ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. (Z i e r i li z e e s c h. e Cour an t). Dinsdag 26 Januari 1904. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN, j Uit Stad sn ProviRGit. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7955. Directeur a. j. DE EOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvail 1—3 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cte.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrydags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen dezer gemeente, over het jaar 1904, dat op heden aan den heer OntvaDger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is rijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 22 Januari 1904. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEUS. Amerika» New-York, 21 Jan. Niet ver van Watertown in den staat New-York zitten vier spoortreinen met 250 passagiers vast gevroren op de rails. Een hulpexpeditie op sneeuwschoenen is afgezonden. De sneeuw ligt 20 voet hoog; de passagiers ljjden ont zettend aan koude en honger. Rusland. Een nihilist, een Russisch student uit KiefF, was, wegens zijn propaganda, gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Hjj wist echter met behulp zijner vrienden in vrouwenkleeren te ontsnappen en vluchtte toen naar Roemenië, een zeer vermoeiende voetreis van bijna 250 mijlen. Ten slotte moest hij de Proeth overzwemmen om in Roemenië te komen. Deze overtooht door het ijskoude water was uiterst vermoeiend, zoodat de joDge man ten slotte geheel uitgeput op Roemeensch grondgebied kwam. Van daar is hij door eenige militairen weer over de HoDgaarsche grens gebracht. Frankrijk. Het zal nog wel eeDigen tijd duren eer de Dreyfuszaak in behandeling komt. Cham- bereaud, de president van de strafkamer, zal geen rapporteur benoemen eer de advokaat van Dreyfus Me Mornard de memorie zal hebben voltooid, welke hij schriftelijk maar met mondelinge toelichting zal indienen. Me Mornard denkt niet binnen veertien dagen met zijn arbeid gereed te zijn. Daarna zal de rapporteur ook weer minstens veertien dagen noodig hebben om kennis te nemen van de stukken, het requisitoir en de memorie van Me Mornard. BelgiS. Te Stekene is Donderdagmiddag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Eenige school jongens stonden bij een diepen put van een steen bakkerij en een van hen zou eens be proeven of het ijs al sterk was. Spoedig verdween hij in de diepte, een tweede en een derde kwam te hulp, dooh ook beiden zakten er door. De derde echter, een schippers- jongen, kon een weinig zwemmen en bereikte met veel moeite een hoogte, waar bij geheel nat en verkleumd van koude aankwam. Spoedig kwam er hulp opdagen. Met veel moeite werd de schipperejongen van zijn eiland gehaald en door eenige buren en een geneesheer verzorgd. De beide andere, een jongen van 13 jaar en een van 14, werden kort daarna levenloos opgehaald De een was de eenige zoon van een gendarm, de ander het kind van een baanwachter. De droefheid der onders laat zich denken. in suiker ook in deze streek verkregen heeft. Ondanks den verren afstand van af de Bel gische grens tot deze gemeente, waardoor de smokkelaars das verschillende ambtenaars- posten hebben te paaseeren, wordt hier bijna dagelijks eniker op frauduleuze wijze inge voerd. Men ziet de smokkelaars, die, wanneer zij de rivier de Mark over zijn, zich in de vrije linie bevinden, soms in grooten getale, dikwerf zelfs tot 8 10 man bijeen, deze gemeente komen binnenvallen, dragende ieder een zak suiker, waarvan het gewioht variëert van 40 tot 60 K.G. en zwaarder nog. Ook van de vrouwen, die uit de omliggende i gemeenten, voornamelijk nit Hoeven, Etten, Rucpben en Sprundel, hier dagelijks met sinaasappelen langs de huizen komen rond- venten, hebben de meesten gesmokkelde i suiker onder baren koopwaar verborgen liggen, i Vrijdag kwam bier zelfs een met een paard bespannen kar binnen, beladen met frauduleus i ingevoerde suiker, welke, naar zich begrijpen laat, om den goedkoopen prijs, immers aftrek J vindt, zéér ten nadeele van de eerlijke handelaars en winkeliers. Bergen-op-Zoom, 22 Jan. Op de stoom- tramlijn van hier op Antwerpen is ter hoogte I van Beirendrecht de heer J. P. L. door de tram overreden en terstond gedood. De oorzaak schijnt aan eigen onvoorzichtigheid te moeten worden toegeschreven. Te Bergen-op-Zoom is Vrijdagnacht ingebroken en f 400 aan bankpapier, f 100 aan zilver, vijf gouden horloges en nog vele andere voorwerpen gestolen. Nederland. 's-Gravenhage, 22 Jan. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Algemeene Armen vergadering alhier doen toekomen een bedrag van f 1500 om aan de verschillende armbesturen eene feestgave te doen uitreiken bij gelegenheid dezer herinneringsdagen. 23 Jan. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 9 Februari, 's nam. 2 ure. Rotterdam, 23 Jan. Op het loterijkantoor der firma Nathans Van Witsen aan den Hang kwam vanmorgen iemand de prijzen afhalen, die op twee twintigjes gevallen waren. Bij onderzoek bleek, dat het de briefjes waren, die eenige weken geleden gestolen waren nit een bierhuis aan de Smalle Westerkade 19. De man, die de prijzen kwam afhalen, had ze eohter gekocht van den vermoedelijken dader L. A. W. Deze is daarna aangehouden en op het politie bureau Pauwensteeg in bewaring gesteld. Zevenbergen, 23 Jan. Men staat verbaasd over de uitgebreidheid, die de smokkelhandel Zierikzee, 25 Jan. Door het Harmonie- Gezelschap «Kunst en Eer" werd Vrijdagavond ter gelegenheid van het vijf-en-twintig-jarig jubileum van Hare Majesteit de Koningin- Moeder in de Concertzaal te dezer stede een concert gegeven. De zaal, op de plaats, waar de heeren exécutanten zaten, door den heer Gudde smaakvol versierd en prijkend met het portret van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, was, gelijk te verwachten was, schaars bezet. Dit feit betreurend, weDschen wij de oorzaken daarvan buiten beoordeeliDg te laten. Gedane zaken nemen geen keer. Maar hoe gering ook het aaDtal van hen was, die dit concert bijwoonden, al deze zijn het er volmaakt over eene, dat het keurig samengesteld programma door Kunst en Eer" op een wijze werd uitgevoerd, zóó schoon en boeiend, dat er onder hen slechts één roep is over de fraaie, con amore gegevene vertolking, te hooger gewaardeerd, omdat het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer" niet, gelijk het in waarheid verdiende, een eivolle, maar een bijkans ledige zaal had. De heer Ch. W. Vermeys gevoelde zich dan ook gedrongen om namens het Plaatselijk Comité, waarvan hij voorzitter is, aan «Kunst en Eer" en zijn talentvollen directeur, den heer 8. Klimmerboom, innigen dank te betuigen voor het ware kunstgenot, dat men gesmaakt had. Deze welverdiende holde, waaraan was voorafgegaan een korte schets van het doel, dat met dezen feestavond werd beoogd, werd op voorstel van den heer Ch. W. Vermeys met den driewerf geestdriftvol aangeheven kreet: «Leve de Koningin- Moeder" besloten. De volksliederen, het «Wil helmus" in de oude toonzetting, en het «Wien Neêrlands bloed", waarmede ook het concert was ingeleid, werden hierop gespeeld en staande aangehoord. Het kleine auditorium had genoten. In de zaal der Sociëteit «Ons Genoegen" van den heer Verwer werd een feestelijke uitvoering gegeven door de Rederijkers- Vereenigingen «Concordia" en «Advendo". Een buitengewoon talrijk publiek was aan wezig. Vóór den aanvang der voorstelling werden door de leden dezer beide Vereenigingen op het met de Nederlandsche vlag geflankeerde tooneel het «Wien Neêrlands Bloed" en «Wilhelmus van Nassauwe", geaccompagneerd door piano-muziek van den heer JoDgmans, gezoDgen, wat door het geheele publiek staande werd gevolgd. Van de drie opgevoerde stukjes werden twee door de Vereeniging «Concordia" en één door «Advendo" gegeven. Allen vielen zeer in den smaak van het publiek, en het daverend applaus was daarvoor het beste bewijs. Vooral in «Cagliostro's Geest" mochten «Betje de dienstbode" en «de Loterij-jood" daverende toejuiching ontvangen. Zij waren dan ook onverbeterlijk. Een in de zaal gehouden collecte ten voor- deele van het «Emmafonds" bracht f24.02 op. Het feest werd beslotet met een bal, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Het geheel leverde een zeer aangenamen avond en bewees, dat ook deze zaal zeer geschikt is voor het geven van tooneel- uitvoeringen. De stoomboot «Koophandel" (zie ons vorig nummer) is door overboord werpen van een gedeelte der lading, en overlading in 3 vaartuigen, bijna geheel gelost, Zaterdag met hoog water vlot gekomen en met eigen stoom naar deze haven gevaren. Het schip heeft oogeoscbijnlijk niet geleden, doch is gisteren leegecheeps naar een werf aan den Kinderdijk vertrokken, om te worden onderzocht. De lading, hoofdzakelijk bestaande nit granen en kunstmeststoffen, heeft weinig Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op de leziDg, die door mevrouw A. W. L. VersluysPoelman van Amsterdam aanstaanden Woensdagavond over de Vrouwen beweging in de Concertzaal zal gehouden worden. De entrée van tien cents zal zeker niemand afschrikken. De spreekster zal gelegenheid tot debat geven. Bij Kon. besluit is aan H. J. E. Ger- lach van St.-Joosland, te Aagtekerke, eervol ontslag verleend als raad in het bestnor van den polder Waloheren. Bij de directe belastingen enz. is be noemd tot commios 4e kl. J. Weijenberg te Hulst; verplaatst: F. de Meijer, commies 2e kl., van Hansweert (tijd.) naar Rotterdam B. Dronkers, idem, van Lobith naar Hansweert. De administrateur der tinmijnnen te Soengeislan (O.-Indië), J. K. van der Menlen, is eervol ontheven van de waarneming der betrekking van administrateur te Koba en daarmede belast de van bionenlandsch verlof terugkeerende administrateur A. H. F. W. Ookerse. Het Haarlemsch Tooneel zal op 17 Februari in den schouwburg te Middelburg een uitvoering van Hegermans «Schakels" geven. Zaterdag is door dikken mist bij Zoute- lande het stoomschip «Gay Peter", komende van Antwerpen, gestrand. Een sleepboot vertrok derwaarts om assistentie te verleenen. Het schip kwam echter met eigen stoom vlot en zette de reis voort. Het te Terneuzen nieuw gebouwde ziekenhuis zal de volgende maand definitief worden geopend. De directrice, mej. Hazenberg nit Amsterdam, heeft hare werkzaamheden aanvaard. Brouwershaven, 25 Jan. Ter aanvul ling van het bericht uit Schouwen in het vorig nummer, kan van hier nog worden gemeld, dat de Neder), driekleur met het oranje ook van de masten der schepen in de haven, zoowel als van de gebouwen, wap perden; dat het muziekkorps Apollo" nog een rondgang door de gemeente deed, en dat de tooneel voorstelling der Rederijkerskamer «Jacob Cats" goed bezocht werd. Ter wille der jeugd had de Kamer hare groote of laatste repetitie den avond te voren toegankelijk gesteld voor de kleintjes, die daarvoor vrij kaarten konden bekomen, en waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Op Zaterdag avond daarop gaf zij een volksvoorstelling met vrijen toegang voor de gehnwde lieden uit den arbeidersstand, die mede druk bezooht werd. Duivendijke, 22 Jan. Ook in deze gemeente is er geld ingezameld voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder. Er is op de lijst een totaal bedrag van rnim f 22 ingeschreven. Oosterland. Vrijdag 22 Januari wapperde de driekleur zoowel van de gemeente- als van vele -particuliere gebouwen ter herdenking van het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder. Des avonds om 7 uur deed het muziekgezelschap «Oosterland's Fanfare" met het vaandel en heldere lampen een rondgang door de straten van het dorp. Daarna stelde het muziekgezelschap zich op in de muziek tent op de markt, waar de heer burgemeester Van der Have een toepasselijk woord sprak. Vervolgens speelde de muziek nog eenige stuk ken, waaronder de Vaderlandsche liederen. De collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder heeft alhier f 85 op gebracht. Bruini8se. Ook in deze gemeente werd op eenigszios feestelijke wijze het feit herdaoht, dat H. M. de Koningin-Moeder voor 25 jaar in ons land kwam. Overal wapperde de drie kleur, hetgeen aan het dorp een recht vroolijk aanzien gaf. In den namiddag werd door eenige deelnemers aan de oefeningen in den wapenhandel eene militaire wandeling gedaan, afgewisseld door verschillende evolntiëo, terwijl des avonds door het muziekgezelschap «Excelsior" op verschillende punten der ge meente de Volksliederen ten gehoore werden gebracht. Toen kwam de feestelijke stemming er eerst recht in. Een groote menigte bewoog zich langs de straten, die waar het corps op zijn tocht populaire wijsjes deed hooren, vaak met gezang de muziek accompagneerde. Algemeen sprak men er dan ook zijne vol doening over uit, dat «Excelsior", zooals altijd, weer bereid was geweest den gewichtigen gedenkdag met muziek op te luisteren. Juist op zulke dagen gevoelt men eerst reoht, hoeveel het waard is, dat onze gemeente een flink muziekcorps bezit, want zonder muziek is geen waar feest denkbaar. Waar nu zoo velen het optreden van «Exoelsior" met ge noegen zagen, is het te verwachten, dat men bedenken zal, dat zonder flinken geldelijken steun geen enkel muziekcorps op den duur kan blijven bestaan. Zeker zullen zich daarom vele ingezetenen opgewekt gevoelen om, hetzij door toetreding als donatenr of donatrice, hetzij door toetreding als kunstlievend lid, op klinkende wgze een bewijs te geven, hoezeer zij het op prijs stellen, dat «Excelsior" den gedenkdag der Koningin-Moeder tot een waren feestdag heeft weten te maken. Kortgene, 22 Jan. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin- Moeder was het hier heden feest, zooals men dit hier slechts hebben kan. 's Morgens 9£ ure maakte de muziek van «Eendracht Maakt Macht" met de school kinderen een wandeling door 't dorp en werden de kleinen daarna rijkelijk onthaald in de openbare sohool. 's Namiddags 1 ure werden er volksspelen gehonden, die, niet tegenstaande de mistige lucht, zeer goed van stapel liepeD, en ten aanschouwe van een overgroot publiek plaats hadden. 'b Avonds was er soirée in het lokaal van den heer De Regt tegen een entrée van 50 cent. Opmerkelijk was het, dat ieder bijna moest vechten om een plaats, en er bijna even zooveel bniten voor de deur waren als daar binnen, en velen moesten teleurgesteld terug. De feestcommissie bestond nit de heeren D. R. Wijckerheld Bisdom (burgem.), eere voorzitter, A. G. C. Danckaerts, voorzitter, Jac. de Korte, penningmeester, en Th. Wolse, secretaris; commissie-leden waren de heeren L. Maas, G. Noordhoek, P. Kramer, I. Willema, A. Maas, Z. C. Salomé, J. J. Hendrikse en G. Moerland. Vóór de opvoering sprak de heer Danckaerts een hartelijk woord en eveneens bij de panze, waarbij Z.Ed. ook een woord van dank bracht aan den heer S. de Regt, voor het afstaan van zjjn lokaal voor de uitvoering. En de uitvoering zelf overtrof verre onze verwaohting het fanfare-gezelsohap «Eendracht Maakt Maoht" kweet zich, onder leiding van dhr. Wolse, uitnemend van zijn taak, terwijl het zanggezelschap «Hoop op Beter" toonde, dat zijn directeurdhr. Willemahet had geleerd te zingen, zóó lieflijk, zóó sohoon, dat èn den leider èn den leden een woord van lof hiervoor zeker toekomt. Nog werden ten gehoore gebracht: «Op leven en dood", «De bekeerde vrouwenhater", «Een oude rat in den val" en «Een fijne familie". Zeker is het, dat de heerenrollen goed in bovenstaande stukjes werden vervuld, doch alle eer komt toe aan de dames Doortje en Leentje in «Op leven en dood" en op Julia Schoon in «De bekeerde vrouwenhater". Wissenkerke, 22 Jan. Heden werd door de Schietvereeniging «Koningin Wilhelmina" alhier hare nieuwe schietbaan ingewijd met een ouderlingen wedstrijd. Vóór den aanvang richtte de heer C. N. v. d. Heijde, voorzitter der VereenigiDg, een woord tot de aanwezigen, waarin bg nagiDg hoeveel moeite het had gekost de baan te bekomen. Spreker prees de volharding van de ledenbracht een woord van dank aan de autoriteiten, die hadden medegewerkt aan de oprichting en ook aan hen, die de werkzaamheden hadden verrioht, terwgl ook een woord van dank werd gebracht aan den heer P. Krijger, w&terbouwknndige, voor de hulp in dezen door Z.Ed. verleend. Een 30-tal schatters namen aan den wedstrijd deelhet hoogst aantal pnnten werd geschoten door den heer A. van Damme Jr., die in 7 schoten 74 van de 84 te behalen punten schoot. Waar op Kortgene Vrijdag 1.1. werd gefeest door ieder en bijna huis aan huis de driekleur uithing, was het hier al bizonder stil; geen enkele vlag, zelfs niet van de openbare gebouwen, kreeg men te zien; onbegrijpelijk is het zeker, daar onze gemeente ook wel eens getoond heeft feest te kunnen vieren. Goes. De Regentesse-dag, 22 Januari, is uit den aard der zaak verloopen, zooals dat in veel plaatsjes van gelijken omvang het geval zal geweest zijn. Niettegenstaande het drnilige weer werd er zeer druk gevlagd en 's avonds deden de Muziekgezelschappen «Euphonia" en «Hosanna" met fakkellicht een optocht door de stad. Vóór de woning van den Burgemeester werd het Wilhelmus geblazen, en daarop had het hoofd van het gemeentebestuur de beleefdheid alle leden der gezelschappen in zgne woning te ont vangen en hun een ververscbing aan te bieden. Een dichte menschenmassa maakte den tocht door de stad mede. Alles ging in de beste orde. Het bestuur der anti-revol. Kiesvereeni- ging «Voor Nederland od Oranje" is samen gesteld uit de heeren M. de Jonge Jz. (voor zitter), J. Buyse en E. v. d. Bosch. Leden der VereenigiDg moeten zgn 21 jaar. Overleg met de Christelgk-Historische en Room8oh-Katholieke Kiesvereenigingen is door het reglement toegelaten, verboden daaren tegen is Candida at te proclameeren iemand die behoort tot de politieke linkerpartijen. De binnenmoeder in het weeshuis alhier, mej. L. S. de Vroom, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Vliesingen, 23 Jan. Zoo onze gemeente ergens behoefte aan heeft, dan is het zeker aan een inrichting tot verpleging en ver zorging van de lijdende meDschheid. Reeds meermalen is dan ook de wenschelijk- heid uitgesproken om te traohten hier een ziekenhuis te stichten dat aan de tegenwoordige eiechen voldoet, want de plaats waar thans zulks geschiedt is nog zeer primitief. Het is een gedeelte van het gasthuis, doch zeer bekrompen, eene kleiDe zaal waar de zieken bij elkaar liggen. Niet te verwonderen is het daarom, dat door de meiici herhaaldelijk op een hoogst noodzakelijke verandering, van dezen toestand is aangedtongen. Met genoegen maken wij daarom melding van het feit, dat thans ernstige stappen in deze inriohting worden gedaan. Een commissie is gevormd, waarin verschillende personen zitting hebben, met het doel te trachten hier ter stede een Koningin Emma Ziekenhuis op te richten, als een bizondere herinnering aan het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder. Om haar plannen verwezenlijkt te zien heeft de commissie natuurlijk grooten steun noodig, dooh het mag wel verwacht dat deze baar niet ontbonden zal worden. Het gemeente bestuur zal zeker nimmer achterblijven om Vlissingen, een gemeente met rnim 19000 zielen, een inriohting rijker te doen worden, die in een noodzakelijke behoefte zal voorzieD. Wij hopen dan ook dat het edel streven der commissie, onder algemeene medewerking, met succes zal worden bekroond. Nu zich hier een commissie gevormd heeft, om te trachten een ziekenhuis op te richten, mag er wel aan herinnerd worden, dat de afdeeling Vliesingen van het Nederl. Werkliedenverbond «Patrimonium" reeds een paar jaren geleden stappen in deze riohting deed en daarom samensprekiDgen hield met dr. Duyvis. Het resultaat van deze besprekingen was echter, dat dr. Duyvis niet minder van de noodzakelijkheid en het nattige van zoo'n stichting overtuigd was, doch hij meende dat de finanoiëele bezwaren geheel onoverkomelijk waren. Een goed ingericht ziekenhuis zou minstens f 40,000 kosten en de jaarlijksche uitgaven kunnen gerust op een kleine f 10.000 gesteld worden. De heer J. Huizinga uit Kampen zal voor de afdeeling Vlissingen van «Patrimonium"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1