Zaterdag 16 April 1904. Nationale Militie. (Z ierils-zeesche Courant). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. HEUWSTUDIHGEH. Uit Stad sn ProviNGis. ZIEBIKZEESCHE NIEEWSBO Veruchijot DENSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjj» pet 3 maanden ie f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, T ran BY aalIndie ens. rersending eons per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7989 Directeur a- 7. DE LOOZRL A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Uaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNXEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oproeping van verlofgangers van het 3e regiment veld-artillerie der lichting 1900. De BURGEMEESTER van Zieriizee, Brengt ter kennis van den belanghebbende: dat bij Koninklijk Besluit van 22 Januari 1904, n°. 13, is bepaald, dat krachtens artikel 111 der Militiewet, dit jaar voor den tijd van 27 dagen in werkelyken dienst moeten worden opgeroepen de verlofgangers, behoorende tot de lichting 1900 van de regimenten veld-artillerie dat de Minister van Oorlog op grond van het boven staande heeft bepaald, dat die opkomst in werkelijken dienst zal plaats hebben voor de miliciens, ingedeeld by het 3e regiment veld-artillerie voor "/s gedeelte, op 9 Mei a.s.; gezien de daarop betrekking hebbende circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 9 Maart j.l, A n°. 774, 3e afdeeüng M. S., en diens nader schrijven van 24 Maart j.l., A n°. 923, 3e afdeeling M. S. Roept bij dezen op den tot deze gemeente behoorenden verlofganger der lichting 1900, om, overeenkomstig het bepaalde, op den tijd en de plaats als in de hem uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zyn en wel op O Mei as.: Willem Anthonie ten Haaf te Zierikzee, die moet opkomen by zijn korps te '8-IIertogonbosch. Mitsdien zal hij op bovengenoemden dag, des namiddags vöór 4 uur, bij zijn korps tegenwoordig moeten zyn, voorzien van zijn verlofpas en van al. de voorwerpen van kleedirig en uitrusting, door hem by zyn vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelden verlofganger wordt onder het oog gebracht, dat, zoo hij in gebreke biyft op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, hij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal gehouJen. worden. Eindelijk wordt hij gewezen op art. 133 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 15 April 1904. Be Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Rusland's reeds verzwakte vloot heeft wederom eon geducht verlies geleden. Woens dag in den voormiddag verloor zij één van haar grootste oorlogsschepen, namelijk den nPetropavlosk". Het schijnt den Japansohen admiraal Togo gelukt te zijn, na op de reede van Port-Arthur mijnen te hebben laten leggen, de Russische vloot uit de haven te lokken. Op één nu van die mijnen stiet genoemd slagschip, waarop zich de Russisohe admiraal Marakof en zijn gehoele staf bevonden. De mijn ontplofte met het voor de Russen ongelukkig gevolg, dat het schip uit elkander sloeg en met man en muis naar den kelder ging. Slechts vijftig van de 700 sterke bemanning werden gered. Onder de weinig geredden was de grootvorst Cyrillus, een volle neef van den Czar, die evenwel zwaar gewond was. De 56-jarige onverschrokkene Russische vlootvoogd liet, evenals de bloem van Rusland's subalterne zee-officieren, het leven bij deze ramp. Volgens de laatste tele grammen bepaalt zioh het verlies van de Russische vloot niet tot het admiraalsohip. Met deze calamiteit is het lot van Rusland's vloot voor Port-Arthur beslist. Zal het Japansche leger, dat aan de Jaloerivier zich heeft opgesteld, deze over trekken, teneinde te trachten den Rus uit Mantsjourije te verdrijven? Of zal het zich met het feitelijk bezit van Korea tevreden stellen? Ons komt het voor, dat het half werk zou verrichtenindien het niet zou beproeven Mantsjourije voor China te heroveren. Het vindt in Mantsjourije een sympathieke bevolking, die, blijde als zij zal zijn het Russische dwangjuk te kunneo afschudden, de stamverwante Japanners als haar bevrijders zal begroeten. Daarbjj komt nog, dat, alhoewel Japan op eigen kracht steunt, het niet onmogelijk is, dat China, door den voorspoed der Japansche wapenen aangemoedigd, tegen Rusland front zal maken. Reeda worden de Chineeache soldaten door Japansche officieren en instructeurs gedrild. Reeds staat een leger van die gedrilde Chineezen, onder aanvoering van generaal Ma, in den rug van het Russische leger, wat den bevelhebber er van, Koerapatkin, zoodanig verontrust, dat deze langs diploma- tieken weg het terugtrekken der Chineesohe troepen geëischt heeft. De Russisohe gezant te Peking namelijk, Lesser geheeten, heeft in dien zin bij de Chineeache regeering kraohtige vertoogen gedaan. Of deze de beoogde uitwerking zullen hebben, moet nog afgewacht worden. De oorlog tegen Japan is in Rusland beslist niet populair. Gedwongen trekt men ten strijde, en ook niet vrijwillig zgn al de gaven voor het oorlogsfonds. Welk voordeel trouwens kan die oorlog, zelfs al mocht hij voor Rusland gunstig uitvallen, voor de arbeiders en boeren hebben? De Japanners hebben hun geen kwaad gedaan. Wel hebben zij te lijden gehad, en lijden zij nog van het absolute regeeringsstelsel. Niet genoeg echter is het af te keuren, wanneer de weerzin van den oorlog zioh in misdadige handelingen openbaart. Zoo zal het een ieder verfoeien, dat in een kerk te Moskou tijdens een gods oefening, waarbij de goddelijke zegen voor den voorspoed der Russische wapenen werd afgesmeekt, een bom onder de talrijke schare werd geworpen, zoodat het altaar werd ver nield, priesters gewond werden, en vluchtende vrouwen en kinderen onder den voet geraakten. In hetzelfde Moskou is een professor vermoord in zgn huis gevonden. Op last van het revolutionair comité werd die moord gepleegd. De professor schijot namelijk de regeering van de revolutionaire gezindheid van eenige studenten in kennis te hebben gesteld. Men beschouwde dit als verraad aan de zaak des volks. Het zal Rusland's regeering zeker niet aangenaam wezen te bemerken, dat de toe nadering van Frankrijk tot Engeland een vasten vorm in een tractaat heeft verkregen. Engeland namelijk heeft zich verbonden Frankrijk de vrije hand in Marokko te geven, terwgl omgekeerd Frankrijk zioh verplicht heeft Engeland in Egypte, dat het weder rechtelijk indertijd bezet heeft, ODgemoeid te laten. Hoe vriendschappelijker toch de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland worden, des te losser zullen die tusschen Frankrijk en Rusland worden. Rusland heeft het zich zeiven echter te wijten, dat de geestdrift der Fransche Datie voor den Czar en zgu regeering zoo in het oogloopend bekoeld is. Het huidig Fransche Ministerie heeft terecht begrepen, dat Rusland zgn alliantie met Frankrijk alleen aan de be vordering van zijn eigen belang dienstbaar maakte, en dat het bondgenootschap slechts diende om den Gallischen haan te plakken. Was Frankrijk, zooals bij de Fasjoda-kwestie, in moeilijkheid, dan deed Rusland, alsof er geen alliantie bestond Nu verkeert Rusland tengevolge van zijo oorlog met Japan in een ongunstige positie, en zou gaarne zien, dat zgn bondgenoot hem een handje hielp, ten einde uit dien onaangenamen toestand te geraken. Hoe sterker nu de band van Frankrijk met Engeland wordt, des te geringer is de kans hierop. Immers ter wille van Engeland, dat een verbond met Japan gesloten heeft, zal Frankrijk tegen Japan niet in het krijt treden. Vandaar dat het nu tuBschen Frankrijk en Engeland gesloten tractaat aan Rusland een doorn in het oog is. Alfonsus, de Koning van Spanje, heeft den moed gehad zich in het hol van den leeuw te begeven, want Barcelona is een stad, waarvan de bevolking voor een groot deel republikeiosch is. Hij is er zonder kleer scheuren van afgekomen, maar zgn eerste Minister, Maura, heeft een dolkstoot ontvangen. Een jongmensch van 18 jaar, Astal genaamd, een anarchistisch heethoofd, beeldhouwer van beroep, verwondde hem daarmede, toen bij in een rijtuig terugkeerend uit de kerk, waar een mis was gevierd voor de overleden Koningin Isabella, op weg was de 3000 fr. onder de armen te verdoelen, die de Koning hem voor dat doel had ter hand gesteld. De wonde is gelukkig niet gevaarlijk. MorgenZaterdag, wordt de vroegere Koningin van Spanje, de grootmama van den huidigen Koning, te Madrid begraven. Te Parijs gestorven, laat zij een groot vermogen na, dat zij bij uiterste wilsbeschikking aan haar doohter vermaakt heeft. Haar kleinzoon, de Koning, krijgt niets. In Zwitserland is in den Nationalen Raad op voorstel van één der afgevaardigden met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij beslist wordt, dat algemeene bepalingen zullen in het leven worden geroepen, teneinde de ontwikkeling van de natuurkrachten voor Zwitserland te behouden. Berekend is, dat 70 k 80 millioen aan brandstoffen bespaard zal worden, als men van die natuurkrachten gebruik maakte om het geheele Zwiteersohe spoorwegnet van electrisohe drijfkracht te voorzien. En ging men er toe over, dan zou er nog genoeg voor induetriëelo doeleinden overblijven. De Koning van Servië, de brave Peter, die na de terugroeping der gezanten uit Belgrado zich gedwongen zag de moordenaars van den vorigen Koniog en diens gemalin van het hof te verwijderen, heeft het plan de officieren van het leger, die het met deze moordenaars niet vinden kunnen, te per -:i moeren. Nederland. Leeuwarden, 14 April. Het vermoedelijk passief in het faillissement der Gebroeders Gratama bedraagt f 3.800.000 en het door de firma opgegeven actief 2 millioen, zoodat er een tekort zal zgn van één millioen aoht honderd duizend gulden. Bij de zaak van de kassiers Gebrs. Gratama alhier moet eene Doopsgezinde gemeente in Friesland betrokken zijn voor f 30.000. Er werden in de laatste dagen herhaaldelijk conferenties gehouden om de staking van betaling te voorkomenmaar door het groote bedrag dat eenige tonnen moet be dragen, was zulks ten eenenmale onmogelijk. Eene weduwe, die al haar geld bij Gebrs. Gratama deponeerde en van de renten leefde, is bijna radeloos. Het geval verwekt groote sensatie in geheel Friesland, omdat de Gebrs. Gratama altijd stonden aangeschreven als brave, solide en humane personen. Apeldoorn, 13 April. Sedert de Koninklijke boerderij op Het Loo overeenkomstig het ver langen van den Prins belangrijk werd uit gebreid en de stallen overvloedig van kostelijk vee werden voorzien, is de zuivelproductie aldaar enorm toegenomen. De boerderij levert nu per week wel 10 maal meer dan voor het gebruik van het Hof noodig is, terwgl dit bovendien alleen maar gedurende den zomer op Het Loo vertoeft. De Prins heeft thans, als zuinig beheerder, gelast de zuivelproducten geregeld te verkoopen. Ingevolge deze last geving is nu als alleehverkoopster van de roomboter der Koniokljjke boerderij opgetreden de firma Overdijking op Het Loo, die deze per kilo en minder omzet. Het in zoo vorstelijke omgeving bereide artikel vindt te Apeldoorn in zoo zeer fijne qualiteit, gretig aftrek. De burgemeester van Apeldoorn berioht, in aansluiting met zijn verzoek om opsporing van den zich noemenden J. A. v. d. Berg, blz. 142 deel F van 1904, dat blijkens nadere ingekomen ambtelijke inliohtiDgen deze persoon zeer waarschijnlijk genaamd is Anthonie Sukel, geb. te Soest 27 Mei 1876, die bij herhaling door de rechtbanken te Utrecht, Arnhem en Amsterdam terzake dief stal en oplichting tot gevangenisstraf is ver oordeeld. Utrecht, 13 April. Door mej. Ph. E. H. van den Bergh alhier is eene som van f 80.000 in contanten geschonken aan de Elisabeth- Vereeniging, tot opvoeding en opleiding van dochters van Evangelie-arbeiders in onze Overzeesche Bezittingen, hier gevestigd. Rotterdam, 14 April. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder op Woensdag 27 April kan nader gemeld worden, dat H. M. drie rijtoeren zal maken, elk van 8 kilometer, en voorts de Diergaarde zal be zoeken. In den grooten schouwburg wordt aan de groote balcon-loge een baldakijn aangebracht. Op de matinée aldaar zal behalve mevrouw Van EysdenVink, die den proloog houdt medewerken de afdeeling Rotterdam der i»Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", met het Utrechtsoh Stedelijk Orkest (directeur de heer Wouter Hutschenruyter), en als solisten mevrouw Oldenboom—Lutkeman en de heer Orelio. Het nabij Vlaardingen gezonken stoom schip »Arion" is door de firma J. van der Tak te Goedereede gelicht en het lek zoover dicht gemaakt, dat het schip naar de helling van de scheepswerf van den heer Wilton te Delftehaven, kon gesleept worden. Alhier is het vanwege de gemeente ingerichte groenten-veilinggebouw aan het Strooveer in gebruik genomen, met de eerste veiling vanwege de Warmoeziersvereeniging »De Rotterdamsche Groentenveiling". De opening geschiedde op eenigszins plech tige wijze. De wethouder, Mr. S. Muller Hz., vele raadsleden en de adjunct-directeur van gemeentewerken waren daarbij tegenwoordig. Alvorens tot den verkoop over te gaan, nam de voorzitter der vereeniging, de heer A. H. Verwey, uit Berkel, het woord. Hg dankte den gemeenteraad voor het totstand komen van dit gebouw en bracht hulde aan den directeur der markten, den heer Kooy- man, en den veilingmeester, den heer H. B. Drieesen Je., voor hnnne medewerking. Den laatste beval bij de belangen van koopers en verkoopers gelijkelijk aan. De tuinders spoorde hg aan steeds goede waar ter markt te brengen; en de koopers vermaande hij er naar te streven steeds de orde te bewaren. Nadat de heer Driessèn met een enkel woord geantwoord had, nam de eerste veiling een aanvang, welke goed van stapel liep. Dordrecht, 14 April. De 18-jarige S., die Zondag bij het ongeval op de Noord bij deze stad zich aan den ankerketting van de stoom boot, welke hem had overzeild, wist vast te klemmen, terwgl zijn vriend verdronk, is door het gebeurde zoodanig aangegrepen, dat bij ter verpleging in het zenuwlgdersgesticht in de Corneli8 Jolstraat te Scheveningen is op genomen geworden. Zierikzee, 15 April. Gisterenavond werd in het Volkskoffiehuis alhier door den predi kant, ds. Dijkdam van Rozenburg, een leer rijke lezing over den verderfelijken invloed van den alcohol gehouden. De bijeenkomst werd met psalmgezang en gebed geopend, waarin voorging de hoer J. van Wijckbuizen. Deze deelde hierop mede, dat na afloop van de jongste bijeenkomst, waarin een twee en halve maand geleden de Eerwaarde heeren ds. Burger en ds. Meyer als sprekers waren opgetreden, door eenige bezoekers, die nog gebleven waren, een afdeeling van de Natio nale Cbristen-Geheelonthoudersvereeniging is opgericht geworden, die thans een vijftien leden telt. Door deze afdeeling nu was de Eerwaarde heer ds. Dijkdam tot het houden van een voordracht uitgenoodigd, waarin de nadoelen van den alcohol zouden worden uiteengezet. Spreker, die alsnu het woord nam, hield een grootendeels op den Bijbel steunend betoog tegen het gebruik van sterken drank, waarin hij er op wees, dat de alcohol bereid wordt uit voortbrengselen, die den menech tot spijze gegeven zijn. Duidelijk toonde spreker aan, dat alcohol niet versterkt, niet verwarmt, niet troost. Hij merkte op, dat de statistiek leert, dat bij herbergiers en kellners de dood vroegtijdiger intreedt dan bij andere menschen, dat de Noordpoolvaar- ders zich van alle geestrijke dranken ont houden, en dat onder hen, die aan den drank verslaafd zijn, de meeste zelfmoordenaars voor komen. Eertijds rijke lieden zgn, doordat zij slaven waren van den alcohol, tot den bedel staf gebracht en tot den verkoop van lucifers laDgs de deuren der huizen afgedaald. En hoevelen zgn niet tengevolge van den drank krankzinnig geworden De drankhuizen, zegt spreker, moeten weg. Zn zgn als zoovele bloedzuigers op het maatschappelijk leven van het volk. Onder het zingen van psalm 86 vers 6 werd gecolleoteerd. De geest van het Christendom, aldus vervolgde spreker, heeft den slaafschen toestand der vrouw opgeheven, en haar de haar toekomende eereplaats ge geven heeft de slavernij afgeschaft, en zal ook de boeien van den alcohol verbreken. Weinig resultaat had het, dat men den jenever afschafte, maar wijn en bier behield. In de plaats van de jeneverkaraf kwam de bierflesch op tafel. Ds. Adama van Soheltema zag in, dat met de drinkgewoonte totaal moest ge broken worden, en door zgn toedoen verrees de Christelijke Nationale Geheelonthouders- vereeniging, die nu 20 jaar bestaat, en 8000 leden telt, en waarvan nu ook te dezer stede een afdeeling is opgerioht. Na ten slotte op het goedö voorbeeld van een tweehonderdtal predikanten gewezen te hebben, die in Neder land geheelonthouders zijnwekte spreker allen op met de drinkgewoonte, die zooveel onheil sticht, te breken, en zioh bg deze afdeeling aan te guiten. De heer J. vf^.-3?Vgckhuizen dankte den I Eerwaarden sprek^? voor zgn kernachtige rede, het bestuur van het Volkskoffiehuis, dat het voor dezen avond zjjn lokaal wel- willend heeft afgestaan, en deelde mede, dat Maandagavond den 2den Mei, des avonds ten acht nur, een vergadering van deze afdeeling zoude gehouden worden. Van de gelegenheid den spreker vragen te stellen werd door niemand gebruik gemaakt. Met dankzegging werd deze bijeenkomst door ds. Dijkdam gesloten. Het bestuur van de afdeeling der Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereeniging be staat uit den heer J. van Wijckhuizen, freule Schuurbeque Boeije en baronesse Van Dedem. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zjjn wederom een 40-tal personen naar de Nieuwe Wereld verhuisd. Den laateten tijd is de emi gratie naar Noord-Amerika uit die streken van Zeeland weer bizonder groot. Stavenisse. In het afgeloopen schooljaar, April 1903—1904, werd alhier door tusschen- komst van het hoofd der school door de leerlingen f 170 opgespaard om in de Rijks- postspaarbank belegd te worden. St.-Filipsland, 14 April. Een paard, be spannen voor een kar, waarop de voerman en een paar jongens, schrok en sloeg in de Achterstraat op hol. De jongens sprongen er spoedig af, terwgl voerman met paard en kar tegen den steilen dijk aan het einde der straat opreed. Hier kantelde het voertuig om, terwgl het paard ook van de been raakte. Vóór den val wist de voerman nog van de kar te springen. Ofschoon een en ander nog al wat consternatie veroorzaakte en heel wat publiek op straat lokte, liep alles zonder ongelukken af. Goes. Van anti-rev. zijde wordt als candidaat voor de Prov. Staten genoemd, in plaats van den liberalen heer J. M. Kakebeeke, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, de heer J. J. Donner, lid van den gemeenteraad alhier. Alhier is tot stand gekomen een vissohers- bond, waarvan het doel is het bedrijf voor hen, die er gedeeltelijk hun bestaan in vinden, meer loonend te maken. Daartoe wil men het aantal kostelooze vergunningen verminderen, het afetroopen der vischwaters tegengaan en deze trachten te bevolken met platviscb, waar door aan de paling geen nadeel wordt toe gebracht. Een commissie is benoemd om de zaken voorloopig te regelen. De Werkmansbond »Door Eendracht ver betering" is lid geworden van den Zeeuwschen Werkmansbond, die er voornamelijk naar streeft den toestand der veldarbeiders te ver beteren. Genoemde bond heeft zich in 1903 tot heeren werkgevers gewend, waardoor den werklieden een belangrijk finantieel voordeel werd verschaft. Middelburg, 13 April. In één der zalen van het Schuttershof werd hedenavond een algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, onder presidium van den heer jbr. mr. E. A. O. de Casembroot, gehouden. Door den secretaris, den heer H. J. G. Hartman, werd het ver slag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek, dat de Vereeniging weer met vracht werkzaam was geweest. Het ledental nam toe en bedroeg op het eind van het jaar 352. Het nadeelig saldo van f 450, waarmede het jaar werd aangevangen, is geslonken tot f 198. In de plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuursleden, de heeren C. A. Goethals, W. Hioolen en jhr. W. C. van Panhuys, werden gekozen de heeren P. J. Boogaart, H. P. den Bouwmeester en E. W. Hendrikae. Aan den burgemeester, den heer jbr. mr. L. Schorer, is van 15 April tot 12 Mei verlof verleend. Gedurende dien tijd zal zgn ambt worden waargenomen door den oudsten wethouder, den heer W. J. Sprenger. Hedenavond werd in het Schuttershof alhier een vergadering gehouden van verschillende gymnastiek-vereenigingen op Walcheren. Vertegenwoordigd waren de ver- ee&igingen »Achilles", ïMedioburgum", »Ex- celsior", »Atilla", turnvereenigiDg )>Ons Huis", allen te Middelburg, en »Vliesing8che Turn- vereeniging" te Vlissingen. Besloten werd tot oprichting van het Walchersche propaganda- comité, dat zioh ten doel stelt gezamenlijk de gymnastiek op Walcheren, vooral ook op het platteland, te bevorderen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren L. van Heusden, voorzitter, H. van Brakel, secretaris, J. Wagemaker, tweede secretaris, allen te Middelburg, en A. C. Kievit, penningmeester, te Vlissingen, waaraan enkele commissarissen zullen worden toegevoegd. Als technisch leider werd gekozen de heer J. H. van der Bel, leeraar in de gymnastiek te Middelburg. Besloten werd stappen te doen om op den tweeden Pinksterdag te Souburg een openbare I propaganda-uitvoering te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1