ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 12 April 1904. Uit Stad sh Proviwci». (Z i e r i Is. z e e s c h. e Courant). Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7987. Dlreotour js.. J". OE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advurtontiën, van 13 regela 30 Cta. meerdere regele 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dea Maandags. Woensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozf., Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. HEUWSTIJPIMCEII. Zuid-Afrik». Te Johannesburg kwamen Woensdag weder drie vermoedelijke gevallen van pest voor (een blanke on twee Kaffers), maar er was geen sterfgeval. Het boricht van Daily Mail, dat reeds 8000 Chineezen voor Transvaal aangeworven zijn en 2000 hunner over eene week uit Hongkong zullen vertrekken, wordt niet bevestigd. De Jobannosburgsche commissaris van politie lezen wij in de Zuid-Afrik. Post heeft een order uitgevaardigd, dat het den Kaffers voortaan verboden zal zijn op de «kleine steentjes" te loopen. Het verbod geldt ook Britsch-Iodiêrs, maar zal «met gematigdheid" worden toegepast. Amerika» Te Mount Yernon, eene voorstad van New- York, heeft een hevige brand gewoed in het groote gebouw «Columbia Hall". Op de bovenverdiepingen woonden vijf huisgezinnen, terwijl zich gelijkvloers een schouwburgzaal, een pianofabriek en een rijtuig remise bevonden. De bewoners vluchtten over de dakende meesteD werden gered. Toch hebben velen ernstige brandwonden opgeloopen, terwijl eene geheele familie, Frey genaamd, bestaande uit man, vrouw en kinderen, in de vlammen is Twintig van de vijf en-dertig katoen- fabrieken te Fall-River (Massachusetts) zija stop gezet tengevolge van gebrek aan grond stoffen. Hierdoor zijn daizenden werklieden voor onbepaalden tijd werkloos. Nog meer fabrieken zullen deze week het werk moeten staken. Spanje. De oppositie tegen 't bezoek van den koning aan Barcelona heeft zich van republi- keinsohe of anarobistische zijde nog op andere wijzen kenbaar gemaakt dan door het laten springen vau een patroon. Terwijl de koniDg gast was van de stedelijke regeeriDg, openbare gebouwen en vele groote woonhuizen zich Bierden door vlaggen en illuminatie, werden groote meetings gehouden door republikeinen, waaraan 5000 A 6000 menschen deelnamen. Heftige redevoeringen werden gehouden tegen het koningshuis en telegrammen van sympathie gezonden aan den leider der republikeinsche partij Salmeron. Uit Gerona, waarheen de jonge vorst Vrijdag van Barcelona uit, vergezeld o. a. door Maura, een uitstapje gemaakt heeft, seinde hg, in antwoord op een telegram van gelnkwensch van den president van Mexico, dat de berichten over een aanslag ongegrond zijn. Zwitserland. De thans bijna 79-jarige ex-president Kruger zal den aanstaanden zomer in dit land door brengen. Frankrijk. De werkvrouw, madame Bastian, die uit de vuilnisbak van de Duitsche ambassade de papieren placht op te visschen en aan kolonel Henry te bezorgen, is gehoord door de strafkamer van het hof van cassatie. Zij zou verteld hebben, dat zij Dreyfus gezien had in het Dniteche gezantschapsgebouw. Volgens de Libre Parole zou de procureur- generaal geschnimbekt hebben van woede en haar hebben toegesnauwd: Je liegt 1 Ik zweer by God, dat ik de waarheid zeg, was het antwoord van vronw Bastian, zonder dat zij zioh verwaardigde te antwoorden op de beleedigiogen van den ambtenaar. «Laat men Dreyfus maar eeos met mij samen brengen, dan zullen wij eens zien, of hg het durft ontkennen". Parijs, 9 April. Ex-koningin Isabella van Spanje is heden om 9 uur 45 overleden. (Koningin Isabella, dochter van koning Ferdinand VII, werd 10 October 1830 te Madrid geboren. Den 2en October 1833 werd zij tot koningin nitgeroepen en 8 November 1843 door do Cortes meerderjarig verklaard. Op 10 October 1846 huwde zij met Francisco d'Assise, infant van Spanje, geboren 13 Mei 1822 te Aranjuez. Tenge volge van do revolutie verliet zij Spanje en werd denzelfdon dag door de voorloopige regeering van den troon vervallen verklaard. Op 25 Juni 1875 deed zij te Parijs afstand van haar rechten ten behoeve van haar zoon, Alfone XII). Nederland. Leeuwarden, 9 April. Gisteren zijn hier tus8chen de 15- en 18000 kievits-eieren aan gevoerd; de prijzen liepen van 15 tot 18. cent per stuk. Er was veel vraag voor Engeland on Frankrijk, zoodat alles opruimde. Delfzijl, 8 April. Een roeiboot, waarmede Donderdag nabij de Knok, de noordzijde van de Einderhaven, Duitsche loodsen van de loodsstoomboot op den loodeschoener zouden worden overgezet, kwam op de ankerketting van de schoener terecht en kantelde. Drie loodsen verdronken. Één lyk is spoedig opgehaald. De andere lijken zijn nog niet gevonden. Haarlem, 9 April. De zaak van den dienstweigenaar Ris is gisteren door den krijgsraad behandeld. Daar bg volledig bekende, is het vonnis, dat tot na de appro- bratie van het Hoog Militair Gerechtshof geheim blijft, ter approbatie aan dat Hof Amsterdam, 9 April. Onder leiding van mr. SmeengeTweede-Kamerlidis heden alhier de constitueerende vergadering gehouden der vereeniging «Sohoolfonds voor schippers kinderen van Schuttevaer", bedoelende de schippers behulpzaam te zijn ter verkrgging van geregeld onderwijs hunner kinderen en het verzamelen van gegevens omtrent alles betrekkelijk het onderwijs van het schippers kind. Naar staatkundige of godsdienstige richting zal niet gevraagd worden, evenmin zal getreden worden op het terrein van andere vereenigingen, die in hoofdzaak hetzelfde doel hebben, tenzy in overleg met haar besturen. In de hoofdbestuursvergaderiDg der schippers vereeniging «Schuttevaer", Vrijdag in «American-Hotel" gehouden, is benoemd tot secretaris-penningmeester de heer G. S. Vlieger, en tot vice-president de heer J. van Schouwen, te Oude-Tonge. 's-Gravenhage, 9 April. De leden der Prov. Staten van Zuid-Holland zyn ter buitengewone vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 19 dezer, 's morgens 11 ure. De leden der Tweede Kamer zgn bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 April a.s., des nam. ten 2 ure. Rotterdam, 9 April. De offioier van justitie maakt bekend, dat door de familie van den inspecteur van politie W. Blom wordt uitgeloofd een belooning van duizend gulden voor hem of hen, die aan den rechter commissaris mr. Koksma, of aan den substituut officier van justitie, mr. J. Z. Mazel, inlichtingen kan of kunnen geven, die tot ontdekking en veroordeeling leiden van den dader van den op den heer Blom in den nacht van 5 op 6 Febr. 11. aan den Crooswykschen Singel I gepleegden moordaanslag. Middelharnis, 11 April. Zaterdagavond ten half tien brak een hevige brand uit in de schuur van den heer J. Verolme. De I brand sloeg spoedig over in de schuur, in gebruik bij den heer J. Vroegiodewei. Beide sohuren met den inhoud van hooi en stroo verbrandden, eenige bouwgereedschappen en twee stuks jong vee kwamen mede in de vlammen om; van beide landbouwers werd veel vee gered. Zierikzee, 11 April. Donderdag j.l. hield de vereeniging van gemeente-veldwachters in Zeeland alhier een algemeene vergadering. De president der vereeniging opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd worden. Hierop wordt de rekening over het dienst jaar 1903 nagezien en eveneens goedgekeurd, I doch ze wijst aan een tekort van f 19,955. Een voorstel van bet bestuur over te houden conference's over dienstzaken, wordt, j daar iets dergelijks vroeger door den Commis- saris der Koningin is afgeschaft en er bij de leden niet veel animo voor is, verworpen. Uit het verslag van den toestand der ver eeniging blykt, dat ze thans telt 57 leden en 11 begunstigers. Verder blijkt, dat de vereeniging, in verband met de vereenigingen in Zuid-Holland, Noord-Holland en Overysel, reeds versohillende stappen heeft gedaan om lotsverbetering te krijgen. Als gevolg daarvan is in de Tweede Kamer onze toestand ter sprake gekomen en de hoop op verbetering, vooral wat betreft salaris en pensioneeriDg, meer bemoedigend geworden. Ook de vereeniging van burgemeesters en secretarissen heeft zich iu beweging gesteld om voor de gemeente-veldwachtors in hnnne provincie betere toestanden te verkrygen. Wat het tekort in kas betref: dit hoont het bestuur dit jaar, door de nu verhoogde contributie tot één gulden, in het reine te j brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten het maandblad De Gemeente-Veldwachter op te heffen, als zyode te kostbaar voor onze vereeniging. In Zuid-Holland en Overijsel is reeds een zelfde besluit geuomen. Er zal, evenals in 1903, dit jaar wederom een request aan den Minister worden gezonden en een afschrift daarvan aan alle Kamerleden. Tevens zal aan de vereeniging van burgemeesters en secretarissen verzocht worden een zelfde stap te doen bg den Commissaris der KoningiD. Bij rondvraag wordt door één der leden meegedeeld, dat in sommige gemeenten van het bodeschap veel misbruik wordt gemaakt, door den veldwachter-bode soms de vreemdste zaken op te dragen. Hij vraagt, of het niet op den weg der vereeniging ligt, die gemeente besturen te verzoeken een instructie voor den bode samen te stellen, waardoor b. v. het collecteeren en het presenteeren van inteeken- lijsten zou komen te vervallen, en de veld- waohter niet meer dan noodig is aan andere diensten wordt onttrokken. Wegens het vergevorderde uur kon deze zaak niet meer uitvoerig genoeg behandeld worden. De president sluit hierop do vergadering. In 1903 bracht het reizigersvervoer der R. T. M. op het traject Brouwershaven Steenbergen, op f47.044.955 tegen f46 371.245 in 1902 Bagage, goederen en vee f 23.696.775 tegen f 19.089.73 in 1902. Het postvervoer bracht op f 9168.92 tegen f 5532.84 in 1902. Aan diversen nog f 2751.34. De totale opbrengst was in 1903 f82.661.985 tegen f 73.069.325 in het vorige jaar. De St.-Ct. No. 83 bevat een Kon. besluit van 28 Maart j.l. tot nadere regeling van de jaarwedden van beambten der ryks- veldwacht. De jaarwedden van da volgende beambten der rijks-veldwaoht zullen voortaan zijn als volgt voor de rijks-veldwachters, brigadier-majoor, op ten minste f 825en ten hoogste f 850 voor de rijks-veldwachters, brigadier, op ten minste f 775; en ten hoogste f 800; voor de overige rijks-veldwachters op ten minste f 640; en ten hoogste f 700, Dit besluit wordt geacht in werking te zgn getreden met 1 Januari 1904. Te Hoek, bg Terneuzen, werd sedert 28 Januari vermist het raadslid J. R., wiens kleederen dicht bij den Braakman waren gevonden. Thans is het lijk te Ellewoutsdijk aangespoeld; het was nog slechts aan enkele kenteekenen te herkennen. Westelijk Schouwen. Tot nog toe wil het nog maar niet met het weer. Heel lang zaam zien wij het bloembollenkleed over de velden zich uitspreiden. Eenige milde dagen met warmen zonneschijn zullen veel doen. De bollen hebben wel reeds dik knop gezet en velen zgn er al die kleur bekennen, doch geheel zioh ontsluiten, neen, daarvoor is het te guur. Genrrgke hyacinthen in verscheiden heid staaD in bloei, evenals de narcissen, die door hunne helder gele bloemen het oog bekoren. Wie profiteeren wil, moet de gelegenheid niet ongebruikt laten voorbijgaan. De geschiktste tijd voor een uitstapje zal zijn op Zondag 24 April e.k. en volgende dagen. De bezoeker begeve zich voor Renesse langs den Hooge- zoom naar Haamstede en Burgh of omgekeerd en geniete van al de heerlijkheid van het eenige, verheven schouwspeleen bloeiend tulpenveld I Anna-Jacoba-Polder. Alhier is op de hofstede van den heer J. Wisse een regen meter geplaatst door het Koninkl. Nederl. I Meteorolog. Instituut te De Bilt. Goes. Na onderzoek van hunne geloofs brieven zgn de nieuwgekozen raadsleden, de heeren J. C. H. Hollmann en I. D. Fransen v. d. Putte, als zoodanig toegelaten. Naar aanleiding der nieuwe bepalingen in de gemeentewet zgn aangewezen als onbezoldigde ambtenaren vau den Burgerlijken Stand, de burgemeester, de beide wethouders eu de secretarie, en tot bezoldigd ambtenaar (jaar wedde f 100) de commies ter secretarie. Het opmaken van akten en het voltrekken van huwelyken is opgedragen aan den burge meester en de wethouders. Het inschrijven en het opmaken der acten van geboorte, huwelijk, overlijden, orkonning en echtscheiding en het afgeven van uittreksels uit de registers van den Burgerlijken Stand is meer speciaal het werk van den commies ter secretarie, terwijl de secretaris geroepen kan worden om burgemeester en wethouders, benevens den commies te vervangen. lederen werkdag van 92 uren zal het bureau geopend zgn, terwgl Donderdagmiddag om 2 uur de tijd zal zijn om te trouwen. Door burgemeester en wethouders was een voorstel ingezonden, waarbij aan bestuurders van voertuigen, komende vau aarde zand- of puinwegen verboden werd de kunstwegen te berydeD, voordat de wielen van het aan hangende slik zgn ontdaan. Genoemd voorstel ging terug naar burgemeester en wethouders. Het kohier van deo Hoofdelyken Omslag is vastgesteld op f 25778,17 met den factor 0,89. De jaarrekening over 1903 der Ver. voor Weezen verpleging op Noord- en Zuid- Bevoland bedraagt in ontvang f 2047 en in uitgaaf f 1646; goed slot f 401. Voor 1904 wordt geraamd f 1861,57 in ontvang en uitgaaf. De voorzitter, de heer jhr. Van Reigersberg Versluys, werd wegens vertrek vervangen door den heer J. Fransen v. d. Putte. Wegens toenemende bezigheden, ver bonden aan zijne betrekking van directeur der landbon w-winterschool heeft de heer Kakebeeke, hoewel tot zijn spijt, gemeend te moeten be danken voor het voorzitterschap van het muziekgezelschap «Euphonia". In zijne plaats werd gekozen de heer W. Temperman. Het andere aftredende bestuurslid, de heer P. Govers, werd herkozen. Over het afgeloopen jaar sluit de rekening en verantwoording van dit gezelschap met een batig saldo van f 10; de ontvangsten hadden bedragen f 621, de uitgaven f 611. Voor 19044905 zijn de ontvangsten en uitgaven geraamd op f 585. Aan het slot der leden-vergadering werd de heer Kakebeeke door één der leden bedankt voor al wat door hem, eerst als secretaris en later als president, voor het muziekgezelschap was gedaan. Een paar ingezetenen kwamen dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat hunne kippen waren doodgebeten. Een hond schijnt de schuldige; wg willen dan tenminste hopen, dat het een vierbeenige zal geweest zijn. De heer A. Risseeuw, rijks-veearts te Heinkenezand, is benoemd tot provinciaal veearts 2e kl. en hem tot dienstkring aan gewezen de gemeenten Heinkenezand, 's Heer- Arendskerke, 's Heer-Abtskerke, 's Heerenhoek, Borsele, Driewegen, Ellewoutsdyk, Baarland, Hoedekenekerke's Gravenpolder, Nisse, Oudelande en Ovezande. Middelburg. Zaterdagavond trad in het Schuttershof alhier in een openbare vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging als spreker op, de heer A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer. De groote zaal van het Sohuttershof was overvol. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer mr. P. Dieleman, leidde den spreker in, die daarna zyn rede aanving over: «Den politieken toestand". De heer Talma* besprak eerst het nut van de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten met het oog op de samenstelling der Eerste Kamer. Het optreden en het werk van het christelijk ministerie, dat is voortgekomen uit de verkiezingen van 1901, werd door den spreker breedvoerig behandeld en hij kwam daarbg tot de conclusie, dat ook thans nog de I anti-rev. partij geheel is aaneengesloten, daar I het optreden van *de christen-democraten, uit gezonderd in Den Helder, van weinig be- teekenis is. De kiezers zullen nu in Juni kunnen doen blijken, of zij wenschen voort te gaan op den weg door hen in 1901 bewandeld. De Hooger-Onderwyswet vormde een groot en belangrijk deel van de rede van den heer Talma. Hg meende, dat men door den effectus civilis toe te kennen aan de Vrije Universiteit zich op nationaal standpunt heeft geplaatst, en bovendien is in deze wet een strikt recht vaardig beginsel belichaamd, en tegen het verwijt, dat in deze wet clericalisme zou zitten, kwam hij met klem op. Hij kon nieègelooven Achtereenvolgens bestreed de heer Talma daarna de meermalen gehoorde verzuchtingen, dat dit ministerie reactionair zou zgn, en ook een militaristisch kabinet zou kunnen worden genoemd. Deze beschuldigingen waren, volgens spreker, geheel ongegrond, wat bij in het breede toelichtte. Vervolgens werden de tariefwetten besproken, waartegen de linksche partgen zich zoo kracht dadig verzetten. Doch hij meende, dat deze oppositie niet gereohtvaardigd is. Voor de uitvoering der sooiale wetten is geld niodig, en waar dit geld niet kan gevonden warden uit de directe belastingen, moet dit op andere wgze worden verkregen, en dit wil men door een tariefsherziening, die hg zou kunnen noemen een uitbreiding van de indirecte belastingen. De anti-minieteriëele partijen, meende spreker, zijn het over tal van zaken oneens en daarom kan van een ministerie uit deze partgen voortgekomen nooit iets goeds worden verwacht. Men neme maar eens het kiesrecht, welk een verlagende verdeeldheid valt hier niet op te merken. Hg moest toegeven, dat deze partgen het op één punt volkomen eens waren, n.l. om te trachten dit ministerie tot heengaan te nopen. Vooral de sociaal-democratisohe party moest het daarna geduoht ontgelden, dat was de vyand. Zeer te bejammeren vond spreker het, dat de liberalen in blinden anti- clericalen hartstocht de sociaal-democraten steunen, wier streven bij hoogst verderfelijk noemde, omdat het noodzakelijk moet leiden tot den ondergang van ons volk. Spreker eindigde zijn keurige rede met te betoogeu, dat dit ministerie een nationale politiek voert, en alle belangen bg haar volkomen veilig zgn. Een tweetal sociaal-democraten kwamen met den spreker in debat. Zij deden vooral een aanval op de christelgkheid van het ministerie, en de ingediende tariefwetten werden door hen scherp gecritiseerd, wijl door deze wetten de arbeiders op groote lasten zullen komen. Zij meenden dat het, waar geld noodig is, noodzakelijk is dit te balen door verhooging der directe belastingen en successierechten, beter dan door een anti-nationale tariefwet. De heer Talma diende de debatters zeer uitvoerig van repliek, en werd hierna de ver gadering door den heer mr. Dieleman, onder dankzegging aan den spreker voor zijn prachtige redevoering, gesloten. 9 April. Heden werd alhier ter beschik king der justitie gesteld een uit Teroeuzen aangebrachte vrouw, C. L. genaamd en wonende te Gent, die sedert eenigen tijd, onder valsch voorgeven dat zij een behoeftige weduwe uit Zuid-Afrika is, geld traohtte los te krijgen. Zy oefende voornamelijk in Zeeland en in België bg geestelijken bare praktijken uit. Donderdag bezocht zij, na eerst te Sas-van- Gent geweest te zijn, Terneuzen en wiet ook daar, volgens de Tem. Crt., het medelijden der inwoners op te wekken. Zy werd echter, toen zy reeds met haar spoorkaartje gereed stond om met den trein naar Gent te vertrekken, door de politie gearresteerd. 10 April. Na een heden door pater Hendriks uit Oudenbosoh in het Vincentius- huis gehouden redevoering, is definitief opgericht de Middelburgsche Katholieke kies vereeniging. Ruim honderd der aanwezigen traden als lid toe. Binnen enkele dagen zal nu een vergadering worden gehouden en zal alsdan een definitief bestuur worden gekozen. De afdeeling Middelburg der S. D. A. P. heeft aan den gemeenteraad een adres ge zonden, waarin met aandrang verzooht wordt in het belang van zeer talryke arbeiders kinderen, voor wie de lagere school de eenige opleiding is, door volledige en onbekrompen tenuitvoerlegging van art. 35 der leerplh itwet de getrouwheid van schoolbezoek, de kans op vruchtdragend onderwys zoo groot mogelyk te maken. Hulst. Er worden plannen beraamd voor den aanleg van een stoomtram van Hulst over Clinge en St.-Janstecu naar St.-Nicolaas. Over het algemeen vindt het voornemen veel instemming. Aanbestedingen Verhoopingen ene. Op Woensdag 4 Mei zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: 1°. het verbeteren van I het kanaal van Gent naar Terneuzen te i Sluiskil en het in verband daarmede verleggen j van den spoorweg GentTerneuzen, alles met dat de Eerste Kamer deze wet zal verwerpen, bgbehoorende werken. Raming f 868,000; I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1