Koadekerke-Middelburg-Eoudekerke-Domburg waarvan de dwarsliggers en rails bereids zijn aanbesteed en nut den baanbouw e. a. straks ook aangevangen wordt. Van dezen nieuwen verkeersweg over het schoono eiland Walcheren heeft men goede verwachtingen, zoowel voor den land- en tuinbouw, als ook voor het gemakkelijke en aangename verkeer tusschen badplaats Vlissingen en badplaats Domburg, ook in verband met een drukker bezoek, vice versa, met de tegenover gelegen Belgische badplaatsen. Eq ook, zoo verluidt er, is er een belangrijk Bteenkolentransport aanstaande op onze havens. Dat men hier ter stede wat gevoeld van en voor die verbetering van den algemeenen toestand bewijst reeds, dat bij huizenveilingen eene opgaande bewegiog valt waar te nemen in den laatsten tijd. De extra-trein, waarmede het Eogelsche koningspaar zijn reis naar Kopenhagen zal voortzetten, vertrekt Dinsdagnamiddag te 3 uur 27 min. van hier. De ^Victoria and Albert" wordt Maandag- naoht op de reede verwacht, komt Dinsdag morgen elf uur op de haven en zal aan de Zuidelijke penton ligplaats nemen. Met het oog op de weinig beschikbare ruimte in de buitenhaven heeft Hr. Ms. monitor i>Reinier Claeszen", die sedert het uitbreken van den Japansch-Russischen oorlog hier in de buiten haven gestationeerd is, nu in de binnenhaven ligplaats genomen. Het aan de Kon. Maatsch. nDe Schelde" alhier nieuw te bouwen mailstoomschip voor de Rotterdamscbe Lloyd, type i>Ophir", zal genaamd worden ïWilis" (vulkaan op de grenzen der residenties Madioer en Kedire op Java). Aubestedlnfen, Terkooplifea ems. Kerkwerve, 26 Maart. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van kolen was inge schreven door H. de Rijke te Zonnemaire, voor f 0,82; H. Landegent te Haamstede, voor f 0,76 firma de Wolff Co. te Rotterdam, voor f 0.81C. W. den Boer te Brouwershaven, voor f 0,80; Wibaut te Vlissingen, voor f 0,77idem idem, voor f 0,73. Alles per H.L. Nos. 1, 2, 3 en 4 vrij op den wagen te Flaauwers; no. 5 voor den wal te FJaauwers. Gegund aan H. Landegent. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. L.l. Zaterdagavond werd alhier in tegenwoordigheid van den heer Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar, de leden van de commissie van toezicht en eenige belangstellenden eind-examen gehouden van den 3-jarigen winterlandbouwcursus, alhier gegeven door den heer Waalo van Nieuwer- kerk. Met volle tevredenheid hoorden allen de antwoorden van de jongelui aan, zoodat aan al de 8 leerlingen door den heer Kakebeeke het diploma kon worden uitgereikt. De namen der gediplomeerden zijnJ. C. Luijk, C. Potappel Pz., C. Potappel Jz. en J. C. Droogendyk van Stavenisseen C. W. Hage Iz.z., P. J. Noom Johz., A. L. Hage I.Pz., en Iz. M. Noom Cz. van St.-Maartensdyk. Woorden van tevredenheid en dank werden van weerszijden gewisseld, en de wensch werd uitgesproken, dat de jongelui in hun verder practisch leven veel nut en voordeel zullen hebben van de theoretische grond slagen op dezen cursus gelegd. Bij monde van den heer Kakebeeke werd den heer Waale een woord van dank en waardeering toege sproken voor de wijze waarop en de toe wijding, die hij aan dezen cursus besteed heeft. Pogingen zullen worden aangewend om het volgende jaar weer een dergelijken cursus voor Stavenisse en omliggende plaatsen te kunnen beginnen. De prijzen der Zeeuwsche aardappelen zijn de laatste dagen weer sterk stijgende. Eerste qualiteit geldt thans f 4.80 tot f 5 25 per H L en het laat zich aanzien, dat deze prijzen nog wel zullen verhoogen. Blijkens het vanwege de Zeeuwsche Maatechappij tot bevordering van landbouw en veeteelt uitgegeven overzicht van de landbouw-proefvelden in Zeeland over 1903, opgemaakt door den rijkslandbouwleeraar in Zeeland, den heer I. G. J. Kakebeeke, ie het jaar 1903 voor de proefvelden in zijn ambts gebied een weinig gunstig jaar geweest. Het weder liet voortdurend te wenechen over, en was daardoor oorzaak, dat de verkregen resultaten minder gunstig zijn dan in vorige jaren. Reeds in het najaar van 1902 werd door de vroeg ingevallen strenge vorst één der tarwe-proefvelden vernield. Het meest hebben de suikerbieten geleden, en in geen jaren zijn zulke lage opbrengsten op de proef velden verkregen als dit jaar. De bladgroei der bieten was over het geheel buitengewoon sterk, doch de wortelgroei daarentegen zeer zwak. De vroeg gerooide bieten hadden bovendien een laag gohalte, do laat gerooide waren in dit opzicht beter. Middelburg. Alhier is een, thans reeds over de 100 leden tellende, afdeeling Walcheren opgericht van de vereeniging tot bevordering der pluimveeteelt en tamme konijnenteelt in Nederland. Anna-Jacobapolder, 28 Maart. Zaterdag voormiddag liep de dezen winter alhier ge houden landbouwcursus ten einde. Bij het examen waren tegenwoordig de heeren P. van Hoek, inspecteur bij het middelbaar onderwijs, en I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar voor ZeelaLd, benevens drie leden van den Gemeenteraad, de Gemeente-Secretaris, de Commissie van Toezicht op genoemden cursus, en eenige landbouwers uit de omgeving. Aan alle leerlingen kon een diploma worden uit gereikt, nl. aan J. Aarnoudse. C. P. Boudeling, M. Breure, J. van Luijk, J. H. van Strien, C. P. Vogelaar en A. Wisse. Na hetrximen werd achtereenvolgens bet woord gevoerd door de heeren Kakebeke, Van Hoek, Boudeling namens de Commissie van Toezicht, de wet houder Mol namens het Gemeentebestuur, den leerling Wisse en het Hoofd van den cursus. Des avonds boden de leerlingen hun onderwijzer een degelijk cadeau, zijnde een bureaustoel, aan, en bleven daarna nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Dreisclior. Ter beëindiging van den land- bouwwintercursus werd j.l. Vrijdag een openbare les gehouden. Tegenwoordig waren de inspecteur van landbouw, de rijkslandbouw leeraar in Zeeland, de Commissie van Toezicht, de arrond.-schoolopziener, het Dagel. Bestuur en een dertigtal belangstellenden. Door den beperkten tijd konden uit den aard der zaak uit de landbouwwetenschap slechts enkele grepen gedaan worden, doch de aanwezigen hebben uit de gegeven antwoorden kunnen opmaken, dat èn onderwijzer èn leerlingen zich met ijver van hunne taak gekweten hebben. Met vrijmoedigheid kon dan ook aan de twaalf leerlingen het diploma uitgereikt worden. Zij zijnJ. A. van Bloois, M. Verjaal Nz., L. v. d. Linde Cz., J. A. Kip, L. Mol, W. A. de Vrieze, A. Rietdijk, C. Klaasse Cz., E. Kosten, L. Kosten, C. Deist en J. van Burg. Na het eindigen der les spraken de land- bouwleeraar en de inspecteur een woord om op te wekken tot belangstelling in het land bouwonderwijs, daar men meer en meer tot de overtuiging komt, dat in het landbouwbedrijf theorie en praktijk hand aan hand dienen te gaan. Door één der leerlingen werd een woord van dank gebracht aan den landbouwonder- wijzer, den heer Van Staalen, met de aan bieding van een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid. We spreken den wensch uit, dat een volgenden winter voor een tweeden cursus een voldoend aantal leerlingen zich zal aan melden, want we noemen landbouwonderwijs een eisch des tijds. St.-Maartensdijk. Zaterdagavond is alhier opgericht eeno veroenigiog, die zich ten doel stelt eene geldelijke uitkeering te verzekeren aan de leden, wier varkens door ziekte sterven of een ongeluk treffen, waardoor zij voor den eigenaar grootendeels in waarde verminderen. Groot was het aantal deelnemers aanvankelijk niet, doch wij hebben grond te verwachten, dat het ledental spoedig toenemen zal, daar velen alleen nog weifelden om redenen van ondergeschikt belang. Het was overigens duidelijk merkbaar, dat de opgekomenen zeer goed inzagen het groote belang, dat ieder hunner heeft bij het op deze wijze in toe passing brengen van het groote voorschrift Draagt elkanders lasten". Malta-aardappelen.. Het is thans weor de tijd, dat de Malta-aardappels te koop worden aangeboden. Deze aardappels komen inderdaad v&n het eiland Malta in de Middel- landsche Zee, zoodat de naam goed gekozen is. Het eiland Malta heeft een warm klimaat, zoodat de teelt van zuidvruchten hier een belangrijke bron van bestaan is. Ook de teelt van aardappels is voor de bewoners van dit eiland een belangrijk middel van bestaan. Aardappels, die thans uitgevoerd worden, rijn in September van 't vorige jaar gepoot Ze hebben dus den geheelen ^winter" door kunnen groeien. Hieruit volgt, dat men op Malta in eigenlijken zin niet van een winter spreken kan. Het rooien geschiedt hoofd zakelijk in Februari, voor Malta den tijd der winterregens. Daarom blijft er gewoonlijk vrij wat aarde aan de aardappels zitten, die spoedig opdroogt en tengevolge van de kalk- rijkheid van den bodem vrij hard wordt, zoodat deze roodachtige aarde moeilijk van de Malta-aardappelen te verwijderen is. De aanwezigheid van deze roodachtige aarde is dan ook een kenmerk geworden van de echte Malta-aardappels. Bedrog is ook bier niet uitgebleven. Handige bedriegers weten n.l. oude aardappels een zoodanige bewerking te laten ondergaan, dat ze op nieuwe gelijken en als Malta-aardappels in den handel gebracht worden. Men meldt uit het eiland Tholen d.d. 25 Maart. >Stof in Maart is goud waard" zegt het spreekwoord, en het leek, of vorige week en de eerste helft dezer, stof wilde geven, maar kentering kwam, en Maart roert zijn staart" liet zich gevoelen. Van de mooie dagen werd geprofiteerd, en de landbouwers hielden zich druk bezig met het bewerken van het land; er is in sommige polders reeds gezaaid, en er zya al vrij wat aardappelen gepoot. KEBKH1KUW8. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. te Colijnsplaat door ds. L. A. Feijkes te Arnemuiden. Beroepen by de Geref. Gem. te Fynaart ds. Hoek te Heinkenszand. Aargenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Krabbendyke door ds. J. Sybrandy te Medemblik. O N D E H W IJ 8. Stavenisse. Voor de opengevallen be- trekkiog Tan onderwyzeres alhier, met akte j en k, op eene jaarwedde van f 500, hebben zioh 5 sollicitanten aangemeld. L.l. Vrydagmiddag werd te Scherpenisse de gewone vergadering van de leden der afd. ï>Tholen" van het Ncd. Onderw. Gen. ge houden. Er waren 19 dames en heeren aan wezig. Na lezing der notulen van de laatste gewone en buitengewone vergadering, gaf de waarnemende secretaris een verslag der af deeling over 1905, waaruit bleek, dat de afd. met tevredenheid mag terugzien op het af- geloopon jaar. De penningmeester deed rekening en verantwoording, waarbij bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 183.06 en de uitgaven f 161 78, zoodat er een saldo is van f 21.28. Algemeen werd de wensch uitgesproken om ook dit jaar wc ér eene feestelijke alge- meene vergaderiog te houden. By eene stemming over het referendum inzake att. 21 der wot op het L. O. verklaarden byoa alle stemmen zich voor de verschillende punten. Daarna had de vaststelling der contributie plaats, die, met inachtneming der gebruikelyke kortingen, bepaald werd op pCt. De heer J. de Smidt uit Tholen gaf eene lezing, getiteld: »De reis om den Eifeltoren". Door de afwezigheid van den tweeden inleider werd diens punt tot de volgende vergadering, die in Mei gehouden wordt, uitgesteld. Daarna ging men gezamenlijk naar de begraafplaats, om een bezpek te brengen aan het graf van wijlen den heer L. Heyboer, in leven secretaris der afdeeling, alwaar de heer Crucq eenige gevoelvolle woorden van hulde aan den ont slapene sprak. Uitslag van de eind-en overgangs-examens op de avonds8chool voor ambachtslieden te Goes. Het diploma van eind-examen werd uit gereikt aan 13 jongelui, n.l. A. M. v. d. Reit, Ph. A. van Yeen, W. Koning, A. de Bruyne, C. de Graaff, C. Botbyl, A. v. d. Bliek, J. Melse en L Blanken, allen te Goes; C. van Maris van Kapelle; A. Visser van Walsoorden; W. M. Ferdinandasse van Biezelinge en C. v. d. Linde van Kloetinge. Één leerling zal, wegens ziekte, later ge legenheid hebben examen te doen. Van de le kl. naar de 2e werden bevorderd 18 leerlingen, 3 hebben her-examen, 5 werden niet bevorderd. Van de 2e kl. naar de 3e werden bevorderd 13 leerlingen, 1 heeft her-exameD, niet be vorderd 3. Van de 3e naar de 4e kl. zyn bevorderd 19 leerlingen, één met her-examen en één werd niet bevorderd. Boven en behalve de bydrage, bedoeld in artikel 45 der onderwijswet, is voor de behoorlyke inrichting van haar lager onder- wys subsidie verleend aan Rilland-Bath van f 8000 en Sas van Gent van f 2600. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde als candidaat in de rechten mejuffrouw A. Bolle van Middelburg. Voor de vacante betrekking van onder wyzer te Haamstede hebben zich 14 solli citanten aangemeld. Benoemd tot onderwyzer aan school C te Terneuzen, de heer J. van der Vliet, volontair te Ierseke. Bevorderd tot dokter in de Nederlandsche letteren op een proefschrift over Middel Neder landsche historieliederen, mej. C. C. de Graft, geboren te Tholen. De raad der gemeente Stellendam besloot, zich te wenden tot H. M. de Koningin tot het verkrijgen eener buitengewone subsidie k f 1700, ter bestryding der kosten van 't Lager Onderwys. Dreischor. Benoemd tot onderwyzer aan een school voor M. U. L. O. te Almelo de heer K. van der Heyde alhier, die tevens no. 1 op de voordracht voor onderwyzer te Hillegom was. Renesse. De onderwyzers der afdeeling »Westelyk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. hielden Zaterdag eene vergadering. Na afdoening van eenige andere genoot schapszaken werd het voorstel —Hilversum (wyziging van art. 53 al, 7 der wet van het Genootschap) behandeld. Ofschoon de ver gadering van meening was, dat de motiveering der voorgestelde wyziging eenigszins vaag te noemen is, werd toch met algemeene stemmen besloten aan het voorstel adhrofie te betuigen. De leesbeurt werd vervuld door den heer H. W. Poldermaus van Noordwelle. Spreker leidde bij zgno hoorders in het onderwerp nOver taalverarming en taalverbastering". Met vele voorbeelden staafde spreker zijne bewering, dat in eene scherpe begrenzing van de beteekenis der woorden, d. i. het woord moet by ieder dezelfde voorstelling, hetzelfde begrip wekken, de rykdom der taal gelegen is. De vermeerdering van den woordenschat is vaak ballast; het gebruik van uitheemsche voor goed te gebruiken Nederlandsche woorden beschouwt spreker zeer terecht als taalver arming en taalverbastering. De algemeene beteekenis van sommige werkwoorden, als b.v. makenvoor eene engere beteekenis, is eene miskenning van den taalrykdom. Naar aanleiding van het gesprokene ontspon zich een nuttige en aangename discussie. Spreker oogstte voor zyne interessante in leiding den dank der vergaderden. Na de volgende byeenkomst bepaald te hebben op 23 April e.k. sloot de voorzitter na omvraag de vergadering. Noordwelle. Tot leden van de commissio tot wering van schoolverzuim zyn herbenoemd de heeren N. Dalebout, J. P. Hollestelle en L. Kwaak. Poat em Telegrafie. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Groenlo, de heer C. J. Waeybaert, thans in gelyke betrekking te Bruinisse. Naar de Tel. verneemt is aan het hoofd bestuur der posteryen en telegrafie een nieuwe tractementsregeling voor de directeuren van post- en telegraafkantoren in bewerking. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 25 Maart. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 18 Maart j 1. waren o. a. gedagvaard I. A. K., 16 jaar, arbeider te Burgh, beklaagd van diefstal van ten nadeele van - en mishandeling van J. de G., aldaar. Voor beklaagde, die ontkende de hem bij dagvaarding te laste gelegde feiten te hebben gepleegd, trad als verdediger op mr. A. J. F. Fokker. Na het hooren van 3 getuigen, vorderde de substituut-officier van justitie, mr. Van Lidt de Jeude, beklaagde's veroordeeling tot f 25 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Bij vonnis van heden werd beklaagde vrij gesproken, op grond, dat niet uit wettige bewijsmiddelen was gebleken, dat beklaagde zich aan de hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten had schuldig gemaakt. II. L. van D., 42 jaar en K. H., 42 jaar, beiden visschers te Zierikzee. Deze beklaagden zijn volgens de mededeeling van den officier van justitie ter terechtzitting, in verzet gekomen tegen een vonnis dezer rechtbank tegen hen bij verstek gewezen op 13 Januari 1.1. Op 15 Januari toch zijn beklaagden bij verstek schuldig verklaard aan het misdrijf van diefstal, gepleegd door twee of meer vereenigde personen, en ieder te dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. De getuigen bleven bij hunne vroegere afgelegde verklaringen volharden. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter, erkenden beklaagden reeds vroeger te zijn veroordeeld wegens visscherij-overtreding. Door het O. M. werd bekrachtiging gevorderd van het bij verstek gewezen vonnis. Mr. Fokker, die als verdediger optrad, droeg als verwering voor, dat de officier van justitie in deze straf vervolging niet ontvankelijk was, omdat zijne cliënten voor hetzelfde feit reeds waren ver oordeeld bij een vonnis van het kantongerecht van 20 Januari 1.1. Van dit vonnis waren zij in hooger beroep gekomen, terwijl dit hooger beroep ook op dezelfde terechtzitting zou worden behandeld. Na re- en dupliek, waarbij het vonnis werd bepaald op heden, werd de officier van justitie ontvankelijk verklaard in zijne ingestelde strafvervolging en bekrachtigd het vonnis, waarbij beklaagden zijn veroordeeld ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. III. In de nu volgende zaak stonden dezelfde beklaagden terecht, als appèllanten van het hierover vermelde vonnis van het kantongerecht. Nadat door het O. M. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter is gevorderd, betoogt de raadsman van de beklaagden uit de vorige zaak, mr. Fokker, dat het in de oorspronkelijke dagvaarding te laste gelegde visschen geen feit is, maar eene qualificatie. Door pleiter wordt op dien grond geconcludeerd, dat de rechtbank de dagvaarding nietig zal verklaren. Na beslissing in raadkamer deelt de president mede, dat het onderzoek der thans aanhangige zaak wordt geschorst, totdat bij gewijsde onherroepelijk zal zijn beslist omtrent de bovenvermelde strafvervolging der zelfde be klaagden wegens diefstal. Voorts werden veroordeeld: diefstalK. K., 19 jaar, dienstbode, vroeger wonende te 8chuddebeurs, thans te Nieuwer- kerk, tot f 20 boete, subs. 12 dagen hechtenis; diefstal: J. D 19 jaar, metselaarsknecht te Serooskerke, tot f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis diefstal: I. de G., 14 jaar, veldarbeider te Tholen, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; smaad: K. N., 63 jaar, koopman te Brouwers haven, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; straatschenderij: F. C., 15 jaar, en W. F., 15 jaar, arbeiders te Nieuwerkerk, ieder tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. VrijgesprokenM. C. van den H., 20 jaar, werkman te St.-Maartensdijk, beklaagd van mishandeling. De krijgsraad te Haarlem veroordeelde den dienstweigeraar Terwey tot 5 maanden militaire gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van het recht om te dienen. Gemengd Nieuws. De Duitsche Keizerin laat op den Olijfberg bij Jerusalem een groote protestantsche stichting bouwen een herstellingsoord met hospitium en kerk. Door hare strenge geloovigheid is de Keizerin zeer bemind by de Duitsche protestanten en zeer zeker zullen er voor den bouw vele giften binnenkomen. By den 87-jarigeo K. Westhoeve te Ouddorp (Fiakkee), bestaat het voornemen, zich eerstdaags naar Noord-Amerika te be geven. Bij een verkooping wegens dwangbevel in de grensplaats Bocholt werden 24 dood kisten aan den meestbiedende tegen contante betaling verkocht. Drievoudige moord. De 17-jarige slagersknecht George Ebner is by nacht het huis van den slager Swadosch te Weenen binnengeslopen en heeft dezen, zyn vrouw en den leerjongen met een byl doodgeslagen, terwyl hij ook de dienstbode ernstig verwond heeft. Daarna poogde by te vluchten, doch viel spoedig in handen der politie. »'n Kostbare' briefkaart. Een merk waardig >kostbaar" stuk schreef op 7 Januari de oaféhouder J. B. G. M., te Bussum, aan iemand te Amsterdam, van wien hij geld wilde hebben. Dit stuk luidde ongeveer: Sohooier I Maandag zal ik over het bedrag besohikken. Je zal zeker wel weer niet betalen. Prosit, met zulk schurken I (get. M De schuldenaar, Woensdag door de rechtbank te Amsterdam als getuige gehoord, verklaarde een heel pakket van dergelijke briefkaarten in den loop van anderhalf jaar ontvangen te hebben, terwyl de schuldeischer beweerde, dat de schuldenaar zyn vrouw op schandelyke wyze beleedigd had, om welke reden by zoo onvriendelijk schreef. Het O: M. schatte de waarde van de brief kaart op f 25 en vroeg beklasgdes veroor deeling tot die boete. Een bloeddorstige eeredienst. Een fana tieke secte, wier eeredienst herinnert aan de onverbiddelyke wreedheid der Be al vereering uit de oudheid, wordt op bet eiland Beal op de kust van den Amerikaanechen staat Maine aangetroffen. De priesters dezer secte ver kondigden dezer dagen dat een der goden kinderoffers eischte en inderdaad werden in den tempel van dien afgod eenige kinderen geslacht en op het altaar verbrand. Alle inland8che kinderen vluchtten daarop in rade- loozen angst naar het fort van het eiland en men zond van daar een sterke gewapende macht uit, teneinde alle verdere slachtingen met geweld van wapenen te beletten. De priesters namen toen dieren om te offeren, in de hoop dat hun bloeddorstige fetisch daarmee genoegen zou nemen. De leden van deze secte noemen zich de »gewyde geesten" en verbeelden zich dooden te kunnen opwekken, terwyl hun opperhoofd beweert, dat by dage- iyks met de goden in persoonlijk gesprek is. Ingezonden Stukken. Geachte Redacteur/ Als antwoord op het ingezonden stukje van zekeren K. te Brouwershaven kan ikmededeelen, dat hij feitelijk gelijk heeft: de uitvoering van het Zanggezelschap „Excelsior" was slecht, zeer slecht, doch alleen voor Brouwershaven, déar zijn ze opera's gewoon en concerten non plus ultra, doch geen christelijke zangvereeniging, daar zit 'm de knoop. Ik ben echter blij dat K. erkent, dat ik in zoover gelijk heb, dat de houding van een gedeelte van het toen aanwezige publiek ver beneden 't peil der welopgevoedheid stond. Omtrent de troostzoeking der heeren bij hun sigaar etc. kan in casu niet opgaan, daar de brand reeds in de sigaar was bij 't binnen komen en den heelen avond er in gebleven is; het praten der dames is in zoover verschoon baar, omreden het een vrouwenzwak is. Wat de woorden van K's. schrijven, „dat de uitvoering te zeer beneden kritiek was om er een oordeel over te vellen", aangaan, het komt mij voor, dat ieder daaruit wel kan opmerken, dat ik er een paar op de teenen heb getrapt, en daar houdt men nu eenmaal niet van. Wat de zang betreft, blijf ik persisteeren bij mijn in het vorig ingezonden stukje afge legde verklaring, inhoudende, dat deze, de krachten van „Excelsior" in acht nemende, goed was, tenzij mij K. door een goede kritiek, op kunde van zang en muziek gebaseerd, het tegendeel bewijst. Omtrent het spelen en zingen van „Excelsior" in eigen kring, d. w. z. onder fatsoenlijke nienschen, heeft alleen het bestuur dier Vereeniging te beoordeelen en niet iemand die niets met zoo'n „gedoe" uit te staan heeft. Dat „Excelsior" nooit meer te Brouwershaven een uitvoering hoopt te geven (gelukkig voor de raen8chen aldaar, deze hebben al zooveel) ligt voor de hand, te meer daar zij dan ook niet heeft te verwachten door een troep opgeschoten jongens en meiden omringd te worden, die haar al zingende en elkaar tegen de menschen aangooiende, naar de plaats geleiden waar zij wezen moest, alsmede een onware kritiek wat de zang aangaat zoc- als in casu heeft plaats gehad. U dankende, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing van deze, mijne laatste regelen in deze zaak, verblijf ik Hoogachtend, Uw. Dw. Dn., C. W. M. 8. Geachte Heer RedacteurI In uw verslag der laatst gehoudene ver gadering van de Coöperatieve Vereeniging „Luctor et Emergo" (in liquidatie) trok het mijne aandacht, dat door den heer J. Lopse Hocke een somber tafereel was opgehangen van den toestand der Vereeniging onder het oude Bestuur. Het ligt volstrekt niet op mijn weg tegen dien heer op te gaan, iets wat ook minder noodzakelijk is, omdat hem, na de flinke terechtwijzing van den heer J. Boot, als hij ten minste niet geheel gevoelloos ge worden is, zeker alle lust tot spreken in dezen benomen zal zijn. Omdat echter uit uw verslag niet blijkt, aan welke oorzaken de door den heer Lopse Hocke geschetste toestand te wijten iskan door minder ingewijden de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het door den heer Lopse Hocke genoemde Bestuur hiervan de oorzaak was. Teneinde dit laatste te voorkomen, meen ik te moeten opmerken, dat eenicen tyd vóór het besluit tot ontbinding der Vereeniging, naar aanleiding van allerlei geruchten, op initiatief van den heer A. van der Weijde te Ellemeet, een Commissie van enquête werd benoemd, met het doel na grondig onderzoek de leden van alles, wat de Vereeniging betrof, op de hoogte te brengen. Door deze Commissie werd op één der Algemeene Vergaderingen een verslag uitge bracht, waarin tegen het Bestuur geen enkel verwijt voorkwam; het einde van dit verslag luidt woordelijk als volgt: „Wat de levering van melk betreft, kunnen „wij niet anders dan den toestand verre van „rooskleurig noemen; sedert de oprichting der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2