ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 Januari 1904. NIEUWSTIJDINGEN. (SS i e r i li. z e e s c tL e O o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poai f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60«te JAARGANG. No. 7953. Directeur/X - «T. DE A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Adyertontiënran 13 regels 30 Uta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar pUtateniimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Amerika. New-York, 19 Jan. Een hier ontvangen telegram uit St.-Petersbnrg meldt, dat de Japanscho gezant aldaar verklaard heeft, dat hij niet gelooft, dat het waard is een oorlog te voeren over de vraagstukken, waarvoor men na nog aan het onderhandelen is. Italië. De laatste schikkingen zijn getroffen voor het grafteeken van Leo XIII. Op verlangen van den overleden Paus zal het komen in St.-Jan van Lateraan, boven de deur die van de basiliek naar de sacristie leidt. Het wordt een pendant van het monument, dat Leo XIH heeft laten oprichten voor Innocentins HL Het ontwerp voor het monument van den beeldhouwer Luchetti is in 1895 door Paus Leo zelf goedgekeurd. Het stelt den Pans voor in zittende houding, de tiara op het hoofd, met uitgestrekte armen en het lichaam een weinig voorover gebogen als om de afvallige volkeren tot zioh te roepen. Aan weerszijden van de deur komen de stand beelden van den heiligen Thomas en den heiligen Franciskus. De kardinalen hebben besloten zelf de kosten van het monument te dragen. Een Amerikaansche dame vroeg Zater dag om by den Paus te worden toegelaten, maar haar verzoek werd geweigerd. Zg ging daarop kalm heen en begaf zich naar bet station. Daar gekomen wierp zy zioh op de rails, vlak voor een binnenkomenden trein. Het gelukte eenige spoorwegambtenaren haar nog juist bytgds, om zoo te zeggen van onder de wielen der locomotief, weg te halen. Zwitserland. Te Wetzikon, by Zürich, is in den nacht van Zaterdag op Zondag, ten gevolge van een gasontploffing, een huis van drie ver diepingen ingestort. Twee vrouwen werden dood onder het puin vandaan gebaald; een derde vrouw, in zwangeren toestand, overleed terwijl zij naar het ziekenhuis werd gebracht. Haar man is zeer ernstig gewond. De bewoners van de derde verdieping, een echtpaar met twee kinders, die op hun bedden naar beneden vielenzijn geheel ongedeerd gebleven. Er lag een gasleiding in het huis, die sedert twee jaar niet meer gebruikt werd. Ze was vermoedelyk door verzakking van het licht gebouwde hnis gescheurd. Engeland. Londen, 18 Jan. Uit hooge kringen te St.-Petersbnrg wordt vernomendat de Japansohe gezant naar het paleis van den czaar is vertrokken, op uitnoodiging van dezen, met het doel om te beraadslagen over den toestand in het Oosten. Frankrijk. Het hof van assiezen van de Seine heeft dezer dagen eene merkwaardige beslissing genomen. Het heeft n.l. den heer Jamais, den moordenaar zijner ecbtgenoote, vrij- gesproken. De heer Jamais is sedert 22 jaren by de posterijen en staat by zyn chefs algemeen uitstekend aangesohreven. De collega's roemen om 't zeerst de rechtschapenheid en den onkreukbaren levenswandel van den postman. Hij is iemand, waar by wijze van spreken niets op valt aan te merken. Maar Jamais was niet gelukkig getrouwd. Op eeo avond in September had het echt- paar aan tafel gezeten. Er was een hevige twist ontstaan. Zy had hem een oorvijg toe gediend, en toen is Jamais opgevlogen en, geheel in tegenstelling met den lydelyken rol, dien by placht te vervullen zoo zegt de akte van beschuldiging buiten zichzelf van drift, stak hy naar zijne vrouw met een mee. Hij had het hart geraakt. Mevrouw Jamais stierf na weinige oogenblikken, en de stnmperd van een echtgenoot is zich, ten einde raad, gaan aangeven by de politie. België. Naar aanleiding van het bezoek van dr. Euyper aan Brussel zegt nog het Hand. v. Antw. De Hollandsche eerste Minister dr. Kuyper is gisteren vertrokken. Tijdens zyn verblyf te Brussel is hy, zooals gij weet, letterlijk met eerbewijzen en oplettendheden overladen, door den Koning en zyne Ministers. De Koning heeft hem, eene zeer vleiende uitzondering, tweemaal te Brussel aan zyne tafel genoodigd. De Ministers van hunnen kant zyn niet minder vriendelijk geweest jegens dien gaat van onderscheiding. Yan al de leden van het Kabinet is het M. van den Heuvel, die met dr. Kuyper de hartelijkste betrekkingen had, reeds lang vóór deze aan het bewind kwam. Zonder het droevige samentreffen van de ziekte en het overlijden van M. de Smet de Naeyer, vader, had dr. Kuyper ook moeten dineeren in het ministerie van financiën. Men weet dat hy een der eersten is geweest om er zyn rouwbeklag te gaan uitdrukken; daarna is hy vertrokken. Men maakt nog altijd allerlei veronder stellingen over het doel zyner reizen en over het lange onderhond, dat Z. Exc. met den Koniüg heeft gehad. In den vreemde zyn het de EngelscheD, die het meest geïotrigeerd zyn over dit bezoekzij vermoeden, en misschien niet zonder reden, dat er tussehen onze Noorder buren en ons ietwat wordt op touw gezet, als by voorbeeld een tolverbond, dat M. Cham berlain niet had voorzien. Natuurlijk en 't is langs dien kant dat de zaak vooral de Engelschen aanbelangt zouden de Onafhankelijke Congostaat van den eenen kant en de Hollandsche bezettingen in Indië van den anderen kant, deze com binatie bijtreden. Ned.rl.nd. Arnhem, 18 Jan. Zaterdagavond, terwyl de heer S. Meyer, de bekende dansonder- wijzer alhier, op het kasteel Biljoen te Velp een bal dirigeerde, gevoelde hij zich onwel worden en verwijderde hij zich even. In een zijkamer vond men hem dood op een stoel. Hoorn, 18 Jan. Naar wij vernemen is uit de kas van den rijks-betaalmeester alhier een groot bedrag verdwenen en moet een vervolging ingesteld zyn tegen een klerk van het kantoor. Amsterdam, 18 Jan. Aan de Barentz- kade alhier gebearde Zaterdag een treurig ongeluk. Eenige joDgens hadden een daar staanden spoorwegwagon in beweging gebracht en reden er mede voort. Het spelletje duurde echter I maar heel kort, want een der knapen geraakte onder het zware voertuig, met het gevolg, dat zijn rechterdijbeen bijna geheel van het lichaam werd gescheiden en de linkerhand ernstig verwond werd. 't Kind werd naar het «Binnengasthuis" vervoerd, waar het al heel spoedig na aan komst overleed. Leiden, 18 Jan. De heer K. uit Bergen- op-Zoom, die bij zijn familie alhier gelogeerd was, wilde zich met zijn familie per rijtuig naar den schouwburg begeven. In het rijtuig werd hy plotseling ongesteld, en toen hij in de bestuurskamer van den schouwburg gebracht werd, kon helaas niet anders dan de dood geconstateerd worden. 's-Gravenhage, 18 Jan. De Minister van Binnenland8che Zaken, Dr. Kuyper, is Zater dagavond uit België in de residentie terug- Na den terugkeer van dr. Kuyper wordt bevestigd, dat hij slechts een bezoek aan Koning Leopold bracht op diens verzoek. Het bezoek was voorbereid door den afgetreden Belgischen gezant graaf de Grelle Rogier. Het had in geen geval ten doel een even tueel bezoek van onze Koningin aan het Beigisoh Hof. Rotterdam, 19 Jan. De 14 muziekcorpsen, die den 22sten dezer aan de viering van het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder zullen meedoen, zyn opgeroepen om 's morgens I kwart over achten in het Beursgebouw aan wezig te zyn. Vandaar marcheert men om 9 I ure met stille trom naar het Ziekenhuis; ten I half 10 zal de reveille aanvangen door 70 tamboers. Vervolgens zetten de muziekoorpsen in met het koraal «Nu dankt allen God". Na afloop der reveille worden, met twee of drie muziekcorpsen aan het hoofd, een vijftal rondgangen door verschillende deelen der stad gedaan. Het geheel staat onder de bevelen van den majoor van het regiment schutterij A. van Buren. De koninklijke soherpsohutters, die op den terugtocht bij de Koningsbrug den stoet verlaten, maken met hun muziek corps een ronde over Fijenoord en staan dan onder het bevel van den lsten luitenant J. van Alphen. Helmond, 18 Jan. Io de fabriek van den heer Van Vlissingen alhier is hedenmiddag in het schaftuur de stoomketel gesprongen. De machinekamer werd in een puinhoop veranderd. Twee werklieden zijn vreeselijk gekwetst van onder het puk- te voorschijn gehaald. Drie zyn er nog onder bedolven. Gelukkig, dat het ongeluk in het schaftuur voorviel, daar 700 personen in de fabriek werkzaam zyn. 19 Jan. Een der twee zwaargewonden, de stoker Van der E., gehuwd en vader van twee kinderen, is gisteren in het gasthuis overleden. Van de drie vermisten is Maandagavond als lijk uit de puinhoopen gehaald zekere Th., een jonggehuwd man, vader van twee kinderen. De beide andere personen zyn nog niet gevonden. Den geheelen nacht is het reddingswerk voortgezet. Uit Stad sw Provmci». Zierikzee, 20 Jan. Programma van het Concert, te geven door het Harmonie-Gezel schap «Kunst en Eer", op Vrijdag 22 Januari a.s., 's avonds 8 uur, in de Concertzaal, bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin-Moeder: 1Volksliederen2. Ouverture z. d. Operette Frau Luna, Paid Lincke; 3. Chevrette-Polka, L. J. Daudonck; 4. Fantaisie sur l'Africaine, W. van Perck; 5. Sur les Montagues. Fan taisie, J. Werkman6. Rachel. Grande Valse, L. Langlois; 7. Danse-Fantastique, G. Blam- pain; 8. Bouffonnerie Mueicale, Ch. de Carmont. Groot straatrumoer ontstond te Hoe- dekenskerke, toen de predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar, 's avonds het kerkgebouw in gebruik had genomen om er met hulp uit omliggende gemeenten o. a. een muziekuit voering te geven, voor 't publiek tegen betaling van 10 cent toegankelijk. Voor dit alles had de predikant geen toestemming aan den bur gemeester gevraagd en ook geen vergunning aan heeren kerkvoogden. Bovendien had hij sedert geruimen tijd het grootste deel der gemeente tegen zich in genomen door allerlei van 't Leger des Heils in de Herv. Kerk in te voeren of dit trachten te doen. Na afloop der bijeenkomst in de kerk werd dominé door een 100-tal protes- teereoden naar huis gebracht, die hem uit jouwden en dreigden. Door den burgemeester moet proces-verbaal zyn opgemaakt tegen kerkvoogden der Herv. Gem. als beheerders van het kerkgebouw, op grond van artt. 10 en 11 der verordening op de openbare vermakelijk heden. Verder moeten ook kerkvoogden proces verbaal hebben laten opmaken tegen den predikant en den kerkeraad, omdat zy zonder hun toestemming het kerkgebouw hebben in gebruik genomen voor het bekende doel. Dit verhaal moet, volgens den heer E. Kuylman, den hier bedoelden predikant, partijdig en overdreven zyn. In de Midd. Ct. schrijft hij o. a. De werkelijke toedraoht der zaak is als volgt: De vergadering van den ring van christel. jongel.-ver. «Goes" werd, na toestemming van den kerkeraad en na afkondiging in een openbare godsdienstoefening, gehouden in de kerk, met welwillende medewerking van het christeljjk harmonie-gezelschap «Hosanna" uit Goes. De toegang werd voor niet-leden opengesteld tegen betaling van 10 cent om eenigszins aan de reiskosten van het gezelsohap en aan de vergoeding van hun verloren werkuren te gemoet te komen. Tegen een en ander werden verscheidene mannen opgeruid, onder wie echter maar enkele leden mijner gemeente. Ik tart uw correspondent om zyn zeggen van een over groot gedeelte der gemeente waar te maken. Hy weet zeer goed, dat bij de laatste stemmingen gebleken is, dat dat overgroot gedeelte te beschikken heeft over 8 10 stemmen en dat verder alle leden als één man staan met den kerkeraad en predikant. Neen, mynheer de redacteur, het waren enkele kwaadwilligen, natuurlijk versterkt met hen, die buiten alles staan, maar gaarne meedoen aan een «relletje" die te vergeefs hebben getracht de bijeenkomst te doen mislukken en de orde te verstoren. Dat sterke drank ook hier weer een groote rol speelde dat die zelfs is uitgedeeld, heeft men mij uit vertrouwbare bron medegedeeld. Enkele feiten om op de houding der tegenstanders een licht te werpen. Toen de vergadering in de kerk niet kon worden verstoord, werd het rijtuig van den ouderling M. J. Bakker weggesleept en buiten het dorp in een diepe sloot geworpen, zwaar beschadigd. Mijn vrouw werd buiten getrapt. Ik zelf werd door een (brood)dronken bende opgewaoht en gevolgd onder gejoel en gespot met niet onduidelijke bedoelingen, zoodat ik tot mijn huis toe door de politie moest worden Dat, ondanks alles, de bijeenkomst voor treffelijk is geslaagd en handtastelijkheden tydens en na de vergadering zyn voorkomen, is alleen te danken aan de kalme en waardige houding der ringleden, ten getale van pi. m. 130 tegenwoordig, die alles vermeden wat eenige aanleiding zou kunnen geven, hoewel zij werden gesoholden en met steenen geworpen en aan den heer H. Riemens, brigadier der rijksveldwacht alhier, wien ik bij dezen, ook namens de gemeente, hartelijken dank betuig voor zyn bezadigd maar beslist optreden. De stranding van de s>Preussen" De Berlynsche correspondent van de N, R. Ct. seinde In de Welt am Montag, een veel verspreid blad, is het volgende wilde entrefilet te lezen onder het hoofdje «strandroovers"Met welk een brutaliteit in Nederland nog strandroof bedreven wordt en hoe weinig naastenliefde de Nederlandsche strandbewoners ontwikkelen, als zij een buitenkansje te wachten hebben, blijkt nit een beschrijving die een ooggetuige van de stranding van de Lloydboot «Preussen" in de Lokalanzeiger geeft. Het stoomschip liep, op reis van Antwerpen naar Hamburg, buiten Vlissingen in een dikken mist op het strand en bleef 10 dagen lang vastzitten, daar het getij wegens den oostelijken wind niet hoog genoeg liep en ook de Nederlandsche strandbewoners alles nalieten, wat het Duitsohe schip hulp kon verschaffen. Het heet in be doelde beschrijving: «Toen wij op de Nederlandsche kast vast zaten, beschouwden de boeren van het eiland Walcheren ons schip reeds als hun eigendom, dat de goede God hun als strandgoed ge schonken had. Ofschoon de «Norddentsche Lloyd" bereid was op een veilige plaats 100,000 Mk. te deponeeren, waaruit zy zich voor het geval dat er iets aan hun duinwering beschadigd werd, konden schadeloosstellen, stonden die lieden niet toe dat er een zuig- baggermolen buiten om het schip heen in werking gesteld werd, waardoor wy in zeer korten tijd vlot hadden kunnen komen. Zelfs diplomatieke onderhandelingen te Berlijn en in Den Haag leden schipbreuk op het verzet van de boeren van Zoutelande op Walcheren, in de provincie Zeeland". «Het is voorwaar ongehoord dat de Neder landsche regeering, die tooh op de Haagsohe vredesconferentie en de beschaving van haar volk zoo trotsoh is, zulke toestanden duldt en hare hartelooze boeren, voor het geval niets anders helpt, niet met kartetsvuur hun rooveryen afleert. Maar ook voor het Dnitsche rijk is het niet roemvol dat het zijne sohepen zonder bescherming laat en dat boeren van Walcheren zich tegen Duitsohers zulke vrij buiterij kunnen veroorlooven. Geldt slechts tegenover Chineezen de leus dat zy voortaan geen Duitscher scheel meer mogen aanzien?" Het zou aanbeveling verdienen, als van Nederlandsobe zijde uiteengezet werd, of inderdaad en om welke redenen (soms in het belang van eigen veiligheid?) de bewoners van Walcheren op de bovenbeschreven wijze gehandeld hebben. Toen Zaterdag middag te Axel, na afloop van een landbouwcursus, zekere A. de R., van Kijkuit, zyn fiets, die hij in een herberg had neergezet, wilde terughalen, bemerkte hij dat deze verdwenen was. Van den dader is tot nog toe geen spoor ontdekt. Zeer waarschijnlijk heeft deze de wijk genomen naar België. Dit is in korten tijd de derde fiets, welke in die plaats gestolen is. In verschillende gemeenten van Weste lijk Zeeuwsoh-Vlaanderen worden afdeelingen van de Vereeniging «Het Groene Kruis" opgerioht. Over het algemeen treden vele personen als lid toe. Burgh. De Armbesturen in deze gemeente hebben de geneeskundige behandeling der armen met eenparige stemmen opgedragen aan den heer Snellen, arts te Haamstede. Ook het Diaconie-Armbestuur der Herv. Gem. te Haamstede belastte den heer Snellen met de armenpraktijk. Het Burgerlijk Armbestuur van Haamstede benoemde als zoodanig den heer Lange, arts te Renesse. Nieuwerkerk, 20 Jan. De inschrijvingen voor het Nationaal Huldeblijk hebben hier opgebraoht de som van zes en negentig gulden vijf en dertig cent. Op den 22en dezer, den nationalen gedenkdag van de komst van Koningin Emma in ons land, zullen op kosten van heeren Burgemeester, Wethouders en Raadsleden de kinderen op de bewaarschool en de openbare lagere school worden onthaald en de bedeelden van alle gezindten een extra-bedeeling ont vangen. Bruinisse, 19 Jan. In de heden gehouden vergadering van den gemeenterend werd mededeeling gedaan, dat de begrootiog 1904 goedgekeurd is. Adhaesie werd betuigd met het adres ter verkrijging van afschaffing van tolheffing op de Zeeuweche wegen. Aan den heer A. Okkerse werd op verzoek eervol ontslag verleend als meter, weger en teller, terwijl in diens plaats benoemd werd de heer P. Okkerse. Aan den heer L. Zoeter werd eervol ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Met algemeene stemmen werden tot leden dier commissie herbenoemd de heeren N. J. Bastmeyer, S. Krijger, J. Vy verberg, L. Zoeter en F. G. v. d. Berg. Aan den heer C. Bakker, benoemd tot onderwijzer te Amsterdam, werd eervol ontslag verleend als onderwyzer aan de openbare school. Besloten werd ter vervulling der vacature eene oproeping te doen. Op een adres om restitutie van zategeld, ingediend door den heer C. Padmos, omdat hij door de weinige ruimte in de haven vaak met zyn vaartuig niet op zijne zate kan komen, werd afwijzend beschikt. Naar aauleidiDg van een verzoek tot het bestraten van de ongeplaveide gedeelten van de Post8traat werd besloten burgem. en weth. een onderzoek op te dragen, omtrent het verkrijgen van steen enz., teneinde in een volgende vergadering een definitief besluit te kunnen nemen. Daarna werd de openbare vergadering veranderd in een geslotene. Na herope? 'ng der vergadering werd besloten in die gedee.tan van de verlengde Poststraat, waar dit het meest noodig is, grint aan te brengen. Daarna werd de vergadering na omvraag door den voorzittter gesloten. St.-M&artensdijk. Benoemd tot weger aan de Fairbank «Algemeen Belang" alhier de heer N. J. Bierens, in de plaats van den heer A. W. Fermie, die als zoodanig ontslag had genomen. Wissekerke, 19 Jan. Heden hield de Zangvereeniging «Zang en Vriendschap" alhier hare eerste uitvoering voor dit seizoen in de openbare school, onder direetie van den heer C. Flipse. Voor een overtalrijk publiek werd ten gehoore gebrachtOns Hollandsch lied Gebed in NoodVrede (koraal met begeleiding); Woudzang; Hymne; Goeden Nacht; Gelukkig Vaderland; Veedrijven; Na een Onweder; Lente-AvondHet Avondklokje en «Zang en Vriendsohaps"-potpourri. Tevens werden nog opgevoerd «Wraak", tooneelspel; «Valsohe Veeren" en «Het gemopst gouden Tientje". Was 't vorig jaar een woord van welverdiende lof toegebraoht, dit jaar kwam dit de Ver eeniging niet minder toe. In de allereerste plaats bewonderen wy de muzikale kennis van den heer Flipse, die in korten tijd het gezelsohap tot een hoogte braoht, waarop de meeste Vereenigingen slechts na jaren lange oefening kunnen bogen. Een woord van hulde daarom ook aan de leden van «Zang en Vriendsohap", die toonden waardig te zyn den titel van werkende leden te dragen. De tooneelstukjes werden verdienstelijk uitgevoerd en sommige tooneeltjes lokten een daverend applaus uiteveneens ieder zang nummer, wat bij zoo uitstekende uitvoering ook wel niet anders kon. Na bet laatste nummer nam de heer G. L. v. d. Heijde het woord en bracht in gepaste woorden namens de vergaderden aan directeur, leden en publiek, zyn dank voor de nette nitvoering en het aandachtig gehoor. Kortgene. Dat onze gemeentenaren goed- geefsch zijn, blijkt wel hieruit, dat op de lijst voor de armen der diaconie geteekend is voor een som van f 434,25, terwijl de feestcommissie voor den gedenkdag van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1