oude doos. Israëliet en Katholiek hadden met de school geen vrede, toen er de Bijbel gelezen en het gebed verricht werd. Nu Bijbel en gebed van de school geweerd zijn, zouden de anti-revolutionairen nu niet het recht hebben om ook ontevreden te zijn? Wij geven zelfs de vryheid aan de socialisten, wanneer zij de vrije school willen. De heer Croiset heeft de uitdrukking «misdadige woeling" gewraakt. Maar zelfs professor Drucker, de leider der vrijzinnig-demokraten, heeft gezegd, dat die woelingen misdadig waren. Spreker vraagt, of bet niet misdadig is, wanneer men beletten wil, dat de Tweede Kamer haar werkzaamheid kan verrichten. Betrekkelijk de voorgenomene wijziging der tarieven, merkt hij op, dat daardoor de on kosten, vallend op de ouderdoms- en ziekte verzekering, zullen kunnen bestreden worden. Komt er een ander Ministerie, dan komt er van die wijziging niets, en dan zullen, daar er toch geld moet wezen, de belastingen ver hoogd worden. Wat nu de invoerrechten aangaat, deze zullen geheven worden niet van de levensmiddelen, maar van de artikelen van weelde, zoodat de kleine luyden er niet gedrukt door zullen worden. Den heer Qeluk beantwoordend, zegt spreker, dat wij uit kracht van onze con sciëntie tegen den Koning van Spanje zijn opgestaan. Aanvankelijk was het een opstand tegen Alva, die later tegen Philips werd uit gebreid. Als Gods eer in het geding komt, erkennen wij het recht op te staan. Wat de vaocinewet betreft, deze is in handen van de commissie van voorbereiding gesteld. Onder dit Ministerie, dat een coalitie-kabinet is, kunnen geen zuivere anti-revolutionaire wetten tot stand komen. Als de linkerzijde bij de stembus overwinnen mocht, dan krijgen wij ook geen liberaal Ministerie, maar een coalitie kabinet. De anti-revolutionairen willen de geheele afschaffing van den vaccinedwang, maar omdat de katholieken daartegen zijn, zijn zij met een inperking tevreden. Yan invoering van de doodstraf kan onder dit Ministerie ook niets komen, omdat de Minister van Justitie omtrent dit punt met den Minister van Binnenlandsche Zaken van gevoelen ver- sohilt. Ten aanzien van het samengaan der anti-revolutionairen met de socialisten in 1888 voert spreker aan, dat de sociaal-demokratie toen pas in haar opkomst was. Zij had toen nog geen misdadige woelingen achter zich. Bovendien geschiedde dit niet bij een eerste stemming, maar bij een herstemming tusschen Held en Domela Nieuwenhuis. Held was in die dagen niet zoo gematigd als nu, en had zich toen ook zeer druk gemaakt met het tweekinderen-stelsel, dat indruischt tegen de ordonnantiën Gods. Een kiesvereeniging nu had gezegd, laat ons Domela Nieuwen huis stemmen. Of men nu door de kat of door den kater gebeten wordt, zal wel op hetzelfde neerkomen. Wat de ordonnantiën Gods betreftin antwoord op een door den heer Friinkel gedane vraag, geldt, dat dit zijn de ordon nantiën voor bet maatschappelijk leven, voor het leven van volk en overheid. Dat de kinderen een godsdienstige opvoeding ont vangen moetenis een ordonnantie Gods, dat het huwelijk heilig moet worden gehouden, is ^een ordonnantie Gods, want de anti revolutionairen zijn tegen de echtscheiding. De tien geboden zijn een ordonnantie Gods. Yan het Kabinet werd gezegd, dat het weiaig tot stand heeft gebracht. Spreker herinnert aan de drankwet, waarover zelfs de sociaal- demokraten jubelen; aan de arbeidswet, die voor eenige dagen in de bladen gepubliceerd is; aan het arbeidscontract, dat ingediend zal worden; aan de ouderdomsverzekering, die is toegezegd. Wat, vraagt spreker, hebben de liberalen gedaan, toen zij aan het bewind waren Hebben zij een wet op de ouderdoms verzekering ingediend? Zij hebben op dat stuk niets gedaan. Eens heeft Pierson gezegd, dat het nog in studie was. Ja, van Minister Lely is even vóór het aftreden van het Ministerie een proeve ingekomen, waaraan een scherpe kritiek ten deel viel. Yolgens den heer De Bruyne is de tegenstelling souvereiniteit van God en volkssouvereiniteit niet bruikbaar. Maar als wij de ordonnantiën Gods betrekkelijk het huwelijk op zijde schuiven, dan zien wij in de praktijk onge bondenheid in het huwelijk. Ook de leer plichtwet en de «misdadige woelingen" aohtte hij in strijd met de ordonnantiën Gods. Waoht geduldig af, wat het Ministerie tegen het volgend jaar gedaan heeft. Dit is ook met het Ministerie—Pierson gebeurd. Inzake het snelvuurgeschut, vindt bij het standpunt van Yan der Zwaag, die geen man en geen cent toestaat, althans zuiver. Daarentegen zegt Schaper, dat, als het er op aankomt, bij de eerste zal zijn, die naar de grenzen gaat. De heer De Bruyne erkent ook, dat het land verdedigd moet worden. Maar dan moet het ook gebeuren. De schutterij kan ons niet helpen. Meent men evenwel, dat het land moet verdedigd worden, dan is het een kwestie van meer of minder. In Frankrijk, waar men ook snelvuurgeschut heeft, zijn de uitgaven voor het leger veel hooger, dan ergens elders. En daar heeft men nog wel een socialist, die Minister is. Zelfs Yan Kol erkent, dat wij moeten hebben een auxiliair eskader. De principiëele waarde van de leuze der vrijzinnig-demokraten Grond wetsher ziening" om te komen tot algemeen stemrecht, hoopt hij het volgend jaar bffer te bespreken. Maar waar zooveel nog te doen is, zoovele zaken aan de orde zijn gesteld, is het daar gewensoht den geheelen tijd te wjjden aan de Grondwetsherziening? Het wetsvoorstel van Drucker c.s. beoogt Diet alleen de wijziging van art. 80. Datzelfde geldt voor het wets ontwerpTroelstra. Spreker herinnert er aan, hoeveel tijd de Grondwetsherziening van 1880 gekost heeft. In antwoord aan den voorzitter op diens vraag ten aanzien van de leerplichtwet, zegt spreker, dat het voor het Ministerie niet mogelijk was die wet in te trekken. Het ligt in de bedoeling van het Ministerie die wet te verwerken. De leerplicht is een premie op de armoede. Die wet moet zoo hervormd worden, dat de scherpe kanten er van worden weggenomen. De Minister zal al het mogelijke doen, dat die wet niet drukkend zal zijn voor het platteland. Treedt het Ministerie echter af, dan krijgen wij verscherping van de leerplichtwet, dan zal zij uitgebreid worden tot de bewaarscholen en de herhalingsscholen, zoodat do kinderen verplicht zullen worden van de wieg tot het huwelijk toe ter schole te gaan. Nadat de voorzitter den spreker, den opponenten, en de talrijke vergadering zijn dank had betuigd, en nadat de heer De Wilde een dankzegging had verricht, keerde men huiswaarts. Wij meenen belanghebbenden onder de aandacht te moeten brengen, dat de bedrijfs belasting thans voor minstens de helft moet zijn betaald. J.l. Woensdagnamiddag heeft ter hoogte van Slikkerveer, door dikken mist, een aan varing plaats gehad tusschen de van hier vertrokken stoomboot «Schelde I" en de goe derenboot »Yeghel", van Rotterdam komende. Beide booten werden beschadigd. De «Schelde I" is den volgenden morgen naar de werf vertrokken, om de schade te doen herstellen en zal binnen enkele dagen weêr den dienst hervatten. De stoombootdienst Ylissingen—Middel burgRotterdam, die wegens ijsgang gestaakt is moeten worden, is weder hervat. De stoomboot «Zeeuwsch-Ylaanderen" van den prov. stoombootdienst op de Wester- schelde, welke Zondagmorgen bjj de Schoone Waardin" onder YlissiDgen in aanraking is geweest met een onbekend gebleven stoomschip, waardoor de bakboord verschansing aanzienlijk werd beschadigd, is naar de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde" te Ylissingen overgebracht, om de schade te herstellen. De gemeenteraad van Hontenisse heeft bij derde stemming tot gemeente-ontvanger benoemd de heer J. F. AdriaansensPolfliet te Walsoorden. Op de voordracht van Burgem. en Weth. 6tonden de heeren E. van Jole en W. Sikkelerus, beiden te Hontenisse. Ieder van hen verkreeg ééne stem. Er waren 12 solli citanten. De vacature was ontstaan door het bedanken van den heer P. F. Fruytier, die wegens zijne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten eervol ontslag had aangevraagd. Zonnemaire, 6 Jan. Gisterenavond vierde de ijsclub alhier haar 10 jarig bestaan door een feestelijke bijeenkomst der leden en hunne dames. Nadat deze door den voorzitter met een toepasselijk woord was geopeni, werd een souvenir uitgereikt aan het eerelid, den heer Pannekoek. Het overige was gewijd aan voordrachten. De heeren Koevoets uit Zierikzee werkten hun pogram keurig af, en hun komt de lof toe alles gedaan te hebben om de gezelligheid te verhoogen. Doch niet minder deed de musicus (de heer JoDgmaDs) zijn best. Dit trio kan dan ook gerust aanbevolen worden. Na afloop der voordrachten hebben de jongelui den avond uitgedanst. Haamstede, 6 Jan. Daartoe in staat gesteld door den heer Van der Lek de Clercq was het bestuur van onze ijsclub in de gelegenheid ten behoeve van de arbeiders bevolking een ysfeestje te bereiden. Een dertigtal ingezetenen van hier en van Burgh namen deel aan een ringrijderij op de schaats, waarvan de prijzen alle ten goede kwamen aan arbeidersgezinnen. Prijswinners waren M. Kommer, J. Schoon- aard (beiden te Burgh), B. Blom, (alhier) L. Fondse en Joh. Bakker (Burgh), J. Zorge, P. Landegent, M. Evertse (alhier), C. van Hekke (Burgh), C. Moelijker en L. de Bruine (alhier). Nieuwerkerk, 8 Jan. Woensdagnamiddag arriveerde alhier van den kant van Dreiscbor de bekende Zigeunerfamilie. Yan haar nade ring onderricht, was natuurlijk jong en oud toegestroomd om het voor de meesten vreemde en belangwekkende schouwspel te zien. De vreemdelingen sloegen hun bivouac op op de hofstede van den heer R. A. Gaanderse. Naar wij vernemen verheugt de bevolking van Oosterland zioh nu reeds in hun voor genomen bezoek aan die plaats. Men mag ze hebben I Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N-M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er alhier in 1903 niet minder dan 770,45 m.M. regen, tegen 525,6 m.M. in 1902 en 653 m.M. in 1901. St.-Annaland. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter alhier hebben zich 55 sollicitanien aangemeld. De inschrijving voor de Nieuwjaars- bedeeling heeft alhier opgebracht f 274,70 Oud-Vossemeer. De oprichting van het stoomgemaal heeft tot gevolg gehad, dat de schaatsenrijders beroofd zijn van hun gewone schaatsenbaan, die voorheen lag op een drassig stuk weiland, dat nu geen water meer houdt. Alleen moet men nu, wil men aan den lust voldoen en die ontbreekt natuurlijk niet gebruik maken van de zoogenaamde «Kreek", dat is het einde van de waterlosBing bij het stoomgemaalvroeger was dit alleen bij sterke vorst te gebruiken maar door het niet trekken der sluis is de «Kreek" spoediger berijdbaar. Goes. Ze holden En bolden En toldeu En rolden over de Vesten, dat het een aard had. Ze zwaaiden En draaiden En zwierden En gierden over de ijsbaan tot groot vermaak van de vele toeschouwers, maar ook van zichzelf, want de chocolade was zoo lekker, geen alledaagsche kost voor die vele arme kinderen. En een warme deken, brandstof, brood, spek een waar luilekkerland. Neen, maar de kinderen der armen hadden een prettigen namiddag op het ijs. »Euphonia", ons gunstig bekend muziekgezelschap, was er bij, heelemaal voor heD, voor de kinderen. En het publiek vermaakte zich, niet om of ten koste van de kinderen, maar met de kinderen. Ruim 200 kleuters van 6, tot grootere van 12 en 13 jaar namen aan het ysfeest deel. En tintelden vaak de kleine handjes, ze kon den ze warmen om de kom, warm van de chocolademelk. Viel er eeDB zoo'n peuter, een commissielidvlug ter schaatshielp den dreumes weer op de been. En na afloop met «vol muziek" naar het Slot om de prijzen, de moeders in afwachting buiten staande. En dat viel niet tegen 1 Zaterdag a.s. (ijs en weder dienende) gefeest voor leden der ijsclub, maar niet om dekens of een leverworst 1 natuurlijk. Middelburg. De bevolking dezer gemeente is over 1903 toegenomen door vestiging met 620 mannen en 667 vrouwendoor geboorte met 245 jongens en 232 meisjes, totaal 1764 personen. Zij verminderde daarentegen door vertrek van 596 mannen en 650 vrouwen en overigden van 161 mannen en 152 vrouwen met 1558 personen, zoodat de bevolking in het geheel toenam met 206 zielen en op 1 Januari bestond uit 8892 mannen en 10316 vrouwen, totaal 19208 zielen. De kermis wordt hier dit jaar gehouden van Donderdag 28 Juli tot en met Zaterdag 6 Augustus. Bg den spekslager Van Bakergem, in de Lange Delft, heeft men door inbraak ruim f 400 en een Russisch lot van 400 francs ontvreemd. Tot binnenloods bg het Ned. Loodswezen te Vlissingen is benoemd de hulpbinnenloods P. Stroosnyder. Op het kanaal door Walcheren is nog geen ijs te bespeuren. ianbeitedinien, Verkoop In gen eni. Bg de aanbesteding van 8800 K.G. Chili door de Yereeniging «Landbouwbelang" te Bruinisse werd ingeschreven door de heeren P. J. v. Aardeone, Dordrecht, f 11 74; Kostense, Kruiningen, f 11,52; Anth. Kole, Colijosplaat, f 11,49; A. Snelleman, Dinteloord, f 11,48. Aan dezen laatste werd de levering gegund. Post e n Telegrafie. Met iDgang van 15 Januari 'is J. C. Boeschaartsmidsknecht te Middelburg, benoemd tot brievenbesteller te Roosendaal, Bg kon. besl. is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot adjunct-inspecteur der poste rgen en telegrafie de heer P. Chivat (geb. te Zierikzee), thans commies der telegrafie lste klasse. St.-Annaland. Gedurende 1903 is op het hulpkantoor alhier in de Rykspostspaarbank gebracht f 68513,82 en terugbetaald f 67 0 09,785. Er werden 55 nieuwe boekjes uitgegeven. Door het telephoonkantoor werden behan deld 2243 telegrammen, t. w. ontvangen 1182, verzonden 1061 stuks. Stavenisse. Aan het hulppostkantoor alhier werden in 1903 in de Rijkspostspaarbank 495 inlagen gedaan tot een bedrag van f 19694,86 en 126 terugbetalingen ad f 17564,81. Er werden 37 nieuwe boekjes afgegeven. Omtrent den postdienst kan ver meld worden, dat er ontvangen werd aan verkochte frankeerzegels f 1997,535Er werden ontvangen 24048 brieven en briefkaarten, 44955 bladen en drukwerken, 1744 dienst brieven, 190 monsters, 505 aanget. brieven, 863 postwissels, 3376 postpakketten en inge vorderd 1170 quitantiën. Verzonden werden 430 aanget. brieven, 2170 postwissels en 287 quitantiën. Doorgezonden werden ongeveer 25000 brieven en briefkaarten, 6000 bladen en drukwerken, 1500 dienststukken, 7500 pakketten, 450 aanget. stukken (f 92497) en 9000 dépêches. Door het Rijkstelephoonkantoor alhier werden in 't laatste kwartaal verhandeld 705 telegrammen, n. 1. 385 ontvangen en 320 verzonden. In 1902 waren deze cyfers 982, 472 en 510, terwgl ze in 1901 bedroegen 896, 413 en 483. In het geheele jaar 1903 werden verhandeld 3316 berichten, n.l. 1621 ontvangen en 1685 verzonden, tegen 3186, 1498 en 1688 in 1902 en 2843, 1368 en 1475 in 1901. PHEDIKI in onderstaande Gemeenten van Zondag 10 J De Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en '5 avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: dj. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sVoorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. -De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure ds. Onnes. Herv. Kerk te Noord welle: 'sVoorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. hall tien ure: ds. Brouwer. (Bevestiging van ouderlingen en diakenen). Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. C. Staal. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ureds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam twee ure: Leeskeik. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. A. Burger. KERKNIEUWS. Beroepen naar de Ned. Herv. Gem. te Baardwyk (N.-Brabant) do heer L. P. Louwe Kooymans, proponent to Nieuw-Helvoet. Te Arnhem is op 61-jarigen leeftyd overleden de emeritus-predikant J. L. Fortugn Droogleever, die van 1867 tot 1871 predikant was te Kerkwerve, en van 1874 tot 1881 te Tholen. In het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te St.-Annaland zijn her benoemd tot voorziter de heer J. Polderman, tot secretaris de heer A. Bierens, en in het College van Notabelen tot voorzitter de heer J. Elenbaas Jbz. en tot secretaris de heer L. Polderman. Bg de verkiezing van 2 leden in het Kiescollege te Zonnemaire behaalden de heeren A. Deist en P. Yerhulst de meeste stemmeD, zoodat zij verkozen zijn. ONDERWIJS. De heer C. Renes, onderwijzer aan een openbare school te Middelburg, die benoemd is tot hoofd der openbare school te Zoeter- woede, heeft tegen 1 Februari eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking aangevraagd. Het dividend der onderwijzers-spaarbank over 1903 bedraagt 3,8 pCt. De inleggers in die spaarbank moeten lid van het N. O. G. zijn en betalen als zoodanig een oontributie van f 1,50 per jaar. Daarvoor hebben ook hunne kinderen en inwonnende familieleden, mits deze zelf geen lid van het N. O. G. kunnen zijn, het recht om gelden in de spaarbank te beleggen. Noordgouwe. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim zyn herkozen de heeren L. Yis, M. van Gastel en A. Prinse, waarvan de eerste de funtie van voorzitter, de laatste die van secretaris bekleedt. In een te Petersburg versobij nend blad komt een bericht voor, dat een eigenaardig licht werpt op de verhouding der zoogenaamde ontwikkelde kringen in Rusland tegenover de Joodscbe bevolking. In de Joodsche meisjesschool van zekere mevrouw Skomerowska werd onderricht in geschiedenis gegeven. Het feit speelt in het berucht geworden Kischenew. Do leeraar, een groot «licht" aan den pfedagogischen hemel van Kischenew, laat één der leerlingen een stuk lezen, getiteld «Vader- landsliefde". Na een uitvoerige verklaring te hebben gegeven over het begrip «Vaderland", doet de leeraar aan één zgner leerlingen de vraag: «Wat toch eigenlgk haar Vaderland wel was?'' Toen het kind daarop antwoordde «dat zg Rusland voor baar Vaderland hield", was deze «opvoeder" zoo vertoornd over bare «aanmatiging", dat hij de volgende strafrede voor haar hield: «Gylieden zgt Joden, Rusland is jullie Vaderland niet. Gy zgt hier vreemde indringers en de ergste vyanden van Rusland 85 pCt. van jelui geslacht zgn sooialisten, en het sooialisme moet onvoorwaardelgk uitgeroeid worden. En daaruit moeten, als logische consequentiewel allerlei buitensporigheden en gruweldaden voortvloeien". Verbaasd over zgn eigen «durf", voegde meester met trillende lippen nog aan zijn geschiedkundige redevoering dit toe: «Men slaat jelui, verraders! maar je wegvagen en van den aardbodem verdelgen moest men jelui!" Toen de meisjes hierop in een luid geween uitbarstten, vond de «leeraar" 't maar wyzer zgn klas te verlaten. «Men ziet 't wordt er aan toegevoegd de menschen van het intellect wekken deernis op voor de moordenaars op de bank der beklaagden". Tot onder wgzer aan een openbare school te Amsterdam is benoemd de heer C. J. Bakker, onderwgzer te Bruinisse. JBUR.TEIST Schouwen en Duiveland. a n u ar 10 O 4. Chr. Geref. Kerk te Zierikxee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Van der Linden van Nieuwer kerk. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van der Linden'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm 9.30 ure: Leeskerk's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Vooim. 9 ure, 's nam 2 ure en 's avonds 5.80 ure: ds. Boone van Terneuzen. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twsa ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sNam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds De Jager. Ond-Geret. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: .Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël H: 'sVoorm. 10 ure, 'snam. 3 ure en 'savonds 7.30 ure: Het Bestuur. Donderdag, 's Avonds 8 ure: Idem Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Io het westelgk gedeelte van Schouwen, voornamelyk in de zandgronden, zal men dit jaar een proef nemen met het telen van Oost-Indische kers. Naar men ons mededeelt moet de cultuur van dit gewas op lichte gronden zeer loonend zgn. Ongeveer 10 H.A. of 25 Gemeten zullen beschikbaar gesteld worden om met de cultuur van Oost-Indische kers een proef te nemen. REORTNZAKEN. De rechtbank te Groningen heeft Donderdag 1.1. uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. L. B., praktiseerend geneesheer aldaar, die terecht heeft gestaan ter zake vau het door schuld den dood veroorzaken van een kind. De dokter had, zooals men weet, bg een huiduitslag van drie kinderen uit één gezin bedoeld resorbinom voor uitwendige behandeling voor te schryven, doch schreef op het recept resorcinum, en veranderde dit niet toen hem vanwege den apotheker voor de toebereiding het recept voor de tweede maal werd voorgelegd, tengevolge waarvan vermoedelijk één der drie behandelde patientjes overleed. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot 14 dagen hechtenis. De eisoh was een maand. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank te Assen, waar by de 39-jarige arbeider Harm Z. te Odoorn, die des nachts een koe van G. Schuringa, met wien hij in onmin leefde, heeft verminkt, door het dier met een knip mes een snede in den uier toe te brengen is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage vorderde advocaat-generaal mr. Reitsma bevestiging van de veroordeeling der Middel- burgsche Rechtbank tot 14 dagen gevangenis straf benevens f 47.50 schadevergoeding, van een landbouwer uit Boschkapelle, wegens mishandeling met een bierglas. Donderdag 1.1. stond voor het gerechts hof te 's Hage terecht een 25-jarig arbeider uit Zonnemaire, door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens wederspannigheid tegen een ryks- veldwachter, die een geweer wilde visiteeren, waarmede beklaagde zioh in het veld bevond, teneinde te zien of dat geweer geladen was. Advocaat-generaal mr. Reitsma was van oordeel, dat de veldwachter bevoegd was het geweer te onderzoeken of het geladen was, alzoo in de uitoefening zgner bediening en eischte bevestiging van het vonnis. Beklaagde ontkende zich tegen den veld wachter te hebben verzet. De verdediger, mr. Wolfeon, wees op ver schillende punten, die ernstigen twijfel deden ontstaan over de betrouwbaarheid van het proces-verbaal van den veldwachter. Overigens stond het vast, dat beklaagde niet uit was op het schieten van wild, maar op kraaien (scbadelyk gedierte ingevolge de Jachtwet) en alzoo was de veldwachter niet in de recht matige uitoefening zgner bedieniog. Uitspraak over 14 dagen. Kazerneleven. De N. Arnh. Ct. deelt den tekst mede van het pas verschenen reglement op den inwen- digen dienst der infanterie. Art. 1 daarvan luidt: «Door alle meerderen moet te juister plaats^ en tyd alles in het werk worden gesteld wat kan bydragen tot de zedelijke vorming van de onder hunne bevelen gestelde militairen. Yooral voor de jeugdige miliciens, die tot de vervulling van bunnen dienstplicht in het leger worden geroepen, en daarbij tijdelyk aan het toezicht van hunne ouders of betrekkingen worden onttrokken, behooren zg in den waren sin des woords ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2