De verpachting van de schorgronden in de Ooster-Schelde benoorden den 8poordam, gehouden door den ontvanger der registratie en domeinen alhier, bracht op f 542. Eenige mededinger waa de heer M. Poela, groot achapenhandelaar te Yenraai in de provincie Limburg. Middelburg. Dit jaar zga aan de beurt van aftreding ala leden der Prov. Staten, voor het district Middelburg, de heeren H. J. van der Meer, mr. A. A. de Yeer en D. Wisboom Verstegen (alle anti-rev.); Ylissingen, de heeren A. Loois, (anti-rev.) en W. A. Graaf van Lijnden, (tot geen enkele partij behoorende); Goes, de heeren B. M. den Boer, M. de Jonge Jzmr. C. Lucasse, (allen anti-rev.) en J. M. Eake- beeke, (lib.); Zierikzee, de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. G. van der Have en mr. J. C. van der Lek de Clercq, (allen lib.); Tholen, de heeren G. Bolier Gz. en A. Holle- stelle, (beiden anti-rev.); Sluis, de heeren mr. P. C. J. Hennequin, mr. F. J. N. van Dam en W. C. de Smidt, (allen lib.) en Hulst de heeren J. A. van Rompu, A. Moerdijk, E. B. Dumoleyn en Job. van Waesberghe, (allen kath.). Het bestuur van het Historische Genoot schap, gevestigd te Utrecht, heeft o. a. tot gewone leden benoemd de heeren mr. E. Fokker te Utreoht en J. A. Frederiks te Middelburg. Te Middelburg is een vereeniging opgericht ten doel hebbende de liefhebberij voor en de fokkerij van rashonden, pluimvee, konijnen en vogels te bevorderen. 16 Jan. Hedenmorgen was albier in de Giststraat een timmerman, Y. genaamd, op een trap staande, aan het werk aan een plafond in een gang van een onbewoond huis. Eensklaps hoorde een andere werkman, die in een naburige kamer aan 't werk was, een zwaren plof. Bij onderzoek vond hij den timmerman op den grond liggen, terwijl deze hevig uit één der ooren bloedde en bewusteloos was. Na door een te hulp geroepen arts voor lopig geholpen te zijn, is de man naar het gasthuis vervoerd. Vlissingen. Het Duitsche rgkspost-stoom- schip dHertzog", komende van Zuid- en Oost- Afrika (Eaapdienst), heeft te Ylissingen een 50-tal passagiers ontsoheept, waaronder ver schillende Hollanders. AanbestedingenYerkoopingen eni. Uitslag der aanbesteding van de levering van ongebluschte landbouwkalk te Kerkwerve op 45 Januari j.l. Inschrijvers de heeren: Erven H. Trip, Rotterdam, f 0,983 per 100 K G. vrij voor den walIntern. Guano- en Snperphosph., Zwgndrecht, f 0,90 per 100 E.G.. vrij op den wagenP. J. v. Aardenne, Dordrecht, f 0,84 per 100 K.G., vrij op den wagen J. A. Viveen Gzn., Harmeien, f 0,36 per 100 K.G., vrij waggon Namêde; Iman J. v. d. Have, Zierikzee, f 0,80 per 100 E.G. vrij op den wagen. Aan den laatste ia de levering gegund. Door het bestuur der dorpsvereeniging Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk is Zater dag 1.1. aanbesteed, de levering van Superphosphaat aan de heeren W. J. C. Ribbens f 2,43chili-salpeter, aan dezelfde voor f 10,89 katoenmeel, aan dezelfde, voor f 8,09; amm. superph., aan dezelfde, voor f 7,40; lijnkoek aan dezelfde, voor f 9,50: peru guano aan den heer A. Snelle- man, voor f 8,32. Alles per 100 E.G. te leveren vrij op het voertuig te Stevensluis. Landbouw en Veeteelt. Het ook door ons medegedeeld bericht, als zou door den Bond van Beetwortelsuiker- fabrikanten de prijs der beetwortelen voor het a.8. seizoen reeds bepaald zijn, is, blijkens ons verstrekte informatiëo, onjuist. Op dit oogenblik is die prijs nog niet bekend. Betrekkelijk de beetwortelsuiker meldt een bericht uit Maagdenburg van 15 dezer, dat voor de volgende campagne in Frankrijk, Rusland, Zweden, Nederland, Italië en Spanje een vermindering van de met beetwortels te verbouwen oppervlakte wordt verwacht. In Oostenrijk-Hongarije hebben de beet- wortelboeren op een 3 dezer gehouden ver gadering op hun eerewoord besloten, dit jaar geen beetwortels te verbouwen, tenzij de suikerfabrikanten betere voorwaarden aan bieden. Te Oud-Vossemeer is een algemeene vergadering gehouden van den Varkenshond, die voor het eerste jaar heeft gewerkt; gelukkig heeft de jeugdige vereeniging geen ernstige verliezen geleden, want bij zoo'n oprichting hangt de toekomst gewoonlijk af van een eenigszins gevulde reservekas. Een opwekking om de vereeniging te steunen mag zeker hier wel een plaats vinden, want is er iets nuttig, dan is het een Varkenshond. Het getal leden bedraagt 42 (kan dus zeker nog stijgen 1), er waren verzekerd 121 varkens. De inleg bedroeg f 1 per lid, terwijl per verzekeringsweek werd betaald 5 cent. De inkomsten bedroegen f 169.29, de uitgaven voor uitkeering f 28, terwijl na aftrek van verdere kosten in kas bleef f 100.415De bodem is gelegd; dat het den Bond goed gal In plaats van A. de Wilde, die als commis saris bedankte, is benoemd M. Lindhout Abrz. BECHT8ZAHKN. Bij de verdere behandeling der strafzaak tegen Ed. de Lanoy, failliet verklaard directeur der »Noord- en Zuid-Hollandsche Bank" te Haarlem, achtte de ambtenaar van het openbaar ministerie het ten laste gelegde bewezen en requireerde eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, met vermindering der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Jolles van Amsterdam, verklaarde de verdediging op zich genomen te hebben om den beklaagde, niet als bankier maar als mensch te helpen. Hp toonde aan dat deze als directeur niet verantwoordelijk was voor de handelingen der vennootschap en vroeg daarom zijne vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling. De rechtbank vond geen termen om den beklaagde in vrijheid te stellen en bepaalde de uitspraak op over 14 dagen. De rechtbank te Leeuwarden heeft een melktapper, Elaas B., te Surhuisterveen die de melk, welke bij aan de zuivelfabriek aldaar afleverde, met ongeveer 40 pCt. spoel water vervalschte veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met last tot plaatsing van een extract van het vonnis in de Leeuw. Crt. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Zaterdag 11. den postcommies Yan H., wegens diefstal van Amerikaansche en Congo- brieven in het postkantoor aldaar, tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. KERKNIEUW f*. Daar ons vaderland alle reden heeft zich dankbaar te verblijden over de talrijke zege ningen, die God het, gedurende een tijdperk van vgf-en-twiutig jaren, heeft willen Bchenken in de persoon van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Eoningin-Moeder, noodigt het moderamen der algemeene synodale commissie de predikanten der Nederlandsche Hervormde Eerk uit, in de godsdienstoefening van Zondag 24 Januari a.s. dien dank in den gebede uit te spreken on Hare Majesteit, met het Eoninklijk Huis, eerbiediglijk Gode op te dragen. {Kerk. Crt.) O N D E B W IJ g. Voor de betrekking van onderwijzer aan school A (armenschool) te Zierikzee hebben zioh 15 sollicitanten aangemeld, onder wie 1 uit Zierikzee. Bij Eon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met 1 April a s. aan den heer E. J. Razelius (geb. te Zierikzee) als arrond.-schoolopziener te Rotterdam. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de meisjesschool te Goes (vacature mej. F. Ochtman) zijn 9 sollicitanten. Op haar verzoek is aan mejuffrouw G. M. A. van Nouhuge, onderwijzeres te Nieuw- en St.-Joosland, eervol ontslag verleend. Naar wij vernemen is door den gemeente raad te Eerkwerve aan mej. M. Muija, onder wijzeres aldaar, eervol ontslag verleend als zoodanig, tegen 1 Maart 1904. De heer J. M. Enitel van Goes is aan de universiteit te Amsterdam geslaagd voor het theoretisch arts-examen. De Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwijs heeft zich bij stemming met 177 tegen 13 verklaard tegen het behoud van de bestaande orgauisatie van het middelbaar onderwijs; met 155 tegen 30 voor gelijkelijke bestemming van de middelbare school voor jongens en meipjes; met 480 tegen 10 voor vervanging van de 5 jarige hoogere burgerschool door twee op elkander volgende middelbare scholen, reep. van drie- en twee-jarigen cursus; eerstgemelde met uniform-leerplan; met 94 tegen 70 tegen handenarbeid voor jongens op de middelbare school; en met 164 tegen 20 voor beslissing door leeraren over de bevordering van leerlingen naar eene volgende onderwijsinrichting. Ook ia onze provincie zija tal van onderwijzers in het bezit van akte landbouw kunde en enkelen ook die van tuinbouw. Door het Hoofdbestuur van het N. O. G. wordt het volgende gemeld omtrent onder wijzers op St.-Eustatius. De Gezaghebber op dat eiland, de heer G. J. van Grol, heeft aan genoemd Bestuur o. m. geschreven, dat er te vergeefs een oproeping is gesohied van een tijdelijk onderwijzer met akte tuinbouw voor de eilanden Bonaire en St.-Eustatius. Hij vermoedt dat men afgeschrikt is door de bepaling tijdelijk, maar vestigt de aandacht er op, dat het tijdelijke zal overgaan in eene vaste benoeming. Verder behoudt do onder wijzer, die met verlof gaat, 2£ jaar het verlofstractement, n.I. J van zijn salaris; geldt 2 jaar verlof voor 1 pensioenjaar. Dien tengevolge vraagt in de kolonie nimmer een ambtenaar ontslag. Bovendien is er voort durend mutatie van het personeel, tengevolge van gegeven verlof. Het vaste salaris wordt gewoonlijk aangevuld door privaatlessen en toelagen tengevolge van mutatie. Voorts ver klaart de schrijver, dat Bonaire gezond en St-Eustatie gezonder is". De Hollandsche onderwijzer met of zonder hoofdakte wordt hoofd der school. Er is kans om vooruit te komenminiraumljjders zijn onbekend, het maatschappelijk leven is aangenamer dan in 't moederland. Vooral iemand met beschaafde vormen en in 't bezit van Land- of Tuin bouwkunde is gezocht; maar ook iemand zonder zoo'n akte, mits met liefde voor Natuurlijke Historie. Wie voor de zaak iets voelt, kan zich wenden tot bovengenoemden heer Van Grol. F o at ei Telegrafie. Bij Eod. besluit is eervol ontslag verloend aan den heer G. H. Pereboom, als directeur van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg. Wissenkerke, 15 Jan. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot postbode van hier op Eortgene, de heer W. van den Berge, op een salaris van f 240. YISSCHEBIJ-BEBICHTEN. Aan de N. R. Ct. wordt geschreven: Naar wordt medegedeeld, is dezer dagen in Zeeland een Engelschman geweest, die een onderzoek heeft ingesteld naar oesterputten enzen o. a. te Bruinisse vergezeld was door den voorzitter van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Naar gezegd wordt, zou dit in verband staan met de telkens in Engeland voorkomende besmetting van oesters. Het ware te weDschen, dat een en ander tot gevolg had, dat Engeland weer begon te trekken, zooals dit jaren geleden geschiedde. De oestorVerzending laat nog maar steeds te wenschen over, al gaf aan sommige firma's de tijd tusechen Eerstmis en Nieuwjaar eenige verademing; zoo vroeg men te Tholen van een firma 50.000 stuks en van een te Bruinisse 100 000. De voorraden zijn nog steeds groot, zoodat men hoopt op den noodigen aftrek. STENOGKAPH1SOH VERSLAG van het verhandelde in de zitting der Provinciale Staten van Zeeland van 13 November 1903, betrek kelijk het verzoek van het Comité voor de tram Brouwershaven Burgh om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. VII. De heer Fokker. Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij vergund nog een enkel woord in het midden te brengen. In de eerste plaats, ik kan mij heel goed voorstellen, dat de heer Hennequin het onaangenaam vindt in deze quaestie als voorzitter der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij te worden aangesproken, maar hij moet het mij heusch niet kwalijk nemen, dat ik mij die woorden uit den mond liet vloeien. Wij zijn gewoon, dat de heer Hennequin bij de meest onbeteekenende zaak in die quali- teit optreedt in deze vergadering, en bepleit wat de een of andere landbouwcommissie vraagt. Ik wil slechts herinneren aan het ongelukkige steigertje te Wolphaartsdijk, dat werd uitge trokken op f 15,000 en waarvan nooit een boot gebruik maakt dan de Spoorboot, die er liever ook geen gebruik van zou maken. Het is dus als 't ware onwillekeurig, dat, nu de heer Hennequin hier spreekt tegen het land bouwbelang van Schouwen, men hem bij zijn titel noemt. Wat overigens de sommen betreft, die zijn in het laatste betoog niet weerlegd, en dat is hier de hoofdzaak, de eenige zaak, waarvan de beslissing afhangt. En nu het geachte lid van Gedeputeerde Staten, de heer Siegers. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat Gedeputeerde Staten thans besloten hebben tot afwijzing, omdat de provinciale kas het niet toestaat en SchouwenDuiveland de noodige gelden gehad heeft, niettegenstaande de Hoofdingenieur gunstig heeft geadviseerd en die geldelijke motieven niet vol te houden zijn. Mijnheer de Voorzitter, ik vraag er acte van en wijs er met den meesten nadruk op, dat de cijfers, die ik genoemd heb, niet weer sproken zijn noch door den heer Hennequin noch door Gedeputeerde Staten, en ik zou daar nog wat bij kunnen voegen, n.I. dat in 1904 de vlottende schuld der provincie bedraagt f 618,000. Namelijk: Van de leening in 1889 groot f 490,000 rest f205,000 1891 - 261,000 - 10'.000 1893 - 120 000 - 58 000 1898 200,000 - 150,000 1903 - 100,000 - 100 000 Totaal f 1,171,000 rest f618,000 f 618,000 is voor een provincie een zeer kleine schuld. De meeste provincies hebben meer. Overijsel leende in 1840 in eens f 545,000, Groningen in 1888 en 1889 emitteerde twee leeningen de eene van f 705,000, de ander van f 3,445,000. Dat zijn heel andere cijfers, en heb ik reeds aangetoond, dat het finantieele argument van Gedeputeerde Staten niet opgaat en Schouwen niet meer gehad heeft dan een ander; uit de zooeven genoemde cijfers volgt ook, dat Gedeputeerde Staten zich ook niet kunnen beroepen op den toestand der provinciale geld middelen in het algemeen en dat, waar de schuld der provincie Zeeland in totaal slechts 6 ton bedraagt, de subsidie van f 10,000, die voor deze tram gevraagd wordt, geen bezwarenden invloed op de provinciale kas kan uitoefenen. De Voorzitter schorst de bijeenkomst. Na heropening der bijeenkomst geeft de Voorzitter het woord aan den heer Moerdijk. De heer Moerdijk. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb het woord gevraagd, om in het kort mijn stem te motiveeren. Het is mij dikwijls gebleken bij aanvrage om subsidie voor gemeenten en polders en de ondervinding in mijne ambtelijke loopbaan heeft mij steeds geleerd dat verbetering van verkeerswegen het mogen dan zijn spoor, tram of kei wegen altijd is in het belang van de betrokken streek en tot aanmerkelijke welvaart kan leiden. Daarvan overtuigd zijnde, meen ik ook dat er hier voor deze afgelegen streek termen aanwezig zijn, om steun te verleenen. Wanneer ik nu zeg voornemens te zijn mijn stem uit te brengen vóór het voorstel van den heer Fokker, dan heb ik daar toch een klein bezwaar tegen. Wanneer ik goed heb verstaan, dan strekt het voorgestelde amendement om een subsidie te verleenen van f 132,400. Het kan evenwel gebeuren, dat ik hieromtrent abuis heb en ik de geachte voorsteller niet goed heb begrepen, maar de aanvrage van het comité is toch slechts f 107,400. Mocht de heer Fokker dus zijn voorstel willen brengen op f 107,400, of mij daaromtrent nader in lichten, dan ben ik bereid mijne stem aan het voorgestelde amendement te geven. De heer Fokker. Mijnheer de Voorzitter! Mijn voorstel is niet om f 132,400 te geven, doch verminderd met de gekapitaliseerde waarde. De heer Moerdijk kan op pag. 13 zien, dat de bijdragen, die gegeven worden door de gemeenten, f 106,405 bedraagt. Mijn voorstel is niet, dat er meer dan f 107,000 gegeven moet worden, maar ik stel voor f 106,405, dat is na aftrek van de ge kapitaliseerde bijdragenzooals door den provincialen Hoofd-Ingenieur is berekend. Mijn voorstel geeft dus niet meer, maar alleen evenveel als het comité vraagt. De heer Moerdijk. Mijnheer de Voorzitter! Na de inlichtingen van den heer Fokker ben ik bereid vóór het voorstel te stemmen. De heer Hammacher. Mijnheer de Voorzitter! Ik wensch op gevaar af vaD in herhalingen te treden, nog een enkel woord in het midden te brengen over deze quaestie; waar het comité heeft getracht aan de bezwaren in het vorige jaar geopperd, tegemoet te komen en uit de stukken blijkt, dat de Hoofd-Ingenieur ook thans weder gunstig adviseert, moet ik ook mijne bevreemding uiten, dat Gedeputeerde Staten hebben volhard bij hun afwijzend advies. Het argument dat Schouwen reeds zoo veel heeft genoten, zal ik passeeren. Het heeft weder een onderwerp van discussie uitgemaakt, maar het maakt op mij geen den minsten in druk. Mij dunkt en in de vorige zitting in November van het vorige jaar heb ik getracht dit uitvoerig te betoogen, dat eerst en vooral moet gevraagd worden: is de aan te brengen verbetering noodig? en wordt die vraag toestemmend beantwoord,' dan moeten wij de middelen daartoe trachten te verschaffen. Nu is er gewezen op het financieel bezwaar voor de provincie. Wanneer de provincie in geldnood verkeerde, dan voorzeker zou ik bezwaar hebben, om haar nog zwaarder te belasten, maar naar mijne bescheidene meening, is dat het geval niet. De rentelocze voorschotten keeren langzamerhand terug en nieuwe aan vragen worden zeldzamer, zoodat na weinige jaren de voorschotten zullen zijn teruggegeven en de daarvoor aangegane leeningen zullen zijn afgelost, maar al was dat zoo niet, dan komt het mij toch voor, dat de financiëele kracht der provincie deze subsidie nog wel zou kunnen aragen. Er is mij gebleken en het is mij zoo even nog van bevoegde zijde ver zekerd, dat één opcent op de verschillende middelen voor de provincie geheven, reeds voldoende is om de f 7000, die hier jaarlijks noodig zijn, op te brengen. Mij dunkt, dat dit wel eens ernstig mag overwogen worden. Er is een tijd geweest, dat jaarlijks duizenden werden uitgegeven voor wegsverbetering en het was te voorzien, dat daar een einde aan zou komen en dat einde zie ik naderen. Wij staan nu sedert eenigen tijd, om een tegen woordig geijkte term te gebruiken, in het teeken der tramwegen, en ja, die kosten veel meer dan grind- en keiwegen, maar ze zijn onmisbaar geworden. Eene streek, die door geen spoor of tram wordt doorsneden, kan onmogelijk gelijken tred houden met eene streek, die dit vervoermiddel wel heeft. Wij moeten dien weg op. Wat nu aangaat de noodzakelijkheid van dezen geprojecteerden tramweg, ik moet er nog eens op terug komen, dat wij hier staan voor een geval, dat analoog is aan de indertijd verleende subsidie voor de tram Schoondijke—Belgische grens. Die subsidie werd gegeven aan een streek waar een groote tramweg was aangelegd en het voornaamste argument daarvoor was: aansluiting van het oostelijk deel van het 4e district aan den tramweg Breskens-Maldeghem, die het weste lijk gedeelte doorliep. Het is hier hetzelfde geval. Het westelijk deel van Schouwen vraagt aansluiting aan de bestaande tram en als men nu de kaart raadpleegt en vergelijkt de zeer groote opper vlakte van westelijk Schouwen bij de betrek kelijk kleine oppervlakte van het oostelijk deel van 't 4e district, dan komt men tot een zeer gunstige conclusie voor het westelijk deel van Schouwen. Ik heb een nieuw argument hoorén aanvoeren tegen deze subsidie, en dat wel dat, waar zoo'n aanzienlijke verhooging te wachten is van de waarde der gronden, het niet meer dan billijk zou zijn, dat de grond eigenaren dien tramweg zoo niet voor 't geheel, dan toch voor een groot gedeelte geldelijken steun moesten verleenen. Dit is een argument, dat hier bij vorige subsidiën aan tramwegen nog niet is gebezigd. Het zou evengoed te pas kunnen zijn gebracht bij de tram op Walcheren. Ik zal hier echter niet op doorgaan. Ik wensohte alleen er op te wijzen, dat er een nieuw argument in de vergadering gebracht is, dat zeker in het vervolg wel eens onder de oogen mag worden gezien en dat ik nu reeds zou noemen durven eene onmogelijk heid, ja eene ketterij. Ik zal over het onderwerp niet verder het woord voeren; ik ben overtuigd, dat het hier geldt steun te geven aan een zeer geïsoleerde streek. Ik hoop, door wat ik heb gezegd, een steentje te hebben bijgedragen om het voorstel van den heer Fokker eene meerderheid te doen ver krijgen. Wordt vervolgd Gemengd Nieuws. Zooals bekend is, worden dikwijls groote sommen besteed voor zeldzame postzegels. De hoogste som schijnt Woensdag 1.1. te Londen betaald te zijn. Onlangs vond iemand in een album, dat hij in zijn schooljaren had ver zameld, een blauwe postzegel van Mauritius van 2 pence (10 ets) van 1847. Op een veiling bracht die postzegel zeventien-duizend vier-honderd gulden op. Men zegt, dat de prins van Wales de kooper is. Bloedvergiftiging, Een 20-jarige jongeling, R. v. d. W., te Ede (Zeeland) is aan de gevolgen van bloedvergiftiging over leden. Vóór eenigen tijd stak de jongen zich met een vork in de onderlip, waardoor een wondje ontstond, dat hij met een rooden zakdoek afveegde. Eort daarop zwollen het hoofd en de borst zoo erg op, dat de jongeling het bewustzijn verloor. Een operatie mocht niet baten en na tien dagen in dezen toestand te hebben gelegen, is de jongeling overleden. Een 13-jarige jongen moest de vorige week voor den kantonrechter in Deo Haag verschijnen. Hij bad met steenen gegooid. De kantonrechter vraagt hem En waren daar menschen bij? Nee, meheer. Niet Ik geloof 't wèl. Naar w:en gooide je dan met steenen Naar den politie-agent, mijnheer. Odus een politie-agent is, volgens jou, geen mensch Nee, mijnheer Onbedaarlijk gelach in de zaal. De rechtbank te Preston in Engeland heeft Woensdag een koopman van 52 jaar veroordeeld wegens verbreking van trouw belofte. De verloving dagteekende van 1878. De verloofde was toen 20 jaar oud. Hij beloofde haar te trouwen na den dood zijner moeder, die toen 61 jaar oud was. De oude vrouw over leed echter eerst in 1901, in den gezegenden leeftijd van 84 jaar. Toen stelde bij het huwelijk vast in Maart 1902, doch op het laatste oogenblik vertrok hij naar Amerika en verloofde zich met een ander. Daar stond zijn bruid nu, 46 jaar oud, na ruim 25 jaar wachten, en viermaal had zij in dien tusschentgd een aanzoek van anderen afgeslagen. De rechter wees baar 750 pd. et. (9000 gld.) schadevergoeding toe. Ingezonden Stukken. Pasteuriseeren van melk. Naar aanleiding van de courantenberichten, ala zou te Tiel in vijf huisgezinnen de typhus zijn uitgebroken, die alle hunne melk be trokken van denzelfden melkboerschrijft men ons het volgende over Het onschadelijk maken der in de melk aanwezige bacteriën. Reeds ruim 40 jaren geleden wees Pasteur, de groote bacterioloog, er op, dat de bacteriën, de kleinste levende wezens door verhitting konden worden vernietigd en toonde dit reeds aan door verhitting van wijn en bier, die bierdoor verduurzaamd werden, terwijl ze bij niet-verhitting tot een bepaalde temperatuur, door de werkzaamheid der micro-organismen tot bederf overgingen. Ook werd aangetoond, dat melk voor spoedig zuur worden bewaard bleef en sedert onheugelijke tijden wist men door koken, deze voor spoedig zuur worden te behoeden. Volgens Pasteur is een temperatuur van 65° Celsius voldoende om de meeste bacteriën te dooden en onderzoekingen van jongeren datum hebben doen uitkomen, dat 65° of lager voldoende is om tal van baoteriën, zooals melkzuurvormende-, tnberkel-, typhus- en cholera-bacillen en nog meer andere te vernietigen. Forster toonde aan, dat de tuberkel-bacil sterft by eene verhitting van 70° C. gedurende 10 minuten; de cholera-bacil bij verhitting van 57°; de typhus-bacil bg 60°. Men mag dus gerust aannemen, dat tal van bacteriën door een temperatuur van 70® worden gedood, als men deze temperatuur lang genoeg laat inwerken. Deze verhitting toegepast op melk noemt men pasteuriseeren. In den regel wordt hier voor aangenomen het langzame verbitten tot een temperatuur van 70 tot 80° C. De melk wordt eenigen tijd op deze temperatuur ge houden, daarna zoo snel en zoo laag mogelijk afgekoeld in flesschen opgevangendie na vulling onmiddellgk luchtdicht worden afge sloten, zoodat vreemde werkingen van buiten niet kunnen intreden. Als algemeen voorschrift geldt, dat gepasteuriseerde melk, bewaard bg een temperatuur lager dan 20° C., geruimen tjjd bewaard kan big ven. Bg verhitting tot zeer hooge temperaturen treedt kleurverandering inde melk neemt een bruinachtige kleur aan, een gevolg van het gedeeltelgk overgaan der melksuiker in caramelvormterwijl ook de zoogenaamde kooksmaak wordt waargenomen. Bg pasteuriseoren van melk bg een tempe ratuur, hooger dan 80° C., treedt ook meer malen de kooksmaak in. Volgens Duolaux kan de smaak reeds veranderen bg een temperatuur van 70°. Door het steriliseeren en ook reeds door het pasteuriseeren tot hooge temperatuur, verliest de melk een deel van hare vixcositeit, ze is hierdoor meer dunvloeibaar en scbgnt met water te zgn vermengd. Dit laatste tooh is sleohts gezichtsbedrog, daar na het pasteu riseeren van melk het vetgehalte hooger wordt, daar gedurende de verhitting vele waterdeelen in den vorm van waterdamp uit de melk treden. Noch gepasteuriseerde, noch gesteriliseerde melk kunnen als volkomen bacteriënvrij worden beschouwd, daar bepaalde soorten van deze kleine wezens gerust een temperatuur vau 410° C, (10° boven kookpunt van water) kunnen doorstaan; dit neemt echter niet weg, dat mag worden aangenomen, dat door het pasteuriseeren van melk niet alleen de melk-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2