ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 April 1904. "It (Z ierilizeesctLe Cour an t). Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. Onveiligheid Vaarwaters. Een Abattoir. HEUWSTIJDI—GEI. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7990. foot* Directeur A. J". DE L0025E. Redacteuren: FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van den 8 April 1904, A no. 258/', 1ste afdeeling maken bekend: dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op bedryfsen andere inkomsten voor het dienstjaar 1904door den Commissaris der Koningin is bepaald op Maandag 2 Mei 1904, en dat het werk der commissiën van aanslag behoort te zijn aigeloopen op 26 September daaraanvolgende; dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden is bepaald, dat die regeling moet zijn afgeloopen binnen eene maand, nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen; en dat de voornaamste verplichtingen, welke het publiek heelt te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (Staats blad no 149), die luiden Artikel 15. 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöperatieve vereeni- ging, of van eene vereeniging ol stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reedery, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16.. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge ver zekeringmaatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeehngen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, over gaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde be lasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover ver schuldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bij art. 4 b en c bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uit treksel ah noodig is tot toelichting der winst, uit keeringen of uitdeeliDgen te doen toekomen aan den voorzitter der commis§ie van aanslag, bedoeld by art. 19 1 5 of 2, die den aanslag moet regelen. Artikel 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen □a te komen bedoeld by art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 1 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 46 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die bun bedrijf ol beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden by art. 1 a, h en K zÜn gehouden onverminderd hunne verplichtingen, omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belasting jaar het eerst bevindenbij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onder teekend Bewijs, dat zij gehouden zyn mede te onder teekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te veitoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zyn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te ver- toonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zy ter bekoming van dat bewys aan het bevoegd gezag een valsche naam, woonplaats, bedryf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid 1°. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande be schrijving de uitreikmg van een beschryvings-biljet B te verzekeren, door vóór of op 14 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belas tingen over hunne woonplaats. Zierikzee, den 15 April 4904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarendendie daarby belang kunnen hebben, t. w. Lichtboei omgeslagen. Vroutvezand. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is de zwarte lichtboei, gemerkt vr. no. 5 (Vrouwezand), op den lOden April 1904 omgeslagen. Zoodra de weerstoestand het toelaat, zal de lichtboei weder in orde worden gebracht. Ligging ongeveer: 52° 51' 10" N.b. en 0° 26' 40" O.l. Schietoefeningen te IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeliDg van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen op 26 April a.s. en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen worden gehouden van het fort bij IJmuiden. De sector, welke tot op 9000 M. van het fort als on veilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven aan de Noordzijde door het fort en de richting N.N W., en aan de Zuidzyde door het fort en de richting W.N.W. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Zierikzee, den 18 April 1904. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. De vraag, of Zierikzee al of niet een abattoir zal verkrijgen, zal in ODzen gemeente raad eerlang, misschien we) reeds in de eerste door hem te houdene zitting, een onderwerp van bespreking uitmaken. Zoodra namelijk Burgem. en Weth. met hun praeadvies ge reed zijn, dat zij overeenkomstig een besluit van den gemeenteraad hebben uit te brengen over het door de Gezondheidscommissie uit gebracht rapport, rakende de baar voorgelegde vraag, of de bepalingen der politie-verordening, betreffende de keuring van vee en vleeeob, met bet oog op de volkegezondheid herziening eiscben, en zoo ja, welke wijzigingen dan daarin moeten gebracht wordenzal die kwestie in de raadsvergadering behandeld worden. Daar het rapport der Gezondheidscommissie, en door de voorlezing er van in een openbare vergadering, èn door de verschijning er van in druk publiek domein is geworden wij zei ven gaven in ons blad een uitvoerig uittreksel er van zoo meenon wij geen onbescheiden heid te begaan, wanneer wij het bespreken, voordat de gemeentelijke vertegenwoordigers in de gelegenheid zijn gesteld als zoodanig hun gevoelen kenbaar te maken. Vooraf ga de getuigenis, dat de Gezond heidscommissie zich van de haar opgedragen taakwaarvan zij blijkbaar een grondige studie heeft gemaakt, nauwgezet gekweten heeft. Zg heeft in alle te dezer stede in gebruik zijnde slachthuizen, te weten in die van een negental vleeschhouwerseen systematisch onderzoek ingesteld, waarvan het in een staat nedergelegd resultaat verre van gunstig te noemen is. Aan die slaohthuizeu zyn, zooals zy verklaart, »tot in alle onderdeelen grove gebreken waar te nemen". Nu verwondert het ons volstrekt niet, dat er te Zierikzee niet één slaohthuis te vinden is, dat aan al de door de Gezondheidscommissie gestelde eischen voldoet. Veeleer zoude het onze bewondering hebben opgewekt, indien zy één slachthuis had aangetroffen, dat met het oog op de eisohen, die zy aan de inriohting er van stelt, haar goedkeuring bad weggedragen. De Gezondheidscommissie zegt, dat zy omtrent die eischen nauwkeurige gegevens verzameld heeft. Wij weten natuurlijk niet, aan welke bron de Gezondheidscommissie haar dorst naar kennis in deze gelesoht beeft, maar wel weten wij, dat wanneer zij de centrale van overheidswege ingerichte slachtplaatsen naar verhouding tot maatstaf gekozen heeft by de beoordeeling van de particuliere slachtplaatsen, zy bepaald aan een verkeerd adres geweest is. Immers een centrale slachtplaats, die een gemeente in het leven roept, heeft aan andere, strengere voorwaarden te beantwoorden, dan de particuliere slachtplaats van den vleesoh- houwer. In verband hiermede rijst de vraag, heeft de Gezondheidscommissie, die voor een abattoir blijkbaar een groote voorliefde ge voelt, de vereischten voor een particuliere slaohtplaats niet wat al te hoog opgevoerd. Zouden, indien zy haar eischen wat lager gesteld had, daarbij slechts lettende op dat, wat uit een hygiënisch oogpunt dringend noodzakelijk is, de slachthuizen van de vleesch houwers niet te verbeteren zyn? Beide vragen moeten wel gesteld worden, daar Zierikzee een kleine gemeente is, die alleen in het uiterste geval, alleen als het moet, wanneer namelijk het leven of het welzijn der ingeze tenen er mede gemoeid zyn, zich een uitgaaf mag getroosten, die uit haar aard den be lastingdruk, die al zwaar genoeg ia, verhoogt. Wel verklaart de Gezondheidscommissie, »dat de praktische uitvoerbaarheid der oprichting van een openbaar slachthuis ook voor kleine steden geen twyfel overlaat", maar wanneer men haar cijfers onder de oogen krijgt, die, wat de berekening der inkomsten betreft, op geen vaste basis steunen, en ons voorkomen te hoog geraamd te zyn, dan ryst by ons wel is waar geen twyfel aan de praotisohe uitvoerbaarheid van haar plan, want met geld kan men alles tot stand brengen, maar dan komt by ons toch wel de vraag opis de te doene uitgaaf, met het oog op de fioanfiëele draagkracht der gemeente, wel gerechtvaardigd. Wy zyn principiëel geen tegenstanders van een abattoir. Integendeel, wy gelooven zelfs, dat de oprichting er van veel nut kan stichten. Maar wy meenen, dat Zierikzee, zoolang de noodzakelijkheid van een abattoir niet dringend gebleken is, ter wille van het nut alleen, zich de kosten voor de oprichting en instand houding van een centrale slachtplaats niet veroorloven mag. Rusland—Japan. Het Russisoheoorlogssohip »Petro-Paulowsk" werd volgens de beschrijvingen bij de ont ploffing als door een ontzaglijke waterhoos in de hoogte geheven en viel daarop in het water neer, waar het wegzonk, met allen, die zich aan boord bevonden. Grootvorst Cyrillus bevond zich op de brug. Hij werd in zee geslingerd, wist zich zwemmende boven water te houden hy staat als voortreffelijk zwemmer bekend en werd door een boot gered. Makharoff was met den schout-by-nacht Molass in zyo kajuit, waar hy door verstikking om het leven moet zyn gekomen. De Czar werd by het vernemen van de ramp doodsbleek. Hy kon geruimen tijd van ontroering geen woord spreken en tranen vloeiden hem langs de wangen. Met bovengenoemd schip zyn omge komen Yan de staf: de opperbevelhebber, de generale chef van den staf der vloot, de gedelegeerde van het ministerie van oorlog, benevens 3 kapiteins en 8 mindere offioieren, totaal 44. Van de staf van het schip: de tweede gezagvoerder en 11 mindere officieren, totaal 12. De totale bemanning van het schip bedroeg 628 koppen, waarvan 32 werden gered, min of meer ernstig gewond. Het totaal aantal dooden bedraagt 596. De omgekomen admiraal was 56 jaar oud. De geredde Grootvorst ie een zoon van Hertogin Maria van Mecklenburg, half-zuster van onzen Prins Hendrik. Tokio, 16 April. Particuliere berichten uit Korea bevestigen, dat 20.000 Russen den rechteroever van de Yaloe bezet houden met het doel, den inval der Japanners in Mant- sjoerye te beletten, ofschoon het twijfelachtig is of zy den mond der rivier beheerschen. De Japanners geven geen inlichtingenhun bedoeling is een groote macht aan den linker oever bijeen te brengen, maar wanneer en waar zy de Yaloe zullen oversteken, is niet bekend. Hier meent men, dat, wanneer de Japanners voor den overtocht gereed zyn, deze zonder ernstige verliezen zal plaats hebben. In een officiëel bericht was gemeld, dat bij Wyoe Woensdag 1.1. 22 Russen werden gedoodnu is vastgesteld, dat slechts 3 Russen gedood zyn. Zuid-Afrika. Kaapstad, 15 April. Volgens rapport van lord Milner kwamen te Johannesburg tot nu toe 157 gevallen van pest voor, waarvan 138 onder de kleurlingen. Sterfgevallen 74, waarvan 66 onder de kleurlingen. Amerika. Aan boord van het oorlogsschip Missouri" ia gedurende de oefeningen in 't schyfschieten ter hoogte van Pensaoola, een 12 duims kanon gesprougeD, waardoor 5 officieren en 21 man gedood werden. Uit Pensacola wordt nog gemeld, dat by de j.l. Donderdag plaats gehad hebbende ont ploffing van de Missouri" in het geheel 29 man omgekomen zijn. Er hadden twee ontploffingen plaats, eerst bij één der pantsertorens bij het 12-duims geschut gedurende het laden en vervolgens nog in een ander gedeelte van het schip. In den toren werden 25 lijken opeengestapeld gevonden vlak bij den uitgang. Zij waren niet te herkennen en de kleederen waren den ongelukkigen van het lichaam verbrand. Uit New-York wordt gemeld, dat iemand, die gedurende vele jaren, onder den naam van John Tweed als kapitein heeft gevaren op een koopvaardijschip, eene vrouw blijkt geweest te zyn. Het kwam aan het licht, toen zij in een tehuis voor oude zee lieden, om onbekende redenen zelfmoord gepleegd had. Servië. Belgrado, 16 April. Naar gemeld wordt heeft de regeering, op verzoek van den koning, besloten de lijken van koning Alexander en van koningin Draga uit de i Markuskerk naar het, een uur van bier ver wijderde, klooster Rakowitza over te brengen en daar plechtig te laten ter aarde bestellen. Rusland. Een officier, verdacht van het verkoopen van militaire geheimen aan Japan, zat dezer dagen met eon paar vreemdelingen in een restaurant te St.-Petersburg, toen hij door een ordonnans uitgenoodigd werd, even naar het departement van politie te komen om eene bewering van een pas gearresteerd persoon te weerleggen. Op het bureau gekomen, werd I hem verteld, dat hij gevangen genomen was wegens het verkoopen van militaire geheimen en dat hij den weinigen tyd, welke hem nog restte in dit leven, het nuttigst kon besteden door zich op een volgend voor te bereiden. Als een wezenlooze boorde de gevangene deze woorden aan. Zóó tragisch was zijn aanblik, dat één der aanwezige ambtenaren medelijden met hem scheen te hebben. Hij zei den ongelukkige, dat er nog één middel bestond om aan den dood te ontkomen. »Ale gij wacht tot u de bewijzen zijn voorgelegd, dan is het te laat. Maar ga hier zitten en schrijf een nederig smeekschrift aan den keizer om genade. Hij zal u zeker vergiffenis schenken. Maar denk er aan, belijd eerlijk schuld. Al uw hoop moet op den czaar gevestigd zyn". De gevangen officier liet zich in een stoel vallen, greep werktuigelijk naar de pen, schreef een volledige bekentenis neer en toekende door zyn daaronder geplaatste handteekening zyn eigen doodvonnis Een paar dagen later was hij opgeknoopt. Denemarken. Tijdens het verblijf van koning Edward te Kopenhagen zijn gewichtige onderhandelingen gevoerd. Eogeland's koning zou hebben ver kregen, dat dit land, in geval van een oorlog tusschen Rusland en Engeland, onzijdig zou blijven. Er zou met Engeland hieromtrent weldra een verdrag worden gesloten. Engelando Donderdagavond voerden torpedo-vaartuigen te Portsmouth een aanval-manoeuvre op de haven uit, waarbij zij beproefden, buiten het schijnsel van de zoeklichten, de haven binnen te sluipen. De torpedo-jager »Teazer" liep daarbij aan den grond en bleef zitten. De uTeazer" is misschien geheel verloren. De manoeuvre was ter eere van prins Hendrik van Pruisen. Honderden toeschouwera waren bij het ongeluk, dat groote opschudding veroorzaakte, tegenwoordig. Frankrijk. De werkstaking te Roubaix is thans aan het verloopen. Van 150 fabrieken, waar de etakiog aanvankelijk uitbrak, zyn er 86 weer met volle kracht aan den gang, de andere met een deel van het personeel. Ook te Tourcoing hebben vele stakers het werk hervat. Nedarland. Groningen, 15 April. Woensdagnacht is te Drouwenermond een brutale inbraak met bedreiging tot moord en diefstal gepleegd. Drie of vier manspersonen hebben ongeveer 11 uur des avonds hy den geheel alleen wonenden landbouwer Berend Trip ingebroken eerst achter bij het dak in, maar toen ze daar niet tot de woonkamer konden komen, hebben ze een laddertje gekregen om het deurglas te breken en zoo tot de kamer te geraken. De boer was in diepen slaap, toch werd hij wakkor en sprong nit het bed, toen hij een geweldigen slag op den mond kreeg en de kerels hem tegen den grond drukten, hem een sjaal als strop om den hals slaande waarop ze hem, zoo hij de plaats van het geld niet aanwees, dreigden te worgen. Toen hebben ze uit de linnenkast f 1600 in papier en zilvergeld gehaald, nadat een uit een kastje een nijptang had gekregen en de kast daar mede had geopend, welke persoon zeker iets van de inrichting van het huis wist. Vreeselyk ook toegetakeld in het aangezicht, is Trip eenigezins bezwijmd, waarna de daders aan den haal zyn gegaandoch even daarna is de boer, geheel verwilderd, door het beneden raam gevlogen, waardoor by zioh erg aan de handen bezeerde. Daarop is hy naar zyn over buur al jammerende gegaan, doch deze was ter ruste en verder naai een anderen boer die dadelijk de maróchauseées heeft gehaald. De ellendelingen zijn onbekend. Een pet en sjaal hebben ze achtergelatenmocht dit de gruwelijke misdaad doen ontdekken! Leeuwarden, 15 April. Op de markt van heden spreekt ieder over het faillissement der millioenen. Geen buitenman van de klei of hij weet u van zijn dorp eenige slacht offers te noemen. Bij ons zijn er vijftien, sprak een Marumer, bij ons zijn er meer, zei weer een ander, en ook meüige boterfabriek werd genoemd. Het getal kleine schuldeischers zal even enorm blijken te zyn, als de sommen, die groote firma's hebben te vorderen. Op de beurs hoorden we: hier is weinig nstorm- schade", want het was weer een boerenbank en de boeren zullen Bumma honderdduizenden schade lijden. Vooral Kollumerland, waar een agentschap gevestigd was, moet zwaar ge troffen zyn. Over het algemeen heerscht in geheel Friesland groote verslagenheid over dit faillissement, daar tal van eenvoudige lieden daarin betrokkea zyn. Stille renteniers, be jaarde weduwen, gasthuisbewoners, boeren, boterfabrieken, handelaars enz. hadden hunne overgespaarde of niet direct noodig hebbende gelden bezorgd bij de oude bekende firma Gratama, waar acht klerken steeds werkzaam waren. Vele boeren hadden dóór hun geld gebracht voor de in Mei te betalen pacht- penniDgen. Een jonge man had zijn overge spaarde penningen »bezorgd", om eene ge kochte bakkerij in Mei te betalen, en had reeds toebereidselen voor zyn huwelijk gemaakt. Tot den laatsten dag vóór het faillissement zijn pogiügen aangewend, ook bij de rijkste ingezetenen der stad, om met vereende krachten hulp te bieden on den gevreeeden slag af te wenden, doeh nhet gat was te groot om het lek te stoppen". De oorzaak wordt toegesohreven aan ver schillende faillissementen in het binnen- en buitenland, waarbij de firma met groote be dragen is betrokken. Volgens de Frankf. Zeitung kan men tamelijk zeker zijn, dat ten slotte de uitkeering der gefailleerde Caisse Generale des Families, waarmede de thans gefailleerde firma Gebr. Gratama annex is geweest, de in uitzioht ge stelde 50 pCt. belangrijk zal overschrijden. Apeldoorn, 15 April. Naar aanleiding van de veelal overdreven berichten in den laatsten tyd over de mazelen alhier, diene, dat als gevolg van den gunstigen gezond heidstoestand, Maandag 18 April a.s. de scholen weder geopend worden. Utrecht, 15 April. In de legerplaats bij Zeist is dezer dagen ontdekt, dat door het intrappen van een deur ingebroken was in de oantine van de officieren der genie. Bij onder zoek bleek, dat ontvreemd waren eenige flessohen wijn, een aantal lepels en vorken, twee fiohes-doozen, een blok gewichten en andere artikelenbovendien was voor eene waarde van ODgeveer 5 600 gulden aan meubelen in het lokaal moedwillig beschadigd of vernield. Verdacht worden drie soldaten van het genie-korps, die zich reeds in arrest bevinden en tegen wie eene instruotie in vollen gang is. De ontvreemde goederen zijn voor een groot deel door de politie reeds opgespoord. 16 April. Vrijdagnamiddag 1 uur bereikte de thermometer op het Kon. Nederl. Meteoro logisch Instituut te De Bilt den stand van 79 gr., 5 Fahr., den hoogeten sedert de op- riohting van het instituut in April voorgekomen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1