ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 Maart 1904. (Z ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad «N Proviwcis. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7976. Directeur I A. J. T~>"Fi LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advurtentiën van 13 regela 30 Cta. meerdere regels 10 Cte.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 3 ure bezorgd worden. Groot* lettor wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die zicli met 1 April a. 8. op deze onrant abonneeren, ont- angen de tot dien datum ver- chijnende nu,tuners gratis. A. J DE LOOZE, Directeur. Rusland—Japan. Petersburg, 11 Maart. Een telegram van iexejef uit Moekden van gisteren aan den saar meldt: «De bevelhebber van Port- .rthur bericht, dat om 1 uur in den nacht a het bereik der lichtstralen van de Russische oeklichten schepen, blijkbaar torpedobooten, erdon gesignaleerd. De Russische batterijen penden het vuur op deze schepen; om 10 linuten over halfdrie liepen de Russische orpedobooten naar buiten en ontmoetten om uur den vijand ten weeten van den vuur- aren van Liaotecbane. De Japanners stoomden, adat eenige schoten gelost waren, zuidwaarts eg naar Cbandouue. De Russisohe torpedo- ooten ondernamen een half uur later een rerkenningstochl en keerden om halfzeven n de haven van Port-Arthur terug. Zij irachten de tijding, dat het Japansche skader naderde. Om 8 uur openden de apanners het vuur op de Russische kruisers n de vesting. De Japanners hadden 14 ohepen en vuurden zoover, dat hun schoten ielen achter den vuurtoren van Liaoteohane. Tokio (Japan), 12 Maart. Heden is 'abinetsraad gehouden, waar ook de Raad an Ouden tegenwoordig was. Er is besloten »0 millioen jeu te vinden door het uitstellen -an werken van staatswege en 70 millioen eu door bet heffen eener oorlogs-belastiog. De Russen concentreeren zich op de estkust van het schiereiland Liantong. Men verzekert, dat Rusland 75000 francs eeft geboden aan de bereden bandieten van iantsjoerije, teneinde ben als voorposten te ebruiken, in verband met het onvoldoende 'er maatregelen, die genomen zijn tot ver- edigiDg van Port-Arthur. Peking, 13 Maart. Volgens particuliere erichten uit Chineesche bron heerscbt in eheel Mansjoerije groot gebrek, daar de 'ussen beslag leggen op alle levensmiddelen al het noodige voor de militaire intendance, et gebrek der bevolking en het plunderen er Russen verwekt veel verbittering. Een Jhineesch ambtenaar heeft zelfmoord gepleegd, mdat by in de onmogelijkheid was het ebrek der bevolking te lenigen. Frankrijk. Mr. Labori heeft, naar aanleiding van een alsch bericht in een Fransoh blad, thans erklaard, dat hij Alfred Dreyfus voor olkomen onschuldig houdt en dat by het rooes voor den krijgsraad te Rennes veel eer schandelijke diogen zijn gebeurd dan ians in het rapport van den raadsheer oyer en den procureur-generaal Rendoura ijn vermeld. Hy is bereid, als getuige op e treden voor zooveel het ambtsgeheim oelaat of by daarvan ontslagen wordt. Zijne gereserveerde houding tegenover Dreyfus wordt uitsluitend daaraan toegeschreven, at hy, evenals Piquart, het verkeerd bad P| e vonden, dat Dreyfus in 1899 van appèl ad afgezien en gratie had aangenomen, in ilaats van toen reeds alles te doen om de alsarissen te ontmaskeren. BelgiS. Antwerpen, 12 Maart. Keizer Wilhelm omt morgenochtend hier aan boord van de iloyd-steamer x>Koenig Albert"begeleid oor den kruiser «Friedrioh Karl". Koning leopold was hedenochtend hier en vertrok et zijn jacht naar Vlissingen. Nederland. Katwijk, 12 Maart. De gemeenteraad eeft vastgesteld eene verordening op de eewaardigheid der visschersvaartuigen. Be- aald werd dat minstens 24 uur vóór de fvaart van een visschersvaartuig aanvraag ot keuring by burgem. en weth. moet zyn Dit besluit is, na veel tegenkanting, genomen, m te voorkomen dat oude schepen of »dry vende oodkisten" naar zee gestuurd worden, waarbij e bemanning gewaagd wordt aan het eassureerde schip. Amsterdam, 12 Maart. Het vrouwenlijk, gisteren opgehaald uit de sloot tusschen Oud- Roosenburgh eu de N. Oosterbegraafplaats, bleek te bebooreu aan de 26-jarige A. A. Kr. van hier. Een geneesheer, bijgestaan door de gemeente-politie, was langer dan anderhalf uur vruchteloos bezig, om de lovensgeesten weder op te wekken. Hedenavond is bet lijk naar de woniDg des broeders in de Oosterpark straat vervoerd. Zes weken (e voren was de minnaar van de overledene ter aarde besteld, wat met dit treurig einde in nauw verband schijnt te staan. L van der Laan, de moordenaar zijner schoonzuster in de Celebesstraat alhier, is van het vonnis waarby hij tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, niet in hooger beroep gegaan en hedenmorgen naar de straf gevangenis te Leeuwarden overgebracht. 's-Gravenhage, 12 Maart. Op het rangeer terrein van het iiollandsche spoorstation alhier is heden nacht, ter hoogte van de Koning straat, eene botsiDg ontstaan tusschen twee goederentreinen, waarby gelukkig geen ernstige persoonlijke ongelukken zyn te betreuren. Een machinist heeft één zijner beenen gekneusd; het andere personeel, dat de treinen bediende, kwam er zonder letsel af. Verscheidene wagens liggen in elkander gedrukt, machines zyn beschadigdweer andere wagens versplinterd en over den weg geworpen. Om halfdrie kwam vannacht een goederen trein uit Rotterdam, die op het rangeerterrein moet aankomen. Op betzelfde oogenblik werden andere goederenwagens, staande op het naaste spoor, achteruitgezet, met het gevolg, dat juist op een wissel de wagens tegen elkander liepen. De rails zyn afgeknaktéén der machines werd aan de voorzijde ingedrukt, toen andere van het eene op het andere spoor gezet en enkele waggons geheel of zoo goed als geheel verbrijzeld. In één der wagens van den Rotterdamschen trein zaten twee remmers. Deze wagen ligt omver, doch werd niet ingedrukt, zoodat de beide mannen er goed zyn afgekomen. Het Paaschreges der Tweede Kamer zal tot 12, uiterlijk 19 April duren. Donderdag trad te 's-Gravenhage mevrouw Fremery-Hisser, bestuurslid vao den «Bond tot verhoogiog van het zedelijk bewust zijn der vrouw", als spreekster op io den Dienstbodenbond met het onderwerp«Huur en verhuur van dienstboden". Dienaangaande stelde zjj vee) in het licht over de min goede behandeling der dienst boden, hetgeen dikwijls een toejuiohing der vergaderde dienstboden tengevolge had. Ook de meisjes zelf verhieven onder het debat menigmaal haar stem om over misstanden in haar dienst te klagen. Zoo releveerde er o. a. één, dat haar me vrouw haar verboden had «menschen" in de keuken te ontvangen; en toen zy zeide, dat de bezoekster haar moeder waa, werd, wel ia waar, voor deze het bezoek toegestaan, dooh onder de mits, dat ook zy zelfs niet te veel mocht komen. In afkeurenden zin werd beoordeeld wat de presidente mededeelde (en wier schrijven zij voorlas) van eene dame in Den Haag, die een meisje in dienst had genomen, doch het terstond weer den dienst opzegde, toen zy had vernomen dat het meisje tot voor noemden bond behoorde. De dame was, zooals de brief luidde, zeer anti-socialistisch (gelach van de vergadering) en kon dus niet toestaan dat ook «meiden" (ook dat stond er en werd afgekeurd) vergaderingen bezoeken die onte vredenheid verwekken en waar de dienstboden opgeruid werden. Onder applaus werd besloten een schryven van protest aan die dame te richten, waarna de vergadering gesloten werd verklaard. Men verzekert, dat het volgende staat te gebeurenIn den loop van deze maand of in April e.k. zou te 's-Gravenhage worden ver wacht een gezantschap van den sultan van Marokko, aan het hoofd waarvan zal staan een broeder des sultans, met de opdracht om officiéél, namens dien Afrikaanscben vorst, een keizers mantel ten geschenke aan te bieden aan den heer Jacques Lebaudy, keizer der Sahara. Het gezantschap zal intrek nemen in het Hotel des Indes, waar, gelijk men weet, ook de keizer der Sahara logeert. Hierbij wordt nog gemeld, dat de komst van den heer Lebaudy naar Den Haag in verband staat met zyn voornemen om daar ter stede te vestigen een legatie van het keizerryk der Sahara en tevens om, hetzij in 's-Gravenhage zelf of in de omstreken, een terrein te zoeken waarop een paleis met een uitgestrekt park kan worden gesticht. De heer Lebaudy is vergezeld van de heeren Benoit en Hidoux, die dienst by hem doen met den titel van ordonnans-officieren. Naar de Avondster mededeelt, mag eeD Koninklijk bezoek aan de provincie Noord- Brabant in September worden tegemoet gezien. Ooltgensplaat, 42 Maart. De VereenigiDg Algemeen Belang", alhier, besloot nogmaals tweo harer leden op audiëntie te doen gaan by den Minister van Waterstaat, teneinde by Z. Exc te pleiten voor den spoedigen I bouw van den aanlegsteiger aan het Volkerak, of zoo met het maken van dien steiger voor eerst nog niet mocht kunnen worden begonnen, Z. Exc. te verzoeken voorloopig een hulp- steiger te doen leggen. Zierikzee, 14 Maart. Aan de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven XXV 1902 ('s-Gravenhage 1904) is het volgende ontleend Rijksarchief in Zeeland. Een gedeelte der' Abdijgebouwen, waarvan de restauratie is voltooid, werd voor het archief ingeruimd; eeo ander gedeelte, dat thans zal worden hersteld, moest daarentegen worden verlaten. De inventaris van het archief der Abdij werd gedrukt. De regeling van het Statenarchief vóór 1578 met bybehoorende regentenlyst is voortgezet en nagenoeg voltooid. Tegelijk werd een begin gemaakt met de ordening der oude grafeiykheidsrekeningen, terwyl die der rechterlijke archieven werd voortgezet. Het depót werd met aanzienlijke archief verzamelingen verrijkt, zoo met het rechterlijk archief van Aardenburg, met een gedeelte van het Naesausche domein-archief, met een groote verzameling stukken, afkomstig van de familie De Huybert, grootendeels van den raadpensionaris Pieter de Huybert (gest. 1697), met een deel van het rechterlijk archief van Zierikzee, terwyl het archief der heerlijkheid Bruinisse is toegezegd. Uit overweging, dat bij geacht wordt onmisbaar te zyn, hetzy voor het gezin waartoe by behoort of waarin hy is opgenomen, hetzy voor de personen in wier levensonderhoud hij voorziet, is opnieuw ontheffing van den werkelyken dienst verleend, thans tot 1 Maart 1906, aan den militieplichtige Petrus Josephua Pauwels te Clinge. Ingetrokken is de ontheffing van den werke lyken dienst by de militie, verleend aan Pieter Brasser, loteling der lichting van 1904 uit Westkapelle. Te Clinge is de vorige week een 17-jarige jongeling overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan in een klein wondje aan de lip. Vermoedelijk is de wond geïnfecteerd bij het strooien van kunstmest. Renesse, 14 Maart. Alhier heeft zich onder voorzitterschap van ds. L. B. Onnes, eene dames-commissie gevormd met het zeer loffelijke doel te trachten met medewerking van anderen, in het kerkgebouw een orgel te plaatsen. Steun en medewerking zyn bereids door kerkvoogden en notabelen dezer gemeente toegezegd. Het comité bestaat uit de dames mevr. HoogenboomBolle, mevr. OnnesLeopold, mevr. del CampoGriffith, mej. DormaarHamakers, mej. Leeuwe Hendrikse, mej. M. Bienefelt en P. 8chooff. Om tot het beoogde doel te geraken heeft de commissie gemeend door een in Mei te houden verloting van nuttige en fraaie voor werpen en door het aanbieden van eene inteekenlyst de noodige gelden bijeen te kunnen krijgen. By elk der bovengenoemde commissieleden zyn loten 25 cent verkrijg- baar of kunnen giften worden ingezonden. Laten wij hopen, dat de waarheid van het aloude spreekwoord «Eendracht maakt maoht" en van de zegswijze: «Vele kleintjes maken één groot" weer bevestigd mogen worden, dan zal na niet te langen tijd het kerkgezang begeleid kunnen worden door - en samensmelten met de liefelijke tonen van een orgel. Dreischor. Vrijdagavond gaf het Muziek gezelschap Crescendo" zyn tweede uitvoering voor dezen winter. Een zeer talrijk publiek was, als gewoonlijk by deze uitvoeringen, aanwezig. De uitvoering der verschillende muziekstukken droeg zeker aller goedkeuring weg en strekt zoowel den directeur, den heer Theewis, als de werkende leden tot eer. Behalv.e een nogental muzieknummers kregen we nog te booren een vijftal voordrachten, die algemeen in den smaak vielen en van beter gehalte waren dan den eersten keer. De president der Vereeniging bracht een woord van dank voor de talrijke opkomst, en de heer Van Staalen aan directeur en werkende leden voor deze welgeslaagde uit voering. Stavenisse. L.l. Vrydagavond gaf de Vereeniging «Tot Nut en Genoegen" alhier eene zeer goed geslaagde soirée aan hare leden, die in grooten getale waren opgekomen. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken en de opening door den voorzitter, trad als lezer op de heer Crucq, die tot onderwerp had«Het Pauweveêrke" van Cremer. De lezing werd gevolgd door eene bijdrage van den heer B. Giljam (Ouwerkerk), n.l. «de Nederlandsche steden op theevisite te Zierikzee". Na de pauze werd ten tooneele gevoerd het kluchtspel in 2 bedrijven: Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht", gevolgd door eene monoloog«de Wieg", door mej. Buijze en de opvoering van «de 3 hofjes-dames", door de dames Buijze, Laüge- rys en Hartog. Alles liep vlag en goed van stapel, en naar allen verzekerden, was deze avond waardig gevoegd te worden by de vele genoegelijke avonden, die de Vereeniging reeds aan hare leden bereid heeft. De veldarbeider Jobs. Potappel alhier, die gisteren zyn 78sten geboortedag vierde, heeft daarvan niet minder dan 56 achtereen volgende jaren op één hofstede onder vier werkgevers zyn brood verdiend. Op merking verdient daarbij, dat de waardige, krasse grijsaard nog zelfs geen enkelen dag ziek is geweest. Goes. De Burgemeester heeft iu de laatste zitting van den raad op de meest sympathieke wijze gesproken over het aftreden der heeren Ramondt en Oohtman, respectievelijk als wethouder en als raadslid, eerstgenoemde wegens gevorderden leeftijd, laatstgenoemde tengevolge van drukke werkzaamheden. Aan gezien nieuwe vrij groote gemeentewerken wachtende zyn (tweede aanzienlyke uitbreiding der gasfabriek) meenden genoemde heeren, dat zy hunne plaatsen aan jeugdiger krachten moesten overlaten. Dat besluit moest men eerbiedigen. De Burgemeester zou niet releveeren, wat die heeren in het belang der gemeente hebben verrioht, hunne daden spreken voor zich zelf. Sedert vele jaren hebben beide heeren in diverse commiesiëa zitting gehad, en zyn al dien tyd geheel belangeloos ten nutte der gemeente werkzaam geweest. Daarvoor ver dienen zy den dank der gemeente. Deze woorden van den Burgemeester werden zoowel door de raadsleden als door 't publiek met applaus begroet. Nogmaals werd één der leden aangedrongen om de pers vooraf iu de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de ter visie liggende stukken. Ter sprake werd gebracht de minder goede bestrating van één der singels en van één der los- en laadplaatsen aan de haven, en van het leveren van plantboomen ten behoeve der gemeente door een niet-ingèzeten. De voorzitter zeide, zoo mogelijk, voor ziening toe. Een hoogstnuttige instelling hier ter stede bestaat 35 jaren, en mag zioh in toe- nemenden bloei verheugen, de coöperatieve voorschot- en spaarbankvereeniging n.l. Het aantal leden bedraagt 273 met een gezamenlijk kapitaal van f 19607 met een reserve van f 13981. In de spaarbank werd gedeponeerd f 55382 en uitbetaald f 50100, zoodat op het eind van het boekjaar de spaarders een tegoed hadden van f 120746. Er werden 271 voorschotten verleend, af wisselende van 25 tot 5000 gulden, waarvoor f 6940 rente werd betaald. De netto winst der bank ia f 3783. Daarvan wordt f 766 toegevoegd aan de reserve, de leden ontvangen 6 pCt. van hun kapitaal, en de drie bestuurs leden samen f 1900 voor hunne bemoeiingen. De aftredende commissarissen werden herkozen. Een brutaal stuk is hier uitgehaald. Er ia ingebroken op de Groote Markt in de onmiddellijke nabijheid van het postkantoor, waar zeer vroeg dienst ia, en op kleinen afatand van het politie-bureau, waar natuurlijk altijd één of twee agenten aanwezig zijo. Bij den horlogemaker De Poorten heeft de schelm het houten luik van voor één der uitstal-kaaten weggenomen, daarop een spiegel ruit stuk geslagen, en daarop een standaard met dames-horloges meegenomen. Vermist worden 3 gouden en 5 zilveren dames horloges, één er van werd op de stolp terug gevonden, terwyl het voorwerp, waaraan de uurwerken waren bevestigd, aan het begin van den 'a-Heer-Hendrikskinderendyk is ge vonden. Op 't geluid van 't stuk slaan der spiegel ruit werd de bewoner wakker, terwyl ook de politie dadelijk bij de hand was. Van den dief (of mogelijk de dieveD) heeft men nog geen spoor gevonden. Natuurlijk was deze brutale inbraak het onderwerp van 't gesprek in de geheele stad, en even natuurlijk werden er een aantal pogiDgen tot inbraak bij verzonnen. Eén geval is voldoende I Wat doet zoo'n vent er mee. Een marktbezoeker werd door de politie in het bezit gevonden van een boksbeugel met punten er aan. De politie heeft hem gever baliseerd wegens het dragen van verboden wapenen. Geen proces werd opgemaakt tegen een fietsrijder, die op een verboden plaats ging rijden, n.l. in de haven. Trouwens by politie verordening is het rijden daar niet verboden, zeker in de veronderstelling, dat slechts weinigen daaraan zich zouden schuldig maken. Man en fiets kwamen weer op bet droge. Middelburg, 12 Maart. De heer A. de Vulder van Noorden, gemeente-secretaris, heeft tegen 1 April eervol outslag uit deze betrekking aangevraagd. Burgem. en Weth. dezer gemeente stellen den gemeenteraad voor een tijdelijke geldleeniDg van f 11.477.98{ aan te gaan voor den aankoop van twee huizen op het Molenwater, die de gemeente bij een even- tuëele uitbreiding der gasfabriek noodig heeft. Te Souburg by (Middelburg) deed zich dezer dagen een eigenaardig geval voor. Een onder die gemeente wonende boer, houder van een groot aantal kippen, zou naar gewoonte de beesten voeren. Deze komen dan natuurlijk op het eerste geroep naar buiten vliegen, doch ditmaal kwam er niet één te voorschijn. Na laDg roepen verscheen echter de huau en deze had een briefje aan den hals hangen, waarop met potlood geschreven stond: «Heelemaal alleen". De kippen waren natuurlijk 's nachts ge stolen 1 In de te Middelburg gehouden jaar vergadering der Stoomtram BreskeuH Maldegem" zijn de balans en de wiust- en verliesrekening over 1903, benevens het verslag van den directeur, goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 8 pCt. Herkozen als commissaris de heer J. Sobotel te Rotterdam. Vlissingen, 12 Maart. De gemeenteraad heeft het Vuurstel van Burgem en Weth., tut verhooging van het subBidie aan de zee vaartschool van f 500 op f 750, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer mr. J. Smit, secretaris van deze sohool, ver dedigde het voorstel van Burgem. en Weth., en toonde de noodzakelijkheid aan van de uitbreiding van het leeraarspersoneel met een leeraar middelbaar onderwijs in de wiskunde, zoo mogelijk bevoegd tot het geven van taalonderwijs. Een zeer langdurige discussie ontspon zioh over een verzoek van de Chr. Jongelings- Vereeuiging «Gelijk aan het Mostaardzaad", welke VereenigiDg verzocht tot het beschik baar stellen van enkele lokalen vaD een openbare school tot het geven van Zondagschool- onderwijs. Burgem. en Weth. adviseerden, overeenkomstig het rapport van het betrokken schoolhoofd, het verzoek niet in te willigen. Over dit voorstel werd een principiëel debat gevoerd. De anti-rev. leden trachtten het nut aan te toonen van dit onderwijs en droDgen op verschillende gronden krachtig aau op het in gebruik geven van de gevraagde lokalen. Daarentegen verzetten enkele liberale leden zich tegen de inwilliging van het verzoek. De heer Van Raalte meende, dat, zoolang er ohristelyke scholen voor dat doel te vinden zyn en dat is hier het geval daarvoor geen openbare scholen moeten worden beschik baar gesteld, en de heer Winkelman vond de openbare sohool allerminst de plaats voor Zondagsschool-onderwijs; bij meende, dat daar voor de ksrk is aangewezen. Drie anti-rev. leden, de heeren Blum, Bos en Van der Meer, trachtten de van liberale zijde ingebrachte bezwaren te weerleggen, dooh het bleek, dat de groote meerderheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1