ZIERIKZEESCilE NIEUWSBODE. Donderdag 7 Januari 1904. H (SS i e r i li. zeesoh.© C o u r a n t). RECLAMES. Openbare Kennisgeving. Aangifte voor de Zeemilitie. ZEEMILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad au Provincie. 1*1 I I I Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7947. Dlreoteuri a. ar. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrurtentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kansen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd wordon. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lÊó cis. De Drukkerij van R. W. J. OC11T- MANSBB"* Papiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesIluwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, BriefhoofdenBriefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Zeevarenden A. LICHTING 1904. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigen de lotelingen van hunne gemeente, die voor volledige oefening by de zeemilitie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hieronder vermelde beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit om zich vóór den isten Februari e.k., ter secretarie dezer gemeente, gedurende de kantooruren aan te melden of te doen opgeven. De bepalingen der wet, betreffende de zeemilitie, luiden hoofdzakelijk als volgt: 1°. de zeemiliciens kunnen in gewone tyden alleen dón voor den dienst buiten Europa worden bestemd, indien 's lands belang vordert, dat het schip, waarop zy voor eerste oefening dienen, onverwijld buiten Europa worde gezonden. Ingeval van oorlog of andere buitengewone omstandigheden kan de zee militie in het algemeen voor diensten buiten Europa worden bestemd; 2°. zy worden tot eerste oefening acht en een halve maand in dienst gehouden: zij, die dienen op een schip buiten 's lands, kunnen in buitengewone omstandigheden ten hoogste twaalf maanden in dienst worden gehouden; 8°. zij komen in het derde dienstjaar voor niet langer dan zes weken in werkelljken dienst voor herhalings oefeningen 4°. aan zeemiliciens, die verlangen in dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt, zulks vergund 5°. zij mogen zich zonder toestemming van den Minister van Marine niet langer dan drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands ophoudende toestemming voor langer verblijf wordt aan hen, die met verlof en niet in verzuim ziju, in gewone tyden niet geweigerd; 6°. hun wordt in gewone tijden vergunning tot uit oefening der buitenlandsclie zeevaart en zeevisscherij verleend; deze vergunning wordt ook verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet zijn aangenomen; 7°. de dianst bij de zeemilitie duurt v\jf jaren. De bovenbedoelde, door den Minister van Marine ingevolge art. 437 der Militiewet 4901 aangewezen be roepen zijn de volgende: Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozenlichtmatrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaar- tuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust- visschers. Stuurlieden, schippers en schip persknechts van Rijnschepen, akentjalken en kleinere vaartuigen. I Stuurlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passa giers- en sleepbooten op binnen wateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerdersvlettenlieden en veerlieden. Machinisten en machinist-leer lingen opschepen en vaartuigen, bü spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrich tingen. Stokers als boven. Machinedryvers. Smaden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketel makers vylenkappers voorslagers. Electriciens. iScbeepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheep makers). Koek- en banketbakkers of I knechts. Koks en koksmaats, hetzy aan boord van schepen of vaar tuigen, hetzij aan den wal. Koffiehuis- en hótelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Personeel van 's Rijkswerven/ N.B. De personen genoemd onder A, B en O komen allereerst in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-matroos. De personen genoemd onder C komen allereerst in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-stoker. De personen genoemd onder E komen in aan merking voor inlijving als zeerailicien-kok. Binnenschippers B. Smeden, Stokers, Machinisten en Bankwerkers. C. Overige ambachten. E. G. 1 II. De personen genoemd onder F komen in aan merking voor inlyving als zeemilicien-hofmeester. De personen genoemd onder Gr komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-zieken verpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep dat zy uitoefenen. Zierikzee, den 5 Januari 4904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de jongelieden der lichting 1904, die zich ingevolge bovenstaande kennisgeving wenschen aan te geven voor de Zeemilitie, dat naast de daarvoor bestemde advertentie nog een Byzondere Honnisgfeying; is aangeplakt, welke ook ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt en ten doel heeft de aandacht van belang hebbenden te vestigen op de gelegenheid tot het aangaan eener Trywilliffe verbintenis als matroos bij Hr. Ms. Zeemacht. ZignmiKK, 5 Januari 4904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Zuid-Afrika. Een paar weken geleden is er een depu tatie bij Gordon Sprigg, den Kaapschen eersten minister, geweest om op zijn voorspraak voor de vrijlating van luitenant Witton, van de Boschveld-karabiniers aan te dringen, die indertijd veroordeeld is wegens de Bosch veld- moorden. De deputatie meende, dat hij slechts de bevelen van de meerderen had opgevolgd. Uit het verslag van Ons Land blijkt, dat ook J. H. Hofmeyr voor Witton in de bres sprong. Hij liet de kwestie van schuld of onsohuld terzijde, maar verlangde amnestie, omdat bij 't wensoholijk vond, alle oorlogs gevangenen, behalve die wegens »roof en andere barbaarschheden" veroordeeld zijD, los te laten. Niet lang geleden vestigde een Zuid- Afrikaansche correspondent van de Times de aandacht op de ontevredenheid, die er heerscht onder de troepen in Zuid-Afrika tengevolge van de slechte verzorging. Hoewel het nu vrede is, laat men de soldaten steeds in tenten wonen, blootgesteld aan stof en regen, en het aantal zieken is groot. De Daily Mail heeft een onderzoek ingesteld en een bevestiging van deze bewering ge kregen. De ontevredenheid moet zelfs veront rustende verhoudingen aannemen. De soldij is ook te laag voor het dure leven in Zuid- Afrika. Amerika. Chicago, 3 Jan. Gisteren is hier het hotel »du Louvre", dat overvuld was met reizigers, geheel door brand vernield. Er ontstond een paniek. Drie personen werden gedood en velen gewond. De gemeenteraad heeft het besluit genomen, dat alle schouwburgen moeten voorzien worden van een ijzeren of ashesten scherm. Men schat het verlies aan edelgesteenten bij den brand in het Iroqiiois-theater op 400.000 dollars. Het aantal dooden bij den brand in het Iroquois-theater is officieel vastgesteld op 587. Uit de vele verhalen en bizonderheden, die omtrent den brand in omloop zijn, nog het volgende Zekere Lange, die bij den brand zijn zoon en zjjne dochter vermiste, had het stoffelijk overschot zijner doohter herkend en nam het, slechts half in een deken gewikkeld, met zioh mede in een electrischen tramwagen. De conducteur zeide, dat hij dit, tot zijn leed wezen, niet kon toelaten, omdat het vervoer van dooden in de tram verboden was. Maar de opgewonden vader hield hem een revolver voor en antwoordde»Dit is mijn doohter, die ik nacht en dag heb gezocht. Ik heb geen rijtuig kunnen krijgen en nu rijd ik hier mede. Ik ga er niet uit". De andere passagiers haalden den conducteur over, in dit geval af te wijken van de voor schriften. Maar toen Lange thuis kwam vond hij zoowel zijne dochter- als zijn zoon in leven. Servië. Te Budapest zijn twee personen gearres teerd, Zistitsch en Pietrewitch, verdacht van een samenzwering tegen Peter I. Men ver wacht nog meerdere arrestaties. In het Skoeptchina zijn beleedigingen gewisseld tusschen koningsmoordenaars en weidenkenden. De slachters van den konak verheerlijkten den moord op Alexander en Draga als een uiting van vaderlandsliefde, waartegen andere vertegenwoordigers des volks het noodige in het midden brachten. Frankrijk. De Parijsche Gemeenteraad heeft aan de ouden van dagen een aardig Nieuwjaars geschenk bereid door te bepalen, dat voortaan elk op het Liefdadigheids-bureau ingeschreven grijsaard van 75 jaren, die minstens 15 jaren te Parijs heeft gewoond, recht zal hebben op een ondersteuning van 30 fr. per maand. België. In het Hippodroompaleis te Antwerpen, waar nu een specialiteiten-gezelschap optreedt, ontstond Vrijdagavond een groote wanorde, doordat men eensklaps op den eersten rang rook en daarna een vlam ontwaarde. Als bij tooverslag sprong iedereen overeind en een vlucht, aan een paniek gelijk, begon. Ook hier vergat men dat er verscheidene uit gangen waren en iedereen vluchtte naar den grooten uitgang. Men zag menschen, van de eerste rangen, over de balustrade klauteren en zich in den gang laten neervallende wanorde was Vele toeschouwers hadden echter hun tegen woordigheid van geest behouden en riepen het volk toe te blijven zitten en de orkestmeester, die heel kranig zijn koelbloedigheid bewaarde, deed een vroolijke wals spelen. Ook deartisten, die achter de schermen stonden, kwamen op het tooneel hun oefeningen voortzetten en weldra keerde iedereen weer. 't Was niets andera geweest dan een papier, dat in brand geraakt was, doordat een toe schouwer een brandende lucifer liet vallen. Dit jaar zal te Ostende het beleg, dat die stad van 1601 tot 1604 doorstond, op luisterrijke wijze herdaoht worden. Op het feest-programma komt onder anderen voor een optocht, die de verschillende phasen van dat gedenkwaardig beleg zal voorstellen. Hij zal tweemaal uitgaan den 28 Augustus en den 4 September. De voorbereiding van het plan daarvan zal worden opgedragen aan den kunstenaar, die het best de uitgeschreven prijsvraag zal beantwoord hebben. Voorts zal in den avond van 3 September op de reede vertoond worden een nabootsing van een zeegevecht, alsmede van een bombar dement eener kustbatterij. Zaterdag werd door de Belgische visch- sloep' 63 te Osteüde aangebracht het lijk van den stuurman H. Ballieul, die door een stort zee met zooveel kracht tegen de stoomlier was geworpen, dat hij kort daarop aan zijn wonden overleed. Brussel, 4 Jan. De Petit Bleu ontving een telegram van zijn Haagschen correspondent, meldende, dat, hoewel de uitspraak van het Haagsche arbitragehof in zake de eischen der verschillende Mogendheden ten laste van Venezuela niet eerder dan io de volgende maand geschieden zal, hem uit welingelichte bron verzekerd wordt, dat de uitspraak in groote trekken reeds is vastgesteld. Het vonnis zal den eisch der drie blok- keerende Mogendheden om beschouwd te worden als bevoorrechte schuldeischers, die recht hebben zioh te doen betalen vóór de overige uit de Venezuelaansche douane-rechten, niet inwilligen. Hun zal toegestaan worden de blokkade-onkoeten te vragen, uitgegeven in het belang van alle, dooh wanneer deze onkosten eeDmaal zijn vergoed, dan zullen alle sohuldeischers deelen uit de opbrengst der douane-reohten in verhouding van het hun toekomende bedrag. Nederland. Maastricht, 4 Jan. Ruim een week geleden keerde een werkman uit Duitschland naar zijn geboortedorp Geulle terug. Hij had 200 Mark overgespaard, welke hij voor zijn vader had meegebraoht. Op den avond van don dag zijner aan komst vond men zijn lijk in eene sloot; het geld, dat hij bij zioh had, was verdwenen. Een wonde aan zijn hoofd werd waargenomen. De justitie heeft eene lijkschouwing ge houden, waarvan de uitslag nog niet bekend is; gehoord worden de personen, met wie de drenkeling op den noodlottigen dag in aan raking is geweest. 's-Gravenhage, 4 Jan. H.M. de Koningin en de Prins hebben gisteren scbaatsen- gereden op de vijvers van de buitenplaatsen »Ter Horst" en ^Raaphorst". Bij het talrijke gezelschap behoorde ook miss Saxton Winter. Heden brachten H.M. en de Prins een gedeelte van den dag op de buitengoederen door. 5 Jan. H.M. de Koningin-Moeder is door den Koning van Engeland uitgenoodigd tot bijwoning van het huwelijk van prinses Alice van Albany met den hertog van Teek. De huwelijksvoltrekking is bepaald op 10 Febr. a.e. H.M. zal eenige dagen te voren naar Engeland vertrekken. In de afdeelingen der Eerste Kamer berustte de meerderheid in de zeer belangrijke uitgaaf voor snelvuurgeschut, omdat onze soldaten moeten kunnen beschikken over de beste middelen van aanval en verdediging. Slechts eeDige leden reserveerden hun stem. Delft, 5 Jan. Bij de heden hier gehouden verpachting van twee stoomcarrousels op de in Augustus te houden kermis was het hoogst ingeschreven door P. Xhaflaire te Rotterdam, voor f 5017 voor beide plaatsen. Deze som is ongeveer f 3000 hooger dan de gewone opbreDgst. Rotterdam, 4 Jan. Even nadat trein no. 39, de naohttrein naar Parijs, Zaterdagavond den wissel ter hoogte van den Diergaardesingel gepasseerd was, bemerkte de wisselwachter J. W., wonende Zijdewindestraat 85, dienst doende aan het seinhuis C. O., dat bedoelde wissel was over te halen. Hij ging daarom zien, wat er de oorzaak van was en vond tot zijn ontzetting het lijk van een man, wiens hoofd, linkervoet en linkerhand waren afgereden. Dr. Cahen werd onmiddellijk ter hulp geroepen en verrichtte de lijkschouwing. Vanmorgen is de ongelukkige herkend als de 51-jarige sleeper R. A. v. d. Putten, wonende Coolvest 36. Hg moest op het emplacement een lading afhalen en was daarom gaan zien, waar de waggon, waarin de goederen geborgen waren, stond. Daar hij met het terrein niet bekend was, is hg ver moedelijk door het oversteken der rails door den Parijschen trein gegrepen en vermorzeld. Een hevige brand ontstond Zondag avond tegen 7 uur op de hofstede van den landbouwer Jakob Barendregt in de Bokken- buurt te Roon. De brand, die in de groote schuur ontstond, sloeg weldra over op de woning; beide gingen in de vlammen op. Niet minder dan 16 paarden en 8 koeien vonden den vuurdood5 koeien en het jonge vee, de hokkelingen, in een andere schuur, heeft men kunnen redden. Baren dregt zelf was afwezig; de kinderen en de dienstboden waren thuis. Op deze boerderij vonden een 40 menschen werk. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegesohreven. Alles was laag verzekerd. De spuit uit Roon en een paar spuiten uit Rotterdam waren uitgerukt, dooh daar aan blussching niet te denken viel, keerden deze onverriohterzake terug. Vlaardingen, 4 Jan. Toen de vorige week de vrouw van Morin alhier even een boodschap ging doen en haar driejarig dochtertje alleen thuis liet, had dit meisje het ongeluk te dicht bij de kachel te komen, zoodat de kleertjes vlam vatten. Hoewel de moeder spoedig thuis kwam en de vlammen werden gedoofd, had het kind reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het er aan is overleden. Rozendaal, 4 Jan. Aan de Belgische grens worden dagelijks duizenden kilogrammen suiker frauduleus ingevoerd. Alhier hebben twee kommiezen twee ladingen benaderd, waarvan een met paard en wagen, waarop 1200 pond gesmokkelde suiker was. De kommiezen werden daarbij door de smokkelaars geduoht mishandeld en moesten van hunne revolvers gebruik maken, waarop de smokkelaars de vluoht namen. Het paard, de wagen en de ladingen ge smokkelde suiker bleven eohter in handen van de ambtenaren. middag bier, en vertrok, na lossen en laden, weder onmiddellijk naar Rotterdam. »ScheldeI" kwam gisterenavond hier aan, en vertrok heden morgen weder naar Rotterdam. Op het Hollandsche Diep had zij veel last van het drgf-ijs gehad. oo O Eh fo c* Zierikzee, 6 Jan. De dienst van hier op Rotterdam met de stoombooten Schelde I en II" wordt tot heden voortgezet. In de beide laatste dagen hebben zij eohter veel vertraging ondervonden door den mist. De »Sohelde II", die Maandag ten 10.30 ure van Rotterdam was gekomen, arriveerde Dinsdag S jo 8, O OO co M ©i co T- 00 3 w -.-»•»* - 00 CO L 03 C8 CO »C ««H N* iO CO t> 6fi 2 t> «- 05 00 O TH Ou 2 -2 60 o ga a 1=3 Sco o a 7- S M-S oT-s -11 -2 M 1 **H -is S i. a N n f Ja® *11° 53 53 3 o «1 Smokkelen aan de grenzen. Men schrijft van de Zeeuwsch-Belgische grenzen De Belgische douanen zgn tegenwoordig al bizonder op hun qui vive. Natuurlijk weten zij maar al te goed, dat menig rund of varken ongemerkt België kan binnen gesmokkeld worden om dan met den meesten spoed te worden genaturaliseerd, want, om allen smokkelhandel te kunnen tegeDgaan, zou men wel een leger donanen moeten hebben. Toch gelukt het meermalen frauduleus binnengevoerd vee te naderen. Zoo is thans weer tusschen de gemeenten Wijoohel en Terdonok, even over de grenzen een partij van 7 prachtige koeien aangehouden. De geleiders sloegen op de vlucht. De andere smokkelaars wisten met een 20-tal puike beesten aan de vervolging der douanen te ontkomen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D.Het gaat den veesmokkelaars hier aan de grens in de laatste dagen niet naar den vleesche. Op Oudejaarsavond werden in de nabijheid van Zuiddorpe door twee douanen van de brigade te Koewacht aoht zware varkens, alsmede twee paarden en karren in beslag genomen. De ambtenaren hadden zich als arme lui verkleed en zwierven met een zak onder den arm in het bosch, waar de smokkelaars voorbij kwamen. Op Nieuwjaar zgn in de nabijheid van de Belgische gemeente Selzaete 7 runderen aangehouden, welke een waarde hadden van o.a. 3000 fr,, terwijl de vorige week in de nabijheid van Overslag een zestal varkens, die frauduleus in België ingevoerd werden, in beslag werden genomen. Onder leiding van professor Joseph Joachim zal 12 en 13 Februari te Berlijn worden uitgevoerd de 9e Symphonie van Beethoven. Voor de vervulling der alt-partij is uitgenoodigd onze landgenoote mej. Harry van der Harst nit Middelburg, thans te Leipzig. Te rekenen van 1 Januari j.l. worden de onderofficieren en minderen, die tot het reserve-personeel der landmacht behooren en een rang bekleeden beneden dien van vaandrig, kornet of adjudant-onderofficier, en zij, die tot dat personeel worden toegelaten, voor 's rijks rekening van kleeding en uitrusting voorzien. Het onderhoud daarvan geschiedt mede voor 's rijks rekening. Dit vorenstaande is mede van toepassing voor de onderofficieren beneden den rang van adjudant-officier, die, krachtens artikel 2, punt 6, der pensioenwet voor de landmacht 1902, uit den dienst worden ontslagen, onder ver- pliohting, na dat ontslag bij de reserve van de landmacht te dienen. Het hierboven bedoelde reserve-personeel mag zioh voor eigen rekening geheel of ten deele van kleeding en uitrusting voorzien, mits de bovenkleeding overeenkomt met de daarvoor vastgestelde modellen en de goederen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 1