V Gen. van Ned.-Indië is ingetrokken de ver plaatsing van den controleur W. W. G. A. Elenbaaa van do res. Palembang naar de rea. Wester-afdeeling van Borneo en hem thans verplaatst naar de res. Znider- en Ooster-afdeeling van Borneo. De prijs der cokes van de gemeente- gasfabriek te Middelburg is van 55 op 50 cent per H L. gebracht. Zonnemaire, 26 Dec. Donderdag 1.1. hield de IJsclub alhier hare algemeene vergadering. Na het welkom van den voorzitter herdacht deze ook in enkele woorden de goede diensten, die het afgestorven lid der vereeniging, de heer C. Prince, bewezen had. De penning meester deed rekening en verantwoording van zijn beheer en deelde onder meer mede, dat de ontvangsten hadden beloopen f 126,92s en de uitgaven f 65,63 s, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 61,29. Als bestuursleden worden gekozen de heeren Verhuist en Schuilwerve, terwijl de heer M. Schilperoort als zoodanig wordt herkozen. Op voorstel van één der leden wordt unaniem besloten den 5en Januari a s. het 10-jarig bestaan der IJsclub feestelijk te herdenken. Mocht moeder natuur mee werken, dan zou het feest op de ijsbaan gevierd worden, docb aan 't bestuur werd de geheele regeling opgedragen. «Indien er geen ijs is, dan maar op rol schaatsen", riep een stem nit de vergadering. De heer Pannekoek werd, «als bewijs van dank voor zijne uitnemende diensten der IJsclub bewezen", tot eerelid benoemd. Gevoelig voor de blijken van sympathie aanvaardde deze de hooge onderscheiding. Had de hospes zijn abuis niet hersteld, dan hadden de leden op een ongewoon uur de vergadering moeten verlaten, doch de goede man was evenals altijd bereid schuld te bekennen en zijne fout te verbeteren. Daardoor konden de leden dan ook langer dan het sluitingsuur aanwees het wel en wee der vereeniging bespreken en was 24 Dec. dan ook reeds lang voorbij, eer ieder wel gemoed huiswaarts keerde, kalm en rustig. Dreischor, 26 Deo. J.l. Donderdag gaf de Zangvereenigiog «Thalia" haar 17de uit voering. Was tot het vorige jaar de leiding steeds in handen geweest van den heer v. d. Garde, nu waren dit jaar de oefeningen geleid door den heer Swenne van Zierikzee. Zoowel in vorige jaren als nu, zal het publiek voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Het bleek, dat ook de nieuwe directeur voor zijn taak goed berekend was. Uit de uitvoering der zang stukken bleek ten volle, dat er ernstig en onder goede leiding gewerkt was. Ook de voordraohten met zang, vooral «De reis naar Berlijn", werden zeer toegejaicht. We sluiten ons geheel aan bij een stem uit het publiek, die sprak van hulde aan den vorigen, zoowel als aan den tegenwoordigen directeur, maar die ook sprak van steun, aan «Thalia" te verleenende leden door voort gaan op den ingeslagen weg, de ingezetenen door toetreding als kunstminnende leden. St-Filipsland, 24 Dec. Gisterenavond trad hier voor «Eendracht Bindt" de heer Lucien uit Breda op. Had de kwantiteit der aanwezigen grooter kunnen zijn, de kwaliteit maakte dit echter dubbel en dwars goed. Uitstekend wist die karakter-humorist hen te amuseeren. Het natuurlijke van zijn voor dragen, de pakkende zetten in zijn coupletten en bovenal zijn onovertroffen grimmeeren stempelen hem niet ten onrechte met den naam van Hollands Eerste Karakter- Humorist. Druk werd er dan ook geapplau disseerd. 't Gold hier geen voordrachten tot ontspanning der smalle gemeente, maar tot amusement van een beschaafd en ontwikkeld publiek. Ook zijn pianist kweet zich zeer verdienstelijk van het hem toevertrouwde deel van het programma. Het bestuur van «Eendracht Bindt" heeft zijnen leden opnieuw bewezen, dat de leiding in goede handen is en de avond van 23 December heeft duidelijk getoond, dat de vereeniging met deze soirée in kracht ge wonnen heeft. De nieuwjaars-collecte ter voorkoming van het nieuwjaarswenschen heeft opgebracht f 112.50. Goes. Kerstmis en vrede in jt huisgezinEene moeder mot een zes jarig jonkske aan de deur van een herberg. Och meneertje, laat ik mijn man even roepen. Och toe meneertje, wij hebben niets te eten. En het jonkske sqhreit, dat den omstander het hart breekt. En de baas van de kroeg slaat beide armen uit voor den ingang en zegt heel vriendelijk tegen de schreiende vrouwd derop wijf, ik kan geen klant de deur uitzetten. De weenende vrouw vertrekt, het jonkske huilt en de liefhebbende man en vader drinkt zijn borrel. Overigens was het kerstfeest uitstekend ordelijker werd dan ook geen permissie gegeven om muziek te maken voor den dans, ook niet om langer open te big ven. Een verstandige maatregel. Vlissingen, 25 Dec. Wat aan 10 eleep- booten niet is gelukt, gelukte gisterenmiddag aan slechts 2 booten. Deze slaagden er n.l. in, de «Finland" vlot te krijgen, nadat eerst nog een groot gedeelte van de lading, alsmede de bunkerkolen waren gelost. Zooals reeds werd gemeld, had het schip geen schade bekomen en thans ook bij bet afbrengen is hoegenaamd geen averij veroorzaakt. De «Finland" ligt dan ook thans onbeschadigd ter reede geankerd en zal naar Antwerpen worden overgebracht. De pogingen om de «Preussen", die bij Zoutelande gestrand ia, vlot te brengen, zijn gisterennamiddag mislukt, niettegenstaande daarvoor 8 sleepbooten werden gebruikt. De »Preu8sen" is ook een praohtig schip en meet 5297 ton. Het schip, dat evenals de •Finland" een Belgischen zeeloods aan boord had, had slechts enkele passagiers aan boord. Men gaat voort dit schip te lossen en zal hedenochtend bij hoogwater weer gaan slepen. De «Preussen" zit echter nogal leelijk, hoewel men toch denkt, het schip af te zullen brengen. De raad dezer gemeente besloot, ten einde in de bestaande werkeloosheid te voor zien, aan Burgem. en Weth. een crediet te verleenen van f 2500 tot demping van een gedeelte vestinggraoht nabij de Scbeldestraat. Zaamslag, 25 Dec. Gisteren is de brigade commandant der maréchauseée, H. P. Hendriks, op een dienstmarsoh plotseling dood ineen gezakt. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 28 Deo. Heden vergaderde in het «Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, mr. H. C. Moolenburgb, opende de vergadering. De secretaris, de heer M. G. Mulock Houwer, las de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Door den voorzitter werd als afgevaardigde naar de hoofdbestuursvergadering, die den 5 November te Middelburg gehouden is geworden, verslag uitgebracht. Overeenkomstig den door don heer F. Koop man in de vorige vergadering uitgesproken wensob, had hij voorgesteld de merrien van 3—8 jaar voor de premiekeuringen te splitsen in twee klassenmerriëa van 3 jaar, en mer- riën van 4—8 jaar. Naar aanleiding van de door de verschillende afdeelingen gomaakto opmerkingen meende het Uitvoerend deel te kunnen voorstellen de aanhoudingsbijdrage voor merriën te splitsen in twee afdeelingen, en dus voortaan uit te loven in ieder keuriogs- diatrict I. aanhoudingsbijdragen voor merriën van drie jaar en II. aanhoudingsbijdragen voor merriëa van 4—8 jaar. De heer Wagtho was echter van oordeel, dat door zoodanige regeling de houders van driejarige merriën feitelijk in een slechtere oonditie komen, dan waarin zij.thans verkeoren, hetgeen door hem nader werd toegelicht. Naar aanleiding van die opmerking word een beslissing over dit voorstel aangehouden tot later. Het afdeelingsbestuur stelt voor, om zoolang niet meer prjjzen beschikbaar kunnen worden gesteld de zaak voorloopig to laten, zooala zij is. Einde Januari zal de heer L. G. J. Kake- beeke, rijkslandbouwleeraar, alhier een lezing houden. Het bestuur zal hem verzoeken te spreken over de voedingsleer. Ingekomen is een schrijven van de afdeeling Hulst, waarin verzocht wordt, hetzij een zelf standig adres, hetzij een adres van adhaeaie te zenden ia zake hot door voornoemde af deeling tot de Provinciale Staten van Zeeland gericht adreswaarin verzooht wordt te besluiten I. dat de gemeente Goes en de gemeenten in Schouwen en Duiveland zullen worden vrij gesteld van hare bijdragon voor afkoop van tolrechten II. dat de thans ten bate der Provincio nog bestaande tolheffingen zullen worden afge schaft; een en ander mot ingang van 1 Mei 1905. De voorzitter zegt, dat dit adres ook ge zonden is aan de versohillende gemeenten van Schouwen en Duiveland. Die van Zierikzee heeft haar adhaesie getuigd. Hij stelde voor, dat deze Afdeeling ook haar adhaesie zou betuigen. Conform het voorstel wordt besloten. Aan de orde is de verkiezing van bestuurs leden. In de plaats van den heer II. C. Bolle, die bedankt had, wordt overeenkomstig de aanbeveling van het bestuur, dat gaarne het Westen van dit eiland in het Bestuur ver tegenwoordigd zag, gekoren de heer G. Doe- loman van Noordwelle, terwijl herkozen werden de hoeren C. Hocke Moolenburgb en A. der Weduwen. De heer C. Koopman verzocht by de rond vraag de vergaderingen voortaan wat vroeger te houden. De voorzitter gaf daartoe de toezegging, daar de proef om de vergadering om half één te houden, teneinde Duiveland in de gelegenheid te stellen deze te kunnen bijwonen, als mislukt is te beschouwen. Op de vraag van den heer A. der Weduwen of de rijkatuinbouwleeraar, de heer J. P. M. Camman, hier een lezing zal houden, antwoordt de voorzitter in bevestigenden zin. De heer Van Oeveren zou wensohen, dat de Maatsohappij steunde het proefstation voor landbouwwerktuigen te Utrecht. De Voorzitter zal dien wensch aan het Bestuur in overweging geven. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Dreischor. Gedurende de laatste bieten campagne zijn aau de haven alhier uitgevoerd ongeveer 4^ mill. K.G. suikerbieten en aan gevoerd omstreeks 2.270 000 K.G. pulp. BKOHT8KAKK N. De reohtbank te Groningen gelastte een nader onderzoek door deskundigen in de zaak van dr. Bbeschuldigd van het door schuld veroorzaken van den dood vau een kind. De nadere behandeling is bepaald op 31 December. KiiHKMIECWS. Dreischor. Alhier zijn als leden van den kerkeraad herkozen, als ouderlingen de heeren Job. v. d. Velde Pz. en Joh. Dooge Az. en als diaken de heer A. Bijlo. Zonnemaire. Woensdag 6 Jan. a.s. van 12—1 uur zal alhier de verkiezing plaats hebben voor 2 leden van 't kiescollege, wegens de periodieke aftreding der heeren D. Hocke Iz. en A. Deïst. Eikerzee, 28 Dec. Door het college der notabelen van de Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd tot kerkvoogd de heer A. van der Weijde (thans president) en, in plaats van den kerkvoogd L. Kloet, die niet meer in aanmerking weneebte te komen, gekozon de heer C. Hanse. Ds. P. F. van den Berg van Zierikzee zal op Donderdagavond 31 December op treden bij de Ned. Herv. Gemeente te Ouwerkerk ten half zes ure. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Alfen door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. O K D E H W IJ H. Op de voordracht voor onderwijzer aan de dorpsschool te Zaamslag zijn geplaatst de heeren J. P. Leen boute te Cad&and, A. Lucieer te Waterlandkerkje en C. L Serlé te IJzendijke. Nadat de gemeenteraad van Amsterdam Woensdag met 23 tegen 19 stemmen in beginsel tot subsidieering van sohoolvoeding en kleeding bad besloten, werd met 24 tegen 18 stemmen als maximum-subsidie uit de gemeentekas een bedrag bepaald van f 20.000 voor achoolvoeding en f 15.000 voor klompen, leeren pantoffels en schoolpautoffels, te vor- deelen over vereenigingen en schoolbesturen, die zich belasten met de verstrekking van een en ander, maar voor geen hooger bedrag dan door dio vereenigingen uit eigen middelen voor gezegd doel wordt aangewend. De collecte voor de scholen met den bgbel bracht op te Ooaterland met Kapelle, Ouwerkerk, Yianen en Sirjaneland f 31.75. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent De gouden Zondag vóór Kerstmi*. Berlijn, 22 - XII '03. Het Waarenhaus Wertheim doet me dezer dagen aan een onvcrzadiglijken Moloch denken, op wiens altaar rijken en armen hunne offers brengen. Wanneer het schemerduister, dat in dezen somberen tijd van het jaar voor daglicht moet doorgaan, ons na 3 uur begint te begeven en de lantaarns worden opgestoken, neemt de aantrekkingskracht van het geweldige gebouw, welks vele vensters op de verschillende ver diepingen felle lichtbundels als even zoovele „grijparmen", waaraan de minste passanten kunnen ontkomen, op de straat werpen, bijna op angstwekkende wijze toe. Angstwekkend zeker voor de ontelbare neringdoenden der speciale branches, die een strijd op leven en dood moeten voeren met den geduchten concurrent. Zij hebben het tegenwoordig zwaar te verantwoorden, sedert de groote slok-op bij den Leipziger Plats en zijn navolgers Fietz bij den Dönhoffs Platz en landorf bij den Spittelmarkt steeds hongeriger worden en steeds grooter magische aantrekkings kracht op het koopend publiek uitoefenen. Het is een dwaling, dat men in de Waaren- hiiuser goedkooper kan koopen dan in de ver schillende aparte winkels. Sommige „Zugartikel" in de fraaie uitstallingen doen door hun lagen prijs wonderen van „magnetisme" op de vele kijkers, die door het uitgestalde verlokt, zich door den stroom laten meevoeren, voor enkele uren reddeloos worsen verzwolgen door den „slok-op", om daarna, half versuft van het rumoer, als geradbraakt door het duwen en atooten der duizende passanten en het schuifelen langs de toonbanken, beladen met diverse pakken en pakjes, (het tribuut op het altaar van den gutzigen Moloch) deel uitmakende van een opeengedrongen, puilende, schuifelende, kompakte massa van honderde, afgetobde, eveneens door het geraas min of meer versufte, pakjes dragende lotgenooten, tusschen de wijd openstaande tochtdeuren weer te worden „uitgebraakt" op het trottoir. De gezeten winkelstand heeft tegenwoordig een harden dobber door de concurrentie der groote Waarenhiiuset, die aan de fabrikanten de wet voorschrijven, tegen veel gunstiger conditie verkoopen dan de detaillisten, en uit sluitend tegen contant verkoopen, zoodat het ontzaglijke kapitaal in één jaar vele malen kan worden omgezet. Dat daarom de Waarenhaueer op het leeuwen aandeel van de Kerstdrukte beslag hebben gelegd, is geen wonder, ofschoon men er zich over moet verbazen, dat de kooper zich zoo geduldig laat duwen en stooten en met engelen geduld bij de verschillende kassen queu maakt om 'zijn geld „aan de vrouw" te brengen. (Alle kassiersposten zijn in deze inrichtingen door dames bezet). „Wat moeten die arme verkoopsferfjes dood op zijn, wanneer eindelijk de lange werkdag ten einde loopt!" dacht ik bij mijzelf, terwijl ik Zondag in den laten achtermiddag, als mentor van een hollandschen zee-officier, met dezen tusschen rijen politie-agenten en bedienden van Wertheim naar binnen schuifelde. „Goeie God wat een menschen!", riep mijn zee-officier verbaasd, die bij vroegere bezoeken aan Parijs toch met overvolle bazars als Louvre en Prin- temps reeds had kennis gemaakt. Als een rustelooze groote mierenhoop, wrie melde en krioelde een duizendhoofdige menigte dooreen. De gangpaden gelijkvloers en op de verschillende verdiepingen de portalen en breede trappen opgepropt met een schuifelende menigte, welke als een trage onweerstaanbare golfstroom steeds maar voortstuwde, al maar voort als een perpetuum mobile, vlak langs een anderen stroom, van den anderen kant komende, en de tegenovergestelde richting in slaande. Oneindig meer kijkers dan koopers, want voor rustig uitzoeken en koopen was geen gelegenheid. Achter de toonbanken de ver koopsters, met bleeke vermoeide gezichten, in weerwil van hare moeheid toch werktuigelijk vragers en koopers vriendelijk te woord staande, wel wetende, dat het oog van den chef in den persoon van één der vele eontroleerende gé rants en surveillanten alom tegenwoordig is. Want deze dwarskijkers zijn overal en nergens, en trouwens ook hoog noodig, te midden der duizenden bezoekerswaaronder zich onge twijfeld zakkenrollers bevinden, die op buit uit zijn. Op alle kruispunten staan wegwijzers, en geven raad aan bezoekers, die de kluts kwijt raken te midden van deze raenschenmassa, en wier hoofd op hol raakt in het broehaha en het zware gegons van ontelbare stemmen, dat zich voortplant door alle hallen en gangen. Het lijkt wel, of alle soldaten van het garni zoen op dezen gouden Zondae vóór Kerstmis vrijaf hebben gekregen. Overal op de trappen en gangen zie ik soldaten en onderofficieren, in troepjes of alleen, d.w. z. in het laatste geval, steevast arm in arm met een aardig „Schatechen". Een „stramme" militair in een mooie uniform oefent steeds een groote aan trekkingskracht uit op de knappe bekjes van winkeljufjes en dienstmeisjes. Met een zucht van verademing staan we eindelijk ,weer buitenwaar intusschen het fewoel en de drukte nog is toegenomen, nu et koffie-uürtje van den middenstand en de arbeidende klasse voorbij is, en de meeste Berlijners de straat op gaan om de uitstallingen in oogenschouw te nemen, en zich door den „golfstroom" van vroolijke kijkers en koopers te laten meéslepen. Elke straat in het drukke winkelcentrum is nu een wereldje op zichzelf. Elke breede trottoir is in een markt, elk pleintje in een geurend dennenbosch her schapen. Op vele plaatsen worden elk jaar dezelfde houten kraampjes opgeslagen, o. a. in de Breite Btrasse vlok bij net Koninklijk slot; op den Leipziger Platz een typisch kraampje met ouderwetsche NUrnberger „Leb kuchen" en Pfefferkuchen, even onmisbaar bij een Kerstboom als het spekulaas en de boter letters op ons Sinterklaasfeestin de Liitzou Strasse bij den Magdeburger Platz een aardig kraampje met wit houten speelgoed. Maar het leeuwenaandeel van den straatverkoop hebben 'toch de „vliegende kooplui", die aan geen bepaalde standplaats geDonden zijn. Uit het noorden, uit het zuiden, uit het oosten zijn ze in dichte drommen opgetrokken, klein en groot, naar het westen, en vooral naar het drukke winkelcentrum van Friedrich-, Leipziger- en Potsdamer Strasse, waar zij als een dichte phalanx langs den rand van het trottoir hebben post gevat. Wie over het beste spraakwater beschikt, en den grootsten voorraad van grappen in den kortst mogelijken tijd weet te debiteeren, trekt de meeste hoorders en koopers. Wat wordt er al niet te koop aangeboden! Van den onver- valschten, ouderwetschen, nog steeds gangbaren papieren „Hampelmann", den Jan Klaassen, met trektouwtje tot de vernuftige mechanieke blikken auto's en poppetjes. In bonte mengeling paseeeren ze de revue: Hampelmiinnen, de klimmende muizen opeen spiraaltje, klouterende aapjes op een stokje, het wierook paffende moortje, diverse ingrediënten voor den Kerst boom als lametta, glazen balletjes en dergelijke, alles doorgaans voor den prijs van 10 pfeoning, soms zeifs van een „Seckser" (5 pfenning) verkrijgbaar. Het meest amuseer ik me altijd bij de kooplui in mechaniek speelgoed, die overal een dichten drom van kijkers tot zich trekken. Zij zijn de „aristokraten" onder de Hausiren en beschikken over een zeker bedrijfskapitaal, want hun aardig springend, dansend, tollend en draaiend goedje is niet erg goedkoop. Vlak naast den breeden rijweg op de hoeken van den Leipziger Platz, naast de beide Schinkel- sche wachthuisjes en op andere plaatsen heb ben zij hun „zaak gevestigd". Bij het schijnsel van een magnesiumfakkel zijn zij voortdurend ia de weer, steeds verschillende blikken kin deren opwindende. Wel drie, vier meter in het rona is het asphalt bedekt met auto's, melkwagentjesvrachtwagensmet eendjes, hoenders, duiven, honden, paardjes; alles is voortdurend in beweging, alles snort, rent, waggelt dooreen, komt soms in botsing. Daar is een dansende pop, die graciens haar rokje oplicht, waardoor haar blikken „jupons" zicht baar worden; daar is een grimmige dikke Schutzmann, die verontwaardigd over zooveel lichtzinnigheid, zich wel laat opwinden en met korte trippelpasjes komt aanloopenal maar notities makende in zijn boekje en de „perso- naliën" van het lichtzinnige dametje opnemende, daarbij niet lettende op een jeugdigen fietser, een blikken kindermeisje, dat achter een wagen tje trippelt, en een clown op een gedresseerd varken, die van den anderen kant komen „aansnellen" met het gevolg, dat een botsing onvermijdelijk wordt, zoodat bet heele gezel schap, steeds doordraaiende en snorrende over elkaar buitelt. Het uurwerk van het licht zinnige dametje is nog niet afgeloopen. Zij danst verder en verder, en walst met open oogen in haar verderf de straat op en knakl onder de raderen van een zwaren om nibus. „Geschaftsunkosten" zegt de koopman schouderophalend, terwijl hij een nieuw dametje uit haar bordpapieren woning haalt. K. Gemengd Nieuws. Niet naar Zuid-Afrika. In een brief uit Kaapstad aan De Nieuwe Crt. lezen we, dat ondanks de waarschuwing tegen immigratie, door de regeeringen in brieven en couranten, de toevloed van nieuw-komers blijft aanhouden de toestand is drukkend, bet geld duur, en de loonen dalen. Vele Hollanders keeren terug, doch meerderen komen, die ook mochten wenschen, dat ze maar weer thuis waren, want het is hier in één woord mitère. In de ver afgelegen Holl. dorpen der Kolonie ie de kans beter om een goed beBtaan te vinden, doch de moeielijke en kostbare reis is een groot bezwaar. En zoo blijven de meeaten te Kaapstad, waar de vraag naar werkkrachten op lange na zoo groot niet is als bet aanbod. Aan 't slot zegt de schrijver: onrijpe ▼ruohten, snikheete dagen en hevige zuid- oosterstormen verspreiden veel ziekte, vooral dysenterie, Circa 200 dienstmeisjes nit Volendam zijn in betrekking te Beemeter, Purmer, Amsterdam enz. Een vast gebruik is het, dat zij het Kerstfeest te Volendam komen vieren. Na echter de 9de poklijder naar de barak is gebracht, heeft de burgemeester van Edam bij advertentie in verschillende bladen verzocht, die dienstmeisjes deze week geen verlof te geven, maar het te geven als de ziekte geheel geweken is. Een aardige winst! De boerderij «De Hooge Boomen", onder Schiedam, die dezer dagen door de gemeente Rotterdam ie aangekocht voor f 116.000, werd 8 jaren geleden door de tegenwoordige eigenares ge kocht voor f 26.000. De spookgeschiedenis op een boerderij onder Baak, gem. Steenderen, behoort tot het verledene. De veldwachter vermoedde, dat het spook onder de huisgenooten moest schuilen. Hij wist zich buiten weten van de bewoners verdekt op te stellen en ontdekte, dat de vrouw des huizes het spook was. De veldwachter verrastte baar, terwij! zij bezig was de vierde koe los te knoopen, kwam toen voor den dag en vroeg, of bij haar een bandje wilde helpen. De vronw, zich ontdekt ziende, beweerde bezig te zijn de door 't spook losgeknoopte koeien weder vast te knoopen. Zy zelf wilde niet voor 't spook worden aangezien. Men vermoedt, dat zij de grap uithaalde, om daardoor haar bunrplaats in waarde te doen dalen en in de toekomst goedkooper te kannen wonen. Het gerucht gaat, dat de eigenaar, die een billijke pachtsom inde, voor goed genoeg heeft van deze lieden. Een rechterlijke dwaling. Dwalen is menschelyk. Zoo dikwijls blykt, dat wat zich als een onomstootelgke waarheid in ons brein vast gezet heeft, toch onjnist is. En vaak ook heeft zoo'n dwaling ver strekkende gevolgen. In Oostenrijk doet een zeer ernstig geval tbacs van zich spreken. In Nov. 1898 werd in Opper-Oostenrgk een vrouw vermoord om baar geld. Een paar weken later werden Therese Gietzinger en Karl Harter door de gezworenen te Ried aan die misdaad schuldig verklaard en ver oordeeld. Niemand had de misdaad gezien, recbtetreeksche bewijzen waren er niet; maar wel aanwijzingen, die zoo overtuigend voor de schuld der beide beklaagden schenen, dat deze, hoewel zij bun onschuld tot het laatst toe volhielden, door de jury veroordeeld werden 1 Want beider kleeren en schoenen droegen de sporen van bloed, en hnn ver klaring, dat zij den vorigen dag kippen geslacht hadden, wilde niemand gelooven. Vrouw Gietzinger woonde in een huisje tegenover dat der vermoorde. Bloedige voet stappen lagen tnssshen beide buisjes. Harter en Gietzinger waren op het oogenblik van de misdaad in de bnurt van do vermoorde. Dit alles was voldoende voor hnn veroor deeling. Harter stierf in de gevangenis, Therese Gietzinger hield bet daarentegen langer nit, alhoewel de 5 jaren opsluiting hare gezondheid geknakt en haar tot een onde vrouw hebben gemaakt. De jaren vergingen, tot op eens de waar- beid aan het licht kwam. Matthias Kaufmann bad het gedaan, en het was diens doohter, een meisje van 15 jaar, die het aan de politie bad verteld. Die Kaufmann gaf in de laatste jaren veel geld uit en zat veel in de kroeg. Dit viel zijn vrouw op, die aan bet snuffelen ging en na een jear geleden op den hooizolder van haar huis een spaarbank boekje vond, dat aan de vermoorde vrouw Kranzinger behoord bad. Door zgn vrouw ondervraagd, bekende de man ten slotte den moord gepleegd te hebben, maar dreigde haar dood te slaan als zy er een woord van kikte. Ea zoo zweeg zy en bleef by baar man met het vreeselijk bewustzijn dat hij een moordenaar was en onscbuldigen er voor boeten moeeten. Eenigen tijd later werd vrouw Kanfmann ernstig ziek en voelde haar geweten zoo bezwaard, dat zy aan baar doohter vertelde wat er gebeurd was. Die kon, zooals zy aan den veldwachter zeide, de gedachte niet verdragen dat oneohutdigen in den kerker zuchtten, en gaf de zaak aan. Kaufmann werd daarop gearresteerd en bekende, dat Anna Kranzinger, die zeer wantrouwig was, hem had binnengelaten, omdat by een kennis van haar was, en hoe by wist, dat zjj een paar spaarduitjes had, die hij heel goed gebruiken kon. Met een puntigen steen bad hij haar een paar gaten in het hoofd geslagen en toen zij neerviel, baar den hals afgesneden. Daarna bad by petroleum over wat hooi gegooid, geroofd wat bij vond en was op den loop gegaan. De brand werd echter nog tydig geblnsoht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2