ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 Maart 1904. (S5 ierilizeesclie C o u r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. AD VERTEN TIE. M. 8100 K.G. Chili-Salpeter. Vercchgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika TransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7975 ölreoteuri A. T. DE LOOZB. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 Ota, meerdere regels 10 Cts.knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. Nog maar steeds beschikt men slechts over zeer verwarde en vage geheel op zichzelf staande berichten en geruchten, zonder veel onderling verband, omtrent den toestand op het oorlogsterrein in het verre Oosten. Zoo wordt thans uit Port-Arthur gemeld, dat j.l. Maandag zes torpedobooten in de nabijheid van de stad verschenen. De forten ontvingen toen dadelijk het signaal om zich gereed te houden met het oog op de mogelijkheid van e9n aanval, waarop de »Pobieda", de »Novik", de »Bayin" en de »Askold" buiten de haven kruisten. Yan den vijand werd echter Diets bespeurd. Te Port-Arthur schijnt overigens alles rustig en kalm te zijn, doch de prijzen der levens middelen, en wel vooral die der groenten, zjjn geweldig stygende, wat voor de nog overgebleven inwoners zeker wel 't meest onaangename van den oorlogstoestand is. Te Nioe-Tchang daarentegen, is het verre van rustig, daar men elk oogenblik een Japanschen overval verwacht, en talrijke families verlaten dan ook in allerijl de stad. Betreffende den toestand in Wladivostock wordt nog uit Ne Keoe geseind, dat een deel van de Japansche vloot zioh daarheen heeft begeven en dat slechts enkele kruisers zijn achtergebleven om Port-Arthur te bewaken, waaruit voorzeker wel de geringe dunk blijkt, welke men van Japansche zijde koestert van de offensieve kracht der Russische oorlogs schepen. Petersburg, 9 Maart. Kouropatkine ver trekt Zaterdag en zal Zondag te Moskou aankomeD. Hij weigert elk huldebetoon. Hij zal op liet Kremlin grootvorst Sergius bezoeken en zal Zondagavond Moskou ver laten per expres-treiD, waar twee bizondêre coupés aan zullen worden toegevoegd. Bij zijn vertrek van hier wacht men toch een grootsche manifestatie te zijner eere. Eiken dag ontvaDgt de generaal tal van brieven, telegrammen, zegenwenschen enz. uit alle deelen des Rijks. Tal van personen zenden aan Kouropatkine sommen gelds ten behoeve der troepen. Een deputatie uit de Petersburgeche pers heeft den czaar een adres van hulde aan geboden. De Montenegrijosche ingenieur Tabourno ontving een dankbetuiging van den czaar voor het vormen van een korps vrij willigers voor het verre Oosten. Dit deta chement zal samengesteld zijn uit duizend oud-militairen. Het comité voor de versterking der vloot beschikt over vijftien millioen aan schenkingen en nog steeds worden aanzienlijke giften ontvangen. Op de scheepstimmerwerven wordt nacht en dag met den grootsten ijver voortgewerkt. Tokio, 8 Maart. Markies Ito vertrekt den 45en van hier naar Korea met een zendiog, waarvan het doel, buiten de hoogste officieele kriogeD, nog geheel onbekend is, ofschoon beweerd wordtdat zij geen politieke beteekenis heeft. Het belang van deze reis blijkt wel uit het feit, dat Ito een eigenhandig schrijven van den mikado aan den keizer van Korea zal overhandigen. Men stelt bizonder veel belang in deze reis, omdat Ito vergezeld zal worden door Hyashi Kuze, vice-president van den kroonraad, en den secretaris, graaf Tsuzuko en verder door den generaal-majoor Usugawa en den schout-bij-nacht Sakamoto. Uit Tokio wordt van Maandag aan de Daily Telegraph geseind Het Russische eskader uit Wladiwostock, dat zich op zee bevindt, is naar bericht wordt door de Japansche vloot in een geveoht gewikkeld. Omtrent den uitslag wordt nog niets bericht, doch men meent, dat de Russische schepen vernield of vermeesterd zijo. Tokio, 10 Maart. Officieel verslag van den aanval op Wladiwostock is ontvangen van admiraal Kamimura, die het tweede Japansche eskader commandeerde. Zooals te voren bepaald was, bereikte het eskader den oostelijken ingaDg van Wladiwostock in den ochtend van 6 dezer door de bevroren zee. De schepen van den vijand waren niet te zien in de buitenhaven, waarom do Japansche vloot de batterijen naderde op de noordkust, van een punt beneden de batterijen van het Balzanvoorgebergte en do Bosperusstraat. Na de binnenhaven, van 1 uur 50 af gedurende 40 minuten gebombardeerd te hebben, trok de vloot zich torug. Geloofd werd, dat het bombardement aanzienlijke schade aan gericht heeft. Te land werden soldaten gezien, maar de Russieche batterijen antwoordden niet. Een zwarte rook werd opgemerkt aan het oostelijk gedeelte van de haven omstreeks 5 uur in den namiddag, dien men daeht, dat van de vijandelijke vloot kwam, maar de rook ver dween weder. Den volgenden morgen verkende de Japansche vloot de Amerika-baai en de Strelokbaai, maar niets ziende, naderden de oorlogsschepen om 9 uur opnieuw de oostelijke haven van Wladiwostock. De schepen van den vijand waren echter onzichtbaar en de batterijen vuurden niet, waarop het eskader zioh Daar de Possiet-baai begaf en ook daar niets van den vijand bespeurende, zioh terugtrok De Daily Mail verneemt van Dinsdag uit Seoul, dat een telegram uit Sangchin melding maakt van het overtrekken van de Toemen-risier door 70 kozakken, die nu te Kinacko zijn aangekomen. Er volgen nog meer kozakken. De algemeene toestand is onveranderd. Het is nog zeer koud. De Russische verkennings-detachementen keeren naar Wijoe terug zonder slaags te zijn geweest. Het is niet waarschijnlijk, dat de Russen in sterken getale de Jalve zullen oversteken. Er is zeer weinig vooruitzicht dat een ernstig gevecht geleverd zal worden binnen de eerste drie of vier weken. Italië. Pius X heeft de laatste dagen eeoige kar dinalen geraadpleegd over de mogelijkheid aan de Paaschfeesten hun ouden openbaren luister terug te geven. Alle kardinalen, wier meening govraagd werd, hebben den raad gegeven niets te veranderen, omdat elke ver andering misschien door sommigen zou worden uitgelegd als een wijziging ia de betrekkiogon tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaanscbe regeering, de oude legende van de Yaticaanscho gevangenschap in gevaar brengende. De paus zal niettemin zoo vrij zijn op Zondag na Paschen plechtig en openbaar naar de St.-Pieterskerk te trekken, om de eeuw feesten van Gregorius den Groote in te wijden. Servië. Te Braïla is een 28-jarig officier Labouir Vachivitsj, gearresteerd, die in Juni j.l. tijdens den beruchten moordnacbt uit de konak wiet te ontvluchten. Om koning Alexander te ver dedigen, zou hij eenige aanvallers vermoord hebben. Op het oogenblik, dat hij gearresteerd werd, stond hij aan het hoofd van een samenzwering, om den dood van koning Alexander en koningin Draga te wreken. Hij verklaarde, dat hij vele aanhangers heeft en dat zij op hevelen wachten om handelend op te treden. De Engelsche onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, graaf Percy, zei in het Lagerhuis, in antwoord op een hem gestelde vraag, dat by onmogelijk nadere verklaringen kon afleggen over een mogelijk herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Servië, omdat de Britsche regeering Diet wist welke maatregelen door de Servische genomen waren of genomen zouden worden om de moordenaars van den koning en de koningin voor de justitie te breDgen, en om dat Diets tot du toe er op wees, dat het volk afschuw gevoelde voor zulk een misdrijf. Zwitserland. Een gezelschap ski- of sneeuwschoen-loopers, bestaande uit twee Engeleohen, een Duitschen graaf met zijn bediende, eene Russische jonge dame, een Hollander en een Zwitserschen gids, zijn dezer dagen in razende vaart met eene lawine naar beneden gekomen. Toen zij nog ODgeveer 700 voet van den top van den ruim 8700 voet hoogen Weisz- horn af waren, werden zij gegrepen door een neerstortende lawine. Geen der toeristen dacht, dat er voor hen nog een kans op redding was. Zij kwamen te leggen op de machtige sneeuwgolf, en bliksemsnel ging het over rotsen en spleten naar de diepte. Met een donderend geraas kwam de lawine in het dal neer, en met haar de ski-loopers, wonder boven wonder vrjjwel ongedeerd. Zy besloten de dolle vaart met onvrijwillige ealto-mortales. De Daitsche graaf vloog tegen een rots aan en liep een paar wonden in hot gezicht op; de Hollander bleef pal staan, tot de kin toe in de sneeuw; de Russische jongedamedie zich buitengewoon dapper hield, was de eerste, die zich uit de sneeuw werkte. Het was hun geluk, dat zij vóór het ongeval de lange sneeuwschoenen hadden afgebonden. Frankrijk. Men houdt zich in Fransche marinekringen op bet oogenblik levendig bezig met het in uitstekenden staat van verdediging brengen van Het Kanaal. De Matin verneemt, dat de onderz8esche booten zFraD^ais" en »Algórien" weldra de verdediging van Duinkerken zullen versterken. Deze vaar tuigen zullen zoo spoedig mogelijk, vergezeld door een torpedoboot, uit Cherbourg ver trekken. Men verwacht, dat .weldra een proef zal genomen worden met het snelle mobiliseeren van de vloot, in de veronderstelling, dat Cherbourg zal worden aangevallen. De Parijeche gemeenteraad heeft een adres van sympathie aangenomen, gericht aan de stad St.-Petersburg, met een heilbede voor den voorspoed van Rusland, zyn leger en zijn vloot. Do socialisten stemden niet mee. 20.000 francs bestemd voor de gewonden van de Japanners zoowel als van de Russen. Deze maal stemden ook de sooialisten vóór. Duitschland. Te Berlijn heeft zich een geheel gezin vergiftigd wegens drukkenden geldnood. Hoofd van het gezin was een gepensioneerd officier, directeur van een cartographische inrichting. Met zijne vrouw, huu 19 jarige dochter en twee zoons van 16 en 11 jaar nam de ongelukkige 's nachts blauwzuur in. Berlin, 9 Maart. De Bondsraad besloot goed te keuren het besluit van den Rijksdag betreffende de opheffiog van de wet van 4 Juli 1872 tot uitwijzing der Jezuïeten. België. Geen koninklijk proces. 't Is weinig minder dan een schandaal-proces, dat er thans gevoerd wordt tegen den koning van België. Men weet, dat de koning steeds op gespannen voet leeft met zijne dochters, zóó zelfs, dat hij bij den dood der koniDgin eerst zijne dochter Stefanie uit de sterfkamer en uit het paleis liet verwijderen, vóór by er binnen ging. De voornaamste reden van dit onvaderlijk optreden ligt in het feit, dat deze prinses is getrouwd met een graaf, dus met een man beneden haar stand. De koning onthoudt aan zijne dochters elk inkomen, 't Is nu zoover gekomeD, dat de schuldei8chers van de prinsessen een proces tegen hem op touw hebben gezet, wijl hy, als elk vader die daartoe de middelen heeft, verplioht is zijn kinderen te onderhouden. De advocaten zijn thans bezig te twisten over de waarde van koning Leopolds huwe lijksakte. En de koning laat door zijn advocaten de stelling verdedigen, dat hij, ook in burger lijk opzicht, boven de wet staat. Hij heeft zelfs de beloofde bruidschat van prinses StefaDie, bedragende 200.000 Oostenryksche guldens, nooit betaald. Na met zijn heele gezin gebroken te hebben, heeft koning Leopold aan den Belgisohen staat cadeau gedaan een groot deel van de bezittingen, waaruit bij geen inkomsten trok, dooh waaruit zijne kinderen bet hunne hadden moeten krijgen. Door die schenkiog aan den staat heeft de koning zijn kinderen zoo goed als onterfd on buiten bestaansmiddelen gezet. Zelf heeft hij. echter in zijn kwaliteit van »koniDg van den CoDgo" bezittingen, die in de millioenen loopen, o. a. 4 millioen aan huizen in een straat te Brussel. 't Geval is dus zoo: koning Leopold is als koning van België arm, als koning van den CoDgo rijk. Advocaat Janson sprak met scherpe woorden. ^Processen als die ons tbaus bezighouden zei bij zijn gelukkig zeldzaam. Als de onverbiddelijke dood een vruchtbaren echt verbreekt, als na het sterven van een der echtgenooten het nageslacht van kinderen en kleinkinderen overblijft, dan halen de over- blijvenden den familieband sterker aan. Zij scharen zich om den overlevende; zij ver dubbelen hun teederheid voor den eenzame. Hier heeft de overlevende (de koDing) niet gedacht aan den familiegeest, maar heeft zich aan het werk gezet om te peinzen hoe hij zijn kinderen van hun geld kan berooven". Het was doodstil in de rechtszaal, toen deze beschuldiging zoo openlijk werd uitgesproken. Ja", ging Janson voort, »een koningsdochter zou gedwongen geweest zija zich tot do rechtbank te wenden om een bedrag tot levensonderhoud van haar vader te eischen, als haar schuldeischers niet ten behoeve van haar in haar naam een andere wijze van procedeeren waren begonnen". Ingezonden Stnkk en. Nieuwerkebk, den 9 Maart 1904. Mijnheer de Redacteur l Verzoeke beleefd voor onderstaande een plaatsje in de Nieuwsbode. Naar aanleiding der advertentie van de beetwortelsuikerfabriek »Sas-van-Gent" in de Nieuwsbode van Zaterdag 1.1., waarin o.m. wordt bekend gemaakt, dat ik niet meer als agent voor haar werkzaam zou zijn, acht ik het noodig een en ander dienaangaande nader toe te lichten. Ik werd dan in Jan. 1.1. na eenige corres pondentie naar de fabriek ontbodenom een definitief besluit der directie, die mij, op mijne vraag, of de fabriek al dan niet behoorde tot den Hollandschen Bond, verzekerde dat zij niet daartoe behoorde: trouwens de boekhouder had mij dit in Dec. ook reeds gezegd. Alzoo werd ik dan in Jan. 1.1. aangesteld tot agent der fabriek om op de verschillende havens op Duiveland, Zierikzee en Dreischor bieten te contracteeren, voor eene fabriek buiten den Holl. Bond. Naar gelang van de te leveren hoeveelheid K.G. bieten, werd mij eene belang rijke verhooging van commissie toegestaan, met de woorden: „daarvan kunt u zooveel aan den verbouwer geven als ge wilt". Ik besloot boven den grondprijs van f 9,50 twintig cent per 1000 K.G. toelage te geven, zoodat de prijs feitelijk f 9,70 werd. Ik deelde dit per circulaire aan de bietenverbouwers mede; doch dat werd mij evenwel spoedig verboden, want een agent van een andere fabriek, die wist, dat «Sas-van- Gent" wel in den Holl. Bond was, zond afschrift daarvan aan zijne fabriek of aan den voorzitter van den Holl. Bond. Fabrikanten in den Bond moeten allen op dezelfde voorwaarden contracteeren; doen zij dit niet, dan wordt den overtreder der wet een hooge boete opgelegd. De voor verzending gereed liggende overige circulaires verzond ik niet, doch bij 't con tracteeren gaf ik den contractanten schriftelijk bewijs, dat ze na levering 20 cent per 1000 K.G. boven den grondprijs zouden ontvangen. De fabriek was immers buiten den Bond, dus kon ik dat doen; toen haar evenwel bekend was, dat ik dit deed, werd ik verzocht hier mede te eindigen. Hierover ontspon zich eene uitgebreide correspondentie, waarin de fabriek mij o. m. mededeelde, dat ik buiten de voor waarden ging, en dat dit niet geoorloofd was. Ik herinnerde haar aan onze mondelinge afspraak en het buiten den Bond zijn der fabriek, dus dat ik niets deed of gedaan had buiten hetgeen wij waren overeengekomen. Hierop kreeg ik geen antwoord. Eenige dagen daarna werd ik telegrafisch naar de fabriek ontboden. Ik ging, en op de vragen van de directie, gaf ik haar ten antwoord, dat ik alles per corres pondentie had medegedeeld en daaraan niets meer was toe te voegen. Op verzoek lichtte ik een en ander nog nader toe. De directie zeide mij, dat zij tegenover den Holl. Bond verantwoord was voor de handelingen der agenten en dat zij door mijne wijze van handelen genoodzaakt zou zijn een hooge boete te betalen, waartoe niet veel lust bestond. „Had den verbouwers mondeling 20 cent meer beloofdzeide de directie, „dan had n iemand er iets aan kunnen doen". Ik zei, dat ik geen mondelinge beloften wilde doen, maar dat ik op den ingeslagen weg gaarne zou voortgaan om de fabriek zooveel bieten mogelijk te bezorgen. Na eenige kleinere op en aanmerkingen was ods gesprek afgeloopen, nadat ik verzocht was voorloopig maar zachtjes aan te doen met contracteeren. Tengevolge van de daarna gevoerde correspondentie besloot ik ontslag als agent aan te vragen, dat ik 2 Maart indiende en de directie voorstelde om den sub-agent voor Zierikzee aan te stellen in mijn plaats als agent, wat ook is geschied, m.a.w. ik nam ontslag omdat ik op de eeDmaal overeengekomen voorwaarden niet verder mocht doorwerken. De directie plaatste daarop de advertentie van Zaterdag 1.1., doch wijl daarin de oorzaak van mijn niet meer werk zaam zijn niet voorkomt, heb ik het noodig geacht, de ware toedracht der zaak op deze manier uiteen te zetten. Iedereen kan zich nu overtuigen van de handelingen door mij geschied, aangaande het contracteeren van suikerbieten voor eene fabriek, die niet in den Holl. Bond was en er bij slot van rekening wel in is. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. Hoogachtend, A. M. VAN DRIEL. Z 1 K B I fi Z E E. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Maart. M&aos- ouderdom. H. W. L. W. 9 W. 10. 6 1.20 y. 24 11. 25 12. 26 13. Z. 27 14. 28 15. 29 16. 30 Yoorm. nam. Yoorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. yoorm. nam. yoorm. nam. yoorm. nam. u. m. 7.44 8.19 8.49 9 29 10.13 11. 0 11.40 0.16 0.50 1.11 1.39 1.58 2 22 2.32 2.58 n. m. 1.15 1.47 2.25 2.56 3.41 4.21 5. 7 5.42 6.17 6.40 7. 5 7.19 7.42 7.50 8.11 8.17 Tijd yan H. W. te Dordrecht 3,15 nnr later. L. W. 5,30 Zaterdag 12 Maart a s. hopen JACOBUS MARINUS DEKKER en JOZINA HAGE8TEIN, hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Brouwershaven, 10 Maart 1904. Hun liefhebbenden Vader, Broeders en Aanbehuwdzuster, MACH. DEKKER. S. DEKKER. B. DEKKERPlatteschorre en Kinderen. JOH. DEKKER. G. DEKKER. Heden overleed zacht en kalm, onze dierbare Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mejuffr. Lijntje Aardoom, Weduwe van den Heer Hendrik Baren- dreot, in den ouderdom van bijna 69 jaar. Dreischor, 7 Maart 1904. I P. BARENDREGT. M. BARENDREGT— Verjaal. T. BARENDREGT. T. BARENDREGT— Goemans. E. EVER WIJN— Barendregt. M. EVERWIJN. C. KLOMPE— Barendregt. S. J. KLOMPE. J. NOTEBOOM— Barendregt. A. C. J. NOTEBOOM. N. GOEMANS- Barendregt. C. L. GOEMANS. H. BARENDREGT. J. W. BARENDREGT en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Dreischor. Nieuwerkerk. Dreischor. Wolfertsdijk. Rotterdam. Dreischor. Amsterdam. Hartelijk dank aan allen, die blijken van deelneming gaven na het over lijden van onze geliefde Moeder. Wissekerke, 7 Maart 1904. WILLEM NIEUWDORP. Het BESTUUR der Landbonw- VereeDigiDg „Vooruitgang zij ons Streven" te Soherpenisse zal tracbteD aan te besteden, op ¥¥roen$dag 23 maart MOOS, voorm. 11 uur, bij Jd. Rijstenbil te Scherpenisse, de levering van minstens: Levering vóór of op 15 April 1904. Inlichtingen zijn te bekomen by den Secretaris J. VAN GOR8EL te Poortvliet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5