ealdo is van f 12,98s. Aan gidsen waren nog 985 exemplaren voorhanden. Den penningmeester wordt dank gezegd voor zijn uitnemend beheer. Herbenoemd worden tot bestuursleden de aftredende heeren H. Loewer, Van Os en Bal. Mede aanbevolen waren do heeren Aalbregtse, I. J. van der Have en H. van Dijke. In de vacature van den secretaris, den heer J. H. Ochtman Sz., werd voorzien door de benoeming van den heer C. A. de Looze. Mede aanbevolen was de heer C. Hoogewerff. De herbenoemde bestuursleden, en de heer C. A. de Looze, tot wien het bestuurslid, de heer Bal, zich had begeven, teneinde te vernemen, of hij zioh de keuze liet welgevallen, verklaarden zich allen tot het aanvaarden der bestuurdersbetrekking bereid. De voorzitter deelde medo, dat de kas niet toeliet dit jaar een feest te organiseeren. Het volgend jaar zal men wel medewerken tot het organiseeren van een festival. Evenals «Floralia" zoude men «Nut en Genoegen", dat een bloemencorso op touw wilde zetteD, steunen, niet fioantiëel, want dit werd niet gevergd, maar op andere wijze. Aan «Floralia", dat dezen zomer baar tienjarig bestaan door een luisterrijke tentoonstelling hoopt te vieren, werd een geldelijke steun van tien gulden toegezegd. De Nationale Bond van Vreemdelingen- vereenigingen in Nederland had aan het bestuur kennis gegeven, dat de uitgave van het Bondsorgaan was opgedragen aan A. Gans, dat dit orgaan, komend onder redactie van den heer J. L. van Balen te Zutphen, den bekenden sohryver van «Nederland in beeld en woord", beter geredigeerd, den lsten April verschijnen zal en dat van dit orgaan 12000 exemplaren gratis zouden geleverd worden. Uit het antwoord op een desbetreffende vraag van één der leden blijkt, dat tengevolge van den étalage-wedstrijd vele nieuwe leden en ook donateurs zijn toegetreden. Tot de verhooging der contributie werd als nog niet besloten. Niets aan de orde meer zijnde, en niemand het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. Aan C. J. Kloet te Brouwershaven is door Gedep. Staten van Zeeland tegen 18 dezer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid-werkman van de plaatselijke commissie, bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet 1901, welke haar zetel heeft te Zierikzee. In verband met de bookmaker*quaestie te Middelburg, zijn in Engeland 7 personen in heohtenis genomen. Stavenisse. Op Maandagavond 1.1. over leed alhier in den ouderdom van ruim 73 jaar de heer L. v. d. Hoek, sinds 1897 lid van den gemeenteraad. St.-Filipsland, 21 Maart. Ter herinnering aan zijn 70sten verjaardag had de heer W. del Campo de leerlingen uit de laagste 4 klassen der openbare school in den Anna- Jacobapolder, Zaterdagmiddag te zijnen huize op Willemsburg uitgenoodigd. Zij werden hier rijkelijk onthaald, en sleten een paar hoogst prettige uurtjes. Bovendien kreeg ieder der kleine gasten nog een aardige verrassing. 22 Maart. Het fanfarecorps «Concordia" heeft het tegenwoordig druk. Bracht het eerst verledea week een ovatie aan een gouden bruidspaar en later aan een nieuwbenoemd raadslid, vanmiddag gaf het weer blijk van zijn ingenomenheid met een zilveren echtfeest, en ging toen naar de halte om zich op den trein van vijven in te schepen voor den Anna- Jacobapolder. Daar was het geïuviteerd door den heer Del Campo om luister bij te zetten aan een feestje, dat Z.Ed. aan tal van in gezetenen uit den Anna-JacobApolder op den huize Willemsburg had aangeboden. VlisBingen, 22 Maart. Zondag is door een Ylissingschen loodsschoener bij het vunr- scbip «Wandelaar" een sloep opgepikt, waarin vijf personen waren, die een Ostender vischsloep hadden moeten verlaten, welke in zinkenden staat was. De personen werden door den loodsschoener later afgegeven aan het voor Antwerpen bestemde stoomschip «California". Heden had alhier de teraardebestelling plaats van den heer J. de Boer, in leven hoofd der openbare school F alhier. Door twaalf onderwijzers, waarvan acht aan zijn school, werd de overledene grafwaarts gedragen, terwijl alle hoofden der openbare soholen, zoomede Burgem. en Weth., de schoolcommissie en vele vrienden en belang stellenden op den doodenakker aanwezig waren. De kist was gedekt met zes kransen van levende bloemen, van leerlingen, onderwijzers en van zijne moeder. Aan de groeve werden door de heeren Op den Zieke en Frijling, hoofden van scholen, en door de heeren onderwijzers De Jonge en Steurde verdiensten van den overledene herdaoht. De broeder bedankte voor de laatste eer, den overledeno bewezen. (Af. Ct Hulst, 21 Maart. Eon zeer ernstig ongeluk had Zondagmorgen alhier plaats. Eenige kinderen speelden bij een ijzeren hek der roomsch-katholieke kerk, dat los was geraakt. Plotseling viel het hek om en kwam neer op het hoofd van een zesjarig knaapje, J. Baart. Deerlijk verwond en geheel bebloed, werd het ventje op een baar naar de woning van een arts gebracht, die echter slechts den dood kon constateeren. De ouders waren, toen het ongeluk voorviel, in de kerk met een ander zoontje, dat zijn eerste oommunie deed. ianb«>tedlnien, Verkoopinssa enz. Zierikzee, 23 Maart. Door den notaris J. Franse word heden alhier in het openbaar verkochtEen woonhuis waarin smederij en erf, in do St.-Domusstraat alhier, wijk D no. 245, bewoond door W. G. Lemson, voor f 890 en f 65 voor toebeding. Onkosten 8 pCt. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq, d.d. 23 Maart 1904, zijn voor den WelEd. Heer J. C. van der Have verkocht: 3 heet. 45 aren 30 cent. bouwland aan den Rampaartschen dijk onder Oosterland, voor f 923; 53 aren dito aldaar, voor f 975; 47 aren dito aldaar, voor f 975; 67 aren 10 cent. dito aldaar, voor f 975; 1 heet. 73 aren 20 cent. bouw- en weiland aan den Capeldijk aldaar, voor f 920; 4 heet. 43 aren 40 cent. bouw- en weiland in Krabbenhoek aan den Capeldijk onder Nieuwerkerk, voor f 690; 1 heet. 54 aren 85 cent. bouwland aan den Capeldijk aldaar, voor f 860; 3 heet. 80 aren 30 cent. weiland aldaar, voor f 880; 2 heet. 10 aren 50 cent. weiland aldaar, voor f 905; 2 heet. 55 aren tiendvrij bouwland aldaar, voor f 965; 3 heet. 20 aren 22 cent. weiland aau den Oostweg onder Ouwerkerk, voor f 930; 4 heet. 45 cent. weiland aldaar, voor f 775. Alles per 40 aren 33 centiaren. St.-Maartensdijk, 22 Maart. Ten over staan van notaris Van Seters werd heden in publieke veiling verkocht: 1. Een huis en erf op de Keethil alhier, groot 43 centiaren, voor f 750. 2. Een huis en schuur, erf en zijkantweg, gecomb., ter gezamenlijke grootte van 21 aren 27 centiaren, staande en gelegen in den Molenweg onder deze gemeente, voor f 1125. De veiling geschiedde ten verzoeke van de erfgenamen van Jacob Boogert alhier. Scherpenisse. Op 30 Maart a.s. zal alhier de aanbesteding plaats hebben van de her stellingswerken aan het calamiteuze Waterschap Scherpenisse. Landbouw en Veeteelt. Rotterdam, 22 Maart. De heden gehouden voorjaars-tentoonstelling van vee en paarden is wederom prachtig geslaagd. Wel telde zij 40 stuks inzendingen minder dan die van het vorig jaar (490 tegen 530), doch vooral van gemest- en van fokvee waren de inzendingen veel beter. Er was levendige handel en het puike vee kon goede prijzen bedingen. Bekroond werden o. a.voor gemest vee (den fijasten en zwaarsten os) 1ste prijs f 60, J. Flohil te Eikerzee; voor den fijnston en zwaarsten os, niet ouder dan 3 jaar, derde prijs f 10, Jaoob Blom te Ellemeet; voor merriepaarden (geboren 1901), 2de prijs f 35, C. Warnaer te Dirksland, voor dito (geboren 1900) 3de prijs, J. C. Born te Middelharnie. HECHTS Z AKEN. Voor het gerechtshof te 's-Gravenbage heeft terechtgestaan de kapitein van eene sleepboot te Middelharnie, die door de recht bank te Rotterdam, wegens in vereeniging met zijn broeder gepleegde mishandeling van een gemeente-veldwachter, veroordeeld was tot 1 maand gevangenisstraf. Na verhoor van drie getuigen eisebte de adv.-gen., mr. Reilsma, bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Spier, uit Rotterdam, betoogde, dat bekl., die een zwaren slag met een stok tegen het oog had gekregen van den veldwachter, zonder dat hiertoe aanleiding bestond, uit wettige zelfverdediging bad ge handeld. Bovendien zouden de verwondingen, den veldwachter toegebracht, het gevolg zijn geweest van diens val, doordat hij was ge struikeld en neergekomen was op een opge broken gedeelte der straat. Pleiter vroeg dus vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, althans een lichtere straf. Uitspraak 31 Maart. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde J. v. d. W., schipper8kucoht uit Scherpenisse, wegens moord op zijn meisje A. B. te Vlaardingen, tot zeven jaar gevangenisstraf. KEBKN1K ÏT W s! Aangenomen het beroep naar do Waalsche Gemeente te Middelburg door ds. J. J. Duproix te 's-Hertogenbosch. St.-Filipsland, 22 Maart. Gekozen tot diaken bij de Geref. Kerk alhier de heer M. Neele Mz. ONDERWIJS, In plaats van den heer H. Koelmans, die bedankt heeft als deskundige voor aardrijks kunde voor de akte examens in Zeeland, is benoemd de heer J. de Hoogh, hoofd der bizondere school te Goes. Zonnem&ire. De gemeenteraad verleende in zjjn vergadering van Zaterdag 1.1. eervol ontslag tegen 1 Mei a.s. aan den heer R. A. Straubonderwijzer alhierwegens zijn benoeming te Rotterdam. Bij de rijks-normaallessen te Tholen zijn toegelaten tot de le klasseJ. v. d. Graaff, L. Hage, P. v. d. Klooster en O. Scherpenisse en tot de voorbereidende klasse: K. J. M. Avé, E. C. Bolier, C. F. v. Dijke, I. M. Hage, C. J. Heijboer. J. v. Luijk, L. van Nieuwen- huijze, J. P. Poulusse en W. G. Quakkelaar. De bij het Departement van Binnon- landscbe Zaken in bewerking genomen wijzigiDg der wet op het lager onderwijs moet thans gereed zijn in een ontwerp, dat eerstdaags naar den Raad van State zal worden verzonden. Zijn wij vrèl ingelicht, zegt de N. R. Ct., dan wordt daarin o. a. uitgewerkt het be ginsel, dat in 1890 zijn uitdrukking heeft gevonden in een door het toenmalige kamer lid, don tegenwoordigen Minister van^Binnen- landsche Zaken, dr. Kuyper, en andere leden voorgestelde motie, strekkende om de minima- jaarwedden van het onderwijzend personeel, zoowel bij het openbaar als bij het bizonder onderwijs, voor rekeniDg van het rijk te nemen en door den staat aan do gemeenten te doen betalen. Mej. L. Klop, onderwijzeres aan de school met den bijbel te Oud-Vosmeer, slaagde te Breda voor het examen nuttige handwerken. VISSCHEBIJ-BEB1CHTEN. De verzending van oesters vanuit Tholen was in de laatste acht dagon stiller. Men kan veilig aannemen, dat de grootste drukte voorbij is. TSgen Paechen wellicht nog wat meer leven, doch dan zal het seizoen wel als geëindigd beschouwd kunnen worden. Van 1017 Maart zijn van Ierseke ver zonden 590000 leverbare oesters tegen ongeveer de volgende prijzen: le soort (70-75 K G.) frs. 65—70; 2e soort (50—55 K.G.) frs. 25—30; 3e soort (40-45 K.G.) frs. 15-18; 4e soort (30—35 K.G.) frs. 8-10. De Hooger Onder wijs-Wet. Na eene beknopte beschouwing over hetgeen de Eerste Kamer ten aanzien van het ontwerp tot wijziging van bovenstaande wet zal beslissen zegt de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. o. m. het volgende «Intusschen is het zeker, dat de regeering geenszins gerust is op den afloop; dat zij het moge dan om de hooger onderwijs-, drank- of tariefwet zijn haar einde zelf ziet naderen. En dat is zóó waar, dat men het in de ministeriëole bureaux begint te ontdekken. De ministers maken met allerlei zaken, die zij zich verplicht rekenen in hun ministeriëele leven tot afdoening te brengen, veel baast; er is iets merkbaar van die zenuwachtige zucht naar «opruiming", die gewoonlijk het eindje van een Kabinet voorafgaat. «Want indien de Eerste Kamer de wet op het hooger onderwijs mocht verwerpen, dan schijnt de regeering beducht, dat niets meer baten kan en dat zij voor een ander Kabinet plaats zal moeten maken. De ontbinding van ons hoogerhuis zal wel niet als redmiddel worden aangegrepen, wijl men meer en meer tot 't besef komt, dat daarin geen heil is te vinden. Wie de angstkreten hoort, in de ministeriëele pers aangeheven over de komende staten-verkieziogen, vooral met opzicht tot Zuid-Holland, zal begrijpen, dat de premier voor het krasse middel dor ontbinding terug deinst. Er is heel weinig hoop op succes langs dien weg en speciaal in onze provincie rekent men de kansen vrijwel verkeken op eene overwinning. Veeleer verwacht men, dat de gewestelijke vergadering van Zuid-Holland weder zal «om" gaan en daarmee tevens, in de naaste toekomst, de Eerste Kamer". Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). Terpsichore aan de Spree. Berlijn, 3. III. '04. Gisteren ontving ik de volgende circulaire: Zeer geëerde heer I Hierbij neem ik de vrij heid, u als oud vriend van mijn cabaret mede te deelen, dat 5 Maart a.s. in de zalen van het Denée'sche theater-restaurant, Charlotten- trasse, een //Ball in der silbernen Punsch- terrine" (Kaschemraenfest) zal worden gegeven, waaraan ik hoop, dat door u en uwe dames zal worden deelgenomen. Wij zijn voornemens, op dit kostuumfeest alle figuren te doen optreden, die ik in mijne, u welbekende chansons geschetst heb. Het hoogste Noorden, het diepste Oosten en het donkerste Zuiden zullen hunne vertegenwoordigers afvaardigen en men zal zoowel de bewoners der Rehberge, als de vuilnis-karremannenvan Tempelhof ontmoeten. De schoone nachtwandelaarsters van Berlijn en hare beschermers zullen in grooten getale uit alle wijken van Berlijn sainenstroomen en //Schwere Jungen, Flatter- fahrer, Iohlegünger, Knacker, Paddendrücker" (enkele uitdrukkingen voor het nachtgespuis uit het dieven-argot) zullen proeven van hunne behendigheid afleggen. «Bookmaker" zullen de halsbrekendste weddensohappen noteeren, en de renbaan- en hypotheken-knoeiers uit het kafé Westminster hebben beloofd, zich geen zaakje daar te laten ontgaan. Ja zelfs staat het balkomitee voor dezen avond met een «blutechte Raubmürder" in onderhandeling. Laat uw rok vooral thuis, wanneer gij er een hebt. Gij kunt als dienstmanRollkutscher (koetsier van een sleperswagen), vagebond, Bummler, ja als «Ganswindt" komen (bekend uitvinder, die wegens speculatiën bij zijn uitvindingen, met de justitie kennis maakte), maar alleen niet als «Klaik-und laekirter Ballonkel 1" Evenzoo worden uwe dames beleefdelijk verzocht, een «passend kleed" aan te trekken en de zoogenaamde //Robe" in de dubbeldeurige kleerkast met spiegelruiten te laten hangen. Laat mij s. v. p. spoedig weten, of ik u voor het hoogstens op 200 deelnemers berekend «Kaschemmenfesf (Kasohemme kroeg voor dievengespuis) kaarten mag zenden en hoeveel. Entréekaart 5 Mark. Terwijl ik hoop, u den 5 Maart in de vroolijkste stemming te zullen mogen begroeten, ben ik met volkomen hoogachting Hans Hyan, leider der /Silbernen Punschterrine". De lezers zullen zich misschien nog herinneren dat ik met hen een jaar geleden (8 April 1903), een zittiDg van het bewuste cabaret //Die Silberne Punschterrine" bezocht heb, waar Hans Hyan zelfgedichte bloederige chansons, grepen uit de misère en den misdaad der wereldstad, in het genre van Xanrof, den lijfpoëet van Yvette Guilbert, voordroeg en zijn vrouw eigen gecomponeerde volksliedjes op de gitaar begeleidde. Nademaal ik al een invitatie voor a.s. Zaterdag had aangenomen, waarvoor ik mijn rokje wel uit de //dubbel deurige glazen kleerkast" zal moeten halen, vermits ik bezwaarlijk genade zou vinden in de oogen der gastvrouw, wanneer ik met het oog op het nachtelijk bal in de //zilveren punschkom" als //Schwerer Junge, Flatten- fahrer, Rollkutscher, Dienstman of Strolch op het diner verscheen, zal ik van de vereerende invitatie des heeren Hyan geen gebruik maken. Men ziet uit bovenstaande, dat zelfs de cabarets hunne eigen bal9 arrangeeren. Een poosje geleden gaf de „Zevende llemcV in de Kant- strasse het voorbeeld, enkele dagen geleden gevolgd door de „Böse Buben" uit de Bellevue- strasse, die in de zalen der //Schlaralfia" de danslustige //ondeugende jongens en meisjes", om zich verzamelden, en nu zullen straks de //nachtwandelaarsters en hare beschermers", de vagebonden met de lange vingers, de bookmaker, de //Pennbriider", eendrachtig het //Tanzbein schwingen" in de gastvrije //Zilveren Punschkom". Eerlijk gezegd vind ik niet, dat het laatste arrangement van bijzonder veel goeden smaak getuigt. Er is in een wereldstad zooveel heusch gespuis, dat het licht schuwt, er zijn hier zooveel werkelijke schavuiten van de meest diverse pluimage, dat men hun aantal niet nog met nagemaakte collega's behoeft te vermeerderen. Men hoeft nu juist niet bij deze categorie van individuen leentje buur te spelen, wanneer men een vroolijke greep in het volle menschenleven wil doen. Dit neemt niet weg, dat de vagebonden feesten op 't oogenblik hier zeer en vague zijn. Bijna gelijktijdig met de opwekking tot deelneming aan het bal in de //Zilveren Punschkom" bracht de post me een invitatie van een bevriende, zeer gefortuneerde familie, die eiken winter eenige groote feesten in haar ruime villa in Charlottenburg arrangeert. Misschien geïnspireerd door de voorstellingen van Gorki's Nachtasyl is ook hier het proletarierkleed troef. //Waarde heer K. Wees zoo goed, Zaterdag den 12 Maart, 7'/, uur op ons vagebondenfeest te verschijnen. Zigeuner-, roover-, bedelaars-, straatroovers- of tweede graads-kunstenaars-kostuums zijn voorschrift". Ik hoop op het bewuste vagebondenfeest geen al te slecht figuur te zullen maken. Een in mijn familie bekend en berucht onverslijtbaar kakikleurig, minstens 10-jarig pakje uit den tijd der wijde slobberpantalons, dat intusschen reeds lang tot een intiem negligé is gedegra deerd, zal voor deze bijzondere gelegenheid, met de noodige bonte opgenaaide lappen en gefingeerde winkelhaken versierd, op het Vagebondenfeest der Charlottenburger villa paradeeren. De volksklasse doet in liefhebberij voor de genoegens van het bal niet voor de hoogere klassen onder. Er is ook voor den kleinen burgerman en den arbeidersstand gelegenheid tot amusement te kust en te keur. Huiselijk van aard is de Duitscher niet. Hij zoekt zijn vermaak liefst buitenshuis. Daar zorgt de zucht tot vereeniging, de //Vereinmeiereiwel voor. Alle stammen van Duitschland en vele daarbuiten zijn in Berlijn vertegenwoordigd, en al de Polen, Italianen, Oostenrijkers. Mecklen- burgers, Rijnlanders, Wurtembergers, Beieren, Badeners, Saksers vormen afzonderlijke Vereine, welke '8 winters hunne balfeesten geven meestal tegen entrée van 60 90 cents, waar het zeer vroolijk en ongedwongen toegaat, en //geknutscht" (gepakt en gezoend) wordt, dat het zoo'n aard heeft. In ongedwongen vroolijk- heid, dikwijls tot in het uiterste overslaande, munten vooral de karnavalsfeesten der Rheinische Vereine uit, welke gedurende den karnavalstijd al om 5 uur met een lange Sitzung beginnen, waarbij een //Raad van elf" paradeert, en allerlei voordrachten worden gehouden, en ten slotte met een uiterst geanimeerd bal worden besloten. Werden deze feesten en ook veel voornamere, waar «Tout Berlin" verschijnt, beoordeeld volgens de Hollandsche begrippen en opvattingen omtrent fatsoen, netheid en welvoegelijkheid, waar schijnlijk zouden ze gewogen en le licht (in de letterlijke beteekenis) worden bevonden. Het moreele peil staat bij de breede massa van het «Volk der Dichter und Denker" beslist lager dan bij de nuchter denkende, de wereldsche dingen niet zoo licht nemende Hollanders. «Leven en laten leven", vooral het eerste gedeelte van het bekende spreekwoord, pretmaken en zooveel mogelijk partij trekken van het leven, is de leus. Zelfs een zekere kategorie van weduwen neemt de wereldsche zaken hier zeer luchthartig op, en zoekt buiten de huiselijke wanden verstrooiing, getuige de //Wittwenbiille", welke steeds in de bladen geannonceerd worden, en geregeld in ver schillende gedeelten van de stad, vooral in het Quartier latin ten Noorden van de Linden worden gegeven. Of deze //Wittwen" optrekken ten dans met het doel op deze niet meer ongebruikelijke wijze kennis aan te knoopen met een aanstaanden echtvriend, dan wel alleen om zich te amuseeren, is een vraag, welke ik in het midden laat. Heel veel kans voor een nieuw huwelijk is er niet, zooals de statistiek leert. Berlijn zou de stad der weduwen genoemd kunnen worden. Alleen met het overkompleet aan weduwen zou men een flinke provinciestad kunnen bevolken. Het aantal weduwen, dat op 1 Januari 1900 nog 92.802 bedroeg, is intusschen tot 100.000 geklommen, waarmede het aantal der weduw naars in de verste verte niet gelijken tred heeft gehouden. Waren hier de vroegere zeden en gewoonten der Mormonen van de stad aan het Zoutmeer van kracht, de honderdduizend weeuwtjes zouden misschien nog kans hebbe weer opnieuw in den echtelijken staat t treden, zelfs wanneer alleen de voorhande weduwnaars in aanmerking kwamen. Ik he me tenminste wel eens laten vertellen, da een Mormonen-huwelijk van «drie tegen één niet tot de zeldzaamheden behoorde. D 100.000 overkompleete weduwen en 19.14 dito weduwnaars waren op die manier wee //geborgen". Doch zooals de zaken nu staan Minstens 150.000 Berlijners wiegen zie eiken Zaterdagavond gedurende het lang winterseizoen in de ontelbare balzalen de groote stad op de nieuwste walsmelodiün ui z/Frau Luna" of /,Durchlaucht Radieschen" Ik laat hier de tailooze huisbals, wier aanta zelfs niet bij benadering is te begrooten, e de vele balzalen der hoogere en lagere demi monde geheel buiten beschouwing, en kon tot dit hooge cijfer van danslustige Mtinnleii und Weiblein alleen reeds, wanneer ik naga hoevele duizenden //makke schapen" gaan ir de reusachtige zalen van Philharmonie, Krol) Zool.-Garten, van de groote inrichtingen, waa de voorname bals worden gegeven, in de ove alle wijken der stad verstrooide //Pracht- o Germania-sale der groote brouwerijen. D verschillende etablissementen der Hascuhaid in het Zuid-Oosten kunnen alleen minsten. 15000 personen opnemen, daar de groote zaler in den FriedrichshaiD, de zalen van Buggen hagen op den Moritzplatz, van 8chweizergarten, van Patzenhofer-, Union-, Schaltheissbrouwe- rijen Volgens de jongste statistieken telt Duitschland alleen 500.000 vrouwelijke handelsbedienden, waarvan toch minstens het tiende gedeelte in Berlijn haar brood verdient en zich na gedanen arbeid amuseert. En onder amusement verstaat een rechtgeaard Duitscher, onverschillig mannetje of vrouwtje, in de eerste plaats een flotter Walzer". De eerste treinen van Stadtbahn en Untergrundbahn, de vroege trams op Zondagen worden steeds in beslag genomen door heeren en dames, mannen en vrouwen in baltoilet of feestkostuums van diverse soort, die allen van het «Nachtver- gnügen" vermoeid en wel de reis naar de huiselijke Penaten aanvaarden. In het voorjaar ga ik met mijn lezers ook eens een kijkje nemen in de Garten-Lokale der Vororte rondom de stad. K. Gemengd Nieuws. Te Nieuw-Beijerland zijn dezer dagen drie lingen geboren. De ouders hadden binnen drie jaar negen kinderen kunnen hebben, daar de vrouw al driemaal aan tweelingen het levenslicht sohonk. Men schrijft uit Dokkum Ten plattelande van Friesland volgen ook de vrouwen het lijk naar het kerkhof. Zij dragen dan laDge zwarte kleeren, regenkleeden genaamd, die, los over het hoofd geworpen, achter tot bijna den grond raken en van voren worden vastgehouden door de daarondor verborgen handen. Men ziet van die vrouwen dan ook slechts een gedeelte van het gezicht. Deze kleeden worden in den regel gehuurd; slechts eene enkele houdt er zelf een regenkleed op na. Na de begrafenis wordt het kleed aan den .huurder of de verhuurster teruggebracht, die het in een kast opbergt om het later weer te verhuren aan een ander. Hoe meer be grafenissen, hoe drukker gebruik van regen kleeden, hoe vaker deze kleeden in sterfhuizen komen. Aan desinfectie dezer kleeden wordt zelfs niet gedacht, wanneer personen begraven worden, bezweken aan besmettelijke ziekten als typhus, pokken, enz. Dat deze kleeden aldus de verspreiders kunnen zijn van ziektekiemen ligt voor de hand, tomeer omdat vaak in kleine kamers, waar het lijk staat, vooraf een lijkdienst wordt gehouden. Bij eene vroegere pokken-epidemie alhier nu ruim 30 jaar geleden werd besmet ting door regenkleeden geconstateerd. De geneeskundige dr. De Jager wees daarop en het gevolg was, dat in de stad sedert dien tijd het gebruik dior kleeden is afgesohaft. Maar ten plattelande zijn ze nog algemeen in het gebruik. Zou het niet op den weg der gezondheids-commissies liggen hierop eens de aandacht te vestigen? Inderdaad, het gebruik dezer kleeden is groot, vooral tijdens hot heerschen van besmettelijke ziekten, immers ze gaan van sterfhuis tot sterfhuis. Io Recklinghausen werd de Néder- landsche arbeider W. v. A. vóór drie jaar wegens een misdrijf tot 20 maanden gevangenis straf veroordeeld. Toen de man zijn straf had geboet, bleek de beschuldiging valsch te zijn, om welke reden de Pruisische regeering hem een schadevergoeding van 1600 M. heeft verleend. Mist in het kanaal der lersche zee. Maandag en Zondag heeft er in het kanaal en in de lersche Zee een dikke mist ge hangen. Ettelijke scheepsrampen zijn er het gevolg van geweest. De Amerikaan8che mailboot «New-York" liep Zondagochtend bij Kaap la Hogue aan den grond, waardoor zooals later bleek de kiel vrij ernstig beschadigd werd. Het schip kwam echter weer los. In de Solent kwam het in aanvaring met de «Assaye", een Engelsoh troepenschip, dat juist met 500 soldaten uit Southampton naar Bombay was vertrokken. De boeg van de »New-York" boorde de «Assaye" dicht bij haar boeg in de zijde en bleef daarin eenigen tijd steken. Op het transportschip werden aanstonds de booten uitgezet, en de soldaten traden in bet gelid. Door een waterdicht schot hield men den bodem echter drijvende, en beide schepen kwamen behouden te Southampton aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2