Kaïniet op de Weiden. den zeedijk volgende. Met een rusttijd van circa een uur had hij voor den weg noodig 40£ uur. Vooral de omwandeling langs »De Pluimpot" moet wel een soort Tantalus kwelling zijn. St.-Filipsland. Woensdagavond gaf de alhier bestaande zangvereeDiging »Excelsior" onder leiding van den heer P. H. Odink een uitvoering, welke zeer goed van stapel liep. De zangstukken werden alle flink en duidelijk gezongen, maar een heelen avond met zangstukjes te bezetten, wetende, hoe moeiljjk het is voor een koor om zonder begeleiding te zingen, hadden de leden voor eenige afwisseling gezorgd. Het was een goede inval om tusschen de zangnummers voordrachten en stukjes met zang ten beste te geven, die bizonder in den smaak vieleD, want het meerendeel werd verdienstelijk gespeeld en gezongen, en er werd herhaaldelijk geapplaudisseerd. ^Excelsior" heeft onder de leden goede krachten. De stukjes, die vlug en lief gespeeld en gezongen werden, droegen niet weinig bij tot het genot van dezen avond. Als men in aan merking neemt, dat de meeste leden voor 't eerst optraden, dan kan men niet andere dan hun allen lof toezwaaien. Een woord van dank aan den directeur, den heer Odink, en aan allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen avond, mag zeker hier niet onthouden worden. Is niet ingezonden door onzen gewonen correspondent. Op 31 December j.l. telde onze gemeente 1863 zielen. In 1838, dus 65 jaar geleden, was dit aantal 583, dus in die jaren een vermeerdering van 1280 personen. Tholen. Woensdag had er op het Oudeland bij deze gemeente een droevig ongeluk plaats. Terwijl de moeder afwezig was om water te halen, is het tweejarig zoontje van den land bouwersknecht A. van Echelen zoodanig gebrand, dat het aan de gevolgen is overleden. Men zegt, dat een vonk uit de kachel op zijn kleertjes is gevallen. Een ouder broertje, die ook in de kamer was, is wonder boven wonder Uit het eiland Tholon Het bericht, in sommige bladen voorkomende, als zou de heer G. Bolier, lid van de Prov. Staten van Zeeland, zioh bij de periodieke aftreding dit jaar niet meer verkiesbaar stellen, is, naar wij uit goede bron vernemen, van allen grond ontbloot. Colijnsplaat. Zondagavond tusschen half zes en zeven uur heeft alhier een diefstal plaats gehad in een woning, midden in de Voorstraat. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, heeft men aan de achterzijde van het huis een raampje opgeschoven en zich toegang tot de woning verschaft. Bij de thuiskomst uit de kerk zag een der kinderen op den vloer der huiskamer een gulden liggen, een oogenblik later zag men er nog een, waardoor men op de gedachte kwam het bureau eens te inspecteeren. Het bleek dat een portefeuille, inhoudende pl. m. f 500, was verdwenen. Achter komende, zag men het raampje opgeschoven en de porti feuille hangende aan een lint aan een spijker, terwijl zich nog ruim f 200 in de portefeuille bevond, zoodat f 280 is ontvreemd. Dat de dief of dieven zeer goed met de plaatselijke gesteld heid bekend waren, staat vast, daar alles ombouwd is. Goes. De hoogst nuttige werkliedenver- eeniging «Eigen Hulp" is haar 26ste jaar ingetreden. Zij telt thans 238 leden, 21 buiten gewone leden en 12 begunstigers. De beide secretarissen, de heeren D. Sollen en L. Glerum, voor hunne betrekking bedankt hebbende, werden vervangen door de heeren J. Bartelse en M. Krijger. Over 1903 is ontvangen f 1387.97, n.l. f 1204 30 aan contributie en f 183.67 uit anderen hoofde. Uitgegeven werd f 1179.195 (waaronder f 973 aan zieke leden). Er is dus een goed slot van f208.775. De bezitting der vereeniging is hierdoor gestegen tot f 2927.38. De vereeniging als zoodanig is lid geworden van »Het Groene Kruis". Teneinde de belangstelling onder de leden voor de vergaderingen wat te prikkelen, werd besloten 5 cent boete per keer en per lid te heffen van die leden, welke om andere redenen dan ziekte de bijeenkomsten niet bijwonen. Bg een ingezetene werd vruchteloos door de politie een huiszoeking ingesteld in verband met den jongsten diefstal te Bergen-op-Zoom. Een bezoeker van een café-restaurant op de Vlasmarkt liet even zgn fiets buiten staaD. Na kort verblgf op de stoep komende, vond bg, dat zgn fietslantaarn was gestolen. De opbrengst der collecte van 22 Jan. ten behoeve van het Emma-fonds heeft opgebracht f 273,74. Twee buurkinderen, meisjes van drie jaar, hielden elkaar gezelschap en wisten de lucifers machtig te worden. Het gevolg laat zich denken. Van één der kleintjes vatten de kleertjes vuur. Naar het gasthuis over- gebraoht, is de kleine aan de gevolgen overleden. De roep, die de heer Henri de Vries omtrent zyne voordraohten van Justus van Maurik en vooral van »De brand in de Jonge Jan" was. voorafgegaan, heeft zich ten volle bevoBtigd. De avond was één succes voor don vortooner en één genot voor het publiek. Vlissingen, 28 Jan. De Vereeniging van winkel- en magazgn-personeel heeft weder een beweging op touw gezet om tot 9-uur- sluiting te komen. Wel zgn er verschillende winkeliers, die hun winkels op dat uur reeds sluiten, doch het aantal dergonen, die zulks nog niet doen, is nog zeer groot. Genoemde Vereeniging heeft daarom een circulaire gezonden, waarin de winkeliers verzocht worden de beweging te steunen. Te Vlissingen had Woensdag de in- schrgving plaats van le en 2e keuze van inrichtingen van vermaak enz. voor de kermis io Juli e.k. Ingesohreven werdvoor een stoomcaroussel a f 1201, een vélocipède f 150, een hyppo- dröme f 151 en een gewonen draaimolen f 93. Voor verschillende andere inrichtingen, kramen enz. werd ingeschreven van f 50 tot f 5. Het voorloopig totale bedrag is f 1792. PREDIBLBEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 31 Januari 1 9 O 4. De Geref. Kerk te Zierikzee: Aanbestedingen, Verkoop In gen ene. De openbare verpachting van de perceelen sohelpdiercn-visechery, Woensdag 1.1. door het bestuur der visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Bergen-op-Zoom gehouden in hot Nederlandsch koffiehuis van den heer J. J. van IJzerlooy, heeft geheel opgebracht f 7989. Ten verzoeke der erfgenamen van de weduwe De Rochefort werd door notaris Pilaar verkocht, een huis met erf aan de Lange Ooststraat te Goes, aan A. Jacobs aldaar, voor f 3020, en een pakhuis aldaar aan M. D. Dekker voor f 945. Onkosten 8J pCt. Wissenkerke, 27 Jan. Ten overstaan van notaris M. Noordyke werd heden in het café van den heer P. Gaanderse alhier, ten verzoeke van de erven van Arg Meulenberg verkocht, een woonhuis en erve, staande en liggende in de Noordstraat alhier. Het perceel werd toegewezen aan den heer Arie Filius voor f 550, ongerekend onkosten. Landbouw en Veeteelt. In regenachtige jaargetyden is Peru-Guano voor alle grondsoorten en voor alle gewassen de aangewezen meststof, vooral ook, omdat Peru-Guano dan de goedkoopste is. Gy gelooft toch wel, dat van de meeste zouten nog niet het tiende deel in de plant terecht komt? Bg Peru-Guano is de kans op verlies zeer gering, omdat alle voedende bestanddeelen langzaam en geregeld oplossen. Peru-Guano werkt dus ook in regenachtige zomers met haar volste kracht. Van welke andere mest stof kan men dat zeggen? In laaggelegen landen met een regenklimaat, alzoo in Nederland, is dus de Peru Guano onmisbaar. Er wordt zoogenaamde Peru-Guano ver kocht, waarin de stikstofhet Phosphorzuur en de Kali kunstmatig worden ingevoerd. Deze zoogenaamde Peru-Guano mist natuurlyk bovengenoemde eigenschap. Alleen de echte Peru-Guano is de aangewezen meststof in een vochtig klimaat, zooals het onze. In verschillende deelen der provincie Zeeland trachten agenten contracten af te sluiten voor de levering van suikerbieten voor het volgend seizoen. De aangeboden pryzen variearen van f 9 tot f 10 50 per 1000 K G., al naar gelang van plaats en tgd van leveriDg. Over het algemeen hebben de landbouwers nog weinig lust om tot contracteeren over te gaan. Burgh. Maandagavond is alhier opgericht eene Vereeniging, waarvan het doel is 1°. door onderlinge bespreking meer bekend te worden met de vereischten en behoeften eener meer wetenschappelyke landbouw, tuin bouw en veeteelt; 2°. gezamenlijke aankoop van kunstmeststoffen, voederartikelen en zaden. Aanvankelgk traden 17 personen, zoowel van hier als van Haamstede, tot de Ver eeniging toe. Het bestuur bestaat uit de heoren G. A. van Zugen, M. J. Vis, W. G. Boot, J. van de Vate Jr. en J. A. van Zugen, allen alhier. Moge deze mededeeling voor anderen een opwekking zgn om alsnog tot de Vereeniging toe te treden. Onder voorzitterschap van dr. Hissink, waarnemend directeur van het landbouw proefstation te Goes (de directeur dr. Swaviog was ambtshalve verhinderd), werd Dinsdag te Goes eene vergadering gehouden van de coöperatieve vereenigingen op N. en Z.-Beveland tot den aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen. Jammer genoeg, waren maar zes vereenigingen opgekomen. Men wenschte die vereenigingen tot kringen te vereenigen, die ieder een afgevaardigdo zouden kunnen zenden naar de algemeene vergadering, die in Mei zal gehouden worden. Voor Zeeland zouden die kringen zgn Schouwen met Duiveland, Tholen met St.-Filipsland, Walcheren, de beide Bevelanden, O. Zeeuwsch-Vlaanderen en W. Zeeuwsch- V laanderen. Op eene bgeenkomat te Roozendaal zgn voor W. en N. W. Noord-Brabant eveneens zes zulke kringen vastgesteld. Wnl die kringen een kleiner aantal vereenigingen zouden te raadplegen hebben, meende het bestuur dat de verdeeling in kringen eene meer eenvoudige en gemakkelijke wyze van werken zou kunnen bevorderen. Besloten werd om van Zuid-Boveland twee kringen te vormen, één voor de Oostelijke en één voor de Westelyke helft. Tot voor- loopige afgevaardigden werden benoemd de heeren D. van den Dries te 's-Heerenhoek en F. Burgers te Wemeldinge. 's Voorm. tien ure en 'savonds zes ure: ds. J. M. Mulder van 's- Hertogenbosch. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ureds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ureds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien-ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure, 's nam twee ure en 's avonds zes urede heer J. II. Binnema, theol. cand. te Tilburg. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm tien ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. A. Burger. (Doopsbediening). Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. tien ureds. Waardenburg van Bruinisse. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Linden. (H. Avond maal); 's nam. twee ure: Idem. (Dankzegging). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm 9.30 ure: Leeskerk's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjanslaud: 's Nam. twee ureds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruin isse: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruin isse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds vyf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël U: 's Voorm. 10 ure, 'snam. 3 ure en 'savonds 7.30 ure: Het Bestuur. Donderdagavond 8 ure: Idem. Een weide kan dan eerst goed genoemd worden, als er voldoende grassen van goede kwaliteit op groeienafgewisseld door een rijke hoeveelheid vlinderbloemige planten, met name verschillende klaversoorten. De aard der weide staat in onmiddellijk verband met de wijze, waarop ze bemest wordt. De tijddat de weide in het geheel niet bemest werd, is ge lukkig voorbij, doch de tijd, dat de weide op oordeelkundige wijze, dat wil zeggen ver standig, doelmatig en tevens op zijn voordee- ligst bemest wordt, schijnt helaas nog verre. Wanneer ik naga, hoe en waarmede de weiden bemest worden in de streken, die ik ken, dan durf ik gerust zeggen, dat de tijd der verstandige bemesting nog niet genaderd is. Kalk en stal mest zijn de twee stoffen, die ik op de weiden zie brengen, de eerste in groote hoeveelheden soms en ook in groote stukken. Ik zou niet gaarne de bemesting der weide met kalk, wanneer ze met mate en op verstandige wijze geschiedt, willen bestrijden, maar dit wil ik in elk geval den landbouwer zeggen, die kalk gebruikt: «Wie kalk gebruikt, en alleen kalk en niets meer, bemest nie t". Bij de kalk behooren de overige meststoffen, op de weiden vooral Kaïniet en Thomasslakken. Ik kom hier aanstonds op terug. Tegen stalmest op de weide heb ik geen ander bezwaar, dan dat het te duur is. Stal mest is altijd duur, maar op de weide dubbel, omdat een groot deel van de vaste stof der stalmest, van het strooisel, absoluut geen dienst doet. Hoe moet dan een weide bemest worden? In elk geval, op welke grondsoort de weide ook ligt of aangelegd wordt, altgd heeft de weide twee stoffen zeker noodig, n.l. kali en phosphorzuur, die, zooals ik reeds zei, het best in den vorm van Kaïniet en Slakken kunnen gegeven worden. «Ligt de weide op veengrond" zoo zegt de bekende landbouw kundige en landbouwer Fleischer «dan geve men bij den aanleg op de allereerste plaats 1000 1200 K.G. Kaïniet per Hectare en jaarlijks na den aanleg 800 K.G. per Heet. en daar" zoo fgaat hij voort «in het hooi of gras veel minder phosphorzuur dan kali aan den bodem onttrokken wordt, kan de bemesting met phosphaten geringer zijn". In elk geval, waar de weide ook ligt, is een bemesting met 600 iï 800 K.G. Kaïniet hoog noodig, om een voldoende hoeveelheid klaver en gras te krijgen. De genoemde kunst meststoffen worden het best reeds in den herfst over het land gebracht en in het voor jaar als de grond behoorlijk droog isgoed ingeëgd. Door de wijze, waarop men bemest, heeft men het eenigszins in zijn macht den plantengroei in een grasland te wijzigen. Ge bruikt men veel stikstofhoudenden mest (chili- salpeter), dan is de groei der grassen zoo welig, dat de vlinderbloemige planten nagenoeg geheel onderdrukt worden. Gebruikt men enkel Kaïniet en Thomasphosphaat (of superphos- phaat), dan ontwikkelen zich meer de vlinder bloemigen. Wil men dus beide in voldoende hoeveelheid, dan geve men naast Kaïniet en Thomasslakken .nog een of andere stikstof- houdende mest. Men kan voor deze laatste zeer geschikt den gier uit de mestvaalt nemen, waaraan men in den winter geen beter bestem ming kan geven en die in dat jaargetijde meestal overvloedig voorhanden is. BHOHT8ZAKEN. hetgeen meer was ten laste gelegd dan als bewezon aangenomen. KINSTNIEUWS. Het gerechtshof te 's Hage bevestigde Donderdag 1.1. de veroordeeling van J. D., koopman te Middelburg, tot zes maanden gevangenisstraf wegens konynendiefetal te 's-Heer-Arendskerke. De rechtbank te Haarlem heeft Donder dag uitspraak gedii&n in de zaak van Eduard Lanoy, beklaagd van het misdryf van ver duistering, gepleegd door hem, die het goed, uithoofde van zgn heroep, onder zich heeft, welke zaak door de rechtbank den 14en Jannari j.l. is behandeld. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan bovengenoemd misdrgf, en heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis en met vryspraak van Zierikzee, 29 Jan. Onze geachte stad genoot, de heer S. Klimmerboom, muziek directeur, hoopt Maandagavond, den 8 Februari, met medewerking van mej. A. Schierbeek, alt-zangeres te Amsterdam, mej. II. Klimmer boom, pianiste, en den heer Frits Gaillard, cellist van het Nederlandsche Strykkwartet en Concertgebouw-Orkest te Amsterdam, in de Concertzaal alhier een concert te geven. Mej. Anke Schierbeek is vermoedelijk voor de meeaten te dezer stede nog een onbekende. Wg zgn in staat nopens haar mede te deelen dat zg, een ex-leerlinge van het Amsterdamsche Conservatorium, in de voornaamste Hollandsche bladen om de schoone hoedanigheid van baar stem, en haar mooie muzikale voordracht zeer geroemd wordt. Van de overigen behoeven wg niets te zeggen. Zg zgn goede bekenden. Een schoone avond wacht het kunstminnend publiek. UKNIEtJWS. Zonnemaire. Bg de gehouden stemming voor 2 notabelen der Ned. Herv. Kerk albier behaalden de meerderheid de heeren P.'Verseput en P. Verhuist (aftredende leden). Hoedekenekerke, 29 Jan. Heden zou albier een persoonlyk onderzoek plaats hebben van wege het Prov. College van Toezicht op het beheer der kerkelyke goederen en fondsen in Zeeland, inzake de laatste verkiezing van een kerkvoogd bg de Herv. Gem. alhier, waartegen bezwaren zgn gerezen, alsmede naar de ingebruikneming van het kerkgebouw door den predikant E. Kuylman bg gelegenheid der Ringvergadering van christelyke jongelings- vereenigingen, wat aanleiding heeft gegeven tot de jongste beroeringen in deze gemeente. Woensdag 1.1. werd te 's-Heerenhoek het 42|-jarig jubilé van den Z. E. W. heer J. Stroopman als pastoor gevierd; byna 4 jaar is Z. Eerw. in deze gemeente. Prachtige geschenken werden door de parochianen aangeboden, terwgl de kerk keurig versierd was. De armen der gemeente werden ruimschoots bedeeld. O Bf D E B W IJ 8. De alphabetischo voordracht voor onder- wgzeres aan de openbare lagere school te Cortgene bestaat uit de dames Van den Broecke te Middelburg, Coomans te Colyns- plaat en Goedbloed te Goes. De pogingen, die te Goes worden in 't werk gesteld om eene bizondere school te krijgen voor de Ned. Herv. Kerk, hebben een meer vasten vorm aangenomen. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren ds. G. Boersma, S. Duvekot, J. Ossewaarde, J. Plaeier en A. L. van Melle. Ds. J. J. van Noort uit Amsterdam zal binnenkort als spreker optreden. Voor de betrekking van onderwyzer aan de openbare school te Bruinisse hebben zich elf sollicitanten aangemeld. Post ei Telegrafie. De klerk der postergen en telegrafie L. P. J. Geers is met 1 Maart verplaatst van Voorburg naar Zierikzee. Met 1 April a s. wordt do commies der postergen A. L. Krook verplaatst van Utrecht naar Goes. Zonnemaire. Aan het hulpkantoor alhier zgn in 4903 aangekomen: gefrankeerde brieven 8531; ongefrankcerde brieven G5; briefkaarten 5775; dubbele briefkaarton 20; dag-, weekbladen en gedrukte stukken 41644; dienstbrieven 4 772monsters 35; aangetcokende brieven 204 (hiervan waren er 23 met een aangegeven waarde van f6022,49); uitbetaalde postwissels 853; quitanties ter invordering 635; postpakketten 998. Verzonden: aangeteekende brieven 464; postwissels 755; quitanties 461postpakketten 4236; uitbetaalde postbewyzen 6; expres- stukken 4. Inlagen in de Rykspostspaarbank 240, tot een bedrag van f 6633,255; 47 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Ouwerkerk. Gedurende 4903 ia aan het hulpkantoor alhier in de Rgkspostspaarbank ingelegd f 40605,45 en terugbetaald f 5448,85. Er werden 49 boekjes uitgegeven. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. «Licht, meer licht", riep wglen Haffmans eens in de Tweede Kamer uit. «Licht, moer licht, zoowel binnen ale buiten onze woningen, zoowel in huis als op de straat", roept het meerendeel der bevolking van Zierikzee, waoneer de zon ter kimme niigt, en het avondrood de wolken kleurt. Wie toch op dat tgdetip in zijn huiskamer, kantoor of werkplaats zgn gaslicht ontsteekt, bemerkt al heel spoedig, dat de sterkte er van gaandeweg vermindert, en zelfs zoodanig daalt, dat bg één pit het verrichten van een werkzaamheid, waarbij de oogen in volle functie moeten zgn, uiterst bezwarend wordt. Wat is de oorzaak van deze vermindering van lichtsterkte? Ligt zg soms aan de kolen, waaruit het gas gestookt wordt? Neen, zegt de Directeur van de gasfabriek, want uit de beste Engel- sohe kolen wordt de dezer stede het gas bereid. Het zit 'm dus ergens anders in. Velen zgn van meening, dat met de aan- zienlgke toeneming van het gasverbruik ge durende de laatste jaren, een gevolg van de verhoogde petroleumprgzen, en de meerdere aanwending van het gas voor verschillende doeleinden, geen voldoende rekening is ge houden, zood&t de gastoevoer niet in verhouding staat tot het gasverbruik. Die meening komt me niet onwaarschynlyk voor. Een onderzoek van overheidswege, of zg juist is, ware in deze hoogst gewensebt. Wat de slechte straatverlichting betreft, het komt me voor, dat de schuld hiervan aan hen moet worden gewetendie door bezuiniging gedreven de verlichting van straten en pleinen tot een minimum willen beperken. Vooral des Zondags, wanneer de winkeliers hun étalages niet verlichten, is de straatver lichting kortweg vaak treurig. Zg is zelfs verstreken Zondag van dien aard geweest, dat in verschillende gedeelten van ons stadje schier een Egyptische duisternis heerschte. Hoe groot het ongerief ook zijn moge, dat daaruit voor velen voorspruit, ter wille van de waarheid moet gezegd wordeD, dat deze duisternis voor de vele opgeschotene knapen en meisjes, die zich, vooral onder de gaandery van de Kleine Kerk met lawaaimaken en minnekozen vermaken, hoogst welkom is, zoodat zg niet over het gebrek aan licht klagen, maar veeleer vurig wenschen, teneinde Cupido nog beter te kunnen dienen, dat het gemeentebestuur besloot al de straatlantarens op te ruimen. Maar spot ter zyde. Het is de plicht van onze vroede vaderen zorg te dragen, dat onze stad des avonds en des nachts be- hoorlyk verlicht zg, en die verlichting niet afhankelgk te stellen van halve of volle maan, waDt als de maan, achter donkere wolken verborgen, niet doorbreekt, dan kan men, wanneer er geen lantaarns branden, en de winkels gesloten zgn, in de stad geen hand voor oogen zien. De mededeeling werd mg gedaan, dat de anti-revolutionairen voornemens zgn om, wan neer zg bg de verkiezingen van het volgend jaar voor de Tweede Kamer de meerderheid mochten verkrijgen, bg de Staten-Generaal oen wetsontwerp in te dienen, waarbij dans, komedie en opera, als zgnde wuft en uit den booze, en als zgade in etrgd met den geest der ordonnantiën Godszullen verboden worden, en waarbg op de overtreding van de verbodsbepalingen een gevangenisstraf zal worden gesteld, waarvan de duur afhankelgk zal worden gemaakt van den dans, dien men uitgevoerd heeft, of het stuk, dat men heeft opgevoerd of bygewoond. Heeft men bg voor beeld de Polonaise gedanstdan zal het dansend paar, wanneer bet de eerste maal is, dat het zioh daaraan schuldig maakte, met drie dagen brommen vry komen, zullend natuurlgk niet in gemeenschap, maar cellulair worden opgesloten. Wie de Duitsche Polka of de Polka Mazurka danst, wordt zwaarder, en wie walst of galoppeert, wordt nog zwaarder gestraft. Bg recidive zullen de straffen ge- streDgelyk worden verdubbeld. In denzelfden geest zgn de straffen bedreigd èu tegen hen, die tooneelstukken opvoeren of opera's geven, èn tegen hen, die deze bg wonen. Ook hier zou ten aarzien van de hoegrootheid der straf rekening gehouden worden met 't stuk, dat opgevoerd, en de opera of operette, die gegeven werd. Rood Kapje bg voorbeeld zou veel lichter gestraft worden dan Carmen. Gysbrecht van Amstel komt er met een drie maanden van af. De Drie Lustige Vagebonden gaan vcor zes maan den de doos in. De persoon, die mg dit alles mededeelde, wist op mijn vraag, welk beginsel aan het straftarief ten grondslag lag, geen antwoord to geven, maar wel wist hg mij nog te ver balen, dat overgangsbepalingen zouden gemaakt worden, waarbg aan allen, die aan het tooneel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2