Dinsdag 1 Maart 1904. (525 ieriïizeesclie C o u r a n t). Tweede Blad HIEUWSTIJOlIiGElB. Gemengd Nieuws. „LTJCTOR ET EMERGO" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7970. Directeura. J. DE LOOZE. Redacteuren: j A' FKANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te- adresseeren aan A. FbSnkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. Port-Arthur, 26 Febr. De aanval der Japan8che torpedobooten, in den nacht van den 25sten, werd met goed gevolg afgeelagoD. Van één der torpedobooten sprong de ketel, door een schot uit ééa der kust-batterijen. De volgende bizonderheden vallen nog over het gevecht te melden. De Japansche vloot, bestaande uit 6 be schermde pantserechepen en 4 kruisers, werd aan den gezichteinder gesignaleerd. De Rus sische kruisers »Askold", aBsjan" en »Nowitz" waren binnen de haven. De Japansche torpedobooten naderden tot een afstand van 30 tot '35 kabellengten, om de kruisers te beschieten. De Japansche kruisers scheidden zich van de pantserechepen en maakten jacht op twee Russische torpedobooten, die io de Golobina- bocht kruisten. Één dezer torpedobooten gelukte het, niettegenstaande bet vuur, de vijandelijke linie te doorbreken en de haven te bereiken. De andere stoomde weer terug naar de Golobina-bocht. Des voormiddags te 10| uur had eene hevige vuurwisseliog plaats tusschen de Japansche pantserschepen en de Russische kruisers, die door de kustbatterijen krachtig werden ondersteund. Daar de Japansche strijdmacht aanmerke lijk sterker was dan de Russische, moesten de drie Russische kruisers zich snel terug trekken. Te 11 uur 25 min. hielden de Japanners op met vuren. Te 12 uur 5 min. begonnen de vijandelijke kruisers, die Ruseische torpedobootec achter volgden, te schieten op de kustbatterijen, waarbij het gebrekkig manoeuvreeren der Japanners waargenomen werd. Bg bet keeren kwamen de schepen zóó diebt by elkaar, dat men het inslaan der Russische schoten zien kon. De by het fort Bjelywal gestrande Japan sche torpedoboot behoorde, naar men gelooft, tot het escorte van de brander-flotille, die in den nacht van 23 op 24 Februari de haven wilde afsluiten. Tokio, 27 Febr. Een verdrag van bond genootschap tusschen Japan en Korea is Dinsdag 1.1. onderteekend. Het waarborgt de onafhankelykheid en de onaantastbaarheid van Korea en verzekert aan Korea de hulp van Japan by de hervorming van het binnen- landsch bestuur. St.-Petersburg, 27 Febr. Officieel wordt Een telegram van admiraal Alexejef aan den czaar, gedateerd van gisteren, luidt: Woensdag 11. kruisten voor Port-Arthur 17 vijandelijke oorlogsschepen, zijnde 12 torpedobooten en stoombooten, die zich buiten het bereik der Russische kanonnen bielden. Op denzelfden dag verlieten de kruisers »Bojan", vAskold" en »Nowik" de reede. Met den laataten keerden onze torpedobooten uit de Golobina-bocht naar Port-Arthur terug. Twee Japansche kruisers hadden zich tegen de »Nowak" gekeerd, doch bleven op verren afstand, 's Avonds kwamen onze kruisers weer op de reede. In den nacht van Woensdag op Donderdag gingen onze torpedobooten in volle zee en tegelijkertyd verschenen weer Japansche torpedobooten op de reede. De »Retvisan" en de kustbatterijen vuurden er op. De achttiende battery meldt, dat zij een vijande lijke torpedoboot in den grond geschoten heeft. Om 9 uur in don morgen waren in de veite van bet eskader 14 schepen zichtbaar. Aan boord van do vijandelijke stooraschepon, die by den aanval in den nacht van Dinsdag op Woensdag verongelukt zyn, zijn kaarten gevonden van Port-Arthur, van Port-Adams en van de Gele Zee. Op het brandende stoomschip zyo geleiddraden van een electrische battery ontdekt. De draden zyn door Russische mynleggers afgesneden en de brand is gebluscht. In de vtheoria", welke de Japansche soldaten moeten leeren, komen o. a. de volgende vragen en antwoorden voor: j>Wie is uw meester? De Keizer. Waaruit bestaat de militaire geest! Uit gehoorzaamheid en zelfopoffering. »Waarin bestaat de hoogste dapperheid Ia het voorwaarts gaan tegen de overmacht in. »Wat is mindere dapperheid? Zich bepalen tot kleinigheden en toegeven aan ruwe opwelliogen. »Wat ie het rood van uw vlag? Het bloed van den soldaat, dat by op het slagveld heeft vergoten. »Wat blijft er over van den soldaat na zyn dood? De roem". Amerika. New-York, 26 Febr. Te Rochester, een stad in den staat New-York, is een geweldige brand uitgebroken. Zyn oorzaak is een defect in de electrisohe leiding van het beneden-terrein, die diende om de lift ia beweging te brengen. Daardoor ontstond kortsluiting, en zoo werd deze kleine aanleiding de oorzaak van den geweldigen brand, die heele huizenblokken vernield heeft en Diet minder dan 25 millioen dollar schade hoeft toegebraoht aan het mooiste gedeelte der stad. Gelukkig draaide de wind bijtijds óm nog grooter onheil te voorkomen. Ook hier heeft het dynamiet dienst moeten doen, om door het laten springen van eenigo groote gebouwen, het vuur ia zija voortgang te stuiten. Een bemestingsproef op Haver. Haver is onder de voornaamste landbouw gewassen één van die, welke vaak het stief- moederlijkst bemest worden. In vele streken geeft men dit gewas bijna nooit een volledige bemesting, en vele landbouwers vinden het verloren geld om het haverland een stikstof bemesting te geveD. Dat is jammer, want bij een krachtige bemesting kan ook bij haver de overwinst zeer groot zijn. Dat bewijst o. a. de volgende proef, die genomen is op lichten kleigrond. Het doel der proef was, te onder zoeken, in hoeverre een matige bemesting met Chili-Salpeter aan haver op lichten grond loonend is. Ziehier een overzicht van het proefveld "53 5 W <5 W Oh W Oh O K H c» H a 05 CO - 8.-3 5 3 X CO O W d a fcd 8 8 8 CO co 00 Het Kaïoiet werd in 't najaar op het veld gebracht, het Superphosphaat werd eenigeu tijd vóór de haver uitgestrooid, en net Chili- Salpeter werd gegeven als overbemesting. De Probsteier-haver werd op 28 April bij gunstig weêr met de machine gezaaid. Het gewas kwam begin Mei goed boven en groeide verder gunstig op. Half Augustus werd de haver bij gunstig weêr geoogst, en gaf bovengenoemde opbrengst. Deze opbrengst is verkregen door de waarde van het stroo te nemen op f 20 per 1000 K.G., en van het graan lste soort op f7 en voor de 2de soort op f 5 per 100 K.G. Het Hectoliter-gewicht van de haver lste soort bedroeg 45 K.G., en van die der 2de soort 20 K.G. De betrokken rijks-landbouwleeraar teekent hierbij aan„Uit deze proefneming blijkt, dat Superphosphaat alleen niet gewerkt heeft. De bemesting op perceel I, waar Superphosphaat en Chili-Salpeter gegeven is, heeft een goede meer-opbrengst geleverd; deze combinatie van meststoffen heeft op de haver uitstekend gewerkt". Overwegende, dat de haver zoo vaak nuchter gezaaid wordt, heb ik deze Droef nog eens opgeschreven, om daaruit te laten zien, dat Chili-Salpeter ook bij haver op zijn plaats is. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Japanners in Berlijn. Oerujas 'O Fobruaii 1901 Waar men komt, in besloten kring of open baar „Lokal", overal is de plotseling uitgebroken oorlog tusschen Rusland en Japan het onder werp van alle gesprekken. Yoor de politieke tinnegieters aan den Stammtisch in de Stamm- kneipe is een heerlijke tijd aangebroken. Onder het genot van een schuimende „Weisse", het prikkelende lichte bier, dat uit bokalen, zoo groot als een kompotschaal, of uit ronde glazen bakken met rechte wanden wordt gedronken, disputeeren de gasten in de ouder- wetsche Weissbierkneipen", en de tallooze „De8tillen" op de hoeken der straten over de kaneen van den oorlog, waarbij de dikke eigenaar zich niet onbetuigd laat. In de voor namere lokalen, de bierpaleizen, waar „echtes" bier wordt getapt, in de tallooze café's en wijure8taurants kan men dezelfde beschouwiogen hooren, met het eenige verschil, dat de ge sprekken hier niet gevoerd worden in het krachtige, schilderachtige Berlijnsche argot met zijn leuke uitdrukkingen en permanente zonden tegen de taalregels. Van alle bladen was het natuurlijk weer de Lokalanzeigerdie Zondagnamiddag het eerst met het bericht van het afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Rusland en Japan voor den dag kwam. Zeer waarschijnlijk zullen de overige bladen evengoed hiervan bericht hebben ontvangen. Zij gaven zich echter niet de moeite, nóch hadden zij er de kosten voor over hun publiek van het belang rijk nieuws door middel van een extra-blad in kennis te stellen. In de „Finigkeit" is de geheel op Amerikaansche leest geschoeide Lokalanzeiger al zijn Berlijnsche collega's, zijn buurman, het Tageblatt, in kluis, de baas. Wanneer hij meent, de overige bladen met een of ander belangrijk nieuws een vlieg te kunnen afvangen, zijn hem geen kosten te veel. Onmiddellijk worden dan extra-bladen gedrukt, en in honderdduizende exemplaren in alle stadswijken gratis verspreid. Dientengevolge was het blad bij alle gewichtige gebeurtenissen der laatste jaren steeds het eerst met zijn berichten, waaraan het dan ook zijn enorme verspreiding in Berlijn te danken heeft Daar de Lokalanzeiger echter zeer sterk officieus gekleurd is, zijn vele lezers tevens nog op een zuiver partijblad geabonneerd. De Berlijner is evenals de Hollander op één of meer bladen geabonneerd, en koopt niet, zooals de Parijzenaar en de Londenaar, 's morgens en 's avonds op straat nu eens deze dan gene courant. Zelfs studenten houden hier hun lijfblad; de „kleine man" is even eens doorgaans op een goedkoop volksblad, meestal op den spotgoedkoopen, neutralen Morgenpost, of, wanneer hij socialist is, op den Vorwarts geabonneerd. Dit neemt niet weg, dat de kiosken en de venters van dagbladen op drukke punten, waar veel trams passeeren, als Potsdamer-Plafz of Potsdamer-Brücke, Unter den Linden, kruispunt Friedrich- eu Leipziger-Strasse, nu goede zaken maken, vooral in den achtermiddag, kort na 5 uur, wanneer de avondbladen juist zijn uitgekomen. Dan gaan in deze dagen de nummers, nog vochtig van de pers, met de nieuwste berichten van het oorlogsterrein, „weg wie warme Semmel". Wat de houding harer burgers ten opzichte van vreemdelingen betreft, is Berlijn een echte wereldstad geworden. Oosterlingen in hunne schilderachtige drachten, Arabieren in burnous, Indiërs in tulban en heupdoek, Chineezen in kleurige zijden rokken, worden hier niet lastig gevallen door een nieuwsgierig publiek, zooals in Amsterdam. Men neemt absoluut geen notitie van hen. In het drukste gewoel van de Friedrich- of Leipziger-Strasse kan men dikwijls allerlei eastische figuren zich een weg zien banen door de menigte, zonder dat de voorbijgangers zich zelfs omdraaien om de vreemde personages even na te zien. Men heeft daarvoor geen tijd. Van najouwen, met straatvuil gooien en dergelijke lieflijkheden meer, door opdringende, lastige straatjongens is hier geen sprake. Misschien is dit gunstige verschijnsel voor een deel het gevolg van het gevoel voor orde en subordinatie, dat den Duitscher is aangeboren. Waar men vreemdelingen, die zich in hunne bonte nationale kleederdrachten op straat ver- toonen, volkomen ongemoeid laat, is het te begrijpen, dat Oosterlingen zich hier spoedig op hun gemak moetcu gevoelen, niet het minst Oosterlingen als de Japanners, die in alles de Europeanen trachten na te volgen, en zich steeds in Weetersche kleederdracht in het publiek vertoonen. Sinds 20, 25 jaar, is Duitschland, speciaal Berlijn, het Mekka, waarheen Japan zijn intellektueele zonen zendt, om hier Westersche kennis en beschaving op te doen. De tijden zijn helaas voorbij, dat Holland hiertoe in de eerste plaats in aan merking zou komen. Ofschoon volgens statistieke gegevens zich in heel Duitschland nauwelijks 200 Japanners ophouden, zou men meenen, dat hun aantal veel grooter moet zijn; hier in Berlijn, vooral in het Westen, kan men overal de kleine, lenige kereltjes aantreffen, steeds tirés quatra t épingles, naar den laatsten smaak gekleed, de raeesten leelijk als de nacht, met pittige, intelligente oogjes, die alles scherp opnemen, en met ijle uitgerafelde snorren. Bijna allen j beschikken over ruime geldmiddelen, en studeeren hier deels voor eigen rekening, deels voor rekening van hunne regeering, welke j natuurlijk een zorgvuldige keus heeft gedaan, en uitsluitend ontwikkelde en intelligente zonen van Jong-Japan naar het verre Westen uitzond. Vooral van technische vakken en de medische wetenschap maken de hier ver blijf houdende Japanners hun studie. Waar nieuwe uitvindingen worden beproefd of proef tochten worden ondernomen, kan men zeker zijn, steeds één of meerdere Japanners aan te treffen. Ook op militair gebied is Duitschland de alma mater voor de weet- en nieuwsgierige Japanners. Hier in Berlijn zijn voortdurend verscheidene Japansche officieren, die hunne zwarte uniform met breede gele biezen blijven dragen, gedetacheerd bij verschillende wapens en bizondere kursussen, Artillerieschule en dergelijke. De Japansche torpedobooten, welke in den nacht de Russische pantser-kolossen overvielen, en buiten gevecht stelden, waren geleverd door de speciale torpedoboot-werf „Schichau" in Dantzig. Cherchez la femme. Het beste bewijs voor het feit, dat de zonen uit het land der geisha's en chri8anthemen het vermogen bezitten, zich in een totaal vreemde omgeving spoedig te acclimatiseeren, wordt zeker geleverd door hun verhouding tot de Berlijnsche schoonen. Dit is te opmerkelijker, waar de vrouwen van hun eigen ras ook nu nog in hun oog zeer laag staan. Telkens, wanneer ik als gast deel nam aan één der feesten van de Duitsch- Japansche Vereeniging „Wa - Daku - Kai", amuseerde ik me over de chevalereske wijze, waarop de Japansche gastheeren, die zich voor deze gelegenheid nog eens in hunne schilder achtige Kimono's hadden gestoken, de honneurs waarnamen jegens de aanwezige dames. Om gekeerd lieten deze zich door de leelijke gezichten met de hooge jukbeenderen en schuine oogen niet afschrikken, en waren een en al lieftalligheid. Men kon Japanners, die weinig gevoel hebben voor muziek, zien rond springen met blonde Berlijnsche schoonen op de tonen van een flolte Walsch, of plechtige strijkages zien maken in een deftige Lancier. Het navolgings- en aanpassings-vermogen van den modernen Japanner is phenomenaal. Onder de aanwezigen op het laatste feest van „Wa - Daku - Kai", waarbij ik tegenwoordig was, en dat opgeluisterd werd door de aan wezigheid van den beroemden Virchow, en de beroemde Japansche „Duse", Sada Yallo, waren enkele grijze koppen, die reeds vol wassen waren, toen de geweldige verandering in hun vaderland plaats greep. In hoeverre deze ouderen en de groote massa van het volk, die plotseling, goedschiks, kwaadschiks, de Westersche beschaving als een mantel omhingen, zich met de kuituur van het Kau- kasische ras ook werkelijk vereenzelvigd hebben, zal wel tijdens en na den oorlog blijken. Ook bij andere kategorieën der Berlijnsche „holde Weiblichkeit" hebben de hier verblijf houdende Japanners niet te klagen over animo siteit of afkeer. Integendeel. De dametjes voelen zich tot hen aangetrokken. Wanneer het werk is afgelonpen, behoort een Japansche „Iemand", arm in arm met een Berlijnsche „Iemandindie nog een paar uur te voren als winkeljuffrouw of confektioneuze fungeerde, niet tot de zeldzaamheden. De meeste Japanners voelen veel voor een ménage deux, en daar zij doorgaans over het noodige „kleingeld" beschikken, zijn de partners wel te vinden. Onder de groote massa, vooral onder de lagere klassen, welke zich in hoofdzaak door de fel-anti-Russi8ch gezinde Vorwdrts laten inspireeren, is de sympathie hier ontegen zeggelijk aan de zijde der Japanners. Men sympathiseert onwillekeurig eerder met David dan met Goliath. De Berlijnsche schooljeugd, welke tijdens den Boerenoorlog steeds de „Engelschen" onbarmhartig in de pan hakte, oefent zich nu in een nieuw oorlogsspel „Russen en Japanners". Evenals haar sym pathie eertijds absoluut aan de zijde der Boeren was, is de jeugd nu een eu al geest drift voor de Japanners. Dat de „Russen" dientengevolge telkens „het onderspit moeten delven", is duidelijk. Of echter onder het publiek zij, die nog verder zien dan hun neus lang is, zich ook onvoorwaardelijk aan de zijde der Japanners scharen, is een andere vraag. K. te Arnhem werd opgegraven op ver moeden van vergiftiging, heeft aan het lioht gebracht, dat absoluut niets van vergiftiging is gebleken. Te Ter Apel (Groningen) heeft op de boerderij van de wed. Wijnbole een treurig ODgeluk plaats gehad Terwijl men met de machine bezig was te dorechen, geraakte de dochter des buizes, die in de nabijheid der machine heur haar stond te reinigen, met bet natte haar aan de drijf- stang, waardoor het om de staDg wond. Haar broer, die in allerijl toesprong, mocht het wel gelukken haar onmiddellijk er af te scheuren, doch in treurigen toestand. Het geheele met haar begroeide gedeelte van het hoofd, als mede het voorhoofd werd geheel en al ont veld en ontvleeocht en zelfs het oor van het hoofd gescheurd. De toestand van de ongelukkige is be- denkeiijk. Hermann Lichtenstein, de eigenaar der bekende groote pianofabriek, is in zyo bureau, dat in de drukste wijk van Frankfort ligt, vermoord gevonden. Te Emden zyn by een brand, ten huize van een koopmaneen dienstmeisje en vier kinderen om het leven gekomen. Een 13 jarig meisje, hetwelk uit een venster sprong, werd zwaar gewond. De »HoDd-mensch" Jojo, die by Barnum te zien was, eigenlijk Theodoor Petroff geheeten is onlangs te Saloniki aan long- ontstekiug overleden. Te Maidstone (Eng. graafschap Kent) zyn de vrouw en de twee doobters 20 en 13 jaren oud van den veilinghouder Tootell vermoord met afgesneden balzen io hare woning aan don ^London road" gevonden. De heer Tootell is spoorloos verdwenen en in den zak van zyn chambercloak, welke in de slaapkamer hing, vond men een met bloed bevlekt scheermes. Volgens een nader bericht is het lijk van den heer Tootell uit de Medway opgehaald. Hij is vermoedelyk de moordenaar geweest. Te San Pier da Remo, by Godus, heeft men, in een uit Milaan komenden spoortrein een passagier, een apotheker uit Susa, ver moord gevondeD. De Dog onbekende moordenaar heeft hem blijkbaar beroofd van een som van 35,000 lire, welke hij bij zich had, hoewel weder anderon hier aan een wraakneming denken. ftPVEBfËIITIEI». Heden herdenkt onze geliefde Vader ZEGER VAN DE VELDE zyn 80sten Geboortedag, in het genot van eene goede gezondheid en werkkracht en tevens in bet bezit zijner Echtgenoote, 6 gehuwde Kinderen, 33 Kleinkinderen en 2 Achterkleinkinderen. Scherpenisse, 4 Maart 1904. Namens zijne dankbare Vrouw, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. VAN DE VELDE. Heden morgen werd ons hart opnieuw getroffen, door het overlijden van onze zeer geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster Tannetje Blom, Weduwe van den Heer Adriaan Steur in den ouderdom van 27 jaren en 15 dagen, na een langdurig doch hoogst geduldig lijden. Zwaar is voor ons wederom deze slag. Burgh, 24 Februari 1904. P. BLOM Az., Kinderen en Behuwdkind. Het nu afgeloopen deskundig onderzoek van het lyk eener dame, dat eenige maanden Stoomzaivelfabriek te Zonnemaire, met filiaal te Baamttede. Q.H. VEEHOUDERSdie genegen zijn hunne Helk te leveren, wordt proef tijd van levering toegestaan. Voorwaarden op aanvrage te bekomen. Indion noodzakelijk, worden nieuwe Melk- ritten aangelegd. W. J. MULDER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5