4 c.M. De korreltjes op ongeveer 7 c.M. van elkander. De rijen hebben een onderlingen afetand van -£ 50 o.M. De zaaitijd varieert tusschen 8 en 15 April. Per gemet is een hoeveelheid van 12 Kg. zaad noodig en voldoende. Het duurt twee maanden eer de grond door het gewas geheel bedekt is. Het is zaak vóór dien tijd het land goed sohoon te houden, dewijl later niet meer gewied kan worden. Per gemet varieert de opbrengBt tusschen 900 en 2400 Kg. De prijs per kilogram zuiver, d. i. goed schoongemaakt zaad, is van dien aard, dat de moeite goed beloond wordt en uit zandgrond een aardig duitje te trekken valt. Twee hengsten van den heer F. Koop man Cz., Beddewaerde bij Zierikzee, zijnde vNeator de Gon" en »Factotum", zijn met een aanhoudingspremie van f 400 bekroond. Op de lijst van handelaren in zaaizaden, die zich onder openbare controle van het Rijksproefstation voor zaadcontröle hebben ge steld en aan de bestaande bepaliogen hebben voldaan, komen voor de heeren D. J. van der Have te Kapelle bij Goes en Yan den Bosch Co. te Goes. Aan het verslag der Algemeene Vee assurantie op Zuid-Beveland is ontleend, dat de afdeeling paarden over 1903 een goed slot van f 36,94 en de afdeeling rundvee een goed slot van f 23,66 hebben opgeleverd. In 1903 zijn verzekerd in de afd. paarden 60 leden met 362 paarden en 56 veulens, samen waard f 111200; in de afd. rundvee 68 loden met 332 koeien en 728 kalvers ter waarde van f 102750. In 't afgeloopen jaar is uitbetaald f 1436 voor 5 paarden en 2 veulens en f 940 voor 8 stuks rundvee. De heer P. Meeuwse te Nieuwdorp werd als commissaris herkozen. BEOHT8ZAK1S1V. H. M. de Koningin heeft de gevangenis straf van 1 maand, waartoe onlangs door de rechtbank te Rotterdam en het Hof te 's-Gravenhage een deurwaarder uit Schoon hoven werd veroordeeld wegens valechheid in een exploit in een strafzaak, veranderd in een geldboete van f 25. Stroopen en wat daarmede in verband staat. De kantonrechter te Goes moest daar omtrent weer een tiental vonuissen uitspreken. De officier van justitie en daarna de veroordeelde zelf, hebben geappelleerd tegen hot vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de gewezen chef der comptabiliteit aan het Ministerie van Oorlog, Moerel, tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens de bekende valschheden. De vischhandelaar O. te Vlaardingen, die bij het spoorwegongeluk te Capelle a/d. IJs8l op 15 Nov. 1899 ernstig gekwetst werd, ei8chte van de Staatsspoor een schade vergoeding van f 127.000. Hierin waren behalve de kosten van ver pleging en f 1000 voor een kunstvoet, begrepenf 8000 voor geleden smart en pijnen, f 10.000 voor verlies van den linker voet, f 5767 wegens schade in het bedrijf over 1900 en eindelijk f 100.000 wegens schade door winstvermindering in - en achter uitgaan van eisohers engros haring- en viech- handel. De Mij. bestreed niet de posten wegens verpleging enz. en voor den kunstvoet, maar wel de 4 laatstgenoemde bedragen. Nadat van beide zijden de beweringen waren toegelicht, heeft de rechtbank te Utrecht aangenomen dat het ongeluk van den eischer was te wijten aan een onvoorzichtigheid van spoorwegbeambten of bedienden en de ver goeding moet worden geregeld naar art. 1407 B. W., volgens welk art. de te vergoeden kosten en schaden moeten worden gewaardeerd naargelang van den wederzijdschen stand en de fortuin der personen en naar de omstandig heden. Daar ^geleden smart en pijn" in de wet niet als elementen worden opgenoemd, moet de daarvoor gevraagde som buiten aan merking blijven. Omtrent het laatste punt verklaarde de rechtbank nog de voorlichting te bohoeven van deskundigen. KBBKNIBDW8. Door de predikanten der Hervormde Gemeenten te Rotterdam en te Leiden is ook besloten in een adros aan de Tweede Kamer hun adhaesie te betuigen met het bekende adres hunner Amsterdamsche collega's inzake het ontwerp Hooger Onderwijs. Tweetal bij de Geref. Gem. te Ierseke ds. W. T. van Dam, 's Gravendeelds. H. W. Laman, Kruiningen. Drietal bij de Geref. Gem. te Krabben- dijkeds. R. K. M. Huramelen, te Langeslag ds. J. Jansen, te 's Gravenmoer en ds. J. Sybrandy te Medemblik. Te Stad aan 't Haringvliet is bij Burgem. en "Weth. een verzoek ingekomen om machtiging tot het bouwen van een nieuwe Kerk voor de Geref. Gem. in den tuin van de erven Yan Biert, bij »De Frel". In de Zondag gehouden godsdienst oefening van de Waalsche Gemeente te Middelburg werd door den heer L. Bresson, Waalsch predikant te Rotterdam, eene rede uitgesproken ter gedachtenis van den ver trokken leeraar der gemeente, ds. P. N. Itió (aan wien, wegens ziekte, eervol emeritaat is verleend) naar aanleiding van de woorden van Hebreeën 13 vers 7. Door den bisschop van Haarlem is de heer J. H. Hendrikx, kapelaan te Middelburg, benoemd tot kapelaan te Stompwijk bg Leiden tot kapelaan te Middelburg is benoemd de heer J. W. M. van der Bom. O I D E B W IJ 8. De voordracht ter benoeming van twee onderwijzers by het lager onderwijs aan school B te Goes bestaat uit de volgende drietallen, de eerste uit de heeren: G. Hooze te Oudelande, G. W. de Jonge te Kruiningen en J. C. van Bortol te Zierikzee; en de tweede uit de heeren: G. W. de Jonge te Kruiningen, G. Hooze te Oudelande en J. de Smidt te Tholen. Post en Telegrafie. Met ingang van 8 Maart zal bet Ryks- telephoonkantoor te Wolphaartsdijk op werk dagen geopend zijn van 9 tot 9.30 en 11 tot 11.30 uur voormiddaga en 1 tot 1.30 uur namiddags (Greonwichtyd). Op Zon- en feestdagen blijft het kantoor gesloten. De heer C. Witte, klerk-telegrafist le kl. by de staatsspoorwegen te Middelburg, is benoemd tot stationschef te AalstWaalre bij Eindhoven. De klerk der posterijen en telegraphie 2e kl., J. Berkhout, is van Rotterdam naar Hulst verplaatst. Krachtvoeder-Artikelen. Een praatje over Katoenmeel. Nu het vee wordt of is opgestald, nu de veehouder moet beslissen, welk krachtvoeder hij aan de zelfverbouwde producten zal toe voegen om van zijn melkvee met de minste kosten de hoogst mogelijke opbrengst van melk en boter te krijgen, nu hij moet uitmaken, hoe hij 't zal aanleggen om voor zoo weinig mogelijk geld bij zijn mestvee de grootste hoeveelheid vleesch en vet te produceeren, zijn eenige mededeelingen over verschillende handels- krachtvoedermiddelen hier zeker op hun plaats. Er wordt tegenwoordig zooveel aangeboden, dat goed uitkijken en de grootst mogelijke omzichtigheid bij het aankoopen van kracht voeder meer zaak is dan ooit. De tijd, dat de boer voor krachtvoeder uitsluitend of zoo goed als uitsluitend de granen en peulvruchten van eigen verbouw gebruikte, is voorbij. Hij weet, dat hij deze in vele gevallen, en tegenwoordig wel zoo goed als altijd, beter verkoopen dan vervoederen kan. En dat om twee redenen. De boer komt in het rantsoen, samengesteld uit ruwvoeder, zooalshooi, stroo, kaf en derge lijke en wortelgewassen, zooals mangel wortels, peên, koolrapen en knollen en kleine aard appels (kriel) wel altijd eiwit te kort. Dat tekort dekken met zelfverbouwd graan, is in de meeste gevallen onvoordeelig, omdat dit wel veel zetmeel bevat, maar betrekkelijk weinig eiwit. Om dus het tekort aan eiwit te dekken heeft hij zeer veel graan noodig, zoodat hij met het bijvoegen van graan weder veel zetmeel aanbrengt, waaraan geen tekort is. Nu zou hij wel een deel van de zetmeelrijke wortel gewassen door graan kunnen vervangen, maar het graanzetmeel is daarvoor te duur, omdat veel graan gebruikt wordt als menschelijk voedingsmiddel, en hierin is zetmeel veel duurder dan in veevoeder, en een ander deel zijn weg vindt in de nijverheid, waar het zetmeel als grondstof voor spiritus- en stijfsel bereiding meer opbrengt dan in de boerderij. Het eiwitgehalte van tarwe, rogge, gerst en haver loopt uiteen van 9 tot 13 pCt., het zetmeelgehalte van ruim 50 tot 65 pCt. Een melkkoe en een mestos of vaars dienen in hun dagelijksch voeder 5 6 maal zooveel verteerbaar zetmeel, vet enz. als verteerbaar eiwit te ontvangen. In al het zelfverbouwde voeder: hooi, stroo, wortelgewassen en graan is de verhouding tusschen eiwit aan den éénen en zetmeel en daarmede overeenkomende verbindingen aan den anderen kant veel te ruim. Stroo bevat wel 40, hooi 7 8, mangel* worteh bevatten 10 a 12 en tarwe, gerst en rogge wel 6 8 maal zooveel verteerbaar zetmeel enz. als verteerbaar eiwit. Uit hooi, stroo, wortelgewassen en graan kan dus nooit een rantsoen samengesteld worden, waarin slechts 5 a 6 maal zooveel zetmeel enz. als eiwit aanwezig is. Daar tarwe en rogge voor de bakkerij, gerst voor de brouwerij en de haver als voeder, vooral ook voor luxe-paarden gebruikt worden, kan de boer er vooral tegenwoordig maar zelden uit voederen, wat hij er op de graan markt voor bedingen kan. Met de peulvruchten, speciaal met de erwten, is dit in nog sterkere mate het geval. Waar het er dus op aankomt een kracht- voeder voor melk- en mestvee te koopen, is de veehouder als vanzelf aangewezen op een voeder, dat zeer veel eiwit en vrij veel vet bevat. Hoe minder zetmeel hij genoodzaakt is met het eiwit te koopen, des te voordeeliger voor hem. Zetmeel en daarmede overeenkomende verbindingen heeft hij immers genoeg in hooi, stroo en wortelgewassen. Wanneer de veehouder, hieraan denkende, de verschillende handelskrachtvoedermiddelen in zijn gedachten de revue laat passeeren, valt het hem op, dat na het vleeschvoedei-meel en glutenmeel van tarive en rijst, waarover later, katoenzaadmeel en grondnotenkock en -meel boven aan staan. Is hij tot het katoenmeel genaderd, dan roept hij „Halt!" Dit is zeer verstandig van hem. Het hooge eiwit- en vetgehalte ongeveer 48 en 10 pCt., samen 58 it 62 pCt. geett hem daartoe het recht. Met katoenmeel behoeft hij niet 4 5 maal zetmeel als eiwit aan te brengen, zooals met graan, zelfs met maïs, die de land- bouwerveehoudwr heel onverstandig nog dikwijls voor zijn rundvee koopt, terwijl dit alleen met voordeel kan geschieden voor varkens en een enkele maal voor ruudvee-veehouders, die niet te gelijkertijd landbouwers zijn. Neen, bij den aankoop van katoenzaadmeel is 't juist omgekeerd. Daar koopt hij ongeveer 3'/2 maal zooveel eiwit en vet als zetmeel. Op het katoenzaadmeel wordt door con currenten, door handelaars, die speciaal in andere voedermiddelen handelen, nog al eens afgegeven. Zij hangen een vreeselijk tafereel op van de schadelijke gevolgen van voedering met katoenzaadmeel. Zij willen als een algemeenheid doen beschouwen wat een uit zondering is geweest, een uitzondering, die op rekening komt van gewetenlooze handelaars, die dom genoeg waren om te vergeten, dat eerlijk het langst duurt. Wanneer de koopman, zooals de heer Iman J. van der Have te Zierikzee, zijn afnemers de meest mogelijke waarborgen geeft voor de zuiverheid, de friechheid en het eiwit- en vetgehalte van het katoenmeel, zooals dat door genoemden handelaar onder den naam van dubbel gezeefd Texas-katoenmeel in den handel wordt gebracht, dan wordt dit een uitstekend en naar verhouding goedkoop krachtvoeder. In géén enkel voedermiddel koopt men eiwit en vet voor zoo'n lagen prijs en in geen ander voedermiddel, uit gezonderd vleeschvoedermeel, komt zoo weinig voor van het zetmeelivaaraan de veehouder, die tevens landbouwer is, geen behoefte heeft. En al kost nu i K.G. zetmeel maar het derde deel van 1 K.G. eiwit of vet, wat men er voor betaalt is toch in den regel te veel, omdat men in zetmeel, althans op de meeste boerderijen, iets koopt wat men niet noodig heeft. En wat men koopt, terwijl men 't niet noodig heeft, is altijd te duur. Vroeger, toen het katoenzaadmeel ongezeefd en enkel gezeefd in den handel kwam en ook nu nog, als men zulk meel van handelaars koopt of voor dubbel gezeefd krijgt, zijn wel nadeelige gevolgen van katoenzaadmeel- voedering ondervonden. De basten en vezels, in het meel aanwezig, waren daarvan de oorzaak. Zooals bekend is, wordt het katoenmeel verkregen uit het zaad van den katoenboom of -struik. De zaden zijn omgeven door het zoogenaamd vruchtpluis, een wollige massa, die tot katoenen draden gesponnen wordt. Allicht blijven er nu van die haren aan de zaden zitten. Uit deze zaden haalt men zooveel mogelijk van de daarin aanwezige olie en wat er overblijft is het ruw katoenmeel. Hierin bevinden zich de pluizen, die aan de zaden hechten, alsmede de zaadhuid of de basten. Deze moeten door zeven verwijderd worden. Wordt tweemaal gezeefd, dan krijgt men het dubbel gezeefd Texas-katoenmeel, zooals dit in den handel komt. Dat katoenmeel een uitstekend voeder is, bewijzen de handelaren, die het gebruiken om er allerlei mengsels mede samen te stellen en niettegenstaande dèt dan op het katoen zaadmeel durven afgeven. Het eenige verschil is, dat zij zich voor het eiwit en het vet van het katoenzaadmeel dan heel wat meer laten betalen dan deze oor spronkelijk in dit meel kosten. In het zooeven (1903) verschenen werk van dr. C. Böhmer, getiteld „Kraftfuttermittel" (Krachtvoedermiddelen) wordt o.a. het volgende van het katoenzaadmeel gezegd: n In 't algemeen behooren de overblijfselen van ii de katoenoliebereiding tot die handelsvoedermiddelen, nwelke slechts zelden met fabrieksafval van vreemden ii oorsprong worden vervalscht. Aan den éénen kant nschijnt het door de gelijkmatige groengele kleur, „het eigenaardig zanderige, melige aanvoelen en iihet hooge eiwitgehalte niet geschikt te zijn om de iivreemde toevoegsels voldoende te verbergen; aan „den anderen kant is het een feit, dat.het katoen- iimeel slechts door zulke veehouders wordt gekocht, „die het om zijn hoog eiwitgehalte op hoogen prijs iistellen en het daarom slechts onder garantie willen iikoopenom het op eiwit- en vetgehalte te doen onderzoekeneen der oorzaken, dat de handelaars „(die handelaar willen blijven) zich niet aan iihet gevaar willen blootstellen als vervalscher aan „de kaak te worden gesteld". Dit mag men wel met aandacht lezen, want allerlei fabrieksafval met weinig of geen voedingswaarde en afval die zelfs storingen in de spijsvertering en de gezondheid kunnen veroorzaken, worden gebruikt om tal van overigens goede voedermiddelen, waaronder in de eerste plaats lijnkoek, te vervalschen. Als zulke stoffen noemen wij de doppen en schillen van grond- of aardnoten, koffiedoppen, cacaoschillen enz. Maar de kleine boer en anderen, die nog weinig van de voederingsleer weten, worden toch nog dikwijls de slachtoffers van den oneerlijken handel. Wie katoenzaadmeel koopt eische: dubbel gezeefd 2Vms-katoenmeel, met garantie voor eiwit en vet en met garantie voor zuiverheid. Slechts de handelaar, die groote leverings contracten afsluit, zoowel voor aankoop als verkoop, is in staat steeds versch katoenzaadmeel te leveren van eene prima kwaliteit. Wat het voederen met katoenzaadmeel betreft, dient opgemerkt, dat het bij voorkeur worde gegeven aan melk- en mestvee, aan jongvee liever niet. Hoogdrachtige koeien dat zijn dezulke die reeds droogstaan, of spoedig zullen droog worden, geve men het liever niet. Als de helft van den draagtijd verstreken is, beginne men de hoeveelheid te verminderen. Ook geve men geen enkel dier er een te groote hoeveelheid van. Trouwens, elk handelskrachtvoedermiddel geve men liefst met wat ander krachtvoeder of wat graan en peulvruchten tweede soort, van eigen verbouw, zooals men op elke boerderij heeft. Wie aan een melkkoe bijv. geeft 0,4 K.G. en aan een volslagen mestos of -vaars niet meer dan 0,5 K.G. per dag en per 100 K.G. levend gewicht, zal de meest gunstige uit komsten met het voederen van katoenmeel verkrijgen. In de kleistreken, waar men over mangel - wortels beschikt, kan men voor melkkoeien bij voldoende goed hooi, wat stroo en niet meer dan 25 K.G. raangelwortels met bijv. 1 >/a a 2 K.G. katoenzaadmeel it 1 K.G. zemelen of boonen volstaanin de zandstreken geve men bij hooi en stroo bijv. (de koeien zijn hier heel wat lichter dan in de klei- en de echte weidestreken) 7 a 9 K.G. aardappels of 15 18 K.G. peen of rapen en daarbij 1 a 1 Va K.G. katoenzaadmeel en wat rogge, zemelen of maïs. Bepaalde recepten kunnen hier natuurlijk niet gegeven worden. De hoeveelheid katoen meel hangt af van den aard en de hoeveel heid van het andere voeder, waarover de veehouder beschikt, alsmede van het gewicht van het dier en bij melkkoeien van de hoeveel heid en het vetgehalte der melk, die zij in staat zyu te geven. Voor ieder speciaal geval moet het voeder rantsoen berekend worden. Daarbij kan de veehouder zich laten voorlichten door de vanwege het Rijk aangestelde deskundigen. De practische veehouder kan dan zelf nagaan of zooals beweerd wordt, wat volgens onze meening ook waar is het voederen met berekening voordeeliger is dan het voederen in het wild, zooals helaas, nog maar al te velen het doen, zoodat zij niet eens weten of zij al of niet voordeelig voederen en het gebruik van welk kracht voeder het meest voordeelig is. Wie nooit katoenmeel gevoederd heeft, neme de proef met het dubbel gezeefd Texas-katoen meel en beginne bij volwassen rundvee met niet meer dan 1 Kilo per dag. Hij zal er wèl bij varen en er dankbaar voor zijn, dat de enorme hoeveelheden, die de Nieuwe Wereld van dit voeder oplevert, er de oorzaak van zijn, dat de prijzen van het eiwit en het vet hiermee, vergeleken bij die van ander handels voeder, nog altijd laag zijn. Overgenomen uit het K Nieuw Landb. Weékbl." van 20 en 27 Nov. 1903. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, gehouden den 9 Maart 1904. In de heden gehouden gemeenteraads zitting werd de lezing der notulen wegens een keelaandoening van den secretaris tot de volgende vergadering uitgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat een schrijven van den heer mr. J. P. Cau was ingekomen, waarin deze zjjn ontslag neemt als lid van den Raad. Dit besluit betreurend, waarvan do aanleiding hem niet bekend is, werd door den Voorzitter hulde gebracht aan de groote werkkracht van don heer Cau, wiens adviezen steeds op hoogen prijs werden gesteld. Door hem worden de belangen der gemeente steeds met groote onpartijdigheid behartigd. Tot het nazien der rekening van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven wordt een Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Franse, Mulock Houwer en De Crane. Gedrukt en by het Gemeenteverslag zullen gevoegd worden het Verslag van de Commissie tot wering van sohoolverzuim over 1903 en dat van den toestand van het Middelbaar Onderwys over 1903. Over het voorstel tot het maken van een telescoopgashouder in dit jaar, waarover de stemmen in de vorige zitting staakten, wordt, hoewel de Commissie der Gasfabriek haar voorstel had ingetrokken, overeenkomstig den wensch van den heer De Crane, die geen praecedent wilde stellen, toch gestemd. Op advies van den Voorzitter werd het nu met algemeene stemmen verworpen. Aan S. Lakenman wordt, wegens vertrek naar het buitenland, tot een bedrag van f 18,40 afschrijving van den hoofdelyken omslag verleend. De staat van oninbare posten van de hondenbelasting over 1903 wordt vastgesteld op f 23. Het voorstel van Burgem. en Weth., om, nu van ministoriëele zijde gebleken is, dat or voor toekenning van een Rijkssubsidie voor de Avondschool voor vakonderwijs na 1904 geen vrees behoeft te bestaan, goed te vinden, dat aan het Raadsbesluit van 7 April 1903, zooala dat gewijzigd is by Raadsbesluit van 28 Dec. 1903, verder uitvoering wordt gegeven, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneons wordt het voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen, om het Raadsbesluit van 7 April 1903 zoodanig te wijzigen, dat aan de Vereenigiog tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool voor den bouw van een nieuwe Ambachtsschool, door de gemeente zal worden geleend een bedrag van f 27000, aflosbaar in 26 jaar, by annuïteit met f 1510 per jaar. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie voor de Gasfabriek voor directeur van de gasfabriek alhier een voordracht heeft in gediend van de volgende personenJ. Bolt, opzichter der gasfabriek te ZutphenJ. Bruin- wold Riedel, opzichter van de gasfabriek te Amsterdam, en S. R. Bonthuis. Het prae-adviea van Burgem. en Weth. op het adres van A. J. Wansink, daarbij zich beklagende, dat by niet is aangenomen als onder-aannemer van het loodgieters- en fitters- werk van het 7de perceel der onderhouds werken van de gemeente over 1904, wordt voorgelezen, maar de klacht komt zelve niet in behandeling, daar deze door reclamant is ingetrokken. Over het voorstel van don heer Van der Lek de Clercq, om een motie aan te nemen, waarby aan den heer Koole hulde wordt gebracht voor zyn flink optreden en zyn eerlijke handelwijze, ontstaat een heftig debat. Deed het namelijk den Voorzitter, die namens Burgem. en Weth. sprak, genoegen, dat uit den boezem van den Raad een stem opgaat, die een dergelijk voorstel doet, de heer De Crane, alhoewel erkennend, dat de heer Koole als gemeente-bouwmoestor vol komen correct heeft gehandeld, verklaart, dat het op hem eon pijnlijken indruk heeft gemaakt, dat juist de heer Koole door de omstandigheden geroepen is geworden als zedemeester tegenover zyn vroegere collega's op te trbden, met wie hij, toen hij nog geen gemeente-bouwmeester was, op gelijke wijze tegenover de gemeente gehandeld heeft. Hy wil wel bekennen, dat, wanneer hy de valsche positie had kunnen vooruitzien, waarin do heer Koole zich thans bevindt, hy niet zou hebben medegeweikt tot zyn benoeming. De heer Fokker stelt voor de diECuesiën te sluiten. De Voorzitter zal het voorstel Fokker in stemming brengen, maar acht het zijn plicht den bouwmeester, die niet aanwezig is, te verdedigen. Hy zegt bijkans de tolk van de geheele vergadering te zyn, wanneer hy ver klaart, dat de woorden van den heer Do Crane onbegrijpelijk zyn. De heer Koole heeft als bouwmeester, als ambtenaar van de gemeente zyn plicht gedaan. Ook de heer mr. Moolenburgh verdedigt den heer Koole, die steeds rekening heeft gehouden met de usance, dat er een kleinig heid wordt opgezet, maar die een bedrag van f 100 niet heeft kunnen goedvinden. De heer De Crane laat zich over de eerlijkheid van den heer Koole, toon deze zelf nog aannemer en geen gemeente-bouwmeester was, niet gunstig uit. De heer Franse uit zijn leedwezon, dat aldus gesproken wordt. De heer Van Schelven vindt er aanleiding in, het voorbeeld van den heer Cau te volgen en zijn demissie als raadslid te nemen. De Voorzitter hoopt, dat de goedgezinde raadsleden hun mandaat niet bij wijze van protest tegen een dergelijk optreden zullen neerleggen, waardoor het algemeen belang niet gediend wordt, maar juist op hun post zullen blijven. Hierop wordt het voorstel van den heer Fokker, de discussiën te sluiten, met algemeene stemmen aangenomen. Ook het voorstel van den heer Van der Lek de Clercq, waarby vertrouwen in den gemeente-bouwmeester gestold wordt, en hulde gebracht wordt voor zyn flink en eerlijk optreden, wordt met unanieme stemmen aaDgonomon. Het verzoek van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, om te bevorderen, dat aan hun College jaarlijks een uittreksel uit het kohier van den hoofdelyken omslag zal worden verstrekt, wordt iogewilligd. De heer Legemaat etelt voor. om ook aan andere colleges en particulieren het recht op een dergelijk uittreksel te geven. Dit voor stel zal, nadat het door den voorsteller bij Burgem. en Weth. schriftelijk zal ingediend zya, in handen van dit College gesteld worden tot het uitbrengen van praeadvies. Benoemd wordt Mevrouw Moolenburgh Helder tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Mede aanbevolen was Mevrouw Kloppert Lietz de Jong. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Drukfouten. Wij lezen ia het Weekblad voor den Boekdrukker Een werkje, dat veel nauwkeurigheid en oplettendheid vereischt van den zetter, die daarmede op een drukkerij belast is, is het z.g. sopmaken", het in goede volgorde plaatsen van de versohillende gezette artikelen, be richten enz. in een courant. Vaak moeten een aantal regels van de eene kolom overgebracht worden naar een andere en men kan gemakkelijk begrijpen, wat het gevolg is, als zulk een ïgroepje" niet op de juiste plaats komt. Elk blad kan in zijn ge schiedenis wel een dag aanwijzen, waarop het »drukfouten-duiveltje" den zetter een poets bakte en hem dingen liet vertellen, die den lezer deden vragen of het den schrijver van het artikel die natuurlijk zoo onschuldig als een lam daaraan was 6oms ook in zyn bovenkamer geslagen was. Een kluchtig staaltje daarvan deed zich onlaDgs voor bij een blad, waar de verslagen van een concert en van een veetentoonstelling op deze wijze werden dooreengehaspeld. Toen kreeg men het volgende te lezen Het concert van de lieve jongedames werd ten zeerste gewaardeerd. Zy zongen heerlijk en wonnen de toejuichingen van alle aanwezigen, die haar de schoonste veeverzameling van de ganeche landstreek noemden. Enkelen zyn van een rijke bruine kleur, maar de meesten zyn bruin en wit gevlekt. Te Achtkarspelen overleed een oude, alleenwonende man van 75 jaar. Hij leefde in zeer ellendige omstandigheden. Hij was b. v. in geen jaar gereinigd. De man sliep op een paar zakken op den vloer, terwijl na zyn dood 3 reeds verrotte bedden op zolder gevonden werden. Toch behoefde het zoo niet: De man was eigenaar van 2 huizen en ongeveer 30 pondemaat land. Voorts heeft hij nagelaten ongeveer 40 oude kabinetten en kasten, een 300 pijpen, een 50 tabaksdoozeD, een heele verzameling horloges, Frieeoho klokken, z g. stoeltjes-klokken, een 40 vogel kooien, kisten vol oude boeken, een groote massa porselein, steen- en aardewerk, enz. Een heel museum van oudheden. De erfgenaam, een wild-vreemde,. stelde het ter bezichtiging tegen een entrée-prijs van 5 ct. Het Hooggerechtshof te Kleef heeft tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld den wisselwachter W. Hörterman, te Utfort bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2