Zaterdag 12 Maart 1904. 11 (Z i e r i Is. z e e s c h. e Courant). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. HfcUWSTIJPIIlGEli, Uit Stad M Provincie. ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prij6 per 3 maanden ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7975. Dlreoteur. A. J. DE LOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd worden. Groote letter umdt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, <!ie zich met I April a. h. op deze Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. A. J. DE liOOZE, Directeur. Beginnen wij ons Overzicht met een ver melding van het oorlogsnieuws. Vooreerst dan heeft een deel van de Japansche vloot Zondag Wladivostock gebombardeerd. De Russische vloot had de haven tijdig verlaten, omdat zij er de voorkeur aan gaf in het ruime sop te wezen, dan om met Japansche torpedo's kennis te maken, waarop, als zij in de haven was blijven liggeD, groot kans had bestaan. Bovendien verkoos zij de vrjje zee, omdat zij vreesde in de haven te worden opgesloten gelijk met de groote pantserschepen van de Russische vloot te Port-Arthur het geval schijnt te zijn, die vermoedelijk tengevolge van de gezonken booten in de haven niet weg kunnen, en daardoor tot werkeloosheid gedoemd zijn. Van Russische zijde wordt beweerd, dat het bombardement geen noemenswaardige schade heeft aangericht. Zeker is het, dat de Japanners geen verliezen hebben geleden, want hun vuur werd door de Russische batterijen niet eens beantwoord. Een nog belangrijker en in de gevolgen gewichtiger oorlogefeit is, dat het Japansche leger de verwachte voorwaartsche beweging begonnen is, de Russische troepen tot wijken heeft gebracht, en Takoesjan en Feng-hwang-tsjeDg bezet heeft. Door deze bezetting heeft zij in het zuiden van Mantsjourije een zeer sterke stelling van groote strategische heteekenis veroverd. Was die verovering een gevolg vaü een afgedwongene retraite der Russische troepen, of van een door deze geleden neder laag? Wij zouden naar de berichten te oor- deelen geneigd zijn het laatste aan te nemen. Hoe ook, het komt ons voor, dat de Japanners een groot voordeel behaald hebben. Toch is de uitslag vau den oorlog, al is Japan tot nu toe aan de winnende hand, nog niet te voorzien. Wordt Rusland overwonnen, dan zal daardoor een nieuw, wellicht beter tijd- Êerk iu Rusland's geschiedenis aanbreken, [et vaderland van Tolstoï zal dan een periode intreden, waarin het zoo verderfelijk werkend abeolutisme plaats maakt voor een milde en rechtvaardige regeering, die een einde maakt aan corruptie, overheersching en willekeur. En bestaat er dan een zoodanig gouvernement, dan zullen niet zooals nu, de soldaten voor den oorlog gewelddadig geprest behoeven te worden, dan zullen de offers voor den oorlog gebracht, niet grootendeels vloeien in de zakken van gewetenlooze beambten, dan zal er in alle standen en klassen ware vaderlandsliefde heerschen. Graaf Waldersee, de opperbevelhebber (Welt-Marschall) van het internationale leger, dat in 1900 China tuchtigde, is te Hanover overleden. Wij maken van dit overlijden gewag, omdat men in Duitschland in hem een groot man zag, die de roem was van zijn land. Of zijn grootheid in werkeljjke verdienste lag, dan wel of zij te zoeken is in het feit, dat hij de uitverkorene veldheer van het internationale leger was, dat Peking, de hoofdstad der langstaarten, innam, kunnen wij niet beoordeelen. De lezers zullen zioh ongetwijfeld nog wel dat ondier herinneren, dat den naam van Prins Prosper Yon Arenborg draagt. Hij werd in 1900 door den krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij in Afrika weerlooze inboorlingen vermoord, en tal van vrouwen, die zich niet aan hem wilden overgeven, vreeselijk mishandeld had. De Keizer ver anderde toen dit vonnis in vijftienjarige tucht huisstraf. Io den kerker werd dit roofdier niet gelijk een gewone misdadiger, maar als een groot heer met onderscheiding behandeld, zoodat hg een leventje had als van een Prins. Eu nu is zijn zaak op nieuw door den krijgs raad te Berlijn berecht, omdat men zeide, dat de Prins aan verstandsverbijstering leed, toen hij ia Afrika de gruwelen bedreef, waarvoor hij veroordeeld was. Een onderzoek bracht aan., het licht, dat de Prins van jongsaf een beul geweest ie, en van jongsaf een liederlijk leven geleid heeft. Hij werd niet toerekenbaar verklaard, en van zijn verderen straftijd ontheven. Hij is thans naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Nu is het best mogelijk, dat de geestvermogens van den man, die bovendien aan den drank verslaafd was, zóó verzWakt waren, dat hij voor zijn misdaden niet aansprakelijk kan gesteld worden, maar dan is het toch be vreemdend, dat de regeering iemand, die een bekend -slecht levensgedrag leidde, in Afrika een hoogen poet toevertrouwde. In Hongarije heersoht op politiek gebied wederom tie grootste beroering. Het obstruc tionism© vierde er in den laatsten tijd hoog feest. Graaf Tisza, de Minister-President, wil daaraan een afdoend einde maken. Met dat doel heeft hij een herziening van het Regle ment van Orde ingediend. Deze is van dien aard, dat, wordt zij aangenomen, wat nog de vraag is, aan de oppositie het wapen van hot obstructionisms voor goed ontwrongen wordt. Hoewel het nu te prijzen is het mis bruik, dat van dit wapen gemaakt wordt, te fnuiken, zoo is het toch aan ernstige bedenking onderhevig, het Reglement van Orde zóó te wijzigen, dat de vrijheid van discussie aan merkelijk beperkt wordt. Het verwondert ons dan ook niet, dat de voorlezing der voor gestelde wijzigingen door de oppositie met de adjective«schandelijk", «schaamteloos", «schurkachtig", begroet is geworden. In Frankrijk wordt bet laatste bedrijf van het Dreyfus-drama opgevoerd. De procu reur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat hij, toen de krijgsraad van Parijs en die van Rennes Dreyfus veroordeeld hadden, hij geen oogenblik aan de schuld van den balling van het Duivelseiland getwijfeld heeft. Maar nu hij de stukken heeft iDgezien, en hij de on beduidendheid van het geheime dossier heeft leeren kennen, nu hij op de hoogte is van de reeks van vervalschiDgen, die ten nadeele van Dreyfus gepleegd zjjn, nu breDgt hij een eeregroet aan de vrouw van Dreyfus, die nooit aan de onschuld van haar man getwijfeld heeft. Tusschen den beroemden advokaat Labori, die indertijd te Rennes met levens gevaar Dreyfus verdedigd heeft, en den ex- banneling is een verkoeling ontstaan, die, bedriegen wij ons Diet, hierin haar oorzaak vindt, dat Labori wilde, toen Dreyfus door den President der Republiek na de veroor- deeling te Renues begenadigd werd, dat dezo de gratie niet zou aannemen. Hij ging uit van het standpunt, dat Dreyfus zija vrijheid niet als een gunst mag aannemen. In theorie is dat heel mooi, maar in de praktijk. Had toch Dreyfus gedaan, wat zijn advokaat van hem verlaDgd heeft, dan zou gene naar het Duivelseiland teruggebracht zijn, waar hij wellicht een ellendigen dood gestorven zou zijn. Bovendien Dreyfus wist uit de duizende hem toegezoDdene adressen, dat de publieke opinie in Europa hom, trots de uitspraken van Parijs 6n Rennes, voor onschuldig hield. In België is het proces tusschen den KoniDg, Leopold II, en de schuldeischera vau zijn ééoe dochter, benevens Prinses Stephanie, zijn andere dochter, in vollen gang. Paul Janson, de bekende radicaal, is de advokaat van Prinses Stephanie. Men zegt, dat de Ministerraad den Koning geraden heeft door een schikking een einde aan het proces te maken. Zoo het waar is, komt dat advies wel wat laat. Eenige Kamerleden hebben een wijziging van het Reglement van Orde voorgesteld, teneinde te voorkomen, dat iemand, die er niet is, toch meestemt. Zij stellen namelijk voor, dat elk lid zijn stem op de tribune moet uitbrengen. Nederland. Maastricht, 8 Maart, 't Schijnt hier in den laatsten tijd niet pluis te zgn in den bodem. Zakte n.l. dezer dagen in de Kruisheeren gang een werkman, zekere M., oud 22 jaar, uit Opgrimby, bij 't herstellen van een defect aan een riool plotseling door een aardver schuiving weg, zoodat hij ernstig gekneusd werd en 't linkerbeen brak, gisterenmiddag heeft zich een dergelijk geval voorgedaan in 't Villapark. Men was daar n.l. bezig met 't leggen van fundamenten van een te bouwen huis met name aan een steenen rioolkolk, toen plotseling zekere W., oud 21 jaar, van Rothem- Meerseen door een grondverschuiving Daar beneden viel en onder den afschuiveoden grond verdween. Hoewel de bevrijdingspogingen een zeer gevaarlijk werkje was, daar de grond steeds bleef werken, aarzelden 's mans medearbeiders geen oogenblik om alle pogingen in 't werk j te stellen hun makker weer boven te brengen, j Na groote inspanning slaagde men er ge- j lukkig vrij gauw in het bovenlijf te bevrijden, doch een ingespannen arbeid van uur bleek noodig om 't heele lichaam te bevrijden, dat als 't ware in de natte leem zat vast gezogen. De man kwam echter geheel ongedeerd te voorschijo, wat natuurlijk alleen te danken is aan 't krachtig werken zijner makkers. Hoorn, 10 Maart. Een meisje van 17 jaar is op een dansles alhier plotseling ineen gezakt en gestorven. De onmiddellijk geroepen geneesheer kon sleohts den dood constateereD. Rotterdam, 10 Maart. Verleden week overleed plotseling in een hotel in de Valeriue- straat te 's-Gravenhage de vrouw van den Amerikaan L. B. C., blijkbaar tengevolge van vergiftiging door middel van morphine. Na dit overlijden verliet de Amerikaan plotseling Den Haag om zich herwaarts te begeven. Hierin werd aanleiding gevonden om de politie te dezer stede te verzoeken hem op te sporen en te hooren in verband met het overlijden zijner vrouw. Men trof den vreemdeling aan in een hotel op de Hoogstraat, nadat bij te voren reeds in de Hoofdsteeg gelogeerd had, en toen hij nn opgeroepen werd om aan het politie-bureau in de Lange Torenstraat te verschijnen en niet verscheen, ging een inspecteur op Dader onderzoek uit. In het hotel versohafte men zich toegaDg tot de kamer viin den vreemde ling en vond hem daar lang uit, doch dood, op den vloer liggen. Door zware morphine- inspuitingen bad bij een einde aan zijn leven gemaakt. Toen de Amerikaan in het hotel vernomen had, dat de politie naar hem informeerde, had fay zich naar zijn kamer bogoven om niet meer te voorschijo te komen. Do man bleek volstrekt niet van middelen ontbloot te zgn. Dordrecht, 9 Maart. De poppententoon- stelling, in het laatst dezer week te houden, belooft een gebeurtenis te worden. Er zullen niet minder dan 1200 inzendingen zijn. Vrijdagavond zal opgevoerd worden een satire op de «Cid", of het spel van eer en liefde. Zaterdagavond zal onder leiding van mejuffrouw Mary van Baarlen, leerares aan de muziekschool der «Maatschappij tot be vordering der Toonkunst" alhier, de kinder- cantante «De Klok" ten gehoore worden gebracht, zal juffrouw Smit uit Den Haag eenige liederen ziDgen en zal de bekende «Poppentoovergodin" worden opgevoerd. Zon dag zal do tentoonstelling wordeD opgevroolijkt door de muziek der Dordrechtsche schutterij. Breda, 10 Maart. Omtrent den moord, hier Zondagavond gepleegd, verneemt men, dat de 18-jarige dader B. vermoedelijk uit zelfverdediging heeft gehandeld. Hij was niet dronken en vergezeld van een meisje. De artilleristen, die buitengewoon dronken waren, moeten dit tweetal zonder aanleiding hebben aangevallen. B. moet hen herhaalde lijk gewaarschuwd hebben en eerst daarna uit zelfverdediging zijn aanvallers met een mes te lijf zijn gegaan met het bekende noodlottig gevolg. Een lantaarnopsteker zegt 't geval gezien te hebben. Ze stonden met elkaar te praten en zonder dat er iets voorgevallen was, moet hij ineens hebben zien dreigen, steken en een man zwaar neervallen. Aan de verklaringen der beide artilleristen wordt niet veel waarde gehecht, daar zij te dronken waren. Zierikzee, 11 Maart. Ingevolge art. 27 der Gezondheidswet werd door de Gezondheids commissie, die haar zetel te Zierikzee heeft, ten huize van mej. de wed. Kanaar gisteren avond een openbare zitting gehouden, waarin het verslag der werkzaamheden van voor noemde commissie over 1903 werd voorgelezen. Dr. Wortman, de voorzitter, opende de door eenige belangstellenden bijgewoonde ver gadering. Mr. H. Pol vliet, de secretaris, las met een bewonderingswaardige vlugheid het verslag voor. Toen deze hiermede ten einde was, werd door den voorzitter aan de leden van de Gezond heidscommissie gevraagd, of deze daarop iets hadden aan te merken. Op de ontkennende hoofdbeweging werd daarna door dezen de vergadering gesloten. Is die openbare zittiDg een vormelijke handeling? Of heeft de wetgever door haar voor te Bchrijven een bepaalde bedoeling gehad? Wij hopen later een en ander uit dit be langrijk verslag te kunnen mededeelen. De Vereeniging «Tot Nut en Genoegen" vergaderde gisterenavond ten huize van den heer Vau Meteren. De voorzitter, de heer H. C. van den Ende, opende de vergadering, en betuigde, nadat door den secretaris, den heer J. van der Vliet, de notulen waren voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, dezen zgn dank voor de uitstekende redactie. Hierop deed op verzoek van den voorzitter de secretaris verslag van de pogiDgen, die een commissie uit het bestuur, bestaande uit hem eu den heer Klimmerboom, hadden aange wend om op den 2den Pinksterdag alhier een Festival te kunnen houden. Het bleek, dat die pogingen om verschillende redenen hadden schipbreuk geleden. Men had zich tot een negental corpsen vruchteloos gewend, en had nog wel een lijst van driehonderd, maar het zou te veel geld kosten de zaak op touw te zetten. Na een langdurig debat, waaraan deelnamen de heeren W. C. de Crane, L. Koopman Cz., Van der Linden, PauluaseD. J. van der Vliet en de Voorzitter, werd besloten aan het bestuur op te dragen een Festival voor het volgend jaar voor te bereiden. Dit jaar zal in de maand Juni het gewone zomerfeest gevierd worden, bestaande in een matinée en soiróe van een goed muziekcorps, mooie verlichting en een schitterend vuurwerk. Op voorstel van den heer Van der Linden werd tevens besloten een bloemencorso te houden. Men zal zich om het uit te voeren in verbinding stellen met do Vereenigingen «Vreemdelingenverkeer" en «Floralia". Het voorstel van den heer Gasille Jr., om een bal cbampêtre te geven, vond geen instemming. De heer L. Koopman Cz. uit de klacht, dat gedurende de muziek uitvoering het vorig jaar zooveel hinder door heen en weer loopen werd veroorzaakt. Besloten werd, dat zoolang de muziek speelt, niet mag gewandeld wordeD. De heer W. C. de Crane stelt voor de voorbereiding van het Festival voor het volgend jaar f 100 beschikbaar. Onder warme dankbetuiging aan den heer W. C. de Crane, aanvaardt de voorzitter, namens «Nut en Genoegen" dit royale aanbod. Hierop werd de vergadering gesloten. Dat in onze gemeente thans veel armoede wordt geleden blijkt wel hieruit, dat in het lokaal x>Jeruël" Maandagavond zich 37 personen vervoegden tot het gebruiken van een warm maal en Donderdagavond 43 personen. De aanwezigen lieten zich de spijzen, bestaande Maandagavond uit boonen met spek en Donderdagavond uit aardappelen met kool, best smaken. Het bestuur hoopt door de ontvangst van milde bijdragen deze spijsuitdeelingen nog eenigen tijd te kunnen volhouden. Zij, die voor deze doeltreffende wijze van armver zorging iets mochten over hebben, kunnen hune gave ter hand stellen aan den heer Matthgsse, voorzitter. Bij het gehouden examen te Gorinchem voor onder-officier bij de vesting-artill. slaagde o. a. J. L. Marcusse, geb. te Kamperland, thans korporaal bij genoemd wapen. Bij Kon. besluit is aau den heer Jao. Haringx, opzichter van den rijks waterstaat lste kl, een pensioen verleend ad f 1302 's jaars. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan den heer B. I. Vermande, op zijn vroeger gemeld verzoek, tegen 1 April a.s. eervol ontslag verleend als provinciaal veearts der 2e klasse, standplaats Heinkenszaad. Noordwelle. Onder deze gemeente had de landbouwer T. B. van Haamstede gisteren morgen bij het naar stad rijden het ongeluk, dat zijn vierjarig paard, verschrikt van een beladen wagen, op hol sloeg. Paard en rijtuig kwamen in een modder sloot aan den weg terecht. Deerlijk gehavend werd het rijtuig met veel moeite op den kant gehaald. De drie inzittenden kwamen met een nat pak, een paar schrammen aan armen en beenen en den schrik vrij. Haamstede, 9 Maart. Omtrent de alhier bestaande Wilhelmina-Vereeniging" blijkt uit het over het vorig jaar uitgebrachte ver slag, dat f 1000,61 is geplaatst op de Rijks- Postspaarhank, terwijl f 21,85 in kas van den penningmeester was. De gezondheids toestand van de leden was zeer gunstig, hetgeen bleek nit de geringe uitkeeriog bij ziekte. St.-Filipsland, 8 Maart. Het alhier thuisbehoorende tjalkschip «Twee Gebroeders", schipper Aarnoudse, van Niel met steenen naar Wemeldinge, heeft bij Vinkenisse tegen een boei gestooten en bekwam daardoor diverse schade. Het schip maakt geen water. De sleepboot «Cosmopoliete" heeft het vaar tuig naar Hansweert begeleid. 9 Maart. Het Muziekgezelschap «Con- cordia" hield hedenavond zgn jaarvergadering. De vice-voorzitter, J. de Wilde, die aan de beurt van aftreding was, werd met 16 van de 20 stemmen herkozen. Uit het finantiëel verslag van den penningmeester bleek, dat het jaar met een klein batig saldo sluit. Evenwel is stijving der kas, met het oog op de te verwachten uitgaven, dringend nood zakelijk. Gaarne ziet men dan ook het aaDtal donateurs vermeerderen. Door donateur van «Concordia" te worden, steunt men een Vereeniging, die in onze gemeente al veel heeft bijgedragen tot veredeÜDg van het kunstgenot; men zou «Concordia" noode meer kunnen missen. 10 Maart. Den 18den dezer zal hier een verkiezing plaats hebben voor lid van den Gemeenteraad, teneinde t6 voorzien in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer J. A. Stola. Het tegen den rechteroever van het Mallegat, onder Dubbeldam gezonken ijzeren tjalksohip, genaamd «Janneke Maria", geladen met suiker en gevoerd wordende door L. Faasee alhier, zal van rijkswege worden opgeruimd. Oud-Vossemeer. Sedert de invoering van de nieuwe drankwet is bet aantal gelegen heden tot verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente gedaald van dertien op zevenhet maximum-getal, zoolang de bevolkiog minder dan 2000 zielen bedroeg. Daar dit thans tot bijna 2100 is gestegen, is door een bierhuiBhouder tegen 1 Mei a.s. aan burgem. en weth. mede bedoelde ver gunning gevraagd. Op 87-jarigen leeftijd is te Roosendaal overleden de oud-gemeen te-veld wachter, J. Bartelson, die sedert eenige jaren zgn wel verdiende rust genoot, en vau deze gemeente een jaarlgksch pensioen van f 150 ontving. In de Dabijheid van St.-Annaland is een rijtuig van den landbouwer B. alhier omgeslagen, waarbij één der inzittende per sonen ernstig aan het gelaat werd gewend. Wissenkerke, 9 Maart. Heden hield het Muziekgezelschap «Apollo", in het lokaal vau mej. Van Damme alhier, een uitvoering voor zijn leden, die een dankbaar publiek vormden. Opmerkelijk was de stilte, die tgdens de uit voering (die trouwens niets te wenschen overliet) heerschte. De heer A. M. van Damme braoht een welverdiend woord van hulde aan den directeur, den heer C. Fiipse en dankte ook de eigenares, die bare zaak gaat verlaten, voor hare wel willendheid, door haar steeds voor het gezel schap getoond; zij dankte voor die woorden, een fanfare klonk, terwijl later eenige zang nummers als toegift werden gegeven, waaraan zich de zuivere stemmen paarden van sommige dames-leden van «Zang en Vriendschap". Tusschen de muzieknummers werden nog voorgedragen «Een Schoorsteenveger", het blijspel «BarbierBrugwachter", «Een lid van 't Vaandel-peloton" en »H,-0". Nog zelden is een feestavond hier zóó geslaagd. Uw verslaggever nam een kijkje bij den heer A. de Regt alhier, die de muziektent voor Apollo" vervaardigde, welke tent bij hem in optima forma te zien is; ze is zeer netjes afgewerkt, en zal ongetwijfeld als een sieraad voor onze gemeente te beschouwen zgn. Middelburg, 10 Maart. De heer A. de Vulder van Noorden, gemeente-secretaris alhier, zal als zoodanig eervol ontslag aanvragen wegens zijn benoeming tot hoofdcommies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. De heer De Vulder van Noorden werd in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1