Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door den heer S. Hage, anti-rev., werd de vraag gedaan hoe de opstand tegen Filips te rijmen was met de gezagskwestie en of spreker voor het ontwerp op de landbouw raden was. Door den heer Baetmeijer werd gevraagd, wat de heer De Wilde dacht over de mogelijkheid tot wijziging der leerplichtwet. Op de eerste vraag antwoordde spreker, dat de vrager zeker zelf het antwoord wel wist, maar hem nog eens wilde laten spreken, wat hij dan ook met genoegen deed. Hij betoogde, dat de opstand tegen Filips niet was te vergelijken met het verzet tegen het gezag in de stakingsdagen. Filips toch wilde onze gewetensvrijheid aan banden leggen, waartegen zich de fiere Geuzen verzetten, daar men Gode meer gehoorzaam moet zijn dan de menschen. Het ontwerp op de landbouwvertegen- woordiging keurde hij af. Het werd dan ook door den minister gewijzigd, die zeker te Zierikzee een te goeden dunk had gekregen van de landbouw-maatschappij, waar heeren en geen boeren het hoogste woord hadden. Wat de leerplichtwet aangaat, de minister waohtte nog op enkele rapporten, maar naar sprekers meening zou er wel wijziging komen. Mooht dit in 1905 niet gebeurd zijn, dan wekte hij tooh de kiezers op om den heer Pompe^te stemmen, daar er anders eene veel zwaardere wet op den leerplicht zou komen, beginnende misschien bij het 3e jaar op de bewaarschool en eindigende na het achttiende jaar, als men dan ten minste niet getrouwd was. De voorzitter dankte den spreker voor al het gesprokene en hield er zich voor aan bevolen, als ZijoEdele weer in de buurt was. hem nog eens te zien optreden. Met dankzegging werd nu de vergadering door den heer De Wilde gesloten. Tholen, 9 Jan. De begrafenis van dr. J. M. Boom alhier heeft gisteren onder veel blijken van belangstelling plaats gehad. Vele woningen waren gesloten en achter den lijk wagen volgde een rijtuig met kransen en palmen. Op den doodenakker had zich een talrijke menigte verzameld om getuige te zijn van de bijzetting in den grafkelder. De burgemeester, de heer M. G. van Stapele, hield, nadat de kist in den kelder was neergelaten, een toespraak, waarin bij hulde braoht aan een der waardigste burgers, die Tholen is ontvallen. Hij wees er op wat dr. Boom als geneesheer, als lid van het gemeentebestuur en als mensch was geweest. De oudste zoon van den overledene, de heer mr. M. M. de Lange Boom, dankte voor de eer, zijn dierbaren vader bewezen. Goes. De Commissie voor het breDgen eener bizondere hulde aan H. M. de KoniDgin- Moeder ter herdenking van den 22 Januari 1879, toen zij voor het eerst in ons land kwam, bestaat uit de heeren J. E. de Koning Kooy (burgemeester) voorzitter, Joh. Pilaar (secretaris), J. Fransen v. d. Putte (penning meester, mr. C. Lucasse, M. de Jonge Jz, D. Cappon, M. A. Stieger, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, I. G. J. Kakebeeke en M. A. Harinck. Vermoedelijk zullen er nog eenige leden aan worden toegevoegd. Op 22 Januari zal men bij de ingezetenen rondgaan om gelden in te zamelen, en niet getwijfeld mag worden aan de goedgeefsch- heid der burgerij. Men weet de edele bedoeling voor deze betoogingsteun te verleenen aan het Oranje- Nassau-Oord en het Emmafonds. Een jeugdige tooneelvereeniging »Onder- ling Kunstgenot" verschafte aan een vrij talrijke schaar van burgers een avond van kunstgenot. Opgevoerd werden »'t Sonnet", een blijspel in drie bedrijven door F. van Eeden, en »Piet de schoolmeester" van Jan C. de Vos. Verdienstelijk werd door de Goesche Sym phonic, onder directie van den heer F. X. Mannhardt, medegewerkt om het kunstgenot te verhoogen. Ierseke. 's Zomers (en den laatsten zomer niet het minst) hoort men de palingvisschers in de Ierseksche Moer niet zelden klagen over geringe vangst; en dat niet ten onrechte, want ze vangen wel eens in een ganschen nacht een luttel zootje van een paar pond of nog minder. Dezer dagen, nu ijs de leidingen bedekt, blijkt evenwel, dat er genoeg paling ia. Zoo men een bijt in het ijs kapt, of in den spuiboezem, wanneer door het trekken der sluis het water bloot komt, vertoont zij zich in soms aanzienlijke hoeveelheid, en men kan ze dan maar met de hand grijpen. Een viescher ving bijv. op één dag 40 pond. Men kan begrijpen, dat er liefhebbers hiervoor zijn. Het is een niet te versmaden schadeloos stelling voor de stremming der werkzaamheden aan de oestercultuur tengevolge van de vorst. (Z. Ct) Rilland-Bath, 9 Jan. Naar wij vernemen, zal dit jaar in den Völcker-polder, die ver leden jaar in het Kreekrak werd ingedijkt, eene hofstede en ruim 20 arbeidswoningen gebouwd worden. Middelburg. De benoeming van den heer B. C. A. van Renterghem, gepens. luit. ter zee 2e klasse te 's-Gravenhage, tot directeur van den prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde, gaat den 15 Februari in. Er waren voor deze betrekking 54 sollicitanten. VlisBingen. Werden het vorige jaar wegens slapte in de afdeeling scheepsbouw vele werklieden op de werf der Kon. Maatsch. »De Schelde" bedankt, thans, nu weder het bouwen van een nieuwe mailboot voor de Rotterdamsche Lloyd aan de Maatschappij is opgedragen, zijn weder een 60 70 werk lieden aangenomen en dit getal zil zeker nog vermeerderd worden. De Friesche Yereeniging »Fier fen hüs" alhier, zal op 6 Februari een winteravond- bijeenkomst houdenwaartoe verschillende personen zich tot belangelooze medewerking hebben aangeboden. Als gevolg der stranding van de »Preussen" zullen de booten der »Nord Deutsche Lloyd" voortaan het z.g. »Oostgat" noch binnenkomen, noch uitgaan, echter wel door de Wielingen". Hedennacht strandde nabij Terneuzen het Engelsche stoomschip »Truro", komende van Huil en bestemd naar Gent. Ofschoon twee sleepbooten er hedenmorgen ruim een uur aan trokken, kwam het niet vlot. Aanbeitedincen, Verbooplngeo ens. Noordgouwe. Voor de leveriDg van 73000 K G. superphosphaat a 14 pCt. en 5900 K.G. kaïniet 12.4 pCt. is ingeschreven door Superph. Kaïiiet. P. J. van Aardenne, Dordrecht, f2,65en f2,24; M°. tot verkoop van hulpmest stoffen, Dordrecht, -2,30; Internationale Guano- en Super- phoBphaat-werkenZwijn drecht - 2,62 en - 2,18 P. J. Scheele, Terneuzen, -2,43 alles per 100 K.G. vrij op den wagen. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Oosterland. Uitslag der aanbesteding, gehouden door de DorpsvereenigiDg »Door Eendracht Sterk" Zaterdag j.l., in de zaal van heer J. J. Beije alhier. Superphosphaat, A. Hamelink, Terneuzen, f2,43; Cbili-Salpeter, J. Kostense, Kruiniogen, f 11,19Amm. Superphosphaat, Internationale, Zwijndrecht, f 7,20opgeloste Peru-Guano, Internationale, Zwijndrecht, f 9. Laagste inschrijvers en gegund. Het maken van een steiger met bij komende werken in de haven aan den Willempolder, behoorende tot de werken aan het Zijpe, is aan den laagsten inschrijver, den heer P. M. Panny te Zierikzee, gegund voor diens ingeschreven som. Te Oud-Vossemeer zijn verkocht de gebouwen der »Oude MeeBtoof" met den bijbehoorenden grond, ter grootte van 39 A. 20 c.A., staande en gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het veer. Kooper werd de heer J. M. Wagemaker te Tholen, voor f 6350. Landbouw en Veeteelt. Agenten van de suikerfabrieken trachten in verschillende deelen van Zeeland reeds contracten voor het volgende seizoen af te sluiten voor de levering van suikerbieten tegen f 10 per 1000 K.G. De meeste landbouwers zijn eohter thans nog niet te bewegen tot contracteeren over te gaan. Stavenisse. Op de 1.1. Zaterdag albier gehouden vergadering van de aandeelhouders der Weegbrug I bleek, dat er in 1903 op gewogen zijn 4280767 K.G. beetwortelen 1829179 K.G. aardappelen, 911980 K.G. pulp, 375947 K.G. uien, 204086 K.G. graan en 202 stuks vee. Den aandeelhouders kon een dividend van 44 pCt. worden uitgekeerd. Vee naar Ztiid-Afrika. Bij het bureau van het Nederlandsch Landbouw- Comité nader ingekomen brieven bevestigen de reeds vroeger gedane mededeelingen, dat de verzending van vee naar Zuid-Afrika per »Masbona" in alle opzichten geslaagd moet heeten. Generaal Botha bericht nog, dat door welwillende medewerking van het gouver nement al het vee per sneltrein van Kaap stad is doorgevoerd. Onder herhaling van den grooten dank, waartoe het Afrikaander volk aan de milde gevers is verplicht, werd nog gemeld (i. d. 12 December j.l.): »Het is mij aangenaam, UEd. te kunnen mededeelen, dat tot dusverre het uitstekend goed met de beesten gevaren is. Er was nog geen een zelfs ziek, wat mij doet verwachten, dat zij bier goed aarden zullen". BEOHTSZAKEN. Dr. L. B. te Groningen, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een kind, zal in hooger beroep gaan te Leeuwarden. In de bizondere strafgevangenis te Leeuwarden waren op 1 Januari j.l. aanwezig 135 gevangenen, waaronder 8 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Zaterdag 1.1. terecht J. J. van Houweningen, 41 jaar, ontslagen commies le klasse der posterijen, die beschuldigd wordt den 22en October 1903 eenige ten postkantore te Rotterdam aangekomen brieven van de Ameri- kaansche post en twee banknoten elk van 1 dollar, en op 27 October negen brieven uit den Congostaat zich te hebben toegeëigend. Dertien getuigen werden gehoord. De beklaagde bekende volledig. Het Openb. Min. wees op de vele klachten, welke in 1903 bij den directeur zijn ingekomen over vermissing van brieven, en dat op bestellers zware verdenking lag. Hij bracht dan ook hulde aan den besteller G. J. Goppel, die zijne kameraden van die verdenking verlostte. De eisch if, wegens verduistering en diefstal, tweemaal gepleegd, 4 jaar. De verdediger, Mr. Spier, zeide, dat de bekl. een zwak doch geen slecht mensch was, en die te kampen had met fiaantiëelo moeilijk heden. Bekl. was reeds zwaar gestraft door een oneervol ontslag, geen recht op peneioen en schande over hem en zijne familie. Hij vond een straf van drie maanden voldoende. De zaak van Luie van der Laan, die den 29en Juli van het vorige jaar Geertruida Jongsma, de echtgenoote van zijn broeder, wonende in de Celebesatraat, den bals afsneed, is naar de openbare terechtzitting verwezeD. Gelijk men zich herinnert, was Van der Laan op het oogenblik van den moord 19 jaren en was hij reeds vroeger veroordeeld wegens doodslag tot 7 jaren gevangenisstraf, waarvan hij echter een afslag van 2 jaren heeft gekregen. Het O. M. bij de rechtbank te Leeu warden heeft tegen den melkverkooper Klaas B. te Surhuizen, die de melk, die bij aan de zuivelfabriek aldaar afleverde, met ongeveer 40 pCt. spoelwater vervalschte, 3 maanden gevangenisstraf geëischt. K E B K N 1 E II W 8. De heer J. C. Kara, cand. te Goudriaan, heeft het beroep naar Oawerkerk (Duiveland) aangenomen. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Eenigenburg door den heer W. H. A. Scholte, cand. te Oostburg. Op 1 Januari waren bij de Ned. Herv. Kerk 188 predikantsplaatsen vacant of 32 minder dan op 1 Jan. 1903; iif Zeeland zijn nog 11 vacatures. Iu de plaats van ds. C. F. Zeeman te Zonnemaire is benoemd tot secretaris van hot Provinciaal college van toezicht op de kerke lijke goederen en fondsen der hervormde ge meenten in Zeeland mr. A. A. de Veer Gz. te Middelburg, die als zoodanig met 1 Januari j.l. iu functie ia getreden. St.-FilipBland, 9 Jan. Bij de heden ge houden herstemming voor lid van het kies college der Herv. Kerk tusschen de heeren J. v. Splunter (aftr.) en Cs. Féléus, is laatst genoemde gekozen. Aangenomen het beroep bij de Gerefor meerde Gemeente alhier door den heer L. Boone te Terneuzen. O H D E B W IJ 8. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de Rijks-normaalschool te Zierikzee, de heer C. A. de looze, leeraar aan de H. B. 8. aldaar. St.-Filipsl&nd. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e klasse no. 48 te Rotterdamde heer J. J. Verhage van hier. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. Taal en Geschiedenis aan de R. H. B. S. te Goes is benoemd dr. N. van Wijk, leeraar aan de H. B. S. aldaar. Bij Kon. besluit is o. a. pensioen ver leend aan dr. W. C. van Manen, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden ad f 3000; aan J. Bevelander Schoo, hoofd eener openbare lagere sohool te Groede, ad f 1034; en aan J. Verhage, hoofd eener openbare lagere school te St.-Philipsland ad f 734. Foit ea Telegrafie. Dreischor. Gedurende 1903 zijn aan het hulpkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank uitgegeven 23 nieuwe boekjes. Het aantal inlagen bedraagt 528, terwijl het bedrag der inlagen bedraagt f 23314.31. St.-Filipsland, 9 Jan. In de maand December zijn aan het rijkstelephoonkantoor albier behandeld 74 telegrammen, t. w.verz. 37 en ontv. 37. St.-Maartensdijk. Loop der beweging aan het hulp-post- en telegraafkantoor alhier over 1903. Ontvangen: brieven 20011; briefkaarten 12816; couranten en diverse drukw. 69033; dienstbrieven 3833; gewone aanget. brieven 316; aanget. met waarde 145; bedrag f 79 790.74; frankeerzegels van 1 cent ver kocht in de maand December 11. 5712. Telegrammen St.-Maartensdijk Aangenomen ep verzonden 2321ontvangen en ter bestelling afgegeven 2063; opgenomen en verder geseind 1285. Totaal behandeld 5669 telegrammen. Telegrammen door het telephoonkantoor StavenisBe over St.-Maartensdijk tot op den datum van overgang aan Tholen 5 Juni 1903 Aangenomen en verzonden 750; ontvangen en ter bestelling afgegeven 675. Totaal be handeld 1425 telephoonberichten. Inlagen spaarbank 576 tot een bedrag van f 48.366.67 uitge geven 40 spaarbankboekjes; terugbetalingen f 41 051.67. VI8SCHEBIJ-BEBICHTEN. De garnalenvisscherij heeft bet afgeloopen jaar geen reden tot klagen gehad, hoewel op het laatst van het jaar door het aanhoudende stormachtige weder de visschers verplioht waren binnen te blijven, en hierdoor de vangst natuurlijk minder was. Engeland was de grootste afnemer gedurende het geheele jaar en enorme hoeveelheden zjjn dan ook per mailbooten van hier verzonden. STENOGRAPHISCH VERSLAG van het verhandelde in de zitting der Provinciale Staten van Zeeland van 13 November 1903, betrek kelijk het verzoek van het Comité voor de tram Brouwershaven Burgh om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. IV. De heer Hocke Hoogenboom. Mijm- heer de Voorzitter! Ik wensch met een kort woord te wijzen op landbouwbelangen, geheel buiten de bloembollen- en groentencultuur, en wel in de eerste plaats op den verren afstand, die de streek, waarheen de tram zoude loopen, van Zierikzee gelegen is, waardoor de aflevering van landbouwproducten naar die plaats, veel tijd kost, en daardoor duur wordt; kwam de tramweg tot stand, dau zeker was dit in het belaDg van den landbouw zeer wenschelijk, omdat de kosten van vervoer per tram niet hoog zullen zijn. Vooral ook het afleveren van vet vee, dat tegenwoordig dien verren afstand naar Zierikee moet loopen, gaat met veel moeite gepaard en is dikwijls noodig, dat vee te vervoeren op wagens, iets dat veel geld kost; nu komt het vee steeds dood af te Zierikzee aan; het vervoer per tram kost weinig, kon daarvan gebruik gemaakt worden, zoo was dit zeer in het voordeel van de landbouwers in die streek. Ook worden koopers van vee en andere landbouwproducten uit België en andere streken, dikwijls door den verren afstand terug gehouden daar te komen, iets wat bij de totstandkoming van den tramweg geen bezwaar meer zoude opleveren; dit alles wordt door mij aangevoerd, om te wijzen op de noodzakelijkheid, om door het verleenen der subsidie aan die afgelegen streek, hulp te verleenen met het oog op de landbouw bevolking. Nog meen ik te moeten aanvoeren, dat ook belangen van andere ingezetenen uit de gemeenten, waardoor de tram zal loopen, het toestaan der subsidie wenschelijk maken, en wel omdat het thans haast onmogelijk is voor velen, aldaar wonende, hunne kinderen de Hoogere BurgerschoolBurgeravondschool Ambachtsschool en Normaalschool te Zierikzee te doen bezoeken, iets wat in de streek waardoor de tram nu loopt, met succes gebeurt. Ook de arbeidersbevolking, die toch zeker in eigen belang behoefte heeft aan verplaatsing, zoude bij het tot stand komen van den tram weg veel zijn gebaat. Het is daarom, dat ik aan de leden der Staten in overweging geef met het voorstel van den heer Fokker mede te gaan, aan welk voorstel ik uit volle overtuiging mijn stem zal geven. De heer Van Teylingen. Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij vergund met een kort woord mijn standpunt uit een te zetten, en wel daarom, omdat dit standpunt in lijnrechten strijd is met dat wat ik in 't vorig jaar heb ingenomen. Het komt mij voor, dat nu bij de nieuwe aanvraag, aan bijna al de bezwareD, bij het algemeen verslag tegen de eerste aanvraag aangevoerd, is tegemoet gekomen, het unfair is, het subsidie te weigeren met te zeggen: ge hebt aan alles voldaan, maar ge krijgt het toch niet. Daarom zal ik stemmen vöór het voorstel van den heer Fokker. Ik moet tevens een paar opmerkingen maken, naar aanleiding van hetgeen de heer Hennequin zooeven in zijn rede heeft gezegd; de heer Hennequin blijft bij zijn wensch voor een renteloos voorschot. Mijnheer de Voorzitter, het komt mij voor, dat daartegen een technisch bezwaar bestaat, omdat het de gewoonte is, en die is, dunkt mij, zoo goed, dat het subsidie ia 20 jaarlijk8che termijnen wordt betaald, om zoodoende de goede exploitatie in de hand te hebben. Een renteloos voorschot daarentegen, dient toch in eens te worden betaald. De heer Hennequin heeft er bovendien op gewezen, dat het geacht lid van Gedeputeerde Staten, de heer Siegers, verleden jaar heeft aangetoond, dat de geldmiddelen niet toelieteD, om aan het verzoek te voldoen, en nu zou na een jaar die toestand niet veranderd zijn. Het zij mij vergund er aan te herinneren, dat in Juli 1899 afwijzend is beschikt op verzoeken om rentelooze voorschotten van de polders Dreischor en Cadzand, en van de gemeente Duivendijke, op grond, dat de staat der provinciale geldmiddelen zulks niet toeliet, terwijl in het najaar van 1899 alle aanvragen om geld uit de provinciale kas zonder slag of stoot zijn toegestaan. Dat doet mij zeggen, dat de toestand der provinciale geldmiddelen op het oogenblik beter kan zijn dan verleden jaar,en Gedeputeerde Staten toen misschien wat pessimistisch gestemd zijn geweest. De heer Fokker. Mijnheer de Voorzitter Het was geen verrassing, maar wel een teleurstelling voor mij, dat de heer Hennequin het voorstel van Gedeputeerde Staten zou verdedigen, en mijn amendement zou bestrijden, want wij wisten reeds van de vorige aanvraag, dat de heer Hennequin thans een renteloos voorschot wilde geven. De geachte spreker heeft zich ook thans de vrijheid veroorloofd, dit idee aan de hand te doen. Nu had ik het wel aardiger gevonden, wanneer bij eene mogelijke tramverbinding in het 4e district de heer Hennequin met het idee ware gekomen, om inplaats van Bubsidie een renteloos voorschot te geven, wijl hij dan het idee niet alleen had kunnen opperen maar ook in de practijk toepassen en ons in een behoorlijk voorstel voor oogen leggen het idee, dat hij nu zoo los in het debat brengt. Om nog even bjj dat idee stil te staan, moet ik zeggeu dat het eigenlijk is een stok om een hond te slaan. De heer Hennequin zegt de tram is zeer gewenscht, maar een subsidie, ziet u, krijgt gij niet, dat komt op hetzelfde neer, als de boer die tegen zijn vrouw zegt: ik houd zooveel van je, maar haar intusschen uit bed schopt. Ik geloof, dat het idee van den heer Henne quin aardig klinkt^ doch dat het practisch op hetzelfde neerkomt. Als de Staten zich hiermede konden ver eenigen en werkelijk het besluit namen, om een renteloos voorschot te geven, dan zou bovendien de zaak er niets beter op worden. Wanneer dat denkbeeld ingang vond, dan zou men niet kunnen geven een renteloos voorschot als aan grintwegen, dat jaarlijks met zqkere som wordt terugbetaald. Geen een maatschappij zou dat aanuemen. Maar men zou het renteloos voorschot moeten geven als 't Rijk doet, dat boven een zeker percentage winst, terugbetaling geschiedt. Welnu, de Hoofdingenieur berekent, dat deze lijn BrouwershavenBurgh kwalijk 4 rente zal makeD, zoodat, al gaf men renteloos voorschot, dit feitelijk voor de provincie op 't zelfde zou neerkomen, en inderdaad subsidie zou zijn, omdat het renteloos voorschot nooit zou worden terugbetaald. Verder moet ik den heer Henneqnin mijn compliment maken over de scherpte, waarmede hij alles te dezer zake heeft behandeld, en zelfs uit de afwezigheid van één mijner mede leden venijn heeft gezogen, en daaruit afleidt, dat de belangstelling in Schouwen en Duiveland zoo groot niet ie, als een der Statenleden vandaar wegblijft. De heer Hennequin heeft ook gezegd, dat hij de cijfers ook onderzocht had, maar hij heeft nagelaten, andere cijfers te noemen. Hij kan dat niet. Wel heeft hij gezegd, dat de oude en nieuwe histories, naarmate zij in mijn kraam te pas kwamen, zoowel wat subsidie als rentelooze voorschotten betreftgeheel door elkaar gewerkt waren. Daarom wil ik nog eens herhalen, dat op het oogenblik voor SchouwenDuiveland een schuld aan rentelooze voorschotten loopt van f 101,000 en dat dit cijfer in 1908 tot f 39,000 zal zijn gedaald, en verder, dat voor het 4e en 5e district f 442,000 loopende is. Dat is niet uit de oude grijsheid, maar van nu. Evenmin kan de heer Hennequin betwisten de door mij genoemde cijfers van subsidiën, waarbij Schouwen ver ten achter staat bij 't 4e en 5e district. Dan is er uit den brief van het comité door hem de conclusie getrokken, dat hiéV een heel leepe streek is uitgehaald, door die havens er uit te laten, omdat dan over eenige jaren de gemeenten toch weer zullen komen aan kloppen voor de havens, maar ik kan der vergadering meedeelen, ter bevestiging van wat door den heer Van der Lek de Clercq is gezegd, dat er geen sprake van is dat er ooit bij Uwe Vergadering eene dergelijke aanvrage zal inkomen. De Rotterdamsche tram wenscht die havens niet meer. Wij hebben redeneD, dat wij dit zoo positief kunnen zeggen, al kunnen wij de reden waarom niet, in eene openbare vergadering niet mededeelen. Aan het scherp oog van den heer Hennequin is niet ontsnapt, dat het Waterschap Schouwen, dat 9000 H.A. groot is, slechts 11'/, cent per H.A. bijgedragen heeft. Maar is het hem bij onderzoek niet gebleken, dat de polder Walcheren aan de tram door Walcheren slechts f 200 geeft, dus voor een polder van meer dan 10,000 H A. nóg geen naive cent per H.A. De voorzitter der Landbouw-Maatschappij heeft erkend, dat het hier een groot .land bouwbelang betreft. Welnu, ik hoop) dat niettegenstaande de bestrijding van dien voor zitter, eene meerderheid in deze vergadering voor mijn amendement zal gevonden worden. Wordt vervólgd). Gemengd Nieuws. Het speculatiejaar 1903. In een terug blik op het jaar 1903 zegt V. in de Nieuwe Veend. Ct. Op maatschappelijk terrein wordt het eerst onze aandacht getrokken door de fioanoieele speculaties, die zoovelen in 't verderf hebben gestort en die zich openbaarden door de eindelooze faillissementen, waardoor ook die onschuldige slaohtoffers werden meegesleurd, welke het allerminst aan speculatie dachten, maar hun opgespaarde penniogen veilig aohtten bij te goeder naam en faam bekend staande bankiers en kassiers, die bankzaken doen. De zucht om spoedig rijk te worden heeft vooral in ons land velen op den zwendelweg der Amerikaansche trusts gebracht. Alleen de staaltrust, de reusachtige schepping van een Pierpont Morgan, dat voorbeeld van een alles overheerschende kapitalieeerende onderneming, die werkte met een nominaal kapitaal van 500 milliard guldeD, alleen die staaltrust heeft aan kapitaal van Nederlandsche burgers in den loop van bet jaar minstens 14£ miliioen gulden verslonden. Bij de oprichting van dezen trust, lezen we in de Ilollandsche Revue van 25 November, waren de »9teelsbares een gelief koosd bezit van allerhande kleine luyden" en in Nederland bevonden zich, naar men zegt, een 20.000 stuks. Al spoedig kwam de ont nuchtering. Ondanks het feit, dat de trust goede zaken maakte, vielen de aandeelen op 40 pCtliepen daarna verder terug en staan thans 11 pCt. genoteerd! Zooals het met dezen trust liep, ging het ook met andere en ge zamenlijk eiscbten zij, naar schatting gelijk beweerd wordt, een twintigste deel van het nationaal vermogen in Nederland. Wat had daarvoor niet kunnen geschieden in het belang der verheffing van de maat schappelijk zwakken, die naar men beweert Diet geholpen kunnen worden, omdat »het kapitaal ontbreekt". Maar voor Amerikaansche zwendelmaatschappijen, daarvoor waser kapitaal in overvloed in het prijke Nederland". De naweeën van dezen debacle worden sterk gevoeld. Menigeen helaas, die met weemoed op den oudejaarsavond terugdacht aan wat hij bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2