ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 16 April 1904. Tweede Blad (Z ierilizeesolie O o ur a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7989. Directeur I A. 7. D£3 LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Plaatsing van kinderen op de school B. Zitting van Commissarissen dier school io hot school lokaal aau hot Kerkhof (Hoofd de onderwater P. VAN DER HAVE), op Zatortlagy den S3 April c.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kindereu op die school. Om als leerlingen op de school B te worden toegelatenmoeten de kinderen den leeftijd van zes jaar hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar moeten bereiken. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselyk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de Personeele belasting dezer gemeente, over het belastingjaar 1904, (wyk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 13 April 1904. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Kazernementsfonds. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van behoor van liet Kazernements fonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1903, op "VV oensdag den SO April e.lf., des namiddags te 3 uur, in één der lokalen van het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarby tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 15 April 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. MIE!! WST8JPIHGEM. Rusland—Japan. St.-Petersburg, 13 April. Het pantser- sohip »Petropavlosk" stiet opmgoen, vermoede- Igk gedurende eene manoeuvre en zonk met de equipage en den etaf. Slechte twintig van de 7U0 aan boord zijnde manschappen zijn aan den dood ontsnapt. Admiraal Makaroff is dood. Grootvorst Cyrillus is zwaar gewond. Een nader telegram van den Btadhouder Alexejew aan den Czaar meldt: Volgens berichten van den commandant te Port-Arthur, gingen de pantsersohepen en kruisers onder aanvoering van den commandant in zee, toen de vijand zich vertoonde. Zij achtervolgden een deel van de vijandelijke strijdkrachten, maar keerden naar de reede terug, toen de vijandelijke macht tot dertig schepen aanwies. Hierbij stiet het pants9rschip »Petropavlosk" op een mijn, wat den ondergang van het schip tengevolge had. 43 April. Volgons melding van den commandant van Port-Arthur gingen eenige pantsorechepen en kruisers onder de vlag van den commandant in zee, toen de vijand zich vertoondo. Zy vervolgden een deel der vgandelgke strgdkrachten en keerde naar de reede terug, toen dezo tot 30 Beliepen vermeerderd werden. Hierbg stootte het pantserschip Petropa- vlosk op een mgn, met het gevolg, dat het echip verloren ging. Grootvorst Cyrillus Wlademirowitchdie zich op de „Petropavlosk" bevondwerd gered en is licht gewond. Het geheele eskader is de binnenhaven binnongeloopen. Het Japansob eskader bevindt zich vóór Liaotohau. Te half tien liep hier het geruoht, dat Bohout-bg-nacht Yorst Uohtomski, die tgdélgk het bevel over de Port-Arthur-vloot overge nomen heeft, in den namiddag een geveoht had met 18 Japansche sohepen. De correspondent van de Daily Mail te Peking seint aan zgn blad: Ik verneem uit de beste Japaneehe bronnen, dat ongeveer 60.000 Russen in Mantsjoerge zgn gekomen sedert het begin van den oorlog. In de laatste week was het gemiddeld aantal nieuwaangekomen Russen per dag slechts 200. De sterkte van het Russisohe garnizoen van Moekden bedraagt 4 500 man, dat van Liaoyang 10.000, dat van Pasohichau 12.000 en dat van Nioetchwang 3.000 man. Zuid-Afrika. Aan drie gevangen Boeren, die veroordeeld waren wegens moord, omdat ze vganden gedood zouden hebben, nadat ze de witte vlag hadden opgestoken of wegens mishandeling van gewonden gedurende den oorlog, is amnestie verleend. Amerika. Te New-York brachten tweo jonge dames oon bezoek aan het standbeeld der vrgheid op Liberty Island en klommen in het beeld naar boven. Zg bleven wat lang en toen zg weer beneden kwamen de avond was inmiddels aangebroken vonden zg de deur gesloten. Eerst den volgenden 'ochtend werden de ^gevangenen van de vrgheid" uit haar netelige positie verlost. De vader van één der jonge dames had intusschen twintig detectives aan het werk gezet vruchteloos natuurlgk. Italië. Rome, 12 April. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en de Groothertogin van Mecklenburg bezoohten hedenmorgen Pompëi, en keerden dos avonds naar Sorrento terug. Zij werden in de steden en dorpeD, die zij doortrokken, op eerbiedige wgze door de bewoners begroet. Tot den 20sten dezer blgven H. M. de Koningin en Prins Hendrik in Sorrento, maken van daar uitstapjes en bezoeken ver volgens het Italiaanscbe Koningspaar en Z. H. den Paus. Rusland. Te St.-Petersburg heeft men proeven genomen met een pantser, dat gebleken is, ondoordringbaar te zgn zoowel voor kogels als voor dolketeken. Waarschynlgk zal dit pantser weldra tot de uitrusting der Russische politie-agenten bebooren. Engeland* De onderzeesche boot »A 1die ten gevolge van een aanvaring door de Berwick Castle" zonk, is thans opgehaald, na een onvermoeiden arbeid van drie weken. Van belang is het, dat na de aanvaring goen ontploffing heeft plaats gehad. Gebleken is, dat de »A 1" alleen gezonken is ten gevolge van het instroomeude water. Frankrijk. Dinsdag werd door de Strafkamer van het Hof van Cassatie, die nog altyd de enquête voortzet met betrekking tot de revisie van de zaak-Dreyfus, gehoord madame Dreyfus. Yan het gehoor is men niets te weten kunnen komeD de journalisten trachtten haar te interviewen, doch te vergeefs. Het eenige wat de heeren hebben kunnen constateeren, is, dat mevrouw Dreyfus zeer bewogen was. Een misdaad, die in den nacht van den 12en moet zgn gepleegd, heeft Rijsel en om streken in opschudding gebracht. Een schei kundige, de heer Waveiet, hoofd van de werkinrichting aan de katholieke faculteit van wetenschappen, 40 jaar oud en vader van zes kinderen, is op een stillen weg gewurgd ge vonden. Diefstal schyut de drgfveer te zgn geweest; althans het slachtoffer was van zgn geld en gouden horloge beroofd. De heer W. was van het quartier-Canteleu op weg naar zgn huis gegaan in de Faubourg- de-Fives. Yan 10£ uur 's avonds is men zgn spoor kwgt en men kan zich niet verklaren, boe hg op den weg gekomen is waar men zgn Igk gevonden heeft, een weg aohter een fort, op meer dan 3 K.M. van zgn woning. De justitie doet onderzoek. BelgiS. De Belgische maatscbappg tot bescherming van dieren heeft zich tot den minister van landbouw gewend, met verzoek maatregelen te willen nemen tegen de miehandelingen, waaraan het Nederlandsche vee blootstaat in de quarantaine-stallen aan de grenzen, voor- namelgk te Yieé. Naar het Hbl. v. Antw. mededeelt, toont het aantal zelfmoorden in Antwerpen in de laatste tgden een onrustbarenden aangroei. Tusschen 1 Maart en 10 April, dus in 41 dagen, bedroeg dit aantal niet minder dan 19, dus 15 per maand. Io de laatste 10 jaar was het getal zelfmoorden gemiddeld 3 per maand. Aan de dokken te Antwerpen zijn twee arbeiders aan boord van een stoomboot onder een vallende kist bekneld geraakt. De eene, 30 jaar oud, werd dood te voorscbyn gehaald zgn borstkas was geheel ingedrukt. De andere werd ernstig verwond. Wie België kent, zal zich ongetwyfeld de hooge heuvels herinneren, die men speciaal in het Waalsche gedeelte vindt in de nabij heid der mgnen en fabrieken, en die geheel bestaan uit afval uit de vene. De armen uit de buurt mogen daar kooltjes en sintels komen rapen. In één dier pas neergestorte ïterrils", die inwendig gloeiend heet zgn, ia bet tienjarig zoontjo van een mynwerker bg het kooltjasrapen verdwenen en plotseling weg gezakt in de gloeiende massa, die zich boven hem sloot. Ijlings toegesohoten hulp kon niet batenmen kon den kleine niet meer vinden. De justitie, die ter plaatse Hollogne-aux- Pierres verscheen, verbood verder zoeken omdat dan stellig nieuwe instortingen en nieuwe ongelukken zouden plaats vinden. Hedarland. Sneek, 13 April. Gisteren zgn hier 16.000 kivietseieren aengevoerd, die verkocht zijn voor 11 tot 14 of. per stuk. Het grootste deel was bestemd voor Hollandsche hotels; een duizend of vyf gingen naar het buiten land. Amsterdam, 14 April. Gisterennacht ODgeveer 3 uur bemerkte een politie-agent dat de apotheek van den heer Doyer op het Yan Limburg Stirumplein alhier nog ten volle verlicht was, hetgeen hem iets ongewoons toescheen. Kijkende door een kier van de neergelaten gordgnen zag hg, dat op den vloer en op de toonbank bloedsporen aanwezig waren. Bemerkende dat de deur met de hand geopend kon worden, trad de agent de apotheek binnen, waar hg een zaoht gekreun hoorde en daarop afgaande vond bg den apotheker in een stool liggende, met eenige potten met bloed gevuld om zich heen. De heer D., die door het bloedverlies zeer uitgeput was, deelde hem mede dat bij zich een kies had laten trekken en daardoor een ader in zgn mond gesprongen was. Door tusschenkomst van den agent werd de reeds half bewuetelooze man onmiddellgk per raderhaar naar het gasthuis gebracht, waar men hem verbond, zoodat bg weldra weder op dreef kwam en naar zgn woniDg kon worden teruggebracht. Middelharnis, 14 April. In verband met den Zaterdagavond alhier plaats gehad hebbenden brand, verscheen Maandagmiddag het gerecht uit Rotterdam in deze gemeente, dat zioh na aankomst naar het- terrein begaf, waar de brand had plaats gehad en het in oogeoschouw nam. Daarna begaf het gerecht zich naar het raadhuis om daar verschillende personen, van wie bekend was, dat zg kort vóór het uitbreken van den brand daar ge passeerd waren, in verhoor te nemen. Tot heden iB nog niets naders bekend aan gaande de oorzaak van den brand. Rozendaal, 12 April. Door den gemeente raad is heden beslist, dat de rooilijn, die vóór 4 jaar was vastgesteld, zal worden aangenomeD, zoodat du de weg een reohte richting zal aannemen. Een voorstel om van gemcontewege eenige huizen te onteigenen, is aangehouden tot de volgende zitting. Het eene een gevolg van het andere Een ieder, die eenigszins op de hoogte is van de groote veranderingen, die in den laateten tijd op landbouwgebied hebben plaats gegrepen, weet o. a. dat vooral in de wgze, waarop de grond bemest wordt, een groote ommekeer is waar te nemen. Sedert b.v. het ehilisalpeter, en de kraoht dezer meststof is bekend geworden, hebben de landbouwers, en vooral de groote bedrgven dit zout in belang rijke hoeveelheden gaan gebruiken. Welken invloed heeft het gebruik van ehilisalpeter op den grond Chilisalpeter is, zooals wy weten, een salpeter zuur zout van natroD. Het bevat dus van de voorname planten- voedende stoffen slechts stikstof. Nu is het tegenwoordig vrg wel bg alle landbouwers bekend, dat van stikstof alleen de plaDton- liohamen niet kunnen worden opgebouwd. Er zgn daartoe nog heel wat andere stoffen noodig, die gelukkig voor het grootste deel alle genoegzaam in den bodem voorkomen. Doch kali en phosphorzuur komen slechts in beperkte mate in oplosbaren toestand in den grond. Wanneer nu door de landbouwers veel chilisalpeter, dat is stikstofmest gebruikt wordt, dan is het duidelyk, dat behalve die in den bodem gebrachte stikstof ook de voor handen zgnde andere voedingsstoffen met name de kali en het phosphorzuur worden gebruikt, zoodat er aan deze laatste gebrek komt, als de voorraad niet wordt aangevuld. Phosphor zuur wordt in don vorm van metaalslakken of saperphosphaat door veel laudbouwers eveneens in den bodem gebracht. En nu zgn er gelukkig landbouwers, die inzien, dat ook de kali moet aangevuld worden. Doch dat laatste aantal is nog niet bgater groot. En toch iB het duidelgk, dat al ware het slechts om bovengenoemde reden, dat elke bodem tegenwoordig behoefte heeft aan een kali bemesting. Het wordt in den laatsten tijd op vele plaatsen waargenomen, dat ohilisalpeter niet meer dat effect doet van vroeger. Mg dunkt, dat de oorzaak daarvan voor de hand ligt. Na jaren chilisalpeter en super te hebben gebruikt, moet de grond behoefte krggen aan kali. Mg dunkt, dat het meest voor de hand liggende advies aan hen, die van.chilisalpeter niet moer de vorwachte uitwerking zien, is: geef uw land eens een geduohte kalibemesting. Jan van de Mark. Brieven uit Berlijn. Partikuliere correspondentie). Oolijke fotografen. (Iets voor amatenr-fotografen, en die het worden willen). Berlijn, 31 Maart 1901. Wat een fotograaf tegenwoordig al niet kan klaarspelen I Het heden verschenen no. 14 van de Berliner IUustrirte Zeitungeen heel aardig geïllustreerd weekblad, dat eiken Vrijdag uit komt, doch ditmaal met het oog op den Goeden Vrijdag, den voornaamsten officiëelen feestdag in Duitschland, een dag vroeger verschijnt, bevat een bijzonder merkwaardige groote fotografie, let welfotografie I, voorstellende een groot transport van Hagenbeeksche tamme wilde dieren van het Lehrter-station naar het circus Busch. De fotografie geeft een kijkje op den Pariser Platz. Links de wacht en het trottoir met een dichte drom toeschouwers en een bereden politie-agent. Op den achtergrond de hooge zuilen van de Brandenburger Poort, welke het transport juist gepasseerd heeft. In het midden van het plein houdt de troep gemoedelijk halt. Kameelen, olifanten, leeuwen, tijgers, panthers. Een leeuw heeft zich gemakkelijk neergevleid. Naast hem staat een groote tijger naar het publiek te kijken, dat zich op een paar passen afstands verdringt. Op den voorgrond een troep panthers, waarvan er één komt aansluipen naar een paar soldaten. Een van de twee port met de bajonet van zijn geweer tusschen de steenen vlak voor de neus van den sluipenden panther. Aphter den tweeden soldaat, die dood kalm staat- toe te kijken, en het geweer in rust voor den buik houdt, bukt een heer op het trottoir, en is bezig zijn parapluie op te zetten, alsof hij den panther wil bang maken 1 Door den groep van kameelen en leeuwen staat een leeuwen-echtpaar op het leege plein kalmpjes uit te kijken, waarschijnlijk met elkaar over leggende, welken kant op te gaan, de stille of de drukke zijde van de Linden. Want let wel, leeuwen, tijgers, panthers worden niet in kooien vervoerd, of aan zware kettingen, doch loopen gemoedelijk geheel los, en het publiek staat er bij te kijken zonder eenige bescherming, alsof niet van een transport verscheurende dieren sprake is, maar 'van een kudde vredige schapen I Ja maar, het is toch een fotografie, zal de lezer zeggen, en fotografiën bedriegen toch niet! In het laatste zit 'm juist de kneep. Moderne fotografiën bedriegen nu en dan wel degelijk. Een handig fotograaf, die de loopjes onder de knie heeft, en de kunst verstaat verschillende opnamen te combineeren, het ééne gedeelte weg te nemen, het andere gedeelte op een nieuwe plaat over te brengen enz., enz., kan zooveel «bedriegen" als hij wil. Want let ook op den datum van morgen, den officiëelen dag der verschijning van het nummer. In de geheele besohaafde wereld is de le April de dag bij uitnemendheid voor het uithalen van allerlei grappen. En ik ben er van overtuigd, dat heel wat lezers van de Berliner IUustrirte Zeitung «er in zullen loopen", niet het minst door het «harmlose" bijschrift der redactie, welke het wil doen voorkomen, alsof een dergelijk transport van gedresseerde verscheurende dieren, los loopende door de straten van Berlijn, de eenvoudigste zaak van de wereld is. Het geheel is een aardige reclame voor den groothandelaar en dierentemmer Hagenbeek. Verleden jaar bracht hetzelfde blad op 1 April een fotografie, waardoor zich ook tal van lezers hebben laten dupeeren. Op het drukste punt van de Friedrichstrasse, het nauwe gedeelte tusschen Behrenstrasse en Unter den Linden, balanceert een heer in hoogen hoed, rokje en witte das met een open parapluie op een slap koord, dat op halve hoogte is gespannen tusschen de huizen aan deze en gene zijde den straat. Beneden op het asphalt staat het publiek op elkaar gepakt. Alles kijkt omhoog naar den halanceerenden kunstenaar, en volgt diens bewegingen met gespannen aandacht. Zelfs de politie-agent staart omhoogterwijl hij gelijktijdig het publiek nog kompakter in elkaar duwt. Het wagen-yerkeer is geheel gestremdomnibussen, rijtuigen, taxa's, alles moet halt maken ten gevolge der opstopping. De oolijke fotograaf van deze «ware gebeurtenis" was dezelfde als van het transport wilde dieren in het nummer van heden, G. Busse, een handig man, die al de trucs van het vakje op z'n duimpje moet kennen. De moderne fotograaf moet niet alleen handig zijn, en alle trucs onder de knie hebben, hij moet tevens een kunstenaar zijn in zijn vak, wil hij succes hebben, en zich staande houden tegen de gevaarlijke concurrentie der amateur fotografen. Hoe ver een fotograaf het tegenwoordig ook op het gebied der kunst-reproductie kan brengen, bleek me een paar maanden geleden in de Leipziger Strasse bij de bezichtiging in een speciaal daarvoor ingericht lokaal van een fotografische opname van de Golf van Napels, niet minder dan 12 nieter lang en 1 >/a meter hoog uit één stukbestemd voor de wereld-tentoon stelling van St.-Loui8. De prachtige, zeer scherpe, reuzen-fotografie ontstond op dezelfde wijze. Om te beginnen werden van Castel San Martino bij Napels, het hoogst gelegen punt achter de stad, van waar men een verrukkelijk panorama geniet op stad, golf, Vesuvius, de zee tot in de verte het heerlijke Capri, 6 opnamen gemaakt, ter grootte van 21 X 27 c.M. Van deze zes platen, welke zoodanig opgenomen waren, dat de ééne plaat onmiddellijk aan de volgende aansloot, werden nu zes vergrootingen gemaakt op broom- zilver papier, formaat l1/* X 2 meter. De grootste moeilijkheid was bij de eerste opnamen natuurlijk geweest, zóó zuiver de verschillende opnamen af te passen, dat alles nauwkeurig aan elkaar paste. Al naar gelang van den aard der zes vergrootingen was met het ontwikkelen der platen een tijd gemoeid van uur tot D/4 uur. Voor het ontwikkelen werd gebruik gemaakt van een groot rad van geprepareerd hout, vier meter in doorsneé, 1.75 meter breed, dus in een omvang van 12'/a meter met 90 spaken. Verder maakte de fotograaf gebruik van drie groote bakken, elk van 2 M3. inhoud voor de benoodigde vloei stoffen en een kolossale waterbak van 15 meter lengte, 2 meter breedte, s/4 meter hoogte en 13Vj M\ inhoud 1 Daar de ontwikkeling van het «fotografietje" bezwaarlijk binnenskamers kon geschieden, werden de moeilijke werkzaamheden 's nachts onder den vrijen hemel uitgevoerd, en wel zóó, dat het nog met extra papier bedekte belichte broompapier over de spaken van het rad werd gespannen, waarop men dit in beweging bracht, zoodat met elke omwenteling het onderste gedeelte van het opgespannen papier in de ontwikkelingsstof onderdompelde (ijzer-oxolaat). Nadat hierop door middel van bespuiten met een oplossing van ijsazijn het ontwikkel-prooes werd onderbroken, volgde ten slotte gedurende 20 minuten een bad in ijsazijn, waarop de fotografie na een krachtige afspoeling gedurende 3/4 uur een fixeerbad onderging. Vervolgens weder een rijkelijke afspoeling. Ten slotte belandde de fotografie in den reuzen-waterbak, waarin ze gedurende 8 uur bleef liggen, terwijl voortdurend gelijktijdig nieuw water in den bak stroomde en het oude wegvloeide. Na verloop van dezen tijd liet men den bak leegloopen. Tien uur later was de fotografie, welke men rondom aan de bovenrand van den bak bevestigd had, volkomen droog. Het reuzen-panorama werd nu op de binnenplaats langs aen wand opgesteld, waarop de retoucheurs de laatste hand konden leggen aan het kunstwerk, dat in zijn soort op de tentoonstelling in St.-Louis Diet zoo licht zal worden overtroffen. In het zelfde lokaal zag ik prachtige reproducties van Italiaansche kunstwerken in groot formaat, een specialiteit der exposanten, de «Neue Photographische Gezellschaft" in Steglitz. Gemengd Nieuws. Drama in een huis van bewaring. In het huis van bewaring te Versailles heeft een gev&Dgene, Parmentier genaamd, getraoht één zgner mede-gevaDgenen met een mes te dooden. Een andere gedetineerde belette dit, waarover Parmentier zich zoo woedend maakte, dat bg zgn wapen tegen hem keerde en hem zwaar aan het hoofd verwondde. Het gebeurde greep plaats op bet oogenblik dat de gevangenen op de binnenplaats wandelden. Het halssieraad van Maria Antoinette. Dezer dagen is een merkwaardige ge- sohiedenis aan het licht gekomen omtrent een balssieraad van Maria Antoinette, dat ver duisterd was, maar daok zg den gver der Pargsche politie werd teruggevonden. Het halssieraad was iu bezit van Don Jaime de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3