ZIEHIKZEE8CHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 April 1904. (25 ierilizeesclie Cour an t). 60ste JAARGANG. No. 7984 Tweede Blad HEUWSTIJPIHGEH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur jaL. T. DE LOOS&B. r j A. FRANKEL. I J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws Redacteuren Adyertentiënvan 13 regels 30 Cés. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Uaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt rumr plaattruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. Uit particuliere bron wordt medegedeeld, dat een Russische divisie, uit 25000 man böBtaaode, 23 dezer uit Zuid-Oeesiri vertrokken, oprukt naar Midden-Korea, ia twee colonnes. De rechtervleugel trekt laDgs de Toemen- rivier, de linkervleugel langs de oostelijke kust van Korea. De rechtervleugel, samen gesteld uit kozakken en bergartillerie, heeft het Tadji-meer bereikt en zal den Yaloeweg volgen. De tweede afdeeling ontmoette geen vijanden en kwam te Pak-tchoen aan. Daar ontmoette zij voorposten, die van een verkenning ten noorden van Ham-leung terugkwamen. Russische eolaireurs verklaren, dat de Japanners van Gensan voortrukken. De voor posten liggen te Choeng-ping. De Japansche troepen hebben de stad Joeng pjoen (noordoostelijk van Andjoe) en de streken zuidelijk en westelijk gelegen, bezet. De Times verneemt uit Wei-hai-wei De laatste betrouwbare berichten omtrent Port-Arthur ziju afkomstig van een Japan- scheu koopman, die in een Cbineesche jonk uit de vesting is ontsnapt. Hij acht den voorraad levensmiddelen voldoende voor een maand. Het garnizoen is niet zoo groot, als wordt voorgegeven, en gaat, met inbegrip van de bemanning der oorlogsschepen, de 10.000 man niet te boven. De arbeid aan de besohadigde schepen wordt ijverig voort gezet. Bij het bombardement van 10 Maart zijn 90 percent der Japansche projeotielen ontploft. Er braken drie kleine branden uit, doch een algemeene brand verwacht men niet. Tokio, 30 Maart. De Russen hebben door bemidddeling van den Franschen gezant bij de Japansche regeering een protest ingediend tegen de vernieling van het quarantaine station op Sano-hantao, gedurende den vierden aanval op Port-Arthur. Het protest is ge grond op artikel 25 van de Haagsche conventie. Graaf Komoera deelde den Fransohen gezant in antwoord mede, dat hij niet in het bezit was van een rapport van admiraal Togo omtrent de vernieling van het bedoelde station, maar dat als de mededeeling hier omtrent juist is of niet, in elk geval het artikel der Haagsche conventie alleen betrek king had op veldslagen, daar bij de conventie de quaestie van een beschieting door de vloot niet is geregeld. St.-Peteraburg, 29 Maart. Het telegraaf bureau meldt uit Mukden van den 29aten: Volgens ingekomen berichten zijn ongeveer 10,000 Japanners de Ching-Changan-rivier, in Noord-Korea, overgestoken. Vijandelijke patrouilles zijn aangekomen in de buurt van Tschoeng-dschu en op den weg naar Kasan. Volgens geruchten zijn 5000 Japanners naar het Noorden gerukt. Kaaau is door de Japansche infanterie bezet. De Japansche cavalerie tracht voor en na een treffen met de kozakken te ontwijken. Tokio, 29 Maart. Alhier is bericht ont vangen van een landgevecht in Korea. en cavalerie viel Zondagmorgen te Chongju eene afdeeling Russen aan en dreef die uiteen. De Russen hadden eene tijdelijke ver sterking opgeslagen en beschikten over eene afdeeling kozakken-ruiterij, die op 600 geschat wordt. De Japanners deden een aanval in grooten getale. De Russen boden eerst sterken tegenstand, maar ontruimden ten slotte de stelling. De Japanners hadden een officier en een sergeant gedood en twee officieren en 10 soldaten gewond. De Ruesen hadden drie dooden en slaagden er in een aantal gewonden mede te nemen. De Japanners trokken de stad binnen onder juichkreten ter eere van den Keizer. In het rapport vaa Admiraal Togo wordt verslag gegeven van de wijze, waarop Zondag de 4 stoombooten, die den haven ingang van Port-Arthur moosten versperren, daar zonken of in den grond gesohoten werden en wordt het betreurd, dat de poging niet yolkomen slaagde. De manschappen, die het werk deden, waren dezelfde als bij de vroegere gelegenheid. De Japanners verloren aan dooden den commandant Hirose en drie onder-officieren. Een luitenant werd doodelijk gekwetst, een ander luitenant, een maohinist en 6 onder officieren eu manschappen licht. Aïie anderen werden door de Japansche torpedo-booten opgevischt. Commandant Hirose en de tweede stuurman Suyino, die den dood vonden, legden bewon- derenswaardigon moed aan den dag. Suyino zou naar beneden in de kruitkamer gaan om op de »Fukinmaru" de lont er in te steken, toen het sohip door een vijandelijke torpedo werd getroffen. Toen Hirose, na zijne manschappen in sloepen te hebben van boord doen gaan, Suyino niet zag, ging hij tot driemaal naar hem zoeken. Maar toen hij bespeurde, dat zijn boot zonk, liet hij afsteken. Bij die gelegenheid werd Hirose door een granaat getroffen, die hem het hoofd van den romp scheidde. De Japansche torpedo-flottillo deed haar best om de stoombooten te beschermen, en hare bemanningen onder het geweldig vijandelijk vuur te helpeu. De torpedo-jagers »Aodoka" en »Tsutone" o. a. drongen tot dicht bij den haven-ingang door en ontmoetten daar een vijandelijken jager. Dezen vielen zij aan en beschadigden zij aanmerkelijk aan den ketel, zoodat hij moest afdeinzen. Toen de Japanners de haven verlieten bespeurden zij onder den Gouden Berg een vijandelijk schip, dat geheel buiten geveoht gesteld scheen. Ondanks het hevig vijandelijk vuur beliep de Japansche vloot geen averij van eenig belang. Zuid-Afrilca. Johannesburg, 30 Maart. Heden is te Krugersdorp het landbouw-congres geopend. De La Rey zeide, dat bij hoopte, dat men nu zou laten zien, dat men alle gedachten van wraakgierigheid zou laten varen, men moest nu voor den vrede werken. Botha zeide, overtuigd te zijn, dat dezelfde gehecht heid aan de nieuwe regeering zou betoond worden als aan de vroegeremen moest toonen, getrouwe onderdanen te zijn. Amerika. De regeering der Vereenigde Staten heeft verboden, op de wereldtentoonstelling te St.- Louis het Boerenkamp, waarin voorstellingen uit den Boerenoorlog gegeven zouden worden, toe te laten. Dit is geschied op een protest van den Eogelschen gezant, hetwelk schijnt te berusten op de vreesdat de vertooniDgen het Eogelsche leger in Zuid-Afrika belachelijk zouden maken. De bazen van het spul zeggen nu, dat zij vertooningen buiten het terrein van de ten toonstelling zullen geven. Frankrijk. Ronbaix, 30 Maart. Een groote werk staking is bier georganiseerd onder de wevers, zoodat 140 fabrieken stilstaan, waar 14.590 wevers werkzaam waren. Duitschland. Voor de strafkamer van het eerste landsgerecht te Berlijn is een akelig schandaal proces begonnen. Een oud-garde-officier, later technisoh student, May Lukas von Cranach, een man van één der hoogste families, staat terecht wegens afpersing tegenover een demi- mondaine, een in de galante wereld der Duitsche hoofdstad zeer bekende sohoone, Christel" genaamd. Deze had vroeger een avontuur gehad met ziju broeder, die zich om harentwille doodschoot. Daarna knoopte May de betrekkingen aan en liet zich een voudig door de vrouw onderhouden en verbrak daarvoor dra de relatie met een andere vrouw, die hem eveneens met het in balzalen verdiende geld, tevoren een goed leven liet leiden en die het voorreoht had, dat zij hem ook een kind schonk. Zij hadden immers een reis naar Nederland gemaakt en toen v. C. bemerkte, dat zijn gezellin minder bezat dan hij vermoedde, liet bij haar in den steek en zooht dChristel" weer op. Aanvankelijk wilde zij niets meer van hem weten en weigerde hem geld te verschaffen. Onder bedreiging met een revolver wist hij haar toch te dwingen en zij gaf hem een bedrag, waarmee hij eenige vroolijke dagen kon doorbrengen. Dooh zij gaf de politie kennis van het gebeurde en de heer v. C. werd gepakt. BelgiS. Een adjunct-commissaris va*» nolitie te Gent heeft in zijn bus een briefje gevonden, waarin hem bericht werd dat zijn huis binnen kort in de luoht zal vliegen. Het briefje was ge- teekend: G. Dommen. Misdaad. Bij de aankomst van een trein uit Charleroi te Brussel heeft men in een rijtuig 3e klas een pak bebloede mans- en vrouwenkleeren gevonden. De justitie doet onderzoek. Een soldaat, in garnizoen te Oudenaarde, was naar Brussel gekomen, om een meisje te bezoeken, dat met hare ouders te Anderleoht woonde. Daar hij er niet in slaagde haar te spreken te krijgen, besloot hij, haar een nachtelijk bezoek te brengen. Maar toen de vader gedurende den nacht gerucht in huis hoorde dacht hij niet anders of er moesten dieven zijn. Hij nam een revolver, doorzocht het huis, schoot en trof den armen vrijer in het hoofd. De getroffene werd naar het gast huis gebracht, waar hij Dinsdagavond stierf. Gelukkige redding. Te Brugelette, bij Bergen, is een heel huisgezin van verstikking gered door het blaffen van een hond, die zelf onpasselijk werd en door veel gerucht zijn angst te kennen gaf. De vrouw, haar oudste zoon, haar jongste kind en de meid waren reeds in doodsgevaar. De oorzaak was dat de meid den sleutel der calorifère had toegedraaid. De dynamiet-aanslag te Luik. Een vierde verdachte, n.l. Philipp, die den 18en in gezelschap der bommenplaatsers gezien werd, is aangehouden in de woning zijner moeder, een concierge uit de passage Rodier te Parijs, waarheen hij na de aanhouding van Dambin en Gudefin wa*- teruggekeerd. Hij is wel een strijdend anarchist, doch was tot nu toe nog in geen enkele zaak be trokken. Zonder aarzelen erkende bij vriend van Lambin en Gudefin te zijn, en voort durend met hen betrekkingen te onderhouden. Ik heb Luik verlaten, zeide bij, zoodra ik den aanslag op den Montagne Sainte Walburge vernomen heb, en ik heb mij gehaast naar Parijs terug te keeren, want ik twijfelde niet of de politie zou mij en mijn vrienden wel spoedig aanhouden, iets wat overigens gebeurd is. Ik weet niet of Lambin en Gudefin wel voor iets betrokken zijn in de feiten, die men hun ten laste legt; ik ben er niet bij betrokken. Ik ben anarohist, dat erken ik onbewimpeld, en dat heb ik nooit verborgen, doch ik heb nooit anders gedaan, dan propaganda gemaakt, maar ik ben geen aanhanger van de propa ganda voor feiten". Ondanks die verklaring werd de jonge Philipp ter beschikking van de justitie gesteld, daar men alle reden heeft om te gelooven, dat hij een werkzaam deel heeft genomen aan het maken van bommen. Daar bij Franschman is en in Frankrijk aangehouden werd kan hij niet uitgeleverd worden. Philipp was onlangs in België gekomen om te werken in de mijnen van Luik. Ver scheidene anarchisten, die met hem werkten, werden verbannen en keerden naar Frankrijk terug. En men denkt dat die uitzettingen de oorzaak waren van het complot dat de dynamitards hebben gesmeed tegen den commissaris Laurent, die de decreten van uitzettingen moest uitvoeren. Philipp keerde eerst na de aanhouding van Lambin en Gudefin naar Frankrijk terug. Men heeft opgemerkt, dat de bom, die te Luik ontplofte, juist zoo gemaakt was als die, welke gelegd werd in de Dooperskerk te Belleville door Lambin. Het zijn dezelfde stoffen; 't is hetzelfde maaksel en hetzelfde stelsel van ontploffings werktuig. Ook de anarchist Pini heeft de fotografie van Lambin erkend als die van één zijner kameraden. Deze had in de laatste tijden geen werk gehad en had om den kost te winnen, een liedje aangeleerd, dat hij langs de straten zong, begeleid door een vriend, die viool speelde. Omtrent het verleden van Gudefin heeft men nog het volgende vernomenHij woonde vroeger te Cliohy, waar hij verver was. Verleden jaar werd bij als milicien ingedeeld bij de bereden jagers, doch deserteerde acht dagen na zijn indiensttreding en ontving geld van zijn anarchistische kameraden om naar Eageland over te steken. Daarentegen begaf bij zich naar België. Commandant Papyn is overleden. De andere gekwetsten, in het Hospital des Anglais verzorgd, pastoor Lemmens, de agent Chriem en de landmeter Dupont stellen het goed. Zij zijn in volle genezing en hun wonden beginnen reeds te heelen. Nog meer aanslagen worden uit België Een werkman te Ronsse in Vlaanderen, die naar zijn werk ging, vond Donderdag ochtend om halfvijf vóór de huisdeur van den fabrikant Osmond de Pourcq een helsche machine met gloeiende lont. Bellyn, de werk man, doofde die terstond en droeg het voor werp naar den commissaris van politie. Ook te Antwerpen heeft een wapenhande laar, die den naam draagt van Pire, een in 't Fraösch geschreven briefkaart ontvangen, waarin hij bedreigd wordt met het doen springen van zijn huis. In beide gevallen wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Brussel, 29 Maart. Hedenmiddag heeft de procureur-generaal zijn advies gegeven over het rechtsgeding, door de schuldeischers van prinses Louise en door baar zuster prinses Stefanie ingespannen tegen onzen koning. Zooals iedereen het zeker wel verwaoht zal hebben, heeft de prooureur zich, zonder eenig voorbehoud, gestold aan de zijde van den koniDg. Hij is van meeniug, dat het huwelijk van een vermoedelijken troonopvolger steeds be schouwd geworden is als een Staatszaak en ook in dit geval, als zoodanig dient besohouwd te worden, in welke voorwaarden ook het huwelijk van den koning werd gesloten. Het zou, naar hij oordeelt, haar macht en bevoegdheid te buiten gaan zgn, als de recht bank uitspraak doen moest over het al of niet wettige van een huwelijkscontract dat feitelijk een diplomatisch verdrag is en als ontsnapt aan het gemeen recht. Diensvolgens besluit de procureur-generaal moet het gereoht zich terugtrekken, als de koning beweert dat hij gehuwd is onder het regiem dor scheiding van goederen. In andere woorden: de prinsessen hebben, zoolang de koning leeft, geen recht dan op het persoon lijk eigendom hunner moeder en de schuld eischers der oudste moeten nog maar geduld oefenen tot Leopold II het tijdige met het eeuwige verwisseld heeft. De zaak zal de volgende week worden voortgezet. Te Avelghem in Vlaanderen beleefde op 31 Maart, de weduwe Vermeulen geboren L. Vlieghe, haar honderdsten verjaardag. Nog dagelijks doet zij, met behulp van hare tachtigjarige dochter, bij wie zij inwoont, hare huishoudelijke bezigheden. Een zeer leerzame proef. Bladende in de verslagen der landbouw- proefvelden in Nederland, viel mijn oog op een proefveld in een der laatste jaren gehouden, waarvan de strekking en het resultaat van dien aard zijn, dat het mij voorkomt, dat vele der lezers van dit blad een korte beschrijving ervan met genoegen en belangstelling zullen lezen. Het proefveld werd aangelegd op zeer goeden zandgrond en had ten doel de werking van eene kalibemesting op dien bodem te onderzoeken voor suikerbieten. Tevens zou worden nagegaan in welken vorm de kaliinest het best werkte. Het gebruikte perceel had een oppervlakte van 34 aren en was verdeeld in 4 veldjes van gelijke grootte. Het geheele proefveld werd per H.A. bemest met 55 karren stalmest, 500 K.G. superpho8phaat van 14 pCt. er 450 K.G. Chili-salpeter. Behalve deze mest stoffen kregen de perceelen de in onderstaande teekening aangegeven kalimest. I. II. III. IV. Geen 700 K.G. 160 K.G. 300 K.G. kalimest. kaïoiet chloorkali patentkali per H.A. per H.A. per H.A. 1037 K.G. 2199 K.G. 2296 K.G. 2482 K.G. van 15,8% van 15,9% van 16,2% van 16,9% De stalmest, het superphosphaat en het Chili-salpeter werden in het voorjaar uitge strooid en de kalimeststoffën waren in den vorigen herfst gegeven. Den 15den Mei werd het proefveld met bietenzaad-variëteit Klein- Wanzleben bezaaid. De opkomst van het gewas was zeer onregelmatig; sommige planten kwamen reeds Da 8 dagen te voorschijn en andere eerst na 20 dagen. Op verschillende plaatsen bleven de planten geheel weg. Het gewas stond tengevolge van de slechte op komst van het zaad in 't begin slecht. Later herstelde het zich vrij goed, maar de opbrengst was daardoor over 't geheel minder dan men mocht verwachten. Dooh dit hindert niet aan de proefneming. Op perceel I bleven de bieten den heelen zomer zeer achterlijk. De betrokken rijkslandbouwleeraar voegt in zijn verslag hieraan toe: Er is reden om aan te nemen, dat deze slechte stand in de eerste plaats een gevolg is van 't feit, dat op dit veldje geen kalibemesting is toegepast. Er lag n.l. op dienzelfden akker nog een strook gronds, buiten het proefveld, dat evenals perceel I is behandeld en waar de bieten zich even slecht ontwikkelden. De opbrengsten der veldjes staan in de bovenste teekening aangegeven. Vooreerst zij opgemerkt, dat het gehalte der bieten aan suiker door de kalibemesting gestegen is. Er is wel eens beweerd, dat de kali een ongunstigen invloed op het suikergehalte uitoefent. Deze proef leert juist het tegengestelde. Verder spreekt het resultaat het gunstigst voor de zwavelzure- kali-magnesia of patentkali. De gemiddelde meer-opbrengst der met kali bemeste perceelen is pl. m. 1300 K.G. per perceel van 8'/a Are, dus van 15294 K.G. per H.A. Bij een gunstiger gewas zou deze meer-opbreDgst dus zeker 16000 K.G. geweest zijn. Gerekend tegen een bietenprijs van f 10 heeft deze meer-opbrengst een waarde van f 160. De beme8tingskosten waren respectievelijk per perceel f 1.50, f 1.70 en f 1.85, dus gemiddeld f 1.68 per 8J/a Are of van f 19 per Hectare. Er is dus door deze kalibemesting een zuivere winst van f 141 per Hectare behaald. Ik geef deze proef ter overdenking aan de bietenbouwers. Laster en logen. Uit 's-Gravenhage is het volgende sensatie- wekkend leugen- en lastertelegram naar het zich noemende »Wereld-telegrammen-bureau" te New-York verzonden en dit bureau heeft het overgeseind aan de nieuwsbladen, die het voorziet van Dspeciaal-nieuws". Een knipsel werd ons toegezonden uit den staat Nebraska met beleefd verzoek er tegen te willen protesteeren. Vertaald luidt het telegram aldus »Den Haag, 5 Maart. Verschillende be richten loopen hier omtrent Wilhelmma's gezondheid en geluk. Het is algemeen bekend, dat zij niet meer is die zij eenmaal was. De blos der jeugd is geheel verdwenen en ze ziet er bedrukt, oud en slecht uit. Haar zonnige glimlach was vroeger een verheuging voor haar volk. Thans, wanneer zij bij bij zondere gebeurtenissen in het publiek wordt gezien, slaat ze het volk met moedelooze, droeve oogen gade. Haar Eohtgenoot wordt meer en meer impopulair. Als de Koningin bg t Staten-Generaal scheiding aanvroeg, zou deze met vreugde bewilligd worden. Prins Hendrik wordt meer en meer onbe duidend en geblaseerd in zgn uiterlgk. Ieder aan 't Hof, behalve zjjn twee of drie vertrou welingen, vermijdt hem. Hij doet niets als jagen en drinken en is uiterst onverschillig voor de Koningin. Zg is diep ongelukkig, misschien ook omdat er geen uitzicht is om eenmaal eeu erfgenaam voor den troon na te laten". Wie is het, die uit Den Haag dit en dus heeft kunnen en durven seinen? Of verzint het wereld-telegrammen-bureau" dergelgke ^special berichten", louter ter wille van de conourreDtie en om het geld? Ook op dat gebied is de wereld vol zwendel en bedrog en het spreekt als van zelve, dat de hoogst geplaatste personen in den staat en in 't bijzonder de gekroonde hoofden, het eerst en meest zgn blootgesteld óf aan over dreven lof, óf aan sohandelgke blaam. Want al wat er gezegd wordt over de gezondheid van H. M. de Koningin, van Haar optreden en verschgnen in 't publiek, vau Hare verhouding tot Hare omgeving en het volk, van het onuitgesproken verlangen tot soheiding en dat dit met groote vreugde zou worden begroet, het is van A tot Z gelogen. Van het tegendeel kan men zich dagelgks overtuigen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5