deze dreigende woorden verlieten eenige aanwezigen het lokaal, daar zij niet voornemens waren, de plannen van den kapper, die vermoedelijk door drank was verhit, te helpen ten uitvoer brengen. Er bleven een tiental mannen over, aan wie Giovanni zijn plan nu mededeelde. Zaterdag d. a. v. (16 April) zou er eene nieuwe vergadering plaats hebbeD. Doch Vrijdag had de politie de lucht van een en ander gekregen. Zaterdagmiddag deed men dan ook een inval in de bar van Pomini, waar eene huiszoeking toen plaats vond. Aan één der muren vond men eene afbeelding van de groote parade van den 14en Juli te Parijsop het gezicht van den president had men in bet Italiaaneoh geschreven sdood". Men ondervroeg den waard hieromtrent, die zeide, dat eene jonge werkman, Gazziali genaamd, dat bad geschreven. Deze werd aanstonds gevangen genomen, welk lot ook Pomini trof, terwijl de kapper Giovanni spoedig daarna evereens werd gearresteerd. BelgiS. Brussel, 20 April. De rechtbank heeft den eisoh inzake de erfenis van wijlen de koningin afgewezen en de advokaten des koniogs op alle punten in het gelijk gesteld. Een treurig drama wordt gemeld uit de gemeeDte Cureghem, bij Brussel. Eeo "jong meisje, dat aanhoudend werd lastig gevallen door baar stiefvader, zekeren Raes, heeft dezen met een revolversohot in de hersens gedood. Raes was, in afwezigheid zjjner vrouw, de moeder van het meisje, iu haar kamer ge komen en had haar gedwongen hem te gehoorzamen. Toen heeft ze een revolver genomen en een schot in zijn hoofd gelost. Ilij stierf na eenige oogenblikken. Het meisje heeft, na haar aanhouding, al de bizonderheden van het drama verteld. De minister van spoorwegen heeft Dinsdag in de kamer verklaard, dat over eenstemming is bereikt met Frankrijk en Nederland over het versnellen, met ingang van 1 Mei a.s.van de sneltreinen tusschen Parjjs, Brussel en Amsterdam. Het trajeot ParijsBrussel wordt nu met 30 minuten en het traject Parjjs —Amsterdam wordt met 1 uur verminderd. 21 April. De socialisten en radicalen hebbeu gisteren hun voorstel ingediend tot grondwetsherziening inzake het kiesrecht. De voorstellen betreffen het meervoudig stemreobt, het aantal afgevaardigden, de voor waarden voor kiesbaarheid voor den Senaat enz. De voorstellen zullen vrij zeker door de Kamer verworpen worden. Te Charleroi werden Woensdag, door het op hol gaan van een paard, de vrouw van een aannemer en haar kind, die in het rijtuig zaten, op den grond geworpen. De vrouw werd doodelijk gekwetst en het kind was op slag dood, Een 15-jarig meisje te Spy, in België, braoht het middageten aan haar grootvader. Zij werd door een persoon aangevallen, die trachtte haar schandelijk te heleedigen. Het meisje weerstond hem krachtig en gaf hem hevige slagen met den ketel op 't hoofd. De aanrander, ziende dat hij zijn doel niet be reiken kon, vluchtte in 't bosoh, gevolgd door den grootvader en de andere arbeiders. Vluohteod viel hij in een verlaten steengroeve van eene hoogte van 8 meters. De gendarmes, middelerwijl geroepen, maakten zioh meester van den thans zwaar gekwetsten man. Zijn toestand is wanhopig. Het parket was spoedig ter plaatse. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 19 April. Door den heer kantonrechter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens 1 Jachtovertreding A. G., 45 jaar, landbouwer te Burgh, tot 7 dagen hechtenis; 8. W., 17 jaar, arbeider te Noord wel le, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; J. D., 24 jaar, landbouwer te Drei- schor, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag f;enomen geweer, met bevel om dit uit te everenof te betalen f 10bij niet vol doening te vervangen door 4 dagen hechtenis; J. H., 43 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen wild strikken 2°. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het bestuur der vis8cherijen op die stroomen; W. G., 17 jaar, visschersknecht te Veere, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 3°. Het slepen van kornetten in de Grevelingen en het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving: A. V., 46 jaar, en W. K., 44 jaar, visschers en schippers te Bruinisse, ieder tot eene boete van f 20 en eene boete van f 5, subs. 5 en 3 dagen hechtenis; 4°. Het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving A. van V., 57 jaar, schipper en visscher te Bruinisse, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis 5°. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk in Zeeland: M. H., 35 jaar, arbeider te Zonnemaire; A. L., 14 jaar, hovenier, J. de J., 59 jaar, arbeider en D. de J., 16 jaar, zonder beroep, allen te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Strooperij, gepleegd door een kind ouder dan 10, doch jonger dan 16 jaar, met oordeel des onder scheids A. L., 14 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot 10 dagen gevangenisstraf; 7°. het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: A. J. S., 59 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 weken hechtenis; C. V., 23 jaar, schippers knecht te Zierikzee, tot 3 dagen hechtenis; D. B., 60 jaar, slachter te Bruinisse en C. K., 58 jaar, zonder beroep te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Het verkoopen van sterken drank in het kletn zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders C. M. H., 54 jaar, huisvrouw van L. C. van den H., bierhuishoudster te Duivendijke, tot f 20 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 9°. Het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben, en het op den openbaren weg te Zierikzee maken van muziek zonder vergunning van den Burgemeester der gemeente: L. J. R., 29 jaar, harmonicaspeler te Breda, tot f 5 en f 1 boete, subs. 3 en 1 dag hechtenis; 10°. Overtreding der Leerplichtwet: A. de W., 41 jaar, arbeider te Noordgouwe, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 11*. Het laten loopen van niet-uitvliegend pluim gedierte op bezaaiden grond, zonder daartoe gerechtigd te zijn: M. van I., 28 jaar, landbouwersknecht te Nieuwerkerk, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 12°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van vee op weiland: E. H., 58 jaar, schaapherder te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 5 dageu hechtenis; 13u. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond: 8. G., 21 jaar, arbeider te Burgh, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 14®. Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg en het een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland berijden met twee voor eene kar aangespannen hondenniet voorzien van een muilkorf: C. H. de G., 43 jaar, stedelijk arbeider en koopman te Zierikzee, tot f 3 en f 1 boete, subs. 2 en 1 dag hechtenis; 15°. Het geen ingezetene van Zierikzee zijnde venten van waren aan den openbaren weg aldaarzonder vergunning van Burgemeester en Wethouders J. M. 8., 69 jaar, koopman te Middelburg, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 16®. 1°. Het een ten dienste van het algemeen be stemden weg in Zeeland tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór haren opgang berijden met een velocipedeniet voorzien van öen naar voren heidei' licht uit stralende lantaarn; 2°. Het dooi- het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd een valschen naam opgeven, en 3°. Het te Zierikzee den openbaren weg berijden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang met een rijwiel zonder licht: C. J. L., 22 jaar, smidsknecht te Zierikzee, tot 2 boeten, elk van f 5 en 1 boete van f 1, subs. 3 en 1 dag hechtenis voor elke boete. Vrijgesproken.- F. W. E., schipper te Hom berg (Pruisen); G. 8. en L. de K., schippers te Rumpt (België); P. J., schipper te Lillo (België) en L. van de V., schipper te Calloo (België), beklaagd geweest van overtreding van het havenreglement te Bruinisse. Eenige uitkomsten van proefvelden, (1902-1903.) In de verzameling van verslagen, betrek king hebbende op vanwege het rijk gesubsi dieerde proefvelden enz. wordt meestal in een resumé het resultaat van het proefveld opgegeven. Voor hen, die nog twijfelen aan het nut der kali als bemestingsmiddel vermeld ik hier eenige dier resultaten. Natuurlijk zijn er ook uitkomsten, die minder sprekend zijn dan deze, ja, er zijn er zelfs, waar de kalibemesting door bizondere omstandigheden geen loonend resultaat gaf, doch het aantal der gunstige uitkomsten is zéé overwegend groot, dat ik de minder gunstige gerust kan weglaten. Het iH trouwens slechts een poging om den belangstellenden lezer er toe te brengen zelf door proeven zijn voordeel te doen zoeken. I. Een bemesting met kaïoiet en slakken- meel op lage, zure weiden gaf ook tbanB weer hetero uitkomsten dan een bemesting met slakkenmeel alleen. H. Een bemesting van 800 K.G. kaïaiet en 600 K G. slakkenmeel op madeland werkt te Beilen en Zuidwolde in het 4de en 6de proefjaar nog uitstekend. III. Op het proefveld te Kruiningen is de kalibemesting op aardappelen loonend geweest. IV. Een bemesting met superphosphaat op uien te Kapel le heeft uitstekend gewerkt. Ook door toepassing van zwavelzure-kali- magnesia werd een goede meeropbrengst verkregen. V. Een bemesting met ammoniak-super- phosphaat op aardappelen heeft op dit proef veld betere resultaten gegeven dan een bemesting met chilisaipeter en superphosphaat. Een kalibemesting bleek ook op dit proef veld loonend te zijn. (Kapelle Zeeland). VI. Op znren klei-derrie-grond heeft 1000 K.G. kaïoiet, 600 K.G. thomasslakken, 4000 K G. kalk en 200 K.G. chilisaipeter, kostende ruim f100, de opbrengst aan gras met meer dan 100 pCt. verhoogd per H.A. Hoewel op één perceel de grond bizonder zuur was en daarop geen kalk gebruikt is, gaf 300 K.G. chloorkalium en 500 K.G. ammoniak- super toch 50 pCt. meer opbrengst, terwijl 800 K.G. kalk en 500 K.G. ammoniak-super slechte 30 pCt. meer opbrengst levirde. VII. Suikerbieten, bemest met 400 K.G. chloorkalium, 3000 KG. kalk, 1000 K.G. super en 400 K.G. chilisaipeter, gaven 43440 K.G. met 16 4 pCt. suiker en putten bij zulk een bemesting den grond niet uit. Een zware stalmeatbemeetiog leverde 40000 K.G. bieten met 15,9 pCt. suiker. VIU. Op den stijven, armen grond van het proefveld te Culemborg heeft de bemes ting met 700 K.G. patent kali-magnesia, 700 K G. ammoniak-Bnperpbosphaat en 2000 K.G. gebluschte kalk per H.A. goed voldaan. IX. Proefveld te Bellingwolde op zand- grond, 3de oogstjaar, gewas aardappelen. I Hoogste opbrengst bij vol stalmest, dan half om half en vervolgens vol kunstmest zonder I kalk. De stalmest ten volle op waarde ge rekend, had vol kunstmest fioantieel het i beste resultaat. Kalk heeft weinig of diets gewerkt, superphosphaat weinig (slakkenmeel I hier en daar nog minder) chilisaipeter en kaïniet maakten zich buitengewoon goed betaald. X. Proefveld te Zellingen 4de oogstjaar. Alleen kaïaiet en superphosphaat hebben gunstig gewerkt, vooral kaïoiet, die ruim schoots zich betaald maakte. (Klei-grasland). XI. Proefveld te Tolberk (Gr.,) 4de oogst jaar. Kaïaiet en superphosphaat hebben zeer goed gewerkt. Kalk vrij goed. Van chilisai peter was niets te zeggen. (Klei-grasland). XII. Proefveld te Marum, 7de oogstjaar. Alle meststoffen gebruikt chili voor het eerst. Kalk heeft eer na- dan voordeelig gewerkt, kaïniet- en phosphorzuurmeststofien gecom-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 4