Handelsnieiiws over de Peru-Guano. ZIERIKZEE—ROTTERDAW IPVERTENTIEN. Xzlr van den raad het met Burgem. en Weth. eens waa en met 12 tegen 3 atemmen, de drie genoemde anti-rov. leden, werd het af wijzend prae advies van Burgem. en. Weth. aangenomen. Ook de anti-rev. wethouder, de heer Looia, waa. het eena met het Dagel. Bestuur. De loodaachipper 2e klaaae van het Ned. loodawezen alhier, Egbert van Hoepen, wiena borat met verachillende eero-teekenen ia versierd wegena het groot aantal drenke lingen, dat hij gered heeft het Tijdschrift Het Ned. Zeeweien gaf onlangs een beschrijving van dezen kranigen, edelen menachenredder ia op verzoek eervol uit den loodadienat ont slagen tegen 1 April, met toekenning van pensioen. 14 Maart. Heden is aan de werf der Kon. Maatach. »De Schelde" alhier weer de gewone werktijd ingevoerd, n.l. des morgens van 68|, 9—12h des middags van 4J, 57 uur, terwijl des Zaterdags de arbeid om 4 uur is afgeloopen. Van de gelegenheid om het in de tweede binnenhaven alhier liggende Duitsche oorlogsschip »Stosch" te bezichtigen, werd Zondag een druk gebruik gemaakt. Des middags had aan boord een officiëel diner plaats, ter deelneming waaraan door den commandant, kolonel Mandt, verachillende autoriteiten waren genoodigd. De ïStosch" zal heden (Maandag) vanhier naar Kiel vertrekken. AanbutedinfenVerkoopiifei eu. Te Goes werd voor het waterschap »De Breede Watering Bewesten Ieraeke" aan besteed I. de levering van 4875 M3. Pruisische grint. Aangenomen door C. T. de Waal te Werkendam, voor f 9181.875 II. het leveren van 380 M3. steenslag en 540 M3. puin. Aangenomen voor f 2992, door Klooa en Van Limburgh te Rotterdam; III. het vervoer van den grint en steen- afval in vier perceelen. Aangenomen het vervoer van 1135 M8. grint door J. Leendertae te Wemeldinge, voor f 1960; idem van 1282 M3. grint, door A. Paardekooper te Kloetiüge, voor f 1098; idem van 1341 M3. grint, door J. op 't Hof te Kapelle, voor f 825; idem van 1117 M3. grint, door M. de Koeijer te Ierseke, voor f819; idem het vervoer van puin en steenafval voor f 506, aan A. Paardekooper te Kloetinge. Eveneens werd te Goes aanbesteed voor den Goeachen polder I. de levering van 250 M3. Pruiaiache grint (27 c.M.) en van 200 M3. (14 c.M.). Aangenomen door A. Foudraine te Goes, voor f 945; II. het vervoer van die grint. Aange nomen door A. Foudraine te Goes, voor 42£ cent per M3. Dreischor. Door de Landbouwvereeniging alhier werd aanbesteed de levering van ruim 13000 Kilo katoenmeel. Hiervoor had inge- aohreven de heer C. van Blooia alhier, voor f 8.45. Aan hem werd de levering gegund. Yoor de levering van ruim 5000 Kilo lijnmeel waa ingeschreven door de heeren C. van Blooia, voor f 9.15; A. Yerjaal Jnz,, voor f 8.69; L. J. Beije, voor f 8.50. Aan den laagsten inschrijver gegund. Landbouw en Veeteelt. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat door den heer Joha. Fiohil te Eikerzee twee kolossale ossen zijn verkocht voor den prijs van f 900, aan den heer C. v. d. P., veehandelaar te Scharendijke. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de laatste bezwaren, die tegen het stichten van een onderlinge superphosphaat-fabriek in Zeeland bestonden, overwonnen zijn, zoodat waarschijnlijk met het werk een aanvang zal gemaakt worden. In de laatste helft van de maand Februari zijn langs de uitvoerkantoren van Zeeuwach-Ylaanderen naar België gezonden 167 Nederlandsche melkkoeien en langs Clinge 92, Sas van Gent 17 en Santvliet 58. In Friesland is tegenwoordig buiten gewoon veel vraag naar arbeiders voor de Rijnprovinciën, waar groote behoefte schijnt te zijn en men ver de voorkeur geeft aan Friesche arbeiders, want deze zijn zoowel ge schikt voor den akker als voor den stal. Zij die zeer goed kunnen melken krijgen in Duitschland het hoogste loon. Deze groote vraag heeft ten gevolge, dat de loonen der melkknechten in Friesland stijgen en nu reeds wel tweemaal zoo hoog zijn dan voor weinige jaren, zoodat er boerenknechten zijn, die met 12 Mei a s. een jaarloon van f 300 boven kost en inwoning hebben bedongen. Dat de peru-guano nog altijd in groote hoeveelheden en met een belangrijk stikstof- gehalte gevonden wordt, dat zij voor den landbouw nog steeds eene zeer belangrijke stof is, bewijze het volgende Volgens het jaarverslag, uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Peruvian Corporation te Londen en volgens de mondelinge mededeelingen van den president dier vergadering, is de verkoop van peru-guano in het boekjaar 1 Juli 1902—30 Juni 1903 niet minder dan 15.000 tons 15.000.000 K.G. grooter dan het jaar te voren. Verder is op het door de Corporation met de Peruaansohe Regeering gesloten contraot, dat over 2.000.000 tons guano liep, eerst een kwart of ongeveer 500 000 tons ontvangen, zoodat er nog ander half miliioen tons onder de bestaande om standigheden, dat wil zeggen, volgens het loopende contract geleverd kunnen worden. Dit zijn handelefeiten, waarvan de waarheid vast staat en die door iedere belangstellende kunnen gecontroleerd worden. Men zegge dus nooit meer, dat het met de peru-guano is afgeloopen. BECHT8ZAKBK. Naar wij vernemen, zal de bekende zaak tegen drie Thoolsche visschers op 25 Maart a.s. opnieuw voor de rechtbank te Zierikzee behandeld worden. Valschheid in geschrifte. Bij bevel- sohrift der rechtbank te Middelburg ie naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezenP. B., oud 42 jaar, koopman en agent in suikerbieten, geboren te Heinkenszand, wonende te Nieuwdorp, gemeente s Heer- Arendskerke, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat bij: 1°. tusschen 1 Juni 1903 en 5 Februari 1904 te 's Heer-Arendskerke ongeveer f 3393,03, toebehoorende aan de beetwortelsuikerfabriek »St.-Antoine" te Oudenboscb, wederrechtelijk zich heeft toe geëigend en 2°. diverse valschheden in geschrifte heeft gepleegd, alle breeder bij voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagde is mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. Malversatiën op een Engelsch bookmakers- kantoor te Middelburg. Naar de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg is verwezen: L. P. G., oud 23 jaar, fotograaf, geboren te Middelburg, laatst wonende te Mechelen, thans gedetineerd te Middelburg; ter zake dat bij tusschen 1 Januari en 22 November 1902, althans tusschen 1 Januari 1901 en 22 November 1902, te Middelburg op het kantoor van G. Stoddaert, alwaar hij als klerk werkzaam was, verscheidene malen met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening heeft weggenomen geldswaardige postalorders en postzegels, toebehoorende aan voornoemden Stoddaert, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, in ieder geval dat hij op tijd en plaats voormeld, ver scheidene malen opzettelijk geldswaardige postalorders en postzegels, toebehoorende aan voornoemden Stoddaert, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, gesloten in omslagen, welke hij in zjjn dienstbetrekking van klerk op genoemd kantoor ter behandeling onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den beklaagde is mr. J. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De rechtbank te Alkmaar heeft uit spraak gedaan in de zaak van den nMatrozen- bond Overwogen is dat de Bond in strijd met zijn statuten niet langs wettigen weg en niet met gepaste middelen naar zijn doel streefde. Hij is dus vervallen verklaard van zijn rechtspersoonlijkheid. De weesvader J. H. Peersma te Almelo zal op 12 April a.s. voor de rechtbank aldaar terechtstaan, beschuldigd van mishandeling van den oud-verpleegde J. Ossenkoppele. Als verdediger zal optreden mr. De Jong van Zutphen. KBBKHIEIIW8. Dreischor, 13 Maart. Bij zjjn vertrek naar Eek en Wiel nam ds. A. Burger afscheid van de gemeente, sprekende naar aanleiding van Handelingen 20, vers 32. Aan het einde der godsdienstoefening, die door velen werd bijgewoond, werd hem toegezongen Psalm 121, vers 4. Ds. E. L. Nauta, pred. bij de Herv. Gemeente te Den Helder (vroeger te Noord- gouwe), heeft bedankt voor het beroep naar Dokkum. De Waalache kerk, één der oudste kerkgebouwen te Middelburg, zal waarschijn lijk binnenkort uitwendig gerestaureerd worden. Beroepen bij de Geref. gemeente te Kruiningen ds. J. Sybrandy te Medemblik. Benoemd tot kapelaan te Middelburg de heer J. W. M. v. d. Bom; tot pastoor te Stoppeldijk de heer P. Jongeneelentot id. te Sas-van-Gent de heer G. Juten, en tot id. te Sluis de heer P. Yeraart. O N D E B W IJ 8. Benoemd tot onderwijzers te Goes de heeren G. Hooze te Oudelande en G. W. de Jonge te Kruiningen. Mej. F. A. Goossen, onderwijzeres te Kloetinge, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Wons (Friesland). Tot plaatsverv. hoofd van de herhalings cursussen te Vlissingen is benoemd mejuffrouw M. Waale, lste onderwijzeres aan school D aldaar. Door den Commissaris der Kotfingin zjjn in de commissie voor het eind examen der H. B. Scholen in Zeeland voor 1904 benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. G. H. Leignes Bakhoven, direoteur R. H. B. School te Goes; en tot leden: de heeren A. K. Zweede, A. G. van Dijk, S. Leopold, M. van Breen en A. D, F. van der Wart, leeraren aan de R. H. B. School te Goes; dr. H. Japikee, directeur van en F. G. de Liefde, H. Snijders, dr. R. vau der Laan en D. A. Zimmerman, leeraren aan de R. H. B. School te Middelburg; J. A. de Bruyne, directeur van en dr. H. A. Naber, F. F. Leupen en J. Pot, leeraren aan de H. B. School te Zierikzee. Het mondeling examen zal te Goes afge nomen worden. Benoemd tot lid der commissie, belatt met het afoemen der eind-examens der II. B. Scholen in Noord-Brabant, de heer J. H. Ochtman, leeraar aan de R. H. B. School te Bergen-op-Zoom. Stavenisse. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers ie benoemd als lid der propaganda-commissie voor Zeeland de heer J. W. H. F. Buijze te Stavenisse, voorzitter der afdeeling »Tholen en St.-Philipsland" van genoemden Bond. Heinkenszand. De vorige week werd door den heer D. Hoek, predikant bij de Geref. gemeente alhier, eene rede gehouden in het belang van het Chr. onderwijs, teneinde eene schoolvereeniging tot stand te brengen. Vijf en twintig personen traden toe als lid, waaruit een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren ds. D. Hoek, L. van Yessem, Iz. de Kok, J. Blok, A. Eckhardt en M. C. de Schipper. VISSCHEBIJ-BERICHTEN. Van uit Philippine zullen weer ver- sobillende visschersvaartuigen naar de Zuiderzee vertrekken, om daar mosselzaad te gaan halen. Gemengd Nieuws. Een koperslager te Osch (N.-Br.) was Donderdag ia zijn werkplaats bezig met het vullen van zija toestel voor acetyleenlicht. Door een niet met zekerheid te bepalen oorzaak ontstond plotseling een hevige ont- ploffiog, waarbij bij met geweld werd weg geslingerd. Met verbrijzeld hoofd werd de ongelukkige opgenomen en korten tijd daarna bezweek bij aan de gevolgen. Een knecht, die mede in de werkplaats aanwezig was, bleef ongedeerd. H. M. de Koniogin heeft aan een arm meisje te Doesburg, dat ééne hand mist, f 25 geschonken, als bijdrage om eene naaimachine te koopen. De Belgische mailboot uRapide", die in de achterhaven van Ostende gemeerd lag, is Dinsdagochtend volgeloopen en gezonken. Alleen masten en schoorsteenen bleven zicht baar. Met laagwater heeft men zooveel mogelijk het schip leeg gepompt om het lek te kunnen vinden, doch alles te vergeefs. Bij het wassen van het water liep het vaartuig weer vol. De oorzaak is tot heden toe nog onbekend. Men vermoedt eohter dat het water is binnen gedrongen door een pijp, die buitensboords uitmondt en waarvan de kraan niet dicht was, alsmede door openstaande patrijspoorten, nadat het ecbip reeds wat dieper gezakt was. Te Lemberg (Galicië) heeft zekere mevrouw Littich hare zustermevrouw Fredler, met een revolverschot gedood, om een eind te maken aan het ondragelijke lijden der ongelukkige vrouw, die aan een onge neeslijk verklaarde zenuwziekte leed. Mevrouw Littich is terstond in hechtenis genomen. Zij zal wegens moord terechtstaan, en haar proces zal misschien de vraag weder aan de orde brengen, of het niet in 't belang der menschelijkheid gewenscht zou zijn het recht tot dooden in dergelijke hopelooze gevallen te erkennen een erkenning, welke echter groot gevaar voor misbruik zou op leveren. Maar misschien wordt ook die quaestie vermeden en zal men alleen beraadslagen over de toerekenbaarheid of ontoerekenbaar heid van mevrouw Littich. TELEGBA1IEN. 's-Gravenhage, 14 Maart. De Hooge Raad vernietigde het ontslag van rechtsvervolging van Willem Albertus en Jan Broese, visschers te Middelburg, en veroordeelde hen wegens het visschen in gesloten vischtijd tot 2 geldboeten van f 0,50 of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beelag genomen visch en het vischnet, geschat op f 0,50 en f 1, of 1 dag hechtenis bij niet-betaling of niet-uitlevering van het vischnet. Rotterdam, 14 Maart. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel, f 11.75, kalm. Binnenlandsche Tarwe, f 7.40 k f 8.25. Roggef 4.75 a f 5.25. Winter- en Zomer gerst, f 7 k f 7.40. Chevalier gerst, f 7 k f 7.35. Haver, f 6 k f 6.80. Witte Boonen, f7 k f 10. Bruine Boonen, f 9 k f 15. Erwten, f 7 25 f 8.25. Kanariezaadf 9 A f 11.50. Mais, f 1.15 A f 1.17. Kroonerwtenf 8 k f 9. Karwijzaad, f 11.50 f 11.75. Vlas. Op het land weinig handel, vooral wit. Aanvoer op de markt 16948 steen blauw, 37 k 42 stuivers3500 steen Groninger, 35 stuivers; 2754 steen wit. 36 stuivers; blauw goedoverige slecht verkocht. Lijnzaad. Onveranderd, tamelijke aanvoer, f 9 k f 11. Ajuin. Aanvoer 7000 balen, groote f 2 90, puike kwaliteit, de 60 K.G. Eieren. Zeeuwsche f 3 30 k f 3 50Over- maassche f 3.70 k f 3.90. Aardappelen, Zeeuwsche f 5.25 f 5.50 Duitsche rooijen f 3.20 k f 3.40. VEE. Aanvoer 286 Runderen. 25 k 34 ct., traag. 174 Kalveren, 37 k 55 ct., traag. 137 Schapen, 25 k 35 ct. Lammeren, traag. 628 Varkens, 17 k 19 ct., lichte 17£ k 18 ct., vlugge handel. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Herv. Gem. alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de voormiddag-godsdienst oefening in de Kleine Kerk, op Zondag 13 Maart, ten behoeve hunner armen is gecollecteerd een tienguldenstuk. Verder deelen zij mede, dat op Woensdag 16 Maart a.sdes namiddags halt twee, eene kolenbedeeling zal worden gehouden ten behoeve der armen van alle gezindten. Ter voorkoming van teleurstelling wordt medegedeeld, dat houders van kaarten zich, zooveel dit mogelijk is, persoonlijk moeten aanmelden. Zierikzee, 14 Maart 1904. Diakenen voornoemd, H. LAKENMAN. Voorzitter. J. VAN DER VLIET Cz., Secretaris. Schipper J..van Duivendijk vertrekt eiken Dinsdag van Zierikzee naar Middelburg en des Donderdag-nam. van Middelburg naar Zierikzee. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Maart. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsdagl5 'smorg.10,— Dinsdagl5 'smorg. 11.30 Woens. 16 10,30 Woens. 16 11, 6,30, Dond. 17 11 Dond. 17 Vrijdag 18 Zaterd. 19 Zondag 20 Maand. 21 7,- 7,— 7,— Vrijdag 18 11, Zaterd. 19 11, Zondag 20'snam. 1,30 Maand. 21'smorg. 11,30 Op Woensdag 16 Maart hopen j onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders: JAN VAN DER HAVE en JANNA HOOGENBOOM j hun 65-jarige Echtvereeniging te herdenken. Nieuwerkerk, 45 Maart 1904. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders: LAURENS VAN POPERING en NEELTJE VAN ROSSUM den 17 Maart a.s. hunne 35 jarige Echtvereeniging te herdenken. Sir-Jansland, 15 Maart 1904. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen, D. VAN POPERING. L. VAN POPERING—v. d. Velde El3©n Haëzer. Op den 17 Maart aanst. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WILLEM DE REUS, zijn' 80sten Ge boortedag te herdenken. Nieuwerkerk, 15 Maart 4904. Zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Den 17den Maart aanst. hoopt W. C. BOOG A ART Johz., zijn' 60sten Geboorte dag te herdenken. Moriaanshoofd, Maart 1904. Ondertrouwd JOHs. DE WILDE Cz. en E. M. VAN LUIJK Md. Tholen, Stavenisse 11 Maart 1904. Geboren Zoon van WILLEM DIGNUS, J. J. PIETERSE D. W. PIETER8E—van der Moer. Serooskerke, 12 Maart 1904. Bevallen van eene Dochter JOHANNA PEUTE-de Vos. Zierikzee, 13 Maart 1904. Geboren LEENDERT JAN, Zoon van J- L. VAN DE VATE en JOZIENA DE FEITER. Zierikzee, 14 Maart 1904. lieden overleed in den ouderdom van 32 jaar en 5 maanden onze geliefde Zoon en Broeder Marinus den Boer. Brouweriiaven, 12 Maart 1904. Namens de Familie, CORNELIS DEN BOER. Heden overleed zacht eu kalm, na een langdurig en smartelijk lijdeD, onze waarde Vader, Behuwd- en Grootvader Jacob Kloote, in den ouderdom van 82 jaar en 6 maanden. Zierikzee, 13 Maart 1904. Uit aller naam, C. KLOOTE. Lenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed Da een langdurig lijden onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Marienus Otte, in den ouderdom van 83 jaar en 8 maanden. Oosterland, 13 Maart 1904. Uit aller naam, J. J. DE VIN. J. P. DE VIN—Otte. Heden overleed na een langdurig lijden, onze waarde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Adriaau Versteeg Dz., in den ouderdom van 72 jaar. Zierikzee, 14 Maart 1904. Uit aller naam, Wed. A. VERSTEEG—Labeur. Heden overleed, na een kortstondig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer Cornelis Pieter Bermau, in den ouderdom van 87 jaar en 11 maanden. Nieuwerkerk, 14 Maart 1904. Namens de Familie, J. J. BERMAN. Voor de vele blijken van deelneming die wij ontviogen bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 14 Maart 1904. F. A. KLOPPERT. J. KLOPPERTLietz de Jong. De ondergeteekenden betuigen hun' hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun 25-jarige Echtver eeniging op 12 dezer ondervonden. Zierikzee, 14 Maart 1904. C. RINDERS. M. RINDERSv. d. Weel. Kinderen en Kleinkind. Hartelijk dank ook namens mijne Vrouw en Kinderen aan alleD, die in de laattte dagen ons blijken van belangstelling hebben gegeven. Brouwershaven, 15 Maart 1904. L. C. STRAUB. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan vrienden en bekenden voor de ontvangen gelukwenschen op den 9den Maart 1904. St.-Maartendeijk. A. DE WILDE C.Dz. en Echtgenoote. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Zoon, Broeder en Neef A. RIETVELD, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder aan de Directie en het Perso neel der Rotterd. Tramweg-Maatschappij, Dr. VAN DER HOEVEN te Zierikzee^en den Geneesheer-Direoteur en Pleegzusters van het Ziekenhuis te Noordgouwe. Brouwershaven, 14 Maart 1904. Uit aller naam, Wed. A. RIETVELDVenus. Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welgemeenden dank aan den Wel- Edelen Heer A. J. GELUK, arts alhier, voor de zorgvuldige en nauwgezette behandeling, die hij in zija geziD, gedurende den lang- durigen ziektetermijn van af 25 October 1903 tot heden, van genoemden heer heeft mogen ondervinden. St.-Maartensdijk, 10 Maart 1904. J. KOOPMAN. te Ziorilizoe. Betaling van Kunstmest en Krachtvoer op Donderdag 17 Haart a.s., ran 11] tot 1 our, bij den heer Verwer. HET BESTUUR.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2