ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 April 1904. (25 ieri li. z e e s c h. e Couran t). ■i Derde Blad. NIEUWSTIJDIHGE— Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7984. Directeur a. J. DE! ZjOOZEI. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het, binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cte., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Nederland. Arnhem, 30 Maart. Dinsdag meldde zich bij het politie-bureau alhier aan een 19-jarig arbeider, werkzaam bij het circus Carré te Milaan, die naar Arnhem was gekomen om zijn militiepliohten te vervallen. Hij maakte de volgende reis in drie weken, gedeeltelijk loopend, gedeeltelijk sporend. Hij liep van Milaan uaar Lugano en vandaar naar Bellin- zona. Vervolgens ging hij per spoor door een gedeelte van Zwitserland, liep vervolgens naar Bazel en vandaar naar Mannheim, Koblenz en Bona tot hij te Keulen aankwam. De consul aldaar.liet hem tot Venlo sporen, van welke laatste plaats bij naar Arnhem is geloopen. Thans is hij per spoor naar Amsterdam gezonden om daar zijn militie-dienst te ver vullen. Eist. In het hoofd-kiesdistrict is bij enkele kandidaatsstelling tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. A. baron van Wijnbergen (R.-K.) te Arnhem. Amsterdam, 31 Maart. In de geheime zitting vau den gemeenteraad, Woensdagna middag gehouden, werd in beginsel besloten het terrein der Oude Beurs in eigendom over te dragen aan een naamlooze vennootschap, die daarop een reusachtig théater zal bouwen, hetwelk men reeds den lsten September in gebruik hoopt te kunnen nemen. De plannen en teekeningen zijn reeds gereed. Het gebouw zal geheel van Portland worden opgetrokken en voorts zal uitsluitend staal als materiaal worden gebruikt. Alhier is men begonnen met eerste kwaliteit rundvleesch met 20 ct. per kilo af te slaan en eerste kwaliteit kalfsvleesoh met 10 ct. per kilo. 1 April. In de heden gehouden buiten gewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambte naren werd o. a. medegedeeld, dat de heer J. N. Elenbaas, burgemeester der gemeente Krabbendijke, zich bereid heeft verklaard de redactie van het Bondsorgaan op zich te nemen. Utrecht, 30 Maart. Zondagnacht trok een troep militairen onder groot rumoer naar de kazerne io de Kroeselaan. Een politie-agent, die hen op deze onhebbelijke handelwijze attent maakte, werd uitgeschreeuwd en op scheld woorden onthaald. Herhaaldelijk spoorde deze hen nog aan om zich fatsoenlijk en ordelijk te gedragen, doch even zoovele malen was de uitwerking van zijn woorden op de jeugdige en verhitte gemoederen nihil. Eindelijk het nuttelóoze hiervan inziende, besloot deze agent, In de Braak geheeten, de rustverstoorders naar de kazerne te volgen en aldaar de namen van de belhamels op te eischen. Dit werd ten uitvoer gebracht. Doch nauwelijks had hij den commandant der kazemewacht daaromtrent eenige vragen gedaan, of een aantal militairen kwamen met ontbloote wapens het gebouw weder uitstuiven en takelden den ijverigen politie-dienaar daarmede op geduchte wijze toe. Deze trachtte aanvankelijk aan den on ver wachten aanval te ontkomen, doch toen hem door zijn belagers daartoe de gelegenheid ontnomen werd, trok hij zijn geladen revolver en loste daarmede, voordat iemand het ver moedde, ter bescherming van persoonlijke veiligheid een sohot, dat den soldaat Bosoh in 't rechterdijbeen trof. Als verschrikte hazen vloog vervolgens de geheele bende uit elkaar en de kazerne binnen met achterlating van den gewonden kameraad, die kermende op den grond lag. De sergeant van de waoht, die zich, zonderling genoeg, tijdens de scher mutseling teruggetrokken had, kwam thans weer te voorschijn met eenigen zijner mannetjes. Geassisteerd door den politie-agent werd daarop de gewonde Bosch de kazerne binnengedragen en later in den nacht naar het militair hos pitaal vervoerd. Voor de deelnemers aan deze nachtelijke pret zal een en ander echter nog wel een staartje hebben. Eén der reizigers in den trein, welke Dinsdagavond 6.53 van Utrecht naar Rotter dam en Den Haag vertrekt, heeft nabij het station Oudewater gebruik gemaakt van den noodrem, wijl een krankzinnige zich in den trein bevond. De ongelukkige werd te Oudewater uit den trein verwijderd en onder geleide van een veldwachter naar Gouda gebracht.' Leiden, 1 April. Io de brievenbus aau de woning van een paar alhier wonende dames werd gisterennamiddag een~brietje gestopt, waarin vermeld: »Mevrouw, wees zoo goed en heef U mijn 5 Gulden ik zal om 7 uur terugkomen, zoo niet dan is het spoedig met U gedaan dus weet wat U doet Zie van Plee". Toen de man terugkwam, lag het briefje nog in de gesloten bus en werd hem toen te kennen gegeven, dat de politie gewaarschuwd zou worden, doch hij geen geld bekwam. Hij werd hierna door een agent van police naar het bureel gebracht, waar bleek, dat hij reeds onderscheidene vonnissen achter den rug heeft. Den laatsten tijd loopt hij de politiebureelen af om nachtverblijf, maar hij schijnt hier ter stede zich grootscher onderdak te hebben willen verschaffen. Op last van den waarnemenden commissaris van politie is hij naar de gevangenis te 'e-Gravenhage overgebracht. 's-Gravenhage, 31 Maart. Het vertrek van het Koninklijk Echtpaar naar het buiten land is voorgenomen tegen Dinsdagavond a.s. Rotterdam, 30 Maart. Op het terrein der HollandAmerika-Lijn aan de Wilhelmina- kade werd gisterenavond 1\ uur een zwaar laadbord, 6 meter lang en 1| meter breed, dat tegen het stoomschip »Rijndam" stond, neergelaten op den grond. Daartoe had men er een paar klauwen ingehaakt, waarmee het door den stoomwinch werd omhoog gehaald, terwijl eenige werklieden het bord onderuit trokken, teneinde het zoodoende plat op den grond te krijgen. Plotseling sohoot een der klauwen los. Da werklieden stoven links en rechts om niet onder het zware bord te ge raken. Helaas, één hunner, do 50-jarige Arie Wenmakers, had het ongeluk te strui kelen en kreeg daardoor het laadbord geheel op zijo liohaam. Wenmakers werd zwaar verwond, zijn borstkas werd geheel ingedrukt, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Nadat dr. Bitter de lijkschouwing had ver richt, werd het lijk per drenkelingen-brancard naar Crooswijk overgebracht. Het ongeluk verwekte algemeene deel neming. Wenmakers laat een vrouw en 9 kinderen na. M. J. Padmos alhier is met ingang van 1 April benoemd tot lichtwachter bij 's Rijks - kustverlichting te Goedereede. Gelijk men weet, bevindt zich één van de vermoedelijke daders van de berooving van den koloniaal Smots, wien in den nacht van 5 op 6 Maart 1.1. op de Oosterkade bij de Vreeswijksche boot een bedrag van f 170 afhandig werd gemaakt, in preventieve hechtenis. Het was de politie dezer dagen ter oore gekomen, dat een vermoedelijke medeplichtige zich aan boord bevond van het tjalkschip Maria", dat waarschijnlijk op weg was naar Zeeland. Daarom bogaven de inspecteur van politie, de heer C. v. d. Poll Jr. en de majoor-rechercheur H. Touw zich naar Rosendaal en op vermoeden, dat de »Maria" Dinteloord zou aandoen, ging majoor Touw daarheen. Het tjalkschip liet lang op zich wachten doordien het in den Steenbergschen vliet was vastgeraakt, maar eindelijk kwam het toch, gisterenavond, aan. Werkelijk bevond de verdachte, de 28-jarige schippersknecht A. de G., zich aan boord. Geassisteerd door de maréchaussée, bracht majoor Touw hem naar het politiebureau LaDge Torenstraat alhier, waar hjj in verzekerde bewaring werd gesteld. Inmiddels is ook een derde medeplichtige te Leuven in België gearresteerd. Omtrent den vierde weet men nog niet, of hij bij de worsteling in de Maas gevallen en verdronken of gevlucht is. De G. zou degene zijn, die den koloniaal het geld afnam, terwijl P. hem tegen den grond zou geslagen hebben. In het gezin van een slager alhier kregen Donderdagavond vader en zoon twist. Toen de zoon den vader een klap had gegeven, greep de laatste een mes en bracht zijn zoon twee ernstige wonden over den linker wang en pols toe. De verwonde is naar het ziekenhuis gebracht en de vader in arrest genomen. Dordrecht, 31 Maart. Het is ons ge bleken, dat hier ter stede en ook in naburige gemeenten den laatsten tijd een speciaal soort oplichterij wordt gepleegd. Een net uitziende handelsreiziger meldt zioh op kantoren aan en tracht den patroon over te halen, een koopcontract met een of ander goed bekend buitenlandsch huis te sluiten. Voor risico behoeft men niet bang te zijn, want de koop geschiedt in depot. Men behoeft slechts den netto-prgs af te rekenen van de verkochte waar. Da handelsreiziger spreekt meestal Fransch, gebroken Duitsch, doch soms ook Hollandsch. Ziet hij, dat de patroon goed Franach spreekt, dan heeft de zaak geen voortgang, doch bemerkt hij, dat men die taal niet vol- kombn machtig is, dan doet dat er niet toe, hij zal den brief aan het buitenlandsche huis wel dicteeren. De Hollanders schijnen vaak te goed van vertrouwen te zijn en er wordt gecontracteerd, doch niet voor koop ia dépot en op afrekening. De sohrijver verbindt zich in den gedicteerden brief voor een gewoneD koop. Is deze koopbrief bij het huis in het buitenland aangekomen, dan komt het bedrog spoedig uit. Want dat huis, dat te goeder trouw is, accepteert en vyü leveren en de Hollander wil wèl ontvangen, doch in dépot en niet in gewonen koop. De handelsreiziger heeft intusschen zijn provisie te pakken, want die wordt hem uit betaald als de informaties naar den kooper goed zijn uitgekomen, zoodat zoowel de kooper als het huis de dupe is. Ontslag van den reiziger volgt, doch te laat, en verhaal op dezen is er gewoonlijk niet. Wij aohten het in het belang van den reëalen handel, dit te puhliceeren, zoo wordt aan zulke praktijken het beste een einde gemaakt. DRANKWET. De Ministers van Binnenlandnche Zaken en van Justitie hebben bij een nadere nota aan de Kamer te kennen" gegeveo, dat zij zich vereenigen met de opvatting van de Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening van de drankwet, dat, nu wel mag aangenomen dat de herziening vóór 30 April 1905 kan zijn afgehandeld, eene voorziening in dit stadium vóór 1 Mei 1904 niet noodig is en alzoo beter achterwege blijft. Vat men, zegt de Regeering, art. 26b der wet in dien zin op, dat de vergunning levenslang kan worden voortgezet, dan was voorziening reeds uitteraard onnoodig. Noodzakelijkheid daartoe ontstond als de bepaling in dien zin wordt opgevat dat de vergunning slechts tot zekeren termijn kan worden voortgezet. Bij laatst bedoelde interpretatie nu, acht de regeering, dat de opmerkingen van de Commissie van Rapporteurs juist zijn, zoodat de fatale termijn van een voorziening Diet 1 Mei 1904, maar 30 April 1905 zou zijn. Een voorstel tot wijziging van den in art. 26b gestelden termijn kan mitsdien bij beide interpretatiën achterwege big ven. De bestaande wet zal alzoo nu doorwerken tot 1 Mei 1905. Het tegenwoordige standpunt der Landbouw-Scheikunde ten opzichte van den invloed van het Chloor op de landbouwgewassen. In zijn meergenoemde /Resultaten der land- bouw-scheikunde" schrijft de heer prof. dr. Adolf Mayer: «Het chloor is geen eigenlijke planten- voedingsstof, maar een dikwijls voorkomend toevallig bestanddeel der plantenasch. De afzonderlijke gewassen gedragen zich ten op zichte van het chloor zeer verschillend. Dit komt duidelijk uit, wanneer wij bepaalde landbouwgewassen in dit opzicht nagaan. Terwijl de graansoorten en vooral de grassen niet veel om aan- of afwezigheid van chloor schijnen te geven, heeft men bij wortel gewassen, die groote hoeveelheden zetmeel of suiker in hunne onderaardsche organen kunnen ophoopen, de tegenovergestelde ondervinding opgedaan. Deze gewassen ondervinden in hun uiterlijk door een chloorhoudende bemesting geen ongunstige verandering en de voeder bieten, die men niet om hun suikergehalte kweekt, kunnen juist zeer veel chloor ver dragen. Doch door proefnemingen heeft men aangetoond, dat door zoo'n bemesting hun gehalte aan zetmeel en suiker achteruitgaat. Vooral geldt dit ten opzichte van den aard appel. Doch de nieuwere soorten hoog-procentige suikerbieten zijn in dit opzicht tamelijk onge voelig, wellicht, omdat zij door hun grootere bladmassa geschikt zijn, de chloorverbindingen weer naar deze organen af te leiden. z/Er zijn twee middelen, om toch aan de groote kalibehoefte der genoemde gewassen te voldoen. Ten eerste kunnen we chloorvrije kalimeststoflen nemen, namelijk de patent kali-magnesia. Doch gelukkig behoeft men niet steeds deze duurdere meststof te gebruiken. Men kan zich zoo behelpen, dat men de plant, die in de vruchtopvolging voorafgaat, met goedkoopere kaïniet of zelfs met goedkoopere carnal liet bemest, waarbij de hoeveelheid meststof zoo groot gekozen moet worden, dat er nog genoeg kali in den bodem aanwezig is, voor het volgende, met betrekking tot dit bestanddeel hongerige gewas. Hierbij komt de omstandigheid goed te pas, dat de chloorver bindingen binnen een jaar door den regen uit den grond weggespoeld worden, terwijl de kalizouten zich in dit opzicht als minder op losbare zouten gedragen. Ook is het dikwijls voldoende de chloorrijke kalimeststof in het najaar op den akker te strooien. Zoo doet men dan ook algemeen in de Groningsche veenkoloniën, waar op tamelijk arme gronden groote hoeveelheden fabrieksaardappelen ge teeld worden". Gemengd Nieuws. Verpletterd. In de groote smederij van de wapenfabriek te Saint-Etiennes was een werkman bezig bij den stoomhamer. Door een gebrek aan de machinerie weigerde het werktuig op een gegeven oogenblik. De werkman wilde onderzoeken waar de fout zat, toen het mechanisme weer onverwacht in werking trad en de man door den duizend kilo zwaren hamer getroffen werd. Hij werd geheel verpletterd. Koken zonder vuur. Een merkwaar dige uitvinding is in Engeland gedaan. Tot dusverre was het den toerist, den sportman of den soldaat onmogelijk in het open veld warm eten te hebben, tenzij hij gelegenheid had een vuur aan te leggen, welke gelegen heid menigmaal ontbreekt, maar deze uitvinding nu bedoelt het mogelijk te maken soep, geconserveerde groenten of andere spijzen te warmen, zonder dat men daar, onder welken vorm ook, vuur bg noodig heeft. De Calorit- maatschappij heeft verschillende soorten van voedsel in blikken in den handel gebraoht, waarbij de bus een dubbelen bodem heeft, welke met een chemisch mengsel is gevuld. Men heeft nu slechts een opening in dien bodem te maken, de bus in koud water te zetten en binnen tien minuten is het voedsel tot gebruik gereed en zoo warm of het pas uit de keuken kwam. Beter ooit dan nooit. Te Ee (Fr.) is een 80-jarige grijsaard gedoopt en na afgelegde belijdenis als lidmaat der Herv. GemeeDte aangenomen. Beetgenomen! Het hoofd van een zekeren heer te Breda, die op gruwzame en onverklaarbare wijze zeer plotseling door zijne verloofde werd verstooten, was geheel in de war. Zij had op radicale wijze een einde gemaakt aan hun verbond en hij zou nu op niet minder afdoende maoier zijn leven eindigen. Na eenig overleg besloot bij, vergif te nemen, en wel cyaankali, een onfeilbaar en snelwerkend vergif. Een beproefd vriend van den levensmoede, student in de medicijnen, zou hem hierin ongetwijfeld wel ter wille zijn. In een roerenden brief legde hij zijn vriend den onhoudbaren toestand bloot en reeds den volgenden dag ontving hij een kort antwoord met afscheids woorden en in een papiertje eenige poeder cyaankali Donderdagavond zou de droeve daad vol trokken worden. Toen hg zioh te bed gelegd had, dronk hij vastberaden het glas water, waarin opgelost de quantiteit cyaankali. Nauwelijks had hij den giftbeker geledigd, of hij voelde eene loome zwaarheid over zich komen. Het werd hem alles dik en zwart en met een diepen zucht viel hij achterover. Als gewoonlijk kwam Vrijdagochtend zijne hospita omstreeks 7£ uur hem kloppen. Lang bonsde zij op de deur, maar er kwam geen antwoord. Vermoedende, dat meneer den vorigen avond een »fnifje" had meegemaakt en wetende, dat 't dien dag een katholieke feestdag was (Maria Boodsohap), liet zij haar commensaal rustig onder Morpheus' hoede. Toen zij echter om elf uur nog niet 't minste gerucht gehoord had, hervatte zij het roffelen op de slaapkamerdeur. Weer klopte zg met volharding en eindelijk mocht zg een moeilijk, diep brommend »ja I" hooren. 't Was geen cyaankali geweest, maar een slaapmiddel Over het vonnis tegen den dienst weigeraar Terweij leest men in de Haarl. Ct. o. a. het volgende: »De dienstweigeraar is een negentienjarig jongmensch, uiterlijk zich door niets onder scheidend. Met eeu half-Iacbje betrad bij de zaal, met een iialf-lachje stelde hij zich voor zgne rechters. Diezelfde gemoedelijke tevre denheid verliet hem blijkbaar niet gedurende den geheelen loop der zaak. Kalm keek hij een oogenblik rond, toen de voorlezing van zijn vonnis een aanvang nam. Die voorlezing duurde acht minuteu en geschiedde door den auditeur-militair. Toen de uitspraak was ge vallen, verliet de jongeling kalm de zaal, precies als iemand, wien de zaak pas io de tweede plaats betreft. »Ten slotte nog dit betreffende zgne straf. Wat het eerste gedeelte aangaat, is zij duide lijk. Met zekerheid opgeven, waar zij zal worden ondergaan, kon men ons hedenmorgen nog niet. De beteekenis van de bijkomende straf is deze, dat gedurende een bepaald aantal jaren het recht (hier genomen in den zin van voorrecht) van het vervullen van militairen dienstplicht wordt ontnemen. De opvatting van het Departement van Oorlog dienaangaande' brengt mede, dat voor het geval de delinquent nog een zekeren tijd onder de wapenen had door te brengen, hij voor dien tijd niet weer na verloop van de uitsluiting wordt opgeroepen". Een roman. Een Engelsoh blad vernam uit Moskou de volgende romantisohe geschiedenis uit den oorlog: Onder de soldaten van een Siberisch reserve bataljon was een knappe jonge man, Liatnikow genaamd, die als oppasser diende bij een jong officier uit Smolensko. Liatnikow was om zijn opgewektheid en ook om zijn buitengewone danskunst zeer gezien onder de kameraden, maar hij werd vaak om zijn vrouwelijk uiter lijk geplaagd. Den 22steu Februari gleed hij uit eu brak zijn been. Hij verklaarde echter niet gewond te zijn en verzette zich heftig tegen iedere onderzoeking. Maar hij werd toch naar het hospitaal gebracht. Daar kwam hij bewusteloos aan en men ontdekte dat zijn arm geheel bebloed was. Onder de dekens van de draag baar had hg zich aan de pols de slagader geopend. Dadelijk werd bet bloed gestuit en toen de dokters hem verder behandelden bleek tot hun verrassing, dat de patient een jonge vrouw was. Zij was de minnares van den officier geweest, en hoewel zij slechts 18 jaar was, had ze hem weten te bewegen haar als x» soldaat" mee naar het front te nemen. In het hospitaal bleek dat ze niet meer te redden was. Ze smeekte toen den officier zich met haar te laten trouwen. Hij weigerde en toen zij ongetrouwd gestorven was, wekte zgn gedrag zulk een verontwaardiging op onder zgn kameraden, dat zij hem voor dood ver klaarden. Het gevolg was dat 24 uur na het overlijden van het meisje de officier zich een kogel door het hoofd schoot. Overrijdings-specialiteiten. "Wegens een zeldzaam middel van oplichting heeft onlangs te Parijs een echtpaar terecht gestaan. Zij zijn straatventers in groenten en de man is in 18 maanden al 16 keer, de vrouw 4 keeren overredenzij hebben daarvoor telkens vergoedingen van 100 tot 300 francs gekregen. Zoo talrijke ongelukken hebben argwaan gewekt en nu zijn beiden vervolgd omdat zij het er op zouden hebben toegelegd zich te laten overrijden en zichzelf verwondingen hebben toegebracht. Deze week is de man tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zakkenrollers. Hoe de boulevards te Parijs wemelen van zakkenrollers bleek dezer dagen, toen de politie een formeele drijfjacht op deze langviDgers organiseerde en al haar agenten daarop uitzond. Op één avond werden er niet minder dan 400 gevangen. Alle leef tijden trof men er onder de gevangenen aan, van kleine jongens en meisjes af tot grijsaards toe. Sommigen waren als dames en heeren onberispelijk gekleed, anderen vermond en het hoofd-bureau van politie in de rue Dronot, waar alle in beslag genomen voorwerpen als portemonnaies, ringen, horloges, portefeuilles, enz. enz. werden bijeengebracht, geleek op een bazar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 9