stelsel in. Ook Daendels bevorderde de cultuur er van. Later kreeg men de verplichte koffiecultuur. In 4893 werd door Yan Houten in de Tweede Kamer een motie voorgesteld tot intrekking van de verplichte koffiecultuur. Die motie werd aangenomen, maar de ver plichte koffiecultuur bestaat nog. Java brengt voort 750 millioen kilo. In het koffieverbruik staat Nederland bovenaan. Ten slotte be handelde spreker de tabak, die oorspronkelijk een Amerikaansch gewas is. Bij de Indianen speelt de tabakspijp een groote rol. Men denke slechts aan de vredespijp. Uit Ame rika werd de tabak naar Spanje en Frankrijk overgebracht. Ook in Nederland in de Yeluwe wordt de tabak tegenwoordig verbouwd. De tabak wordt verschillend gebruikt, n.l. gerookt, gesnoven en gepruimd. Het snuiven was vooral vroeger aan het Fransche hof erg in zwang. Met dit genotmiddel besloot spreker zijn belangwekkende causerie. De Voorzitter dankte den geachten spreker voor zijn gehaltvolle voordraoht, en beval de Vereeniging voor verdere genotvolle mede- deelingen in zijn welwillendheid aan. Den 11 den Januari zal als spreker in Nijverheid optreden de heer C. A. de Looze, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier. Niettegenstaande den zwaren mist van gisteren, hebben zoowel de Spoorboot als de Tramboot hare diensten geregeld verricht. De stoomboot aSchelde" volbracht hare reis van Botterdam tot Zjjpe, waarna de passagiers hunne reis per tram konden vervolgen. Hedenmorgen ten 6 ure kwam de boot hier en vertrok ten half 9 ure weder naar Botterdam. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank heeft gisteren de heer J. de Begt den eed afgelegd als deur waarder bij genoemde rechtbank. Herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger te Goes mr. J. de Witt Hamer J.Gz. Nieuwerkerk, 23 Dec. De collecte voor de bedeeling op Nieuwjaarsdag van armen van alle gezindten heeft opgebracht de som van één honderd en negentig gulden, Anna-Jacobapolder, 23 Dec. Aangesteld als onbezoldigd rijks-veldwachter H. J. van Beek Jz. alhier. Tholen, 21 Dec. Zaterdagavond zjjn de vissohers en verdere belangstellenden samen geroepen door het bestuur van de Thoolsche Visscherijvereeniging tot bespreking van een in concept opgemaakt reglement voor een fonds, dat voortaan zooveel mogelijk zou moeten voorzien in treurige gevallen als dit najaar de visschersvloot is overkomen, waarbij dan voorkomen zou worden, dat de liefdadigheid moet ingeroepen worden. Het is nu aan de viaschers om te toonen, dat het streven van het bestuur wordt gewaardeerd, en men eendrachtiglijk de hand zal toesteken. Yoor de beide gezinnen, die broodeloos nableven, toen hun echtgenooten en vaders zoo droevig omkwamen op de Zuiderzee, is f 3000 op de spaarbank geplaatst, terwijl circa f 300 aan kasgeld den eersten tijd de weduwen helpt. Kortgene, 22 Dec. Het fanfaregezelschap ^Eendracht maakt Macht" alhier hield in het lokaal van den heer O. J. van Damme zijn eerste concert. Voor een welbezette zaal werden een 8-tal muzieknummers, ouder directie van den heer Th. Wolse, uitstekend uitgevoerd. Nog werden opgevoerd sEen lastige naam" en »Othello" (blijspelen), waarvan de rollen verdienstelijk werden vervuld eu de lach spieren vau velen opwekten. Middelburg. Van de 277 loteliogeo, die in dit jaar bij het 2e bataljon 3e regiment infanterie alhier zijn ingelijfd, waren er nog 5 die lezen nooh schrijven konden. Van deze 5 waren er 3 uit Schouwen, 1 uit Zuid- Beveland en 1 uit Noord-Beveland. Vlissingen. Ia de heden (Woensdag) gehouden zitting van den gemeenteraad werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren J. H. Blum en P. Lucieer, onder zocht en tot huu toelating besloten. Naar aanleiding van de adressen van het Christelijk plaatselijk arbeids-secretariaat van de dok- werkers-vereenigiDg in zake werkverschaffing van gemeentewege, stelden Burgem. en Weth. voor, tot het verleenen van een crediet aan hun college van ten hoogste f 2500 voor de demping van een gedeelte vestinggracht gelegen nabij de Soheldestraat. In verband met een adres van den kerkeraad, der Ned. Herv. Gem., gesteund door den Kerkeraad der Geref. Gem., tot geleidelijke afschaffing der kermis, stelt de meerderheid van het dageiijkech bestuur voor, afwijzend op dat adres te beschikken, terwijl de minderheid van dat college, instemmende met het adres van den kerkeraad, voorstelt, bij wijze van proef, de kermis met één dag te bekorten. Men schrijft ons uit Ylissingen: Gisteren hing den heelen dag een zeer dikke mist, waardoor de communicatie met Oostelijk Zeeuwach-Vlaander en geheel ver broken was, en met Westelijk Zeeuwsch- Viaandeiea slechts gedeeltelijk kon plaats hebben. Ook de mailboot ondervond veel last van den mist. De dagboot, die op den gewonen tijd op de reede was gearriveerd, kon de haven niet dan met de grootste omziohtigheid bereiken en eerst ten ongeveer 9 uur was de boot op de haven. Passagiers en mail ver trokken por faoultatieven trein om 9 uur des avonds van hier. De dagmailboot bracht Zaterdag alhier de grootste mail aan, die ooit met een van deze booten werd vervoerd. Zij bestond uit niet minder dan bijna 900 zakken, waarvoor dan ook in den mailtrein vijf poBtrijtuigen geplaatst moesten worden. Hoofdplaat. De oudste ingezetene en oudste bewoner in Zeeland, de heer A. Porrey, molenaar, ia Zondag vrij onverwaohts over leden, zonder eigenlijk ziek te zijn geweest. Een ernstige verkoudheid had zulk een afloop ten gevolge, hoewel door niemand verwacht. De overledene, die (tot de laatste dagen toe een helder oordeel bezat en dagelijks de krant las, bereikte den hoogen leeftijd van 99 jaren en 8 maanden. 4ubeitedlnKen, Verbooplntea e». Benesse. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke en op de hofstede van den heer C. Hage publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 176 en f 156; 1-jarige vaarzen voor f 64; 1-jarige ossen voor f 57. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland werd heden (Woensdag) aan besteed: 1°. het maken van een steiger met bijbehoorende werken in de haven van den Willemspolder, behoorende tot de werken van de train weghavena aan het Zjjpe. Baming f 4600. Minste inschrijver de heor P. M. Panny te Zierikzoe, voor f 4094; 2°. het verrichten van bestratingen op den kunstweg aan de westzijde van het kanaal van Terneuzen. Baming f 4550. Minste in schrijver de heer Jau Jansen te Terneuzen, voor f 4430; 3°. het vernieuwen van een gedeelte van de beschoeiing voor de los- en laadplaats langs het kanaal door Walcheren te Souburg. Baming f 4080. Minste inschrijver de heer W. Dekker te Veere, voor f 3777. Landboair en Veeteelt. Door de provinciale regeJingecommiesie voor de paardenfokkerij in Zeeland worden voor 1904 uitgeloofd voor dekhengsten van 4—6 jaaracht premiën van f 2500voor dekhengsten van 3 jaar8 aanhoudingsbijdragen van f 400voor dekhengsten van 7 jaar en ouder 8 kleine premiën van f 200. De premiëa vau f 2500 zijn verdeeld in premiëa van f 500. Voor 1904 worden dus uitgeloofd 8 premiëa vau f 500, die het recht geven op de uitbetaling van vier volgendo jaarlijksche premiëa van gelijk bedrag. Alleen wanneer de algemeene keurings commissie het paard later afkeurt, of goedkeurt ondanks cornage, of wanneer het sterft, worden de volgende premies niet uitgekeord. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Een hengat, waaraan in 1901 een eerste premie van f 500 ia toegekend, wordt in do najaars keuring van 1907 afgekeurd. De eigenaar ontvangt dan in Januari 1905, in Januari 4906, in Januari 1907 en in Januari 1908 telkens f 500. Een andere hengst, in 1904 bekroond, eter ft ia Mei1908. Zijn eigenaar bekomt in Januari van de jaren 1905, 1906, 1907, 1908 en 1909 de volle premiestotaal f 2500. Deze 8 hengsten worden gestationneerd in de 8 afdcelingen der Zeeuwsche land bouw maatschappij. Die, welke in Noord-Beveland wordt gestationneerd, krijgt nog bovendien een onderhoudsbijdrage van f 200. De overige premiën worden uitbetaald in 't jaar, volgende op dat der toekenning. Verder worden uitgeloofd24 aanhoudings bijdragen voor merriëa, geboren in 1002, ieder groot f 100 en betaalbaar, nadat de merrie 't volgend jaar vertoond is. EeD en ander zal met de volledige voor waarden eerlang nader bekend gemaakt worden door plakkaten. De verplichte voorjaarshengBteDkeuring zal waarschijnlijk in Zeeland gehouden worden op den 8sten en 9den Februari 1904. Naar men meldt zon de sUnion Sucricre" zoo goed als ontbonden zijn. Van de 19 verbonden fabrikanten zijn er 13 uit getreden. De fabrieken to Sas-van Gent (Oude fabriek) Selzaete, Moerbeke en Gent (directeur Meche- lincfe) blijven nog aangesloten. Do prijs der bieten moet óp f 10 bepaald zijn. Stavenïsse. Heden, Dinsdag, werd alhier gehouden een vergadering van da afdeeling Tholen der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt. Aanwezig waren 17 leden. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer N. Polderman. Na lezing der notulen van 20 Oct. 1had er een verkiezing plaats voor bestuursleden. De aftredenden, de heeren L. J. Dorst, F. J. Ampt, H. J. Dorst, A. J. Steendijk en P. A. Tholenaar, werden met algemeene stemmen herbenoemd, en voor, St.-Philipsland, indé vacature van wijlen den heer L. J. Mol, werd benoemd de heer J. A. Stola. Ala leden van de commissie van toezicht op den cursus iu de paardenkennis te ScberpeDisse werden her benoemd de leden van den vorigen cursus, n.l, de heeren C. D. Bolier, Chr. Iïartog en P. C. van Dalen. Ingekomen was een schrijven om subsidie voor den winter-landbouwcureus te Oud-VoRsemeer, welk verzoek werd af gewezen. De wenach werd uitgesproken om bij de gemeentebesturen aan te dringen om, bij voorkomende gelegenheden, onderwijzers met landbouwacten te benoemen. Daarna had een uitvoerige bespreking plaats over het hengaten-depót te Bergen-op-Zoom. Met alge meene stemmen werd de wensch uitgesproken, dat de leden dus niet alleen de bestuurs leden ook op de hoogte gesteld zouden worden van het verhandelde in de hoofd bestuursvergadering, en dat het daarin ver handelde, zoomede alles betrekking hebbende op de proefvelden, medegedeeld kan worden i'q het Maandblad. Bruinisse. In de vergadering van de »Varkensvereeniging" werd door den secr.- penningmeester verslag uitgebracht over den toestand der Vereeniging en rekening gedaan van zijn gehouden beheer. Daaruit bleek, dat de Vereeuiging meer en meer in bloei toe- néemt en steeds meerderen overtuigd worden van het groote nut, dat zij voor de bezitters van varkens heeft. De ontvangsten bedroeg* n f 271.90, de uitgaven f 146.32, zoodat het goed slot f 125.58 bedraagt. Wederom traden 6 nieuwe leden tot de Vereeniging toe. O R D E B W IJ B. De voordracht voor leerares iu de Engelsche taal- eu letterkunde aan de H. B. B. te Zieribzee bestaat uit mej. G. Marwitz te Leeuwarden; die voor leeraar iu het hand- teekenen enz. uit de heeren A. Veleing te Hillegersberg en W. Pottema te Brielle. Kerkwerve, 22 Dec. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is met algemeene stemmen benoemd mej. H. C. Heule van Zierikzee. Aan den heer M. Polderman is, op zijn verzoek, door don raad, tegen 1 Mei 1904, eervol ontslag verleend als hoofd der open bare lagere school te Ellemeet, onder dank betuiging voor de gedurende ruinj 40 jaren bewezen diensten. St.-Annaland. Benoemd tot onder wijzer met verplichte boofdacte aan de openbare lagere school alhier de beer C. Kabbedijk, thans te Diemon. Met hem stond pp de voor dracht de heer A. Feberwee te Elst-Bhenen. Tot hoofd aan de Christelijke school te Ouddorp (Flakkee) is benoomd de heer J. Haantjes te Botterdam. Font ei Telecrafle. Te Goes is geplaatst de telepboniste M. M. D. Beek, met intrekking barer plaatsiog te Zeist, terwijl de telcphoniste J. W. Eichholtz van Goes naar Zeist is verplaatst. Verder z[jn verplaatst do surnumerair der posterijen en telegraphic C. J. W. Fagginger Auer vau 's-Gravonhago naar Botterdam en do klerk der posterijen en telegrapbio P. C. van Kriekeu van Hulst naar Botterdam. KEBKN1BVWM. Zierikzee. Het bestuur der Ned. Herv. Zondagsschool (Voorzitter Ds. P. F. van den Berg) verzoekt ons le willen mededeelen, dat wederom dit jaar do Keratfeestviering met de kinderen dier echool zal worden gehouden in do Kleine Kerk op aanstaanden Zaterdag, tweeden Kerstdag, des avonds ten zes ure, precies. De meisjes worden toegelaten door do deur grenzende aan den winkel van dcD heer A. Gaanderse; de jongenB aan de zijde van de Christelijke school. De kinderen, voorzien van hunne kaartjes, worden allen, precies half zes, verwacht. Oudera en belangstellenden kwart voor zes. Voor de goede orde verzoekt men beleefd de kinderen niet te verdringen. Het bestuur heeft, om gowiohtige redenen, gemeend dit jaar niemand toe te laten dan voorzien van oen toegangskaart, welke men bij het binnenkomon moet afgeven. Ouders, die nog geen kaart hebben bekomen, kunnen die alsnog afhalen, terwijl nog een beperkt aantal kaarten zijn te verkrijgen voor belangstellenden bij den heer P. Bodt Jr., Secretaris dier Zondagsschool, Oude Haven, op aanstaanden Donderdag 24 December, des avonds tusschen 6 en 8 ure. Beroepen bij de Herv. Gem. te Oosterend (Tessel), de heer W. A. Noest Jr., cand. te Sluis, die het beroep naar Hoofdplaat heeft aangenomen. Aangenomen bet beroep naar de Herv. Gem. te Nieuw-Voameer door ds. W. Hage te Deurne. Bedankt voor het beroep naar do Herv. Gom. te VJisBingen door ds. A. do Viaaer te Wolfaartadijk. Dinsdag 29 dezer wordt te Zonnemaire van 12 —2 J «ar een verkiezing gehouden voor 2 leden van het kiescollege, wegens periodieke aftreding der heeren D. Hocke Ie. en A. Deïst. Haamstede. Wegens bodanken van de onlangs benoemden zijn benoemd tot ouder lingen bij de Herv. Gem. alhier de heeren H. van Dalson en G. Gilijamse. Ellemeet. Tot verleden jaar genoot de Ned. Hervormde Kerk te Eikerzee van de ambachtsheerlijkheid een jaarlijksche toelage van 100 gulden. Door het overlijden der familie hield die bijdrage op. Kerkvoogden werden dezer dagen verblijd met de toezegging van gelijk bedrag door een oud-ingezetene dezer gemeente, waardoor de zwakke financiën der kerkelijke gemeente zeer worden gesteund. St.-Annaland. Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier de beer Jan Goedegebuure, en benoemd tot diaken de heer Joh, A. ScherpeniBse, en zulke in de plaats van zijn vader, den heor A dr. Scherpen isse, die zijn herbenoeming niet had aangenomen. PREDIK) in onderstaande Gemeenten van Vrijdag 95', Zaterdag 90 - e De Geref. Kerk te Zierikiee: le Kerstdag. 'sVoorm. tien ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. 2ö 'sAvonds zes ure: Feestviering met de kinderen der Zondagsschool »Bezalecl; te Schuddebeurs, 's nam. twee ure, iu den grooten koepel van den heer Dekker; te Capelle, Donderdagavond zes ure, in het lokaal bij den heer Lodewjjk. Zondag. 'sVoorm. tien ure en 'savonds 6 ure: ds. Koolstra van Haamstede. Herv. Kerk te Kerkwerve: le Kerstdag. 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. 2e Geen dienst wegens Kerstfeest der Zondags school. Zondag, 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: le Kerstdag. 'sVoorm. half tien nre: ds. Mossel. 2e Geen dienst. Zondag. 'sVoorm. half tien ure: ds. Mossel. Herr. Kerk te Burgh: le Kerstdag. 'sVoorm. half tien ure: ds. De Jagher. 2e 's Voorm. haif tien ure: ds. Brouwer van Haamstede. Zondag, 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Bevestiging van ouderling en diaken). Herv. Kerk te Renesse: le Kerstdag. Geen dienst. 2e 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Zondag, 's Nam. twee ure: Idem. Her». Kerk te Noordwelle: le Kerstdag, 's Voorm half tien ure: ds. Onnes. 2e Geen dieast. Zondag, 's Voorin, half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk tv Haamstede: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Brouwer. (Collecte voor de Zending). 2e *s Voorm. half tien ure: ds. De Jagher van Burgh. Zondag, 's Voorm. half tien ureds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure; ds. Koolstra; 'savonds half vijf ure: ZondagsschoolfeesL 2e Kerstdag- 's Voorm. half tien ure: ds. Koolstra. Zondag, 's Voorm. half tien ure eu 's nam. twee ure: Leeskeik. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: le Kerstdag. Driemaal Leeskerk. 2e a Geen dieast. Zondag. Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: le Kerstdag, 's Voorm. hal/ tien ure: ds. De Leur. 2e 'a Voorm. half tien ure: Idem Zondag, 's Voorm. half tien ure: Idem; 'snam. ééa ure: Keratfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. Geref. Kerk te Eikerzee: le Kerstdag, 's Voorm. haff tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. 2* Geen dienst. Zondag, 's Voorm. half tien ure en nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Broawershaven: le Kerstdag. 'sVoorm. tien ure: d*. v d. Broek. 2e 's Voorm. tien ure: Idem. Zondag, 's Voorm. tien ureIdem. Geref. Kerk te Brouwershaven: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam twee ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Zondag, 's Voorm. half tien ure eu 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. 2e 's Avond?, half zeven ureIdem. Zondag, 'a Voorm. half tien ure: Idem. BBOHT8ZAKEH. Zierlkxce, 22 Dec. De arrond.-recbtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen G. W. H. E., 48 jaar, predikant, wonende alhier. Beklaagde werd schuldig verklaard aan openbare schennis van de eerbaarheid, en op grond van art, 239, sub 1°. van het Wetboek van Strafrecht, veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 300, subs. 60 dagen hechtenis. De eisch was f 200 boete, subs. 40 dagen hechtenis. Voor beklaagde was als verdediger opgetreden mr. A. J. F. Fokker. verder werd L. M. van K., 37 jaar, vroeger deurwaarder alhier, thans wonende te Amster dam, beklaagd van verduistering, en tegen wien 3 maanden gevangenisstraf was gevorderd, bij gemotiveerd vonnis vrijgesproken, omdat niet was bewezen, dat beklaagde rich de bij dagvaarding vermelde geldsommen opzettelijk wederrechtelijk had toegeëigend. Voorts werden nog veroordeeld wegens: 1°. MishandelingP. K., 22 jaar, arbeider te Haamstede en J. B 23 jaar, arbeider te Burgh, no. 1 tot een geldboete van f 10, subs. 14 dagen hechtenis; no. 2 tot een gevangenis straf van één maand. 2°. MishandelingJn. van der W., 18 jaar en Jb. van der W., 21 jaar, beiden arbeiders te Dreischor, ieder tot één maand gevangenisstraf. 3°. Oplichting: M. K., huisvrouw vau C. B., 34 jaar, arbeidster te SL-Philipaland, tot één week gevangenisstraf. 4°. Het aanleggen van een vuur op zóó korten afstand van gebouwen of goederen, dat daar door brandgevaar kan ontstaan, gepleegd door een kind, dat den leeftijd van 10, maar nog niet dien van 16 jaar heeft bereikt, met oor deel des onderscheidt: P. C. van den B., 11 jaar en A. W. O., 13 jaar, beiden zonder beroep te Ouwerkerk, ieder tot f 5 boete, subs, 3 dagen hechtenis. B. V., 46 jaar, hovenier te Zierikzee, die door den kantonrechter alhier was veroordeeld tot een hechtenis van 6 dagen, wegens het- in staat van dronkenschap eens anders veilig heid bedreigen, en van dat vonnis in hooger beroep was gekomen, werd tot dezelfde straf veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam verleende wegens poging tot doodslag rechtsingang met last tot instructie en met bevel van gevangen houding tegen J. G., die in don avond van 15 December j.l. in pand Erasmusstraat 21 een aanslag op het leven van de daar inwonende dochter der huizes zoude gepleegd hebben. In de zaak tusschen de gemeenten Ovezande en Heinkenazand, betreffende het terugbetalen door Heinkenszand aan Ovezande van do verplegingskosten ten behoeve van een armen krankzinnige, te Delft verpleegd, verwierp de Hooge Baad het cassatieberoep van Ovezande tegen het arreBt van het Ilaagsohe gerechtshof, waarbij Ovezande 1EURTEIV chouwen en Dui veland. i Zondag 97 December M903. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: dhr. Zuidersma theol. student te 's Gravenhage. 2e Geen dienst. Zondag. 'sVoorm. hall tien ure, 'snam. twee ure eu 'savonds zes ure: dhr. Zuidersma, theol. student te 's Gravenhage. Geref, Kerk te Zonnemaire: le Kerstdag, 's Voorm. kalf tien ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Zondag, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Dekker van Ooltgens- plaat. Herv. Kerk te Noordgouwe: 2e Kerstdag, 's Voorm. tien ure: ds. Meijer. 2e Geen dienst. Zondag, 's Voorm. tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Dreischor: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. A. Burger. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Zondag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Ouwerkerk: le Kerstdag. 'sVoorm half tien ure: ds. Van Nouhuys van Zierikzee. 2e Geen dienst. Zondag, 's nam. twee ure: dr. Smit van Oosterl&nd. (Doopsbedienig). Herv. Kerk tt Oostorlaad: le Kerstdag. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: dr. G. Smit. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Zondag. 'sVoorm. haif tien ure: Idem; 'snam. 2 ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en *8avonds zes ure: ds. C. Staal. 2s Geen dienst Zondag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. C. Staal; 's avonds tes ure: Leesk. Herv. Kerk te Bruin isse: le Kerstdag, 's Voorm. hall tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. 2e 's Voorm. half tien ure: Leeskerk. Zondag. '6 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Braiuisse le Kerstdag. 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. 2e Geen dienst Zondag, 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Ond-Gerel. Kerk te Broinisae: le Kerstdag, 's Voorm. nrgen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ureLeeskerk. 2i Geen dienst. Zondag. Geen dienst. Evangelisatie Bruinisse: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. 2o Geen dienst. Zondag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst Evangelisatie Jeruël U: le Kerstdag, 's Morgens zes ure: Het Bestuur. (Bidstond); 's voorm. 10 ure en '«avonds 7.30 ure: Idem 2e 's Voorm. 10 ure en 's avonds 7 30 ure: Idem. Zondag, 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: voorganger de heer J. Verboom van Goes. niet-ontvankelijk werd verklaard in hare vordering. Ia de zaak tegen C. Uitdenboogerd, veroordeeld wegens den diefstal ten huize van den vermoord gevonden Ripping, te Berkel, is voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage door den verdediger mr. G. van Slooten Azn., vrij spraak gepleit. De uitspraak is bepaald op Donderdag 31 December. Nieuwjaars-Reclames. Wij leven tegenwoordig in den tijd van reclame; bij elke gelegenheid openbaart zich dit en ook bij het Nieuwjaar. Wij ontvingen van den heer J. G. E. de Graaff, horlogerie >de Tijd", een zeer eigen- aardigen netten reclame-kalender, n.l. eeneklok met beweegbare wijzers en slinger, waaraan ter zijde een kalender verbonden is. Het geheel levert een zeer aardige wandversiering, die de genoemde zaak in voortdurende her innering zal houden. De heer C. de Mooij, sigarenhandelaar en tabakskerver op het Havenpiein, schonk zijnen begunstigers een kenrige zak-portefeuille voorzien van toilet-spiegeltje en kam. Wy vertrouwen, dat, indien deze portefeuille op vaardige wijze gevuld is, er wel een gedeelte van zal worden afgezonderd om zich een pittige sigaar of een smakelijke pijp tabak aan te schaffen in genoemd magazijn. De stranding van de „Finland". Men meldt ons uit Vlissingen Tot nog toe zijn alle pogingen om de ^Finland" van de vRed Star Line", welke te Nienwersluis (bij Breskens) gestrand is, vlot te brengenmislukt. De uiterste krachts inspanningen zijn daarvoor gebruikt. Eerst met vyf, daarna met zes, zeven, ja zelfs acht sleepbooten werd getracht het kolossale zee kasteel af te sleepen, doch alleB was tevergeefs. Het zastersohip ^Vaderland", dat van New- York komende reeds op vijftig mijl afstand, door middel van Marconi-telegrammen op de hoogte gebracht was, werd Maandagmiddag met een sterken staaltros verbonden met de ^Finland". Hoewel eohter zoo geleidelijk mogelijk werd aangezet, brak de tros zeer spoedig en kwam deze terecht in de schroef van de ^Finland", welk schip volle kracht aohteruit maalde en alzoo de gesprongen tros als het ware door de groote zuigiDg opslurpte. De ^Finland", een schip van bijna 43000 ton, is ruim 500 voet lang en 35 voet breed. Gezagvoerder is kapitein F. Albreobta, terwjjl het schip werd geloodst door den te Vlissingen wonenden Belgisohen zeeloods Deoook.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2