en eteen in de maag blijft liggen. In de Belgische bloem komt de vervalsching van meel met aluin scbier altijd voor. Zwaarepaath is een geliefkoosd middel; dat voor vervalsohing van allerlei producten dienst doet, niet slechts van brood, maar ook van leverworst, peper enz. Boter wordt met aardappelmeel ver- valsoht, maar hoofdzakelijk met margarine. Hoe kwam men aan de margarine? Bij het beleg van Parijs in 1870 werd een prijsvraag uitgeschreven voor een boter-surrogaat. Even als boter levert margarine voedende bestand- deelen. Als voedingsmiddel keurt spreker de margarine niet af. In Duitschland, Frankrijk en België bestaat op de margarine een goede controle. Margarine moet daar met saesam- olie vermengd worden. Kaas. In Duitschland wordt een groote hoeveelheid margarinekaas geproduceerd, die daar niet verkocht kan worden. Men zal echter weldra Nederland van margarioekaas voorzien. Thee. De meeste thee, die hier ter stede gedronken wordt, is een aftreksel van thee bladeren waarvan reeds eem'ge malen thee getrokken en gedronken is. In Engeland namelijk worden groote hoeveelheden gebruikte theebladeren van de koffiehuishouders en hotel houders opgekocht. Deze worden gedroogd, opnieuw verwerkt met caoutchouc, en dan verkocht. Ook uit koffiebladeren, bladeren van de wilde roos, aardbeziënbladeren en essen- bladeren wordt thee gefabriceerd. Spreker liet aan het auditorium het extract van thee zien. Dat van zwarte thee bedraagt 40 pCt., dat van groene thee 35 pCt. De thee te dezer stede bedraagt 20 k 25 pCt. Toen de thee was afgehandeld kregen wij pauze. Na de pauze kwam het eerst aan de orde het goedkoope snoepgoed voor de kinderen, zooala tooverballetjes, dat zeer gevaarlijk voor de gezondheid is, omdat het giftige kleur stoffen bevat. In dat snoepgoed heeft spreker gevonden dextrose, beukenloof, saccharine en arsenicumhoudende kleurstoffen. Koffie. Te Praag bestaat er een kunst- koffiefabriek, die kunstkoffieboonen aan de markt brengt. Te dezer stede wordt veelal slechte koffie verkocht. De koffiesurrogaten hebben vaak voedende bestanddeelen, zooals de Kathrijner-Kneippsche Malzkoffie. Goede surrogaten zijn te verkiezen boven slechte koffie. Suiker. De gekristalliseerde suiker is moeielyk te vervalscben, wel de meelsuiker (melis). En die wordt vervalscht met saccharine, dat schadelyk voor de gezondheid is. Worst. Cervellaatworst, niet zelden ver vaardigd van inférieur paardenvleesch, wordt, om voor het gebruik wat friech uit te zien, met alinerood of cochinille roodgekleurd. Kwast. Wie een zuiver glas kwast wil drinken, doet het best daarvoor te gebruiken het uittreksel van een citroendaar met kwast zeer geknoeid wordt. Soms is in de kwast, die verkocht wordt, en uit onrijp ooft getrokken wordt, geen spoor van citroenzuur te vinden. Bier, hoewel het vervalscht wordt, is in Zierikzee over het algemeen van een goede qualiteit. Vleesch. Wordt in Amsterdam wel eens kamelen vleesch gegeten, hier ter stede is het vleesch gewoonlijk van een puike hoedanig heid. Men zij slechts met de pannetjes, waarin het vleesch gebraden wordt, voorzichtig, want deze bevatten soms loodvergiftiging. Kruidnagelen. Men brengt die in twee soorten in den handel, te weten: met en zonder kruidnagel-olie. De laatste deugen niet. Het soortgelijk gewicht van de goede kwaliteit kruidnagelen is zwaarder dan water. Wil men nu onderzoeken of men goede of slechte kruidnagelen heeft, men soyde van de kruidnagelen de kopjes af, dompele ze ver volgens in een glas water, en dan zullen de kruidnagelen zonder kruidnagel-olie boven drijven, terwijl de goede kruidnagelen, waarin de kruidnagel-olie nog zit, zullen zinken. Peper. Er is, zegt Bpreker, geen stof te slecht om peper te vervalschen. Daarvoor worden genomen gemalen eikels, gemalen sigarenkistjes, zaagsel tot turfasch toe. Wie zeker wil zijn, dat hij zuivere peper en onvervalschte kruidnagelen gebruikt, koope die by een apotheker of drogist. G e n u a - o 1 i e. Er wordt veel Genua-olie verkocht, die noch de reuk van olyven heeft, noch Genua ooit heeft gezien. Saesam-olie wordt er voor gebruikt. A z y n wordt met zwavelzuur vervalscht. Men kan met hectographen-inkt onderzoeken of azyo zwavelzuur bevat. W y n moest zyn gekleurd druivensap, maar het is vaak kunstwijn, die in den handel wordt gebracht. Zoo worden er circulaires verspreid, waarin brutaalweg Medoc-essence te koop wordt aangeboden. In één van deze staat: «Onze Sève-Bordelaise of Medoc-essence, «die reeds lang door de wynhandelaren met «goed gevolg gebruikt wordt, geeft aan de «ordinairste wynen een uitstekend parfum, «die men niet onderscheiden kan van het «natuurbouquet van de Bordeaux. Prys per «flacon voor één okshoofd fr. 1,75". Eveneens wordt verkocht: «Burgunder- extrakt", «Bordeaux-extrakt" en «Medoc extrakt". Cognac. Echte cognac kost f 20 per fiesch. De cognac, die wy hier drinken, wordt vervaardigd van een cognac-essence en spiritus. Spreker vestigt er de aandacht op, dat niet altijd goede, maar vaak foezelhoudende spiritus voor' de bereiding van cognac gebruikt wordt, en deze is voor de gezondheid zeer sohadelyk. Deze hoogst interessante, met proeven op gehelderde voordracht, werd door spreker met den wensch beslotendat door het Gemeentebestuur van Zierikzee niet alleen 1 voor de melk, maar ook voor alle eet- en drinkwaren spoedig een onderzoekings-bureau in het leven worde geroepen. De Voorzitter dankte den heer C. A. de Looze voor zyn leerzame rede, en hoopt, dat het Departement door hem op een spreek beurt later wederom vorgast moge worden. Hierop werd de druk bezochte vergadering gesloten. Naar wy met genoegen vernemen, heeft het Comité der Zierikzeesche Paardenlotery voor de a.s. 23ste jaarlyksche verloting de koninklyke goedkeuring verkregen. Het zal a.s. Vrydag vyf-en-twintig jaar geleden zyn, dat de heer L. Tempelman, machinist van den polder «Ooster- en Sir- Jansland", zyn betrekking als zoodanig aan vaardde. Wy wenschen den geachten jubilaris, wien het zeker niet aan blyken van belang stelling zal ontbreken, met dezen heugelyken dag van harte geluk. By de verpachting van staanplaatsen op de kermis te TerneuzeD, werd een staan plaats voor eon stoomdraaimolen gegeven aan A. M. Peetere—Vincken te Bergen op Zoom, voor f 872. Het vorige jaar werd hiervoor slechts f 604 betaald. Van de Belgische grenzen schryft men Om een einde te maken aan den smokkel handel in vee, welke in den laatsten tyd weer sterk toegenomen is, heeft de Belgische Regeering op verschillende grensplaatsen de brigades versterkt. Ook zyn enkele ambte naren in het bezit gesteld van rywielen en hebben de gendarmes last gekregen om mede de grens te bewaken en de douaniers steeds behulpzaam te zijn in het opsporen en achter volgen van smokkelaars. Had men voor een paar maanden een zonderlinge lotingskwestie te Overslag, eone grensgemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen, nu is er weer een in twee grensgemeenten der zelfde streek, namelyk te Ede en te St.-Kruis. In elke gemeente woont een Belg, wiens zoon by de laatste loting voor de Nederlandsche militie een dienstplichtig nummer trok. Daar de lotelingen niet wisten, hoe nu opzichtens België te handelen, vervoegden zy zich by den Belgischen Minister van Oorlog, die bun dezer dagen deed weten, dat zy als Belgische lotelingen werden beschouwd en dus ook in 't geboorteland hunner vaders aan de loting moesten deelnemen, wilden zy niet als deser teur worden aangeteekend. Men is natuurlijk zeer benieuwd hoe zy zullen moeten handelen, wanneer zy ook in 't land van koning t>Pol" een dienstplichtig nummer hebben, daar dit voor hen als grensbewouers een lastige geschiedenis kan worden, aangezien ze dikwijls over de «schreef" moeten. Zeker toch is het, dat een zoon van Belgische ouders, in Nederland gediend hebbende, later in België als deserteur werd gearresteerd en er vier jaar heeft moeten dienen, omdat by er niet aan de loting had Bruinisse. Dezer dagen werd ook onze gemeente door de Zigeunerfamilie bezocht, die dit eiland doortrekt. Jong en oud liep uit om de menschen te zienook brachten velen hun een bezoek in hunne tent. Een soort voor stelling door hen in de conferentiekamer gegeven, werd door zeer velen bezocht en gaf hun in zeer korten tyd een aardige verdienste. Dinsdag hebben zy de gemeente weer ver laten, om elders hun zwervend leven voort te zetten. Stavenisse. De heer J. Letzer (geb. alhier) is benoemd tot stadsarchitect te Edam. Wy vestigen de aandacht er op, dat te Stavenisse blijkens achterstaande advertentie a.s. Vrijdagavond door het variété-gezelschap onder directie en medewerking van den be kenden karakterkomiek, den heer Henry Strous van Rotterdam, een soirée zal gegeven worden. Tholeil, 11 Jan. Reeds vele malen werd ter sprake gebracht in den gemeenteraad de ligplaats van den zoogenaamden «stadsmestput", die thans juist by den ingang der stad ligt, komende van de zijde van Oud-Vossemeer in de laatste jaren was daar juist groote verbetering aangebracht door beplanting enz. en nu wordt het gezicht minst gezegd ten zeerste ontsierd door de beltde vorige ligplaats, in de onmiddellijke nabijheid van de «Eendracht", was nataurlijk met het oog op de beteekenis der oesterteelt voor Tholen, al heel weinig geschikt, vooral waar van alle zijden steeds wordt aangedrongen op zorg vuldige reinheid in dit opzicht. Thans zal men evenwel weldra een betere plaats inruimen, zoodat dan het gejammer van alle Nurksen een eind kan nemen. Goes. Op 1 Januari 1903 telde de be volking 7191 zielen, n.l. 3359 van bet mannelijk en 3832 van het vrouwelyk geslacht. Door geboorte vermeerderde het getal ingezetenen met 220, en door zich in de gemeente te vestigen met 518, samen 738. Er overleden 119 personen en er gingen uit de gemeente 539, geheele vermindering 658,jzoodat in 1903 het aantal ingezetenen toenam met 80. Op 31 Dec. telde de gemeente 3398 per sonen van het mannelijk en 3873 van het vrouwelyk geslacht, samen 7271. 47 huwelijken werden gesloten en 1 huwelijk ontbonden. Vlissingen. Het Duitsche rykspoststoom- schip «Herzog", komende van Zuid- en Oost- Afrika, Kaapdienst, wordt Vrydag j.l. alhier verwacht, ter ontscheping van een 50-tal passagiers. De zangvereeniging «Looft den Heer" te Vlissingen zal Woensdag haar 30-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. AanbestedingenYerkoopingen ena. Het leveren van 32800 stuks gecreoso- teerde dwarsleggers ten behoeve van de aan te leggen stoomtram MiddelburgDomburg, met zijlijn van Koudekerke naar Vlieringen, is voor f 46446 50 gegund aan de naaml. vennootschap Houthandel, voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg. CS -TÜJUiUJ UJ -7, CL CO 00 «O t- 21 Sï-ss i i i i- r- r- r- r- r- 1 I coco-* I I cS ca d 1 co - »o I -T :s> cS OJ li O O a 3 s .5e 2 2 2 S <u *".0 2 2 38 .-2 2cS 5 S> o oai a A «r -« .fJ-lr-S* S-i •S~"§='2 S -V .'E® §- a p iJiiliga .Mjffêi 2 5 - 5'- N v O o QQ g 5 3 o jo" o - ,2 O Ad - a a «Q o« o «e o 3 i l .H 33 4> S-g™ „-■§£ 2 si S S'T Ml .si«-§<2-£Sg S 8°Sj-3 S S g S S8 II «!-><"*! S-g® •£-; SO' -C js .a.«. .«8r2.o o..T3 Landbouw en Veeteelt. St -Annaland. Uit het verslag dat in de j.l. Maandagavond gehouden vergadering van «Landbouwbelang" alhier werd uitgebracht, bleek, dat over 1903 het ledental 103 bedroeg, waarvan 102 leden gezamenlijk aankochten 1251 balen superphosphaat, 274 balen Chili- salpeter, 23 balen Peru-guano, 6 balen zwavelzure ammoniak, 10 balen patentkali, 5 balen Thomasphoephaat, 67 zakken maïs en 3,65 H.L. zaaiwikken, waarvoor betaald werd f 16359.ld6. De huishoudelijke ontvangsten bedroegen f 173 95, de uitgaven f 106.75, zoodat in kas bleef f 67,80. Met het verzenden van Amerikaanech vee naar Antwerpen hebben de heeren Cokx 6 Cie. te Rozendaal en meer firma's opge houden. Aan tal van verzendingen hebben de onder nemers geld verlorenmen spreekt van f 15 000 op drie veeladingen. B HO H TVz A K E N. De rechtbank te Middelburg deed heden (Dinsdag) uitspraak in de veel besproken zaak tegen A. M. J., 44 jaar, werkster, geboren te Middelburg, wonende te Vlissingen, aan wie wordt ten laste gelegd, dat zy den 6en November j.l., te Vlissingen, in hare woning, uit een portemonnaie van den Belgischen loods A. J. van Hemelryck, met bet oogmerk van wederrechtelijke toeëigeniog heeft weggenomen een bankbiljet van 100 francs, toebehoorende aan genoemden Van Hemelryck, althans aan een ander dan aan haar beklaagde. De loods is in de woning van deze beklaagde, in de Lange Noordstraat te Vlissingen, bewusteloos geworden en heeft daar 3 dagen in dien toestand op den grond gelegen. Hij werd gevonden door een inspecteur van politie, die hem naar bet gasthuis liet overbrengen, alwaar hy, zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, den 13 November overleed. Beklaagde werd, overeenkomstig den eiech van het O. M., veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De mede by deze zaak betrokken 62-jarige vrouw A. H., zonder beroep, wonende te Vlissingen, tegen wie, wegens heling, 3 maanden was geöiecht, werd, wegen diefstal en heling, mede tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een 28-jarige veldarbeider uit St.-Jan steen, tegen wien door het O. M. bij de rechtbank te Middelburg één jaar gevangenis straf was gevorderd, beklaagd van meineed, werd door de rechtbank vrijgesproken. Naar wij vernemen zal de volgende maand voor de rechtbank te Antwerpen worden behandeld de bekende aanvaring in Mei j.l. op de Schelde by Antwerpen, tusschen het Engelsche stoomschip «Huddersfidd" en het Noorsche stoomschip »Uto", tengevolge waar van, zooals bekend en destijds in bizonderheden door ons medegedeeld, een groot aantal passa giers van eerstgenoemd stoomschip verdronken. Dinsdag 1.1. is te Mechelen aangehouden L. P. G., kantoorklerk, laatst wonende te Middelburg, looals bekend een der betrokkenen by den gepleegden diefstal op een der book makerskantoren daar ter stede, in de jaren 1901 en 1902. Door de Nederlandsche justitie zal zyn uit levering worden gevraagd. KEHKNIKUWS. Gekozen tot Kerkvoogd te Zonnemaire de heer J. M. van den Bout Fz. Ter voorziening der vacature voor predikant by de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen, ontstaan door het vertrek van den heer Bakhuizen van den Brink, is een viertal gevormd, bestaande uit de heeren J. P. de Bie te Kethel, H. W. Creutsberg te "Wyk- aan-Zee, J. A. van Leeuwen te Bloemendaal en J. C. Scholier te Amerongen. Tweetal voor predikant bij de Geref. Gem. te Ierseke: ds. G. Dockcs te Heemse en ds. D. Hoek te Heinkenszand. Zondagmorgen werd by de Geref. Gem. B te Tholen ds. B. Verry bevestigd door ds. R. J. W. Rudolf van Leiden. Des namiddags deed by zyn intrede met een preek over Jesaja 40 vers 31. De bevestiger had tot tekst gekozen Joh. 1 vers 14. De kerk was beide keeren overvol. O N D E B W IJ Herbenoemd te Zonnemaire als leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren J. Verseput, P. Verhulst, D. Deïst, T. den Boer, J, van Nieuwenhuize en L. K. Kluit. Benoemd tot hoofd van de bewaarschool te Haamstede, mej. E. J. C. Kuiper van Rot terdam. Poit ei Telegrafie. By het laatst gehouden examen in den postdienst zyn o. a. geslaagd de surnumerairs M. N. D. Augustyn, D. J. Loeff en C. J. W. Fagginger Auer. De klerk der posteryen en telegraphie J. L. M. Boot is verplaatst van Middelburg naar Hnlst. In het jaar 1903 werden te Zonnemaire behandeld 1011 telegrammen. Ontvangen 679, verzonden 332. STEN OGRAPH1SCH VERSLAG van het verhandelde in de zitting dei- Provinciale Staten van Zeeland van 13 November 1903, betrek kelijk het verzoek van het Comité voor de tram Brouwershaven Burgh om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. V. De heer Bolle. Mijnheer de Voorzitter 1 In de eerste plaats moet ik voldoen aan een ver zoek van een der leden om mee te deelen, dat hij bezwaar heeft tegen eene uitdrukking van het algemeen verslag, waarin staat, dat de kostprijzen der waggons en goederenwagens de helft hooger zijn geraamd dan elders, dat lid beweert te hebben gezegd, dat de personen rijtuigen ongeveer de helft en de goederenwagens ongeveer twee honderd gulden hooger zijn geraamd dan elders. Ten opzichte van dat punt kan ik de volgende inlichtingen geven, bij het opmaken der begrooting is men te rade gegaan met de prijzen die betaald zijn bij den aanleg van de fijn Brouwershaven—Steenbergen, toen is de levering van het materieel publiek aanbesteed en daar juist voor de personenrijtuigen de laagste inschrijver merkelijk llager had in geschreven dan de andere fabrikantenzoo heeft het comité die prijs met 10 pCt. verhoogd. Het doet mij genoegen deze inlichtingen te hebben kunnen geven. Minder aangenaam is mij de bestrijding van den voorzitter van de Maatschappij van Land bouw en wel voornamelijk de scherpe wijze waarop hij deze zaak behandelt. De heer Hennequin zegt, met het oog op het laten ver vallen der havens en de aansluitingslijnen, dat het plan al zeer naïef is en daar ik mee heb gewerkt om het plan te wijzigen zooals het vorig jaar door de meerderheid der oppositie werd verlangd, zoo behoor ik ook tot die naïeve lui. Wat is in deze het geval, het comité besloot om een nieuwe aanvraag om subsidie te doen en gaf aan de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij kennis, dat die aan vraag was gedaan en hoe het plan was ge wijzigd en verzocht aan die Maatschappij te willen meedeelen of zij bijaldien de subsidie werd toegestaan nog bereid was de concessie over te nemen. De Maatschappij gaf te kennen, dat zij het betreurde, dat havenverbindingen uit het plan waren genomen, doch verklaarde zich toen bereid, indien de steun van Provincie en Rijk werd verkregen, de exploitatie op zich te nemen. Deze wijziging deed mij vermoeden, dat de hernieuwde aanvraag de steun van Gedeputeerde Staten zou hebben verkregen, daar in het vorig jaar het bezwaar van Gedeputeerde Staten slechts door enkele leden werd gedeeld, te meer werd ik in dat vermoeden versterkt, omdat bij een bezoek van den voorzitter en secretaris van het comité namens het College werd gevraagd, of de Rotterdamsche Maat schappij reeds bericht gezonden had, dat zij als nog bereid was, de exploitatie op zich te nemen en toen daarop werd geantwoord, dat dit bericht nog niet was ontvangen, werd het comité aangeraden op spoedige beslissing aan te dringen en het Gedeputeerd College daar mede in kennis te stellen, daar dit antwoord van invloed kon zijn op het voorstel van de Staten. Wat de beschuldiging betreft, dat het comité listig is te werk gegaan, wil ik liever niet op ingaanik vind het niet loffelijk om menschen die zich hier niet kunnen verantwoorden van eene minder nette handelwijze te beschuldigen. Nu hebben wij van den heer Hennequin gehoord, dat hij een voorstander is van deze tram, doch bezwaar had tegen den vorm waarin de hulp werd gevraagd, daar hij een voorstander is om in 't vervolg steun te ver- leenen door het geven van renteloos voorschot. Dit denkbeeld is het vorig jaar ook door den heer Hennequin ter sprake gebracht, dit heeft aan het comité aanleiding gegeven om den Directeur der Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij te vragen of daartegen bezwaar zou bestaan, waarop geantwoord is, dat daartegen feen bezwaar zou bestaan als aan de lijn rouwershavenSteenbergen ook een renteloos voorschot, zooals gevraagd is, was verleend, doch dat het nu aanleiding zou geven tot eene ingewikkelde administratie, zoodat daarvan geen sprake kan zijn. Over de bewering van den heer Hennequin of deze tram is van locaal of algemeen belang, wil ik niet twisten, de een noemt locaal belang dat een ander algemeen belang noemt, doch dat is zeker, dat als men nagaat dat een streek die 11,000 H.A. groot is, direct daardoor aan het wereldverkeer wordt aangesloten, dan kan men toch wel zeggen, dat het een heel groot locaal belang is. De nieuwe cultures, die als een gevolg van deze tram te wachten zijnkan men van locaal belang noemen, maar als men aanneemt, dat voor die cultures menschen uit andere streken komen om zich te vestigen en dat groote kapitalen zullen worden verschaft om die op de meest practische wijze te doen slagen en dat in een deel van deze streek in korte jaren vele gebouwen zullen worden gesticht, dan is het algemeen belang er ook wel eenigs- zins bij betrokken, daar de toename der bevolking aanleiding zal geven tot het opbrengen van meerdere lasten en dus ook van meerdere opcenten voor de provincie. Omtrent de aanmerking, dat de prijs voor den benoodigden grond te duur is, kan ik slechts herhalen wat ik het vorig jaar gezegd heb. De benoodigde grond werd voor de lijn BrouwershavenSteenbergen gemiddeld met ruim f 600 per gemet betaald en toch kwam zij met de bij berekening van de kosten van overdracht en akten van rooiement der hypotheken op den prijs die nu is geraamd, de oorzaak daarvan is hierin gelegen, dat de eigendommen uit zulke kleine perceelen bestaan en zoo verspreid liggen. De verklaring door twee mijner medeleden gedaan, dat voor eene eventueele aansluiting der havens nooit geen steun van de provincie zal worden gevraagd, kan ik niet onderschrijven, want hoogstens zou ik kunnen verklaren, dat ik nooit zal meewerken om als hoofd der Gemeente, waarin een dier havens is gelegen, eene dergelijke aanvraag te steunen, doch die na mij komt zal zich door een dergelijke belofte niet gebonden achten, dus komt vroeg of laat eene aanvraag, dan zullen de Staten leden overwegen of dan het bedrag, dat naar ik hoop nu toegestaan zal worden, nog ver hoogd zal worden. Meer, Mijnheer de Voorzitter, heb ik op dit oogenblik niet te zeggen. De heer Hennequin. Mijnheer de Voor zitter! Nu de heer Fokker zich zoo verstoord toont over wat ik in het midden bracht om mijne stem te verklaren, zoude ik bijna geneigd zijn om op hem het Fransche spreekwoord toe te passen dat handelt over booze menschen. De heer Fokker heeft mijn denkbeeld ingenieus genoemdwaar het geldt iets, dat in andere provincies als regel plaats vindt, krijgt zulk een compliment eene eigenaardige beteekenis. De heer Fokker noemt mijn denkbeeld ook aardigmaar zoude het nog aardiger gevonden hebben als ik het op tramwegen in mijne om geving in practijk had gebracht. Wel, Mijnheer de Voorzitter, ik kan hem verklaren dat, als het daar eene locale lijn gold als waarvoor hier subsidie wordt gevraagd, ik niet anders dan een renteloos voorschot zoude willen steunen. De heer Fokker kan in de beraadslagingen van November 1902 naslaan, dat ik toen reeds het denkbeeld van een renteloos voorschot aan de hand deed overweging werd toen door den heer Bolle toegezegd en uitwerking van dit denkbeeld lag toch zeker niet in de eerste plaats op mijn weg men hoorde er evenwel niets van, wat dit overleg had tengevolge gehad. Nu komt men met allerlei bezwaren, die ik reeds bestreden heb met te verwijzen naar wat in andere provincies regel is maar nog sterker de Rotterdamsche Maatschappij die nu gezegd wordt bij een renteloos voorschot terug te schrikken voor dubbele boekhouding, heeft bij het plan Brouwershaven—Steenbergen zeifs het denkbeeld van een renteloos voorschot aan de hand gedaan, wat mij uit een zooeven ter beschikking ontvangen nota blijkt. Buitendien kan men aan een renteloos voor schot in dezen voorwaarden verbinden, die de teruggave vergemakkelijken en er rekening mede houden, dat de inkomsten eerst na eenige jaren gaan vloeien. Over de havens en het weglaten daarvan heeft de heer Fokker zich, om zijne spreekwijze te volgen, zeer mysterieus uitgelaten; de heer Van der Lek de Clercq en hij wisten, hoe dat in elkander zat, maar de vergadering scheen het niet te mogen wetendat wij daarvan later nog wel eens zullen hooren, meen ik dan ook te mogen volhouden en ik geloof, dat de heer Bolle over deze weglating ook niet zoo gunstig denkt. Als ik zeg, dat Schouwen te weinig bijdraagt, verwijst de heer Fokker mij naar Walcheren, maar dit zegt niet veel, want men beroepe zich op goede voorbeelden, niet op die welke ik zelf ook afkeur. De heeren Bolle en Fokker hebben goed kunnen vinden om te beweren, dat ik als Voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij hunne zaak had moeten steunen. Dit schijnt een zuiver Schouwsch standpunt, immers in den laatsten tijd ontving ik ettelijke brieven uit Schouwen, waarin mij als voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij verzocht werd om toch deze aanvrage om subsidie te steunen. Moet nu toch een voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij aan iedere aanvrage om subsidie zoo maar goed schiks zjjne stem geven, zonder rekening te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2