ZIERIKZEE—ROTTERDAM. ADVERTENTIE!!. mkmrn i Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. iu«4r iutegendeel zoo mogelijk uit te breiden. Behoort niet het gevaar, dat uit de nieuwe concurrentie dreigt, een spoorslag te zijn tot het onverwijld nemen van dergelijke maatregelen Door den Hertog Engelbert van Aren- burg te Brussel is aan den heer A. van der Straaten te Berg-Ambaoht voor een som van f 260.000 opgedragen het bedijken van ongeveer 300 H.A. schorgronden, gelegen ten noorden van den Prosperpolder onder de gemeenten Clinge (Nederland), Kieldrecht on Dael (België). Te Sluiskil is de smid Meyer, werkende met gesmolten looddoor uiteenspattend gesmolten metaal in de oogen getroffen. Hij lijdt ondraaglijke pijnen en men vreest voor het behoud zijner oogen. Brouwershaven. Hoe gevaarlijk het z.g.n. »bootje spelen" is, bleek dezer dagen alhier. Twee kleine jongens, die zich in de haven daarmee vermaakten, geraakten onverwacht te water. Op het alarm, dat zijn dochtertje maakte, dat er kinderen in de haven lagen, ijlde schipper C. v. d. Sluis naar buiten, en aarzelde geen oogenblik om van den wal af in een naastbijgelegen jol te springen, en van daaruit de bengels uit hunne netelige positie te redden. Kordaat was het nog van den één, die zich aan de jol had vastgeklampt, te zeggen öHelp eerst den ander maar". Onder de belofte, dat ze het nimmer meer doen zouden, kwamen zij er zonder ernstige gevolgen en met een nat pak en een frisch bad af. Voor zijn menschlievend hulpbetoon verdient schipper Van Sluis een woord van lof. Haamstede. De onbezoldigd rijks-veld wachter jachtopziener M. J. de Vrieze te ReneBse is als zoodanig aangesteld te Haamstede. Bruinisse, 13 Febr. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan, dat de heeren, die tot lid der commisse tot wering van schoolverzuim benoemd waren, allen hunne benoeming hadden aangenomen. Vastgesteld werd de instruotie voor den meter, teller en weger. Besloten werd tot intrekking der verhoogde subsidie voor het Armbestuur, daar gebleken is, dat de verhooging niet noodig was. De havenmeester, die het vorige jaar voorloopig voor één jaar werd aangesteld, werd nu definitief tot die betrekking benoemd. Van Gedeputeerde Staten was bericht ingekomen dat de secretaris vergund werd de betrekking van ontvanger waar te nemen. Burgem. en weth. deelden mede, dat bij de gehouden kasopname als in orde was bevonden en het bedrag, ongeveer f 7000, grootendeels gedeponeerd aanwezig was. Tot onderwijzer werd benoemd de heer J. van Oosten te St.-Annalandop den heer Kievit van 's-Gravenpolder werden 2 stemmen uitge bracht. De belooning voor den oppasser der brandspuit werd tot f 10 verhoogd. Vast gesteld werd het kohier op de hondenbelasting met 50 honden en het suppletoir kohier 1903 op die belasting. In beginsel werd besloten den weg van den straatweg naar het kerk hof te bestraten, terwijl besloten werd de opene gedeelten en de Poststraat van plaveisel te voorzien. In de lantaren aan den ingang der haven is aan den zuid-oostkant een groen glas aangebracht ten gerieve der vaart by avond. Dit geschiedde op een verzoek namens de Bruinisser Visschery-Vereeniging. St.-Filipsland, 14 Febr. Sedert de laatsto weken trekken uit het naburige gedeelte van Noord-Brabant honderden arbeiders naar Duitschland wegens gebrek aan werk. Treurig ziet 't er voor den arbeidersstand in "Westelijk Noord-Brabant uit. Verdiensten zijn er niet, zoodat velen by liefdadige instellingen moeten aankloppen om onderstand. In Duitsch land schijnen echter ook al te veel werk krachten te zijn, want veraoheidenen keeren onverrichter zake terug. Goes. Door Burgem. en Weth. is benoemd tot gemeente-tuinman, tot onderhoud der plantsoenen, M. G. 't Hoen te Alblasserdam. Een 72-jarig man, 8. Prosee, manu facturer, is door de politie gevangen genomen en naar bet huis van bewariog te Middelburg gevoerd. Hij wordt verdacht van oneerlykheid. De vorige week is hij op eigen verzoek in staat van faillissement verklaard, maar in weerwil daarvan schijnt hij, ook na de publicatie daarvan toch te zijn voortgegaan met den verkoop van goederen. Een onderzoek, bij verschillende koopera ingesteld, leidde tot zijn gevangen neming. Voor de Vereeniging Handelsbelangen" zal op 19 Febr. als spreker optredeD, de heer mr. Dieleman uit Middelburg, met het onderwerp >Oneerlijke concurrentie". Bij Kon. Besl. is benoemd tot opzichter voor de justitie-gebouwen de heer J. de Koning alhier. Een schoolmeisje te Rilland hield haar fijn aangepunte griffel in den mond. Onder bet spelen kreeg ze een duw en nu kwam de scherpe punt in het gehemelte en brak de griffel af. Da dokter heeft dit stukje griffel nog niet kunnen verwijderen. Vlissingen. Het voornemen bestaat dezen zomer op het kanaal alhier een roeiwedstryd te houden. Ternenzen, 13 Febr. Hedon werd onder de gemeente Hoek aan den dijk van den Braakman gevonden het lijk van een vreemdeling, die zich oogeneobijolyk door een revolversohot van het leven heeft beroofd. De man is vermoedelijk genaamd B. en van Antwerpen afkomstig. Bij het lijk lag een bruin valies met galanteriën. Koewacht. Men herinnert zich wel, dat door verschillende invloedrijke ingezetenen van onze grensgemeenten het verzoek gericht was aan den Minister van Oorlog om, met het oog op de voelvuldig voorkomende diefstallen, strooperyen en vechtpartijen, de brigades maréchausseéB uit te breiden. Naar aanleiding van dit verzoek werd toen ook in deze ge meente tijdelijk een brigade gedetacheerd. Naar thans met genoegen wordt vernomeD, is thans deze tijdelijke detacheering in een defiaitieve veranderd, en zal hier een kazerne worden gebouwd. AanbestedingenTerkoepingen enz. Zaterdagmiddag had vanwege de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij de aanbesteding plaats van het bouwen van de Centrale Werkplaatsen en het uitvoeren van bijkomende werken, ten behoeve van de stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden, volgens het bestek no. 13 complex Flakkee. Ingeleverd werden 21 biljetten. De laagste inschrijver was F. W. Sonneveld te Rotter dam, voor f 84.465. Landbouw en Veeteelt. Kolossale ontdekkingen in 1903. Het jaar 1903 bracht ons voor den land bouw de blijde tijding, dat aan de Zuid- Amerikaansche Westkust een menigte nieuwe Guano-eilanden ontdekt zijn. Eenige namen dezer eilanden zyn»Asia", »Pachacamao" ïChio", enz. Nieuwe Guano-velden liggen dus weer gereed voor den Europoeschen landbouw. Vele schepen zyn reeds, met deze Guano beladen, onderweg naar Europa; ook zijn reeds enkele ladingen te Antwerpen en te Rotterdam ontscheept. De Guano dezer nieuw ontdekte eilanden heeft een stikstof gehalte van 8—12 pCt. Inderdaad zijn deze ontdekkingen van zeer veel gewicht voor den Nederlandschen land bouwer, daar de Peru-Guano nog altijd de voornaamste en de dankbaarste meststof blijft voor alle grondsoorten en alle gewassen en bij elke weersgesteldheid. Het komt mij voor, dat de tijding dezer Guano-ontdekkingen van meer gewicht voor den landbouwer is, dan wat wij onlangs vernamen omtrent nieuwe Chilisalpeter-beddingen in Californië. Deze berichten hebben zich trouwens niet bevestigd, en het zou mij niet verbazen, als de beddingen slechts bestaan in de verbeelding des bericht gevers. St.-Filipsland14 Febr. Bij de te Rotterdam gehouden Rijks-keuring van dek hengsten van 3 jaar en ouder werd een premie van f 650 toegekend aan den 5 jarigen hengst »Pompon" van Frans v. d. Bosch te Steenbergen. BEOHT8ZAKEN. Door de rechtbank te Rotterdam werd Donderdag 1.1. vrijgesproken mevr. H. J. van O. K., beschuldigd van meineed voor het kantongerecht in een burgerlijk geding (het naaien van een japon). De heer Ed. de Lanoy, bankier te Haarlem, wegens verduistering veroordeeld tot 1£ jaar gevangenisstraf, heeft van dat vonnis geen appèl aangeteekend en zal alzoo zijne straf ondergaan. B K M I K (J W Er is thans voor het geheele land een al gemeen comité benoemd voor het inzamelen van gelden van leden dor Geref. Kerken in Nederland, als feestgave voor het gouden jubilé der Theologische School te Kampen op 16 Juni a s. Het comité bestaat uit de heeren ds. Donner, te Nieuwdorp, ds. Yan Goor, te Halfweg en dr. A. Noordzij, te Kampen. De provinciale godelegeerden bestaan uit de heeren ds. Kapteijn, te Werkendam, ds. Van der Veen, te Goes, ds. Rouwenhoven, te Leiden, ds. Koppo. te Bunschoten, dr. Keizer, te Tiel, ds. Smilde te Ommen, ds. Bakker, te Emmon, ds. Doorn, te Franeker en ds. Van der Werf, te Grootegast. Aan de hoogleeraren der Theologische School zal deze feestgave overgedragen worden Zjj is bestemd voor het Studiefonds. O X D E B W IJ 8. Voor de nuttige handwerken slaagde Vrijdag te 's-Gravenhage, mej. A. M. H. Snijders van Middelburg en te Breda mej. E. C. M. van der Schaaf van St.-Maartensdyk. Benoemd tot onderwijzer te Nieuwe Tonge de heer P. C. de Bruin te Raamsdonk. Ellemeet. De voordracht voor hoofd der school alhier bestaat uit de heeren J. Spek te Haamstede, Naber te Numansdorp en Sevenhuizen te Rotterdam. Pont ei Telegrafie. Biervliet. Door 't bestuur der posteryen is besloten tot instelling van een postrit BreskensHoofdplaatBiervliet en terug tweemaal daags, waardoor onze postdienst een aanmerkelijke verbetering ondergaat. Vooreerst ontvangen wij ongeveer anderhalf uur eerder 's morgens de postzending, dan thans per bodeloop geschieden kan, en ten tweede behoeft de eerste verzending vele uren later te vertrekken om de middagboot te bereiken, terwjjl nu reeds 's morgens om 7 uur de post vertrekt. Gemengd Nieuws. De Nederlandsche Effecten loterij. De Nederlandsche Effecten-loterij onder leiding van de heeren Van Duyasen Co. te 's-Hage gaat over tot eene tweede verloting van effecten, evenals de vorige volgens het trekkings plan der Staatsloterij. Dit bewijst dus ten volle, dat de eerste loterij naar wensch der emittenten is geslaagd, wat trouwens in geen enkol opzicht verwondering behoeft te baren. In de eerste plaats omdat naar verhouding van andere loterijen, veol hooger bedrog aan prijzen wordt uitgekeerd; op elke f 100 inleg wordt aan prijzen betaald in de Mecklenburg-Schwerin Loterij 61 pCt. Hamburger Geldloterij 63 Hessische Geldloterij 65| Nederlandsche Staatsloterij 73 Nederlandsche Effecten-loterij 83 Buitendien is de prijs der gehetlo loten voor alle klassen geldig slechts f 10, terwijl ook halve loten ajf 5,en kwart- loten k f 2,50 worden uitgegeven. Voor de kans van f 50.000 te winnen betaalt men alzoo in de Staatsloterij f 35,in de Neder landsche Effecten-loterij f 10,omdat deze loterij in alle opzichten eerlijk is toe gegaan en wij inzage hebben genomen van de vele dankbetuigiogen van de gelukkige winners en winsters der prijzen (de hoofd prijzen der le, 2e, 3e, 4e on 5e klasse zijn resp. gevallen op de nos. 1327, 8879, 13288, 1579 en 124, waarvan wij natuurlijk om der kieschheids wille de namen niet zullen noemen van den of de gelukkige, die bij de eerste Nederlandsche Effeoten-loterij den prijs van f 50.000 in effecten heeft getrokken, maar dat bij getrokken is en door de firma Van Duyssen Co. behoorlijk uitgekeerd, daarvau kan men absoluut verzekerd zyn. Wij blijven ons derhalve refereeren aan hetgeen wij reeds vroeger omtrent deze loterij in het midden gebracht hebbeD, en wij twijfelen er dan ook niet aan, dat de tweede loterij by het publiek een even goed onthaal als de eerste zal vinden. Uittreksel uit het Financièel Dagblad no. 3439 van Maandag 1 Februari 1904. De lente op komst. Uit Buren wordt gemeld, dat daar reeds de eerste ooievaar is aangekomen. In de Neder-Betuwe zijn do vorige week reeds meikevers gevangen. Io een Geldersch dorp is oen paartje in ondertrouw opgenomen, samen 142 jaren tellende. Het bruidje bezit daarvan 76 en de bruidegom 66. Beiden waren reeds vroeger gehuwd. Ingezonden Stukken. Den WelEd. Heer A. PRIN8E, Onderwijzer aan de Openbare School te Noordgouwe. WelEd. Heer! In antwoord op uw ingezonden stuk in dit blad, in het nummer van 11 Febr. 1.1., en de daarin aan mij gerichte vraag, deel ik U mede, dat de Bruinisser Courant door mij niet gelezen wordt. Wat daar in een verslag van mijn Unie-rede dus gezegd wordt, weet ik niet. Hetgeen U uit genoemd verslag aanhaalt, dat „op de openbare school niet van God mag gesproken worden", is door mij niet gezegd. J. F. L. A. DE JAGHER, Predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Burgh. Burgu, 12 Febr. 1904. Bruinisse, 13 Februari 1904. Mijnheer de Redacteur! t Is verschrikkelijkDaar heeft uw corres pondent of anders de redactie dezer courant het vreeselijke feit gepleegd de woorden door den debater alhier tegen den heer Van Embden gesproken, niet uitvoerig genoeg weer te geven. Immers in het anti-rev. blad voor deze eilanden beklaagt men zich in een stukje, onder het motto „aardig", dat wel de rede van den heer Van Embden en diens repliek breedvoerig werden weergegeven, maar dat van het ge voerde debat slechts met enkele woorden werd gewag gemaakt. En wat de zaak nog beden kelijker maakt, tusschen de regels door wordt te verstaan gegeven, dat dit wel met neven bedoelingen zal zijn geschied. Nu, de //aardige" opmerker zij gerust, de redactie heeft niets geschrapt, dat laat zij aan andere redacties over, en de correspondent heeft, als hij wat kort geweest is, daar volstrekt geen bijbedoe ling mede gehad. In allen geval, hij zal trachten zien te beteren, door het lezen van goede modellen van verslagen. Hij heeft daarbij een goed voorbeeld aan het verslag, dat in diezelfde Bruinis8er van 13 Febr. onder de rubriek Brui nisse voorkomt. Dit is zoo edel gesteld, en daarin wordt de spreker zoo netjes behandeld vooral de tirade, dat niet één Christen onder een geheel Joodsch gehoor zoo zou durven optreden, is bizonder prachtig gevonden dat net hem nu niet verwondert, dat de debater den heer Van Embden hartelijk de hand drukte, om hem te bedanken voor zijne nette wijze van debatteeren. En heeft uw correspondent aan zoo'n model nog niet genoeg, dan zal hij ijverig bestudeeren de samenspraken van „Bart en Toon". Daarin toch wordt de tegenstander met zooveel waar deering besproken, daarin ademt alles zoo'n echt christel ij ken, liefdevollen geest, dat de lezing ervan bepaald een goeden, veredelenden invloed hebben moet. En mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan, ja dan, mijnheer de redac teur, is onverbeterlijk Uw CORRESPONDENT. Mijnheer de Redacteurl Zaterdag moest ik toevalligerwijze op de Engelsche Kade alhier wezen. Ik merkte tot mijn innige voldoening op, dat aldaar een zeer levendige bedrijvigheid heerschte. Tal van mannen en vrouwen waren ijverig bezig met het lossen uit het stoomschip „Koophandel" en met het opladen en vervoeren van erwten, die hun door een bekende iirma te dezer stede ter lezing gegeven worden, waaraan zij dan een aardig duitje verdienen. Maar wat me daarbij hoogst pijnlijk aandeed, was, dat ik ontwaarde, dat al deze menschen, die in het zweet huns aanscbijns hun brood verdienen, diep door de modder moeten waden, en hun karren slechts met zeer groote moeite konden voortduwen. Waarom wordt, vroeg ik me zeiven af, van gemeentewege er niet voor gezorgd, dat hier, evenals aan de overzijde, behoorlijk en op tijd geveegd wordt? De Engelsche Kade is een publieke verkeersweg, die, met het oog op het drukke verkeer, dat er bij de aankomst en het vertrek van de „Koophandel" heerscht, in een staat dient gehouden te worden, waarop hij voor menschen begaanbaar, en voor het goederenvervoer ge schikt is. Moge dit stukje onder de aandacht van de gemeente-autoriteiten komen, opdat zij in het belang van zoovele belanghebbenden die maatregelen beveelt, waardoor het euvel in het vervolg verholpen wordt. Zierikzee, 14 Februari 1904. F. TELEGBAIBEH. 's-Gravenhage, 15 Februari. De Regeering heeft io overleg met het Indische Bestuur maatregelen voorbereid tot versterking van de zoo noodig Indische vloot voor de handhaving der neutraliteit, aan de Indische zeemacht nauwlettend het toezicht opgedragen opdeden Archipel voorbijstoomende eskaders cn hunne bewegingen. De »De Ruyter" en de i>Hertog Hendrik" worden vooralsnog niet naar Indië gedirigeerd. Londen, 15 Februari. Uit Port-Arthur wordt gemeld, dat 600 Japanners bij Talien-Wan geland zijn, en dat 410 door kozakken zijn neêrgesabeld. De overigen zijn naar de schepen teruggekeerd. By de ontscheping van Japanners in Dovebaai zyn dertig gesneuveld. Rotterdam, 15 Februari. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Meel, f 11.25, handel beperkt. Binnen- landsche Tarwe, f 7.70 k f 8.10. Rogge f 4.50 f 5 30. Wintergerst, f 7 a f 7 50. Zomer gerst, niets. Chevaliergerstfik f 7.50. Ilaver, f 6 A f 6.50. Witte Roonen, f 7 k f 10. Bruine Boonen, f 8 A f 14. Erwten, f 6 25 A f 8. Mais, f 1.20 A f 1.21. Kanariezaad, f8 A f 11. Kroonerwtenf 7.25 A f 8 25, Karwij- zaad, f 11 75. Ajuin. Aanvoer 8000 balen, marktwaarde. Groote bruine f 2,30 de 60 kilogram, puik. Vlas. Op het land de handel ongeanimeerd, kalm. Aanvoer op de markt 18927 steen blauw, 38 A 44 stuivers; 4500 steen Groninger, 35 A 40 stuivers; 5105 steen wit, 34 A 38 stuivers; 240 steen Friesch, 35 A 40 stuivers; Groninger gedeeltelijk, overigens alles opgeruimd. Lijnzaad. Groote aanvoer, onveranderd, zakenloos. Aardappelen, Als voren. Eieren. Zeeuwsche f 3 80 A f 4; Over- maaseche f 4.10 A f 4.25. Kaas. Niets. VEE. Aanvoer 263 Runderen, 26 A 34 ct., vlug. 145 Kalveren37 A 53 ct., vlug. 108 Schapen, 25 A 31 ct. Lammeren, traag. 569 Varkens, 17 A 19 ct., lichte 17 A 18 ct., vlugge handel. Schiedam, 13Febr. Noteeringdistillateurs 9. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Februari. Van Zierikzee: nsdaglG 'si Woens. 17 Dond 18 Vrijdag 19 Zaterd. 20 Zondag 21 Maand. 22 Van Rotterdam: 6,30 Dinsdaglö 'smorg 11,— 7.— Woens. 17 n 10,30 7,30 Dond. 18 10,30 8,— 8,30 Vrijdag 19 it 10,30 Zaterd. 20 10,30 8,— Zondag 21 ii 10,30 9 Maand. 22 ii 11 Woensdag 17 Februari as. hopen onze geliefde Ouders: FRANS VAN DER HAVE Joiiz. en JANNETJE STOUTEN I hunne40 jarigeEchtvereeniging te herdenken. oosterland. Ondertrouwd D. VAN DAALEN en J. A. POLDERMAN. oud-vossemeer, sciierpenisse, 12 Februari 1904. Tot mijne diepe droefheid overleed heden op het onverwachts, onze geliefde Echtgenoot en Vader, Dingeman Heijboer, in den ouderdom van 41 jiar en bijna 5 maanden. Nieuwerkerk, 12 Februari 1904. Wed. D. HEIJBOER—Remeeus. C. J. HEIJBOER. Heden overleed, in het Kiuder-Zieken- huis te Rotterdam onze veelgeliefde Kleinzoon Marinus van Westen, in don leeftijd van 13 jaar en 6 maanden. Noordgouwe, 13 Februari 1904. Uit aller naam, C. HEIJBOER. J. HEIJBOERVane. Algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde Kleinzoon, de Heer P. de Weerd, na een kortstondig Ijjden, in den ouder dom van 25 jaar te Middelburg is overleden. Zierikzee, 13 Februari 1904. A. J. RIBBENS. J. H. RIBBENSViersma. Heden overleed te Middelburg onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Francina Pieternella D'huij, in den ouderdom van 79 jaar en 4 maanden. Noordwelle, 14 Februari 1904. J. P. HOLLESTELLE. N. L. HOLLESTELLE—Stfur, en Kinderen. Heden ontsliep zacht en kalm, onze geliefde MoederBehuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Neeltje van der Maas, Wed. K. Dag, in den hoogen ouderdom van 88 jaar en 6 maanden. Renesse, 14 Februari 1904. Uit aller naam Cs. DAG. Heden overleed ons geliefd Dochtertje NEELTJE, in den leeftijd van ruim 5 maanden. 7lpni„7rp R. DE VRIES. Zierikzee. c de vries_ v. d. Wekken. Op. 12 Februari overleed te Fijnaart, onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd- vader, de WelEd. Heer Abram Kloppert, in den leeftyd van 80 jaar. Zierikzee, 15 Februari 1904 F. A. KLOPPERT. J. KLOPPERT— Lietz de Jong. Heden overleed plotseling onze geliefde EchtgenooteMoederBehuwd- en Grootmoeder Cornelia Wilhelmina Kandel, geb. Van Lelieveld. in den ouderdom van bijna 81 jaar. Zierikzee, 15 Februari 1904. Mede uit naam der Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. KANDEL. Heden overleed onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader en Zwager, de Heer A. C. BON, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Wester Schouwen, 15 Februari 1904. Uit aller naam Familie BON. Dank aan allen, die blijken van belangstelling gaveD, gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader en Zoon JOHANNES OUDESLUIJS. St.-Maartensdijk, 13 Februari 1904. Wed. JOHs. OUDESLUIJS— van den Hoek on Kinderen. Wed. A. OUDESLUIJS—Hage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2