ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag i Maart 1904. (Z i e r i li z e e s c li e Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Verpachting Grasgewas. HALFVASTENMARKT. Algemeen Overzicht. HEUWSTUDIHGEH. Uit Stad sw Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG es ZATERDAG. De prije per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. - No 7970 Dlreoteura. I. DB LOOZB. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nienwB. Redacteuren: f FR™L' Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterl^k tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor het gedurende het jaar 1904 pachten van een der volgende perceelen grasgewas: 10. dat in de Wandeling tusschen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort, met uitzondering van het voor lijnbaan gebruikte gedeelte; 2°. het gedeelte der lijnbaan van af het Jannewekken tot aan het einde der lijnbaan; 3°. het gedeelte der onder No. 1 genoemde Wandeling, dat voor lijnbaan wordt gebruikt, van de werkloods af tot aan het Jannewekken; 40. de Wandeling tusschen de Nobelpoort en de Zuid- wellebrug; 5°. de Wandeling van de Zuidwellebrug al tot aan de Westbrug, met inbegrip van de zijkanten langs de Karnemelksvaart; 0°. de Wandeling van de Westbrug af tot aan het hek bij de HoofJpoortstraat; 7°. de perken buiten de Nobelpoort en het grasgewas aan den slootkant van den Blokweg; 8°. het terrein aan de Noordzijde van het Sas; en 9°. het grasgewas aan den grachtkant van den Gracht- weg, van de Noordhavenpoort tot aan de Westbrug behooren zichonder opgaaf der door hen te bieden pachtsom, vóór Zaterdag den 5 Maart a.s». schriftelijk te wenden tot den Burgemeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijlische Halfvasten- markt op Donderdag1 don ÏO Maart e.k. alhier zal gehouden worden, en dat de stand plaatsen voor kramen zullen zgn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzee, den 29 Februari 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het op initiatief van den Keizer aller Russen ingestelde Hof van Arbitrage, dat to 's-Gravenhage zijn zetel heeft gevestigd, heeft uitspraak gedaan over het Venezolaanache geschil. Tot opfrissching van het geheugen deelen wij kortelijk den aard van dit geschil medo. Verschillende industriëele ondernemingen in onderscheidene landen van Europa hadden van de regeering van Venezola geld te vorderen, dat zij maar niet binnen konden krijgen. Dit had diplomatieke tueschenkomst ten gevolge. En toen ook deze geen gunstig resultaat opleverde, zonden Duitschland en Engelaud oorlogsschepen naar de Venezo laanache havens, teneinde door een blokkade de regeering van Venezola tot een nakoming harer fioantiëelo verplichtingen te noodzaken. Italië sloot zich kort daarop bij deze vloot- demonstratie heel dapperlijk aan. Dit hard handig middel had het gewenschte gevolg. De regeeriüg van Venezola verklaarde zich bereid, daar zij geen gereede contanten tot haar beschikking had, om dertig procent der douanen-inkomsten van één der voornaamste havens als afbetalingssom af te staan. Na deze bereidverklaring werd de blokkade opgeheven. Maar nu deed zich een ander geschil voor. Venezola wilde al zijn crediteuren, in welk land die ook mochten wonen, ten aanzien van de voldoening hunner vorderingen op voet van gelijkheid behandelen. Hiertegen nu kwamen de drie staten, die aan de blok kade hadden deelgenomen, in verzet. Zij meenden, dat door hun vlootdemonstratie, waar door zij de afdoening van de schuld hadden afgedwongen, de pretenties van hun onder danen preferent waren. Het lag niet in hun bedoeling de kastanjes voor anderen uit het vuur te halen. Hot hierover ontstaan geschil werd aan de beslissing van het Haagsohe Arbitragehof onderworpen, die de drie ge blokkeerd hebbende staten volkomen in het gelijk stelde, zoodat de crediteuren van de landen, die geen geweld gebezigd hebben, eerst betaald zullen worden, als de preferent verklaarde schuldeischers zullen voldaan zijn. De vraag rijst, of deze uitspraak wel in overeenstemming is te brengen met het wezen van het Arbitragehof, dat op het oorlogs geweld den stempel van zijn sanctie drukt. Niet alleen de uitspraak, maar ook de rede, waarmede dd zitting van het Arbitragehof gesloten werd, heeft algemeen de aandacht getrokken. De voorzitter, Graaf Moerawieff, die Minister van Justitie in Rusland is, sprak namelijk o. a. zijn vertrouwen uit, dat de Voorzienigheid een onderscheid zou maken tusschen het recht en de ongegronde aan spraken. Die taal, die niet getuigt van on partijdigheid, heeft menigeen verbaasd. Men meende, dat hier niet eprak de boren staten n volken verheven voorzitter van het Arbitragehof, maar de op Japan fel gebeten Russische Minister van Justitie. Niet te ver wonderen is hot dan ook, dat do Jspanscho gezant, toen hem de iohoud der sluitingeredo werd mcu,-gedeeld, zijn regeering te Tokio daarvan op do hoogte etolde, haar verzoekend hem instruction te willen geven, hoe verder in deze te handelen. Op het oogenblik, dat wij dit Overzicht schrijven, zijn telegrammen ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansche vloot bi) iort-Arthur een nederlaag heeft geleden, die nog wel van dien aard zou zijn, dat vier pantaereehepen in don grond werden geboord. J kbnuen dit bericht niet voor geloof waardig aannemen. Want was er iets van aan, dan hadde de opperbevelhebber van het Russische leger te Port-Arthur zich wel gehaast dit heuglijk nieuwe dadelgk naar Petersburg te seiuen, al ware het alleen om den ongunetigon indruk, door de geiedene verliezen teweeggebracht, eenigszine uit te wisschen. Wel is het mogelijk, dat de Japanners vruchtelooa beproefd hebben aan den ingang van de haven vao Port-Arthur atoombooton te doen zinken, teneinde de naven te versperren, zoodat do Russische vloot er mot meer uit kan. Wel is het mogelyk, dat die poging door de waakzanm- Tau 6e Ruesische vloot verijdeld is geworden. Maar dit is nog geen nederlaag. Iutussohen schijnt Rusland's regeering Ir ernstig aan te denken het Zwarte Zee-cakader door de Straat der Dardanellen ter versterkiog naar de Aziatiache wateren te zenden. Uiertoe zou noodig wezen de uitdrukkelijke of stil zwijgende toestemming van den Sultan van lurkije, die in ruil van Ruslands preseie Bulgarije zoet en mak te maken, did wel vermenen zal, al mooht Engeland ook wnt zuur kijken. Sedert don Krim-ooriog toch i„ I806, dien Engeland on Frankrgk met Rus land met goed gevolg voerden, mag Rusland de Straat der Dardanellen niet pasaeeren. óelffl mocht bij niet eens een vloot in de Zwarte Zee hebben. Maar dit laatste verbod heeft hij zelf in 1870, toen Frankrijk en Duitschland met elkaar in oorlog waren van nul en geenerlei waardo verklaard. Vallen er dus geen zeeslagen te vermelden, ook een veldslag i, nog niet geleverd. Wel zjjn ook de Russen Korea bmnengedrongeo, zoodat vermoedelijk dit rijk het toooeel van den worstelstrijd zal worden, die over den uitslag van dezen grooten oorlog boslieseo moet Reeds hebben de vooruitgeschoven Kozakken een Japansche afdeeling van acht man, die op verkenning uit was, ontmoet en natuurlijk gevangen gemaakt. Uok hebben de Russen drie vermomde Japansche officieren geval die het gevaarlijke plan hadden den goed' bewaakten spoorweg van Port-Arthur naar Mukden op te blazen. Een krijgsraad ver oordeelde hen tot den etrop, en binnen vier- en-twintig uur na de uitspraak word het Russische vonnis geëxecuteerd. De Figaro, het bekende Fransche blad publiceert dat in 1898, toen over de Faehoda- kwestie tusecben Frankrijk en Engeland een oorlog dreigde, Rualaod verklaard zoude hebben: vals gij vecht, vechten wij medo" He is mogelijk, dat, wat de Figaro mede deelt, juist is, maar bet komt ons niet waar schijnlijk voor. Indien toch Frankrijk op Rusland had kunnen rekenen, dan ware het deetgde met in zgn scbejp teruggekropen, maar had, eteunend op Rusland'a maritieme medewerking, den strijd wel begonnen. De openbaarmaking van hetgeen Rusland had willen doen, indien het tot een oorlog met Engeland gekomen ware, dient om het Fransche volk welwilleod voor Rusland te stemmen. Een groot deel der natie toch dat in de alliantie met Rusland geen politiek voordeel, maar wel materieel nadeel ziet is ten aanzien van dit rijk vrij onverschillig gestemd. Alleen de nationalisten, en zij, die hun geld in Russische fondeen belegd hebben zgn Russophilen. De eersten zijn het om politieke beweegredenen, de laatsten uit fioantiëel belang. Den aard van dit belang kan men begrijpen, wanneer men weet, dat zes milliard Russische staatspapieren in Fransche handen zgn. De Spaansche regeoring beeft een deel van het leger gemobiliseerd, vermoedelijk uit vrees voor oen republikeiosohe samenzwering De ontevredenheid in dit rijk heeft zulke onrustbarende afmetingen aangenomen, dat de regeeriog zich genoopt hDeft gezien militaire maatregelen te nemen, teneinde een revolutie, die leiden zou tot een omverwerping van het Koningsohap, te voorkomen. Wegens gebrek aan plaatsruimte is dit Orerzicht Vrijdag blijv* i 'iggen. In den poKtiekon toestand is sedert geen uoomeus- waardige verandering gekomen. Alleen blijkt uit de sedert ingekomene oorlogsberichten, dat de Japannors met hun branders beoogd hebben de haven van Port-Arthur te ver sperren, teneinde de in de haven liggende Russische oorlogsschepen te beletten zee te kiezen, zoodat zij tot werkeloosheid gedoemd zijn. Het zal nog moeten blijken, of deze toeleg al of niet ot slechts ten deele gelukt is. Nedarland. Deventer, 27 Febr. Vrijdagmorgen reden alhier na een conferentie bij den kassier mr. E. Vermeer, de heeren mr. J. E. Henny, lid van den Raad van State, J. van Hoboken uit Rotterdam, dr. S. Ëirnie uit Rotterdam, en diens broeder uit Iodië in een rijtuig met twee paarden van den heer Vermeer. In de Polstraat sloegen de paarden op hol. De beide heeren Birnie sprongen er uit. Op den Brink viel de koetsier ongedeerd van den bok. Voor de Waag werd de vaart gestuit door een groentenkar. Het rijtuig sloeg om en de paarden vielen. Door de talrijke marktbezoekers werden de over gebleven heeren uit hun netelige positie verloBt. Zij hadden geen letsel, doch een hevigen schrik gekregen. Eén paard heeft vermoede lijk een voorpoot gebroken. De heeren keerden te voet naar den heer Vermeer terug, waar spoedig dr. Van Delden kwam om do gevolgen van den schrik te keeren. Rijtuig en groentenkar zijn bijna verbrijzeld. Er boerschte een groote conster natie onder de groentenvrouwen. Amsterdam, 27 Febr. Maandag a.e. zal de eerste ploeg van diamantbewerkers, ter sterkte van 300 man, naar Antwerpen ver trekken. Door hunne kameraden aldaar worden zij op eenigezias feestelijke wijze ontvangen. Utrecht, 27 Febr. Een droevig ODgeval had te De Bilt plaats. Vrouw D. bracht een bezoek san haar overbuur en schoonzuster, om te zien hoe het een ziek kind maakte. Haar drie kinderen bleven daardoor een oogenblik alleen in de wooing achter, één van bijna 3 jaar, ééa van 15 maanden en één te bed van ruim 3 maanden. Nu schijnt dat het 3-jarig kind gedurende de afwezig heid van de moeder op het bedje van het jongste broertje is gekropen en boven op hem is gaan liggen. Toen de moeder thuis kwam, vond zij haar jongste kind dood, vermoedelijk gestikt, doordat het 3-jarig kind er bovenop lag. 's-Gravenhage, 27 Febr. Door de regeering is aan de Tweede Kamer eene wijziging en aanvulling ingezonden op het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Die voor gestelde wijzigingen hebben alle de strekking om in de redactie van eenige artikelen ver betering aan te brengen. Waar het nader gewijzigd ontwerp van wet de gelegenheid opent tot vestiging van bizondere leerstoelen aan de technische hoogeschool, is bet wenscbelijk te bepalen, dat het onderwijs in die vakken, genoemd in art. 32d, ®van regeerings-wege" moet gegeven worden. De woorden nvan rijkswege" zgn daarom in het desbetreffend artikel ingevoegd, terwijl andere wijzigingen dienen om onzekerheid weg te nemen. Op zijn verzoek om instructiën heeft de Japansche regeering den gezant alhier belast bij den president van den administratieraad van het Hof van Arbitrage protest in te leveren tegen Mourawieff's rede Dat protest zal alsdan aan de Mogendheden worden medegedeeld. Rotterdam, 27 Febr. Door den curator, door de rechtbank alhier benoemd in de faillissementen van de Handelsbank en de Maatschappij Maaslandwerd hedenmorgen een onderzoek ingesteld in de kantoren dier Maatschappijen aan den Noordblaak en op het Witte Huis, en werden de boeken en bescheiden in beslag genomen. Tilburg, 27 Febr. Vrouw V., die poogde haar beschonken man te doen verdrinken, is door de maréohauseées overgebracht naar het huis van bewariüg te Breda. Zierikzee, 29 Febr. Vrijdagavond ver gaderde ten huize van mej. de wed. Kanaar de .Vereemging tot opriohting en de instand houding van de Ambachtsschool". Nadat do vergadering door den voorzitter, den heer J A. de Bruyoe, geopend was, werden de notulen door deo secretaris, den heer jhr. K. R. L. de Muralt, voorgelezen, die met een kleine wijziging werden goedgekeurd. Hierop werd do rekeniDg in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Van Schelven en I. J. v. d. Have. Deze com missie zag de rekening mot de bescheiden na, en adviseerde tot goedkeuring er van, in ontvang tot een bedrag van f 3277.506, en in uitgaaf tot ood som van f 3197.31, zoodat het batig saldo f 80.195 bedraagt. De be zittingen hadden een waarde van f 2860 21, terwijl de Voreeniging nog f 500 schuld had! Het batig saldo van het pensioenfonds, groot f 140 65, was op de Spaarbank alhier belegd. Conform het advies der commissie werd de rekening onder dankbetuiging aan den penning meester, den heer Leupen, voor zijn uitnemend en nchtig beheer goedgekeurd, nadat de heer Anker zijn bevreemding had te kennen gegeven, dat het voor de Ambachtsschool benoodigd ijzer van olders betrokken werd. Hij meende, dat aan een ingezetene, wanneer deze, wat prijs en qualiteit betreft, con- ourreeren kan, de voorkeur ten aanzien van de leverantie moest gegeven worden. Vervolgens werd door den heer jhr. R. R. L. de Muralt het jaarverslag uitgebracht, waarin do lotgevallen der Vereeniging ge durende het afgeloopen jaar vermeld werden. Er bleek uit, dat het ledental stationair gebleven is. Onder dankzegging aan den secretaris, werd dit jaarverslag vastgesteld. Wegens het vertrek van den heer J. H. Ocht- man Sz., aan wiens verdiensten door den voor zitter hulde gebracht werd, was een vacature in het bestuur ontstaan. Ter voorziening hierin werden door het bestuur aanbevolen de heeren H. J. van Dijke en M. van der Linden. Beide heeren vereenigden op zich een gelijk aantal stemmen, zoodat volgens het reglement het lot beslissen moet. Fortuna was hier den heer M. van der Linden gunstig, die over de aanneming der benoeming nog niet dadelijk beslissen kaD. De voorzitter deelt alsnu medo, hoe het mot de to stichten Ambachtsschool geschapen staat. Den 30aten October moeten de lokalen voor de Burgeravondschool gereed zijn. Om dit mogelijk te maken, wil het Bestuur zich in het bezit Btellen van het terrein in het Vrije, dat aan den heer Olivier toebehoorde, die 4730 vierkante Meter voor den prijs van f 1240 hiervoor heeft afgestaan. Een aanbe steding is er reeds geweest. Maar er zal op den 29sten Februari een herbesteding plaats hebben. Het Bestuur vraagt aan de Ver gadering haar te machtigen den grond te koopen, en voorts al datgene te doen, wat ▼oor de totstandkoming van de zaak zal noodig blijken. Op de vraag van den heer W. C. de Crane, die zegt in hoantiëele zaken zwaar tillend te zijn, of er wel rekening mede is gehouden, dat de som, die het rijk voor de aanschaffing van de hulpmiddelen heeft toe gestaan, niet voldoende is, antwoordt de voorzitter, dat het Bestuur bij de bpgrooting daarvan eenigszins ruim gerekend heeft. Daarbij komt, dat het verschil tusschen het aange vraagde en toegestane slechts f 50 beloopt. De heer Anker vraagt, of reeds besloten is tot den aanleg van een gasmotor. In ver band met de omstandigheid, dat de lokaliteiten moeten verwarmd worden, en dat de nieuwste methode biervoor is verwarmingsbuizen, acht hij een stoommachine wenscbelijk. Aan de discussie, die hierover ontstond, namen deel de heeren De MuraltSlot Koole, en de voorzitter. De laatste zegt, dat deze zaak niet in het bestek is opgenomen, zoodat daarover later nog kan gesproken worden. Neen, zegt de heer Slot, als men een centrale verwarming wil aanbrengen, dan moet men daartoe besluiten, voordat men het gebouw zet. De voorzitter zegt, dat men rekening moet houden met de fioantiën. De heer Koole merkt op, dat voor een centrale verwarming de tijd, waarop deze noodig is, te kort is. Voor ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen ia een centrale ver warming goed. Na nog eenige discussie, werd aan het Restaur de door den voorzitter gevraagde rioot Ver'6e"d' dio hi6roP do "fgadering -— Op de lijst van aanbeveling ter ver vulling der vacature van kantonrechter te □cboonhoven komt o. a. voor mr. C. de Witt te Zierikzee*"' Sr'ffier het kaot°°gerecht Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg ter standplaats de gemeente Goes, de 'heer J. Jrilaar, cand.-notaris aldaar. beschikking van den minister van justitie is, met iDgang van 4 April a.s., aan den districts commandant, tevens inspecteur der rijksveldwacht in het 5de district V. J. W. van Geuns te Middelburg, aangewezen het Arnhem'"0' rijksveldwacht, standplaats Omtrent het voor Zeeland en Noord- Brabant op te richten krankzinnigengesticht vernemen wij, dat de onderhandelingen over een terrein nog worden voortgezet. Men heeft zeer geschikte en uitmuntend gelegen gronden daarvoor op het oog Spoedig zullen de in bewerking zjjnde plannen en begrootingen gereed zijn en' het publiek tot deelnemieg in het maatschappelijk kapitaal wordea uitgenoodigd. Er heeft zioh eeu comité gevormd dat pogingen aanwendt om voor Zeeland een stichting te verkrijgen tot christelijke verzorging van krankzinnigen. Voorzitter daarvan ia de heer J. H. Donner predikant bij de Geref. Gem. te Nieuwdorp.' In het begin vau het jaar ontstond aan den oever van dea Perkpolder, eal. waterschap Walsoorden, een oeverafschui.ing, die op zich zelve vsn niet veel beteekenis was, maar waardoor bet gevaar ontstond, dat bij nog een afschuiving, slechts eenige meters oost waarts, wel eens een gedeelte van den zeedijk kon medeschuiven of een doorbraak kon ontstaan, aangezien daar geen voorland (oever) meer is, en de laagwaterlijn in den dijketeen langs de steenglooiingwerken is gelegen. Dit deed het bestuur besluiten eenige maatregelen te ontwerpen tot het aanbrengen van oeverwerken. Hot hiervoor ontworpen plan zal binnen een niet lang tijdsverloop aan den dijkraad ter behandeling worden aangeboden. Naar men meldt, zou dit werk eene uitgaaf vorderen van ruim f 50.000 Gelukkig dat kan 8 VaD water8cb«p tegen zoo'n uitgaaf Noordgouwe, 27 Febr. Hedenmiddag even halt eén ure kwam de extra-tram met omfloersde locomotief langzaam en in alle stilte de stoomfluit liet zich niet hooren aan het Btation alhier aan, om het lijk van den zoo jammerlgk omgekomen machinist Rietveld naar zijn laatste rustplaats te Brou werehaven te vervoeren. Deze tram bracht o. a. mede de heeren Guiohart en Kromwjjk, medebestuurders der f 1 terwijl de familie van den over ledene, alsmede eeu achttal machinieteo en conducteurs reeds vroeger wareo aangekomen. Uok werden nog opgemerkt de heer Bakker en de chefs van de stations Zierikzee en Brouwershaven. Het genoemde achttal machinisten en con ducteurs, gevolgd door de familie, begaven zich naar het Ziekenhuis om het to ff., lijk overschot van hun collega en kameraad Rietveld van daar naar de tram over te brengen. Onder den toeloop van bjjna alle dorpsbewoners, die blijkbaar allen onder den plaats waren' kad deze droeve plechtigheid ronN.ad,a' he! 'Sk in don wagen was geplaatst, werd het sein to vertrek gegeven, In verliet de tram weder langzaam, in en onder stilte het station. Brace Rietveld, gevallene als slachtoffer van uu, plicht, rust in vrede I God, die een Vader w der weduwen en weezen, sterke haar die gtj naliet I Brouwershaven, 27 Febr. Voorafgegaan door een met rouwkleed omfloersde locomotief en een gesloten waggon, waarin behalve de naaste familieleden, gezeten waren de verteuen- tZ, t ?irectie der Rotterd. Tramw.-Maatsob., de heer Guichart Jr de sous-chef der exploitatie, de heer Kromwijk en verder voor zooverre de dienst dit toeiiet nagenoeg het geheele verdere personeel der lijn Brouwerehaven-Steenbergen, arriveerde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1