ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 23 Februari 1904. (525 i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). HINDERWET. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sii Provisoir Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens por week, f 10,per jaar. 60ite JAARGANG. No. 7967. Directeur I A, J. DE LOOZE. j A. FRANKEL. 1 J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Da BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan D. Hondsmerk, wonende in deie gemeente, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot l>al£l<ei*y, staarde in de Nieuwe Boogerdstaat, plaatselijk gemerkt wijk C, no. 155, kadas traal bekend Sectie B, no. 623. Zierikzee, den 20 Februari 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland—Japan. De gruwelen van den oorlog. Uitvoerige bizonderheden over den slag bij Chemulpo, waarvan het noodlottige ver loop voor de beide Russische schepen, de «Varyag" en de «Korietz" in hoofdomtrekken bekend is, brengt de correspondent van de Daily Mail. De beschrijving van het ontzettende vuur gevecht, waarin vooral de «Varyag" gewikkeld werd, doet zien, welke afschuwelijke tooneelen de getolereerde menschenmoord, dien men oorlog noemt, na zich sleept. Toen alles gereed was zegt het verslag en de schepen zich in beweging stelden, traden de bemanningen aan dek, en zoDgen de Russische volksliederen. De muziekkapellen vielen hierop in. Officieren en manschappen van de Fransche, Italiaansche en Engelsche oorlogsschepen stonden aan dek, en begroetten de ten krijg trekkende Russen met luide kreten. Een Duitsche barkas stoomde onmiddellijk voor den aanvang van het gevecht naar het Japansche admiraalschip. Wat hiervan de reden was, is niet bekend. De Japansche vloot, onder bevel van vice- admiraal Oerik, lag buiten op de reede aan de andere zijde van het eiland Nodolmi, 6^ mijl van de vreemde schepen in de haven verwijderd. Tien minuten vóór twaalf vuurde de Japansche gepantserde kruiser «Asama" het eerste schot uit een acht centimeter kanon en zeven minuten later, na het derde schot, volgde ook het Russiaohe antwoord op 7000 meter. De Japansche vloot plaatste zich in geveohtslinie en om 12 uur was de geheele vloot in actie. Het Japansche vuur richtte zich zwaar en bijna onafgebroken uitslaitend op de »Yaryag". De Russen manoeuvreerden snel genoeg om het vuur ten deeleNte ontwijken, doch vijf schoten troffen de «Varyag" snel na elkaar en granaatkartetsen veegden herhaal delijk de geheele gesohntbedieningen van de kanonnen weg. Een enkel schot doodde of verwondde alle om het geschut in den bak aanwezige menschen. Een andere granaat versplinterde gedeeltelijk het aohtorste zes centimeter kanon, bjjna aan de waterlijn, deed de daar aanwezige munitie in de lucht vliegen en veroorzaakte een vlam, die omhoog vloog, zoo hoog als de achterste gevechtsmast. Een volgende granaat vernielde de voorste brug, zette de puinhoopen er van in brand en noodzaakte de i>Varyag" bijna vijf minuten lang met vuren op te houden, terwijl de be manning de hadden vol had met blusscben. Twee schoten sloegen gaten in de waterlijn, één in het midden van het schip, terwijl een derde het bovenste dek dicht bij den voor mast, doorboorde. Beide bruggen waren ver splinterd en bovendien de derde schoorsteen vernield. Het tooneel was onbeschrijfelijk. Het schip was een hel geworden. De gloeiend heete schoten bezorgden den man schappen behalve de eigenlijke verwondingen ook nog vreeselijke brandwonden en het ontbreken van elke geschutdekking stelde de bemanning geheel bloot en veroorzaakte veel onnoodig verlies. De schokken en het lawaai waren oorverdoovend en de aanwezigen kwamen in een toestand van zinsverbijstering, doch zij hieldeti het trots alles bij bediening der Btukken wakker uit. Een Russische luitenant deelde den corres pondent mede Het was niets dan bloed, bloed en nog eens bloed, niets dan afgerukte ledematen, ontvleesde lichamen, verscheurd vleesch. Het was een afgrijselijk einde De «Korietz" was weinig beschadigd en de bemanning oogenschijnlgkzonder verwondingen. Hij keerde en vuurde afwisselend uit zijn acht centimeter kanonnen en werd over het algemeen zeer goed gecommandeerd, terwijl de «Varyag" druk in de weer was de eilanden als bescherming te benutten. Intusschen maakte een granaat het stuur- apparaat van dit schip onbruikbaar, zoodat de kapitein besloot in de haven terug te keeren en de «Varyag" op het strand te laten loopen om het prijs maken en de algekeele vernieling te ontgaan. Beide schepen keerden ten laatste in de haven terug, waar bij de kruiser reeds sterk naar één zijde overhelde. Nadat de Russen teruggekeerd waren, lieten de Japanners hen met rust. De kapitein van de «Varyag" gaf zijn meening te kennen, zijn schip te vernielen en de bemanning werd over do vreemde oorlogsschepen verdeeld. De «Talbot" nam 242 man aan boord, daar onder 214 matrozen, van wie nog 6 in den zelfden nacht overleden. De gewonden en 49 man van de in de haven liggende Russische poststoomboot «Soengari" werden op hel Fransche oorlogsschip «Pascal" aan boord genomen. Nog 179 Russen werden aan boord van het Italiaansche oorlogsschip «Elba" genomen. De tooneelen van het overbrengen waren verschrikkelijk. De meesten hadden een aantal wondon gekregen en deze waren dikwijls ontzettend om aan te zien. Do mannen hielden zich zeer flink en er heerschte volkomen orde en tucht. Het was zeer moeielijk, ook voor de meest ervarenen de gewonden in de booten te brengen. Op de «Varyag" waren 40 man en één officier dood en 64 man en 2 officieren gewond. De «Korietz" was slechts weinig beschadigd. De Russische offioieren roemden de juist heid van het Japansche vuur. De Japanners verklaarden, dat het Russische vuur hun schepen niet bereikt had en zij derhalve geen verliezen hadden. Des middags om 4 uur liet men de «Koriota" in de lucht vliegen. Men hoorde twee zware ontploffingen, één aan den voor- en één aan den achterkant. Daarop schoot een vlammenmassa van wel 300 meter hoog naar boven en steeg een geweldige rook- en dampzuil ten hemel. Ter wijl langzamerhand vlammen en rook weg trokken, klonk over den waterspiegel van de bocht het gezang van het Russische volkslied, gemengd met het springen der hoog in de lucht geslingerde overblijfsels, die naar alle zijden in het rond in het water stortten. Intusschen had men aan boord van de «Varyag" de kranen geopend, zoodat het schip zich langzaam met water vulde. Om vijf uur vernam men een reeks kleine ont ploffingen, waarop ook hier de vlammen begonnen op te stijgen. De Rnssische kapitein was bezorgd, dat de Japanners zouden aan komen eer zijn schip gezonken was. Hij verzocht derhalve den kapitein van de «Talbot" op de waterlijn te mikken, wat deze weigerde. Langzamerhand bereikte de brand de kajuit van den kapitein, waarop een reeks harde ontploffingen van de daar opgestapelde twaalf ponders volgde. Ten slotte helde het brandende schip hoe langer hoe meer over en bij den zonsondergang van een heerlijken voorjaarsdag zonk eerst het achterstuk en dan ook de rest van het brandende schip langzaam in de diepte. Petersburg, 20 Febr. Bericht is hier ontvangen uit Port-Arthur, dat men gisteren de Japansche vloot aan den geziohtseinder heeft gesignaleerd. Uit Chineesche bronnen verneemt men, dat er in de Chineesche havens een groote bedrijvigheid heerscht, welke de kleinere inlandsche schepen zoozeer beangstigt, dat zij de havens niet durven te verlaten. De vrouwen en kinderen zijn uit Port- Arthur vertrokken. Men rekent genoeg proviand te hebben voor verscheidene maanden. De Chineesche bevolking viert het Nieuwjaars feest op kalme wijze. De winkels zijn weder open. Sommige artikelen zijn in prijs gestegen. De militaire commandant van de stad heeft bevel gegeven, dat zjj, die wegens dronken schap gearresteerd worden, aan de versterkingen zullen moeten arbeiden. Uit Port-Arthur is het volgende bericht ontvangen De Mantsjoerijsche spoorweg vervoert, zonder eenige moeilijkheid, treinen naar de punten van concentratie. Gisteren viel een piket kozakken een kleine Japansche afdeeling, aangevoerd door een majoor, op Eoreaansch Bij de gevangenen werden kaarten en documenten gevonden. Dit ia het eerste samentreffen te land met den tegenstander. De Koreanen legden tegenover den Russischen staf een welkome vriendschappelijke houding aan den dag. Amerikto Woensdag was het te New-York zoo koud als nog niet te voren in dezen winter. Het ijs dreigt het verkeer der ferry-booten te doen ophouden. Verscheidene bestuurders van electrische trams bezwijmden van de koude. Engeland. Te Cliffe heeft Vrijdagmorgen, door nog onbekende oorzaak, eene ernstige lyddiet- ontploffing plaats gehad in de magazijnen van Harvey Curtios. Drie personen werden gedood en een groot aantal anderen ernstig gewond. De gebouwen werden geheel vernield stukken hout en Bteenen vlogen in alle richtingen. Gelukkig was het op het oogenblik van de ontploffiog juist schafttijd, zoodat de meeste werklieden naar huis gegaan waren. Anders zonden de gevolgen ongetwijfeld verschrikkelijk geweest zijn. De uitbarsting, waarvan de ontploffing vergezeld ging, werd zelfs te Gravesend, Rochester en Chatham gehoord. In het dorp zelf sprongen de ruiten van bijna alle huizen. In dezelfde magazijnen heeft den 4den dezer reeds een ontploffing van schietkatoen plaats gehad, welke een arbeider het leven kostte. Londen, 19 Febr. Hedenavond te 7.50 arriveerde H. M. de Koningin-Moeder van Esher aan het Yiotoria-station te Londen. De Nederlandsche gezant, diens echtgenoote en het legatie-personeel, benevens de consul- generaal en zijn staf waren op het perron aanwezig. De echtgenoote van den gezant overhandigde ftftn dn Koningin Moodor C6D milior van lelies en rozen. Sir Condie Stephen geleidde Hare Majesteit naar de vorstelijke wachtkamer. De Koningin-Moeder hield daar eene formeele receptie. Onder de aanwezigen werd opgemerkt mej. Winter, de vroegere gouver nante van Koningin Wilhelmina. Viscount Churchil, als vertegenwoordiger van koning Edward, geleidde H. M. naar het koninklijk salonrijtuig, hetwelk aangehaakt werd aan den gewonen sneltrein naar Port-Victoria. De trein vertrok te 8.25 onder de toe juichingen der aanwezigen. De hertogin van Albanië, de prinses van Waldeck en Sir Herbert Collins waren naar Esher vertrokken, om daar van de Koningin-Moeder afscheid te nemen. Koningin Emma vertrok heden te 10.45 uit Port-Victoria via Vlissingen naar Den Haag met de «Koningin Regentes". Frankrijk. Parijs, 20 Febr. Een hevige brand is door een gas-ontploffing hier uitgebroken bij den fabrikant Peignes op den Boulevard Sebastopol. Twaalf personen kwamen bij den brand om, terwijl er acht meer of minder ernstige kwetsuren opliepen. Duitschland. Woensdag, den sterfdag van Krupp, heeft zijn weduwe 500.000 Mark gegeven voor uitbreiding van de invaliden-kolonie «Alten hof", en voor alle werklieden van de fabriek met ten minste 25 dienstjaren dat zijn er een tweeduizend 100 M. en een gedenk penning. België. Te Vilvorde heeft Vrijdag de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van het spoorweg-ongeluk te Brussel. Het stoffelijk overschot van de beide ongelukkige kinderen werd, door een ont zaglijke menigte gevolgdnaar de kerk gedragen. Daar waren reeds aangekomen de minister-president en de vertegenwoordiger der spoorwegen, de vice-president van de Kamer en eenige afgevaardigden, een groot aantal leden van gemeenteraden, de geheele gemeenteraad van Vilvorde en tal van andere belangstellenden. De kerk was van binnen geheel met krip behangen. Thans valt een derde slachtoffer van het spoorwegongeluk te Brussel te betreuren. Reeds Woensdag vreesden de geneesheeren, die zich belast hadden met de verpleging der gewonden, dat de heer Decock, ambtenaar aan de «Nationale Bank", zijn wonden niet overleven zou en Donderdag is hij dan ook in het St.-Jans Ziekenhuis overleden. Men gaat nog steeds voort te onderzoeken, wie voor de ramp verantwoordelijk gesteld moet worden. Blijkbaar is het ongeluk te wijten aan de «Compagnie dos Wagons Lits", die één der wagons onvoldoende had afgeleverd. Het is j gebleken, dat de Westinghouse"-rem niet 1 goed werkte, anders zou door het breken van de verbindingsstangen niet alleen het achtergebleven gedeelte, maar ook de geheele trein onmiddellijk geremd zijn. Med.pl.nd. Dieren, 20 Febr. Onder zeer ongunstig weer werd heden hier ter aarde besteld 't stoffe lijk overschot van den heer C. L. van Woelderen. Vele autoriteiten waren aanwezig; van de Maat schappij «Zeeland" de pres.-commissaris, en één der commissarissende directeur, en enkele hoofdambtenaren, en één der kommandanten van de mailbooten. Mr. E. Fokker, pres.-comm. van de Maatschappij «Zeeland", schetste, wat de overledene voor die Maatschappij is geweest hoe hij onder allen strijd steeds het «Lnctor et Emergo" in het oog hieldde heer Mnsquetier uit Arnhem herdacht den overledene als pres.- comm. van de Vlissingsche waterleiding, terwijl de schout-bij-nacht De Ruyter de Wildt hem een laatst vaarwel toeriep als oud-vriend en tijdgenoot. Amsterdam, 20 Febr. Donderdagmiddag had een 14-jarige kDaap te Hilversum de ouderlijke woning verlaten en bij was daar niet teruggekeerd. Zijn vader begaf zich gisterenmorgen met den len trein naar deze stad, in de hoop hem hier te kunnen opsporen. Bij het voorbijsporen van de Kruislaan zag hjj een aantal menschen bijeenstaan. Er was blijkbaar een ongeluk gebeurd. Het hart vol vpofiH. dat het misschien iets wuo, wat nijn jongen betrof, stapte hij uit aan het station- Muiderpoort en ging ijlings naar de Water graafsmeer, waar hij zijn treurig vermoeden bewaarheid vond. Er was daar een knaap dood, met afgereden hoofd en verder deerlijk verminkt, op het spoor van de Gooische stoomtram gevonden waar hij Donderdagavond of Vrijdagmorgen overreden moest zijn en in dien jongen doode herkende de arme vader zijn vermisten zoon. Leiden, 20 Febr. Een huzaar alhier in garnizoen, eerst sedert korten tijd in dienst, had op 8talwaoht zijnde, de wreedheid eene merrie, aan zijne zorg toevertrouwd, opzettelijk een bezemsteel diep in het lichaam te duwen, waardoor de getroffen deelen zoozeer opzwollen dat het dier naar den ziekenstal gebracht en tijdelijk buiten dienst gesteld moest worden. Men meldt dat deze dierenmishandelaar op last van de militaire justitie is gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage is overgebracht. Rotterdam, 19 Febr. Een brutaal stukje is vannaoht te Feijenoord door inbrekers ge leverd. In de Roentgensstraat no. 90 is een filiaal gevestigd van de Voorschotbank der firma Raske Co., waar geld in voorschot wordt verstrekt op gouden en zilveren voor werpen, naaimaohines enz. De winkel, waarin zich heel wat voorwerpen van waarde bevinden, wordt 's avonds gesloten met een, uit houten richels bestaand valluik, dat aan de binnen zijde met een soort lier wordt neergelaten en dan de étalagekast vrij solide afsluit. Zonder dat in de buurt eenig onraad is bemerkt, hebben de inbrekers dat luik om hoog weten te wringen om daarna een kwart cirkel uit de spiegelruit te snijden. Achter in de étalagekast bevond zioh een glazen doos, die een groot aantal voorwerpen van waarde inhield: horlogekettingen, broches, ringen, flacons, étui's met inhoud enz. Nadat zij den arm door de ruit gestoken hadden, hebben de inbrekers één der glazen wanden van die doos verbrijzeld en alles wat binnen hun bereik lag, naar zich toegehaald. Met zekerheid kan nog niet worden gezegd, wat er precies vermist wordt, daar de firmanten te Schiedam woonaohtig zijn. Voorloopig is het gestolene geschat op 20 25 zilveren en nikkelen horloges, benevens gouden ringen, gouden en zilveren horlogekettingen, horloge koorden met gouden beslag, kostbare gouden flacons, zilveren snuif- en bonbondooBjes enz. Eerst vanmorgen om 8 uur, toen het per soneel arriveerde, werd de inbraak ontdekt, daar de inbrekers het luik weer hadden laten zakken, zoodat van buiten af niets zichtbaar was. De firma was tegen inbraak verzekerd bij de Algemeene Brandwaarborg-Maatschappij te Amsterdam. De politie te Feijenoord is in deze zaak een uitgebreid onderzoek begonnen. 21 Febr. Zwervende is vannacht op het Hofplein aangetroffen de door den commis saris van politie aan het bureau in de Meermansstraat alhier in het Algemeen Politie blad gesignaleerde winkelbediende A. v. 't H., die zijn woning in de Isaac Hubertstraat was ontvlucht. Hij wordt verdaoht van verduistering van een bedrag van f 14.000 ten nadeele van familieleden. Eenige weken zwierf de verdaohte in België en Frankrijk rond. Thans is hjj opgesloten op het bureau vau politie in de Meermansstraat. Twee verpleegsters uit Antwerpen riepen de hulp der politie alhier in ter opsporing hunner kleeding en Igfsieradiën, te Antwerpen door een derde verpleegster gestolen, die met een en ander vermoedelijk de wijk naar deze gemeente had genomen. Aan de politie gelakte het deze voortvluchtige, de verpleegster A. van S., op te sporen in een woning in de Prins Alexanderstraat, waar zij een be trekking gevonden had. Het gestolene werd in haar bezit gevonden. Naar men met zekerheid verneemt, kan reeds in den loop van den aanstaanden zomer de opening worden tegemoet gezien van de volgende nieuwe tramlijnen der R. T. M.: a. RotterdamRoon PoortugaalHoog vlietSpijkenisse b. Blaaksche DijkStrijen c. MiddeldijkZwijndrecht. Vooral de dienst naar Spijkenisse voorziet door een belangrijk, tot beden vrij wel geïsoleerd centrum van landbouw en verkeer in een nijpende behoefte. Omtrent den dienst van Spijkenisse naar Putten en Voorne is nog niets vastgesteld, maar hij komt nu het eerst aan de beurt van uitvoering. Dordrecht, 20 Febr. Sedert 31 Dec. 1903 werd vermist de 21-jarige stoker A. Hofman, woonachtig albier. Hij voer op een Rgnsleep- stoomboot, begaf zieh op genoemden datum te Boppard aan wal, waarna niets meer van hem werd vernomen. Gisterenmorgen kreeg de familie te Dordreoht een telegram, meldende, dat het lijk gevischt, te Boppard in bewaring was gesteld en aldaar Vrijdagmorgen zou worden begraven. Daar de verdronkene een kalm jongmensoh was, geen gebruik van sterken drank maakte en als zuinig bekend stond, had hij steeds geld in voorraad, dat bij immer bij zioh droeg. Bij het visschen van zijn lijk werd niets aan geldswaarde op hem bevonden. Een en ander moet oorzaak zijn, dat de Duitsohe politie in de zaak is gemengd, daar vermoed wordt, dat bij gewelddadig zou zijn omgekomen. Zierikzee, 22 Febr. Vrijdagavond werd in de Concertzaal vanwege het Dep. Zierikzee der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" een leesvergadering met dames gehouden. De heer Henri M. Dekking van Rotterdam droeg voor het drama «Monna Vanna" (een verkorting van Madonna Giovanna), waarvan de schrijver is Maurice Maertelinck. Dat hij dit deed op meesterlijke, talentvolle wijze, zoodat men de drie bedrijven van dit drama mee leefde, behoeven wij nauwelijks te verzekeren. Wie tooh het voorrecht gehad heeft den heer Dekking slechts eens te hooren, weet, dat bij in hooge mate de gave bezit de personen, die hij voorstelt, zóó weer te geven, dat men als het ware hen ziet en hoort. Daarbij komt, dat de heer Dekking de knnst verstaat steeds een stuk te kiezen, dat boeit. Dit was dan ook hier weer het geval. De handeling van het drama, de mooie taal, die gesproken wordt, de macht van den hartstocht, en in tegenstelling daarmede de groote kracht van de ware, edele, reine liefde sleepten de toehoorderessen en toehoorders zoodanig mede, dat zij in ademlooze stilte zaten te luisteren, en toen het derde en laatste bedrijf ten einde was, met een levendig applaus blijk gaven, dat zij een aangenamen en leerrijken avond gehad hadden. Na de pauze werd door den beer Dekking een fragment voorgedragen uit een in de nalatenschap van Mnltatuli gevonden blijspel, waarvan de handeling speelt op een open

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1