rrsknecht te Wemeldinge, tot f3 boete, subs, dagen hechtenis. redden moest de machine achteruitwerken. Met zware verwondingen aan hoofd en Behouder werd de ongelukkige opgenomen en in een nabijzijnde herberg binnengedragen. Zijn toestand is zeer bedenkeljjk. De sohuld moet, naar men wil, geheel aan hem zelf te wijten zijo. Waterweg van Dordt naar zee! Wat dezen waterweg aangaat aldus verklaart de Minister van Waterstaat de werkzaamheden, noodig voor een uitgebreid onderzoek, zijn thans zoover gevorderd, dat als vaststaande moet worden aangenomen, dat de eventuëele verbetering van den toe gang van uit zee naar Dordrecht moet worden gedacht langs Krammer en Volkerak. Ellemeet. A.s. Maandag, 1 Februari, hoopt de heer P. de Moor den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaren de betrekking van gemeen te-veld waohter van Ellemeet en Eikerzee aanvaardde. Eikerzee, 26 Jan. De afdeeling van den Chr.-Nationalen Werkmansbond te dezer plaatse zal Zondagavond te 7 ure een openbare vergadering houden (alzoo voor ieder belangstellende toegankelijk), waarin als spreker zal optreden de heer Van Nahuizen van Utrecht, lid van het hoofdbestuur. Nieuwerkerk, 27 Jan. Maandag waren n& 4 uur een troepje jongens bezig zich te vermaken op het ijs, toen één hunner viel en het ongeluk had zijn been te breken. Dinsdagavond liet de heer J. G. E. de Graaft van Zierikzee voor de leden der Ver- eeniging »T. A. V. E. N. U." met hun dames, die in grooten getale waren opgekomen, zijn Reuzen-Gramophone 9Monarch" hooren. Ieder roemde de groote zuiverheid en helderheid van toonterwijl de keuze der ten gehoore gebrachte nummers en de behandeling van het instrument allen lof verdienen. De stukken op de Gramophone werden afgewisseld door voordrachten van enkele leden, die ook tot veraangenaming van den avond strekten. Bruini8se, 26 Jan. Reeds vroegtijdig werden heden de ingezetenen gewekt door het luiden der brandklok. Bij onderzoek bleek, dat brand uitgebroken was in de werkplaats van den scheepsbouwmeester Van Duijvendijk. Weldra sloegen de vlammen uit het dak en bijna het geheele gebouw werd een prooi van het vuur. Het mocht de brandweer, die met twee spuiten werkte, gelukken den brand tot de werkplaats te beperken, zoodat het belendende woonhuis gespaard bleef. De bewoners der nabijgelegen huizen hadden reeds maatregelen genomen hunne inboedels te redden, een voorzorg, die echter gelukkig niet noodig bleek. De oorzaak van den brand is onbekendde werkplaats was verassureerd. St.-Filipsland, 27 Jan. Ter benoeming van dijkgraaf van den ïHenriëttapolder" alhier is een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. A. Stols Jacz., F. C, Geense en M. v. Bendegom. Middelburg26 Jan. De Vrijzinnig- Democratisohe Kiesvereeniging alhier hield hedenavond een vergadering, waarin door den heer Jac. Welleman uit Krabbendyke een voordracht werd gehouden over den Vry- zinnig-Democratischen Bond en het landbouw vraagstuk. Ia een helder en duidelijk betoog zette de heer Welleman, die lid is van de commissie, welke van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond een rapport heeft uitgebracht over dit vraagstuk, de landbouwquaestie uiteen. Hij kwam tot de conclusie, dat de intensieve cultuur verreweg het beste is, omdat deze de werkeloosheid wegneemt en den levensstandaard verhoogt. Hij was met de commissie, die dit vraagstuk bestudeerd heeit, tot de overtuiging gekomen, dat een herziening van ons hypotheekstelsel noodig is, om daardoor een eigenaar-gebruiker aan meer bedrijfskapitaal te helpen. Een middel om onzen vaderlandsohen bodem meer te doen opbrengen was, meende hij, gelegen in ont ginning met hulp van den Staat. Ook dienen maatregelen te worden genomen om het willekeurig opdrijven van de pachten te beletten, en eveneens dient er voor gezorgd te worden, dat de korte pachttermijnen zooveel mogelijk verlengd worden, aangezien de korto paohttermijnen zeer nadeelig werken. De heer Welleman aoht eveneens organisatie der veldarbeiders dringend noodig. Zij dienen zich tot vakvereenigingen te vormen, teneinde overeenstemming te verkrijgen omtrent de maatregelen, die tot verbetering in hun lot mogelyk zijn, en omtrent de wijze, waarop die verbeteringen practisch zijn door te voeren. Verder toonde bij de noodzakelijkheid aan van het opnemen van het landbouwbedrijf in de Ongevallenwet en om acht te slaan op een betere verzorging van den ouden dag. De voorzitter der vereenigingde heer Herman Snijders, dankte, onder instemming der vergadering, den heer Welleman, die als practisoh landbouwer de aangewezen man was om dit vraagstuk in te leiden, voor zijn duidelijke uiteenzetting. Hierna waren nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde. De voorzitter deelde o. a. mede, dat in de volgende maand de heer mr. A. Kerdijk in een openbare vergadering als spreker voor de vereeniging zou optreden. Ten slotte had de verkiezing plaats van een definitief bestuur der vereeniging en werden als leden daarin benoemd de heeren: Herman Snijders, A. de Vulder van Noorden, H. L. Gerth van Wijk, J. W. Happóe eu L. A. E. van der Ley, die allen ter ver gadering aanwezig, zich bereid verklaarden deze benoeming aan te nemen. Vlissingeil. Een ziekenhuis alhier. De commissie, die plannen beraamt om hier ter stede een ziekenhuis op te richten, bestaat uit de heeren: A. J. van Ockenburg Sr., apotheker en lid van den gemeenteraad, voorzitterJ. W. Dommisse, griffier ter gemeente-secretarie, secretaris; J. G. van Niftrik Jr., directeur der gasfabriek, penning meester C. A. Xalbfleisch, wethouderW. L. Huson H. C. Beijerman, directeur der stoom- wasscherij »De Volharding"; dr. C. A. Duyvis, arts; J. G. Geysen, particulier, en P. de Jong, gemeente-bouwmeester. De le luit. Yerhaegh van het 3e reg inf. te Vli8singen wordt op zijn verzoek over geplaatst by het 4e reg. inf. te Gouda. BKOHT8ZAKBN. Zierikzee, 25 Jan. Door den heer kan tonrechter zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1 Jachtovertreding P. B., 37 jaar, arbeider te Burgh, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer en bevel tot vernielingC. V., 55 jaar, arbeider te Haamstede, tot een hechtenis van 7 dagen; C. D., 63 jaar, en J. de B., 36 jaar, arbeiders te Renesse, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen strikken en bevel tot ver nieling; C. K., 22 jaar, veldarbeider en P. K., 21 jaar, koopman, beiden te Brouwershaven, ieder tot 2 hechtenisstraffen van 7 dagen, met verbeurdverklaring der in beslag genomen damnetten en bevel om deze te vernielen J. Z., 15 jaar, en H. B., 16 jaar, beiden arbeiders te Bruinisse, ieder tot f 10 boete, subs. 2 en 4 dagen hechtenis; J. N., 19 jaar, landbouwersknecht, en C. D., 18 jaar, arbeider, beiden te Noordgouwe, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; L. A. de W., 42 jaar, landbouwersknecht te Dreischor, en A. H., 20 jaar, arbeider te Nieuwerkerk, ieder tot 2 boeten, elk van f 20, subs. 4 dagen hechtenis voor ieder hunner, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer en bevel tot vernieling. 2°. Visscherij'Overtreding L. van D. en C. H., beiden 42 jaar, en beiden werkman en visscher te Zierikzee, ieder tot 2 hechtenisstraffen van 7 dagen. 3°. Het als schipper van een visschersvaartuig, waarmede de vissclierij op de Schelde en Zeeuivsche Stroomen wordt uitgeoefendaan boord hebben van visch beneden de maat H. B., 39 jaar, schipper en visscher te Tholen, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. 4°. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen zonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het bestuur der vis8cherijen op die stroomen: F. E., 17 jaar, visscher te Clinge, tot f 5 boete. subs. 3 dagen hechtenis. 5°. Overtreding van het reglement op de xoegen en voetpaden in Zeeland: M. van G., 51 jaar, landbouwersknecht te Zonnemaire, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. van der W., 28 jaar, landbouwer te Noordgouwe, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 6 Straatschenderij W. L. T., huisvrouw van R. B., 36 jaar, zonder beroep te Bruinisse, tot f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; A. van B., 16 jaar, schip- 7°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grotid, waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: J. S., 22 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 8°. Overtreding van de wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen: J. M., 34 jaar, huisvrouw van J. F., en M. N. B., 53 jaar, huisvrouw van J. O., beiden zonder beroep te Sirjansland, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. Q., 26 jaar, ladingmeester bij de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij te Zierikzee, tot 10 boeten, elk van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen gewichten. 9°. Het te Zierikzee berijden van een klinkerpad met een rijwiel: J. W. R., 33 jaar, graanhandelaar te Ouwer- kerk, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 10°. Het le Zierikzee als broodbakker in zijn winkel brood ten verkoop voorhanden hebben, hetwelk niet het gewicht heeft, waarvoor het verkocht wordt: M. R., 23 jaar, broodbakker, en H. van der B„ 42 jaar, broodbakker, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 11°. Het te Zierikzee als houder van een mestput, deze op minder dan 5 decimeter verwijderd hebben van de schutting, welke zijn erf van dat van zijn buurman scheidt, en niet zorgen, dat de stoffen, welke uit die mestput vloeien, ziek niet verspreiden over het belendende erj. P. R., 43 jaar, landbouwer te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 12°. Het te Zierikzee op den openharen weg wateren elders dan in de daartoe bestemde gelegenheden: C. van 't V., 23 jaar, aribeider te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag (hechtenis. 13°. Het te Zierikzee tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang den openbaren weg berijden met een rijiviel zonder licht: J. P. U., 27 jaar, winkelier te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 14°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg.- J. T., 67 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot een hechtenis van 3 weken; M. K., 22 jaar, schippersknecht te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis; C. H., 42 jaar, visscher te Zierikzee, I tot 7 dagen hechtenis, en M. J. V., 20 jaar, I arbeider te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Door C. V., 55 jaar, arbeider te Haamstede, veroordeeld wegens jachtovertreding, tot 7 dagen hechtenis, en L. van D., 42 jaar, werkman en visscher, en C. H., 42 jaar, werkman en visscher, beiden te Zierikzee, wegens vi8scherij-overtreding veroordeeld ieder tot 2 hechtenisstraffen van 7 dagen, is tegen die vonnissen hooger beroep aangeteekend. 26 Jan. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 15 Januari j 1. was o. a. gedagvaard D. C. G., 20 jaar, schaapherder te Scherpenissebeklaagd dat hij op 5 December 1903 te Scherpeniese M. B. op zettelijk heeft geslagen en verwond. Beklaagde ontkende het hem ten laste Oosterland. 25 Januari werd in het Gemeentebuis aanbesteed het bouwen van een nieuwe Openbare School alhier. Ingeleverd werden 24 biljetten, waarvan 3 van onwaarde, 2 niet i 1 niet onderteekend, als: Als verdediger trad op mr. A. J. F. Fokker. Door het O. M. werd een gevangenisstraf gevorderd van 3 maanden. Beklaagde werd heden schuldig verklaard aan mishandeling, en veroordeeld tot ééa maand gevangenisstraf. Verder werden veroordeeld, wegens 1°. drie misdrijven van in het besloten lokaal en de woning, by een ander in gebruik, wederrechtelijk vertoevende, zich niet op de vordering van of van wege den rechthebbende aanstonds verwijderen 2°. openbare schennis van de eerbaarheid, en 3°. schennis van de eerbaarheid, waarbij een ander zijns ondanks tegenwoordig isC. F. W. L37 jaar, werkman te Bruinisse, tot zes maanden ge vangenisstraf het in het besloten lokaal en erf, bij een ander in gebruik, wederrechtelijk binnendringen en zich daarbij bedienen van een middel, geschikt om vrees aan te jagen H. J. A. W. G., 30 jaar, broodbakker te Bruinisse, bij verstek, tot zes maanden gevangenisstraf; mishandeling J. den B., 24 jaar, arbeider te Stavenisse, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis het opzettelijk en wederrechtelijk vernielen en beschadigen van eenig goed, dat aan een ander toebehoort, tweemaal gepleegd J. S. WAzd., 30 jaar, visscher te Tholen, tot f25 boete, subs. 1 maand hechtenis; eenvoudige beleedigiDg, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uit oefening zijner bediening: J. B. Pzn., 19 jaar, visscher te Tholen, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis jachtovertredingM. B., 66 jaar, land bouwer te Burgb, in hooger beroep, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. VrijgesprokenM. V., echtgenoote van N. v. d. 29 jaar, veldarbeidster te Eikerzee, beklaagd van mishandeling. Door de rechtbank te Leeuwarden is bevel van gevangenneming verleend tegen een vrouwelijke verloskundige te Groningen, be schuldigd van het misdrijf, omschreven in art. 297 Wetboek van Strafrecht. Zij is te Groningen gearresteerd en naar Leeuwarden getransporteerd, waar zij, na verboor voor den rechter-commissaris, is overgebracht naar het huis van bewaring. De kantonrechter io het vierde kanton te Amsterdam deed uitspraak in de zaak, waarbij moest worden uitgemaakt of doode meeuwen, gedeeltelijk van vleesch en beenderen ontdaan, doode meeuwen waren, waarvan het vervoer volgens de wet tot bescherming van de voor landbouw en houtteelt nuttige vogels verboden is, dan wel of het alleen huiden waren, die straffeloos vervoerd mogen worden. Zooals men weet worden honderden meeuwen in dien vorm naar het buitenland Parijs geëxporteerd, teneinde te dienen als sieraad op dameshoeden enz. Het O. M. had tegen den handelaar, aan wiens adres 40 doode meeuwen verzonden werden, een geldboete van f 5 geëischt, wegons het doen vervoeren van voor den landbouw en de houtteelt nuttige vogels. De kantonrechter sprak den handelaar vrij, overwegende, dat de aldus verzonden meeuwen niet meer als meeuwen in den zin der wet waren te beschouwen. De Hooge Raad verwierp het beroep in cassatie van E. S., boerenknecht te Ierseke, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een horloge. Door de rechtbank te Utrecht werd Maandag 1.1. C. L. H., kermisreiziger en dader van den in October in een café te Woerden gepleegden moord op W. van U. E., veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Vijf jaar gevangenisstraf werd geëischt tegen A. S. W. P., die, om zich de assurantie penningen toe te eigenen, brand had gesticht in zijne bovenwoning in één der buitenwijken, door in een mandje met hout en vuurmakers een brandende kaars te plaatsen, die op het uitbranden die brandstof moest doen ontvlammen. Poit en Telegrafie. Met ingang van 1 April a.s. is de commies der posterijen 2de kl. B. Boogaart verplaatst van Goes naar Arnhem (spoordienst). AanbestedingenVerkooplngen ens. Aan het Gebouw van het Prov. Bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed het voortzetten van de herstelling der boordvoorzioning van het kanaal door Walcheren. Raming f 10,000. Minste inschrijver was de heer W. Dekker te Veere, voor f 8910. Woonplaats. School. Meubelen. Namen. A. B. Masea. J. F. de Later. Nieuwerkerk. f 21050,— P. Vink. Noordgouwe. 20000,— f 1335,— A. Ieaak Schipper. Bruinisse. f 25000,— A. J. Romeyo. Burgh. 9 20311,— 9 1400,— D. P. N. Brouwer. Nieuwerkerk. 21000,— S. P. Moelijker. Oosterland. 20975,— Joh. van der Welle. Nieuwerkerk. 19690,— 9 1400,— H. J. Keulemans. Middelburg. 9 22190,— Jacob van der Valk. Zierikzee. 18697,— 9 1350,— D. Koster. Numansdorp. x> 24560,— F. N. de Rooij. Vlissiogen. 20765,— L. de Rooij. Dinteloord. 20850,— M. P. Kievits. Vlissingen. 20870,— A. Verjaal. Noordwelle. 20400,— 9 1410,— H. Jansen. Middelburg. 9 22500,— L. Capelle. Oosterland. 22894,— S. Bax. Zierikzee. 9 21699,— 9 1382,— Joh. van der Wei ff. Noordgouwe. 9 19977,45 9 1330,— L. Raaymakers. Wouw. 9 20980,— Adr. Oosters. Willemstad. 9 20588,— J. P. Panny. Krabbendyke. 9 20993,— Gegund aan den laagsten inschrijver voor den Minister van Binnenlandsche Zaken. A en B, behoudens goedkeuring van Z Exc. Landbouw ©n Veeteelt. De heer Sonneville, onderwijzer met acten land- en tuinbouw en gediplomeerd leerling van de Staatstuinbouwschool te Gent, laat in de omgeving van Axel, naar het voorbeeld van de kweekers in den omtrek van Gent, een tuinbouw-inriebting bouwen, de eerste van dien aard in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de internationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen enz vanwege Avicultura" te 's Gravenhage gehouden, zijn uit Zeeland de volgende inzenders bekroondde heeren K. Meertens Kzn., Middelburg, met een tweeden prijsB. Neelmeijer, Middelburg, met 7 eerste, 8 tweede, 5 derde prijzen en 6 zeer eervolle vermeldingenA. Nolet, Ierseke, en J. C. Stern, Sluis, ieder met een zeer eervolle vermelding; en A. van der Woel, Middelburg, met een tweeden prijs. St.-Filipsland, 27 Jan. Eenige landbouwers alhier hebben een vereeniging opgericht met hot doel voor gemeenschappelijke rekening een hengst aan te koopen. Voorzitter dier combinatie is de heer Th. Boudeling, terwijl de heer J. A. Stols Jacz. de functie van penningmeester zal waarnemen. HKN1EUW8. De heer S. O. Los, predikant bij de Ger. Kerk A te Hilversum, die verleden jaar met verlof van 5 maanden met president Krüger naar Mentone vertrok, denkt begin Maart e.k. terug te komen. De emeritus-predikant A. H. Gezelle Meerburg, die hem tijdelijk verving, zal nu ook zijn plaats als hulpprediker by president Krüger gaan innemen. De plannen van paus Pius X betreffende de herstelling van het Gregoriaansch Kerk gezang staan in verband met het schitterend dertiende eeuwfeest, dat te Rome met Paschen ter eere van Gregorius den Groote, den schepper van het Gregoriaansch Kerkgezang, zal worden gehouden. Een congres van alle mannen der wetenschap, die zich met onder zoekingen op dit gebied hebben bezig gehouden, zal in de eerste week van Paschen daar bijeenkomen en er is een oproeping gericht tot de Katholieke geleerden van alle landen om voordrachten over liturgie en kerkgezang te houden. Ook de bekendste kerkmusici en componisten in dien stijl zijn uitgenoodigd. In tegenwoordigheid van den paus zal in de St.-Pieterskerk door duizend geestelijken, uit monniken en seminaristen gerecruteerd, een groote plechtige mis worden gezongen, om het zuiver Gregoriaansch gezang tot zijn recht te brengen. O N D K K W IJ 8. Tot onderwijzer met hoofdakte te West- kapelle is benoemd de heer J. du Burck, onderwijzer te IJzendijke, de eenige sollicitant. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare sohool te Ellowoutsdyk hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. In 1894, toen de aan deze betrekking ver bonden emolumenten minder gunstig waren, was het aantal mededingers 42. De 25ete Unie-Collecte (voor de Soholen met den Bijbel) heeft opgebracht f 90928.54, dat ia f 3451 535 meer dan in 1902. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het le natuurkundig examen cum laude de heer K. Holm, geboren te Middelburg. Te Spaarndam is benoemd tot onder wijzer, met ingaug van 1 Februari, de heer B. v. d. Snoek te Oude-Tonge. Ons e I k v e e. Hoewel in de laatste jaren bij den aanfok van melkvee onze veehouders meer oordeel kundig, en daardoor ook beter doeltreffend te werk gaan dan vroeger, kan en moet op dit gebied nog veel meer worden gedaan/ en achten wij het niet onnoodig in dit artikel voor ons melkvee en de middelen om het te verbeteren een en ander mede te deelen. Het Nederlandsche vee, waartoe verschillende slagen, of, als men wil, rassen behooren, als het Hollandsch-Fransche, het Groninger, het Zeeuwsche, het IJsel-, zand- en heidevee, wordt gerekend tot het laaglandsche vee, afstammende van den oeros (Bos taurus primi- genius). Dit vee onderscheidt zich door den meer gerekten hals, het min of meer afhangend kruis met laag ingeplanten staart, een dunne, met fijn, glad haar bedekte huid, zijn zacht en goedaardig temperament van het bergvee met een korteren hals, meestal ingebogen rug, hoog ingeplanten staart, sterker ontwikkelde achterbeenen en een levendiger temperament: verschillen, die het gevolg zijn van de gewij zigde levensomstandigheden, van de verschillen in bodem en levenswijze. Bijna geen ander dier is zoozeer het product van den bodem, waarop het leeft, als wel het rund! Niet alleen de uitwendige bouw, maar het geheele orga nisme, derhalve ook de melkproductie, de meerdere of mindere geschiktheid tot het leveren van veel en goed vleesch hangen er mede samen. Nu bezit het laaglandsvee het vermogen om veel, al is het dan niet zeer vette melk te geven, en bovendien laat het zich gemakkelijk vetmesten. Het bergvee levert minder, doch vettere melk, terwijl het vleesch dikwijls minder lijn van vezel is. Ons veevoornamelijk dat op de goede weidegronden van Holland en Friesland, bezit uitmuntende eigenschappen: het geeft veel en goede melk, het laat zich zonder al te veel moeite vetmesten, en geeft dan fijn vleesch. Natuurlijk is het voor verbetering vatbaar; juist, omdat het zulk een goeden aanleg heeft om zich in beide richtingen, de melk- en vleeschrichting te ontwikkelen. Dat heeft men dan ook reeds lang beproefd. Door kruising met de bekende Jersey- of boterkoeien heeft men de vetrijkheid der melk zoeken te ver- hoogen, en door het invoeren van Shorthorns heeft men getracht den vleeschvorm meer op den voorgrond te doen treden. De eerst bedoelde kruising mislukte, en dit was te voor zien. Immers, zal een kruising slagen, d.w. z. zullen de gewenschte eigenschappen in het ras, waarmee men kruist, aanwezig, op het bestaande ras overgaan, en daarin constant worden, dan mogen de kruisende rassen niet te veel van elkaar verschillen, dan mogen ook de bodem, het klimaat, de voeding en ver pleging niet te veel uiteenloopen, dan moet de over te brengen eigenschap een ras-eigen- schap, een natuurlijke eigenschap en niet het product zijn van bizondere levensomstandig heden. En dit was hier het geval. Bij de kruising met Shorthorns stuitte men op een ander bezwaar: het vleesch der kruisings producten verloor in kwaliteit, naarmate de kwantiteit toenam, het werd te vet en was door de slagers minder gezocht. Niet door kruising moet ons vee verbeterd worden, de aangewezen fokrichting is de teelt in eigen ras. Uit ons eigen vee moeten we fokmateriaal kiezen, oordeelkundig kiezen, met een vast doel voor oogen! Alleen die melkkoeien, welke getoond hebben goede melk- geefsters te zijn, d. w. z. die veel melk met een (voor ons ras) hoog vetgehalte leveren; alleen die stieren, welke uit een familie van goede melkgeefsters afkomt, houde men om er mee voort te telen. Behalve op het melk gevend vermogen lette men natuurlijk ook er op, dat de parende dieren zooveel mogelijk vrij ziju van erfelijke gebreken in den vorm (het exterieur), in den stand, in de voorttelingB- organen, vrij van chronische ziekten. In de eerste plaats heeft men Bij de beoordeeling van fokvee dus te letten op de afkomst, en eerst daarna, of als men van de afkomst niets te weten kan komen, lette men op den vorm, op de uiterlijke kenteekenen, die men bij melkvee de melkteekens noemt. De afkomst, de afstamming kan blijken uit een stamboek of stamregister. Dit geldt voor het geval, dat de veehouder elders fokvee koopt; doch, waar hij uit eigen stal fokt, kan hij door het aanleggen van melkstaten of melkregisters de beste onder zijn melkkoeien leeren kennen, en let hij dan nog bij de keuze van den stier op goede afkomst, dan zal hij na eenige jaren, zonder veel moeite en kosten in 't bezit zijn gekomen van een stal met melkvee, waarop hij trotsoh kan zijn, en waarvan hij rijke in komsten zal trekken. Men zegge niet: «ik ken de goede melkgeefsters zóó wel", of «de vrouw, die ze melkt, zal [het wel zeggen". Neen, zwart op wit, in getallen moet men van elke koe van een geheele melkperiode lang de opbrengst zien staan, niet alleen het aantal liters of kilogrammen, maar ook de cijfers voor het vetgehalte en de opbrengst aan botervet in één periode. Dan kan men vergelijken en tot een zuivere beoordeeling der waarde van de verschillende dieren geraken. Als een bewijs, hoezeer de opbrengsten aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2