ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag Februari 1904. (S25 i e r i li zeesche Cou.r an t). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. Uit Stad »h Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7960. Dlre oteur A. J. DB LOOZK Redacteuren: j A- FRANKEL. f J. WA ALE, al alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en bex-ichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitiiNKEL, MeeLstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Muamlag; clou Februari e.lr., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht: 1. Resumtie notulen. 2. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot af- en overschrijving van begrootingsposten. 3. Mededeeling, dat de rijksbijdrage in de kosten der alhier te stichten avondschool voor vakonderwijs door den Minister van Binnenlandsche Zaken is toe gezegd. 4. Brief van den heer Hendrik Loewer, houdende be richt, dat hij zijne benoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. 5. Brief van den heer II. C. van den Ende, houdende bericht, dat hij zyne herbenoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. 6. Brief van den heer A. Velzink, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. 7. Brief van mej. G. Marwitz, houdende bericht, dat zij hare benoeming tot leerares aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. 8. Mededeeling der opbrengst van verschillende middelen der gemeente over 19ü3. 9. Verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1903. 10. Adres van A. J. Wansink, daarbij zich beklagende, dat hij niet is aangenomen als onderaannemer van het loodgieters- en fitterswerk van het 7e perceel der onderhoudswerken van de gemeente over 1904. 11. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en over schrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1903. 12. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelyken omslag. 13. Brief van het Burgerlijk Armbestuur, houdende aanvrage om machtiging tot af- en overschrijving van - en op posten der begrooting hunner adminis tratie voor 1903, met voorstel van Burgem. en Weth. 14. Adre6 van den heer M. Oouvëe Jr., houdende verzoek om eervol ontslag als directeur der gemeente gasfabriek, met ingang van 1 April a.s., met voorstel van Burgem. en Weth. 15. Voorstel van Burgem. en Weth., om de tot heden verleende bijdrage in het onderhoud van den straat weg Zierikzee—Brouwershaven, ook voor volgende jaren weder beschikbaar te stellen. 16. Voorstel van Burgem. en Weth., om A. van de Velde in rechten te betrekken tot het betalen van achter stallige erfpacht. 17. Voorstel van Burgem. en Weth., om machtiging te verleenen tot het uitvoeren van werken aan de gemeente-gasfabriek. 18. Voorstel van Burgem. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van den heer D. Q. Mulock Houwer Sr., om een gedeelte van den Oosthavendijk bij de voormalige steenbakkerij te mogen pachten en hem vergunning te verleenen tot het plaatsen eener nieuwe af heining. 19. Behandeling van het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1903. 20. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1904. Enz. Zierikzee, den 4 Februari 1904. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. Ten aanzien van het Russisch-Japansch conflict valt te vermelden, dat de wind voor heden kraohtig uit den oorlogshoek waait. Het heet, dat Rusland order gegeven heeft tot mobilisatie van zijn vloot in het verre Oosten, en dat het op punt staat den oorlog, waartoe reeds besloten zou zijn, te verklaren. In zijn antwoord aan Japan zoude het beslist geweigerd hebben zich tot de erkenning van China s souvereiniteit over Mandschourije te verbinden. Japan, dat zijn twee in Italië gekochte kruisers nu in veiligheid heeft, zoodat aan Rueiand de pas ia afgesneden ze te onderscheppen, zou geheel tot den oorlog toegerust zijn. Ons komt het bij dit alles nog niet onmogelijk voor, dat de oorlogswolk afdrijft. Immers, wat is er inmiddels geschied. De Yereenigde Staten van Noord-Amerika hebben met China een handelsverdrag gesloten, ^waarbij aan dit rijk het recht gegeven wordt 'in een tweetal plaatsen van Mandschourije consulaten te vestigen, en tevens de bevoegd heid om vrijelijk in Mandschourije handel te drijven. Tegen een mogendheid als Amerika durft Rusland niet in verzet komen. Gold het Japan, dat precies hetzelfde tractaat met China heeft gesloten, dan ware het een andere zaak. De Amerikanen kunnen dus hun producten vrijelijk in Mandschourije in voeren, al bleef ook Rusland Mandschourije bezet houden. Maar juist daardoor wordt het doel, waarmede Rusland Mandschourije feitelijk in bezit nam, niet bereikt. En dit doel was om uitsluitend voor de Russische nijverheid in het uitgestrekte Mandschourije een nieuw afzetgebied te vormen. De Russische regeeriog tracht voor de grootendeels door haar toedoen en steun in het leven geroepeno industrie nieuwe afvoerkanalen te openen. Zij begrijpt, dat, wanneer in haar rijk welvaart heerscht, deze de kraohtigste bestrijdster van de revolutie is, waarop millioenen in Rusland hopen. Wellioht echter acht zij in weerwil dat het door haar beoogde doel nu mislukt is, een oorlog toch noodzakelijk. Die leidt toch het ontevreden volk van den betreurens- waardigen binuenlandsohen toestand af. De Duitsche Regeering heeft bij den Rijksdag een hoogst belangrijk wetsontwerp ingediend. Voorziende in een leemte, die ook in Nederland bestaat, heeft zij wetsbepalingen ontworpen, waarbij aan personen, die bij een strafproces vrijgesproken zijn, het recht wordt gegeven om voor de ondergane voorloopige hechtenis een schadevergoeding uit 's-rijks schatkist te verlangen. Dat verlangen wordt ingewilligd in twee gevallen: 1°. indien uit het gevoerde strafgeding zonneklaar blijkt, dat de in voorarrest gezeteno onschuldig was 2°. als uit het strafproces gebleken is, dat tegen den vrijgesprokene geen redelijke ver denking bestond. In den Rijksdag is men wel met het grondbeginsel, waarvan dit wetsontwerp uitgaat, ingenomen, maar niet met de wijze, waarop dit uitgewerkt is. Tereoht voert men aan, dat voor de beoor deeling van het recht op schadeloosstelling te veel aan het arbitrium judicia (meening van den rechter) wordt overgelaten. In elk geval, al is het grondbeginsel ook zwak en gebrekkig uitgewerkt, het wetsontwerp is de eerste stap op den weg der rechtvaardigheid. Moge Duitschland's loffelijk voorbeeld hier navolging vinden Het zal voor de Duitsche regeering een pak van het hart wezen, dat in Zuid-West- Afrika Qkahandja en Windhoek ontvel aijo En nu de eerste versterkingen uit Duitsoh- land zijn aangekomen en aan wal gezet, zal de opstand der inboorlingen vermoedelijk weldra bedwongen wezen. Het Engelsche Parlement is door den Koning met een troonrede geopend. Niet begunstigd door «Queen's weather", wat wij hier te lande noemen «het Oranjezon netje", maar onder mist en regen trok de Koninklijke stoet, door duizenden aangegaapt, van het Buckingham-paleis naar Westminster, de plaats, waar Eogeland's volksvertegenwoordi ging bijeenkomt. De troonrede blonk uit door haar onbeduidendheid. Over de «question brülante", die het geheele land in beweging, in spanning houdt, over den strijd, dien Chamberlain tegen het heerschend stelsel van vrijhandel heeft aangebonden, en waarvoor hij propaganda tracht te maken, teneinde de meerderheid der natie aan zijn zijde te krijgen, werd gezwegen. Zij maakte gewag van het arbitrage-verdrag, dat Engeland mot Frank rijk tot beslechting van internationale geschillen gesloten heeft, en van de onderhandelingen, die men met Italië en Nederland over het sluiten van een dergelijk verdrag had aan geknoopt. Medegedeeld werd, dat in overleg met China de Thibet-expeditie ondernomen was. Verder zou een vreemdelingenwet worden ingediend, waarbij het verouderde passenstelsel zal worden iogevoerd. Als het Parlement een dergelijke wet tot stand brengt, dan zal Engeland ophouden het asyl te wezen voor die vreemdelingen, die ter wille van hun kerkelijk geloof of politiek beginsel uit hun land moesten wijken. Met een dergelijke wet zal de reactie haar betreurenswaardigen in tocht in Groot-Brittanië doen. De troonrede deelde voorts nog mede, dat de regeering de afschaffing wenschte van de verplichting voor leden van het Lagerhuis om bij eventueele benoeming tot een rijksbetrekking, zich aan een herkiezing te onderwerpen. Over het Japansch-Russiach conflict werd in algemeen heden gesproken, die geen ruimte geven daaraan beschouwingen vast te knoopen. De toongevende Minister Balfour was bij de opening van het Parlement wegens ongesteld heid afwezig. Turkije, gedachtig aan het spreekwoord «V6el beloven, maar weinig geven enz.", heeft het invoeren van hervormiogen in Maoedonië aan de mogendheden toegezegd, maar blijft in gebreke zijn belofte gestand te doen. De civiele agenten, die door Rusland en Oosten rijk zijn aangesteld om toezicht te houden op de naleving der hervormingen, worden door de Porte gewoonweg als niet bestaande beschouwd. Als de boog te sterk gespannen wordt, dan breekt zij. Dat zoude Turkije tot zijn nadeel wel eens kunnen ondervinden. En wie zou van de onwilligheid van Turkije het meest proflteeren? Natuurlijk Bulgarije, dat reeds als een tijger op zijn prooi, in casu Macedonië, loert. Zierikzee, 5 Febr. Wij^ herinneren de kiezers, die op de nieuwe kiezerslijsten ge plaatst wenschen te worden, eraan dat de aangiften daarvoor moeten geschieden vóór 16 Februari a.s. ten gemeentehuize. Men deelt ons mede: In verband met de advertentie, voorkomende in het nummer van Dinsdag 1.1., betreffende de schenkiDg door jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije aan de bewoners van de y>Koeijershuizerite Noordgouwe, zij opgemerkt dat dit moet zijn Konijershuizen'Zij hebben dezen naam gekregen naar den stichter, den Riddef Johan Konijer, die ze, naar den wil zijner vóór hem overleden vrouw, hier in 1651 stichten liet, tegenover zijn toeomalig slot, terwijl bij ze bestemde tot woning voor offioiers- en doktersweduwen, maar dat ze thans als zoodanig niet meer mogen aan gemerkt worden. Dit ter toeliohting van de schrijfwijze van den Daam, zooals wij die aangeteekend vonden. De heer Danckaerts te Cortgene heeft, met het oog op zijnen hoogen leeftijd, ontslag genomen als lid van den Raad. De oandidaatstelling is bepaald op 12 Februari. Tot buitengewoon opzichter bij 's Rijks waterstaat te Brielle is benoemd de heer J. Lommertzen te TernenzeD, teneinde werk zaam te zijn bij den aanleg der tramlijn RotterdamBrielle. Bij net op 20 Januari j l. door de Staatsspoorweg-Maatschappij te Utrecht ge houden surnumerairs-examen zijn van de tien candidaten vier geslaagd, waaronder de heer J. H. van den Berge te Terneuzen. Kerkwerve. Naar wij vernemen heeft de alhier gehouden collecte voor het Emmafonds ruim f 30 opgebracht, en heeft er bovendien op den feestdag een bedeeling onder de behoeftigen plaats gehad. Eikerzee, 3 Febr. Nadat ds. De Leur in 't gebed was voorgegaan en psalm 23 had voorgelezen, opende bij de openbare vergade ring der afdeeling van den Chr. Nat. "Werk mansbond alhier. Het was hem aangenaam den spreker van dien avond, de heer Nahuyzen uit Utrecht, lid van het Hoofdbestuur en zelf werkman, bier te begroeten en 't woord te geven, daarbij de hoop uitsprekend, dat mede door deze samenkomst het aantal leden dezer afd., thans 16, zou mogen klimmen. De Bond, zei spreker, vóór ongeveer 10 jaren in strijd geboren, toen met spot beje gend, is thaDs, daük vooral aan dr. De Visser, eere-voorzitter, zekere macht geworden. Het vorig jaar werd bij een 30-tal afd. rijker. Vele Christelijke werklieden, gehecht aan de Ned. Herv. Kerk, strevend naar vervul ling eerst der geestelijke behoeften naast die der stoffelijke, gevoelden zich noch in een neutralen bond, volgens spreker een ondiDg, noch in «Patrimonium" met zijn opzweepende politiek, en allerminst in een socialistische vereenigiDg op hun plaats. Aan de socialisten brengt hij onder aanhaling van woorden van Liebknecht en artikelen uit Het Volk zijn dank, dat zij voor den Christelijken werkmau de reveille hebben geblazen, hem hebben wakker geschud. Toch, zegt spreker, kunnen de vereenigiogen, naast elkaar levend, elkaar schragen in haar gemeenschappelijke belangen op zekero tijden voelen we ons één. Met enkele woorden zette hij de treurige gevolgen der jongste staking uiteen, om dan den meesten nadruk te leggen op de schoone stichtingen van de BondsafdeeliDgen. De ziekenfondsen zijn een zegeD. Daarmee helpen we ons zelven't is zelf bespaard geld, geen aalmoes der liefdadigheid, wij hebben er recht op in dagen van ongesteld heid. Ook de weduwen- en begrafenisfondsen der afd. werken overal heilzaam en bij al deze instellingen komt het Christelijke be ginsel tot zijn recht: niet allereerst ons zelven, maar anderen helpen 't Hoofdbestuur tracht het thans daarheen te leiden, dat de Bond een Algemeen Zieken fonds opricht. En daar de Bond steeds verzoenend werkt tusschen werkman en patroon, allerminst op het standpunt van den klassenstrijd staat, zal ook de laatste zonder twijfel zich offers willen getroosten. Ds. De Leur, den spreker dankend, zegt, nu geen der aanwezigen eenige vraag wenscht te stollen, dat hij het donkbeeld van Provin ciaal fonds gaarne prijs geeft voor een Algemeen fonds, en hoopt, dat de belang stelling voor wat de Bond wil, zich na afloop dezer bijeenkomst in daden zal worden om gezet. Met dankzegging wordt gesloten. Nieuwerkerk, 3 Febr. Gisterenavond trad voor de leden van het Departement «Duive- land" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die in vrij groot aantal met hun dames^waren opgekomen, op, de heer dokter J. A. Spruyt met een lezing over «bet bezoek aan een Engelsche kolenmijn", opgehelderd door licht beelden. De sciopticon van het Hoofdbestuur werkte uitstekend, en door de zorg van den heer R. Homan kwamen de beelden op het juiste oogenblik op het doek. Verder werd deze Nutsavond aaDgevuld door muzikale en letterkundige voordrachten. Donderdagavond trad de heer Bastmeijer van Bruini8se in eene openbare vergadering der Anti-rev. Kiesvereeniging, gehouden in een der lokalen van de openbare school, op als spreker over het onderwerp: Tweeërlei staudpunt, n.l. regeeren met en zonder Christus. Spreker behandelde de verschillende fracties der rechterzijde en stelde hun be- teekenis in het licht. Lang stond hij stil bij de materialisten en hun beginselen, de leer van Marx. Daarna besprak hij de beginselen der clericale -, anti-revolutionaire - en katholieke partij. Ten slotte drukte hij den aanwezigen, die voor verreweg het grootste gedeelte tot de anti-rev. partij behoorden, op het hart, de beginselen dier Dartii eetrouw to Mü*«n. omdat volgens deze, God in de Nederlandsche staatswetten wordt erkend. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Oosterland. Woensdagavond j.l. gaf de Vereeniging «Onderling Genoegen" een uit voering in de zaal van den heer J. J. Beije alhier; de zaal was flink bezet. Met alle recht kan gezegd worden dat deze uitvoering goed van stapel is geloopen, de twee nummers volgens programma werden op zeer ver dienstelijke wijze gespeeld en dat ze zeer in den smaak vielen van het talrijk publiek bewees telkens het luide applaus. Aan de leden van «Onderling Genoegen" een woord van dank voor den genotvollen avondaan zoo velen van Oosterlands ingezetenen verschaft. Daarna werd nog gelegenheid gegeven voor den daDS, welke nog een geruimen tijd duurde. Ieder keerde voldaan huiswaarts. Brninisse, 5 Febr. Gisteren trad alhier als spreker op de heer dr. D. van Embden, bestuurslid van den Vrijz. Democr. Bond. Door den heer De Bruyne van Zierikzee werd de spreker bij het talrijk publiek ingeleid, er op wijzende, dat waar elke partij haar meening wil uiten, ook de Vrijzinnig-Democratische partij thans in de tweede gemeente van ons eiland hare beginselen wil ontvouwen. Spreker, die alsnu het woord nam, wees er op, dat waar in 1901 de christelijke partijen de meer derheid verkregen, men zou mogen verwachten, dat na 2'/2 jaar er ook iets merkbaar zou zijn van den nieuwen koers, waarin geregeerd zou worden. Maar tot nu toe was daarvan niets gebleken. Had men mogen verwachten dat bijv. de leerplichtwet zou ingetrokken worden, deze wet is nog altijd van volle kracht. In de eerste troonrede werden verschillende maat regelen opgesomd, waaruit de nieuwe koers zou moeten blijken. Zoo werd een wet ter beteugeling der speelzucht in uitzicht gesteld. Nu verscheen er een wetsontwerp bedoelende de intrekking der staatsloterij, maar eerst over 20 jaar zal die wet pas geheel verdwijnen. Als motief daarvoor werd opgegeven, dat men den collecteurs toch de gelegenheid moet geven op andere wijze in hun onderhoud te kunnen voorzien en daarvoor wordt nog 20 jaar lang de gelegenheid gegeven in de loterij te spelen. Juist door de opheffing van de staatsloterij zal men zich tot de buitenlandsche loterijen wen den die uit den aard der zaak vaak veel minder betrouwbaar zijn, bovendien moet do Staat door de intrekking f 600000 aan inkom sten missen. Waar men nu aan den eenen kant de staatsloterij wil intrekken, laat men het speculeeren aan de beurs ongemoeid, een speculeeren, waardoor ons land in 1903 zeker 200 millioen gulden verloren heeft. Nog steeds wacht een uitbreiding der Ongevallenwet tot de zeevisscherijen en den landbouw. Van de verschillende zaken bij de verkiezingen beloofd, is nog niets tot stand gebracht. Eerst in de laatste dagen zijn een paar belangrijke ont werpen ingediend, maar een ontwerp is nog geen wet. Op .verschillende punten is de meerderheid het ook oneens, zoo over de dood straf, de eedskwestie, en zij het ook een minder belangrijk punt, in het dansen van de ministers en kamerleden op een hofbal enz. Voor de minvermogenden wordt weinig of niets gedaan. Een pensioen voor oude lieden, een arbeidscontract, een invaliditeitswet enz., alles ontbreekt nog. Werkelijk goede wetten worden door dit ministerie zelf benadeeld. Zoo de Woningwet, die door een koninklijk besluit door minister Kuyper uitgelokt, zeer belem merd werd. In de kamer op het onpractische gewezen, gaf dr. Kuyper dit toe, maar het duurde 11 maanden eer een ander koninklijk besluit verscheen. De Vrijzinnig-Democraten zijn in de eerste plaats democraat in het belang van de volks klasse. De kerkelijke democraten doen wel veel beloften, maar als het op doen aankomt, wordt het een achter het ander geschoven. Zoo wordt de uitbreiding der Ongevallenwet verschoven tot de invoering eener ziektever zekering, die nog maar in studie is. Het ministerie is slap en onvast. Wetsont werpen worden ingediend om kort daarna te worden ingetrokken. Zoo de verhooging op den accijns op den alcohol, zoo het plan om den accijns op de suiker te verlagen, de invoer rechten op koffie en tabak. Bovenal blijkt dit uit de intrekking van het voorstel op de verhooging van het blijvend gedeelte der militie. Als reden van het voorstel werd o.a. opgegeven, dat er waarheid moet zijn in de wetgeving, en dat versterking van het garnizoen te Amsterdam noodig was. Maar na een krachtig verzet van den vrijzinnig-democraat Marchant en van den tegenstand der Katho lieken, werd dit gedeelte van het ontwerp maar weer teruggenomen. Spreker herinnerde ook aan de onrustige dagen in het voorjaar van 1903, waarin misschien de regeering het meest in onrust was. - Een prachtig kenmerk van dit ministerie was de strenge maatregelen tegen den minderen man, en de toegevendheid jegens de meer- gegoeden. Bij de vaststelling van de rechts positie van de spoorwegarbeiders werden ver schillende voorschriften door de regeering vastgesteld. De Hollandsche Maatschappij verzette zich en de regeering, die de beslissing had, liet aan die Maatschappij het gezag. Een staaltje van het meten met twee maten was, dat de collecteurs 20 jaren tijd krijgen om zich naar de omstandigheden te regeleD, ter wijl de vrouwelijke arbeiders aan de steen fabrieken slechts 20 dagen daarvoor kregen, toen de arbeid verboden werd en dat midden in 't seizoen. Bij het ontwerp op de landbouw- vertegenwoordiging werden de landarbeiders voor 't gemak vergeten. Veel is er door het ministerie beloofd, maar slechts onbeduidende wetjes werden ingediend. En de grootere wetten, die ingediend worden, zitten meest niet al te best in elkander. Zoo de drankwet, waarop tal van aanmerkingen gemaakt wor den de arbeidswet, die verkeerde toestanden zal laten bestaan. Zoo bij het bakkersbedrijf, waar de nachtarbeid er verboden wordt, maar niet voor de patroons, hetgeen aanleiding zal geven tot velerlei ontduiking. Zoo zullen de gemeenteraden een sluitingsuur voor de win kels mogen bepalen, doch de winkelwaarin alleen de patroon werkzaam is, is daarvan vrij. Verschillende misstanden in den land bouw eischen wegneming. Zoo is wijziging van het pachtcontract, van de jachtwet dringend noodig. Wanneer nu minister Kuyper op min voldoende van zijne wetten gewezen wordt, verontschuldigt bij zich met de bewering, dat hij reeds niet meer zoo jong is, dat hij niet voor wetten maken is opgeleid en het dus niet zoo goed kan. Maar, zegt spreker, waar om dan gekomen? Is er dus van den nieuwen koers in chris telijken zin niets te bespeuren, wordt door den man, die eens als oppositieman sprak: wzij kunnen niet wachten geen dag en geen nacht", voor den minderen man niets gedaan, de Vrijzinnig-Democraten zullen, aan de regee ring gekomen, in de eerste plaats voor sociale wetten zorgen. Van de andere partijen is op dat punt weinig te verwachten. Alleen de socialisten en de unie-liberalen misschien zullen op dit punt medewerken. Zoo bijvoorbeeld aan betere woningtoestanden, die, een enquête o. a. te Rotterdam heeft het geleerd, dringend ver betering behoeven, goede arbeidsbepalingen enz. Spreker heeft dit tegen de socialisten, dat zij steeds opwekken tot klassenstrijd en hunne kracht zoeken in verdachtmakingen. Vooral zullen de Vrijzinnig-Democraten strijden voor algemeen kiesrecht. Niets dat waarlijk in het belang van het volk is zal tot stand komen zoolang het kiesrecht niet is uitgebreid. Niet dat de andere partijen ook niet iets goed willen, maar zij fcien alles door een gekleurde bril. Waar in Frankrijk, Duitschland, België, Zwitserland en meer landen algemeen kies recht bestaat, wacht men hierop nog steeds in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1