van een stoomschip, gebeurde heden op de reede alhier een ernstig ongeluk. De Belgiecho zeeloods Y. kreeg de sehoot van het zeil rond zijn been, waardoor dit lichaamsdeel zoo goed als geheel afgeklemd werd en bij over boord werd geslagen. De man werd gered en per roeiboot naar den wal en vervolgens per brancard Daar h6t gasthuis gebracht. Hedennamidaag had alhier de teraarde bestelling plaats van den kwartiermeester bij de Maatschappij »Zeeland" G. Zietse, die Vrijdagnamiddag uit den mast van de mailboot x»Prins Hendrik" viel en in den nacht daar aanvolgende aan de gevolgen overleed. Door de matrozen van de Zeeland" werd de overledene grafwaarts gedragen. De kist was gedekt met de Nedorlandeche vlag. Er lagen bovendien 2 kransen op, één van den commandant en de officieren en één van zijne kameradeD. De commandant, de loods, de chef-hofmeester, de twee kwartiermeesters en een postcommies bevonden zich op den doodenakker. Door den predikant Voorhoeve werd eene tooepraak gehouden. Een familielid bedankte voor de eer, den overledene bewezen. (M. Cf.) AanbestedingenYerboopingen en*. Heden (Woensdag) werd te Zierikzee aan besteed: het bouwen eener nieuwe ambachts school, bevattendelokalen voor het timmeren, het smeden en het verven, 3 teekenlokalen, 3 lokalen voor het theoretisch onderwijs, één modelkamer, één bestuurskamer 6dz. (Raming f 26000). Ingeschreven was als volgt: A. Remeeus, Zonnemaire, f 27232J. v. d. Valk, Zierikzee, f25889; P. Verbost, Zierik zee, f 27200; M. Akkerdaas, Zonnemaire, f27275; C. Akkerdaas, Noordgouwe, f27260; M. v. d. Linden, Zierikzee, f 26387Joh. v. d. Werff, Noordgouwe, f 26450; J. J. A. van Veldhoven, Zierikzee, f 27018; J. P. Panny, Krabbendijke, f 25925; P. Vink, Noordgouwe, f26425; J. de Later, Nieuwer- kerk, f26950; J. v. d. Welle, Nieuwerkerk, f 28000; D. P. N. Brouwer, Nieuwerkerk, f 26700; P. M. Panny, Zierikzee, f 25897; 8. Bax, Zierikzee, f 26700; J. van Dyke, Zierikzee, f 27100; J. v. d. Valk, Zierikzee, tweede biljet), f 25989; S. P. Moelijker, Oosterland, f 27010L. D. de Rooy, Dinteloord, f 32800; T. J. van Tilburg, Zierikzee, f26800; H. A. Harmsen, Willemstad, f 32600. De gunning is overgelaten aan het Bestuur der Vereenigiog »De Ambachtsschool". Noordgouwe, 9 Febr. Voor de levering van 8100 K.G. Chili-Salpeter aandeLandbouw- Societeit alhier, waren slechts twee insohryvings- biljetten ingekomen, t. w L. Snelleman, Dinteloord, voor f 11,595, en W. J. C. Ribbens, Zierikzee, voor f 11,44 de 100 K.G, Aan de heeren Ribbens is de levering gegund. BEOHT8ZAKKH. Zierikzee, 8 Febr. Door den heer Kan tonrechter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens 1 Jachtovertreding J. van D., 27 jaar, landbouwer te Noord- welle, tot een hechtenis van 7 dagenP. K., 22 jaar, arbeider te Haamstede, W. P. K., 22 jaar, en I. J. K., 18 jaar, beiden zonder beroep te Duivendijke, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; A. D., 13 jaar, zonder beroep, en P. D., 20 jaar, arbeider, beiden te Noordgouwe, no. 1 tot f 10, no. 2 tot f 20 boete, subs. 2 en 4 dagen hechtenis; I. van T., 26 jaar, arbeider te Noordgouwe; en L. ten H., 18 jaar, landbouwersknecht te Zierikzee, ieder tot f 20 boete, subs 4 dagen hechtenis; 2°. liet ale schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: J. B 36 jaar, schipper en visscher te TholeD, J. D., 48 jaar, J. F., 24 jaar, en L. S., 25 jaar, allen schippers te Ierseke, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 3". Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zonder voorzien te zijn van een consent: C. S., 26 jaar, schipper en visscher te Tholen, en J. van A., 48 jaar, visscher te Zonnemaire, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 4°. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk in Zeeland: H. van de 8., 69 jaar, huisvrouw van A. K., arbeidster te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 5°. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. G., 20 jaar, landbouwer te Haamstede, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 6°. Het laten loopen van zes stuks vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland zonder voldoend toezichten het laten loopen van vee over weiland zonder daartoe gerechtigd te zijn: L. van der W., 35 jaar, landbouwer te Kerkwerve, tot een boete van f 6 en een boete van f 10, subs. 1 en 5 dagen hechtenis 7°. Het laten loopen van vee op weiland zonder daartoe gerechtigd te zijn: C. B., 66 jaar, landbouwer te Renesse, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 8°. Het verwekken van burengeruchtwaardoor de inachtrust is verstoord: 8. de K., 27 jaar, J. B., 28 jaar, en P. B., 36 jaar, allen van beroep varensgezel en wo nende te Bruinisse, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 9°. Het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders: D. C. V., 56 jaar, huisvrouw van W. M., bierhuishoudster te Zierikzee, tot f 25 boete, subs. 8 dagen hechtenis; 10'. Het te Zierikzee den openbaren weg bezigen tot stapelplaats van goederen: M. van der L., 46 jaar, metselaar te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 11°. Het den openbaren weg te Zierikzee berijden tusschen één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang met een voertuig op veeren, niet voorzien van een helder brandende lantaarn: M. M., 33 jaar, sleper te Zierikzee, lot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12°. Binnen de bebouwde kom der gemeente Zie rikzee oprichten van een houten gebouw op een afstand van minder dan 20 meter van andere gebouwen: C. S., 51 jaar, broodbakker te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 13°. liet te Zierikzee op den openbaren weg voor een kar aangespannen honden niet voor zien hebben van een muilkorf: M. A. van D., 49 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 14°. Het te Zierikzee in zijn herberg na het slui tingsuur bezoekers aanivezig hebben: A. B., 30 jaar, herbergier te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 15°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, gepleegd bij eerste of meerdere herhaling M. H-, 59 jaar, koopman te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis; C. van der M., 23 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 weken hechtenis; en C. M. F., 18 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond Donderdag 1.1. terecht een boerenknecht uit Terneuzen, die tijdens de afwezigheid van zijn baas, die op het land was gaan werken, onder bedreiging, van de dochter des huizes een portomoncaie had weggenomen met geld, die zich in een kast bevond. Bekl. was voor dit feit door hem in eersten aanleg ontkend door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, wegens diefstal, met bepaling dat de preventieve hechtenis in mindering zou worden gebracht. Thans kwam hij op zijn ontkentenis terug, doch beweerde, dat de portemonnaie hem door het meisje zou zijn gegeveD, onder pressie van hem, beklaögde. Zulks wordt echter door het meisje, als getuige gehoord, pertinent tegengesproken. Wèl had zij het laadje opengemaakt van de kast, waarin zich de portemonnaie bevond. Bekl. had een mes in do band en had haar daarmede bedreigd, terwijl bij bovendien een oneerbaar voorstel aau het meisje had gedaan. Hem kwam niet meer toe dan één gulden loon. Adv.-gen., mr. Reitsma, wees erop, dat de bekl. thans erkend heeft, wat hij vroeger ontkende, de portemonnaie te hebben terug gegeven met een deel van het geld, Da een brief te hebben geschreven aan zijn baas, waarin hij vergiffenis voor het gebeurde vroeg. Intusschen houdt bekl. zich nog aan één stroohalm vast, door te ontkennon, dat bij de portemonnaie heeft weggenomen. Doch die houding kan hem niet redden, waar we hier een getuige hebben van de grootste geloof waardigheid, wier verklaringen door den bewusten brief van bekl. volkomen bevestigd worden. De getuige, een weerloos meisje, is aan een groot govaar blootgesteld geweest. Met het oog hierop is de straf zeker niet te zwaar te achten en voor de mindering van den in voorloopige verzekerde bewaring door- gebrachten tijd bestonden in dezen geen termen, daar de ernst van het feit en vrees voor de vlucht van bekl. over de grenzen, die preventieve hechtenis volkomen wettigden. Het requisitoir strekte mitsdien tot bevesti ging van het vonnis a quo, behoudens dat do preventieve hechtenis niet van de straf zal worden afgetrokken. De verdediger, mr. P. Dieleman uit Middel burg, was van oordeel, dat de mengeling van waarheid en leugen bij dezen bekl. doet denken, dat er iets mankeert aan het gezond verstand van bekl. Met het oog hierop achtte pleiter de opgelegde straf veel te boog, en ook in verband met andere omstandigheden drong pleiter op lichter straf aan. Voorts besprak pl. de vraag of men hier te doen bad met diefstal dan wel met afpersiDg. Pl. was van oordeel, dat bet wegnomen bij diefstal een eigenaardig wegnemen moet zijn, terwjjl daar, waar het wegnemen gedoogd is, als in casu, afdreiging aanwezig is. In zijn repliek wijzigde mr. Reitsma zijn requisitoir in dien zin, dat alleen bevestiging van het vonnis, zonder meer, door hem werd gevorderd, aangezien bekl. alleen hooger beroep heeft aangeteekend en de straf dus niet kan worden verzwaard. Uitspraak ovor 14 dagen. Het gerechtshof te Leeuwarden heoft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Th. K., gewezon hoofd der school voor uitgebreid lager onderwys to Hoerenveeo, die door de reohtbank aldaar wegens onzedelijke handelingen met vrouwelijke leerlingen is veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, behahe ten aanzien van de straf, en die bepaald op 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontzetting uit zijne betrekking voor den tijd van zeven jaren. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 10 Febr. Ten huize van den heer Verwer vergaderde heden de VereenigiDg ^Vooruitgang zij ons Streven". Do voorzitter, de heer J. C. van der Maas, opende de ver gadering en deelde, nadat door den secretaris, den heer L. Koopman Cz.. de notulen waren voorgelezen, die onveranderd werden goed gekeurd, mede, dat van do Commissie, be staande uit de heeren M. Eüzlin, C. Bij de Vate en M. Boot, indertijd benoemd een onder zoek te doen naar de mogelijkheid om onder de nieuwe gemeente-verordoniDg bieten te laden aan de kade, een rapport was ingeko men. Uit dat rapport bleek, dat op de Nieuwe Haven de boomen in den weg stonden, omdat men binnen de meerpalen en kant-kaaimuren Blechts een ruimte had van 3 Meter en 70 Centimeter, en ook van vier Meter. Opruiming van de boomen achtte zij derhalve noodig. Op de Oude Haven kan van Loviticus af tot den schoenwinkel van den heer Adriaanse net binnen de boomen gelost worden. Men zou aan do gemeento moeton verzoeken, dat de geloste of ledigo wagers mogen staan tot de blauwe zerk. Op voorstel vau het Bestuur wordt besloten tot den gemeenteraad het ver zoek te richten, hetzij de in den weg staande, meest waardelooze boomen, op de kade te rooien, hetzij de bij de verordening vast gestelde drie Meter te reduceeren tot twee Meter met het aanbrengen van ringen. Naar aanleiding van hetgeen door den heer B. G. Moermond ten aanzien van bet onder zoek der melk vanwege de gezondheidscom missie in het midden was gebracht, was een vergadering gehouden van melkleveranciers, zoowel leden als niet-leden van deze Ver- oeniging. De notulen van die vergadering worden door den heer L. Koopman Cz. voorgelozeD. Naar aanleiding van het in die vergaderiDg be sprokene werd besloten bij den gemeenteraad een request in te dienen, indien een melkkeur daarin ter tafel wordt gebracht. In dat adres zou worden aangedrongen op een onderzoek van de melk door btëedigde personen op den stal, als gemolken wordtaan huis, als de melk du dour uitgaaton cp de straat als geleurd wordt. Door den heer L. Koopman Cz. werd geconstateerd, dat in Holland de be staande fokvereeniging 2,7 vetgehalte voldoende acht. Hier was door de gezondheidscommissie 2,85 voorgeschreven. Dit werd te hoog geacht. Door den penningmeester, den heer Van den Bout, werd rekeniDg en verantwoording gedaan. De heeren Bij de Vate en Van Gastel werden benoemd de rekening en de bescheiden na te zieD. Eerstgenoemde brengt rapport uit, en adviseert tot goedkeuring van de rekening, die in ontvangst f 118,245 en in uitgaaf f 101,80 bedroeg, zoodat er een batig slot is van f 16,44s. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Koopman Cz. en W. den Boer, werden als zoodanig met groote meerderheid van stem men herkozen. De heeren Breesnee en Ribbens vormden daarbij het stembureau. Beiden aaraen onder dankbetuiging voor het in hen gesteld vertrouwen, de herbenoeming aan. De voorzitter uitte den wenschdat de herko- zenen op dezelfde wijze de belaDgen der Verecniging zouden blijven behartigen als zij tot heden gedaan hadden. Tot Zaterdag 13 Februari zal gelegenheid gegeven worden tot de indiening van de bil jetten, behelzende de opgaven van kunstmest stoffen en krachtvoeder. De voorzitter deelde mede, dat nVooruit- gang zy ons Streven" was toegetreden tot do VereenigiDg ter verkrijging van uniforme voorwaarden voor de aanbesteding van kunst meststoffen en krachtvoeder in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Deze Vereeniging bestaat nu uit 120 Landbouwvereenigingen, verdeeld in twaalf kringen. Schouwen Duiveland is met zijn tien Vereenigiogen toegetreden. Het ééne jaar zal te Goes, het andere te Rozendaal vergaderd worden. Een arbitrage-commissio zal do gesohillendie over de aanbesteding tusschen den leverancier en een Vereeniging rijzen mochteD, beslechten. Niemand meor het woord verlangend, wordt de vergadering gesloten. In do laatste weken is in Zeeland een zeer levendige vraag naar paarden ontstaan, o. a. zijn uit do eilanden Tholen en Noord-Bevelsnd een groot aantal exemplaren uitgevoerd, wisselende naar leeftijd van f 150 tot f 500. Do fokkerij heeft in de laatst verloopen jaren verbazende afmetingen aangenomen, zoodat op groote hoeven wel zes of meor voulens worden aacgefokt; de meerdere zorg vcor goed fok- materiaal is natuurlijk aan de hoogero pryzon te danken. In kalfkoeien wordt op het oogeobiik ook levendig gehandeld voor Belgisoho rekening. Door den BoDd van Beetwortelsuiker- fabrikanten is de prijs der bieten voor dit jaar vastgesteld als volgt: De grondprijs is f 9 50, die verhoogd wordt met f 0 75 voor levering vso 19 September tot 24 September; met f 0 50 voor levering van 26 September tot 1 October; met f 0,25 voor levering van 3 October tot 8 October. Alles per 1000 K.G. Suikerbieten. Donderdag 11 Februari zal men in Noord-Brabant beginnen met bet contracteeren van suikerbieten voor do a.s. campagne. Voor de Bieaboschpolders bedraagt de prijs f 9.25; overigens f 9 per 1000 K.G. Do beetwortelsuikerfabriek te Statendam bij Goortruidenberg, zal het a.s. najaar niet werken. Veeuitvoer naar BelgiëIn de maand Januari zijn uit Nederland langs het grens station Esschen naar België verzonden 392 stuks fokvee en 4390 stuks slachtvee, ter waarde van ruim drie ton. De verzendingen Amerikaansch vee naar Antwerpen hebben geheel opgehouden. De heer A. A. Mijs, te Sommelsdijk, verwierf op de te Amsterdam gehouden keuring van zaaigranen en zaden een bestuurs- prijs voor zijn inzending overvloedshaver. By de wed. C. Driedijk te 's-Gravenpolder is onder het vee het miltvuur uitgebroken. Eon vierjarig paard, een koe en een varken werden afgemaakt en onder politie-toezicbt verbrand. Hoeveel chili-salpeter er noodig is om den oogst te verdubbelen. '1°. De landbouwscheikundigen hebben door tal van proeven de gomiddoide samenstelling der planten en planteDdeelen, als aardappels, suikerbieten, tarwekorrels enz, vastgesteld. 2°. Practiache landbouwers hebben onder leiding van landbouwleeraren tal van proef velden aangelegd volgons verschillende be- mestiDgsmethoden, met verschillende soorten en verschillende hoeveelheden meststoffen. Na de uitkomsten dezer proeven, kon men vaststellen een lijst van de gemiddelde hoeveel heden meststoffen, die noodig zijn, om een voldoenden oogst te krijgen, om de opbrengsten te verdubbelen, zonder vrees daarbij te veel geld aan mest te besteden. Natuurlijk hangt een en ander ook van den aard en de ge steldheid van den grond af, maar men bedenke, dat de cijfers gemiddelden aangeven. B. v. wanneer men achter »tarwe" ziet staan 200 a 300 K.G. chili-salpeter, dan beteekent dat, dat men 200 K.G. per H.A. geeft, als de aard van den grond en do vruchtbaarheids toestand voor dat gewas in een gunstigen toestand verkeereD, en men met een normalen oogst tevreden is, doch dat men tot 300 K.G. per H.A. kan geven, als men den grond wil dwingen tot meer-opbrecgst, of ook als de bodem zeer arm is aan stikstof, doch overigens wel geschikt tot voortbrenging van een nor malen oogst van het genoemde gewas. Nu zal ik achter atarwe" niet zetten 200 k 300 K.G., doch slechts 2 a 3 en ik noem deze cyfers de salpeter cijfers. Wanneer dus achter haver 1 3 staat, beteekent dat: »geef haver nooit minder dan 100 K.G. chili-salpeter per H.A. Is de bodem arm aan stikstof, of wilt gij een zoo groot mogelijke opbreDgst, geef dan 300 K.G. per H.A." Stilzwijgend wordt hierbij aangenomen, dat de kali en het phos- pborzuur in voldoende hoeveelheid in den bodem aanwezig zijn. Ziehier nu eenige salpeter cijfers tarwe 2 k 3; aardappelen 1 a 3; rogge 1 3; suikerbieten 2 6; gerst 1 3; inangelwortels 3 6; haver 1 3; rapen 1 i 3; maïs 2 5; chichorei-wortelen 2 x» 4; boonen en erwten 4 klaver 1 vlas 1 a 2; tabak 1 3; hop 2 4koolzaad 2 kar wij 2 4; maanzaad 2. Bij de vaststelling dezer cijfers is tevens rekening gehouden met de geldelijke opbrengst of den dienst van het gewas. Bij mangelwortels b.v. bedenke men, dat de uitgaven aan kunstmest niet alleen vergoed worden door de meer-opbrenget, doch ook door do grootere hoeveelheid eiwitstoffen in de wortels, die het vee ten goede komen. KUN3TNIK UW S. Zierikzee, 8 Febr. Hedenavond gaf de heer S. Klimmerboom, viool en piano, met medewerking van de dames A. Schierbeek, altzangeres te Amsterdam, en H. Klimmerboom, piano, alsmede van den heer F. W. Gaillard, violoncellist van het Nederl. Strijkkwartet en Concertgebouw te Amsterdam, een concert. De Concertzaal bevatte een groot en aan dachtig publiek. De avond werd geopend met Andante canti- bile en Allegro uit het 4e trio voor piano, viool en cello van Mozart, door den Concert- gever, mej. Klimmerboom en den heer Gaillard op uitnemende wijze vertolktevenals het eerste nummer van het tweede deel van het programma, Largo, Scherzo en Finale uit het 2e trio van Beethovenvooral verdient de dame-pianiste een woord van lof voor haar geacheveerd spel, dat voor velen der hoorders wel een openbaring zal geweest zjjnten minste voor hen, die eenigszins de moeilijk heden kennen aan de uitvoering van dergelijke muziek verbonden. Voor het eerst maakten we hier kennis met mejuffrouw Schierbeek, een jeugdige zangeres van veelbelovend talent met een schoone glasheldere stem, die ze volkomen in hare macht heeft. Zij vergastte haar gehoor o. a. op een paar liederen van Valerius, uit Gedenck- clanck: «Waar dat men sich al keerd of wend" eu «Der sorghen droeve Nachte", die ons kennis deden maken met de zangkunst van vroegere eeuwen, en welke door de zangeres schoon vertolkt werden. Waarin zij ons echter het meest bekoorde, was in het schoone lied van J. Brahms: «Auf dem Kirchhofe", dat met diep gevoel werd weêrgegeven. Wij hopen later de kennismaking met mej. Schierbeek nog meermalen te hernieuwen. De heer Gaillard was voor ons geen vreemde; reeds mochten wij hem hooren in een kerk- concert en als cellist in het Nederl. Strijk kwartet. Toen waardeerden wij hem om zijn schoon spel, thans echter hebben we hem als kunstenaar leeren kennenwelk een een voudige voordracht, zonder jacht op effect; welk een krachtige streek; hoe liefelijk ook weet hij zijn instrument te doen zingen, waar lijk, men behoeft geen deskundige te zijn, om te gevoelen, dat daar een grootmeester aan het woord was. De uit voering o. a. van het concert van Saint-Saëns en «Am SpriDgbrunnen", van Charl. Davidoff was subliem, terwijl die nom- mers zonder eenige muziek voor zich werden voorgedragen. Dat het talrijk aanwezige publiek er evenzoo over dacht als wij, bewees telkens het spontane toejuichen. Wij wenschen den heer Klimmerboom geluk met het succes van dezen schoonen avond en houden ons aanbevolen voor menige herhaling. Naar wij vernemen, zal nog in deze maand door den heer Henry Beck van Am sterdam, den bekenden violist, die het vorig jaar met zooveel succes hier gespeeld heeft, met medewerking van mej. Maria Greup, sopraan-zangeres uit Den Haag, mej. Wilhel- mina de Graaff, pianiste te Leiden, en mej. Wilhelmiua du Bois, pianiste te Amsterdam, een concert in de concertzaal alhier gegeven j worden. Het kunstminnend publiek van Zierikzee en omstreken wordt, daar wij in de volgende maand het reeds aangekondigd concert van den heer Jacques van Kempen te wachten hebben, dit jaar op muzikaal gebied niet stief moederlijk bedeeld. KEBHN I E B W 8. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Vlissingen, door ds. J. E. Schuller te Amerongen. Beroepen bij de Geref. Gem te Harlingen ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Op hot zeetal van pred. bij de Geref. Gem A te Vlaardingen, komt voor ds. L. H. Wagenaar te Middelburg. O N D E B W IJ 9. Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Nieuw- en St.-Joosland is benoemd mej. M. W. Broeke te Middelburg. De gemeenteraad van Westkapelle besloot de jaarwodde van den op te roepen eersten onderwijzer met f 50 te verhoogen. Tot tijdelijk onderwijzer aldaar werd benoemd de heer J. J. van Ekacker, die tevens nommer ééu staat op de voordracht voor onderwijzer aan één der openbare scholen te Rotterdam. Door de afdeeliüg Zeeland van de Nederl. VereenigiDg tot bescherming van dieren is aan de scholen een wand-maand- kalender uitgereikt. Elk blad prijkt met een fraai plaatje, voorstellende een of ander onzer huisdieren of in8eckt6D, die vaak van kwelling, mishandeling of wreedheden te lijden hebben. Bovendien heeft elk plaatje een passend onderschrift. Poit em Telegrafie. Verplaatst de klerk der posterijen en tele grafie 2de kl. A. A. Koano van Zierikzee naar Rotterdam (telegraafkantoor). Gemengd Nieuws. Voor de betrekking vau leten schrijver bij de politie te Zwolle (jaarwedde f 700 tot f 800) hebben zich ruim 280 sollicitanten aangemeld. Daaronder zjjn niet minder dan 130 gepensionneerde, gepasporteerde en nog in dienst zijnde onderofficieren, waaronder eeu paar adjudant-onderofficieren, een groot aantal sergeant-majoors, opperwachtmeesters, wachtmeeater-fouriers en sergeants van ver schillende wapens. Curieuse vergissing. Bij den Burgerl. Stand te Denekamp heeft het volgende zonderlinge geval zich voorgedaan Twee broeders Johannes Gerardus od Gerardus Johannes genaamd zijn daar ondor één naam ingeschreven, doordat de eerste bij zijn vertrek uit Losser het verhuis- biljet van de tweede meekreeg. Bij de volks telling in 1900 werd hij ook onder diens naam opgeschreven. De oudste is eenigen tijd daarna getrouwd, en nu verleden week ook de tweede, op naam en ouderdom van zijn broeder, zoodat deze nu staat ingeschreven als tweemaal getrouwd Do vergissing kwam aan het licht door vergelijking van beide trouwboekjes! De carrouselhouder Xaflair te Roermond betaalt aan het gemeentebestuur van Voendam voor zes dagen mogen draaien van zijn stoomoarrousel f 1202. Vroeger was het bedrag f 125 tot f 150. Te algemeenen nutte. Het is bekend dat de Amerikaaneche railliardair reusachtige sommen besteedt voor openbare doeleinden te algemeeneu nutte, maar ook de overige geld koningen der Vereenigde Staten willen in deze niet bij hem achterstaan, maar wed ijveren met hem in het schenken van reuzen- sommen voor gelijke doeleinden. De New-Yorker correspondent van het Berl. Tagebl. geeft eom'ge bedragen. In het afgeloopen jaar schonken deze Ameribaanscbo Croesussen aan openbare doeleinden ssleobts" 76.834.978 dollars; waarom »slechta"? Omdat in 1902 dit bedrag 77 397.167 en in 1901, het recordjaar, 123.888 732 was. Io de eerste drie jaren van de 20e eeuw gaven zij dus voor bovengenoemd doel meer dan 278 mil- lioen dollars uit. Eeu eerbiedwaardige giftl Daarbij moet nog in aanmerking worden ge nomen, dat in dit bedrag de giften aan personen niet zijn opgenomen, dat de statistiek slechts rekening heeft gehouden met geschenken aan corporaties en openbare inetellingen. Zoo kregen de opvoedingsgestichten 39.950.692 dollarsdo weldadigheidsgestichten 21.726 318, kerken 3.906 912, musea en kunstgalerijen 2.927.500 en verschillende steden voor het bouwen van bibliotheken 7.853 556 dollars. Een maD, die te Kirksville, Montana (Ver. St.), ter dood was veroordeeld wegens moord op zijne schoonmoeder, vroeg en ver kreeg verlof, nog eenmaal zijn vrienden de band te drukken vóór bij naar het schavot g'Dg-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2