J. C. VERSTRAATE. r j- Gez. Admiraal, F, KOOPMAN Jz. P. G. RENSEN J. Bevelander Schoo ADVERTENTIE!!. F. Koopman Cz en Echtgenoote A. GELIK en Echtgenoote. S. Berrevoet en Echtgette, J. de Keijzer en Echtgenote. C. Koopman Ca. Heilwensch Hotel Snalheer. - Nieuwe Haven. Het lonipliment van den Dag. Zonnemaire, 31 Deo. Er heeft zich hier een geval voorgedaan van typhus. RKNIEUW8. Zierikzee, 31 Deo. Benoemd tot Kerkvoogd de heer J. van Schelven, in de plaats van Mr. D. van der Vliet, die ontslag had aan gevraagd, en herbenoemd als Kerkvoogd de heer F. F. Leupen. In de gisteren gehouden vergadering van Kerkvoogden is door den heer Mr. D. van der Vliet ontslag genomen als President- Kerkvoogd. Zonnemaire, 31 Deo. Gekozen tot ouder ling de heer M. van der Werf, in plaats van den heer P. Verhulst, die als zoodanig bedankt had, en tot diaken de heer M. Schilperoort. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Ouwerkerk de heer J. C. Kats, cand. te Goudriaante Westwoud c. a. de. H. G. Oldeman te Haastrecht, vroeger te Ouwerkerk (Duiveland). Ds. Raman, pred. bij de Geref. Gem* te Eikerzee, hoopt in 1904 zijn 40 jarige ambtsvervulling te gedenken. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft in zijne vergadering van Dinsdag het beroep, dat ds. M. H. A. van der Valk, predikant der Ned. Herv. Gem. te Boxtel, heeft aangenomen naar Oud-Beijerland, goed gekeurd. Ds. Van der Valk hoopt a.s. Zondagmiddag zijn afscheid te prediken te Boxtel, en Zondagavond 10 Jan. zijn intrede te doen te Oud-Beijerland, na 's morgens bevestigd te zjjn door ds. K. Havinga aldaar. O N D E B W IJ 8. Bij het najaars-examen van den «Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden'' zijn o. a. geslaagd: voor het boekhouden de heer C. Jonker van Zoutelande, en voor Nederlandscbe handelscorrespondentie mej. Ag. Mijer van Vlissingen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Cortgene hebben zich vijf sollicitanten aangemeld. VISSCHERIJ-RERICHTEN. Door het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zijn te Bergen-op-Zoom verpacht de Meervisschergen voor f 342 tegen f 3042 bij de vorige ver pachting. Het avondfeest van de „Porceleyne Fles" in de nieuwe Concertzaal. Allen waren ze bijeen; intiem, gezellig, vroolijk bijeen. Allen, die arbeiden aan onze beroemde Delftsche plateelbakkerij, waarop wij ons als Delftenaar op dien feestdag, dien wij als verslaggever medemaakten, zoo trotsch gevoelden. Van zes uur tot lang na middernacht vierden zij feest met den heer Labouchere, van den hoogste tot den laagste, jong en oud, met vrouwen en kinderen. En een aantal genoodigden waren getuigen van die verheven-vroolijke stemming, deelden in de vreugde en werden prettig aangedaan door die zich telkens uitende behoefte om te getuigen van onderlinge waardeeriög. En er zweefde een geest van heel mooie solidariteit door de zaalmet zijn opgewekt gegons van de honderden. Het was geen uitgelaten, opgewonden, zenuwachtige vroolijkheid, waar mede rechts en links nog eens en nog eens werd gelukgewensoht. Ook geen vormelijk complimenteeren, maar dat weldadige, rustige blg-gestemd zijn van menschen, die voldaan zijn over wat zij praesteerden en zich vol energie voelen voor wat zij nog praesteeren zullen. Voldaan over zich zelf en vol achting, waardeering en vriendschap voor elkander. En in de oogenblikken van spontaan enthou siasme trad een nog intiemer gevoel op den voorgrond. En het was ons den geheelen avond, die met al zijn uren omvloog, alsof wij ons koesterden in iets dat niet onder woorden te brengen is, maar dat heel aan genaam aandeed. Wat kunnen kunstenaars heerlijk feest vieren. Schittering, praal en pracht vermogen nimmer aan een feest die bekoring te geven, die de leiding van artiesten met hun gevoelig oog en bekwame hand daaraan sohenkt. En vooral wanneer men geheel vreemd is ge bleven van de groote en kleine beslommeringen, die het organiseeren met zich medebrengt, wanneer men alleen getuige is van het resultaat waartoe allen kwamen, die naar vermogen medewerkten tot het voorbereiden van een avond als dien van Zaterdag, dan is de indruk grootsch en blijft de herinnering daaraan nog lang onverflauwd. Veel zou er te vertellen zijn van de acht tien nummers, die het programma bevatte, doch helaas de beperkte ruimte, kleine courant enz. Maar aan no. 2, de indruk wekkende hulde door Leon Senf aan Adolf Le Comte gebracht, moet ik wel eenige regels wijden. «Een vertelling", deed hij, neen, deed de heer Vau der Hoop voor hem. Een vertelling, van een machtig heer in een groote stad, die daar een paleis bouwde, waar bij zijn gasten zóó onthaalde op heer lijke spijzen en dranken, dat de roep die van het gastvrije paleis uitging, steeds meer gasten deed stroomen naar de groote stad, zoodat het paleis te klein werd en de machtige heer een nieuw paleis daarnaast bouwde. En tot een porceleinfabriek richtte hij de vraag, of die iets kon maken, mooi en artistiek genoeg om zijn nieuwe paleis te versieren. »Ja", zeide de fabriek, ver is een groot kunstenaar met rijke fantaisie aan mijne industrie verbonden. Wij zullen een zijner fantasiën in levende lijve voor u laten voorbijtrekken en gij zult kunnen oordeelen". Het is eenige jaren geleden, dat Le Comte ontwierp en de Porceleyne Fles uitvoerde een tegelfries voor de Bodega van do Port van Cleve te Amsterdam. Het is de bekende zegetocht der druivenkoningin in baar zege wagen, bespannen met vier bokken, vooraf gegaan en gevolgd door mooie groepen kinderfiguren in schilderachtige costuumpjes uit den Rembrandt-tijd. Talloos zijn de aan minnige figuurtjes, en tallooB ook Zaterdag avond de kinderen die in groepen, volkomen het meesterstuk getrouw, in langen optooht aan den schepper van het werk voorbijtrokken, om hunnen schat, de druivenkoninginne, te brengen naar een machtig heer in de groote stad. Nu allen gedost in kleurige pakjes, de grooteren en kleinen tot heel-kleine kleu ters toe, stapten zjj daar, hun liedje zingende en zich het gewicht hunner zending ten volle bewust, de zaal rond. En het was een zachte, harmonieuse mengeling van fijoe tinten, door den artist Senf met groot talent gekozen ter verlevendiging van de schepping van den schilder, die m. i. elke penseelstreek, elke fantaisie van toenmaals moet herkend hebben in zjjn nu levend werk. Ik moet het leelijke woord snoezig wel gebruiken, want er waren groepjes om te stelen. Die twee allerkleinsten bijv. in hun gele pakjes met die mollige tricot-beentjes onder de herautenmanteltjes uit; dat treffend schilder achtige groepje bijv. van de vijf elkaar om strengelende meiskes, allen even lang, met de ouderwetsche lange japonnetjes en de kapjes met donzen randjes. Die kleine Bacchus; je zou hem zóó mee genomen hebbendan het mooie witte jongensfiguurtje daar vóórop den zegewagen en dat klein speelmannetje, en nog zooveel opvallend lieve figuurtjes. Op het tooneel had do heer Senf intusschen opgesteld de groote middengroep van Le Comte's werk, de feest- disch in de zaal waar de druivenkoningin verwacht werd met de daaromheen in af dalende reeks geschaarde kinderfiguren, de heraut van Amsterdam als meestsprekende figuur in het middeo, aankondigende de komst der KoniDginne. Het was een treffende hulde aan Le Comte en men was één lof en bewondering voor Leon Senf, die het reuzenwerk had onder nomen. Onder daverend gejuich werd de bescheiden man volgens oud Germaansch ge bruik op het schild (nu een reuzen-palet) geheven met den hem geboden lauwerkrans rondgedragen boven de zee van juichend op geheven handen. Laat ik van het groote aantal voordrachten er nog eenige noemen. Allereerst dan de liederen, die Toos Reijnders ons met hare heerlijke stem deed hooren. «Het Breistertje" van Hutscbenruyter, dat voorafging aan bet door den heer Van Velzen gearrangeerde en door mej. Senf voorgestelde bekende schilderij van Job. Israëls. Wat mooie illustratie was dat na de guitige voordracht. Hoe genoot men later op den avond van hare liederen van Paisiello, Catharina van Rennes en Arnold Spoel. Het was opmerkelijk hoeveel gaven er schuilen in het personeel van do «Porceleyne Fles". Deed zich, onder leiding van den heer Ladestein, niet een flink mannenkoor hooren, had niet de bariton Van Seuren een dank- gehoor bij zijn «Drinkliedjen" en «DePruime- boom" van Schmier? Bart Verhallen's lied van «Yan een bruid en een bruidegom" deed de heer Yan der Horst ons met zijn frissche tenorstem zoo bekend uit de opvoeringen der operette-vereeniging hooren als vóór- zang bij het door den heer Yan Yelzen weder als bijzonder geslaagd tableau-vivant ge arrangeerde schilderij van Israëls «Huwelijks- aauvraag". Een aardig idéé was het om den wervenden jongen viescher bij het derde halen de bloemen in de hand te geven, die het visBchersmeisje (mej. Gronsveld) waren toegedacht. De heer Van der Horst had wel een groot aandeel in het vele dat te zien en te hooren gegeven werd. Een bijzonder succes had bij als dirigent van het boeren-orkest zonder instrumenten. Met zijn uitmuntend ioge- studeerd koor werd hg enthousiast toegejuicht en na het bisseeren moest nog een ommegang door de zaal volgen. Succes hadden ook de heeren Bodarth, Schilperoort, Van der Horst en Van Seuren met het aardige zangspel «De Wijnproevers". Hoe later het werd, hoe gezelliger en prettiger. Men voelde ze komen, die behoefte om nog eens luid hulde te breDgen aan den gastheer, aan den directeur. Een geschuifel in één der hoeken van de zaal, en daar werd de heer Lahouchere op het palet getild en geheven boven de hoofden van zijn meDscheo, rondgedragen door de golven van toejuiching en het donderde dat «lang zal hij leven". Toen Le Comte in de hoogte en Verhaagen en Mauser en altijd gejuich en gezang en naar hen opstroomende vriendelijkheid en waardeering uit al die blije gezichten. En toen werd het donker in de zaal voor de lichtbeelden, maar niet stil, want telkens als het portret van een jubilaris op het doek verscheen, hetzelfde spontane gejuich uit de zaal. Men zag kijkjes op het in- en uitwendige van de fabriek, bekende tegel-tableaux van Lo Comte, do Munt te Amsterdam, waaria het magazijn van de «Porceleyne Fles" gevestigd is, het huis op de Markt hier, een reeks portretten, waarbij ook de oude Tulk, door iedereen herkend. En toen een serie geestige teekeningen van den heer Bodarth, waarvoor van allen van het personeel por tretten gemaakt waren, daarbij een aardige toepasselijke voordracht door den heer Sonius. Maar het wordt te veel allee te noemen; er waren nog aardige voordrachten van Oosterloo, Galjó, Van der Horst en Van der Schot, maar het mooiste, het allermooiste was toch het feest in zijn geheel, de vreugde, de gelukkige stemming, dAt imponeerende gevoel van een zeldzaam prettige verhouding tusschen allen die samen vormen het levende organisme van onze Delftsche plateelfabriek, en de toon daarvan klonk steeds uit boven de muziek en den zang, het gejuich en gejubel. De herinnering aan dien Zaterdag avond zal zijn een onvernietigbaar souvenir aan een schoonen dag. Delftsche Ct PREDIKBEURTEN >n onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 3 Januari 1904. Herv. Kerk te Dreischor: 'sNam. twee ure: ds. A Burger. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds res ured®. De Jager van Bruinisse. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 24 Dec. Een zoon van D. Ochtraan en C. Hasselaar. 27 J. Kosters en T M. Beukelaar. 28 dochter J. van Biemen en P. Candel. 29 20on A. van der Cingel en A. J. Brouw. gehuwd: 30 Dec. M. C. Reynhoud, 21 jj.m. en M. Kort, 23 j.,j.d. overleden: 25 Dec. J. W. van der Maas, 21 m., z. 30 i C. Evertse, 79 j., wed. van C. D. Reijnhoud. Weekmarkt te Zierikzee, 31 Dec. 1903. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,45, f 0,55 en f 0,57£ de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,80, f 0,90 en f 1,per 25 stuks. Kleine Kip-Eieren voor f 0,62v] per 25 stuks. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 31 Dec. geen noteeriDg. Wegens feestdagen Nog treurende over het verlies van mijnen dierbaren Echtgenoot en Kind, trof mij opnieuw een gevoelig verlies, door het afsterven van mijn joDgete Kind INaaije, in den nog jeugdigen leeftijd van vijf- en-een-halve maand. Zwaar valt mij dit verlies. Nieuwerkerk. Wed. GILJAM FLIKWEERT- overbeeke. Ik wensch U burgers al te gaar Veel zegen in het nieuwe jaar, Dat burgers met burgers wand'len, En ook dat burgers met burgers hand'len. Bruinisse. JAN CHRISTIAANZOON HAAK. Compliment van den Dag. IZAK DE WILDE Din St.-Maartensdijk. I. WILLEMSE, Spekslager, St.-Domusstraat, Zierikzee, wenscht familie, vrienden en begun stigers, zoowel buiten als binnen deze stad een gelukkig Nieuwjaar. C. P. BERMAN, Vrachtrijder, Nieuwerkerk, wenscht familie, vrienden en begunstigers een gelukkig Nienwjaar. IMAN PADMOS, Timmerman te Ellemect, wenscht familie, vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. A. 'VAN DE STOLPE en Echtgenoote Ouwerkerk, wenschen familie, vrienden en be kenden in het nieuwe jaar veel Heil en Zegen toe. H. J. CAPELLE en Echtgenoote, Bruinisse, wenschen familie, vrienden en bekenden veel Heil en Zegen in het nieuwe jaar. p. f. bjj Zierikzee. p. f. Ouwerkerk. K KIK en Echtgenoote, Ouwerkerk, wenschen familie, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Familie, vrienden en bekt sij een gelukkig nieuwjaar toegewenaoDor C. GAKEER Iz. eu lenoote, St.rtensdijk. Compliment van d Dag. C. NOOM Nz., Lsmdbou St.-Maartenedijk,)lweg. Veel Heil en Zegen toegewensóhi familie, vrienden en bekenden bij den aan van het nieuwe jaar. F. VAN ZÜIDLAND, Voerman, nisse. Ontvangt alle onze félioitatie met de intrede van het jaar 1904. St.-Maartensdijk, 1 Januari 1904. A. VAN NIEUWENHUIJZE en Familie. A. J. CONSTANIE, Kruidenier. Brouwershaven. Prosit Nieuwjaar. En bemerkt hebbende dat het jaar 1903 geëindigd was, begon ik samen te stellen mijn' nieuwjaarsgroet. En heilwenschend schreef ik «Dat het mijner clientèle en familie, «mijnen vrienden en bekenden, in alle op- «zichten wel moge gaan in 1904 Dat wij «met elkander veel en vcordeelig zaken «mogen doen, doch niet zooveel hemel- water of ie wel regen mogen krijgen als «in bet pai verloopen jaar. Dat zij zoo". Sirjansland, 1 Januari 1904. M. K. DE RONDE. «Ypenhoven". Geachte vrienden en bekenden ve.eil en zegen in dit nieuw begouueu jaar. F. GELOK Mz., St.-Maarteijk. herbergier, Wolfertsdijk. i£_ Firma Wed. D. H. EZERMAN tpaobt bare begunstigers een best jaar toe. Veel H«1 en Zegen aan familie, yrienden en bekende. Ved. H. BOOGERD, Ellemeet. Brouwershaven, 1 Jan* 1904. De beste wenschen voor 1904tan familie, vrienden en begunstigers. C. VAN BEVERElS Brouwershaven, 1 Jan. 1904. Beurtschip,-. Il.jilweuseh aen familie, vriendeien begunstigers, zoo binnen als buitelde gemeente. L\*VAN DEN HAMER Molens. Brouwershaven, 1 Jan. 1904, W. J. van Braband, in Kruidenierswaren. Brouwershaven, 1 Jan. 1904. N ieuwj aarsgroet. A. de Keijzer en huisgezin, Kruidenier. Brouwershaven, 1 Jan, 1904. Nieuwstraat, Zierikzee' wenschen hare begunstigers een lukkig en voorspoedig jaar toe. aan familie, vrienden en bekenden. Familie LETTE. Nieuwerkerk, 1 Januari 1904. p.i. Heil en Zegen toegewensebt aan familie, vriendeD o begunstigers, zoowel buiten als binnen den gemeente. f C. BERREVOET, Serooskerke. R EVERTS E, Herbergier, Kerkwerve, wenscht ^jne vrienden en begunstigers veel heil en zegeitin het nieuw begonnen jaar. L. V^J OEVEREN, Herbergier, Nieuwer kerk, gei. Kerkwerve, wenscht zijn vrienden begüstigers veel heil en zegen in het nieuw bèpnnen jaar. J. VAf DEN HOEK, Bierhuis, Flaauwers, gem. Krkwerve, wenscht zijn vrienden en begunstijers veel heil en zegen in het nieuw begonne jrar. Mijne beste wensohen aan begunstigers, vriendei en bekenden bij de intrede van het nieuwe jaar. J. J. GAST. Browersbaven, 1 Januari 1904. Niemjaarsgroet aan familie, vrienden en begunsigers. M. LIJK, Brouwershaven. Faolie en vrienden een gelnkkig jaar toegewnsebt. Rerase, 1 Januari 1904. S. J. DE BRUYNE Jz. B. van de Zande en Echtgenoote. Niuwerkerk. p. f. C. J. Bethe en Familie. Hieuwitraat. p. f Ontvangt onze félicitatie met de intrede vau 1904. A. P. VOOGT en eohtgenóote, St.-Maartensdijk. en Echtgenoote. Xapelle. p.f. en Echtgenoote. p. f. A. VIERGEVER en Echtgenoote. Zierikiee, Kraaoplein. p. f. en Familie. m. g.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1904 | | pagina 2