ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 December 1903. Belasting op de Honden. Uit Stad sh Provincie. (Z i e r i Isl zeesohe Courant). Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7943. Directeur a. ar. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiëntui 1—3 regels 30 Cts. meerdere regele 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 2 are beaorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren a de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. in A. FRaNKEL, MeeLstraat 386, Zierikzee. BERICH T. zy, die zich met 1 Januari a.N. op deze courant abonneeren, i ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratia Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. A J. DE LOOZE, Directeur. Nieuwjaarswenschen. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarsivenschen voor den prijs van SS cta. a contant in ons blad worden opgenomen. Eet no. van 1 Januari 1904 ivordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgdterwijl ivordt zorg gedragendat dit op dien morgen door geheel Schouwen-DuivelandTholen, St.-Filipsland, Goes enz. kan worden ont vangen. Be inzending der advertentiënvoor dat no. bestemdkan geschieden tot Donderdag 31 Decemberuiterlijk des 2 ure POS T_E_R IJ E N. De DIRECTEUR van het post- en telegraaf kantoor te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat, met ingang van 28 December 1903, tegen den prijs van f 0,85, aan alle post- en hulpkantoren poetzegelboefejes verkrijgbaar zullen zijn, bevattende 6 zegels a 1 cts., 6 zegels k 3 cta. en 12 zegels k 5 cts. De Directour voornoemd, J. POST UITERWEER. HIN D E RW ET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOSEPHUS MATT HEUS VERBEKE, wonende in deze gemeente, waarbij vergun ning wordt gevraagd tot oprichting van eene drogorü vun huidon 011 vollen in een op te richten gebouwtje buiten de voormalige Westpoort, aan het begin van den Miereweg; dat op Maandag den Hen Januari aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 28 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Beschrijvingsbiljetten voordenHoofde- lijken Omilag, dienstjaar 1904. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 9 der Verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag in deze gemeente, van den 16 September 1901; Maken bekend: dat de beschrijvingsbiljetten voor die belasting over het dienstjaar 1904 -vóór «Ion SO Januari e.lc. zullen worden uitgereikt en binnen drie weken nè de uitreiking zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingplichtigen aan het voorschrift der Verordening, dat zy, wier biljetten binnen voornoemden termijn niet zyn teruggehaald, verplicht zijn hunne biljetten uiterlijk acht dagen na het verstryken van dien termijn ter Secretarie te bezorgen. Zierikzee, den 28 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden in deze gemeente; maken bekend, dat, aanvangende den 2 Januari a.s., Ran de hnizen der ingezetenen eene beschryving zal worden gedaan, tot verzekering van de richtige invorde ring dier belasting; herinneren de belastingschuldigen, die by de beschrij ving mochten zyn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen vier weken na den aanvang dier beschryving ter Secretarie der gemeente schriftelijk aangifte te doen dat ieder verplicht is om bij de beschryving alle noodige opgaven en inlichtingen te geven, en dat zij, die in den loop van het jaar belasting schuldig worden, verplicht zyn daarvan ten spoedigste ter Secretarie schriftelijk aangifte te doen. Zierikzee, den 28 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. New-York, 24 Dec. Een sneltrein op den Baitimore-Ohiospoorweg, circa 13 K.M. ten weeten van Counelleville (Pennsylvanië) is op een hoop balken geloopen. 19 personen werden gedood door den stoom, die uit de vernielde locomotief ontsnapte. Yolgena een nader bericht omtrent het ontsporen van bovengenoemden sneltrein op den Baltimore-Ohio-spoorweg, bij Connellsville, zijn 60 menschen gedood en 50 gewond. Yan dezen zullen waarschijnlijk nog eenige be zwijken. Yan de 150 passagiers in den trein werden ook de niet-gewonden bewusteloos door den hevigen schok. De trein had een vaart van 90 kilometer per unr. De locomotief en drie personenwagens stortten van een steile helling af en vielen bijna in de rivier Yonghiogheny (een tak van de Ohio). Vele passagiers werden verbrand door den heeten stoom. Zes schavuiten, die planderden, werden gearresteerd. Te New-York heerscht een epidemie van besmettelijke longontsteking, welke vele slachtoffers maakt. Zij begon in de tweede week van November. Verleden week waren er 269 menschen aan gestorven. De Amerikaansche «petroleumkoning" Rockefeller, die ook tot do goedgeefsche millionnairs behoort, heeft thans weder aan do Universiteit te Chicago een som van 5 millioen gulden geschonken. Hij gaf nu in 't geheel 35 millioen galden aan dio Hoogeschool. Italië. Volgens het gebruik ontving de Paus den eersten Kerstdag het corps diplomatique, uit welks naam de gezant van Portugal hem complimenteerde. Z. H. had al vroeger de kardinalen en prelaten ontvangen, die hem kwamen gelnk- wenechen naar aanleiding der ophanden zijnde jaarswisseling. In antwoord op de toespraak van den kardinaal-deken hield de Pans een toespraak, waarin hij zeide, dat de kribbe van Bethlehem de school is, waarin ieder Christen leert een waarlijk Christelijk leven te leiden, en waarin elke klasse der menschelijke samenleving het voorbeeld vindt van goedheid en gedold, die de bron zijn van eendracht en vrede. Pius X wees op de moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd, maar zeide, dat hij in vertrouwen op de beloften, die de Verlosser aan zijn Kerk had gegeven, bereid was alles te dragen, wat de Voorzienigheid hem zou opleggen. De Paus zag er goed en opgeruimd uit. Op den wit-rood-gouden troon gezeten, gaf hij den zegen en liet enkele bevoorrechten tot den handkus toe. De Romeinsche Tribuna verklaart, dat zij, ondanks de tegenspraak van den Osservatore Romano, haar oorspronkelijk bericht omtrent de Vaticaansche millioenen handhaaft. Servië. Koning Peter van Servië zit nog altijd tusschen twee vuren. Volgens den berichtgever van le Temps, dreigen nu de «Koningsmoordenaars" in zijne omgeving, ingeval zij worden ontslagen, een zeer compromettauten brief, door Koning Peter vóór den moord van 't Koningspaar geschreven, openbaar te zullen maken. Aan den anderen kant heeft kolonel Masohin te kennen gegeven, dat hij bereid is ter wille des Konings zijn ontslag te nemen als plaatselijk commandant van Belgrado, als bij zeker is niet te worden vervangen door een trawant van het vorige Koningshuis. De Koning moet kolonel Mascbin dringend hebben verzocht heen te gaan, en zelfs hebben gedreigd afstand te doen van den troon, als men geen einde maakt aan al zijn moeilijk heden. Over het algemeen hoopt men, dat de hovelingen van Koning Peter, wier aanwezig- I heid ergernis wekt, tegenover de terug getrokken houding der vreemde gezanten j vrijwillig zullen heengaan. Oostenrijk. 1 In November kooht een arme matroos te j Fiume vóór zijn vertrek een lot iu de Oosten- 1 rijkscbe Staatsloterij en gaf dat aan zijn vrouw. Deze, een arme Istrische boerin, giDg Maandag eens hooron of zij wat getrokken had. Men deelde haar mede, dat op baar nummer de hoofdprijs van 200 000 kr. was gevallen. Zonder do mitHntf opwinding hoorde de vrouw d© mededecling aan; ze betuigde enkel heel lakonisch haar blijdschap, dat zij nu een pleizierige Kerstmis zou vieren. Engeland. Londen, 24 Dec. Aan de Standard wordt uit Tokio geseind: Na het jongste onderhoud tasscben den Japansohen premier Komnra en den Russischen gezant Rosen is den Japansohen gezant te St.-Petersbnrg langs telegrafischen weg op dracht gegeven, bij de Russische regeering aan te dringen op een spoedige beantwoording der Japansche eischen met verwijsing naar de gevaren, die uit dralen zouden kannen ontstaan. Volgens een berioht uit Nagasaki aan de Daily Telegraph is de Japansche vloot bezig de zachte, iulandsche kolen te lossen en ze te vervangen door harde Btoomkolen uit Wales. Al het overtollige houtwerk wordt van de schepen verwijderd. Te Londen hebben een aantal ver pleegden nit een armenhuis terecht gestaan, die zich dezer dagen schuldig hadden gemaakt aan oproer. Zij beklaagden zich reeds gernimen tijd over qualiteit en qnantiteit van de soep en Donderdag, toen op goen onkel verzoek nog was acht geelagon, wierpen de verontwaar digde lieden den suppoosten de borden om de ooren Het Boop-oproer werd met behnlp der politie onderdrukt. De B-lip, zoo verklaarden do verpleegden, wa» slechte warm water en de rest dor spijzen was oneetbaar; het bestuur van het armhuis beweerde echter, dat de maaltijden geheel volgena voorschrift werdon gereed gemaakt. De leidors van het «oproer" kregen eenige weken gevangenisstraf. De politie van Londen, Manchester en Edinbnrg is in de war om een geheimzinnig verdwenen knaapje van 3$ jaar op te sporen. De kleine Jack kent zijn vader en zijn moeder niet. Men weet slechts dat hij de vracht is van een omgang tnsschen een beer en dame nit de booge wereld van het West End te Londen. Eokele dagen na zijn geboorte werd hij door een paar burgermenschen, Roberts, aangenomen als kind. OnlaDgs werd vrouw Roberts door een later valsch gebleken telegram uit haar huis gelokt en toen zij terng kwam, was het kind verdwenen. Volgens de inlichtingen der politie zyn twee onbekenden met het kind vertrokken naar Edinburg. In April verdween spoorloos uit Clones, in Ierland, een daar woonachtige 25-jarige veehandelaar en eerst dezer dagen vond men zyn lijk in een ouden, ongebruikten regenput, die behoorde by het huis van een slachter. De vermiste was het laatst gezien io het huis van den slachter, hij moest toen 94 pd. st. I bij zich gehad hebben en deze zijn, evenmin als zyn horloge, op het lijk teruggevonden. De slachter is gevangen genomen, verdacht van moord, maar bij ontkent alle schuld. Men j vindt eenigen grond van twijfel aan zijne schuld in de omstandigheid, dat een andere veekooper, eveneens te Clones woonachtig en die zaken met den overledene deed, kort na diens verdwijning uit het dorp vertrokken is en daar nimmer terugkeerde, terwijl ook j niemand weet, waar hij is heengegaan. Naar dezen man wordt thans door het geheele vereenigde koninkrijk gezooht. Frankrijk. i Dreyfus. De commissie voor de revisie heeft hare beslissing gegrond op twee nieuwe feiten: 1°. is ontdekt, dat een telegram, aan Dreyfns toegeschreven, geantidateerd werd, en 2°. dat in het welbekende stuk, waarin de woorden «Ce canaille de D***" voorkwamen, de letter D was gezet in de plaats van een P, die er vroeger moet hebben gestaan. Aan de Lanterne zou door een lid van het Hof van Cassatie verzekerd zyn, dat, indien de revisie gelast wordt, het Hof van Cassatie de zaak naar een nieuwen krijgsraad zal verwijzen. I Duit.chland. De directie van de Berlynsohe Omnibus- Maatschappij heeft aan haar personeel, dat J in September het werk neerlegde om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, met Nieuw jaar een algemeene loonsverbooging toegekend. De koetsiers krijgen een m&andelijkach loon van 90 tot 425 mk., de conducteurs van 75 tot 100 mk. en de st?Iknechts van 85 tot 90 mk. Verder zal de Maatschappij 'een ondersteunings- en een pensioenfonds, elk van 100,000 mk., instellen. De beambten, die geen deel hebben genomen aan de staking, ontvangen bovendien met Kerstmis een gratificatie. In de vergadering van het personeel, waarin de directeur deze beslniten mededeelde, merkte hij op, dat het een van de voornaamste plichten van een Maatschappij was, om ook voor haar ondergeschikten te zorgen. Hij roerde met een enkel woord de staking aan en zeide, dat de directie nog bijna dagelijks verzoekschriften kreeg van vroegere beambten, om weder in dienst gesteld te mogen wordendezen hielden vol, dat zij niet vrijwillig den dienst gestaakt, maar alleen door de ophitsing van buitenstaanders er toe gedreven waren. België. Donderdagochtend bad een ernstig ongeluk plaats aan boord der Ostendsche loodsboot no. 3, die voor de haven van Ostende geankerd lag. Het stengestag was ingehaald en met een slag om het spil vastgemaakt. Terwijl men bezig was bet anker te winden, zonder eerst het stag los te hebben gemaakt, dat men door de duisternis nit het oog had verloren, brak eensklaps de steng, met het gevolg dat een stuk daarvan terecht kwam op bet hoofd van den loodsleerling J. Cornean, die op den slag dood wbh. De ongelukkige, die voorheen in dezelfde hoedanigheid bij het looswezen te Ylissingen gediend beeft, laat een vrouw en vier kinderen na. Nederland. Groningen, 25 Dec. Gisterenavond is een jonge man van vijf-en-twintig jaar, die aan de Westerhaven alhier bezig was met het dragen van zakken boonen, van een wagen in een schip van de loopplank gegleden en op zij op den rand van het schip, onder den zwaren zak, gevallen. Zóó noodlottig was de val geweest, dat de in allerijl geroepen geneesheer even consta teerde, dat de man eenige ribben bad gebroken, en dat deze in de longen waren gedrongen. Ruim een uur later overleed de ongelukkige. Leeuwarden, 26 Deo. Omtrent het drama te Hauierwijk kan bet volgende gemeld worden Een gezellig feestje word Zaterdagavond gevierd in het huisgezin van het meisje, dat door haar vroegeren minnaar met een revolver schot is getroffen. Ook Roelof, de dader, was daar tegenwoordig. Hjj moet het toen zwaar te verduren hebben gehad, eensdeels omdat zyn verkeering met Bontje was afgebroken, anderdeels, omdat by als geheel-onthouder voortdurend blootstond aan de plagerijen der anderen, die hem aanhoudend presten om sterken drank te gebruiken. Zooals het bij dergelijke festiviteiten gaat, werden de gemoederen al meer en meer op gewonden, en wilde men Roelof te lijf, omdat hij weigerde alcohol te gebruiken. Bontje en haar broeder wisten hem te verbergen in den kelder, zonder dat de anderen dit wisten, en liep dit incident tot zoover gelnkkig voor hem af. Men schijnt er ongeveer den gebeelen nacht in eikaars bijzijn pret te hebben ge maakt, althans naar men meldt, was Bontje niet van plan naar bed te gaan, maar wenschte ze de kamer maar dadelijk op te knappen, om dan later ter kerk te gaan. Roelof was ook weer vertrokken, doch kwam na een poos terug, en vroeg aan B. of hij soms zyn tabaksdoos daar had laten liggen. Toen hij haar onder bereik had, viel het noodlottige schot, waarbij de kogel haar in de long moet gedrongen zijn, en zette bij het op een loopen. Onderweg keerde bij het wapen tot zichzelf, en schoot zich door de zij van het hoofd, en moet momenteljjk zyn toestand niet minder gevaarlijk zyn dan die van het meisje. De doctoren hopen haar althans in het leven te houdeD, en staat hij voortdurend onder streng politie-toezicht. Zoo lniden op het oogenblik de geruohten. Heerenveen26 Deo. De 76-jarige mevrouw T. S. ging heden naar de vroegkerk der R.-Katb. parochie. Het was nog donker, zy was niet best van gezicht en is, zonder dat iemand het heeft opgemerkt, vlak vóór hare woning in de kolkslnis geloopen. Mannen van de gemeentereiniging vonden kwart over zeven are haar lijk. Den Helder, 25 Dec. Tengevolge van het mistige weder hebben dagelijks strandingen plaats in de Zuidergronden (gevaarlijke zand banken), gelegen nabij het Zeegat van Den Helder. Zondag, Maandag en Dinsdag kwamen te Nieuwediep berichten van stoomschepen, welke daar waren gestrand, waarop de kraohtige sleepbooten «Titan" en «Hercules" spoedig io zee gingen, op sleeptouw bebbende een aantal vletten met sjouwerlieden om assistentie te verleenen. Op de strandingaplaatsen werd gewacht tot het hoog water was, waarop de sleep booten de vaartuigen vlot sleepten, zoodat zij hun reit verder weer konden vervolgen. 's-Gravenhage, 26 Dec. De Eerste Kamer der Btaten-Generaal zal aanst. Maandag bijeenkomen. Na afloop der openbare vergadering gaat de Kamer in afdeelingen tot het onderzoeken van spoedeischende onderwerpen. De behandeling der Indische begrooting, de bank-ootrooiwet enz., is bepaald op Dins dagvoormiddag. Rotterdam, 26 Deo. De tachtigjarige J. Brandenburg en zjjne dochter, de zeven en veertig jarige A. van Westerbrugge, geboren Brandenburg, suppoosten aan de Gerefor meerde Kerk A (Nieuwe Noorderkerk) in de Snellemansstraat No. 81 alhier, begaven zich gisterenochtend naar de kerk, om hunne ge wone werkzaamheden te verrichten. Zij begaven zioh als gewoonlijk naar een vertrekje, achter de kerk gelegen en daarmede een geheel uit makende, om zich daar van jas en mantel te ontdoen. Sedert zag men hen niet weder. Het liep tegen tienen, en de kerkgangers vulden reeds de kerk, waar ds. E. Douma zou preeken, toen toevallig de schilderskneobt M. Groenenweg, een schoonzoon van Bran denborg en mede aan deze kerk geëmployeerd, het vertrekje voorbijkwam. Hij vond de deur op een kier staan en een blik naar binnen slaande, zag hij zijn schoonvader en diens dochter op den vloer liggen. Tegelijkertijd sloeg hem een sterke kolendamp tegemoet, waardoor by half bedwelmd achteruit deinsde. Onmiddellijk riep hij de hulp in vau een bekende onder de kérkgaDgers en met hun beiden gingen zy het vertrekje binnen, na te voren aan den kolendamp gelegenheid tot ontsnappen gegeven te hebben. Noch de oude Brandenburg, Doch zijne dochter, gaven eenig teeken van leven meer en de dokters, wier hulp werd ingeroepen, konden slechts den dood conBtateeren. Uit allee was op te maken, dat de beide personen, bet vertrekje binnen gaande, door den kolendamp overvallen en bedwelmd tegen den grond geslagen waren. Een inspecteur van politie kwam by zijn onderzoek tot de ontdekking, dat de kolen damp te voorschijn kwam uit een lek in de door het vertrekje loopende pijp van de kachel, waarmede het kerkgebouw wordt verwarmd. De kaohel was den avond te voren aangemaakt, zoodat gedurende den nacht het kleedkamertje, waarvan het raam stevig gesloten was, geheel met den verstikkenden rook gevuld was. De lijken zijn naar de woning van Bran denburg overgebracht. 'a-Hertogenbosch25 Deo. Iemand, voorgevende te Vucht te wonen en Jansen te heeten, vervoegde zich dezer dagen alhier ten huize van den vader van een loteling der nationale militie. Yolgens hem bezat by een middel om dien loteling voor den dienst ongeschikt te doen verklaren en was hij bereid dat middel aan de band te doen. Men was eohter van zyn aanbod niet gediend. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het ook elders is of nog zal worden gedaan, want van eenige bekendheid met de familie waarbij hij aanklopte, kan geen sprake zijn, en het behoeft geen betoog, dat het in meer dan één opzicht gevaarlijk mag heeten met dergelijke wel willende menschen en middelen eene proef te nemen. De man scheen ongeveer 50 a 60 jaar oud, en was of hield zich wat doof. Stad aan 't Haringvliet. Een 8ste geval van typhus is thans in deze gemeente voor gekomen. Zierikzee. De herijk van de maten en gewichten in 1904 zal plaats hebben te Zierikzee, ook voor Kerkwerve, op 18, 49, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28 en 29 Juli. By beschikking van Z.Exc. de Gouv.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1