Uit Stad ss Provincie. Raadszitting van 12 Febr. LI. Ie Wissenkerke. spoedig mogelijk van Hellevoeteluis naar Vlissingen; drie groote torpedobooten worden met spoed gereed gemaakt om te Rotterdam gestationneerd te worden en het pantsersohip ^Schorpioen" wordt gemobiliseerd met nog onbekende bestemming. De vuuroefeningen met de kanonneerboot »Heimdall" zijn gestaakt, zoodat ook deze bodom elders zal kunnen dienst doen. In de verschillende zeegaten hier te lande zijn oorlogsvaartuigen gestationneerd om te voorkomen, dat schepen van andere natiën in onzo havens handelingen verrichten, die zouden strijden met de door de Regeering afgekondigde neutraliteit, terwijl de bevel voerders van onze marineschepen eventueel beschikbaar zullen zijn tot het verstrekken of het vragen van inlichtingeu aan de comman danten van vreemde vaartuigen. De pantser schepen »De Rugter" en »Hertog Hendrik" zullen te Nieuwediep worden gestationneerd. Brielle, 45 Febr. Geruimen tijd geleden werd door den raad dezer gemeente een commissie benoemd, om maatregelen te treffen tot uitbreiding van het garnizoen alhier. Door genoemde commissie werd bij de ingezetenen een lijst van adhaesie rondgezonden en deze opgezonden aan den Minister van Oorlog. Na lang wachten, en herhaalde aanvraag om op audiëntie te worden toegelaten, ont ving thans de commissie de mededeeling, adat bij de aanhangig zijnde reorganisatie van het leger het gedane verzoek is overwogen, doch dat hoewel het tegenwoordige garnizoen te dezer stede zal worden behouden redenen van militair belang een vermeerdering van dat garnizoen beletten en mitsdien aan het verzoek geen gunstig gevolg kan worden gegeven. Rotterdam, 45 Febr. Gisterenmorgen is in de pastorie aan de Nieuwe Haven plotseling overleden de zeereerw. heer J. F. G. Rutten, pastoor van de H. Laurentiuskerk aan den Houttuin, deken van Rotterdam. Te 9 uur gisterenmorgen zou de deken de H. Mis opdragen. Men had hem daarom te 8 uur gewekt en zijn antwoord was geweest dat hij zich gereed zou maken. Reeds was de kerk gevuld met een schare geloovigen, reeds brak het oogenblik aan waarop de plechtige dienst zou aanvangeD, de deken bleef evenwel afwezig, wat in de pastorie zoo groote bezorgdheid wekte, dat men zich tegen 9 uur ten tweeden male naar de vertrekken van den deken begaf. Helaas, daar werd wat men als 't ergste vreezen kon, bevestigd. Zich gereed makende voor zijn arbeid, was hg, in zijn slaapkamer, door een beroerte getroffen en dr. Fehmers, terstond te hulp geroepen, kon slechts den dood constateeren. Met groote droefheid is van dit plotseling verscheiden door de Katholieken van Rotter dam kennis genomen, en groot was de ont steltenis van de schare die gisterenmorgen naar de kerk aan den Houttuin was opgegaan. ZEerw. was te Rotterdam geboren op 4 Febr. 4850 en is dus 54 jaar oud geworden. Te Ovezand (Z.-B.) is Z.Eerw. als pastoor werkzaam geweest. Zierikzee, 47 Febr. In het j>Huia van Nassau" vergaderde heden voormiddag do Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer mr. H. O. Moolenburgh, opende de vergadering, en deelde mede, dat het bestuur eerst Maandag in de gelegenheid was te publiceeren, dat de tuinbouwleeraar, do heer J. P. M. Camman, als spreker hier heden zou optreden. Hij stelde voor, de behandeling der huishoudelijke zaken tot de volgende vergadering uit te stellen, hierop het woord gevend aan den heer Camman. Deze deelde mede, dat hij niet over den geheelen tuinbouw het woord zou voeren, maar zou daaruit twee grepen doen. Hij wenschte namelijk de vruchtenteelt en de groen ten teelt te bespreken. Wat den tuinbouw betreft, leven wij nog in het eerste ontwikkeliDgs-stadium. De weten schappelijke ontwikkeling op dit gebied is nog van jongen datum. Wat de empirici leerden, paste men toe. Spreker zelf deed dit ook. Hij zelf plantte op een wijze vroeger boomen, die hij nu afkeurt. 't Is een feit, dat onze vruchtboomen achteruitgaan. Algemeen is de klacht over de verkankering van de vruohtboomen. Men sohreef dit toe aan het voortdurend enten. Het lot, dat gebruikt wordt voor de enting, is, zoo redeneerde men, een deel van een ouden boom, ^ie afgeleefd is. De levenskracht van den oorspronkelijken boom is uitgebluscht. Door zaaiingde natuurlijke voortteling, moest men tot nieuwe variëteiten komen. Met dit doel werd de Luntersche tuinbouw- vereeniging in het leven geroepen, die te Ede haar eerste tentoonstelling hield van boomen, door pit geplant. Zgn8 inziens is echter de achteruitgang niets anders dan een voedings- en cultuur kwestie. Toen hij indertijd ergens in Gelderland een lezing over dit onderwerp hield, en het gebruik van hulpmeststoffen aanbeval, zeide een bejaarde landbouwer tot hem, dat de vruchtboomen zoo achteruit waren gegaan, sedert men door het bevosligen van de dijken het overstroomen van het land verhinderd had. Tengevolge toch van het overstroomen bleef, als het water wegdreef, een slib achter, dat voor de vruchtboomen uitstekend was. Maar juist dat slib bevatte, zooals spreker dien landbouwer duidelijk maakte, die stoffen, namelijk kalk en kali, die de vrnchtboomen van noode hebben. Nu gaven de boeren wel geregeld aan de vruchtboomen stalmest, maar geen kalk on kali, die zij vroeger door de slib hadden. De kerseboomen sterven vooral in Zeeland heelemaal uit. De oorzaak hiervan is te zoeken in de gomziekte. Deze ziekte ontsteat door het zuringzuur, dat giftig voor de plant is. Kalk neutraliseert dat zuur. Is er nu geen kalk genoeg in den bodem, dan kan dat zuur niet onschadelijk gemaakt worden. Spreker haalt een voorbeeld aan van een kerseboom, die reeds half dood was, maar door de kalk uit den put, van een looierij tot nieuw leven werd opgewekt. Oude kerse boomen trekken, daar de wortels er van diep liggen, de kalk uit de diepte; jonge kerse boomen kunnen dat niet, en sterven daarom. Wat betreft de appelboomeD, die kankeren, men bedenke wel, dat de meeste soorten er van van Franschen oorsprong zijn, niet gewend aan ons klimaat. Spreker behandelt vervolgens de schimmel ziekte, aantoonend, hoe deze is waar te nemen. Hij raadt vooral aaD, de boomen met kalk te bespuiten, daarbij een verklariüg gevend van het feit, hoe het komt, dat vruchtboomen met kalk ingespoten, een groot weerstands vermogen bezitten, en daardoor een groote opbrengst geven. Uitvoerig stond spreker stil bij de wijze van aanplanting van vruchtboomen. Men zorge vooral voor een behoorlijke afwatering, een flinken voorraad kalk in den bodem, wanneer deze kleigrond is, en voor beendermeel en kali tusschen de wortels. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze behandelde de spreker de groente-cultuur, waarbij hij vooral het nieuwe systeem van vruchtwisseling in het licht stelde. Afwisseling in de oultuur was zijns inziens hoofdzaak. Afkeuring verdient het daarom op denzelfden grond steeds hetzelfde gewas te telen. Bij de groente-cultuur missen wg, wat in den landbouw reeds wordt toegepast, wisselbouw. Door de methode van opvolging verkrijgt men een betere opbrengst van bepaalde producten. Het zaaien op rijen had het voordeel, dat het terrein beter verdeeld wordt. Bovendien kan alles beter van lucht en licht profiteeren. Ook kan men den grond beter schoonhouden en gieren. Hierop werd door spreker breed voerig over de asperges uitgeweid. Yan de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heeren Hocke Hoogen- boom, C. J. van den Bout, A. der Weduwen, L. Koopman Cz. en D. Hocke gebruik gemaakt. Deze vragen, die hoofdzakelijk op de teelt van asperges betrekking hadden, werden door den spreker welwillend beant woord. Één vraag betrof de soort spuit, waarmede de vruchtboomen moesten worden bespoten. Elke spuit, die gebruikt wordt voor de aardappelziekte, is goed. Door den voorzitter werd tot den spreker een hartelijk woord van dank gericht voor zijn leerzame, met onverdeelde aandacht gevolgde, en warm toegejuichte rede, en hem, die zelf zijn lezing, als een inleiding beschouwde, do vraag gedaan, of hij het niet daarheen zou weten te leiden, dat hij in Zierikzee eenige lezingen nog over tuin- en groentebouw kon houden. De heer Camman deelde mede, dat hij plan had het volgend seizoen te Haamstede over de bollencultuur te spreken. De reis gaat dan over Zierikzee. Hg kan aan die reis dan een lezing te dezer stede verbinden. Een avondleziüg achtte hij echter geschikter dan een bij dag, omdat hg door lichtbeelden het gesprokene wenschte op te helderen. Nadat de Voorzitter den geachten spreker voor zijn bereidverklaring had dank betuigd, en nadat de heer L. Koopman Cz. d6n wensch had uitgesproken, dat de groenteboeren en nog andere belanghebbenden die lezing zouden kunnen bijwonen, werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is met ingang van 4 Mei a.e. aan den opzichter bij 's Rijks kust- verlichtiog te Westerschouwen, A. C. Bon, genaamd Goed, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. (De heer Don is op 45 dezer overleden). Red. Aan den militieplichtige P. Brasser van de lichting 4904 voor do gemeente West- Kapelle is, op grond dat hij onmisbaar wordt geacht voor het gezin waartoe hg behoort, tot 4 Maart 4906 ontheffing verleend van den werkelijken dienst. Het provinciaal comité voor Zeeland van de Yereeniging Trouw aan Koning en Vader land" besloot, in verband met het geriDg aantal te ondersteunen personen, zich te ont- bindon on de zorg voor hulpbehoevende oud strijders in deze provincie over te dragen aan het hoofdbostuur der Vereeniging te Utrecht. Te Hulst is eone vergadering gehouden van do besturen van 55 polders en water schappen in Zeeuwsoh-Vlaanderen, Oostelijk Deel, ter bespreking van het ontwerp van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot het vormen van een nieuw waterschap. Tegen dat nieuwe waterschap had men over het algemeen weinig bezwaarmaar wel tegen de kostbare oeververdediging aan do polders Ser Lippens en Nieuw-Othone, waar door de dgkgeschotton aanmerkelijk zullen Btjjgen. Een voorloopig bestuur werd gekozen, om de zaak verder te onderzoeken, en een voorstel to ontwerpen voor de volgende ver gadering welke binnenkort zal gehouden worden. Tot dat beBtuur werden aangewezen do heerenBaron Collot d'Eecury, burge meester van Honteni880 en rentmeester van het KroondomeinL. de Feyter, to Terneuzen P. van Hoeve, to Axel; A T. Rottier, te St.-JansteenW. Scheele, te Zaamslag; J. Seydlitz, te Hulst; J. Vaal, te Honteniese; J. Vogelvanger, to Hulst, en C. van "Waes, te Westdorpe. Daar ook in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen het bewaken der grenzen om den smokkelhandel zooveel mogelijk tegen te gaan, dringend uitbreiding behoeft, zullen te Water landkerkje en RetranchemeDt verschillende rijks-ambtenaren gestationneerd worden. Goes. Als vervolg op het gebeurde met den gefaillieerden S. Proser (zie vorig nummer) kan dienon, dat de aangehoudene door den officier van justitie te Middelburg nog dien zelfden dag op vrije voeten is gesteld. Sedert is do zaak in eon nieuwe phase gekomen, wijl de politie bij ééa der buren van P. winkelgoederen heeft opgespoord, goederen waarvan het nog niet bekend is of ze zijn vorkocht dan wel in bewaring gegeven. Omdat mon aan de woniDg van den gefailleerde niemand thuis vond, werd op last van de politie de deur door oen smid open gemaakt, maar men vond niemand thuis, noch P. of diens vrouw, noch de bij haar oudera inwonende dochter met haar kinderen. Men weet te vertellen, dat laatstgenoemde naar Antwerpen is uitgeweken. Middelburg. Door den Middolburgschen Bestuurdersbond ia een boekje uitgegeven, getiteld: »Arm Middelburg; hoe het woont; hoe het leeft 1" In dit boekje, vrucht van een nauwkeurig onderzoek van een daartoe be noemde commissie, worden de verschillende onhoudbare toestanden besohreven, welko op het gebied van het woning-vraagstuk hier ter stede nog bestaan. De commissie heeft voor haar onderzoek 79 verschillende woningen bezocht. Naar wij vernemen, is door den heer W. Schotsman, cipier in bet huis van be waring alhier, tegen 45 Mei, als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Vlissingen. Aan don Nederlandschen rivierloods F. van der Vies alhier is op zijn verzoek, met iogang van 4 Maart, door den Minister van Marine eervol ontslag als zoo danig verleend met toekenning van pensioen. Door burgem. en weth. is tot schatter voor de drankwet, vacature H. Schoonis, benoemd de heer A. Huson. Tot plaatsing op do kiezerslijst hebben zich aangemeld 26 loon-, 5 belasting-, 5 woning- en 3 spaarbank-kiezers. Oostburg. De heer W. C. de Smidt, notaris te Scboondijke, sedert September 4868 lid der Prov. Staten voor het district Sluis, moet voornemens zijn bij de eerst volgende periodieke verkiezingen niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Aanbestedingen, Verhoopingen ene. Naar wij vernemen, is het bouwen eener nieuwe ambachtsschool te Zierikzee niet gegund aan den laagsten inschrijver en zal eene her- besteding plaats hebben. Landbouw en Veeteelt. Bij de Maandag 1.1. te Rotterdam ge houden keuring van zaaigranen was veel en fraai good ingezonden. Alleen de haver maakte een ongunstige uitzondering. Prijzen werden behaald door J. W. Romtyn te Ouwerkerk (Zeeland) voor kortstroo-crwten Van den Bosch Co. te Goes voor champion chevaliergerst, royal jubilé haver, gelezen veredelde Zeeuweche kortloof-erwten, dito kroonerwlen, Harrison Glory schokker-erwten, Zeeuwscho paardenboonen, Groninger paarden- boonen, Zeeuwsche duivenboonen en kleine Zeeuwscho bruine booneo A. A. Mjjs, Sommelsdyk, voor overvloeds- haver; J. M. Zaadnoordijk te Leeuwarden voor schokkers; R. Ypey, Witmarsum, voor platte boonenT. Lodder, Ouddorp, voor kleine groene erwten en J. van Es te Stad aan 't Haringvliet voor royal jubilé haver. Er waren 446 nomihers ingezocden. BIJOHT8ZAHKN. De Hooge Raad, Maandag 11 uitspraak doende in drie zaken betreffende het ontslag van rechtsvervolging door de Rechtbank te Rotterdam van een aantal leden van de sociëteit »Ons Genoegen" te Oud-Beierland, welke door het kantongerecht no. 4 te Rotterdam waren veroordeeld tot geldboete, subsidiair hechtenis wegens het zich na het sluitingsuur bevinden in de herberg den »Oudeu Hoorn" te Oud-Beierland, heeft het vonnis der recht bank vernietigd en dat van den kantonrechter bevestigd. K H jB KH I IS U W N. Zondag j 1. weid des voormiddags als pred. bg de Ilerv. Gem. to Domburg door ds. D. J. M. Wibtenhoff van Sasscnheim, met eene rede Daar aanleiding van 4 Petr. 4:14 bevestigd ds. G. A. v. d. Hooft, dio des namiddags zyne intrede hield met de woorden uit Gal. 1 41. Beroepen bg de Geref. Gemeente te Zonnemaire, de heer J. H. Binnema, cand. te Tilburg. De cand. A. Scheele van de Theol. School te Kampen slaagde voor zyn peremp toir examen en heöft hot beroep naar Veere aangenomen. O II O E B W IJ 8. Benoemd, met algemeene stemmen, totonder- wyzeres aan de O. L. S. te Hillegom, mej. A. C. VooreD, tbsDB in gelijke betrekking te Heilouw, oud-leerlinge van de Rijksnormaal lessen te Zierikzee. Met ingang van 15 dezer is tot tijdelijk onderwijzer te Westkapelle benoemd de heer A. Lucieer vau Retranchement, in plaats van den heer J. J. van Eleacker, die ah zoodanig ontslsg heeft genomen. Do heer A. Schuur te Goedereede is boDoemd tot onderwijzer 4e kl. te 's-Gravenhage. Bg het op 46 dezer te 's Hage gehouden examen nuttige handwerken zijn o a. geslaagd de dames :|M. Boiisson, van MiddelburgE. P. Wisse, van BreskenaJ. de Ridder, van Retranchement; S. C. Rijnberg, van Terneuzen, en E. J. Visser, van Walsoorden. Op de voordracht voor onder wijzer te Rotterdam komt voor, de heer G. J. Boot te Oosterland. Stavenisse. De heer J. Kense, onderwyzer alhier, komt voor op eene voordracht als onderwijzer aan een school van gewoon lager onderwgs te Rotterdam, 3e klasse, od wel aan school no. 20 als no. 4, en aan school no. 47 als no. 2. l'oit ei Telegrafie. De 22 jarige A. v. B., klerk der postergen en telegrafie, die zich to Klundert aan ver duistering en vervalschiog had schuldig gemaakt en voortvluchtig was, heeft zich vrijwillig aangemeld bg de justitie te Berlgn. Vóór de opening worden door den heer W. Nieuwdorp in handen van den Voorzitter de vereischte eeden afgelegd. Door den Voorzitter wordt de nieuwbenoemde geluk- gewenscht en welkom geheeten. Spreker hoopt, dat hij met God en met eere in den raad zal werkzaam zijn. Alvorens zitting te nemen, dankt de heer Nieuwdorp den Voorzitter, en beveelt zich in de vriendschap der raadsleden aan. Hierna wordt de vergadering met gebed geopend. Aanwezig zyn alle leden. Voorzitter de heer Helderman. Vóór dat men overgaat tot de voorlezing der notulen, zegt de Voorzitter, dat in zake de opneming van den slechten toestand van den Veerweg is voorzien, en dat aan de noordzijde van den weg van H. van der Maas een voetpad zal worden aangelegd met paaltjes; dat op Geersdijk het pad aan de Vaat is verbeterd en dat er tot tegengang van dolle ritten op jonge paarden, borden zijn geplaatst, waaróp met duidelijke letters te lezen staat, dat zulks op boete verboden is. Daarna worden voorgelezen de rotulen betrekking hebbende op het verhandelde in de vergadering van 13 Nov. 1.1welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat volgens de laatste op neming der kas en boeken bij den gemeente-ontvanger, een en ander in orde is bevonden en dat er in kas was een bedrag van f 1214,20. Voorts wordt medegedeeld, dat een bedrag van f 17,50 uit de onvoorziene uitgaven was bestemd voor het schrijven der 10-jarige alphabetisohe registers van den Burgerlijken Staud, doch dat dit bedrag volgens Gedep. Staten moet gevonden worden uit den post «Burgerlijken Stand'', die daarvoor moet worden verhoogd. Van Cortgene was de gespecificeerde rekening van het post- en telegraafkantoor ingekomen, en bleek hieruit, dat onze gemeente in het tekort moest bijdragen f 53,78. Wordt voorgelezen een schrijven van L. G. van Over- beeke, waarin hij dank zegt voor de subsidie hem van wege de gemeente toegekend, en tevens, dat door zijn onder neming in het afgeloopen jaar waren vervoerd van Wol- fertsdijk naar Goes en omgekeerd 5841 passagiers, tegen 6103 in 1902. Verder worden voo'gelezen de verslagen van de com missies tot wering van schoolverzuim, die den leden ter inzage zullen worden toegezonden. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming voor 3 jaren van leden der commissie tot wering van school verzuim, te weten: voor Wissenkerke 3 leden, zynde de heeren C. N. van der Heijde, A. T. C. Swenne en P. de Boer, die als zoodarflg worden herbenoemd respec tievelijk met 8, 9 en 11 stemmen; voor Kamperland 4 leden, te weten: de heeren J. L. Marcusse, A. Heule, A. Abrahamse, als aftredenden, rnet respectievelijk 10, 11 en 9 stemmen, terwijl voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. de Nooijir, wordt gekozen de heer P. de Pree met 10 stemmen; voor Geersdijk 5 leden, te weten: de heeren M. C. Mol, P. Willemse, J. J. Verhulst, P. C. Heyboer en C. Dekker, dio werden herkozen respectievelijk met 11, 10, 11, 10 en 10 stemmen. Is ingekomen een schrijven van den heer J. C. Schip pers, die zou willen, dat, daar het Burgerlijk Armbestuur bestaat uit slechts 2 leden, dit uit te breiden tot 4, daar dan z.i. beter zou kunnen worden nagegaan, waar hulp noodzakelijk is. De Vooizitter zegt, nadat de heer Schippers zyn schrijven mondeling heeft toegelicht, dat het Burgerlijk Armbestuur geen instelling van liefdadigheid is: 't is eenvoudig een politie-maatregel; ook dooi de politie wordt nagegaan, wie hulp behoeft of niet. Spreker had opge merkt, dat de leden z.i. wel wat ver gingen met het verleenen van hulp. ZEd.Achtb brengt hierna het reglement te berde, vastgesteld in 18'6, en leest een desbetrcflend artikel voor, waarin wordt vermeld, dat slechts twee leden kunnen worden benoemd. Nog wordt door spreker gezegd, dat daar nog een hoogst zonder linge bepaling in vooikomt, n.l. dat de leden van dat bestuur moeten rijn leden van de N?d. Herv. Keik. Nu er een nieuwe wet op de armenverzorging weldra zal worden behandeld of ten m'nste in 't z cht is, stelt hij den heer Schippers voor, zyn voorstel voorloop'g in te trekken, daar het oude reglement natuurlijk anders zou moeten worden gewijzigd en mogelijk de nieuwe wet in sprekers wensch zou kunnen voorzien. De heer Schippers trekt hierop zijn voorstel in. Hierna stelt da Voorzitter voor, namens Burgem. en Weth. om aan den heer Snijder, onderwyzer aan de openbare school te Kamperland, evenals het vorig jaar, een gratificatie toe te kennen voor het te Wissenkerke (kom) geven van onderwijs in de gymnastiek aan de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school aldaar Na eenige opmerkingen dienaangaande door de heeren Nieuwdorp, Van Damme en Schippers gedaan, wordt zonder hoofdelyke stemming tot hot voorstel besloten. Door den Voorzitter wordt hierop gevraagd om ver gunning tot af- en overschrijving van post «Onvoorzien", op post «Onderhoud gebouwen" f 30 06. Door het breken van een zerken paal vóór het gemeentehuis en eenige kleine reparation, kwam men die som te kort. Vervolgens wordt gevraagd f 99.09 op post «Boek-, druk- en bindwerk' f 20 op post «Zegels enz"; f 25 64 op post «Burgerl. Stand", en f 70.97 op post «Onderhoud straten enz." Dit wordt alles toegestaan. Voorts zegt de Voorzitter, dat het onderhoud voor krankzinnigen zóó groot is, dat de hiervoor uitgetrokken som lang niet voldoende is. Waar er in 1903 4 ver pleegden uit deze gemeente waren, zijn er nu 7. Z.Ed. Achtb. vraagt daarom 1250 hiervoor, en daar dit uit post «Onvoorzien" niet meer kan, zou hij dit bedrag willen putten uit post «Wegen en voetpaden", waar van dat bedrag kan worden gnnist, en dusdoende daarom geen schuld behoeft gemaakt te worden. Hiertoe wordt besloten. Van Gedep. Staten is nog ontvangen een missive, waarin in overweging wordt gegeven om aan den vee arts een subsidie te verleenen, wat Wissenkerke betreft van f 50 s jaars, zulks voor den tyd van 5 jaren. Burgem. en Weth. stellen voor, hiertoe te besluiten, wanneer de overige gemeenten van 't eiland tot het geven van een bedrag van f 50 gezamenlijk, ook toetreden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Inzake de Woningwet moet een beredeneerd verslag worden uitgebracht. De Voorzitter deelt mede, dat vanwege de Gezondheids commissie niet veel opmerkingen zijn gemaakt; alleen zal moeten worden verbeterd de mestvaalt van den heer Jeronimus, welke zal moeten worden opgeruimd, of om ringd moet worden door een steenen muur van minstens 75 c M. boven den beganen grond. Hetzelfde valt te zrggen van den mestvaalt van den heer M. v. d. Weele, daartegenover liggende, terwijl het noodzakelijk is, dat heeren Kerkvoogden den kerkregenbak doen zuiveren, omdat zich daarin een te groote hoeveelheid ammoniak bevindt; ook is zuivering van den regenbak van de open bare school noodzakelijk. Op een de^betr. ffende vraag van den Voorzitter, geven de heeren Schippers en Maris eenige schriftelijke op merkingen omtrent een ingevolge die wet gemaakte verordening Ieder der leden, voornamelijk de heer Nieuwdorp, wordt verzocht daarover zijn advies mede te deelen vóór 1 Maart a.s Andermaal neemt de Voorzitter het woord, en zegt, dat het jarenlang reeds gewoonte was, dat de herbergen of tapperijen op Christelijke feestdagen langer mochten openblyven dan het gewone sluitingsuur. Door Z.Ed. Achtb. is langzamerhaud het sluitingsuur op die dagen vervroegd. Spreker kon het echter met zijn geweten niet overeenbrengen om op Christelijke feestdagen toe to geven, dat de tapperijen later dan 10 ure open blijven, en dat sluitingsuur streng te handhaven. Waar spreker er geen bezwaar inziet om bij andere gelegen heden, zooals huishoudelijke vergaderingen van musschen- gilde's enz., daarop een uitzondering te maken, kan hy het met zijn geweten niet overeenbrengen, dit ook verder toe te staan op Christelijke feestdagen; de on gebondenheid is stuitend en de baldadigheid wordt erg, zooals door het ingooien van ruiten van de openbare school en ook bij ingezetenen. Mocht spreker nog vroeger kunnen doen sluiten op die dagen, hij deed het, doch dat mag volgens de verordening niet. Z.Ed. Achtb. deelt dit enkel mede, omdat de pers dit zou kunnen publiceeren en de Raad het weten zou. Naar aanleiding hiervan, zegt de heer Van Damme, dat hy bij geruchte had gehoord, hoewel dit door hem niet te bewyzen is, dat in het bierhuis van Bouterse aan ingezetenen drank wordt getapt, even zoo goed als door hen, die vergunning hebben. De Vooizitter is het volkomen eens met den heer Van Damme, dat dit niet te pas komt en ook niet mag, en dat hy de politie herhaalde malen hierop liet passen, doch dat het tot geen resultaat leidde. Twee burgers echter, die konden constateeren dat er sterke drank (logé's uitgezonderd) werd getapt, zouden resultaat kunuen hebben en proces-verbaal zou volgen. Omvraag. De heer Abrahamse vraagt iets over de politie te Camperland (verbetering daarvan). De Voorzitter zegt, dat dit een onderwerp is, dat ten zynen huize kan behandeld worden, doch niet in een openbare zitting, daar hij alleen hierin heeft te beslissen. Alle inlichtingen hieromtrent zal en wil bij den heer Abrahamse daar mededeelen. De heer Schippers maakt den Voorzitter er op attent, dat het wenschelijk zou zijn, dat de lantaarn, die op de haven staat, bij donkere maan heel den nacht bleef branden. De Voorzitter zegt, dat het hem goed is, mits dit noodig mocht blijkendoch wanneer b. v. by stil weór slechts één scheef ja in de kaai ligt, hij dit met het oog op de kosten onnoodig acht. De havenmeester heeft echter de bevoegdheid de lantaarn zoo noodig te ont steken. Ten slotte viaagt de heer Nieuwdorp nog, waarom er bij gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder door Wissenkerke geen feest is gevierd Z.Ed. was de eenige die, voor zoover hy weet, de vlag had uitgestoken De Voorzitter antwoordt, dat het een particulier feest was, dat in enkele groote plaatsen wel, doch in de meeste niet werd gevierd. Volgt sluiting. WITTE HAGE. Over eenige oorzaken van het mis* lukken van den oogst en de middelen daartegen. De landbouwer heeft aanhoudend strijd te vooren tegen verschillende vijanden, die hem de vruohten van zgn arbeid willen ontnemen. Hoo vaak gebeurt het, dat, wanneer bg met de noodige zorg beeft gezaaid, de jonge plantjes, als zij pas uitkomen, door insecten of andore kleine diertjes worden beschadigd en zoo in hun groei belemmerd of zelfs ver nietigd worden. Hoe dikwyls ziet hg zgn landbouwgewassen door verschillende ziekten aangetast (aardappelziekte, korenbrand enz.). Hoe moet de landbouwer elk jaar stryden tegen do talrijke onkruiden, die de plaats op den akker betwisten aan de pas uitkomende cultuurplanten. Hoo vaak gebeurt het, dat koude en vorst of ook wel langdurige droogte of overvloedige regens den groei van den oogst belemmeren. In 't algemeen kan de landbouwer dezen strijd op twee manieren voeren. Ten eerste kan bg traohten do schadelyke invloeden rechtstreeks tegen te gaan, b.v. het vernietigen van schadelgko insecten en andere dieren. Ten andero kan bg trachten de landbouw gewassen, die bij zaait, krachtiger en sterker te maken, zoodat deze beter bestand zgn tegen schadelgke invloeden, als insecten-scha, ziekten, bevriezeD, verdrogen enz., of zoodat deze in 't geheel niet van die invloeden te lgdeu hebben. Het is immors bewezen, dat juist de ziekelgke en zwakke planten het eerst door al deze vyanden worden aangetast, dat de zwakste planten het eerst bevriezen, bet eerBt ziek worden, het spoedig in den stryd met het onkruid opgeven. Behalve de middelen, waardoor de boer rechtstreeks de scbadelgke invloeden kan tegengaan (vernietigen van insecten, aanhoudend en zorgvuldig wieden) is er dus een ander, dat isde planten sterk en gezond te vooreebgn doen komen, ze in hare jeugd snol en krachtig te doen groeien. De planten hebben daartoe noodig een krachtig bemesten bodem, die goed bewerkt is, zoodat voedsel en lucht in voldoende mate kunnen toetreden. Zy hebben daartoe noodig licht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2