ZIERIKZEESCHË i L 9 Donderdag 14 Januari 1904. (Z ierikzeesche C o u r a n t). HINDERWET. H u I d e b I ij k Hare Majesteit de Koningin-Moeder. mEUWSTUDlSIGEW. Uit Stad sh Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7950. Directeur a. J. DE LOOZUS. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten], nieuws. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Uaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure betorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meel straat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zy aan JOSEPHUS MATTHEUS VERBEKE, wonende in deie gemeente, en zijne rechtverkrygenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten eener drofijory van liuiden en ■vellen, in een op te richten gebouwtje buiten de voormalige Westpoort aau het begin van den Miereweg. Zierikzee, den 11 Januari 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AAN Den 22sten Januari aanstaande zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder als Koningin der Nederlanden Haar gedenkwaardigen in tocht in de residentie deed. Geboren Prinses Van Waldeck-Pyrmont was het indertijd voor Haar een groote onderneming Haar leven voortaan door te brengen te midden van een volk, dat een andere taal sprak dan Zij, en andere zeden had dan die, waarin Zij was opgegroeid, een volk, waarmede Zij ten gevolge van Haar hooge stelling op den troon dagelijks in aan raking zou komen, waarmede Zij voortaan zou moeten medeleven. Levendig beseffend den ernst van Haar nieuwe roeping, met een verhevene opvatting van Haar lang niet altijd gemakkelijke taak, heeft deze Duitsche prinses van stonde af, zich geheel gevend aan Haar nieuw vaderland, door Haar deugden en daden de Nederland- sche natie aan zich verknooht en verplicht. Niet het minst is dit het geval geweest door Haar offervaardigheid. "Wie daarop bij Haar, de Koninklijke Vrouwe, een beroep deed, klopte nooit te vergeefs aan Haar deur. Hoevele instellingen worden niet door Haar gesteund, hoevele armoede, stille en openbare, werd niet door Haar milde hand gelenigd, hoeveel leed is niet door Haar verzacht geworden 1 Waardeerend het vele goede, dat Zij heeft verrioht, heeft zich te 's-Gravenhage een hoofdcommissie gevormd met het doel het vijf-en-twintigjarig jubileum van Haar bigde komst in deze landen niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, en Haar niet alleeo als Vorstin, maar ook als Weldoenster op veler lei gebied een welverdiende hulde te brengen. Zij was van oordeel, dat de Natie de Moeder van onze geëerbiedigde Koningin het treffendst kan huldigen in de schoone stichting ïOranje-Nassau's Oord", die Zij tot ver pleging van longlijders den lOden April 1899 in het leven heeft geroepen, en in het Emma- fonds, dat zijn ontstaan aan Hare Majesteit dankend, ten doel heeft om on- en min vermogende lijders in de verplegingskosten te gemoet te komen. Zij was overtuigd, dat, indien door het Nederlandsche volk ten behoeve van de ver betering en uitbreiding van genoemd Sanatorium, en de hoog noodige versterking van het Emmafonds een flinke bijdrage werd bijeengebrachtdeze huldevorm aan de Koningin-Moeder de meest welkome zou zijn. De roepstem van de Haagsohe hoofd commissie heeft overal in den lande weerklank gevonden. Allerwege, in Noord en Zuid, verrezen commissiën, teneinde in de aangewezene richting werkzaam te zijn. Ook te dezer stede werd op initiatief van den burgemeester, den heer Ch. W. Vermeys, uit de volgende heeren een plaatselijke commissie samengesteld Ch. W. Vermeys, voorzitter; mr. J. P. Can, seoretaris; jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije, penningmeester; J. E. van den Bout; J. A. de Bruyne; A. Fraokel; A. Gudde; L. KooleH. LakenmanD. MulderH. J. van Nouhuys; L. Oohtman; mr. H. Polvliet; mr. W. Ridder van Rappard; H. A. Rood- haert; J. van Schelven; A. Timmerman Cz. Deze commissie heeft besloten op Vrijdag den 22sten Januari met een bas een collecte aan de huizen der ingezetenen te houden, teneinde een elk, die op de hem aangeboden lijst niet mocht teekenen, toch in de gelegen heid te stellen door een gift voor het humane doel aan de nationale betooging deel te nemen. Tevens is uit haar midden een commissie van voorbereiding gevormd, die de opdracht heeft een feestavond te organieeeren, waarvan de opbrengst aan de bijdrage zal worden toegevoegd, die Zierikzee naar het hoofdbestuur zal opzenden. Wij zijn in staat mede te deelen, dat deze commissie, die zich met de presidenten van de vereenigiDgen »Cecilia"»Concordia" »Advendo", en met den leider van het Strijkorkest van »Kunst en Eer" in contact heeft gesteld, van al deze heeren de wel willende toezegging ontvangen heeft, dat hun VereenigiDgen gaarne bereid zijn hun mede werking te verleenen. Is Zierikzee royaal voor den| dag gekomen, toen het gold onze van have en goed beroofde stambroeders in Znid-Afrika te steunen, Zierikzee zal zekerlijk ook flink uit den hoek komen, nu het betreft onze aan longontsteking lijdende landgenooten een zorgvuldige ver zorging te helpen verzekeren, die zij vinden op ïOranje-Nassau's Oord", waar op dit oogen- blik 95 patiënten gratis verpleegd worden. Zoo allen in ons vaderland naar hun draagkracht iets geven, dan zal voorzeker de Vorstelijke Jubilaresse ten behoeve van Haar schepping »Oranje-Naesau's Oord" een belang rijke nationale gift ontvangen, die niet alleen het volk eert, dat haar bijeenbrengt, maar ook Haar, voor wie die gift de hoogste hulde, de sohoonste voldoening is. Zuid-Afrika Van de 500 Transvaalsche Boeren, die in Britsch-Indië krijgsgevangen zijnhebben slechts 2 geweigerd den eed van trouw aan Engeland af te leggen. Deze blijven dus te Ahmud Nager. Amerika. De schouwburg-brand te Chicago. De nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den brand in den »Iroquois-schouwburg" hebben een vergadering belegd, waarin een comité benoemd is dat de schouwburgmaat schappij in rechten zal aanspreken om schadevergoeding, daar het onheil alleen aan de strafbare nalatigheid der directie wordt geweten. Men weet dat de »Iroquois-schouw- burg" het eigendom was van een grooten schouwburgtrust. Engeland. Londen, 11 Jan. Aan de Pali Mall Gazette wordt uit Berlijn berioht, onder dag- teekening van heden, dat Rusland aan alle Mogendheden een verklaring heeft gezonden, dat alle rechten door eenig land bij traktaat met China in Mantsohourije verworven, van welken aard ook, door Rusland zullen worden erkend en geëerbiedigd. Door die verklariög acht men een groote moeilijkheid betreffende de quaestie in het Verre Oosten uit den weg geruimd. Frankrijk. Parijs, 10 Jan. Le Temps wijdt zijn staatkundig overzicht aan de reis van den minister Kuyper naar België en staaft als het meest algemeen gehuldigd gevoelen, dat de minister den grondslag is komen leggen voor eene Belgisch-Nederlandsche tol-over- eenkomstdie voor heide landen bizonder voordeelig zou wezen wanneer Engeland zijn tarief-stelsel wijzigt. BelgiS. Er is alhier een maatregel door den minister van oorlog genomen, mogelijk met de beste bedoelingen, om n.l. de betrokken personen ter wille te zijn en om tegelijk de legeruitgaven te bekrimpen. Tal van manschappen verheugen zich in een groot winterverlof, zoodat de kazernes sinds gernimen tijd voor de helft ontvolkt zijn. Wat doet zich nu voor? Dat vele dienstplichtigen, die nu ten laste van hun ouders zijn gekomen, tot de werk- loozen behooren en oodesteuDing vragen bij openbare instellingen. Zoo werd den burgemeester van Brussel door de soldaten met verlof hulp gevraagd ter voorziening in de nooden van het gezin, tot welks last zij gekomen waren. Deze burgemeester, tevens lid van den Senaat en behoorende tot de liberale partij, zond daarop aan den betrokken minister het volgend schrijven: »Ik beb van soldaten uit Brussel, die gij naar huis gezonden hebt en die tengevolge daarvan werkloos en in nooddruft zijn, ver zoeken om hulp ontvangen. Zij vragen steun uit het werkloozenfonds, dat het bestuur der stad tot mijn beschikking heeft gesteld voor onverdiende werkloosheid. Alvorens ik deze aanvragen doe onderzoeken, verzoek ik u, mij spoedig mede te deelen, of in uw departement geen krediet ie uitgetrokken om deze lieden te helpen. In dit geval zal ik mij haasten, u de aanvragen te doen toe komen". Het antwoord op dit schrijven is tot nog toe niet bekend geworden. Dit is zeker, dat dit beknopt burgemeester- lijk schrijven meer zal uitwerken dan een ellenlange redevoering in den Senaat. Minister Kuyper, die de vorige week te Brussel in het hotel »Metropole" logeerde, vertelde aan een reporter, dat hij naar Brussel gekomen was, daar koning Leopold den wensch geuit had zich met hem te onderhouden, met het doel een hartelijker toenadering tot Nederland te bewerkstelligen. De gezamenlijke bevolking van beide landen is thans dertien millioen, een niet gering te schatten cijfer. Het Nederlandsch element is, vooral sedert den Transvaalschen oorlog, algemeen gewaar deerd en wie weet wat de toekomst baart. Het Parijsche blad Le Temps wijdt een artikel aan de reis van dr. Kuyper naar België. Het constateert, dat volgens de alge- meene opinie dr. Kuyper de basis is komen vestigen van een douane-overeenkomst tusschen België en Nederland, wat zeer voordeelig zou zijn, wanneer Engeland zjjn fiscaal stelsel veranderde. Een dergelijke overeenkomst zou grooten invloed hebben op de verzoening der beide rijken, terwijl België nog het voordeel der neutraliteit geniet. Zou dit privilegie in de waagschaal worden geworpen door een alliantie? In elk geval zijn we getuigen van een zeer eigenaardige en zeer gelukkige toe nadering dezer beide landen. Het bezoek van minister Kuyper heeft waarschijnlijk voor eenig doel, deze overeenkomst treffender te maken en den weg der te nemen maatregelen meer af te bakenen. Overeenkomstig deze gedaohte zal men ook een reis van koniDg Leopold naar Den Haag moeten beschouwen, als een dergelijke reis zich zou voordoen. Het artikel is in België met instemming ontvangen. Aan het diner, Zaterdagavond j.l. door den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken, ter eere van dr. Kuyper gegeven, zaten o.a. als gasten aan graaf van Rechteren Limpurg, zaakgelastigde van Nederland bij het Belgische Hof en baron van Asbeck, attaché bij onze legatiede Belgische minister De SmetDe Naeyer en Van den Heuvel; de minister van Staat, baron Lambermont; de senator ridder DescampsDavid, minister van Staat van den onaf hankelijken Congostaat de gezanten Guiilaume en Greind, eerst genoemde als zoodanig bij het Nederlandsohe Hof geaccrediteerd, de heer Cartuyvels, consul-generaal van Nederland, zoomede de heer Arendt en ridder Van der Eist, resp. directeur-generaal en secretaris-generaal bij het Departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel. Nederland. Amsterdam, 11 Jan. Zondagavond zijn de reizigers, in den laatsten trein naar Parijs te 6.15 van hier vertrokken, aan een groot gevaar ontkomen. Tusschen Den Haag en Delft hoorde men een zwaren slag tegen den trein, gevolgd door een regen van kiezel- steenen tegen de ruiten. Het postpersoneel hierdoor opmerkzaam gemaakt keek naar buiten en zag een groote vuurstraal langs den trein. Oogenblikkelijk werd de noodrem omge trokken en de trein tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek, dat een roerijzer van den zooeven gepasseerden trein 227 was gevallen en tusschen de onderstellen van het post- rijtuig en van een salonrijtuig beklemd was geraakt. Enkele oogenblikJcen later zon men juist voor een gevaarlijken wissel gekomen zijn en een ontsporing onvermijdelijk zijn geweest. Nu kwam men er met eenige ver traging af. Zondagmorgen, ongeveer elf uur, stond de drogist G. J. A. Putman in zijn winkel, Egelantiersgracht 6 (bij de Prinsengracht), was te smelten op een petroleumtoestel. Deze onvoorzichtigheid had schromelijke gevolgen, daar de was overkookte en in brand geraakte. In één oogenblik stond de geheele winkel in lichtelaaie en de vlammen vulden zoo snel het voorhuis, dot de drogist en zijn gezin, bestaande uit vrouw en twee kinderen, geen gelegenheid meer hadden door de voordeur het huis te verlaten. Zij vluchtten over een binnenplaatsje naar het achterhuis, vanwaar zij over het dak in een der huizen van de Egelantierstraat kwamen, waar zjj veilig waren. Inmiddels had de vlam over diezelfde binnenplaats een weg naar het achterhuis gevonden, waar zij weldra uit de tweede ver dieping sloeg. In de brandweerkazerne aan den overkant van de Prinsengracht had men door de opstijgende rook bespeurd, wat er gaande was. De winkel en het daaraohter- geiegen vertrek, alsmede twee verdiepingen van het achterhuis, brandden echter geheel uit. Inboedel en winkelvoorraad waren tegen brandschade verzekerd. Alkmaar, 11 Jan. Met den eersten trein van hier naar Hoorn is gisterenmorgen de 24-jarige handelsreiziger W. de Man over reden en gedood. Zijn lijk werd medegenomen naar Hoorn. De ongelukkige was te Uitgeest woonachtig. Amersfoort, 11 Jan. Gisterenavond is alhier, door onbekende oorzaak, het Hotel Schemmer, op den hoek van de Varkens^ markt en "Weversiögel, zoo goed als geheel afgebrand. Hot perceel bestaat uit drie deelen, waarvan het oudste dagteekent van 1772, thans staan alleen nog de maren. De brandweer, welke niet terstond water kon krijgen wijl de brandkranen bevroren waren, slaagde er in de aangrenzende en omliggende perceelen waaronder stallen van de stalhouders Kleber en Van Wamelen te beveiligen. Laatstgenoemden konden nog in tijds hunne paarden en rijtuigen weg voeren. Zoowel de verbrande gebouwen als de nering van den eigenaar waren verzekerd te Amsterdam; de inboedel te Tiel. Honderden mensohen waren saamgestroomd om het inderdaad trotsche schouwspel te zien. 's-Gravenhage, 12 Jan. Tuasohen den Minister van Oorlog en de firma Krupp moet het oontract reeds geteekend zijn nopens de levering door die firma van de ruim 200 snelvuurkanonDen met daarbij behoorende affuiten, munitie, enz., voor de nieuwe bewapening van onze rijdende artillerie. Rotterdam, 11 Jan. Zaterdagnamiddag om halfzes viel, terwijl de moeder een oogen blik weg was, een meisje van 9 maanden, genaamd A. M. van der H., wonende Alexanderstraat no. 3, van een stoel voorover in een emmer met zeepsop, tengevolge waar van het kind door verstikking stierf. Dr. Van der Hoeven, dadelijk te hulp geroepen, kon slechts den dood constateeren, terwijl dr. Mees werd ontboden om de lijkschouwing te ver richten. Vanmorgen half zeven is in het zieken huis overleden de 28-jarige remmer bij de Hollandsche Spoor, Pieter Aarts, wonende te Rozendaal, die Vrijdagavond aan het station D. P. alhier door een goederentrein werd overreden, waarbij zijn reohtervoet en enkel waren verbrijzeld. Rozendaal, 11 Jan. Zelfs de landbouwers doen mede aan de suikersmokkelarij. Bij den landbouwer L., op Vinkenbroek, onder deze gemeente, hebben de ambtenaren niet minder dan 1500 pond gesmokkelde suiker gevonden en in beslag genomen. De in beslag genomen suiker te Bergen- op-Zoom is door de administratie tegen f 39 per 100 kilo verkrijgbaar gestold. Zierikzee, 13 Jan. Ten huize van Mej. de Wed. Kanaar vergaderde Maandagavond het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. De Voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, opende de vergadering, heette de aanwezige dames welkom, en deelde mede, dat de heer M. C. Muloek Houwer zijn benoeming tot lid der Commissie van Landbouw had aan genomen, en dat was ingekomen een brochure over de mijn-ontginniDg, die op aanvrage aan elk der leden ter lezing zou gegeven wordeD, Door den Secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, werden hierop de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen. Nadat deze goedgekeurd wareD, werd door den Voorzitter nog medegedeeld, dat door het Hoofdbestuur der Maatschappij een zeker aantal exemplaren van een brochure ter beschikking van het Departement was ge steld, waarin het doel, dat de Maatschappij beoogt, werd uiteengezet, en waarin de middelen werden opgesomd, die zij ter bereiking van dit doel aanwendt. Zoo nu de leden in of bniten hun kring nog personen wisten, die wellicht tot het Departement zouden toetreden, dan is het Bestuur gaarne bereid dezen een exemplaar van die brochure te doen toekomen, want het ledental, hoe toenemend ook in den laatsten tijd, is nog voor uitbreiding vatbaar, als men bedenktdat het huidige aantal zeventig bedraagt, terwijl er een tijd geweest is, dat dit Departement 135 leden telde. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer C. A. de Looze, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhierdie een lezing zoude houden over vervalsching van de voornaamste levens- en andere genotmiddelen. Spreker begon zijn voordracht met een herinnering aan een zinsnede uit de Troonrede van 17 September 1901, waarin verklaard werd, dat de vervalsching van levensmiddelen en de oneerlijke mededinging dienden bestreden te worden. Wel bevatte het Wetboek van Straf recht een tweetal bepalingen betrekkelijk deze materie, maar die waren onvoldoende. In Duitschland en België was dat anders. Daar had men uitstekende wetten om vervalschingen te keer te gaAn, maar genoemde landen bleven vervalschte waren produceeren om de burgers van Nederland te bedriegen en te vergiftigen. Na deze inleiding onderwierp spreker al wat wij zoo dagelijks drinken en eten aan een kritiek, hierbij aanvangend met de melk, die voor kinderen het hoofdvoedingsproduct vormt. Spreker merkte op, dat de groote sterfte van kinderen is toe te schrijven aan het gebruik van melk, die door de bacteriën is zuur geworden. Op vier manieren wordt de melk vervalscht: 1°. door afrooming2°. door watervermenging3°. door ontrooming en water vermengingen 4°. door karnemelk-toe voeging (taptemelk). Toevoeging van water is geheel onnoodig, als men weet, dat goedo melk aan vetgehalte 3 tot 3£ procent bevat, terwijl zij 87 procent water inhoudt. Zij is dan ook soms niet te constateeren, want of de koe melk geeft met meer of minder vet gehalte, is toch afhankelijk van de constitutie van het dier, en van het voedsel, dat het gebruikt. De vermenging geschiedt niet zelden met slootwater, dat hoogst nadeelig voor de gezondheid kan zijn, omdat daarin ammoniak en nitrien kunnen voorkomen. Ten overstaan van de vergadering bewerkstelligt spreker eenige proeven. Om de melk te controleeren beveelt hij het voor het huisgezin zeer practisch pioskooptoestel van Heeren aan. Met het toestel van Gerber, de oentrifugaal-methode, wordt, zooals spreker aantoont, de melk op vetgehalte onderzooht. Ook komt een ver- valsobing van melk met aardappelmeel voor. En om aan die melk een roomkleur te geven, wordt een oplossing van eurcuma gebruikt. Tarwebrood wordt met roggemeel en tarwemeel vervalscht, en het meel met aluin, gips en koolzure kalk. Gips vooral is een hoogst afkeurenswaardige vervalsching, omdat het met water vermengd hard wordt, en als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1