Dinsdag 29 Maart 1904. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE N. ZIERIKZEËSCKE (25 ierilizeesctie NIEUWSBODE. O o u r a n t). Yerechijot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7982 Dlreotouri A. «T- DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: AdrertentiSnvan 1—3 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. De Times verneemt uit Seoul, dat markies Ito Dinsdag 1.1. gedineerd heeft iu het Dep. van buitenlandsche zaken en bij die gelegen heid een redevoering heeft gehouden, die grooten indruk maakte op de Koreanen. Ito ging stap voor stap de vrijmaking van Japan uit de Oostersche afsluiting na en bood dei Koreanen het voordeel van Japans met moeite verkregen ondervinding aan. Hij spoorde hen aan, een eind te maken aan hun isolatie en te arbeiden in het belang van hun land. Door zoo te handelen, zouden zij hun onafhankelijkheid als volk behouden, die anders onvermijdelijk zal verzwolgen worden door een van de rijken, die nu twisten om het Koreaansche gebied. Markies Ito heeft Woensdag een onderhoud gehad met den Britsohen gezant en zou Vrijdag jongstleden naar Japan vertrekken. Daar de weg tussohen Chinampo en Pingyang bijna voltooid is, is het transport van levensmiddelen gemakkelijk geworden. De legermaoht, bestaande uit drie divisies, is nu bijna voltallig. Men maakt uit de buiten gewone versterking van Pingyang op, dat de Japanners voornemens zijn, er een belangrijke basis van te maken voor de operaties in het noorden. Aan de Times wordt uit Tokio berioht Uit een rapport van plaatselijke ambtenaren te Wgu aan de Koreaansche regeering blijkt, dat de Russische troepen op den 2den Februari zijn begonnen de Jaloe over te steken. Van 2 tot 45 Februari staken 4500 Russen de rivier over; 3000 bleven er te Wiju, 1000 rukten op naar Chosan, ruim 170 K.M. boven Wgu en 500 richtten zich naar Anju. Het schijnt dus, dat Rusland de vijandelijkheden begonnen is vier dagen vóór het afbreken der diplomatieke betrekkingen door Japan. Seoel, 25 Maart. Er zijn Russische detachementen van tweehonderd en vijfhonderd man gerapporteerd te Indzjoe en Choakou nabij Folenko. Zij plunderen het land. De bevolking vlucht naar het zuiden. St.-Petereburg, 27 Maart. Port-Athur heeft vannacht opnieuw eene poging van den vijand om door middel van branders den nauwen toegang tot de binnenhaven te ver sperren, verijdeld. Turkije. Saloniki, 24 Maart. Bij het aanbreken van den dag gisteren poogde de aanvoerder Alexie met een sterke bende een versterkte Turksche voorpost te overrompelen nabij Melnik. Toen versterkingen kwamen opdagen trokken de Bulgaren in goede orde terug met mede neming van hunne gewonden op drie na. Zij hadden verscheiden gewonden. De Turken hadden 14 gesneuvelden en vele gewonden. Denemarken. Het Engelsche koningspaar zal den 31 sten dezer met het jacht «Victoria and Albert" te Kopenhagen aan komen. Engeland. De liberale oud-minister Buxton schat het tekort, dat het fioanciëele jaar 1 April 1903—31 Maart 1904 zal opleveren, op ongeveer 4.600.000 pd. st. De Westminster Gazette denkt, dat dit nog te laag geraamd is en gist, dat het minstens zes millioen pond (72 millioen gld.) zal be dragen. Koningin Alexandra heeft zich Vrijdag middag, vergezeld van hare beide dochters, prinses Victoria en prinses Karei van Dene marken, begeven naar de groote gaarkeuken voor behoeftigen, enkele jaren geleden door haar in City Road, een der armste wijken van de hoofdstad, gesticht. Men kan daar een volledig middagmaal krijgen voor hoogstens 22 cent. De koniDgin en de beide prinsessen hebben daar gegeten. Er waren op het oogenblik van het koninkljjk bezoek 3000 arbeiders en arbeidsters vereenigd. De koningin en de prinsessen werden door de aanwezigen hartelijk toegejuicht. Te Kensal-Green, in het noord-westen van Londen, heeft zekere Crossmann zijn vrouw vermoord. Nadat zjja inboedel wegens schulden verkocht was, hield hij over o. a. een zwaren koffer, die in een kast bewaard werd. De man beweerde dat er cement in geborgen was. Toen bij den koffer wilde laten wegbrengen, waarschuwde een der be woners de politie. Crossmann vluchtte, maar werd gepakt. Op het oogenblik dat bij achter haald werd, beroofde de ongelukkige zich van bet levon door zich met een scheermes den hals door te snijden. Ia den koffer werd gevonden het lichaam van een vrouw, reeds in ontbinding verkeerend. Nader is bekend geworden, dat deze Crossmann allerlei meubelen opkocht en dan weer van de hand deed. Gezegd wordt, dat hg verschillende vrouwen gehuwd en een vonnis wegens bigamie aohter den rug had. Frankrijk. Er is voorgesteld, eene som van f 250 000 te bestemmen voor de aanstaande reis van president Loubet naar Rome. Marseille, 25 Maart. Ernstige onlusten, verwekt door de stakende dokwerkers, vonden hedenmiddag plaats. Tegen twee uren trachtten een duizendtal dokwerkers door een gevormd politie-cordon te breken, om zich aan boord van de «Aude" en de «Amphion" te begeven, teneinde de werklieden, die aan boord dezer schepen werk zaam waren, over te halen den arbeid neer te leggen. Er ontstond een gedrang, en de dokwerkers werden teruggedreven. Op dit oogenblik kwamen twee brigades bereden politie-agenten op het terrein, die evenals hun collega's met steenworpen en naar men verzekert ook met een paar schoten begroet werden. De agenten antwoordden met revolverschoten. Daarna werd men handgemeen mot het gevolg, dat eenige agenten en een twintigtal werklieden min of meer ernstig gewond werden. Één der werklieden heeft een schotwond door het hoofd, die in dou nek uitkomt. De staking is thans geëindigd. Duitschland. De vroegere kroonprinses van Saksen, thans gravin Montignose, zal met het begin van den zomer van het eiland Wight ver huizen naar Rorschach aan den Zwitserschen oever van het meer van Konstans. Haar oom, de hertog van Parma, heeft daar eene villa voor haar beschikbaar gesteld. De gravin zal daar met haar kind, enkel in gezelschap van eene hofdame, in dezelfde afzondering wonen als gedurende den afge- loopen winter te Yentnor. Te Rorschach is zij dicht bij hare ouders, die te Lindau, aan den Duitschen oever van het meer, wonen. Te Lindau zelfs mag zij niet zijn, daar de koning van Saksen haar de verplichting heeft 1, niet in dit land te wonen. Bemesting van Weideland. Vervólg. Teneinde ons beweren te staven, dat door het gebruik van chili-salpeter op grasland, de kwaliteit van de grassen verbeterd, en de hooiopbrengst verhoogd wordt, kunnen wij niet beter doen dan de verslagen na te gaan der Rjjksproef velden, die juist met het doel om den landbouwer voor te lichten en de theorie aan de practijk te toetsen, overal door het geheele land zijn aangelegd. Zoo vinden we meldiDg gemaakt van een voor ons doel uitmuntend gesohikte proef, genomen 19011902 op zware klei in den Vinkepolder te Alblasserdam. Het hooiland was sedert acht jaar niet bemest, en dus zeer geschikt voor een bemestingsproef. Het werd daartoe verdeeld in 3 evengroote perceelen. Perceel 1 en 3 ontvingen elk superfosfaat, naar den maatstaf van 600 K.G. per H A., bovendien kreeg perceel 3 nog 200 K.G. chili-salpeter per H.A., terwijl perceel 2 on- bernest bleef. De superfosfaat werd 8 Maart, de ohili-salpeter 1 April uitgestrooid. Perceel 3 toonde het eerste ontwikkeling. Perceel 1 leverde 4640 K.G. per H.A., perceel 2 slechts 4000 K.G. en perceel 3 leverde 4600 K.G. per H.A. Daar evenwel de zode op perceel 1 geheel verschilde met die der perceelen 2 en 3, moet perceel 1 buiten beschouwing worden gelaten. De nos. 2 en 3 toonden de zelfde zode, en er kan dus gezegd worden, dat superfosfaat en cbili-salpeter gezamenlijk een meer-opbrengst hebben gegeven van 600 K G. per H.A. Dat de hoedanigheid der grassen op no. 3 de beste was, blijkt hieruit, dat dit perceel bij bet na weiden door melkvee het kortst werd afgevreten, en dat perceel 1 was bedekt met een laag ruw gras vermengd met paardestaart en velerlei andere onkruiden, die op perceel 3 niet voorkwamen. In de verslagen over 1902—1903 vinden we nog melding gemaakt ven een proef, go- nomen te Ierseke op veenachtigen kleibodem, waarbij de werkingen van superfosfaat, van idem met chili, van super, chili en kaïaiet, van super, chili en kalk onderling en met oabemest werden vergeleken. De resultaten kort samenvattende, blijkt 1°. dat op dezen zuren veenachtigen bodem de aanwending van kalk vooral zeer loonend is geweestmet 1210 K.G. kalk per H A. verkreeg men 1230 K.G. hooi per H.A.; 2°. dat de be mesting met superfosfaat naast kalk de grootste meer-opbrengst gaf; 3°. dat met 250 K.G. chili een opbrengBt van 1450 K.G. hooi werd verkregen4°. dat de bemesting met 828 K.G. kaïniet slechts een meer-opbrengst van 360 K.G. hooi gaf; 5°. dat op dergelijke lage, veenachtige hooiweiden een bemesting met chili-salpeter, superfosfaat en kalk alle aanbeveling verdient. Ten slotte nog een bemestingsproef in 1899—1900 genomen op kleibodem te Haas trecht. Het hooiland werd verdeeld in twee perceelen. Het lste ontving per H.A. 1000 K G. kaïaiet, 1000 K.G. slakkenmeel en 150 K.G. ohili-salpeter. Het 2e bleef ter ver gelijking onbemest. Beide ontvingen nog bovendien 2000 K.G. kalk, die derhalve bij de vergelijking buiten rekening kon gesteld worden. Van perceel no. 1 oogstte men in 2 sneden per H.A. totaal 13560 K.G. hooi; van perceel no. 2 maar 7600 K.G. Stellen wij de bemestingskosten van perceel 1 op f 55, dan heeft men daarvoor meer geoogst 59^0 K.G. Dit is een schoon resullaat 1 Maar »'t komt van verre hoor ik menigen ongeloovigen Thomas zeggen en »'t papier is geduldig", zegt misschien een twijfelaar. Tot de eersten zeg ik«Brouwers haven is niet veraf" en tot den tweede: Hoor de waarheid uit den mond van den heer C. van Schelven, die u zal vertellen, hoe bij door de aanwending van zes balen chili- salpeter op zijn weide zulk een weelderigen groei van malsoh gras verwekte, dat zijn beesten met tusschenpoozen van een paar weken daarin den geheelen weidetijd volop voedsel vonden. Om na te gaan, in hoeverre versohillende kunstmeststoffen op grasland aangewend, gedurende het eerste jaar al of niet rentabel zijn, heeft de heer Tainzing te Wageningen een statistiek samengesteld aan de hand der verslagen van de gesubsidieerde proefvelden. De uitkomsten betreffen het zij nogmaals herhaald alleen het eerste jaar, zoodat de nawerking, die in sommige gevallen zeer duidelijk uitkomt, buiten rekening blijft. Wat de aanwending van kalk betreft, deze is in het eerste jaar, vooral bij grootere giften dan 1000 K.G. per H.A., meestal niet ren tabel, om evenwel de schade in het tweede jaar weer in te halen. Bij de aanwending van chili-salpeter is de rentabiliteit absoluut. In 101 gevallen brachten 18550 K.G. chili 90203 K.G. hooi meer op, dus per 1000 K.G. chili'4863 KG. hooi meer. Ia 93 pCt. van de gevallen was de opbrengst meer, in 7 pCt. minder. In 15 gevallen van 300 600 K.G. chili per H.A. was de opbrengst per 1000 K.G. chili 5413 K.G. hooi per H.A. meer. In 25 gevallen van 200 K.G. chili por H.A. was de opbrengst per 1000 K.G. chili 4366 K.G. hooi meer. In 65 gevallen van 100—150 K.G. was de opbrengst per 1000 K.G. 4790 K.G. hooi per H.A. meer. Yoor slakkenmeel vinden we, dat in 54 gevallen 49650 K.G. van deze meststof 40064 K.G. hooi meer opbracht, dus per 1000 K.G. 807 K.G. hooi meer. In de meeste gevallen gaf men 800 K.G. per H.A. en daarbjj was de gemiddelde meer- j opbrengst per 1000 K.G. fosfaatmeel 948 I K.G. hooi. Gemiddeld worden hier dus in het eerste jaar de kosten niet goed gemaakt; bij aanwending van 800 K.G. per H.A. echter j wat in de practijk meestal geschiedt krijgt men reeds het eerste jaar de bemestings kosten zoo wat terug. In 38 gevallen brachton 24800 K.G. super fosfaat 26147 K.G. hooi meei' op, d. i. gemiddeld per 1000 K.G. 1054 K.G. hooi meer. Iq 82 pCt. van de gevallen was de opbrengst meer, in 18 pCt. minder. Gaat men niet hooger dan 800 K.G. per H.A., dan is de bemesting het eerste jaar stellig rentabel. Io 73 gevallen brachten 60600 K.G. kaïaiet 28555 K.G. hooi, dus gemiddeld per 1000 K.G. kaïaiet 471 K.G. hooi meer op. In J 75 pCt. van de gevallen was de opbrengst hooger, in 25 pCt. was ze lager. In 23 gevallen van 100#—1250 K.G. ksïoiet per H.A. was do meer-opbrengst per 1000 K.G. 409 K G. hooi. Ia 50 gevallen van 600—800 K G. kaïaiet per H.A. was de meer-opbrergst per 1000 K.G. 509 K.G. hooi. Hieruit blijkt, dat een bemesting met kaïaiet tot 800 K.G. per H.A. meer rentabel is, dan een zwaardere. Ia het algemeen worden gedurende bet eerste jaar slechts 61 pCt. der bemestingskosten met kaïoiet op grasland goedgemaakt. Nu nog iets over den invloed eener bemesting met chili-salpeter op het gewicht en de hoe veelheid van hooi. Onderzoekingen in deze, door den heer Rijks-landbouwleeraar voor Overijsel in 19001902 met medewerking van het proefstation te Wageningen genomen, leeren 1°. dat door bemesting met stikstof houdenden mest in 't algemeen, dus door chili-salpeter, maar ook met stalmest, bet volume-gewicht van hooi vermindert; 2°. dat men meer boven- dan ondergras verkrijgt; 3°. dat de hoeveelheid hooi aanmerkelijk grooter wordt en dus de aanwending van matige hoeveelheden chili-salpeter een totale meer-opbrengst in gewicht geeft van een betere kwaliteit hooi. 15 Maart. YV. Brieven uit Zeeuwich-Vlaanderen. I/VII. Amice Redacteur! Raadseltjes-opgeven lijkt het ons, wat de groote Hollandsche bladen vermelden aan gaande de aftreding van den heer Schmid, notaris te Schoondijke, als lid der Provinciale Staten. Hij stelt zich niet meer beschikbaar, zegt de éóne courant; daarentegen schrijft een ander blad, 't welk tegelijker tijd wordt uit gegeven, dat de heer Schmid wel degelijk nog een mandaat begeert. Wij kunnen het zoo goed begrijpen, dat het den man hard valt te scheiden van een waardigheid zoolang bekleed. In aantal dienst jaren wordt hij door geen zijner medeleden overtroffen. Of hij verlenging van zijn mandaat verlangt? Wij weten het niet. Maar wel is het ons bekend, dat een groot deel der kiezers van 't district Sluis weinig rekening zal houden met zijn verlangen. Dit ligt natuurlijk geheel in overeenstemming met de democratische richting van onzen tijd. Reeds bij zijn vorige aftreding hoorden wij stemmen opgaan om hem door een ander te vervangen, wijl het den heer Schmid niet wel doenlijk is, altijd op zijn post te zijn, en bovendien „er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan". Die uitdrukking moge sommigen wel wat banaal in de ooren klinken, toch, zal 't ons aangenaam zijn, als de heer Schmid en zijn vrienden er rekening mede houden, al ware het maar om een scheuring in de liberale partij te voorkomen. En nu reeds worden namen genoemd uit eigen gelederen, die zich tegen genoemd aftredend lid willen stellen. Voor de verkiezing van mr. P. C. Hennequin en mr. Yan Dam, beiden Uok aftredende, bestaat geen gevaar. Waar eerstdaags het notariaat in de Tweede Kamer een onderwerp van bespreking zal zijn, was de pennestrijd over een bedreigd nota riaat in deze grensstreek, en voornamelijk in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderenvoorzeker ad rem. Niet in Oostelijk, maar wel in Westel. Z.- VI. viert de zaakwaarnemerij hoogtij. De twee deurwaarders hebben drukker kantoor dan de zeven notarissen samen, en veel drukker praktijk dan andere zaakwaar nemers. De heer Hendrikse heeft in een geteekend schrijven enkele regelen den notarissen aan de hand gedaan tot verbetering hunner positie, doch wij weten met zekerheid, dat die ge gevens geen doel treffen kunnen, zoolang de zaakwaarnemerij oppermachtig is. Vele zaakwaarnemers zijn administrateurs voor de Belgische grondbezitters, of zij staan met die buitenlandscbe heeren in connectie, waardoor zij het beheer bezitten over een derde deel van 't grondgebied. Een dozijn polderbetrekkingen, voornamelijk als ontvanger-griffier, bekleeden de heeren Carpreau, Hendrikse enz. en verhoogen den invloed dezer heeren. Maar vooral hebben zij weten te profiteeren van den landaard onzer Vervlaamschte be volking. Alleen het vrije notariaat zou 't aan tal zaakwaarnemers kunnen doen verminderen doch dan zouden ook meer notarissen zich vestigen. Menig notariaat o. a. te IJzendijke wordt alleen door de zaakwaarnemers gevoed en recht gehouden. Vele notarissen onzer grensstreek gevoelen zich, ondanks hun goeden wil, niet te huis op de hun aangewezen standplaats, waaraan ze thans vastgeklampt zijn; een man van karakter kan niet zoo gemakkelijk zijn aard, levens wijze en gewoonten wijzigen. Door het vrije notariaat zouden zij in de gelegenheid komen zich te verplaatsen naar een streek, waar ze denken beter te kunnen varen, waar ze thuis behooren, familie- en vriendschapsbetrekkingen hebben, zonder daar mee iets te riskeeren, immers niets op te offeren met de hoop, ook nog eens notaris, met kantoor en praktijk, te kunnen worden. Een verbetering zou het zijn voor het enorme aantal ongelukkige candidaten, die over het geheele land verspreid zijn, Jen die nooit bij gemis aan protectie, om hun geloofs belijdenis of politieke gevoelens op een be noeming kunnen rekenen, tengevolge waarvan onder de tegenwoordige omstandigheden het beste materiaal tot vorming van een gewensch- ten notarisstand, onverbruikt is gebleven en ligt te verroesten. Elke regeling heeft haar bezwaren. Dit ondervindt allermeest de Minister van Finan ciën bij zijn tariefontwerp. Gelukkig voor zijn Excellentiedat hij over een volgzame meerderheid kan beschikken. Die slikt alles. Men ziet het aan de Hooger-Onderwijswet. Of de liberalen protesteeren en tegenstemmen, nadat zij het ontwerp onttakeld hebben, de kerkelijke partijen volgen trouw haar hoofd man Kuyper, daar velen hunner met den leidsman staan of vallen. Dus komen clericale wetten tot stand. Als de tarieven-herziening 10 millioen gul dens in 's lands schatkist doet stroomen, dan kunnen wij op 't prettige vooruitzicht bogen, dat elk Nederlander 2 gl. betalen moet, ons land op 5 millioen inwoners rekenende. Stel dat elk gezin uit 5 personen bestaat, dan staat een belasting van 10 gl. per huishouding voor de deur. Of onze sigaren- en tabaksfabricage, om van anderen bedrijven niet te spreken, naar den kelder gaan, laten wij aan de geleerden, d. i. aan onze staathuishoudkundigen over. Wel weten wij, dat de sigarenhandel in België met zijn zware belasting, niet in de schaduw van die in ons land kan staan. Trouwens, de tegenwoordige regeering houdt slechts in schijn rekening met de kleine luijden. Zie de drankwet van ons christelijk ministerie. Negentig procent der bevolking gebruikt Zondags zijn bittertje of middaguurtje vóór etenstijd, dus vóór 2 uur. Na 't middagmaal kan men 't best zijn spatje ontberen. De groote lui gaan dan eerst naar de sociëteit, om te 5 d 6 uur te gaan dineeren Waarom dan niet ten profïjte van den minderen man verboden na 2 uur sterken drank te tappen? Daarmede is dan ook in overeenstemming het niet-drinken van jenever op Zondag na 't middaguur door leden van 't Kruisverbond, waarvan in enkele gemeenten dezer grens streek afdeelingen zijn opgericht. Zoo even schreven wij van 10 millioen, die in de schatkist jaarlijks zouden vloeienwij hadden evenwel daarbij moeten voegen, om aan snelvuurkanonnen en ten behoeve van Kuyper's nieuwe wetten te besteden. Ons volk is wel hardleers. Van de Ongevallen wet trekt de mindere man alle dagen de vruchten. Een massa gevallen worden elke week in de N. Rotterdammer vermeld. De Leerplichtwet werkt stellig zegenrijk. Eerst jaren later zal de werkende klasse dat zelf gaan inzien. Die wet, door verstandige toepassing onzer drie schoolopzieners, is hier niet drukkend, en toch hebben wij uit den mond van sommige menschen, die geen last van deze wet nog ondervonden, vernomen vervloeking en verwensching. De leiders der kerkelijke partijen hebben de menschen nu eenmaal tegen deze wet opgezet en ze doen het nog. En natuurlijk met succes, waar zij onpractisch of tyranniek wordt uit- Overigens gaat 't met dien tegenstand, als met ééa mijner buren, een werkman, die wijzende op een nieuwen schoolbouw, zeide ,/Zoo bouwen ze van onze centen paleizen", en de man was in geen enkele belasting aangeslagen. ZEELAHDICll. Getrouwd JOHs. DE WILDE Cz. en E. M. VAN LUIJK Mn. diemede namens wederzijdsche Familie Vrienden en Bekenden, hunnen harteiyken dank betuigen voor de bewijzen van belang stelling bg hun Huwelijk ondervonden. Stayenisse, 24 Maart 1904.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5