CONCERT LOOPVARKENS. ZIER1KZEE—ROTTERDAM. ADVERTEÜTIEN. Rijksnormaallessen -- Zierikzee. «n Landbouwvereeniging „Dreischor". Centr. Anti-Rev. Kiesvereeniging. ts Renesse optreden, „Anti-Revolutionaire Beginselen". Sociëteit „Landbouw en Handel" Mejuffrouw A. Schierbeek Mejuffr. H. Klimmerboom, den heer F. W. Gaillard, aan ie besteden: cs» Tafels, Stoelen, Kast, op Woensdag 3 Februari 1904, Hel Woonhuis, Schuur en Varkenshok, woorden, nadat de duurzaamheid van het ijs door de politie is onderzocht. Er zijn echter altijd waaghalzen, die zich roekeloos buiten de baan op gevaarlijke plekken begeven en hun vermetelheid minstens met een nat pak en dikwijls met hun leven moeten boeten. Met mijn Hollandsche schaatsen, die me overal in het buitenland vergezeld hebben, gewapend, stapte ik dezer dagen 's morgens vroeg in den trein naar Potsdam. Men moet het ijzer smeden als het heet is. De „Eisver- haltnisse" waren allergunstigsthet weer prachtig, dus niet langer getalmdTijd om vrienden en kennissen voor een gezamenlijken tocht bij elka&r te trommelen ontbrak, het helder vriezend weer en de vroolijke zon uit den stralend blauwen hemel waren zoo ver lokkend, dat ik me niet lang bedacht en er alleen op uit toog. Wannsee, het station, waar de treinen van de speciale Wannseebahn met de treinen van de groote lijn samenkomen, en vandaar naar Potsdam met deze van dezelfde rails gebruik maken, was het doel van mijn tocht. Op dezen weekdag stapten maar enkele personen uit aan het groote station, waar het op mooie Zondagen krioelt van uitstapjes- makende Berlijners. Nu waren het maar enkele personen, een paar dames en lieeren, evenals ik, met de schaatsen onder den arm. Gauw mijn overjas beneden in de ijsloods in bewaring en de tocht kon een aanvang nemen. Vóór me spreidde zich het groote ijsvlak uit tusschen de hooge met dennebosschen, bijna zwartachtig van toon op dezen morgen, bezette oevers. Links en aan de overzijde van dezen grooten inham van de Havel kwamen gedeelten van trotsche villa's en landhuizen boven de boomen uitkijken, maar rechts, zoover het oog reikt, een breede, eenzame ijsvlakte, glinste rend in den morgenzon. In de verte een paar zwarte stippen, silhouetten van enkele schaatsen rijders en één of twee sneeuwwitte zeilen van ijsschuiten, pijlsnel voortschietend over de vlakte, doch overigens echte „Natur in stiller, erhabener Grüsse". Hier was het nog eens de moeite waard de schaatsen aan de voeten te binden, hier geen gepruts en gemorrel van krullentrekkende kunstrijders, maar het terrein voor een stevigen, forschen rit. Een, twee, een, twee, rits rats! Voort ging het met lange streken op mijn trouwe Hollandsche schaatsen, die al twintig dienstjaren achter den rug hebben, voort langs de schilderachtige bochten van den Wannsee en de zwaar be groeide hellingen van de kronkelende Havel. Onder het rijden kwamen de ijstochten uit mijn jongensjaren op het uitgestrekte „Bossche veld" Daar Klein- en Groot-Deuteren en Vlijmen en de Langstraat weer opdoemen in mijn herinnering. Gelegenheid tot het maken van lange ijstochten is er te kust en te keur in het lieve vaderland, maar nergens ken ik ginds een ijsbaan, welke „landschaftlich" bovendien nog zooveel te genieten geeft, als de bevroren Havel tusschen Wannsee en Potsdam. Krachtig geel van toon stak het wuivende riet, dat nu geoogst kon worden, aan den zoom van de rivier in de verte af tegen de zwart-groene hellingen, welke op sommige punten als koelissen op het tooneel vooruit springen. Ginds ligt het schilderachtige, langgestrekte eiland Pfaueninsel met zijn vele historische herinneringen, 's Zomers één groot bosch met hoog opgaand hout, waartusschen het oude Försterhaus komt Uitkijken, geeft het nu tusschen de kale beuken en eiken ook een doorkijkje op de overige gebouwen uit den tijd van Koningin Louise. Voort gaat het langs het historische eiland in for- sche streken over het in de zon flik kerende ijs. Rechts op de hoogte worden de blinkende toppen van de Russische Kapel zichtbaar tusschen de kale boomen, verderop staat de Russische blokhut met het schoolhuis van Nikols Koe, vanwaar men een eenig ge zicht heeft op Havel en Pfaueninsel in de diepte, en ginds aan de overzijde steekt het kerkje van Sakrow scherp af tegen den blauwen hemel. In de verte ligt Potsdam met den Pfingstberg en de orangerie boven op de helling, doch ik laat me door het mooie ver gezicht niet verlokken. Ginds, bij Moorlake, waar beide oevers plotseling elkaar tot op een paar honderd meter naderen en de stroom daar veel sterker is dan op andere plaatsen, zijn gisteren een paar waaghalzen in de sche mering door het ijs gezakt. Daarom, rechtsom- keerdIn de gezellige gelagkamer met tal van hertengeweien aan de wanden van het Wirtshaus Pfaueninsel, dat aan de Kroon behoort, wordt een oogenblik halt gehouden. Dan gaat het weer terug met een flinke vaart. Terug te midden van het mooie, stille land schap met zijn schilderachtige hellingen en mooie tinten. Zilverglimmend de ijsvlakte, links en rechts omzoomd door het krachtig geel van wuivend riet, en daarboven het zwartige blauw-groen der sparrebosschen, met hier en daar de roode daken der villa's, een prachtig motief voor den grooten schilder Leistikow. En over alles heen het stralende blauw van een wolkenloozen hemel Voorloopig is het weer uit met de vorst. Gisteren viel met kracht de dooi in. Wie weet, over een paar dagen worden de Kunst- Eisbahnen weer opnieuw geopend. Een paar graden vorst en de zaak is gezond. Maar mij zullen ze daar niet vangen. Ik wacht tot Havel en Seeën weer vertrouwbaar zijn. Dan worden de schaatsen nog eens aangebonden. K. v Gemengd Nieuws. Het einde van den koning der oplichters. Een voornaam Engelsch financier, Whitaker Wright, do koning der oplichters genoemd omdat hy in allerlei niet bestaande maat schappijen met andermans millioenec speelde stond Dinsdag te Londen terecht wogens hot uitgeven van valsche balansen. De advocaat pleitte verzachtende omstandigheden, maar de voorzitter sprak scherp uit, dat or geen enkele reden was waarom doze vervalecher niet do hoogste straf zou krijgen, welke de wet oplegt. De eer van h6t land, zei hij, schrijft voor, j dat dergclijko fiuanciëele praktijken streng worden getuchtigd. Hij veroordeelde daarop Wright tot zeven jaren tuchthuisstraf. Wright, zichtbaar verpletterd door de zware straf, stamelde eenige woorden, werd in hevige ontroering weggeleid en stierf kort daarna. Bij lijkschouwing is gebleken, dat by heimelijk vergif had ingenomen. Blijkbaar had Wright cyankali bij zich toen hij in de gerechtszaal kwam, en was bij be- j sloten zelfmoord te plegen, iodien hij veroor- 1 deeld werd. Wright werd als een op borgtocht vrijgebleven beklaagde nooit doorzocht, het- j geen verklaart dat hij, bohalvo een groote hoeveelheid vergif, nog een geladen zesloops- revolver bij zich droeg, klaarblijkelijk om deze laatste te gebruiken, indien het vergif mocht falen. De London8cho correspondent van het Ildbl. schrijft naar aanleiding van dit geruchtmakend »Een tragisch en plotseling einde is gekomen aan een leven vol raadeelen, grootheid en leugen. Vol raadselen, want niemand wist te zeggen of Whitbaker Wright een Engclschman was of een Amerikaan. Hij vertelde in New-York reeds rijkdommen te hebben verzamelddoch het bleek dat bij arm uit Philadelphia in Londen was aangekomen. Hoe hij dan zijn eersten rijkdom verzamelde? Niemand geeft het antwoord op deze vraag. Doch dat hij over millioenen bij millioenen beschikte, dat bleek uit zya levenswijze, waar bij hem voor zichzelf, voor zijn vrouw, een eenig overgebleven zoon en voor zijn huis niets te goed of te duur wss. Op zijn buiten, Lea Park te Godalming, leefde hij als een vorst, liet er do meest buitensporige versieringen aanbrengen en be steedde reuzeneommen aan verbouwingen en parkaanlog. Vaak ondernam bij zwerftochton met zijn jacht, belaadde dit met kunstschatten uit alle deelen der wereld en keerde dan weer naar zijn huis terug om er üieuwo ver fraaiingen te bevelen. Uit zijn tallooze onder nemingen stroomde hem het goud bij duizenden tegelijk to9wat met geld te verkrijgon was, was het zijne Prinsen en Hertogen waren zijn gasten Whitaker Wright werd wegens bedrog tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Whitaker Whright stierf als gevangene". Het Haagsche schouwburgpubliek wordt sedert eenige dagen eenige malen per avond aangemaand om bij eventueelon onraad ia het sohouwburggebouw kalm te blijven. Op het brandscherm toch, dat na ieder bedrijf wordt nedergclaten, is do volgende waarschuwing van Cats geschilderd: »Ghy die hier sit Bedencke dit Is onraet daer. Dreight soms gevaer. Kalm het huys verlaet Ghy syt op straet". Met het oog op de verschijning van het ontwerp van wet, houdende bepalingen ter bescherming van den arbeid, is door het partijbestuur der Sociaal Democratische Arbeiderepartij een manifest gericht tot de Nedorlandsohe arbeiders om ben ten ernstigste op te wekken een werkzaam aandeel te nemen in de publieke behandeling van dit ontwerp. Volgens dat manifost worcen in dat ontwerp de arbeiders gesloten buiten voldoende bescherming. Een ontvluchting. In Augustus 1902 werd de 26-jarige Antoine Vandenvegaete, bjjgenaamd »P'tit mon onque", door de reoht- bank te Douai (ia Frankrijk) wegens ver scheidene diefstallen met braak tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd naar het eiland Ré overgebracht, om daar ingescheept te worden naar Guyana. Maar toen hij bekende nog veel meer op zijn kerfstok te hebben dan waarvoor hij veroordeeld was, werd hij terug gebracht naar Rijssel, waar hij den rechter van instructie heel nauwkeurig heeft vorteld, hoe bij te Tourcoing verscheidene brandkasten heeft geplunderd. In 't geheel had hij voor meer dan 100,000 francs aan geldswaardig papier gestoleD. In- tusschen gaf hij te kenneD, dat het niet zou baton hem op te sluiten»Op een goeden dag ontvlucht ik toch, cn dan zal ik eens in jou brandkast kijken, kameraad! En de man is ontvlucht; de vorige week bleek zijn cel in de gevangenis te Rijssel leeg te zijn. Met behulp van valsche sleutels, die bij gemaakt had van een tinnen bordje, heeft bij de deur opengekregen. Verder is hij over een muur geklommenvermoedelijk langs een waterpijp. Eq den avond van zijn ontvluchting zijn uit een huis, niet ver van do gevangenis, een paar kleedingstukken gestolen. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat Vandenvcgaete daarin rondloopt. TSLËC1BAIHESI. 's-Gravenhage, 1 Februari. De Eerste Kamer heeft de Marine-begrooting aangenomen. Als de defensie-commissie niet tijdig gereed is, zal de Minister toch het twaalfde schip aanvragen. Inzake den slager 8. van Zierikzoe, veroordeeld tot één maand wegens beleediging, concludeerde het Openbaar Ministerie van don Hoogen Raad tot verwerping van het cassatie beroep. De uitspraak ia bepaald op den 29aten Februari. Rotterdam, 1 Februari. GRANEN. Buitcnlandsche stil. Meel' f 10 50, kalm. BuiteDlandeche Tarwe f 7 a f 7.50. Rogge, f 4 25 k f 4.90* Wintergerstf 7 a f 7.60. ZomergersO f 7 k f 7.50 Chevaliergerst, f 7 f 7.50* Haverf 5 75 f 6.30. Witte Boonen f 7 A f 10. Bruine Boonenf 8 4 f 14. Erwtenf 6 25 a f 8. Mats, f 1.19 a f 1.20. Karwijzaad, f 11 af 11.25. Kroonerwten, f 7.25 f 8 25 Vlas. Op het land zeer flauw gestemd, met weinig zaken. Markt-aanvoer 26250 steen blauw, 35 a 48 stuivers; 1294 steen wit. 34 4 40 stuivers; 4400 steen Groninger, 36 a 42 etui vers; 1050 steen geel, geen vraag, 23 stuivers biedend, handel zeer beperkt. Lijnzaad. Ruime aanvoer, weinig vraag, f 0.50 hger. Ajuin. Aanvoer 10.000 balen, groote f 2.20 de 00 KG., puike kwaliteit; klc-ine geen prijs. Eieren. Zeeuwsche f4 4 f 4 30; Over- maassche f 4 30 4 f 4 50. Aardappelen. Zeeuwsche bonteo f 4 4 f 4 25 blauwe f 3.75 4 f 4; Brielsche f 5.25 4 f 5.50, Kaas. Niets. Vee. Aanvoer 289 Bunderen25 4 34 ct. 178 Kalveren38 a 52 ct. 213 Schapen 22^ a 27£ ot. Lammeren, 28 4 30 ct. 585 Varkens, 17 4 19 ct., lichte 16£ 4 17^- ct.varkens vlug, overigens trage handel. 374ste Staats-Loterij. Collecten nit het 2e district van Zeelend. Trekking der 5e klasse van 29 Januari 1904. Prijs van f SOO, No. 5679. Prijzen van f YO: 5627 5706 8421 8447 NIETEN. 5265 5582 5630 6735 13455 5266 5583 5680 8436 19220 5294 5614 5701 8440 19227 STOÜMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Februari. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsdag 2'smorg. 6,3o|Dinsdag 2'smorg.ll, Woens. 3 Dond. 4 Vrijdag 5 Zaterd. 6 Zondag 7 Maand. 8 7,|Woen8. 3 7,30, Dond. 4 8,— Vrijdag 5 8,30i Zaterd. 6 9,Zondag 7 10,- Maand. 8 10,— 10,30 10,30 10,30 10,30 11,— Zoo de Heere wil en zjj leven j hopen onze geliefde Ouders: JACOB CORN. VAN 'T HOF en JACOBA HAGE j 5 Febr. a.s. hunne 25-jarige Echt- vereeniging te herdenken. Stavenisse, 2 Februari 1904. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 6 Februari a s. hopen onze geliefde Ouders: JAN LINDHOUT en CORNELIA PIETERNELLA QUI8T hunne 25-jarige Echtvereeniging 1 j te herdenken. Oud-Vossemeer, 2 Febr. 1904 Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkind. Getrouwd P. M. JUMELET Sz. en C. DE RONDE JM. Bruinisse. Heden overleed tot onze diepe droef heid, oDze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Maria van Lu ijk, Wod. van G. M. Roozemond in den ouderdom van 83 jaren eo 5 maanden. Stavenisse, 28 Januari 1904. Uit aller naam, D. ROOZEMOND. Eenige en algemeens kennisgeving. Hiermede geven wij keDnis van 't over lijden van onzeu geliefden Broeder Jan Leendert van der Have, te Haarlem, in den ouderdom van 57 jaar. Zierikzee, 29 Januari 1904. P. VAN DER HAVE. G. VAN DER HAVE—Visser. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot oczo diepe droef heid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Dochter, Zuster en Behuwdzuster Maatje Capelle, in den ouderdom van 26 jaar en 9 maanden. Bruinisse, 31 Januari 1904. Uit aller naam P. KRIGER. Hartolijken dank aan don WelEd. Geb. lieer Jhr. J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJE, voor de bedeeliog van Steenkolen in dezen winter. De gezamenlijke bewoners van de Koeyershuizen te Noordgouwe. "Wie 1°. April 1904 tot deze lessen wenscht toegelaten te worden, melde zich vóór 21 Febr. e k. schriftelijk aan bij ondorget., onder overlegging van 1°. geboorto-acte 2°. één of meer getnigachriften 3°. verklaring van ouders of voogden dat zij voornemens zijn hem of baar voor 't onderwijs te bestemmen 4°. vaccinobewijs. Vereiscbte leeftijd voor de voorber. kl. 12 j. voor de le kl. 14 jaar. De Directeur der R. N. L., P. VAN DER HAVE. Departement Duiveland. Dinsdag 2 Februari, 'e avonds half zeven, bij J. Lievense te Nieuwerkerk. Voordracht met Lichtbeelden. Bezoek aan een Engelsche kolenmijn. Bijdragen. VERGADERING 3 Fobr. J904, 's avonds 7 ure, by HANSE. Agenda: Ballotage Betaling Lynmeel; Aanbesteding Chili-Salpeter. En verder voorkomende zaken. De Seoretaris, A. VERJAAL Jnz. Op verzoek van deze Vereenigirg zal de Heer D. MULDER van Zierikzee Dinsdag 2 Februari, 's avonds 7 uur in de Zaal bij den Heer Kappers, om to spreken over Vrijen toegang; voor Personen boven 18 jaar. Openbare Vergadering van de A.-R. Kiesvereeniging, in de openbaro school te Nieuwerkerk, op Donderdag 4 Februari, 's avonds half zeven ure. Spreker: da Heer N. i. BASTMEIJER. Onderwerp: ,,1'ireeërlel Standpunt". HET BESTUUR. te Zierikzee. Algemeene Vergadering op Donderdag 4 Februari 1904, 'anam. 12| ure. Rekening 1903. En verder voorkomende zaken. nET BESTUUR. Concertzaal. Zierikzee. te geven door den Heer S. Klimmerboom, Viool en Piano. Het medewerking van Altzangeres, Amsterdam Piano, Violoncellist van het Nederlandsch Strijkkwartet en Concertgebouw-Orchest te Amsterdam op Maandag 8 Februari 1904, aanvang 's avonds 8 uur. Entrée bij inteekening f I. Gelegenheid tot inteekening bij den Heer L. OCHTMAN, Boekhandel. Te buur: I1/, Gemat tweejarig MEELAND om vlas in te zaaien, gelegen bij de hofstede van Gebr. Ganzeman. Te bevragen bij M. IIOOZE, Zonnemaire. W. BROUWER Joiizn., Bouw kundige te Nieuwerkerk (Zeeland) zal, Dinsdag 9 Februari a.s., des 'snamidd. 3£ uur, trachten Het afbreken en bouwen van een Burger-Woon huis aan den Ring van het Dorp. Aanwijzing Zaterdag 6 Februari, 'b namiddags 3 uur. Bestek en teekeningen ter inzage in de Herberg »De Meebaal", van af Dinsdag 2 Februari. Teekeningen zoover de voorraad strekt bij vooruitbetaling van 85 cent. De Notaris J. FRANSE zal, Dinsdag 2 Februari 1904, pnbliek verkoopen: 'b Middags 12 ure, in de Sociëteit »One Genoegen" te Zierikzee en Erf, in de Krepelstraat te Zierik zee, wijk C, No. 270, groot 01 A. 15 c.A laatst bewoond door H. J. VERHACHE. Het nette cn ruime I bewoond door H. VAN DER 5 BAAN Jr., aan de noordzijde van de Melk markt to Zierikzee, wijk B, No. 99, groot 01 A. 37 c.A., ingericht tot BROOD-, KLEINGOED- en SUIKER BAKKERIJ. Beide Huizen bunnen bij de toewijzing aanvaard worden. 's Namiddags 2 ure, aan eerstgenoemd Huis Chiffonnières waarvan 1 mahonie- houtHanglamp Klok Pendule Sleekachel, Glas- en Aardewerk, voorts 60 paar Schoenen en Laarzen Winkelkast1 Schoenmakers-Naaimachine Leesten en ander Schoenmakersgereedschap. des voorm. 10£ uren, bij het Heerenhof" te Oosterland, VAN EENE GROOTE PARTIJ zwaar Esschen- en Ypen HAKHOUT, waaronder BAKENS. i De Notaris J. FRANSE zal, Woensdag 3 Februari 1904, ImÉsfi? 's voormiddags 11 ure, in de herberg te Looperskapellepubliek verkoopen voor afbraak onder Doivendijke, in woon on gebruik bij M. J. STOUTJESDIJK. De veiling heeft plaats in twee perceelen en in massa, en met het afbreken kan 1 Maart begonnon worden. Be Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Donderdag 4 Februari 1904, deR namiddags ééa uur, op de Varremarkt te Zierikzee, publiek verkoopen: EENE PARTIJ Betaaldag 1 Mei 1904. De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Zaterdag 6 Februari 1904, des voormiddaga 10 uur, aan de Nieuwe Meestoof te Bruinisse, publiek verkoopen: Eene groote partij als: Planken, Balken, Latten, Ribben, eene groote partij Steen, benevens Brandhout. Contante betaling van koopen vai één guldon en daarbeneden. Inmiddels zware Gebinten uit de hand te koop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3