Wijziging Dienst. AANBESTEDING. AANBESTEDING. Skki Stoomboolen Schelde 1 en 2. Vlissingen,MiddelburgenRotterdam. Wijziging Deposito-Rente. den heer J. P. CA MM AN, De Landbouw-Societeit „CERES'' aan te besteden aan te besteden, 164600 K.G. Superphospaat; 21860 Amm. Superphosphaat; 200 Zwavelzure Ammoniak; 9300 Chili Salpeter; 1400 Chloor Kalium 3700 Verbeterde Peru-Guano. Het bouwen vau een nieuwe Ambachts school, Huisafbraak. melk en botervet van koeien uit hetzelfde ras en zelfs van denzelfden stal kunnen uiteen- loopen, geven we de volgende cijfers, betrek king hebbende op drie koeien uit één beslag Frie8ch vee: in 300 melkdagen voor no. 1 0650 K.G. melk met gemiddeld 3,47 vet, totale boteropbrengst (berekend) 246 K.G. voor no. 2 melkopbrengst 7526 K G. met gem. 3,21% vet» boteropbrengst 261 K.G.; voor no. 3 melkopbrengst 6511 K.G. met gem. 3,78 vet, boteropbrengst 268 K.G. Uit een verslag van den zuivel-consulent voor Friesland betreffende de melkproductie van twaalf koeien uit een goed beslag Friesch vee, gedurende een geheelen melktijd, zien we bij koe no. 1 en no. 12 een verschil van 2418 K.G. melk of 61,1 KG. boter. Evenwel dient men ook bij de keuze van het mannelijk fokdier meer consequent en meer ernstig te werk te gaan, dan veel te vaak nog geschiedt. Hoe dikwijls toch houdt men rekening met omstandigheden, die geheel buiten de zaak omgaan, of laat men zich leiden door overwegingen, die volstrekt niet moesten gelden! De een neemt dien stier, omdatde eigenaar een vriend of bloed verwant van hem is; de ander neemt hem niet, omdatde eigenaar geen vriend van hem is; soms is het de prijs voor het dekken, een andermaal de afstand, die bij de keuze den doorslag geeft. Ziet men zulke feiten gebeuren, dan komt de vraag op de lippen: Weten die menschen, van welke groote be- teekenis de keuze van den stier is, welk een grooten invloed hij heeft op de waarde van het kalf? Weten zij wel, dat het geven van veel en goede melk een individuëele eigen schap is, die erfelijk is, evenzeer als het geven van weinig of vetarme melk; dat men het dus tot op zekere hoogte in zijn macht heeft om zijn melkvee te verbeteren en zoodoende zijn welvaart te bevorderen? Laten wij op Schouwen-Duiveland een voor beeld nemen aan die Friesche en Hollandsche collega's, welke door reine teelt, door het fokken in zuiver ras, beslagen hebben ver kregen, die den ouden roem van ons Hol landsche vee ook in den vreemde handhaven. 25 Jan. 1904. W. Gemengd Nieuws. Een begeerd baantje. Voor de betrekking van concierge bij de Hoogere Burgerechool te Leeuwarden waren 682 sollicitanteo. Een snuggere! Te Laren (Gooiland) kwam onlangs iemand ten gemeentehuize aangifte doen van het overlijden van een kind, 5 maanden oud. De vader wist echter niet op te geven wanneer het kind geboren was en evenmin wist hij of het een jongen of een meisje was. De Amélandsche menschenreddersDe dappere bemanning van de reddingsboot te Hollum op Ameland heeft in een betrekkelijk kort tijdsverloop geredvan een Duitsche tjalk 3 manvan een Duitschen schoener 4 manvan een Duitsche tjalk 3 manvan een Engelsche visschersboot 6 manvan een Duitschen sohoener 7 man van een Engelschen schoener 3 man; van een Zweedsche bark 14 man; van een Zweedsche bark 13 man; van een Belgischen visscher 13 manvan een Belgische boot 11 man; van een Hollandschen schoener 6 manvan een Hollandsche visch- schuit 5 manvan een Hollandsche tjalk 3 man; van een Duitsche boot 16 man; van een Spaansche boot 18 manvan een Hollandsche kof 5 man; van een Hollandsche galjoot 4 manvan een Zweedschen schoener 7 man van een Russischen sohoener 3 man totaal 154 menschen. Een ernstige beschuldiging. In 1903 kwamen 30 Scheveniogsche visschers in de golven om. In 1904 aldus schrijft J. Bruyne van Scheveningen in Het Volk zullen er weer 30 omkomen, indien de overheid niet bijtijds tusschenbeide komt, want gaan de visschers met na te noemen vaartuigen naar zee, dan is bij eenigszins slecht weer het doodvonnis over die menschen uitgesproken. De reeder kan dit weten en de bemanning zelf ook, en tooh kunnen de visschers niet weigeren, zij moeten, door den honger ge drongen als er een weigert met die rotte sohuit in zee te gaan, dan zal bij zoo spoedig geen andere schuit bekomen, en de kans bestaat, dat hij, indien bij er gelukkig afkomt, het volgend jaar een nieuwe schuit zal krijgen, als de reeder niet nogmaals hem met dezelfde schuit tracht weg to sturen. Opmerkelijk is 't, zegt de echr. dat te Scheveningen de rotste schepen koninklijke namen hebbeD. De bom Sch. 195, genaamd «Neêrlands Koning", reeder Yan der Zwan, is 3 keer door de assurantie afgekeurd, maar gaat dit jaar weer naar zee. Reeds zijn daarop aangemonsterd, 2 matrozen, de stuur man en zijn zoontje van 17 jaar. Medelijden moet men met dien armen jongen hebben, die onwetend den dood in de armen gevoerd wordt. Voor de bom no. 12 «Koningin Emma", die ook heel oud en slecht is, hebben zich gelukkig nog geen mannen opgegeven. De schrijver noemt er nog meer «drijvende doodkisten" op. Verscheidene bommen worden voor f 300 k f 500 verkocht. Op een wrak van dien prijs moeten de mannen hun leven wagen. Kan de overheid dat niet verhinderen? vraagt hij. Papuss heeft een krant uitgegeven, deftig getiteld: Papuss Courant. Men kent er nog maar alleen, een «extra nommer" van, dut bij, naar bij schrijft, in 3000 exem plaren heeft verspreid. De eenige inhoud bestaat in een protest, «gericht tot het weldenkend publiek van Am sterdam en andere steden van Nederland, dat belangstelling heeft getoond in zijne Experiences" en dat natuurlijk betreft het gebeurde te Rotterdam. Volgens hem ligt de schuld aan de onge schikte zaal van de Harmonie, en had zjjn impresario, de heer Theo Frenkel, ziende dat er niet veel geld verdiend werd, hem ver soheiden trucs voorgesteld, 's nachts de zaal te verlaten, een geneesheer te ontbieden, om hem ziek te doen verklaren, kortom «met de Noorderzon uit Rotterdam te vertrekken". Papues weigerde alles, zeggende, dat het hem onmogelijk was de voorstellingen af te breken, daar dit gelijk zou staan met verlies van naam en reputatie. Totdat ten slotte zijn impresario eene aan maning kreeg van den gérant namens commissarissen van de Harmonie, dat Papuss zich tegenover het publiek fatsoenlijk had te gedragen. Over de knakworstjes, die Papuss al honger lijdende verorberde, spreekt bij heelemaal niet in zijn krant, en ook niet over de geklutste eitjes, bouillon en wat dies meer zij. Een snoopreipje naar Berljjn had professor W. aan een der Duitsche universi teiten beraamd. Hij vertelde aan zijn vrouw, dat hij met eenige geleerden daar moest confereeren en de zorgvuldige huisvrouw zond haastig naar den bontwerker, om professor's pels. De bontwerker was niet van de vlugsten, maar de pels kwam nog net thuis, toen professor zijn laatste college hield, van waar bij zich onmiddellijk naar den trein begeven zou. De meid werd met de pels naar de universiteit gezonden en in de vestibule trof zij p'ofessor nog juist, zoodat deze met de pels aan de reis kon ondernemen. Vroolijk stapte hij in den trein, zich reeds verlustigend in het denkbeeld, dat bij nu eens eenige dagen te Berlijn, waar niemand hem kende, zou kunnen boomelen, de kneipen afloopen enz. enz. Zoo stapt hij echter te Berlijn uit en geeft hij zijn handkoffertje aan een besteller met last dit naar het hotel te brengen, of de man antwoordt zeer eerbiedig: «Tot uw orders, professor W. Professor keek verwonderd op, maar misschien kende de man hem van vroeger. Als bij echter in het bétel een kamer vraagt, antwoordt de ober- kellner met een sierlijke buiging: «Jawel, professor W." Hij voelt zich nu eenigszins gevleid. Zou hij zulk een beroemd man zijn, dat iedereen hem kent? Hij maakt een wandeling Onder de Linden, tracht een praatje aan te knoopen met een alleraardigd dienst meisje, maar dit lacht hem in zijn gezicht uit en roept: Ol foei, professor W." Dat is hem wat al te kras. Dienstmeisjes zijn toch niet zoo bekend met de geleerde wereld. Als bij een koffiehuis wil binnentreden, houdt een bloemenmeisje hem staande met de vraag «Wilt ge een bouquetje van mij koopen, professor W. Woedend loopt hg naar binnen, trekt zijn pels uit en wil die aan den kapstok hangen, toen hem eenklaps het raadsel werd opgelost. De bontwerker had zich zoo gehaast om de pels af te leveren, dat het briefje, waarmee dit kostbare klcedingstuk verleden jaar in bewaring is gegeven, er nog aan vastgehecht is gebleven, op den rug, duidelijk zichtbaar «Professor W. eenigszins door mot beschadigd". TBLBGBA111ER. Middelburg, 27 Januari. Hedenmiddag om 12 uur werd brand ontdekt in het pakhuis van de firma Boutens in de Zusterstraat, dat gevuld was met ledige olievaten en kisten. De brand nam spoedig in hevigheid toe, en een dikke rook wolk dwarrelde over de stad, terwijl men overal in de stad de brandlucht kon waar nemen. De brandweer was spoedig ter plaatse, en met eenige slangen op de waterleiding mocht men in ruim een half uur er in slagen het gevaar tot het aangetaste perceel te beperken. Het pakhuis is zoo goed als geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de sohade. 's-Gravenhage, 27 Januari. De Eerste Kamer heeft de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting geëin digd. Minister Kuyper las de uittreksels van buitenlandsche bladen voor, inhoudende de klaoht over 's Ministers achterhoudendheid, daaruit conoludeerende, thans allerminst reden bestond om hier de quaestie in het publiek debat te brengen. Ook voor het vervolg hoopt de Ministor daartoe geen aanleiding te geven. Hoofdstukken 2 en 3 werden aan genomen. Ingezonden Stokken. 't Zijn er wel niet velen, maar toch enkelen, die van hier uit gebruik maken van de tram van 's morgens 5 uur en 6.30 of 's avonds 10 of 12 uur. Ofschoon we aan den Slaakdam een haltegebouw hebben, is op die uren dat huisje gesloten en kunnen zij, die meewillen, het genot smaken buiten te wachten op de diDgen, die komen zullen. Men moet zoo eenigszins met het terrein daar bekend zijn, om levendig te kunnen beseffen, wat 't beteekent in het pikdonker in een snijdenden Noorden- of Oostenwind, hevigen storm of stortregen, daar te mogen staan. Zou het daarom te veel gevergd zijn van de R. T. M., indien ze de wblikken trommel", die bij den Oostdijk staat en sedert de opening der lijn nog immer non- actief is, naar den Slaakdam verplaatste? Voor de Maatschappij een kleine moeite, en voor het reizend publiek zou 't van onschat bare waarde zijn. Iemand, die eens 's avonds van een feilen Oostenwind, eens van een sneeuwstormpje, en eens van een stortregen op den Slaak dam geprofiteerd heeft. I St.-Filïpsland, 25 Jan, 1904. MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 25 Jan. Op da veemarkt van heden waren aangevoerd 115 koeien, i 14 nuchtere kalveren, 8 vette varkens en 103 biggen. Ditmaal was de handel toch iets beter dan verleden week De prijzen gaan omlaag. Vooral vaarzen zijn delend. Koeien daaren tegen bleven in ouden doen. Vette varkens vast. Biggen gingen tegen vorige prijzen vlug van de hand. Men besteedde voor Zware kalfkoeien f 220 a f 260, melk koeien f 160 k f 220, kalfvaarzen f 140 f 190, guiste vaarzen f 80 a f120, 2|-jarige ossen f 160 a f 220, 1|-jarige ossen f 90 a f 120, pinken f 50 k f 80, graskalveren f 30 A f 60, nuohtere kalveren f 10 A f 18. vette varkens f 0,18 k f 0,19 per I K.G., f 4 k f 8. Rotterdam, 26 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd 52 paarden, 822 magere en 867 vette runderen, 179 vette en 160 nuchtero kalveren, 2 schapen of lammeren, 697 varkens en 93 biggen. Koeien en ossen 26 tot 35 ct., kalveren 42 tot 51 ct., varkens 16£ tot 18| ct. per K.G. Melkkoeien f 140 A f 265, kalfkoeien f 175 f 245, stieren f 55 k f 190, vaarzen f 70 k f 175, alles mager veebiggen f 3,50 k f 6,50, paarden f 55 k f 125. Nuchtere kalveren, fok- f 14 k f 28, slacht- f 7,50 k f 12. Runderen met bizonder ruimen aanvoer, wat op den handel van grooten invloed was, vooral mindere kwaliteit was slecht te plaatseD. Vette kalveren, vooral puike, werden flink verhandeld. Nuchtero kalveren vonden tot hooge prijzen koopers. In fok- en melkvee was de handel vrij levendig; voor het buitenland werd veel aan gekocht. Slachtpaarden werden bizonder duur van de hand gezet. Z1ERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Jan.-Febr. H. W. L. W. 27. 11 voorm. nam. 28. 12 voorm. nam. 29. 13 voorm. nam. 30. 14 voorm. nam. 31. Z. 15 voorm. 4,53 n. nam. l.Ma. voorm. nam. 2. 17 voorm. nam. 3. 18 voorm. nam. u. m. 8.43 9.31 10. 0 10.56 11.30 0.14 0 43 1.13 1 42 2. 8 2.41 3. 1 3.31 3.47 4.19 u. m. 2.28 3. 5 3 40 4.16 4 56 5 28 6. 5 6.30 7. 1 7.14 7 48 8 1 8.33 8 47 9.19 932 Tijd van H. W. te Dordreoht 3,15 uur later. L. W. 5,30 CORRESPONDENTIE. De correspondenten van dit blad uit TholenSt.-Philipsland en Ierseke worden beleefd verzocht de bevolkings-statistiek hunner gemeenten vóór Vrijdag in te zenden. De Redactie. JANUARI. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Donderdag 28 's morg. 8.30 'smorg. 8.30 Vrijdag 29 8,30 9. Zaterdag 30 9,9,30 Zondag 31 10,1139 STOOMBOOTDIENST J anuariFebruari. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. A ma t jrdamsch e tijd. Dond. 28 Vrijdag 29 Zaterd. 30 Maand. 1 Dinsdag 2 Woens. 3 's m. 6,30 6,30 6,30 6,30 'sm. 8, 8,— 8,— 8,— 'sm. 8,15 8,15 8,15 8,15 MDVEBTENTIEH. Ondertrouwd Zierikzee, Nijmegen, P. M. VAAL en H. H. JANSSEN. 23 Januari 1904. Den 29sten Januari hopen onze geliefde Ouders: IZAAK LEENDERT VAN AST en GOVERINA CORNELIA KORT I hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Zonnemaire, 29 JaDuari 1904. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Bij deze vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overigden onzer geliefde MoederBehuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Anna Christina Rombouts Wed. den Heer Johannes den Boer, in den ouderdom van 63 jaren, na voorzien te zijn geweest van de laatste H. Sacra menten der Stervenden. Zierikzee, 26 JaDuari 1904. Uit aller naam. J M. DEN BOER. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Maria van den Berg Md., in den ouderdom van 65 jaar en 1 maand. Bruinisse, 26 Januari 1904. Uit aller naam, IMAN PADMOS. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader PIETER KORT Cz., in den ouderdom van 56 jaar en tien maanden. Nieuwerkerk, 27 Januari 1904. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Wed. P. KORT, geb. A. Siese. De reete-vergoediDg voor Deposito's is van af heden als volgt vastgesteld met 3 dagen opzegging h 21/, pCt een week 2*/. een maand 3 voor 6 maanden vast 31/, voor een jaar 31/, Bank voor Schouwen en Duivelend Directeur J. HOOGENBOOM. Zierikzee, 27 Januari 1904. LEZING Rijkstuinbouwleeraar te Breda, op Maandag 1 Februari a.s. 's avonds to 7 ure, bij J. Bom te Haamstede. TOEGANG VRIJ. Voorspoodig bevallen van een Meisje T. J. VAN DIJKE-Gei.uk. Klaaswaal, 25 Januari 1904, Uitvoering der Yereeniging „Onderling Genoegen". o p Woensdag 3 Febr. 1904 (Entre'e f 0,50) en Donderdag 4 Febr. 1904 f 0,20) in de Zaal van den heer J. J. Beije te Oosterland. Plaatsbespreking aan den Secretaris, den heer J. C. BEIJE 10 cent extra per plaats. Op te voeren stukken Er is maar één. Tooneelspel in drie bedrgveö, met één voorspel door P. K. de Vries. Dat liomt or van. Blijspel met zaog in één bedrijf. te Zonnemaire, wenscht de levering van 1750 K.G. Katoenmeel, 3500 Lijnkoeken, 1850 Lijnmeel. Te leveren franco op de wagens aan het Veer te Zonnemaire of Tramstation. Levering 8 Februari aanstaande. Iascbrijvingsbiljetten met opgave van ge halte aan eiwit en vetgehalte worden ingewacht tot 2 Februari, 's voormiddags tien ure, bij C. J. HOCKE HOOGENBOOM teZonnemairp. van den Heer LUCIËN, in zijn nieuwste créaties, met medewerking van den Heer LOUIS D'HELFTop Vrijdag 29 Januari 1904, in de zaal van den Heer Z. de Ruiter te St.-Maartensdijk. Aanvang 7 uur. Entree 60 cent. NA AFLOOP BAL. De VereenigiDg «LANDBOUW BELANG" te Tholen zal, op Vrijdag 5 Februari 1904, io de Herberg van den Heer W. Moelker te Tholen, 's namiddags 3 uur, trachten de leveriDg van minstens: Levering Superphosphaat 23 Febr. a.s. De overige Kunstmeststoffen 3 Maart a.8. Inlichtingen bij den Voorzitter M. J. 8TOUTJESDIJK. Op Woensdag 3 Februari 1904, des namiddags ten 3 ure, zal in het koffiehuis van den heer F. J. W. Tack te Oud-Vosmeer, voor den heer A. C. HEIJBOER, worden aanbesteed. Het bouwen van 2 nieuwe Woonhuizen en verder daartoe behoorende werken. Bestek en teekening zijn ter inzage in ge noemd koffiehuis. Aanwijzing op den dag der aanbesteding des voormiddags ten 10 ure. Iolichtiogen te bekomen bij den heer W. STERK, Bouwkundige te Schore. Het BESTUUR van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Ambachts school te Zierikzee, is voornemens op Woens dag 10 Februari a.s., 's namiddags 2 uur, in de Ambachtsschool bij de Nieuwe Kerk, in het openbaar aan te besteden Aanwijzing in de Ambachtsschool op Maan dag 1 - en Zaterdag 6 Februari, des namidd. 1 uur. Het Bestek is tegen betaling van f 0,50 en met teekeningen ad f 2,per stel te bekomen bij den Directeur der Ambachts school en bij den Arcbitekt L. KOOLE Wz. te Zierikzee. Do Notaris J. FRANSE zal, Vrijdag 29 Januari 1904, 's morgens 10 ure, in de gemeente Zonnemaire, rUBLIEK VERKOOPEN: Eene partij Wilgen Hakhout en eenige Boomen. Begin bij de Hofstede van den Heer J. de Vlieger. De Notaris H. J. VANNOUHUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 29 Januari 1904, te 10 uren aldaar, aan de schuur van den heer C. VAN DER SCHANS, in de VerreDieuwstraat, openbaar verkoopen: 8 jarige en l'/g-jarige Ossen en Vaarzen, 2 WERKPAARDEN, 2 KALFKOEIEN, 1 jonge vare KOE, 1 SPRINGST1ER van l1/, jaar, 2 KALFVAARZEN bij de rekening, 2 jonge STIEREN, vette VARKENS, 3 LOOPVARKENS, 200 bos HAVERSTROO, 5000 Kilo LUCERNÖOOI, een TILBURY op veer. n en eene groote partij Wj De Deurwaarder J. DE REGT to Zierikzee zal, op Vrijdag 29 Januari 1904des vóórmiddage 10 uur, aau den Beddewaardschen dijk onder de gemeente Nieuwerkerk, publiek verkoopen Eene partij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 3