Bemesting van Weideland. Gemengd Nieuws. Yoor de betrekking vao commissaris van politie te Middelburg schijnt een zeer ernstig candidaat te zijn de heer A. ten Harmsen van der Beek, thans commissaris van politie te Zaltbommel. Vlissingen, 7 Maart. H. M. pantserdek- schip «Zeeland", hetwelk aan de Kon. Maatsch. «De Schelde" alhier van nieuwe ketels en stoomwerktuigen wordt voorzienzal deze week naar het droge dok te Middelburg worden overgebracht, om aldaar de noodige voorzieningen te ondergaan. Te Middelburg en Goes hebben leden van den gemeenteraad een voorstel ingediend om de schandaal-colportage tegen te gaan. Hier ter stede heeft de anti-rev. propaganda- club een adres aan den gemeenteraad gezonden om hiertoe to geraken. Dit adres luidt als volgt: «Geeft met versohuldigden eerbied te kennen de anti.-rev. propaganda-clubdat het herhaalde malen ook in onze gemeente voorkomt dat op de openbare straat met luider stemme op minachtende en hoog be- leedigende wijze leden van ons geliefd vorsten huis of personen, die in hoogheid zijn gezeten, openlijk of bedektelijk worden beschimpt of belasterd; dat zulks geschiedt door personen, die tot de meer anarchistische groep in het land behooren, beweren geen vaderland te hebben, dooh zich niet ontzien de over ons land gestelde overheid aldus te blameeren; dat deze z.g.n. schandaal-colportage plaats vindt tot ergernis van velen, die zich daaraan niet kunnen onttrekkendat zij daarom uwen raad beleefdelijk en dringend verzoekt eenige bepalingen tot de algemeeDe politie-verordening toe te voegen, waarin dergelijke colportage verboden wordt, uwe raad verwijzende naar dergelijke bepalingen door den gemeenteraad van 's-Gravenhage in zijn vergadering van 26 Februari 1903 vastgesteld". De bevolking van Vlissingen is in 1903 verminderd met 199 zielen en bestond op 31 December uit 9318 mannen en 9787 vrouwen, totaal 19105 personen. Hierdoor is Middelburg, dat in 1903 met 206 personen vooruitging, weer de meest bevolkte gemeente in Zeeland geworden; de bevolking bestond daar op 31 Decembar j.l. uit 19,208 zielen. Schoondijke. Wij vernemen thans, dat de heer W. C. de Smidt, lid van de Prov. Staten voor het district Sluis, het voornemen te kennen gegeven heeft bij de a.s. periodieke verkiezingen niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. De heer De Smidt heeft meer dan 35 jaren zitting in de Prov. Staten. Hij werd den 2en Sept. 1868 voor het eerst gekozen, en zag zijn mandaat telkens met groote meerderheid hernieuwd. AanbestedingenVerkooplngen ens. Oosterland. Vrijdag j.l. werd aanbesteed door het polderbestuur van Ooster- en Sir- Jansland, in de zaal van den heer J. J. Beije alhier, het bouwen van een nieuw woonhuis enz. voor den dijkbaas, nabij Viane. Ingeleverd werden 15 biljetten, als P. M. Panny, Zierikzee, f 2999, D. Hanse, Sirjansland, - 2972,50 D. Fiuijt, - 2910,— J. van der Werf, Noordgouwe, - 2890, A. J. Metselaar, Ouwerkerk, - 2875, J. Bartels, Zierikzee, - 2870, G, v. d. Hegden, Ouwerkerk, -* 2860, S. Bax, Zierikzee, - 2850, J. de Later, Nieuwerkerk, - 2825, A. Brouwer, Ouwerkerk, - 2760, A. J. Schipper, Bruinisse, - 2700, J. v. d. Berg, - 2699, L. W. Boogert, Oosterland, - 2661,50 S. P. Moelijker, - 2660, M. Slager, Ouwerkerk, - 2640, Aan den laagsten inschrijver is het werk Dreischor. Vrijdag werd alhier aanbesteed het maken eener beschoeiing enz. aan de haven, logekomen waren 6 biljetten, n.l. van de heeren A. Verseput te Zierikzee, voor f 2560 J. L. de Troye te Middelburg, voor - 2424 H. M. van Bezooijen te Scherpenisse, voor- 2400 I. Douw te Zierikzee, voor - 2200 Jao. Fluyt te Sirjansland, voor - 2025 J. Gaanderse te Dreischor, voor - 1950 Het werk werd opgedragen aan den laagsten inschrijver. BBOHT8ZAHBN. Zierikzee, 5 Maart. Door den heer kantonrechter zijn op 3 Maart j 1. de volgende vonnissen gewezen en uitgesprokentegen onderstaande personen, wegens 1 Visscherij-overtreding J. van D., 31 jaar, en H. J. van der H., 26 jaar, arbeiders te Oosterland, ieder tot 2 geldboeten, elk van f 5, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; 2°. Overtreding der Leerplichtwet Tot f 15 boete, subs. 6 dagen hechtenis W. den B73 jaar, arbeider te Brouwers haven J. S., 40 jaar, arbeider te Oosterland J. van S., 36 jaar, landbouwersknecht te KerkwerveL. V.39 jaararbeider te Zonnemaire, en J. S., 40 jaar, koopman te Zierikzee. Tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis: A. van der C., 35 jaar, arbeider te Zierikzee. Tot f 6 boete, subs. 4 dagen hechtenis T. van der W., 45 jaar, grafdelver te Duiven- dijkeJ. van N., 38 jaar, arbeider te Zonne maire L. van der K., huisvrouw van A. B., 34 jaar, arbeidster, A. K., 42 jaar, arbeider, en A. B., 40 jaar, arbeider, allen te Zierikzee. Tot 2 boeten, elk van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor elke booteC. van den B., 34 jaar, werkvrouw te Zierikzee, weduwe van D. V. Tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis C. K., 69 jaar, arbeider te ZierikzeeG. de M., 40 jaar, timmerman te Duivendijke; J. 8., 46 jaar en J. van de Z., 29 jaar, arbeiders te OosterlandC. V., 34 jaar, boerenknecht te DreischorJ. 8., 42 jaar, landbouwersknecht te NieuwerkerkM. B 45 jaar en C. 8., 38 jaar, arbeiders te Kerk werve; A. 8., 33 jaar, koopman te Zierikzee. VrijgesprokenT. van der 8., 43 jaar, arbeider te Duivendijke. Landbouw en Veeteelt. Eene bemestingsproef op suikerbieten. Wel is waar vormen de suikerbieten niet meer het winstgevende gewas van eertijds, maar het blijft in zeer veel streken toch nog één der voornaamste landbouwproducten. Bij niet al te ongunstige weersgesteldheid en een doelmatige bemesting kunnen de suikerbieten nog altijd een goede winst geven, al is dan ook in den laatsten tijd de prijs een weinig gedaald. Doch zaak is het bij den bietenbouw den grond te forceeren door een intensieve bemesting. In Zeeland en ook elders worden nog telkens proeven gedaan met het doel te onderzoeken, hoe ver men met de bemesting kan gaan, om de hoogste winsten te maken. Zoo heeft men volgens het verslag van den betrokken rijks- landbouwleeraar voor verleden jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen op middelmatig zwaren kleigrond een proefveld gehad, met de bedoeling, om na te gaan, welken invloed een hooge be mesting met chili-salpeter heeft op het suiker gehalte der bieten, en in hoeverre een sterke chili-salpeterbemesting rendeert. De oplossing van deze vragen is voor alle bietenbouwers van het hoogste belang, en voornamelijk ook voor hen, die op gehalte zaaien. Ziehier een opgave van het proefveld s!1H g 8 s £B S g-s S.S I-2 ïs i jy> <5 S a=-S eS SL TnfcW a <d 33 O. Q. O o *- w O a 5 O W m g J 2 1-4 f i« co a s *=- w -5 s w s-8 CS »o lO lO lO ft ft ft ft O. r» co r— t- oo oo co te s: a 6 'O ft s 3 a O a a Het chili-salpeter is in 2 keer als overbe mesting gegeven. Dit proefveld leert ons en reeds meer malen heeft men dergelijke uitkomsten ver kregen dat de bemesting met chili-salpeter een gunstigen invloed gehad heeft op het gehalte, een uitkomst, die dus de oude meening, dat veel chili-salpeter nadeelig zou werken op het suikergehalte, geheel te niet doet. Verder leert ons de proef, dat de meeste winst is behaald op perceel III met een bemesting van 300 K.G. chili-salpeter per gemet, dus met een chili-salpeterbemesting van pl. m. 700 K.G. per H.A. Het verschil met perceel II is echter gering, evenals met dat van perceel IV, zoodat, al naar den vruchtbaarheidstoe stand van den bodera gerekend kan worden, dat 600 a 800 K.G. chili-salpeter per H A. de gewenschte bemesting is. Tot vóór zeer weinige jaren kou gezegd worden, dat het wei- en hooiland door den landbouwer met het oog op de bemesting stiefmoederlijk werd behandeld: ze werden zoo goed als aan zichzelve overgelaten. Den stalmest had men hard noodig voor het bouw land, slechts bij enkele landbouwers kreeg het grasland hiervan een portie. In den eersten tijd van het gebruik der kunst-, beter hulp- meststoffen, dacht men er niet aan ook het grasland daarvan zijn deel te geven; men achtte het niet noodig. Eerst iD den aller- laatsten tijd is daarin verandering gekomen, sedert proeven hebben doen zien, dat door doelmatige aanwending van meststoften niet alleen de productiviteit van het grasland aan merkelijk kan verhoogd, maar ook de kwaliteit der grassen kan verbeterd worden. Alleen zij, die geen goed denkbeeld hebben van de schijn baar eenvormige, toch zoozeer uiteeuloopende vegetatie der weide; van de verschillende eischen, die de weideplanten stellen aan den bodera en de voederwaarde dier velerlei gewassenvan den strijd om het bestaan, die tusschen hen wordt gevoerd, alleen zij kunnen in gebreke blijven ook hier in te grijpen, om tot hun eigen voordeel den natuurlijken loop der zaken te beheerschen. De weidezode bestaat uit zeer uiteenloopende planten, uiteenloopend in botanischen, doch ook in landbouwkundigen zin. De botanicus vindt er hoofdzakelijk vertegenwoordigers van de familiën der grassen, der vlinderbloemigen, der samengesteld-bloemigen, enz.; de land bouwer onderscheidt alleen grassen, klavers en onkruiden. Van deze laatste ziet hij sommige er gaarne, als paardebloem, duizendblad, made liefje, smalbladige weegbree, wilde karwij; andere, zooals boterbloem, zuring, ganzebloem, ratelaar, mos, paardestaart, gedoomd stalkruid, distels of stekels en klitten, ongaarne. De grassen onderscheidt de landbouwer in goede, slechte en zure grassen. De laatste, waartoe het driekant of sekgras (de zeggen), het bent- of boendergras, het kelk- of henjegras, de cypergrassen en het wollegras behooren, vormen het blauwe gras. Van de overige, in tegenstelling met de vorige, ook „zoete grassen" genoemd, worden sommige door het vee minder gaarne gegeten en bezitten ook minder voeder- waarde, als daar zijn: de struisgrassen (waar onder de windhalm, die ook als onkruid op bouwland voorkomt), de zachte dravik, het zorggras (witbol of meelraai), het harde of rietachtige zwenkgras, het schapenzweukgras. Tot de beste grassen rekent menveldbeemd, ruwbeemdlangbloem-zwenkgraskropaar, kamgras, veldvossestaart, veldgerst, gewoon-, Italiaansch- en Engelsch raaigras, timothee- gras. De klaversoorten verhoogen in hooge mate, vooral door hun gehalte aan licht verteerbaar eiwit, de voederwaarde der weideplanten. De meest in natuurlijke weidelanden voorkomende zijn: de wilde roode, de witte, de hopperups, de rolklaver. Volgens Lawes en Gilbert bestond in een goede oude weide de zode voor 76 pCt. uit grassen, voor 21 pCt. uit vlinderbloemigen en voor 3 pCt. uit andere planten. De vlinder bloemigen waren voor 99 pCt. witte klaver en voor 1 pCt. roode klaver. Op het gehalte aan zuur- of blauwgras is de ligging der weide van grooten invloed. In lage, vochtige weiden krijgen de zure grassen de overhand en verschijnen de lastige, soms gevaarlijke (voor het vee) onkruiden, als her moes, paardestaart of unjer. Voor den groei der goede grassen moet de bodem, ook in de diepte, evengoed gezond en evenmin door staand water bedorven zijn, als voor de andere cultuurplanten. Grassen hebben veel vocht noodig, en op vochtige weiden groeien meer en weliger planten dan op drogere; doch de kwaliteit wordt er minder op, en, waar men begonnen is met het draioeeren van grasland, daar is men over de resultaten zeer tevreden. Ten opzichte der voeding stellen de weide planten en inzonderheid de grassen in de klavers zeer verschillende eischen. Voor een normalen groei hebben de grassen noodig een voldoende hoeveelheid gemakkelijk opneem bare stikstof, phosphorzuur en kali, terwijl de klavers het zonder stikstof bemesting kunnen stellenvoor een kali-fosfaat-bemesting zijn ze evenwel zeer dankbaar. Bij een bemesting met stalmest of met Chili-salpeter naast super fosfaat of Thomas-slakkenmeel en kaïniet zal de grasgroei, bij een bemesting met uitsluitend de beide laatste meststoffen zal de groei der klavers meer bevorderd worden. De bemesting met stikstofmest werd tot vóór korten tijd onnoodig geacht, en nog zijn er tegenwoordig vele ontwikkelde landbouwers en zelfs wetenschappelijke mannen, die er zoo over denken en alleen een kalk-fosfaat-bemes- ting aanbevelen. In de weidezode, zoo redeneeren ze, zit een schat van stikstof, door de vlinder bloem-bacteriën uit den dampkring vastgelegd. Zie maar eens, welke schoone vruchten men op een geschoren weide teelt zonder bemesting met stikstof; de granen er op verbouwd, zouden zelfs een te geilen stand krijgen, met al de nadeelige gevolgen daarvan. Ja, zeker, in de weidezode heeft de landbouwer een voorraad-magazijn van gratis-verkregen stik stof, maar voor de grassen dikwijls gesloten. De stikstof, die erin voorkomt, is voor hen zóó niet opneembaar, het is organische stikstof en we weten, dat de cultuur-planten alleen salpeterstikstof kunnen opnemen. De organische stikstof moet derhalve door ammoniakgisting en salpeterzuurgisting in dien opneembaren toestand overgaan. Dit gaat nu wel vrij spoedig, als de zode gescheurd is, omdat dan de voor die gistingsprocessen onmisbare zuurstof der lucht in den bodem kan toetreden, maar in de dichte, als een viltachtig weefsel gesloten weidezode gebeurt dit zeer langzaam en gebrekkig. Eerst, wanneer de weide goed bewerkt (hetgeen zeer zelden gebeurt), de zode met de weide- of kettingegge opengemaakt, het tusschen de grassen groeiende mos ver wijderd wordt, zal de humus der zode ont leden, zal de stikstof in opneembaren vorm overgaan en zullen de grassen er van kunnen profiteeren. Daar de salpeterzuurgisting alleen plaats heeft met medewerking van de salpeter- vormende bacteriën en deze niet kunnen leven in een zuur bodemvocht, zal een bekalken van de opengemaakte graszode uitstekend werken op lage, zure weiden. Daar zullen dan de goede grassen weldra veld winnen en de slechte verdwijnen. Nu is het duidelijk, dat op oude weiden met dichte zode een opzettelijke bemesting met Chili-salpeter (natuurlijk in het voorjaardie den grassen dadelijk opneem bare stikstof biedt, loonend moet zijn. Het is drinkwater voor den op den zilten oceaan van dorst, versmachtenden schepeling! In een volgend artikel over bemestings- Sroeven op hooilanden, de rentabiliteit van ooilandsbemesting en den invloed van kunst mest op de kwaliteit van het hooi. 3 Maart. W. 8BBKSIEBWS. De ring Middelburg van predikanten bij de Ned. Ilerv. Gtm., die adhaesio betuigd heeft aan het bekende adres der Amsterdamsche predikanten, inzake de wet op het hooger onderwijs, verzocht ook anderen dit adres zooveel mogelijk te steunen. Bedankt voor het beroep naar de Ilerv. Gem. te Ouddorp door de. D. Sijpkens te Krommenie. St -Filipsland, 5 Maart. Bij de Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. Dorst tot president-kerkvoogd en F. C. Geense tot kerkvoogd. Beroepen naar Waverveen (Utr.) de heer K. den Hollander, candidaat te Middelburg. Dreischor. A.s. Zondag, 'e namiddags 2 uur, hoopt ds. A. Burger, bij zijn aanstaand vertrek naar Eek en Wiel, zijne afscheidsrede te houden. O N D B B W IJ S. Naar wij vernemen is vanwege de r.-katb. gemeente te Zierikzee een terrein aangekocht in de Hooge Molenstraat aldaar, gelegon naast een stuk grond, bij testamentaire beschikking aan haar gelegateerd met de opdracht «voor eene Bijzondere School". Of die school daar of op eene andere plaats zal wordon gesticht, zal nader worden beslist. Aan den heer M. van Breen, leeraar in de Engelsche taal aan do H. B. 8. te Zierikzee, is bij zijn vertrek naar Goes, namens de leerlingen der drie hoogste klassen als aandonken geschonken oen prachtige ets in lijst. De leerling A. Regeneburg dankte namens allen den heer Van Breen voor zijn degelijk onderwijs en sangenamen omgang, waarop deze verklaarde met de aangenaamste her inneringen dezo school to verlaten. De heer R. A. Straub, onderwijzer te Zonnemaire staat als No. 1 op de voordracht aan school 69 te Rotterdam, hoofd de heer C. Valk. Ook de hoer G. J. Boot te Ooster land komt op de voordracht voor. Op de voordracht ter benoeming van twee onderwijzers aan de openbare school K te Middelburg, zijn geplaatst de heeren M. Ossewaarde te Goes, G. Houtekamer te Wemeldinge, K. Oudehoorn te Nieuwkerk en A. Blok te Nieuwdorp. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor de akte nuttige handwerken de dames J. M. Aarnoudse te Anna-Jacobapolder en A. D. Vijverberg te Oosterland. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Als er een spoor- of tramwegongeluk gebeurd is, dan is het natuurlijk plicht naar do oorzaak er van een nauwkeurig onderzoek in te stellen, vooreerst om na te gaan, of door de verantwoordelijke ambtenaren een verzuim gepleegd is, waaraan het ongeval is toe te schrijven, en ten tweede, om, zoo dit niet het geval mocht blijken te zijn, die maatregelen te nemen, waardoor een her haling van een ramp voorkomen wordt. Ik twijfel dan ook niet. of het joDgste tramweg ongeluk nabij Capelle, dat gelukkig niet aan onachtzaamheid van één der betrokkene ambtenaren, of aan gebrek aan toezicht van één der hoofd ambtenaren te wijten was, zal aan de Directie van onze tram in dezo atreek aanleiding hebben gegeven over do geheele lijn een nauwkeurig onderzoek in te stellen, niet alleen ten opzichte van do deugdelijk heid der machines, en de juiste ligging der rails, maar vooral ook ten aanzien van de krommingen en hoogten. Betrekkelijk sommige krommingen en hoogten heer6cht toch bij een groot deel van het reizend publiek niet de zoo noodige gerustheid. Gemompeld wordt, dat de Directie bij den aanleg van de lijn een te grooto zuinigheid in acht heeft genomen. Nu is zuinigheid voorzeker niet te misprijzen, maar wanneer zjj betracht wordt ten koste van de verzekering der grootst mogelijke veiligheid van het verkeer, dan zou zij niet genoegzaam afgekeurd kunnen worden, on zal, indien een ramp daarvan het gevolg mocht zijn, als een scherp verwijt hun voor de voeten worden geworpen, die aan de finantiëule belangen van de Maatschappij de levensbelangen van het reizend publiek hebben opgeofferd. Mij komt bet evenwel voor, èn met het oog op de voorzichtigheid eu accuratesse van den ingenieur, onder wieDB voortreffelijke leiding de lijn werd aangelegd, èn met het oog op de gedurende vier jaren opgedane ervaring, die een getuigenis is ten gunste van de lijn, dat de heerschende ongerustheid ongegrond is. Maar toch in weerwil van mijn persoonlijk gevoelen, acht ik het gewenscht, dat de Directie van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij weet, hoe een niet gering deel van het reizend publiek over de lijn denkt. Sprekend over de openbare veiligheid kan het zijn nut hebben de aandacht te vestigen op de Concertzaal. Wanneer deze zaal, zooals in den laatsten tijd bij uitvoeringen en ver gaderingen nog al vaak is voorgekomen, stampvol is, dan zijn bij een eventueelen brand de onheilen niet te overzien. Vooreerst voldoen de zoogenaamde nooduitgangen, die naar de sociëteit leiden, wegens den nauwen, donkeren gang, waarin allicht een hoogst bedenkelijke opstopping kan ontstaan, niet aan de eischen, en ten tweede leveren de stoelen in de zaal een ernstig gevaar op. Immers, wanneer het publiek brand bespeurt, dan staat het in don regel niet, zoosls het in zijn eigen belang gewenscht is, bedaard van zijn zitplaatsen op, om met de noodige kalmte en orde de zaal te verlaten, maar zenuw achtig en gf j lagd tracht do één den anderen voor te zijn om zoo spoedig mogelijk buiten de zaal te komon. Het is een sauve qui peut. Een gedrang ontstaat. Personen worden op zijde geduwd, en stoelen omvergeworpen. En over deze omvergeworpen stoelen struikelen de vluchtenden. Over de gestruikelden vallen weór anderen. En zoo ontstaat een noodlottige versperring. Men zij dus intijds gedachtig aan het spreekwoord, dat zegt, demp de put, voordat het kalf verdronken is, en vervaög de losse stoelen door vaste zitplaatsen. Voor schouwburg voorstellingen, groote volks vergaderingen, on nationale feesten is de Concertzaal veel te kleiD. Indien men tot vermindering van het brandgevaar en tot het maken van doeltreffende nooduitgangen de Concertzaal naar de eischen des tijds wilde inrichten, dan zoude daarbij tevens de vraag in overweging kunnen worden genomen, of het niet mogelijk zoude zijn de Concertzaal zoodanig te verbouwen, dat zij voorziet in de leemte van een zaal, die voor alle gelegen heden kan gebruikt worden. Do laatsto paar maanden kenmerkten zich te dezer stede door de veelheid van ver gaderingen, lezingen en uitvoeringen. Het is, alsof men zich beijvert de schade der eerste periode van dezen winter in te halen, want toen was het in ons stadje muisjesstil. De verkiezingscampagne schijnt in deze streek ook reeds begonnen te zijn. Anti revolutionairen vrijzinnig-democratenen socialisten treden als het ware bourtelings nu bier dan daar op, allen met ijver ageerend en propagandeerend voor de voortreffelijkheid van hun beginselen. Met een bewonderings- waardige stoïcijosche kalmte slaan de liberalen de activiteit van hun politieke tegenstanders gade, zich verbazend over de moeite, die deze zich geven, en denkend, dat, als de groote verkiezingsklok luidt, het nog tijd genoeg is teekenen van leven te geven. Zierikzee, 7 Maart 1904. BRINIO. De man, die te Haarlem bij een horloge maker inbrak en 120 uurwerken buit maakte, is gearresteerd. Bij de dezer dagen te Groningen gehouden cokosveiling was de middenprijs 39 ct. per H.L. Hoogste prijs 46 ct. Op een effectenkantoor te Amsterdam is een tekort in de kas ontdekt van ongeveer twintigduizend gulden. In verband daarmede is een bediende ontslagen. Scène in een hotel te Amsterdam. Één harer lezers schrijft aan de Bred. Ct.: Twee studenten aan de Universiteit te Leiden waren voor een paar dagen in Am sterdam en logeerden in het American-hótel. Na eene uitvoering in den schouwburg bij gewoond en vervolgens eone partij biljart gespeeld te hebben, keerden ze tegen midder nacht, légèrement ému, naar hun hotel terug. Nu wilde het ongeluk, dat ze, zich ver gissende, een verkeerde kamer binnentraden, wier deur, achteloos genoeg, door de bewoonster, een bejaarde dame, ongesloten gelaten was. Deze, in haar eersten slaap opgeschrikt door de wel wat levendige indringers, wier sterk blozend gelaat van onder den slappen vilthoed zeker geen al te geruststellenden indruk op haar maakte, hield hen voor in brekers en ia haar bed knielend, smeekte zij met gevouwen handen «Om 's Hemels wil, heeren, neem alles mee wat ge vindt, maar vermoordt me nietwat ik u bidden mag, laat mo leven I" «Hoe denk je er over", zei ééa der rust verstoorders op barschen toon tot zjja gezel, «zullen we haar dan maar laten leven, of niet «Vooruit dan maar I" antwoordde de ander, minder norsch, en naar het scheen met tegen zin. En blijkbaar «vereend van zin, met on beklemde borst", hief het tweetal aan «Lang zal ze leven (3 X) En in gloria I" (3 X) Een ongemakkelijken schuldenaarTe Ederveen bij Veenendaal woont de boom- kweeker L., die voor eenigen tijd eokele jonge boompjes leverde aan den landbouwer L. Deze beweerde dat het geleverde niet deugde, schoon bij het behield, en weigerde betaling. Do boomkweeker riep daarom de hulp van een deurwaarder in, en spoedig daarop kreeg hij de uitnoodiging van zijn cliënt om het geld, dat hem toekwam, ten diens huize te ontvangen. Nauwelijks was hg echter in het woon vertrek, of de boer sloot alle deuren, bond de kamerdeur met een touw vast en greep een knuppel, waarmede bij zijn in den val gelokten leverancier te lijf wilde. Deze was echter niet vervaard en in de worsteling, die nu aanving, delfde de boer het onderspit. Op zijn moordgeschreeuw kwamen de huis- genooten, die zich vooraf hadden verwijderd, toeloopen met do buren, doch zij konden geen hulp verleenen, daar alle deuren waren afge sloten. Toen de boomkweeker vrijen aftocht had bedongen, opende hij de voordeur. Hij was echter verplicht zich bij een dokter te laten verbinden, terwijl de boer zooveel had gekregeD, dat bij naar bed moest. De ver woesting in het woonvertrek was daarbij zeer groot. Dadelijk na dit gebeurde is de schuld van den boer bij den deurwaarder betaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2