ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 December 1903. (Z ierikzeesohe O o u r a n t). Nieuwjaarswenschen. AFKONDIGING. L I EFD E. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in ProviHCi». Versoïüjot DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7942. ülreoteuri J. DE LOOZE. j A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünked, Meelstraat 386, Zierikzee. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datam verschijnende nummer* gratig. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. A J. DE LOOZE, Directeur. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cts. a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1904 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouiven-Duivel andTholen, St.-Fïlrpslund, Goes enz. kan worden ont vangen. De inzending der advertentiënvoor dat no. bestemd, kan geschieden tol Donderdag 31 Decemberuiterlijk des namiddags 2 ure Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfc- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1903/4, no. 4 dat op beden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 24 December 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Wat is liefde? Menig denker en dichter heeft zich die vraag gesteld, maar heeft vruchteloos zijn geest vermoeid baar karakter, haar omvang, haar grens nauwkeurig te bepalen. En waar zoovelen vergeefsche moeite deden, ware het een onbegonnen werk te beproeven haar wezen en kracht te omschrijven. Liever trachten wij daarom haar te leeren kennen uit de verschillende vormen, waarop zij zich bij den mensch openbaart. Over de teedere liefde der ouders voor hun kinderen behoeven wij weinig te zeggen, Zij, een vaste natuurwet, is heerlijk te aanschouwen in haar genotvolle uiting. Zij is het sterkst, wanneer het kind nog is in het stadium der prille jeugd, zoodat het behoefte heeft aan stoffelijken steun en geestelijke leiding. Tot elke opoffering in staat, verdraagt zij dikwerf van het kind grenzelooze smart, en vergeeft zij het niet zelden het diepst treffende leed. Zij is blijvend tot het graf. Wat omgekeerd de liefde der kinderen voor hun ouders betreft, zij, stil ontkiemend in de eerste levensjaren, en bereikend eerst haar wasdom, wanneer zij den leeftijd hebben, waarop zij het onderscheidingsvermogen vol komen bezitten, evenaart niet die, welke de ouders voor hun kinderen koesteren. Yaak waardeeren zij hun ouders eerst, als deze er niet meer zijn. Ligt echter vader of moeder op het ziekbed ter neer, dan treedt de kinder liefde in haar reine gestalte op, en staat hulpbiedend zorgvol en angstig aan de sponde. En dan stygt van menige kinderlip de innige beê tot den Allerhoogsten op: Goede God, verhoor mijn bede, Red myn moeder van den dood, Laat haar leven met ons medel Red haar uit den stervensnood. Wil mijn bede niet verachten, Goede God 1 Wiens wil is wet, Stil haar Jijden, schenk haar krachten, Voer haar van het krankebed. Geef aan haar, die steeds zoo teeder Aan haar kind'ren alles gaf, Geef aan baar gezondheid weder, Laat mij zijn baar levensstaf. Van een geheel anderen aard ia de liefde, die Cupido den mensch heeft ingeblazen. Zij is gelijk een vurig ros, kent op haar weg geen hinderpalen, verzet bergen en zeeën, ziet in den Himmelaya een heuvel, en in den oceaan een beek. Zij is niet zelden met blind heid geslagen, zoodat zij de feilen en fouten van hem of baar biet opmerkt, die bet voor werp der hoogste vereering is. De grootBte pro2aïeus wordt zelfa nog door haar bezield, zoodat bp voor de Muae der poëzie zich nederwerpt, haar zijn gevoelens uitstortend, gelijk uit het volgende blijken moge. Liefde, heil'ge vonk van 't godd'lijk vuur, Dat Jehovah, Allab, Schepper heet, Bron, waaruit de mensch'lyke natuur Schept de hoogste vreugd en 't diepste leed, Kracht, die in 't onmetelijk heelal Was en is en eeuwig wezen zal; Schenk, o schenk aan 't smachtend jong'lingshart, Dat vergaat van stille minnesmart, En geen rust, noch duur, noch vrede beeft, 't Ideaal, dat licht en warmte geeft. Ontvlamd door uwe schoonheidspracht Tot eed'Ien hoogen ziD, Zong ik in vollen gloed en kracht Het lied der heil'ge min. Het wreede noodlot wilde niet, Dat in uw borst weerklonk De smeektoon van het vurigst lied, Dat ooit de liefde schonk. Onsterflijk is myn ideaal, Beitelend leelt h«t voort, Al wordt ook, tot ik grafwaarts daal, Myn liefde niet verhoord. Is de individueele liefde, die wij in korte trekken geschetst hebben, den mensch als het ware ingeschapen, die voor de gemeenschap wordt door versohillende oorzaken gevormd. Staat en kerk, ras en geloof spelen hierbij de hoofdrollen. Duizenden trokken, als 't vaderland in gevaar verkeerde, en zijn zonen ter verdedi ging er van te wapen riep, vrijwillig den uniform aan, en lieten op het slagveld hun leven. Duizenden snelden, als hun geloofa- en stam broeders ter wille van hun godsdienstig be ginsel met dood en verderf bedreigd werden, dezen te hulp, en vielen worstelend in den stryd. Maar toch, hoe heerlijk schoon die op offerende liefde ook zijn moge, zij omvat nog altijd een beperkten kring der groote gemeen schap, zij sluit niet in zich het gebeele mensch- dom. Er bestaat een liefde, die gaat boven staat en kerk, ras en geloof. Zij, de algemeene menscbenliefde, is de dochter van bet groote eeuwig levend beginsel, dat, welke gelaats kleur wij ook hebben, ia wat land wij ook geboren en opgevoed zijn, welke taal wij ook mogen spreken, op welke wijze wij God ook mogen dienen, wij menschen, wij allen zonder eenige uitzondering kinderen zijn van één Vader, die, troonend in het oneindige, zon en maan en sterren voor allen laat schijnen, die ons allen naakt deed geboren worden, en eens, wanneer Hij onze zielen tot zich roept, ons aller lichamen tot stof doet vergaan. Zij is omschreven in het: „Heb UW naasten lief als u zelf'. Prent, o mensch, dit goddelijk beginsel van algemeene mensohenliefde goed in uw hoofd, maar bovenal diep ia uw hart. Eu als al wat mensch heet dit doet, en daarnaar leeft en handelt, dan zal er een tijd op aarde komen, dat er geen oorlogen meer zullen gevoerd worden, en dat alle broedermoord zal ophouden. Dan zullen er geen grenzen meer beetaaD, die de volken van elka&r scheiden, en dan zullen de slagboomen vallen, niet slechte in Btaatknndig, maar ook in maatschappelijk opzicht, die de menschen van elkaê-r vervreemden, omdat de één zijn Schepper op een andere wijze dient dan de andere. Schrijft met gulden letteren op één der wanden van uw woning„Heb UW naasten lief als Tl zelf", opdat het u dagelijks onder de oogen komo, en u herinnere aan uw menschen plicht. Amerika. New-York, 22 Deo. De gezanten der Europeesche mogendheden verklaarden den diplomatieken agent van Columbia, generaal Reyes, dat pogingen om Panama te heroveren, mislukken moeten. Europa staat veel meer aan de zijde der Vereenigde Staten, aangezien de bouw van het Panamakanaal in het belang is der geheele wereld. De mogendheden zijn er eveneens tegen, dat deze aangelegenheid aan het Haagsohe arbitrage-hof zal worden voorgelegd. Op de Amerikaansche spoorweglijn St.-Louis—San-Francisco is bij God voly (Texas) een sneltrein ontspoord, met gevolg, dat reizigers gedood en 20 gekwetst werden. Te New-York is in een zeemans-herberg een vrouwenmoord gepleegd, volkomen gelijk aan die voor eenige jaren te Londen begaan werden door den gebeimzinnigen en nooit ontdekten «Jack the Ripper". Misschien heeft de New-Yorksohe politie meer succès met hem te vangen. Rusland. In het proces wegens de Joden-moorden te Kischenetf is nu vonnis geveld en wel zoo, dat 12 der aangeklaagden zjjn vrijgesproken, terwijl 48 beschuldigingen buiten behandeling bleven. Veroordeeld zijn tot zeven- en tot vijfjarigen dwangarbeid (wegens mishandeling en moord) twee der aangeklaagden en een derde tot 6 maanden gevangenisstraf, terwijl 22 andere beschuldigden hun misdrijf zullen boeten met indeeliog voor twee jaren bij eene militaire straf-compagnie. De veroordeelden moeten voorts te zamen de gerechtskosten betalen. Geen wonder, dat, waar de wrekende hand zoo weinig straf blijkt, nieuwe troebelen worden voorzien tegen het aanstaande Kerstfeest. Zij worden tamelijk openlijk aangekondigd, zoodat de overheid nu allengs geen verontschuldiging heeft, wanneer zij geen maatregelen neemt. Professor Anicbkoff van de hoogere sohool voor vrouwen te St.-Petersburg, is volgens een bericht van daar in hechtenis genomen en gevangen gezet ia de Pieter- en Paulsvesting. Hij wordt beschuldigd in betrekking te staan tot de revolutionaire partij. BelgiS. Te Brussel is Dinsdag voor de vijfde maal in één week een zekere Leinert, die in een cirous met zijn rijwiel den «doodsprong" doet, t© ver gevlogen en in plaats van op zijn matras, tegen één der wanden van den ingang der renbaan gevlogen. Men dacht hem ditmaal dood of ten minste doodelijk gekwetst, maar hg kwam er van af met een verstuikten arm. NedtrUnd. Maastricht, 23 Dec. Het mag eergisteren- middag balfvier geweest zijn, toen bij den spekslager H. in de Capucijnenstraat, zekere M., wonende alhier, binnentrad om voor een kleinigheid vleeacb te koopen. Toen bij 't vleeacb in ontvangst genomen had gaf bij een mark in betaling. Het meisje, 15 jaar oud, dat hem bediend had, kon hem daarvoor in den winkel oven- wel geen kleingeld teruggeven en begaf zich, om wisselgeld te halen, naar boven. Van deze mooie gelegenheid maakte M. gretig gebruik om van de staaf een groote worst af te trekken en die behoedzaam achter onder zijn jas te verbergen. Het meisje kwam kort daarop terug met 't kleine geld en zag de staaf, waaraan de worBten gewoonlijk hangen, nog bewegen, zoodat zij argwaan kreeg en tegen M. zeide: «Wat bob jij daar verborgen?" M. veindae natuurlijk niets te weten en trok eon gezicht als de geïncarneerde Joris Goedbloed. Maar het bedienend meisje was een heel kordaat meisje en plotseling uitschietend wist zij M. de worst onder de jas van daan te trekken en bij zich te nemen. De worstdief, zioh leelijk ontdekt ziende, deed -niet, wat wellicht menig collega-worst- dief in zijn plaats gedaan zou hebben, n.l. direct aan den baal gaan, doch hij greep 't kranige, moedige meisje bij de haren, sleurde baar door den winkel en mishandelde haar, waarna hg er van door ging. De politie intusschen heeft een ernstig onderzoek gehouden en is er in geslaagd den laffen dief-kiadermishandolaar te arresteeren en te verbaliseeren. Die zal er niet makkelijk afkomen. Men is tegenwoordig nergens meer veilig, zelfs niet achter de dikke muren der kazematten. Wat immers is er nu weer gebeurd? Uit een bergplaats van buskruit en ont plofbar e stoffen, een zoogenaamd depót van de stad waar die personen, wolke het meerdere der gerechtigde hoeveelheid ont plofbare stoffen, dan zij in huis mogen hebben, deponeeren gaan, uit dat entrepot dan, dat geheel bestaat uit de bekende zware kazemattenmuren, daaruit ie waarachtig een vrg aanzienlijke hoeveelheid buskruit ont vreemd. De politie, er mede in kennis gesteld, is direct op onderzoek uitgegaan en kwam tot de ontdekking, dat hier mannetjes aan hot werk geweest zijn, die bizonder goed van de plaatselijke gesteldheid op de hoogte waren. Er loopen daar buiten de Tongerschepoort j waar het depót ligt, allerlei onderaardaohe gangen. Van uit één dier gangen nu, welke tegen den kazematmuur van het buskruitdepót doodliep, heeft men zorgvuldig door dien geweldigen muur heengebroken en aldus het buskruit meegenomen. Waarschijnlijk is de dief of zijn de dieven daaraan dagen lang aan het werk geweest, wat zij trouwens straffeloos doen konden daar onder den grond, beveiligd als zij waren voor het loerend oog der politie. Maar door den zwaren muur kwamen ze en het buskruit stalen ze, dat staat vast. De politie spant hare beste kraobten in om de daders van dit zeldzaam brutale stukje bg den kraag te krijgen. Het zeldzame feit heeft zich alhier voor gedaan, dat een doofstomme eensklaps tot spreken kwam en dat wel door het zien van een glas jenever. Een landlooper, wien een bord op de borst hing, vermeldende, dat hij doofstom was, bood den voorbijgangers postpapier en potlooden te koop aan. Hij gedroeg zich daarbij evenwel zóó lastig, dat oen agent van politie hem bij zijn kraag pakte en naar het polifie-bureau bracht. Hier meende men al spoedig met een bedrieger te doen te hebben, doch de aan gehoudene verried zich niet. Op het bureau was echter een hoeveelheid jenever aanwezig, waarop in een bierhuis «zonder vergunning" beslag was gelegd. Een glas hiervan werd den doofstomme voorgehouden en deze seide onbedacht «graag". Men had den sprekenden doofstomme nu leelijk te pakken en 't onderzoek, dat verder plaats had, bracht ook nu nog uit, dat 't postpapier en de potlooden, waarmede hg ventte, gestolen waren. Hecrenveen, 22 Dec. Vijf-en-twintig jaren geleden vormde zich alhier eene commissie, om aan de weduwe en de kinderen van den heer Hofman, destijds hoofd der R.-Katb. school alhier, die nabij het station door een locomotief werd verpletterd, hulp te verschaffen. Deze commissie beeft zich thans ontbonden verklaard, wijl al de kinderen meerderjarig zyo geworden. Door vrg willige bijdragen was indertijd eene belangrijke som bijeengebracht, waarvan de rente gedurende de minderjarigheid der kinderen aan de weduwe werd uitgekeerd. De commissie beeft nu het kapitaal aan de weduwe, die te Leeuwarden woont, ter hand gesteld. Leeuwarden, 22 Dec. Zondagmorgen werd te Haulerwijk een familiedrama af gespeeld. De persoon R. K., zoon eener weduwe, was langen tijd in Duitschland werkzaam geweest en voor ongeveer drie weken teruggekeerd. Vóór zgn vertrek van hier had hg liefdes betrekkingen aangeknoopt met zekere Bontje B., die met broeders en zuster, als ouderlooze kinderen, de huiehouding ophield, welke door haar werd bestuurd. Na terugkeer van K. scheen haar liefde voor hem vrij wat bekoeld en wisten de jongelui te Haulerwijk ook wel, dat zij, terwijl hg afwezig was, een anderen jongeling van hare genegenheid liet blgken. Hg was evenwel in de meening, dat het huwelijksbootje voor hen gereed lag nu bij in Duitschland zooveel had oververdiend, dat het koopen van een arbeidersspulletje of keuterg voor hem nu geen bezwaar meer was. Hoe dit zg, de jongeling zag zich be drogen, wel niet direot na zyn thuiskomst, maar nu voor oen paar dagen haar broeders ook uit het land onzer oostelijke naburen overkwamen, weigerde zij allen omgang met hem, wat Zaterdagavond al tot heftige too- neelen aanleiding gegeven moet hebben. Hij bleef den geheelen nacht op de been en voor zag zich thuis van een revolver, kennelijk mot bet doel, om zioh over deze aangedane misleiding te wreken. t>Krijg ik ze niet, dan zal een ander ze ook niet hebben", moet hij zich hebben laten ontvallen en Zondagmorgen ongeveer zes uur, toen zij buiten kwam, loste hij een schot, dat haar in de zijde drong, waarop hij direct het wapen naar zich zelf keerde en een tweede schot op zijn hoofd was aangelegd, wat even wel een schamper bleek te zyn. Het meisje zakte bewusteloos in elkaar en werd door haar broeders opgenomen, die terstond genees kundige hulp inriepen van de beide doctoren te Ooeterwolde. Ook voor den dader bleek geneeskundige bijstand onvermijdelijk, zoodat beiden in elk geval hunne handelingen duur zullen boeten. Maandagavond waren de pa tiënten nog in leven. Voor een reeks van jaren vertrok de arbeider R. Gremmers uit de gemeente Mid- wolda naar Amerika. Zondag stond hij plotseling voor zijn familie, die niets van zijn overkomst wist. Zijn oude moeder leeft nog. 't Is Gr. goed in de nieuwe wereld gegaan. Hg heeft bet tot boer gebracht en kon zijn bezittingen voordeelig te gelde maken. Hij maakt een speelreisje slechts door Nederland en hoopt met gezelschap weer naar Amerika terug te keeren. Arnhem, 22 Deo. Het onderzoek der vermoedelijke vergiftiging van de vrouw, wier lijk onlangs alhier op Moscowa werd opge graven, wordt nog steeds voortgezetallerlei omstandigheden schijnen werkelijk op misdaad te wijzen. De uitslag van het deskundig onderzoek is nog niet bekend en hiervan hangt alles af. Een groot aantal getuigen is reeds in deze zaak gehoord. 's-Gravenhage, 23 Dec. Tweede Kamer). De begrooting voor Koloniën is aangenomen. Daarna is de Kamer uiteengegaan tot Donderdag a.s. Zierikzee, 24 December. Bg de behandeling van hoofdstuk Water staat der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer bepleitte de heer Pompe van Meerder- voort een vluebthaven in den Stoofpolder onder Bruinisse. Hij achtte dat de beste plaats voor een vluobthaven in het Volkerak of het Krammer en vroeg een nader onderzoek, na verhoor van de belanghebbenden. Bij de beantwoording der verschillende sprekers, verklaarde de Minister omtrent bovengenoemde zaak, dat hij Bruinisse niet de gewensebte plaats voor de vestiging van een vluchtbaven en beter bet nabijgelegen Dintelsas achtte. Waterweg van Dordt naar zeel Door de Kamer van Koophandel te Dor drecht is volgend adres aan de Tweede Kamer verzonden De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft willen wachten met zich ook weder dit jaar tot Uwe Hooge Vergade ring te wenden met een adres, aandringende op afdoende verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee, totdat het antwoord van Zijne Excellentie den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid bekend was op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, voor zoover het over dit gedeelte der begroo- tiDg handelt. Zg kan haar spijt niet verbergen over den inhoud van dit antwoord, vooral omdat het weder ontwijkend is en nitstel bevat. Niets toch is voor de ontwikkeling van handel en nijverheid zoo ontmoedigend als de voort durende onzekerheid, waarin zij nopens dit voor hen zoo hoogst gewichtig onderwerp reeds zoo lang worden gehouden. En daarom wendt thans onze Kamer zioh opnieuw tot Uwe Hooge Vergadering om nog eens, nu in aansluiting aan de U bekende motie, in den Raad onzer gemeente op 27 October 1.1, aangenomen, het vertrouwen uit te spreken, «dat thans eindelijk de reeds zoolang en met zooveel aandrang door den Raad (en door onze Kamer) gevraagde ver betering van den waterweg naar zee zal worden ter hand genomen". Bg de Dinsdag te Hulst gehouden her stemming voor een lid van den raad vaoa- ture-Seydlitz leverden 256 van de 292 kiezere geldige biljetten in. Gekozen is de heer mr. P. H. W. van Alphen met 158 stemmen. De heer O. A. A. F, Pohlman verkreeg er 98. Bruinisse. Door de meisjesvereeniging «Tabitha" werden Dinsdagavond velen in deze gemeente verblijd. Door haar werd nameljjk een uitdeeling gehouden van allerlei nuttige fcleedingstuhken door de leden op hare vergaderingen vervaardigd. Niet minder dan 81 stuks versohillende kleedereu werden door haar uitgedeeld, waardoor 37 gezinnen in dankbare en gelukkige stemming werden gebraoht. Een woord van dank komt dan ook voorzeker aan de leden toe, die op zulk een christelijke wijze de minderbedeelden trachten bg te staan. Oud-Vo8semeer. Er is te dezer plaatse een adres ingediend aan den Raad om den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1