ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 0 April 1904. Tjalkschip i c r i Is. zeesche Tweede Blad Kostelooze Koepokinenting en Herinenting NIEUWSTIJDINGEN, MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIE»* trachten aan te besteden: waaronder 4 balen KOFFIE, te Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTrauavaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGAN6. - No. 7986 Directeur i a. j. DB LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Uts. meerdere regela 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adressceren aan A. FbsLnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van de aan dit kantoor en do daar onder bohoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de 2e helft van Maart 1904. Brieven: Andriea Vrienda te Bergen-op-Zoora. F. Klimmerboom te 's-Gravenbage. Yan Waardenberg te Rotterdam. P. J. H. van Brakel te Rotterdam. Landbouw Bedrijf te F. de Roo te Zierikzee. Briefkaarten.- Andriea Vrienda te Bergen-op-Zoom. M. H. van Selm te Rotterdam. Steenberger te op Zaterdag den 9 April e.k., des namiddags te half 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten staande in de Sint-Anthonie- of Manhuisatraatwijk C No. 80. Rusland—Japan. Seoul, 5 April. Het eerste Japaneche legerkorps, dat langs drie wegen van Adj'u naar Wiju optrekt, bestaat uit 45.000 man, daaronder begrepen de Keizerlijke garde en de 2e en 12e divisies. In jonken wordt op de rivier Chingchonagan eene groote hoeveelheid levensmiddelen, te Haiju en Chinampho geland, naar Anju overgebracht. Met elke divisie zijn 5200 paarden aan land gebracht. Zij hebben zeer veel te lijden van de koude, en de noodzakelijkheid dat elk paard door een man moet geleid worden, maakt, dat een gelijk aantal soldaten van het leger moet afgezonderd worden. De troepen hebben veel last vaa bevroren voeten. De Russen overschatten de Japaneche krachten in Noord-Korea en trekken bijgevolg terug, zonder partij te trekken van de natuur lijke voordeelen van het land. De Japanners versterken Fusan en het eiland Koje met het doel Masampho te ver dedigen en de landengte van Korea te beheereohen. Zuid-Afrika. In het laatste nummer van de Hamb. Nachr. komt de volgende aankondiging voor, die opnieuw blijk geeft van de vreeselijke ellende, welke op het oogenblik in Zuid-Afrika heerscht SMEEKBEDE. Ik, Alfred, Freiherr von Dal wig, ritmeester der garde-oavalerie, vroeger bij het 2e regiment garde-ulanen, tjjdens den oorlog kapitein der Bóeren-artillerie, ben op het punt van honger om te komen. De oorlog heeft mij kreupel gemaakt. Mijo rechterarm is afgezet, mijn linker hand is by de pols afgeschoten, mijn linker borst en mijn rechterzijde zijn doorgeschoten. Het is mij niet mogelijk, niettegenstaande al mijn moeite, in mijn levensonderhoud te voorzien; mijn toestand wordt onhoudbaar. Johannesburg, 5/3 '04. Amerika. Te New-York is een welbekend chirurg, de heer Charles Truax, plotseling overleden onder zeer bizondere omstandigheden. Terwijl hij bezig was een patiënt te opereeren, gevoelde hy zich opeens ODgesteld aan het hart. Hy gaf zijn lancet over aan zijn adsie- tent, die de operatie vervolgde, en ging naar een aangrenzend vertrek, waar hy eonige oogenblikken later bezweek. Italië. Rome, 6 April. Koningin Wilhelmina is hier met Prins Hendrik met een extra-trein om 9.13 aangekomen. Verscheidene Nederlanders en andere personen waren aan het station. De KoniDgin zag er uitstekend uit en be dankte, vriendelijk glimlachend, voor de toe juichingen van het publiek. De Koningin en de Prins déjeuneerdep, waarna de trein om 9 30 naar Napels vortrok, onder do toejuichingen der aanwezigen. Napels, 6 April. Koningio Wilhelmina werd Hftn het station opgewacht door den I consul der Nederlanden, met wien Zij zich eenige oogenblikken onderhield. De menigte, buiten het station saamgestroomd, bracht do Koningin een geestdriftige ovatie. Hare Majesteit reed daarop per rijtuig door de stad, reeds begroet door de menigte, en ging aan boord van de »Mafalda", waar Haar de Groothertogin van Mecklenburg wachtte. Deze omhelede de Koningin en den Prins eenige malen. Een groot aantal dames, die zich aan boord van de nMafalda" bevonden, bood aan de Koniogin bloemen aan met linten in do Nederlandsche kleuren. Rusland. In welingeliohte kringen te St.-Petersburg wordt verzekerd, dat koning Edward een plan heeft ontworpen ter regeling van de moeilijkheden tusschen Rusland en dit rijk en dat by zijne bemiddeling zal aanbieden, zoodra de oorlog geëindigd zal zijn. De zaak zou hierop neerkomen, dat aan Rusland, ingeval van overwinning, zijne eischen ten aanzien van Mantsjoerije zouden worden toegestaan, evenals het openstellen van de Dardanellen en het vestigen van een bezetting aan de Perzieche Golf, terwijl dan Rusland de Eogeleche grenzen van Indië zou erkennen, mitsgaders het Britsche overwicht in Tibet. Aan de Times wordt echter uit New-York gemeld, dat men in de Yereenigde Staten uitermate sceptisch gezind is tegenover deze plannen. Nooit zegt men zal dit land er in berusteD, dat Rusland in Mantsjoerye geheel en al de vrije hand zal hebben. Frankrijk. In het paleis van justitie wordt thans volgens De Temps druk gesproken over eeo incident, dat zich voor de strafkamer van het hof van cassatie heeft voorgedaan bij het aanvullend onderzoek over de Dreyfus- zaak, tijdens het verhoor van Du Paly. In den loop van het verhoor moest majoor Du Paty de Clam zijn meeniog zeggen over het mededeelen van geheime stokken, buiten weten van de verdedigers, aan de rechters te Rennes. Hy verklaarde ten slotte, dat hij in het bezit was van een uittreksel uit die stukken, waarbij eene toelichting behoorde. Toen stond de procureur-generaal Beaudouin op en verlangde van Du Paty, dat hij aan de strafkamer dit uittreksel met de toelichting zou overleggen. Daarbij dreigde hij den majoor, dat hij hem gerechtelijk zou vervolgen wegens achterhouding van staatsstukken, als niet aan het verlangen werd voldaan. Du Paty verzocht 24 uren uitstel. Na afloop daarvan wilde bij een nieuw uitstel van eenige dagen, daar bij, naar zya meening, verplicht was, generaal Mercier, zijn vroegeron meerdere, in de zaak te kennen, omdat op diens bevel het uittreksel gemaakt was. Baudouin eiechte de stukken echter onmiddellijk op en merkte op, dat, zoo de majoor zo weigerde af te geven, hij behalve hem, ook generaal Mercier zou vervolgen. Eerst toen besloot Du Paty de stukken in kwestie aan de strafkamer te overhandigen. Duitschland. Naar wjj in de Volkszeitung lezen, worden gedurende de eerste drie maanden van 1904 niet minder dan 63 hooggeplaatste militairen veroordeeld wegens mishandeling of beleediging van minderen in rang. De zwaarste straf, die werd toegediend, bedroeg 8 jaar gevan genis. De meeste veroordeelingen betroffen het Pruisische leger. Nederland. Amsterdam, 6 April. Uit Antwerpen is gemeld, dat het coDgres der socialistische party besloten heeft 40 000 francs te zenden aan de stakende diamantbewerkers. Het bedrag is reeds ontvangen en komt goed te pas, daar verschillende gezinnen, zoo geen bepaald broodsgebrek, doch de gevolgen der staking, die reeds eenige weken duurt, begonuen te gevoelen. De toestand in Antwerpen is nog onver anderd, het meerendeel der patroons geeft niet toe aan al de eischen der stakers. De nadeelige gevolgen van de diamant- orisis openbaren zich hier in elk opzicht, wat men wel zal kunnen begrijpen als men nagaat, dat volgens vertrouwbare gegevens het bruto- verlies voor Amsterdam op f 200,000 per week geschat wordt. 's-Graven hage, 5 April. Zondagmorgen vroeg heeft aan den Noord West Buitensingel een moordaanslag plaats gehad. Reeds sedert eenigen tijd bestond er eene veete tusschen twee bewoners van genoemde straat, den bierhuishouder Van der Kley en een vrachtrijder. Laatstbedoelde kwam omstreeks zes uur in het bierhuis, en, zonder dat er een woordenwisseling aan was voorafgegaan, luste hij drie revolverschoten op den kastelein, die, daardoor ernstig verwond, neerzeeg. De dader vluchtte daarop het huis uit, den Loosduinschen Weg opwaar hy, volgens zijn later afgelegde verklaring, het vuurwapeD, waarmede hij het misdrijf had gepleegd, in de vaart wierp. Twee personen, die zich tijdeDs het voorgevallene in het bierhuis bevonden, droegen den getroffen kastelein naar zijn bed, waarna de politie met het misdrijf in kennis werd gesteld. Per rader- baar is de verwonde, bij wien o. m. één der kogels in de zijstreek was gedrongen, naar het gemeente-ziekenhuis vervooid. De politie slaagde er in den loop van den voormiddag in, don dader aan te houden. Naar *t commissariaat aan het Alexanderveld overgebracht, trachtte de 25-jarige dader het te doen voorkomen alsof hij van het gebeurde niets wiBt, maar spoedig daarna legde hy eene volledige bekentenis af. De toestand van den verwonde wordt levensgevaarlijk geacht. De Haagsche wethouder dr. Mouton werd de vorige week bij zijne thuiskomst na de raadszitting, waarin hij als waarnemend voorzitter, de nagedachtenis van den voor zitter had gehuldigd, zelf getroffen door het overlijden zijner echtgenoote, die reeds lang Gemengd Nieuws. De Zuid-Afrikaansche Boeren in Mexico. Onder generaal Snijman zijn indertijd eenige Boeren naar Mexico vertrokken om zoo mogelijk een kolonie te stichten. Dit denkbeeld heeft thans verwezenlijking gevonden. Yan het Mexicaansche gouvernement, dat gaarne hare bescherming verleent aan de ballingen, beeft de generaal de landstreek Santa Rosalia gekocht. In het contract is o. a. de bepaling op genomen, dat er binnen 3 jaar (na December van het vorig jaar) 50 nederzettingen van niet minder dan 200 personen op de Santa Roeana-landen moeten zijn. Ook de wijze van land verdoeling onder de kolonisten is bij oontract vastgesteld en verwacht wordt dat mettertijd allen Mexicaansohe burgers zullen worden. De kolonisten zijn van militairen dienst vrijgesteld, behalve in geval van een buiten- landschen oorlog; ook zijn ze van de meeste belastingen ontheven. Nu reeds valt waar te nemen, dat de kolonisatie succes zal hebben. De door de kolonisten béreidde zuivel wordt van uitstekende kwaliteit genoemd en de vraag is grooter dan de aanvoer. Misschien bevinden zich in Nederland Zuid- Afrikaanders, die zich op voordeelige voor waarden bij de Mexicaansche Boerenkolonie willen aansluiten. Zy kunnen zich dan wenden tot ex-generaal W. D. Snijman, Hda. Sta. Rosalia, Meoqui San. Pabeo Chihuahia, Mexico. Te Lottum liep de vorige week oud en jong de straat op, want de nieuwe veld wachter was smoordronken. De burgemeoster trachtte hem naar huis te brengen, doch kon hierin niet slagen. Eensklaps trok de half- waanzinnige man zijn revolver en loste vier schoten, waarvan één iemand rakelings langs het oor ging. Nadat intusschen de maré- chaussées ontboden waren, werd de veld wachter opgeraapt en in huis gebracht. Spoedig was hij. weer op straat met de sabel in de hand en bracht een landbouwer daar mede een slag toe. Eindelijk werd by weer gegrepen, geboeid en naar het arrestanten lokaal te Arken getransporteerd. IABKTBEBIUHTEN. Zierikzee, 7 April. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit tarwe, die goed vorige pry zen kon opbrengen; andere artikelen geen verandering. Tarwe f 6.25 k f 7.75chevaliergerst f 4 a f4.50; wintergerst f4 25 k f4.65; zomer- gerst f 4.25 a f 4 40; rogge f 4 75 k f 4 90; haver f2.50 a f3.25; erwten (kleine) f7 50 a f 8.25; kroonorwten f8 k f9; bruine boonen f 10 a f 15; karwijzaad, oplevering, Ajuin opgeruimd. Aardappelen f 4.25 k f 4.50. Middelburg, 7 April. Ter graanmarkt van heden was, door de nog drukke veld- bezigheden, maar een kleine- aanvoer uit Walcheren. Veel ging er in den handel niet om en de prijzen bleven onveranderd, uitge- j nomen voor tarwe, die hooger werd gekocht. De noteering is als volgtpuike nieuwe Walch. tarwe f7.50 k f7.75 naar kwaliteit; rogge en wiütergeret niet aangebodenzomer- gerst f 4.10 k f 4 25; Walch. witte boonen f 8 f 11 naar dengdmindere dito f 6 k f7; in ronde bruine boonen en lange dito ging niets ompaardenboonen f 6.25 k f 6.50 kroonerwten f 8.75 k f9. Bnrgerl. Stand Tan Zonnemaire. BXOOIBOOTD1UNBT April. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg Van Zierikzee smorg. Zaterd. 9 7,30 Zondag 10 7,30 Maand. 11 7,30 Dinsd. 12 7,30 Woens. 13 7,30 Dond. 14 7,30 Vrijdag 15 7,30 Zaterd. 16 7,30 'smidd. 4,— 4,— 4,— 4,-r- 4, 4, 4, smorg. Zaterd. 9 7,30 Zondag 10 7,30 Maand. 11 7,30 Dinsd. 12 7,30 Woens. 13 7,30 Dond. 14 6,30 Vrijdag 15 7,30 Zaterd. 16 7,30 'sraidd. 3 3,— 3 3 3 3 3 11 April a.c geliefde Ouders FREDERIK WEIJLER en CATHARINA STEKETEE hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. St.-Annaland, 9 April 1904. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- j en Kleinkinderen. Ondertrouwd Duivendijke, Nieuwerkerk, M. J. W. BOOGERD on M. L. LABRIJN. 8 April 1904. Weekmarkt te Zierikzee, 7 April 1904. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,55 on f 0,62^ de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,60, f 0,65, f 0,70, en 0,75 per 25 stuks. Eend-Eieren voor f 1,per 25 stuks. Ie kwartaal. oeboren: 5 Jan. Jan Cornelis, zoon van Marinus van Rhee en Ljjntje Joh. Berman. 6 Marinus, zoon van Johannis Kooreman en Johanna Geertruida van As. 7 Willem, zoon van Willem Geelhoed en Maria Jacoba van Ast. 13 Cornelia Catharina, dochter van Pieter Male- paard en Maria Janna Kloet. 27 Maart. Jannis, zoon van Jan Geelhoed en Wilhelmina van de Sande. gehuwd 15 Jan. Albertus van Eraden, 21 jaar en Maria van Almkerk, 26 jaar. overleden: 5 Jan. Willem Jakob, oud 14 jaar, zoon van Machiel Kroon en Maria Smalheer. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avondvóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. Getrouwd A. J. A. BOOT en J. 8CHULTS, diemede namens wederzijdache Familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun Huwe lijk ondervonden. Burgh, 6 April 1904. De gezamenlijke bedeelden te Brou wershaven betuigen hun' hartelijken dank ean de Commissie der Soepkokerij alhier en aan de Ingezetenen die de Commissie in staat stelden hun dezen winter weder van warm voedsel te voorzien. Het Bestuur van den Adrian a Johanna Polderzal Het Aardewerk voor de doorgraving van den Zeedijk van voornoemden Poldtr, tot verlaging van den Duiker, op Vrijdag den 15 April 1904; 'a middags om 12 ure, bij D. van Bloois te Dreischor, waarvan de aaowijziog zal geschieden op den- zelfden dag, 'a morgens van 8 tot 9 ure. Dreischor, 28 April 1904, Het Bestuur van den Adrians Johanna Polder", JOHs. DER WEDUWEN, Dijkgraaf. H. DER WEDUWEN, Ontv.-Griffier. Notaria VAN 8ETERS te 8t.- Maartensdyk, zal aldaar, ten ver zoeke eo tee huize van den heer C. GAAEEER Az.wegens opheffing der Winkelzaak Woensdag 13 April 1904, des voormiddags 10 uren, om contant geld, publiek verkoopen De nog voorhanden Kruidenierswaren en andere Goederen, 10 bussen Thee, Krenten, Zeep, Borstel- en Schoenwerk, Stopfleeschen enz. Een Bascule de "Winkelopstand en Inventaris. Notaris N. VAN STEENBERGEN te Tholeu zal, ten verzoeke van P. ROELANDS, landbouwer aldaar, vóór zijne schuur te Tholen, in de Viokelstraat, op Woensdag 13 April 1904, 's voormidd. 10 uur precies, in het openbaar verkoopen l oud 10 jaar, 1 bruine Ruin, oud 4 jaar, 3 baatgevende Melkkoeien, waarvan 2 onlangs gekalfd, 1 Kalfvaara, 1 jaarling Vaars, l|- jarige Vaars, 1^-jarige Stier, 2 Stierkalveren, 2 Loopvarkens, 1 drachtige Zeug; Bouw- en Melkgereedschap: Landauwer (inmiddels uit de hand te koop), Veerkar, 2 Boerenwagens, 2 Aardkarren, Slede, Sleper, 3 Eegden, Ploeg, Snijmachine CDÓ, een stel Eogeleche Tuigen, 2 Bra- bantsohe Karzadels, 2 Rytuigzadels, 2 stel Rijtuiggareelen, Mallejan met Toebehooren, Karn, Roomtonnen, Emmers enz.; Mest in de put, eenig Huisraad en hetgeen meer zal worden geveild. Onbekende koopers moeten bekende borgen stellen. De Notaris H. J. VAN NOUHUY8 te Zierikzee zal, Vrijdag 15 April 1904, te 2 uren, in het Koffiehuis van J. j. GAST, aan de Haven te Brouwershaven, voor W. VAN BEVEREN Jz. aldaar, openbAar verkoopen Het houten „He Onderneming", groot 113 tonnen, liggende in de Haven te Brouwersha ven, met completen Inven taris, als: 2 Ankers met Kettingen, 2 lichte Ankers, Tros, Lijnen, Grootzeil, Stagfok, Kluiverfok, Lier, Blokken en Kettingen, 2 Kompassen, Platte Boot, enz. enz. De Inventaris wordt eerst in deelen, daarna in zijn geheel en later met het Schip geveild. Te bezichtigen op den dag der Verkooping. Betaaldag, mits voor bekende personen, 15 Juli a. s. Te lioopi Een Aftands-Werkpaard, bij M. J. VIS, Burgh.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5