Zaterdag 27 Februari 1904. Tweede Blad NTEüWSTUDM6EB@a ANDRIES SCHRAVER. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIEN. v DANK aan de Onderlinge Paarden- en Veeverzekeringmaatschappij te Zwolle (Hoofdagent de Heer Buijze te Stavenisse), voor de zeer spoedige uitbetaling van de waarde van zjjn onteigend Rund. Arts REVERS ZÏERIKZEESCHE (K ierilszeesclie NIEUWSBODE. Courant), Verschijnt DENSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7969. Clreoteuri A, J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Rusland—Japan. Vele onzer lezers zullen niet weten wat aanleiding heeft gegeven tot dezen oorlog in het verre Oosten, die echter ook donkere wolken over ons werelddeel verspreid. Wij achten het daarom niet ondienstig een en ander daaromtrent mede te deelen. Het was in 1895, toen de Japanners, wier invloed op Korea gaandeweg was toe genomen, den weinig energieken Keizer van dat land hadden weten over te halen eene proclamatie uit te vaardigen, waarbij den onderdanen geboden werd, hun haarknotten af te knippen. Dat was maar niet een onschuldige mode gril, maar had een diepere beteekonis. Een Koreaan zonder haarknot gelijkt zeer veel op een Japannerdie weggenomen haarknot zou dus het uiterlijk onderscheid goeddeels weg nemen en het overwicht der Japanners op Korea nog versterken. Maar do Koreanen, die wel begrepen waar het om te doen was, waren op deze revolutie in hun eeuwenoude haar-traditie niet gesteld en kwamen bloedig in opstand. In verschillende plaatsen werden de Japanners vermoord. En toen men zag, dat hooggeplaatste ambtenaren toch aan den wil van den Keizer gehoor zaamden en hun haar lieten knippen, werd de woede algemeen. Vreemdelingen, Japanners en iedör Koreaan, die zich zonder haarknot durfde vertoonen, werd aangevallen, een gouverneur werd vermoord en het volk rukte op naar de hoofdstad Seoul. Toen kwam plotseling het bericht: De Keizer is zijn paleis ontvlucht en heeft bescherming gezocht in de Russische legatie. En weinige uren later werden twee procla maties aangeplakt in de stad, waarin de Keizer de »haarknot-proclamatie" herriep. Niemand behoefde meer zijn haar te laten knippen, als hij een voorliefde had voor den knot. Van dien tijd af dagteekent de strijd tussohen Japan en Rusland om den invloed in Korea. Een jaar lang bleef de Koreaansohe Keizer in de Russisohe legatie, en de invloed van den Russischen gezant op verschillende besluiten werd duidelijk merkbaar. Zoo is dat in de laatste jaren aldoor tegen elkander gegaannu eens was de invloed van Rusland, dan weer die van Japan over- heerschend. Beide hadden ze het hoogste belang bij Korea. Rusland, mocht het al vrede kunnen nemen met een onafhankelijk Korea, kon onmogeiyk toelaten dat Japan er de lakens zou uitdeeien. En ook voor den Europeeschen handel iu het algemeen zou dat een verlies zijn. De inlijving van Korea bij Japan zou voor den Europeeschen handel feitelijk met sluiting van dit gebied gelijk staan. Want geen industrie in Europa kan ooit zoo goedkoop werken en een even groote kennis hebben van do wensohen en behoeften der Koreanen als de Japansche. Trouwens, voor den Europeeschen handel zou een bezetting van Korea door Rusland ook niet veel voordeel opleveren. Rusland is geen vriend van de »open deur". Dat toonde het in Mandsjoerije. Waar het zich vestigt, daar treedt een boog invoerrecht in werking, dat eiken vreemden handel geheel uitsluit. Zoo wordt thans in Oost-Azië strijd gevoerd over het bezit van een land, dat ondanks alle armoede en ellende, niets liever verlangt, dan met rust te worden gelaten. De Koreaan is onder een langdurig wanbestuur onverschillig geworden. Een goede regeering zou er zeker veel goed kunnen doenwant al is Korea in beschaving achterlijk, het land is rijk aan delfstoffen, de grond is vrucht baar, en de Koreaan zou, onder een goed bestuur en bevrijd van de afpersing der mandarijnen, tot welstand kunnen komen. Petersburg24 Febr. Het Telegraaf- Bureau deelt mede Graaf Lamsdorf, de Russisohe minister van buitenlandeche zaken, heeft de vertegenwoor digers van Rusland in het buitenland bij rondschrijven van 22 dezer uitgenoodigd van het volgende kennis te geven aan de mogend heden: De Keizerlijke Russische regeering acht het noodzakelijk, de aandacht der mogendheden allerernstig te vestigen op de gewelddaden der Japansche regeering in Korea. Hoewel de onaantastbaarheid van Korea als zelfstandig rijk door alle mogendheden is erkend en niettegenstaande Korea zelf zich onzijdig heeft verklaard, heeft Japan vóór de opening der vijandelijkheden troepen in Korea aan land gezet; in de onzijdige haven Chemulpo twee Russische oorlogschepen aangevallen, welker bevelhebbers niet onderricht waren van het afbreken der diplomatieke betrekkingen, doordat de Japanners de verzending van telegrammen langs den Deenschen kabel beletten; Russische koopvaardijschepen in on zijdige Koreaansche havens in beslag genomen; den keizer van Korea aangezegd, dat Korea voortaan onder Japaüsch bestuur zou staan, en den Russischen gezant uitgenoodigd Seoul te verlaten. Daar de keizerlijke Russische regeering van meening is, dat de aangehaalde feiten oen verontwaardigingwekkendeschending van het internationale recht vormen, acht zij het haar plicht, bjj alle mogendheden te protesteeren tegen de handelwijze van Japan, en oordeelt zij het voorts noodzakelijk er tevens opmerkzaam op te maken, dat zij, doordat Japan onrechtmatig de macht in Korea tot zich trekt, alle beschikkingen, welke de Koreaansche regeering zou kunnen publiceeren, voor ongeldig verklaart. 25 Febr. Volgens officieel telegram heeft de vijand van één uur tot half vier in den morgen opnieuw Port-Arthur aangevallen, doch werd hij over de ganeche linie terug- Do Japanners deden een wanhopige poging om don ingang der binnonreode te versperren. De kanonnade was allerhevigst, doch het doel der Japanners werd niet bereikt. Vier stoom- booten zijn gezonken. De Japansche oorlogsleening van 100 millioen Yen of dollars is ruim vier maal volteekend. Onder alle klassen der bevolking is druk geteekend. Een rijk Japanner heeft zich bereid ver klaard zijne kunstverzameling, waaraan hij 30 jaren van zija leven en een millioen Yen heeft besteed, voor 2| millioen gulden te verkoopen ten bate van het oorlogsfonds. De regeering liet aan de onderwijzers der lagere scholen weten, dat zij de geestdrift der jeugd door oorlogsverhalen niet al te zeor moeten overprikkelen. Volgens het militaire tijdschrift Das MUitar-Wochenblatt heeft Rusland op het oogenblik een totaal van 156.761 man, waar onder 75 eskadrons cavalerie, benevens 256 kanonnen in Mantsjoerye. De krijgsmacht van Japan zou bedragen 165.884 man, waaronder 59 eskadrons cavalerie, benevens 702 kanonnen. De bekende Nederlandsche (vroeger Zierikzeesche) predikant, ds. Gillot, die ook in den oorlog van 1877 en gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog gezondheidsdiensten regelde, rust nu een soortgelijk korps uit voor het verre Oosten. Door zijn tusschen- komst heeft de Nederlandsche kolonie in de Russische hoofdstad voor dit doel reeds 15.000 roebels geschonken. Zuid-Afrika. De Transvaalsche regeering heeft in den Wetgevenden Raad medegedeeld, dat voortaan alleen de Eogelsche taal zal geduld worden op hoeksteenen en andere geschiedkundige eteenen in de openbare gebouwen. Derhalve is order gegeven spot de Volksstem om overal vhoni soit qui mal y pense" en »Dieu et mon droit'' (de spreuken van het Eogelsche wapen) in zuiver Eogelsch te veranderen. Welke waarde er aan de onderteekening van verzoekschriften in Transvaal gehecht kan worden, blijkt uit een ingezonden stuk van een 17 Boeren in de Volksstem, die verklaren bij vergissing op het verzoekschrift ten gunste van den invoer van Chineezen geteekend te hebben; zij dachten dat zij een stuk teekenden er tegen Rusland. Op de Russische scheepstimmerwerven wordt dag en nacht aan nieuwe sohepen gewerkt. Drie nieuwe pantserschepen en vier nieuwe kruisers staan op stapel en tien onder- zeesche booten zijn besteld. Die onderzeesche booten kunnen te Port- Arthur zelf gemaakt worden. Frankrijk. De gemeenteraad van Parijs heeft 600 francs beschikbaar gesteld voor onmidde llijke ondersteuning aan de gezinnen der slachtoffers van den brand op de boulevard Sébastopol. Tevens is besloten dat de lijken der slachtoffers op gemeentekoeten begraven zullen worden. Het voortgezette onderzoek naar de oorzaak van den brand heeft aangetoond, dat men zeer onvoorzichtig in de lokalen der celluloid- fabriek te werk giDg. Zelfe beweert men dat de werkbazen in die lokalen rookten. Een nieuwe, hovige brand brak Dinsdag avond uit, niet ver van de plaats, waar de eerste ramp voorviel, n.l. in de reu Auriot, waar een ontploffing plaats had in een magazijn van scheikundige voortbrengselen. Verscheidene personen werden verwond en een jong kind werd, in levenegevaarlijken toestand, naar het hospitaal vervoerd. Het huis is geheel afgebrand. BelgiS. Antwerpen, 23 Febr. Het is zoo goed als zeker, dat Keizer Wilhelm op zijn reis naar het Zuiden hier zal stilhouden de datum is waarschijnlijk 5 Maart. Het onbewoonde Koninklijk Paleis wordt reeds geheel ingericht mot het oog op het verblijf van den Duitachen Keizer in deze stad. 150 jaren na zijn geboorte herdacht. 17S4. - 27 Februari - 1904. Wie Brouwershaven bezoekt en op de haven aldaar het «Hótel Schraver" ziet staan, zou, als hij niet beter werd ingelicht, ongetwijfeld in dat opschrift den naam van den eigenaar en bewoner meenen ontdekt te hebben. Toch vergist hij zichwant de bezitter van dit gunstig bekende Hótel heet Constandse. Deze heeft evenwel, in navolging van het eenmaal te Brouwershaven 'bestaan hebbende ,/Catsburg", aan zijn Hótel den naam van een anderen vermaarden stadgenoot verbonden, n.l. dien van den waterbouwkundige Andries Schraver, die nu juist honderd vijftig jaren geleden te Brouwershaven geboren werd en van wiens merkwaardigen levensloop hier een en ander volgt: Andries Schraver werd den 27 Februari 1754 uit geringe burgerlieden te Brouwershaven geboren. .Door eene stiefmoeder verwaarloosd, zou zijne opvoeding veronachtzaamd zijn ge worden, indien niet de onderwijzer Hocke te Zonnemaire (waarheen het gezin verhuisd was) door de vlugheid en leergierigheid van den knaap aangetrokken, zich zijner had ontfermd. Maar door onheusche bejegeningen in den huiselijken kring moedeloos geworden, liep hij eindelijk weg en kwam te Zierikzee aan boord van het schip de Blijkzigt", waar hij als kajuitsjongen aangenomen werd, nadat hij zich voor een wees uitgegeven had. Toen het echter kort daarop den kapitein Nicolaas Lette bleek, dat Schraver nog een vader en een stiefmoeder had, gaf de jongen, nadat hij over zijn voorwendsel onderhouden was, dit snedig antwoord«Eigenlijk ben ik een wees, daar «mijn vader geen vader voor mij is, omdat «zijne vrouw mijne moeder niet wil wezen". Door vlug begrip en leergierigheid trok Schraver spoedig dermate de aandacht van den kapitein, dat deze op eene reis naar de Middellandsche Zee, bij eene toevallige gelegenheid, in staat was om den jongen aan admiraal van Kina- bergen, toen in Russischen dienst, te doen aanbevelen. Deze plaatste hem op een oor logsschip als cadet bij de marine, en als zoodanig woonde hij op 7 Juli 1770 den zee strijd van^Tschesmé bij, waarin de Turksche vloot bijna geheel vernietigd werd. Na ontslag te hebben gevraagd, keerde hij naar zijn geboorteland terug, deed als stuurmansleerling en stuurman onderscheidene reizen naar den Levant, en eene naar Archangel, en zou zich zeker in zijne zeevaartkundige loopbaan verder hebben ontwikkeld, indien niet eene schipbreuk op de Eogelsche kust en daarbij bekomen borstbeenbreuk hem genoodzaakt hadden eene andere betrekking op te zoeken. Daarom begaf hij zich in dienst van den toenmaals gunstig bekenden metselaar en aannemer van groote werken Cornelia Lookman te Zierikzee en vestigde zich vervolgens in 1776 als baas te Oosterïand, waar hij zich bekwaamde in wis kunde, waterbouwkunde en dijkwerken. Zijne buitengewone begaafdheid op dit gebied bezorgde hem in 1788 den post van opzichter der gebouwen en kunstwerken aan het Zijpe en zijne kunde werd hoe langer hoe meer gewaardeerd. In 1795 werd hij zelfs gekozen tot volksrepresentant van Zeeland en in 1796 ontving hij zijne aanstelling tot adjunct-com mies bij de zeewerken van Schouwen. Onder dezen en andere titels, als inspecteur en com missaris-inspecteur bij den Zeeuwschcn water staat, bewees hij het land goede diensten en ook bekroonde geschriften over zeeweringkunde en suatie staven, dat Schraver zijne groote kennis op dat gebied helder en verdienstelijk wist mede te deelen. In 1807 werd hij benoemd tot inspecteur van de zeewerken in het Departement der Monden van de Schelde en toen hij na den verschrikkelijken vloed van Januari 1808 aller belangrijkste diensten aan het dijkwezen van Zeeland had betoond, verleende Koning Lode- wijk hem eene gratificatie van duizend gulden. In 1810, op aanzoek vanwege Keizer Napoleon een plan ontworpen hebbende tot afsluiting van het Sloe en de afdamming der Ooster- Schelde, werd hij kort daarop uaar Parijs ontboden, waar hij dit plan verder uitwerkte en op 28 Januari 1811 persoonlijk aan Napoleon aanbood. De Keizer bleek ingenomen te zijn met den ronden en eenvoudigen maar scherp- zinnigen Zeeuw en benoemde hem tot hoofd ingenieur bij het korps der bruggen en wegen. Toen Napoleon toevallig eens bemerkte dat Schraver bij zijne werkzaamheden een zilveren passer gebruikte met een opschrift waaruit bleek, dat hij die van een Eogelsch ingenieur gekregen had, zeide de Keizer: «ha, de Engel- schen zijn dus uwe vriendenwaarop Schraver vrijmoedig antwoordde: «Sire, in de kunst ken «ik vriend noch vijand en maak ik geen onder- «scheid tusschen natiën I" De Keizer glimlachte en zond hem den volgenden dag een kostbaar gouden horloge ten geschenke. Na de omwenteling van 1813 bevestigde de Souvereine Vorst hem in zijn rang, waarin Schraver tot 1825 met onverzwakten ijver werkzaam bleef, toen hij wegens ouderdom op verzoek eervol ontslag verkreeg en een buitengewoon pensioen. Twee jaren rustte hg van zijn werkzaam leven en na herhaalde aanvallen van beroerte, waardoor zijn heldere geest omneveld werd, overleed hij op 17 Juni 1827 te Terneuzen, als weduwe Sara de Vos nalatende. Uit zijn eerste huwelijk met Maria Verschure werden verscheidene kinderen ge boren, waarvan één, Cornelis Schraver (1781— 1849), als hoofdingenieur-titulair bij den water staat werd gepensioneerd, terwijl een kleinzoon, Jan Schraver, in 1885 als oppercommies van het waterschap Walcheren overleed. Terecht wordt Andries Schraver onder de beroemde Zeeuwen geteld en Brouwershaven mag roem dragende geboorteplaats van dezen merkwaardigen man te zijn geweest. B. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Febr.-Mrt. I H. W. L. W. 24. W. to «V 00 voorm. nam. 25. 10 voorm. nam. 26. 11 voorm. nam. 27. 12 voorm. nam. 28. Z. 13 voorm. nam. 29. 14 voorm. nam. 1. 15 voorm. 3.8 v. nam. 2.W. voorm. nam. u. m. 7.15 7.51 8. 7 8.55 9.20 10.15 10.54 11.44 0 23 0.53 1.29 1.53 2.27 245 316 u. m. 0.49 1.19 1.47 216 2.54 3 31 413 4 52 5.37 6. 7 6 39 6.59 7.26 7.45 8.12 8.28 vaa f 10 tot f 12 gekocht, mindere dito f 7 a f 9; ronde bruine boonen fl5èfl6en lange dito f 12 k f 14 nominaal; paarden- boonen f 6.40 k f 6.50; groene kookorwten f 8 50 k f 8.75 nominaal; kroonerwten f 8.75 k f 9 naar deugd. Weekmarkt te Zierikzee, 25 Febr. 1904. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,47£f 0,50 t 0,57£ en f 0,60 de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,621, f 0,75 0,80 en f 0,85 per 25 stuks. Kleine Kip-Eieren voor f 0,50 per 25 stuks. Tijd van H. W. te Dordrecht 3,15 uur later. L. W. 5,30 a A R K T B E B I I) H T E K. Zierikzee, 25 Febr. Bij een ruimen aan voer, was ook een levendige vraag vooral voor tarwe, terwijl ook audere artikelen iets meer attentie trokken, en prijzen werden gemaakt volgens roteering. Tarwe f 7 a f 8.25; ohevaliergerst f 4 40 k f 4 80wintergerst f 4 60 k f 4 90zomer- gerst f 4 a f 4.40; rogge f 4 80 k f 5; haver f 2 50 k f 3erwten (kleine) f 7.50 A f 825; kroonerwten f 8.50 k f 9; bruioe boonen f 11 Af 14; karwijzaad f 10 75 k f 11.25, terwijl partijtjes voor de zaai geschikt boven de noteering werden verkocht. Aardappelen f 4 A f 4.25. Ajuin f 2 A f 2.25, kleine f 3. Middelburg, 25 Febr. Ter graanmarkt van sheden was uit Walcheren een tamelijke aanvoer; hij bestond hoofdzakelijk uit tarwe, witte boonen en kroonerwten. Van andere artikelen werd weinig aangeboden. Veel ging er in den handel niet om, en met uitzondering van tarwe, die hooger werd verkocht, bleven de prijzen onveranderd. De noteering is als volgt: Nieuwe Walcb. tarwe 50 75 ct. hooger, werd van f 7.75 tot f 8.25 naar deugd gekocht, enkel daar boven rogge eu wintergerst niet ter veil zomergerst f 4.25 A f 4 50 naar deugd Walch. witte boonen werden in de beBte soort 8TOOMBOOTDIHS8T FebruariMaart. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg 'smidd. 2,30 Zaterd. Zondag Maand. Dinsd. Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. smorg. 27 7,30 28 7,30 29 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 2,30 3 3,— 3,— 3,— 3,— Van Zierikzee 'smidd. 2,30 smorft. Zaterd. 27 7,30 Zondag 28 7,30 Maand. 29 Dinsd. 1 Woens. 2 Dond. 3 6,30 Vrijdag 4 7,30 Zaterd. 5 7,30 7,30 7,30 7,— 2,30 3,— 3,— 3,— 3,— 1,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de «rhtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 nar) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. Dinsdag 1 Maart aanst. hopen j onze geliefde Ouders PIETER DALEBOUT Jz. en CORNELIA VERMAAS Jd hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Noordoouvve, 27 Febr. 1904. Uit naam van hunne dankbare Kinderen. Heden morgen werd ons hart opnieuw getroffen, door bet overlijden van onze zeer geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster Tannetje Blom, Weduwe van den Heer Adriaan Steur, in den ouderdom van 27 jaren en 15 dagen, na een langdurig doch hoogst geduldig lijden. Zwaar is voor ons wederom deze slag. Burgh, 24 Februari 1904. P. BLOM Az., Kinderen en Behuwdkind. De ondergeteekende betuigtmede namens de Ingezetenen van Kapelle en om streken, zijn' hartelijken dank aan het Muziekgezelschap *0. U.", voor den genot vollen avond, hem op 24 dezer geschonken. J. LODEWIJK. De ondergeteekenden betuigeD, ook namens bun Kinderen, hun' hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden ter gelegenheid van hun 25 jarige EchtvereenigiDg. Sint-Annaland, J. ELENBAAS Mz. (Anna-Yosdijkp.) en Echtgenoote. Sint-Annaland, 27 Februari 1904. (Anna-Yosdijkp J. ELENBAAS Mz. cal ran 8» Februari tot nadere aankondiging AFWEZIG elfn. Beroen op-Zoom, Febr. 1904.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 5