ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Maart 1004. i e x* li z e e s c li e Courant). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad m ProviRcis. VerBohijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7981. DlreoteuTi A, J. OS LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Adrertentignvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cte.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdag, middags 2 nre bezorgd worden. Groote letter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhunkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zi|, <lie ziclt met 1 UIApril n op «leze Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datnm ver schijnende nummers gratis. A. J. DE LOOZE, Direoteur. Bijkans zeven weken duurt reeds de oorlog tusschen Rusland en Japan, en daar tot nu toe nog geen voldslag tusschen de twee krijgvoerenden geleverd is, zoo begint het groote publiek, dat naar een beslissing hunkert, ongeduldig te worden. Men verliest echter uit het oog, dat Japan zijn soldaten en legertros op transportschepen moet over brengen, en dat Rusland zijn mannekens van verre moet aanvoeren. Daarmede gaat natuur lijk veel tijd verloren. Dit kan niet in een paar weken gebeuren. Ook meent men, dat Japan van de op zeo behaalde voordeelen niet genoegzaam partij heeft getrokken. Wat had Japan dan moeten doen Port-Arthur veroverenGemakkelijker gezegd dan gedaan. Port-Arthur is een zeer sterke vesting, voor zien van moderne vuurmonden, onder het bereik waarvan de Japansche vloot zich niet roekeloos mag wagen. Zij beproeft wel telkens de vijandelijke batterijen tot zwijgen te brengen, en de stad plat te schieten. Zoo werd door haar Dinsdagochtend Port-Arthur wederom gebombardeerd. Wat de uitwerking daarvan geweest is, weten wij nog niet. Vermoedelijk is zij niet van beteekenie geweest. Rusland rust zich met alle kraoht toe om aan het Japansche overwicht ter zee een einde te maken. Zij heeft van Chili drie oorlogsschepen gekocht, en ook in Duitechland heeft zij drie voor de Duitsche marine gebouwde maar door Keizer Wilhelm afgekeurde oorlogsbodems aangekocht. Booze tongen zeggen nu, dat de Duitsche Keizer opzettelijk die oorlogsschepen heeft afgekeurd, teneinde zijn buurman, den Russischen Czar, op die wijze in den nood te helpen. Zjj beweren, dat Rusland niet zou koopen, wat voor Duitschland onbruikbaar wordt verklaard, en leiden hieruit af, dat op die oorlogsschepen, die kant en klaar liggen, niets valt aan te merken. Natuurlijk zijn dit allemaal lasterlijke praatjes, waarmede beoogd wordt de Keizerlijke neutraliteit verdacht te maken. Datzelfde deed men ook tijdens den Zuid-Afrikaansohen oorlog. Ook toen beschul digde men Wilhelm, ten onrechte, dat hij Engeland begunstigde, door toe te laten, dat aan dit rijk door de Duitsche kanonnen- koningen leverantiën gedaan werden. Men kon toch van hem niet verlangen, dat hij ten believe van die domme Boeren den uitvoer der nijverheid zou belemmeren, en den exporthandel aan banden leggen. Is het niet, om op Rusland terug te komen, van dit rijk zeer prijzenswaardig, dat het de Duitsche markt begunstigt, en zioh zelfs met afgekeurde schepen behelpt? De Mikado heeft het Japansché Parlement met een troonrede geopend, en daarin de redenen ontvouwd, die de regeering tot een oorlog met Rusland bewogen hebben. De voorlezing van de troonrede moet een indruk wekkend oogenblik zijn geweest. Met de diepste stilte werd zij aangeboord. Er heerscbte een hoog ernstige stemming. Men gevoelde, dat land en volk een gewichtig oogenblik doorleefden. De Duitschers hebben in Zuid-West- Airika opnieuw klop gehad, zoodat in Duitschland wederom versche aanvullings troepen in gereedheid worden gebracht, ten einde naar Afrika te worden ingescheept. De Hereros zijn tegen de Duitschers opgestaan, omdat zij uitgezogen en mishandeld werden. Vooral de vrouwen der Hereros zijn uiterst verbitterd op de blonde zonen der Germanen. De gevangenen bij de Hereros hebben het dan ook hard te vorantwoorden. Dr. Jameson, de handlanger van Cham berlain, die indertijd een verraderlijken inval in Transvaal deed, bij die gelegenheid op Doornkop gevangen werd genomen, naar Pretoria gevoerd, en een poos aldaar in de tronk heeft doorgebracht, is tot Minister- President van de Kaapkolonie benoemd. Hoe onstaatkundig! In stede van het vuur van den haat allengs uit te blusschen, werpt men er nieuwe brandstof op. Zoo ooit een man bij de Boeren meer gehaat is geweest, dan is het voorzeker de avonturier Dr. Jameson. Dit moest de Engelsche regeering weten. Evenzoo weet zij, dat de door den Koning thans bekrachtigde maatregel tot invoer van Chineesche koelies de Boeren niet tot tevreden heid zal stemmen met hun hard lot. In Engeland zelf gingen trouwens tegen dien impopulairen maatregel krachtige stemmen op. De leider der liberalen, Campbell Banner- man, had in het Lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de regeering voorgesteld, omdat de Koning aan den invoer van Chineesche werkkrachten in Zuid-Afrika zijn goedkeuring had gehecht. Maar die motie werd met 299 tegen 242 stemmen verworpen. En morgen, Zaterdag, zal in Londen een reusachtige straatbetooging tegen deze regee- ringsmaatregel worden gehouden. Werklieden verenigingen met muziekcorpsen en vaandels zullen dan door de straten der hoofdstad van het Britscho rijk trekken, teneinde te protesteeren tegen de immigratie van Chineezen in Zuid-Afrika. Zal het helpen? In het belang der beeohaving is het te hopen. Het Lagerhuis heeft een motie aangenomen, waarin de wensch werd te kennen gegeven, dat ook aan vrouwen het kiesrecht zal gegeven worden. Wg zullen den dynamietaanslag te Luik, waarbij de kommandant Papijn zijn beide beenen, en de landmeter Dupont zijn ééne been ongelukkiglijk verloor, niet in détails bespreken. Alleen wenschen wij onze veront waardiging te kennen te gevendat er menschen gevonden worden, die zioh tot dergelijke onmenschelijke wandaden leenen. Wij verfoeien een richting, die dergelijke mensohen kweekt, aanmoedigt en toejuioht. Wy verheugen er ons in, dat de daders gevat zijn, en hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Nederland. Doetinchem, 23 Maart. Gisteren namiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in de kamer van de gasfabriek alhier, waar de regulateus en meter staan, terwijl men daar bezig war met een reparatie. Al heel spoedig sloegen de vlammen door het geheele vertrek. Het personeel traohtte de vlammen te blusschen en eenigen tijd later kwam de brandweer te hulp. Ten half zeven, nadat men het vuur met zand gesmoord had, was het gevaar geweken. Door het flink en met tact optreden van den directeur, den heer J. Smit, die dadelijk de hoofdkraan had laten afsluiten, kon men drie kwartier later de stadwaar inmiddels petroleumlampen en kaarsen waren ontstoken, weer van gaslicht voorzien. Nijmegen, 23 Maart. Gisterenmorgen werd de heer M. alhier dood op zijn bed gevonden. Na onderzoek bleek, dat by, na den vorigen avond by de gaslamp zijn werk te hebben verricht, zich ter ruste had begeven. Het water uit de hangende gaslamp was verdampt, zoodat het gas zich gedurende den nacht in de slaapkamer had ontwikkeld en den dood van den heer M. had veroorzaakt. Eist. De nieuwe Kamerverkiezing voor dit district zal plaats hebben Woensdag 30 Maart; de stemming, zoo noodig Vrijdag 8 April en de eventueele herstemming Vrijdag 45 April. Amsterdam, 23 Maart. Dinsdagnacht brak omstreeks twee uur in een café alhier brand uit. De bierhuiehouder en zyn gezin lagen ter ruste. Hy werd door de buren gewaarschuwd en vluchtte met vrouw en kinderen op het dak. Door middel van een touw trachtte hy zyn beide meisjes, van 8 en 10 jaar, omlaag te laten. De gevel stortte echter in, terwijl hy hiermede bezig was, en viel met zyn kinderen op straat en werd onder de steenen bedolven. Zwaar gewond werd hy opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd. De kinderen hebben lichte verwondingen bekomen. In de Laurierstraat is een vrouw van een plat, waarop zij stond te wasschen, op straat gevallen. Zy kwam zoo ongelukkig terecht, dat zy op de plaats dood bleef. 's-Gravenhage, 24 Maart. (TweedeKamer). De tribunes en de loges waren geheel bezet. Aan de orde is de eindstemming over de Hooger Onderwijswet. Enkele door de Regeering nog aangebrachte wijzigingen werden door den Minister van Binnenl. Zaken in het kort toegelicht. Deze wyzigingen werden aangenomen. Daarna motiveerde de heer Schokking zyn stem vóór het ontwerp. Aanvankelijk daar tegen, was hy door de toezegging van den Minister, dat hy een andere regeling zal voorstellen ten opziohte van de theologisohe faculteit, bereid vóór het ontwerp te stemmen. De heer Heemskerk gaf de gronden aan waarop de meerderheid der Commissie van Voorbereiding vóór, de minderheid tegen was. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 56 tegen 41 stemmen. Tegen Btemde de geheele linkerzijde met dr. Visser van de rechterzijde. Afwezig waren de heeren Van Raalte en Marohant. Er is één vacature. Het wetsontwerp tot wijziging van de Vermogensbelasting (navordering) werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het zyn voor nemen is de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 19 April te 2 uur voor het trekken van de afdeelingen. Alsdan zal worden voorgesteld in de af deelingen te onderzoeken o. a. het wetsont werp tot wyziging van de rechtspleging voor de land- en zeemaoht en voor de tweede maal de Motorwet. Het voornemen is verder 21 of 22 April aan te vangen de openbare behandeling van de Drankwet. Daarna is de vergadering gesloten. Omtrent de poging tot moord in de Lange Poten te 's-Gravenhage, in den nacht van 20 op 21 dezer, wordt nader nog het volgende vernomen De dader is J. K., een gewezen verpleger uit een krankzinnigengesticht en voormalig agent van politie te Vlaardingen. Hy woonde in het vorige jaar te Amsterdam, waar hij een duitje had opgespaard. Daarmede is by naar Den Haag gekomen, waar hy kennis kreeg aan een vrouw, algemeen bekend onder den naam van ïPucki", een vrouw die ge woonlijk 's nachts te vinden is in gelegenheden met kellnerinnenbediening. Met haar heeft hy in betrekkelijk weinig tyd zyn spaarduitje zoek gemaakt. Al spoedig merkte hij dat de liefde, nadat zijn geld op was, ook was verdwenen en dat zij aan anderen de voorkeur gaf. Dit kon hij niet verdragen. Daarom schafte hij zich een revolver aan, schijnt z'n »Pucki" te hebben opgewacht op den hoek van Poten en Spui, waar zij gewoonljjk langs moet komen als haar nachtkroeg gesloten wordt, en heeft, haar aantreffende, tweemalen een schot op haar gelost. Één der kogels drong door den linker schouder naar de rugzijde, waar 't dr. Moscovita gemakkelijk viel het projectiel te verwijderen. Het tweede schot schijnt zoo nabij gelost te zijn, dat het gelaat van de vrouw met brand- vlekjes is overdekt. Haar toestand is niet gevaarlijk. De dader is overgebraobt naar het huis van bewaring. Rotterdam, 24 Maart. Gisterenavond 10 uur wilde de 29-jarige bootwerker Matheus Borgdorf, wonende Rosestraat 53, aan boord van een aan den Katendrechtschendam liggend sloomschip op een stelling staande een touw grijpen, greep echter mis en viel dienten gevolge van aanzienlijke hoogte in het ruim. Met een schedelbreuk en in bewusteloozen toestand werd hy opgenomen en op advies van dr. Bohré per brancard getransporteerd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. Kort na aankomst, ongeveer middernacht, blies hij daar den laatsten adem uit. Hij laat een vrouw met één kind achter. Breda, 24 Maart. Gisterenmorgen bij elven is een oude vrouw B. aan den spoorweg overgang bij de Terheydensche straat alhier door een vrachtwagen overreden. De vrachtrijder B. stond met zijn wagen met kalk geladen voor de valboomen te wachten, daar deze omlaag waren gelaten. Zoodra de trein gepasseerd was en de toegang weer vrij was, zette het paard zich in beweging, doch schrok eensklaps vap een in de nabijheid dampende locomotief, waarvan de stoom het paard in het gezicht vloog. Hoewel geschreeuwd werd uit te wijken, vluchtte het oudje den verkeerden kant uit en kwam jammerlijk onder één der wielen te vallen. Voor dood werd zij opgenomen en in de buurt bij een kruidenier binnengedragen, waar ze spoedig overleed. gemeente bedraagt thans 478. Het vorige jaar was dat aantal 474. Oud-Vossemeer. Door Burgemeester en Wethouders is uit een drietal sollicitanten aan Ph. Havormans het recht van verkoop van sterken drank in het klein tegen 1 Mei a.s. Zierikzee, 25 Maart. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de lezing, die de heer F. Mol uit 's-Gravenhage morgenavond (Zaterdag) om acht uur, in de Concertzaal alhier, zal houden. Spreker zal het »Doel en streven van het Nederlandsch Werklieden- Verbond" behandelen. Met deze lezing beoogt men een afdeeling van genoemden Bond te dezer stede in het leven te roepen. Naar wij vernemen is aan den heer J. van Eleiicker te Tholen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de rechtbank te Zierikzee met ingang van 1 April a.s. Hij blijft echter deurwaarder bij het kantongerecht te Tholen. Bij Kod. besluit is voor drie jaar belast met het gezondheids-onderzoek der schepen uit zee te Brouwershaven L. D. Ornstein, arts aldaar. By Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen de heer J. A. P. Geill. In een bijvoegsel tot de Ct. St. van Donderdag zijn opgenomen de statuten van de vereeniging x>Christelijke Werkmansbond" te Wissenkerke. Zij is een afdeeling van den ^Christelijk Nationalen Werkmansbond", en staat als zoodanig op den grondslag aangegeven, in art. 3 der statuten van dezen Bond. Het doel is de geestelijke en maatschappe lijke belangen der werklieden te behartigen; en wel door het houden van vergaderingen, het laten houden van lezingen, waarin onder werpen van geestelijken of maatschappelijken aard behandeld worden door het oprichten van fondsen, voornamelijk een ondersteunings fonds bij ziekte, en verder door alle wettige middelen, die aan de beginselen en het doel van den Bond beantwoorden. Leden kunnen zijn alle werklieden en kleine bazen, die leden zijn der Ned. Herv. Kerk, den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben, en instemmen met den grondslag en het doel van den Bond. In de Maandag te Rilland-Bath gehouden raadszitting was van Ged. Staten beriebt ingekomen dat gunstig was beschikt op eene reclame van den heer Maris, burge meester te Woensdrecht, tegen zyn aanslag in den hoofdelijken omslag, en eene kennis geving van hetzelfde college dat de subsidie voor den verbouw der school tot f 8000 is verhoogd. Tot dagelijkschen opzichter voor den bouw dier school werd benoemd de heer J. Le Clercq Az. te Kruiningen. Te Aagtekerke is eene bejaarde vrouw, die hare dochter wilde bezoeken, door on bekende oorzaak in eene sloot geraakt en helaas verdronken. Toen zjj werd opgehaald, had zij reeds opgehouden te leven. Te Hengstdijk (Zeeuwsch-Vlaanderen) is het driejarig doohtertje van vrouw J. in de sloot achter het huis gevallen en verdronken. De moeder, die het kind «nasprong, werd nog in tijds gered. Noordgouwe, 24 Maart. De heer K. Sinke van hier, thans wachtmeester bij het corps rijdende-artillerie te Arnhem, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor kommies bij de directe belastingen en accynsen. De kiezerslijst alhier is vastgesteld met een getal van 110 kiezers, t. w.: 80 belasting kiezers, 25 loonkiezers, 4 spaarbankkiezers en 1 woniogkiezer. Nieuwerkerk, 24 Maart. Hedennamiddag overkwam den landbouwer M. J. S., die met een met twee paarden bespannen boeren wagen over den straatweg reed, bij de eerste heul een ongeluk, dat bizonder goed afge- loopen is. Één der paarden kreeg, naar men zegt, een toeval, viel en sleepte den wagen mee in de sloot, terzijde van den weg. De wagen kwam gedeeltelijk bovenop het dier terecht. Uit zijn moeilyke positie, door ijlings toegesohoten hulp verlost, kwam het paard ongedeerd vrij. Op de kiezerslijst 1904—1905 komen voor 198 namen. Opgebracht werden 8, af gevoerd 9 namen. Bruinisse. Het aantal kiezers in deze Middelburg. 9-uur-sluiting. De afdeeling Middelburg van den Algemeenen Magazijn- en Winkelbedienden-Bond in Neder land, wekt de ingezetenen nogmaals op, hunne iokoopen vóór des avonds 9 uur te doen. Hoewel reeds vele winkeliers hunne zaken des avonds 9 ure sluiten, zouden nog veel meer dit doen, indien slechts het publiek de beweging wilde steunen, meent genoemde afdeeling. J. M., die, in verband met de bekende bookmakersbistorie albier, te Londen was aangehouden, is thans, overeenkomstig de Engelsche wet, tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. Daarin ligt, meent men, de aanleiding waarom hij, zoodra hij hier het gerechts gebouw had verlaten, zioh haastte naar Engeland te gaan. Vlissingen, 24 Maart. Het Kon. Engelsch jachÉ Victoria and Albert", dat Dinsdag a.s. op de haven albier het Engelsche konings paar zal ontschepen, zal begeleid worden door de tweede klasse kruisers »Dido" en ïJuno". AanbestedingenVerkooplngen ens. Te Oud-Vossemeer is aanbesteed de levering van 1000 M3. onderhoudsgrint, vrij op den wal aldaar, waarvoor werd ingeleverd één biljet; aangenomen voor f 1,90 per M3. door den heer P. A. Tholenaar te Oud-Vossemeer. Voor het vervoer van die grint werd in geschreven door C. Quakkelaar en J. J. Beve lander, beide ad 95 cent per M3.deze besteding werd niet gegund. Het onderhoud aan de zeedijken werd als volgt gegund Polder Slabbecoorn f 375, Vier Kleine Polders - 7,50 Hikkepolder- 200, Deze drie werken aan Chr. Meijll te Oud- Vossemeer. Oud-Kijkuitpolder k f 1G aan Jan Berkheij, Vogelsangpolder k f 142 aan Kr. Berkhey, Leguitpolder k f 152 aan denzelfden, beiden wonende te Oud-Vossemeer. Het schoonmaken der waterleidingen in 6 polders werd gegund aan A. A. den Engels man ad f 2,30. Het delven der waterleidingen in den Hikke polder van het sluisje van de Vrybergsche polders tot aan de dreef van de hoeve het Speelhuis", werd gegund aan A. C. Minheere k 12 cent per M., en in den polder Oud- Vossemeer aan W. Smits k 7 cent per Meter, beide mede wonende te dezer plaatse. Tholen. Van de openbare verkooping van de 30 perceelen bouw- en weiland, gelegen in den Sohakerloopolder onder de gemeente Tholen, gehouden te Bergen-op-Zoom, ten overstaan van de notarissen Van Gastel te Wouw en Cols te Antwerpen, is de uitslag als volgt: le perceel, f 5475, de heer G. de Wilde te Rotterdam; 2e perceel, f 1275, de heer L. de Jonge, Tholenperceel 3, 4, 6, 7, 8, 9 en 10, f 5475, de heer W. Moelker, Tholen perceel 5, f 900, de heer J. Hoogerheide, Tholen perceel 11, 12, 13, 14 en 45, f 5575, de heer A, Rombouts, Tholen; perceel 16, f 500, de heer L. de Jonge, Tholen perceel 17 on 18, f 5075, de heer F. den Ouden, Tholen; perceel 19 en 20, f 4750, de heer M. La Fontijn, Bergen-op-Zoom; perceel 21, f 1800, de heer Job. Jansen, Tholen; perceel 22, f 325, de heer P. W. Jansen, Tholen perceel 23, 24, 25, 26, 27 en 28, f 10.400, de heer I. Cbristiaanse, Tholenperceel 29, f 1125, de heer L. B. van Nieuwenhuijzen, Poortvliet; perceel 30, f 2500, de heer M. La Fontijn, Bergen-op-Zoom. Alles te zamen voor f 45.150. BKNlHUWg. Men deelt ons mede, dat voortaan op één Zondag in de maand een collecte wordt ge houden in de Ned. Herv. Kerk te Oud- Vossemeer voor het stiohten van een nieuw kerkgebouw; verder dat dit thans tweemaal is geschied, en circa f 100 werd ontvangen. De giften enz. door de bemoeiingen van den predikant enz. verzameld, bedragen ongeveer f 4000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1