ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 December 1903. -It (Zj ierikzeesohe Courant). Uitgave onzer courant op DONDERDAGAVOND. Nieuwjaarswenschen. KENNISGEVING. HINDERWET. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ss Proviscia. 1 Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enx. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7941. roert' Dlreotour jSL, J. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advcrtenticntan 43 regels 30 Cte. meerdere regels 40 Cti.kunnen niterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bexorgd worden. Groot? letter wordt naar jdaatomimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEt, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op de omstandigheid, dat wegens het Kerstfeest Vrijdagavond geen Nieuwsbode verschijnt, zoo hebben wij besloten, teneinde onze lezers en lezeressen gedurende de drie feest dagen niet zonder lectuur te laten, Donderdagavond ook een nummer uit te geven. Wij vestigen de aandacht van H.H. winke liers en neringdoenden op dit nummer, dat voor adverteeren een buitengewone gelegenheid biedt, daar de Nieuwsbode gedurende drie achtereenvolgende feest dagen, die wegens den aard van het jaargetijde meer binnen dan buiten shuis worden doorgebracht, door een ieder van A—Z wordt gelezen, zoodat elke daarin voorkomende advertentie èn om de grootere opmerkzaamheid, die er aan geschonken wordt, èn om het talrijker publiek dat haar onder de oogen krijgt, een uitmuntende reclame is. Wij herinneren omen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 ets. d contant in ons blad tvorden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1904 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgd, ienvijl wordt zorg gedragendat dit op dien morgen door geheel Schouwen - DuivelandTholen St.-Filipsland, Goes enz. kan worden ont vangen. De inzending der advertentiënvoor dat no. bestemd, kan geschieden tot Donderdag 31 December, uiterlijk des namiddags 2 ure. Het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee zal op Zaterdag 26 December a.s., 2den Kerstdag, geopend zgu: 7£—8£ure vóórm. en nam. (spoortijd). Postwissels, quitantiëa, pakketten, spaar bank- en rijks-verzekeringsbank-aaken zullen dien dag worden behandeld. Ofschoon slechts ééne brieven- en ééne pakketpoet-bestelling plaats heeftzullen dezelfde posten aankomen en vertrekken als op werkdagen. De waarn. Directeur DE HORN. De BURGEMEESTER van Zierikzee breDgt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Manndag den 3® December des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, een openbare Vergadering| van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht: 1. Resumtie notulen. 2. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van booraen. 3. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van gemeentegrond aan J. M. Verbeke. 4. Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde 2e suppl. kohier van den hoofJelyken omslag voor 4903. 6. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot af- en overschrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1903. 6. Mededeeling van de opneming der boeken en kas bg den Gemeente-Ontvanger. 7. Mededeeling van den uitslag van de aanbesteding der onderhoudswerken van de gemeente, gedurende 1904, en van de verpachting van standplaatsen op de in 4904 te houden kermis. 8. Brief van den heer J. de Vrieze, houdende kennis geving, dat hij ijjne herbenoeming tot lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt. 9. Brief van den heer A. P. Paulussen, houdende bericht, dat hy zjjne herbenoeming tot regent van het Burgerweeshuis aanneemt. 40. Brieven van de heeren A. G. Kijn, M. Smits, J. van Ballegoojjen, J. van Os en D. Mulder, houdende bericht, dat rg hunne herbenoeming tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim alhier aan nemen. 41. Brief van mevrouw Ochtman—Van Ketel, waarbij zij haar ontslag verzoekt als lid. der Plaatselijke Schoolcommissie. 42. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der Begrooting van het Burgerweeshuis voor 1904. 43. Brief van de Gezondheids-Commissie (zetel Zierikzee), waarbij wordt toegezonden een rapport in zake de keuring van vee en vleesch in deze gemeente, en voorstellen worden gedaan in zake de oprichting van een openbaar slachthuis. 14. Voorstel van Burgem. en Weth. om den heer J. H. Ocbtman op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, de Burger avondschool en de openbare lagere school D. 15. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en over schrijding van - en op posten der Gemeentebegrooting voor 1908. 16. Voorstel van Burgem. ea Weth. tot regeling der belooning voor den tijdelyk aan school A werkzaam gestelden onderwijzer J. C. van Bortel. 17. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verhooging der belooning van de helpster by het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan school C. 18. Adres van den heer J. Koogman, houdende verzoek om ontslag als regent van het Burgerlylc Arm bestuur, met voorstel van Burgem. en Weth. 19. Voorstel van Burgem. en Weth. in zake de stichting eener avondschool voor vakonderwijs. 20. Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter benoeming van een regent van het Burgerlijk Armbestuur, ten gevolge der periodieke aftreding op 1 Januari 1904 van den regent H. C. van den Ende. 21. Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter benoeming van een regent van het Burgerlgk Armbestuur, in plaats van den heer J. Koogman, die zjjn ontslag als zoodanig verzocht 22. Voorstel van Burgem. en Weth. om mej. G. Marwitz tijdelijk te benoemen tot leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 28. Aanbeveling vaa Burgem. en Weth. ter benoeming van een leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool, de Burgeravondschool en de openbare lagere school D. Enz. Zierikzee, den 23 December 1903. De Burgemeester, CH. W. VERMEUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bjjlagen van JAN ANTHONY PADMOS, wonende in deze gemeente, waarbij vergun ning wordt gevraagd tot oprichting van eene sme- «loi-y in het perceel staande op den hoek vao het Pottebakkerstraatje en de Verborne bunrtplaatselijk gemerkt wijk D no. 310, kadastraal bekend sectie B no. 309; dat op Woensdag den 6en Januari aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezeir gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 23 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Vry- dag en Zaterdag e.k. (do Keratduffen), zal zijn gosloton, met uitzondering van des mid dags 12 tot des namiddags 12»/, uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 23 December 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Japan. De Raad der O aden te Tokio vergaderde Donderdag 1.1. drie nar lang. Gemeld wordt, dat het Russische antwoord aan Japan niet zal leiden tot een oplossiog zonder verdere onderhandelingen. Hoewel de overeenstemming over enkele ondergeschikte punten niet langer moeielijkheden zal aanbieden, moeten de belangrijke qaaesties in beginsel nog worden behandeld. Ter zelfder tijd wordt er op gewezen, dat geen overdreven beteekenis mag worden gehecht aan de ietwat alarmeetende berichten uit Japan het feit toch dat over de overeenkomst met Rusland nog verdere onderhandelingen moeten worden gevoerd, kan aanleiding geven tot ongerustheid onder den koopmansstand. Japan zon nog een allerlaatste poging doen om langs vriendschappelijken weg tot over eenstemming te geraken. Amerika. Met succes is te Kitty Hatoh eene nieuwe vliegmachine geprobeerd, welke den vorm heeft van een vlieger en uitgevonden is door twee inwoners van Ohio. Deze machine legde een traject van 3 mijlen af in 20 minnten met een tegenwind van 30 K.M. in het uur en daalde neer op het te voren aangegeven punt. De politie te Salveston, in de Vereenigde Staten, heeft een anarchist, zekere Pierson, gevat, onder verdenking van in het openbaar den president en de ministers bedreigd te hebben. Men heeft stukken gevonden, waaruit blijkt, dat zich eene wijdvertakte samenzwering had gevormd. Onder de papieren waren platte gronden van huizentoebehoorende aan eenige invloedrijke personen te "Washington en ook die van het Witte Huis". Zaterdag is een nieuwe brug over de East River, die Manhattan verbindt met Williamsburg, voor het verkeer geopend. Deze brug wordt beschreven als de haDgende brug met de grootste spanning ter wereld de bouw heeft zeven jaar geduurd. Zij is 4 284 voet langer dan de bekende Brookly nbrug, heeft tien millioen dollars gekost en bezit vier sporen voor spoorwegen twee voor Inchtspoorwegen, twee voor rijtuigen, twee voetpaden en twee rijwielpaden. Italië. Het verhaal der door Leo XIH aan zijn opvolger gelegateerde en dezer dagen door kardinaal Gotti overhandigde millioenen, blijkt met dat over de in de particuliere bibliotheek van Leo XIII gevonden som het voortbrengsel van de verbeeldingskracht van een Romeinsch blad te zijn. Niemand minder dan Pius X zelf heeft het Zaterdag als zoodanig geken schetst tegenover personen, die bij hem op audiëntie waren. Zooals wel meer het geval is bij zulke verhalen, is er een kern van waarheid. H e t erfdeel van St.-Pieter bedroeg bij den dood van Leo XIII ruwweg geschat een dikke twintig millioen guldeneen gedeelte daarvan ia in effecten belegd en wordt be heerd door de Propaganda. Onmiddeliyk na zijn verkiezing werd l'ius X door kardinaal Gotti in het bezit gesteld van die 20,000,000, Wat de vermeende negen millioen lire in de particuliere bibliotheek van Leo XIII betreft, die danken waarschijnljjk hun ontstaan aan een bedrag van eene kleine f 385,000, die in de vertrekken van den overleden Paus ge vonden werden. Deze som wordt beschik baar gehouden voor dringende gevallen. Daar de interest der twintig millioen op verre na niet voldoende is om de jaarlijksohe uitgaven van den Heiligen Stoel te dekken, hangt de Pans voor een groot deel zgner inkomsten af van de offervaardigheid der geloovigen. Engeland. In een groot schoolgeboaw te Glasgow, waar zioh daizond kinderen bevonden, is "Vrijdag brand uitgebroken in de keuken. De kinderen schrikten zeer van den rook; maar de onderwijzers en onderwijzeressen wisten hunne kalmte te behouden. Zij gaven den grooteren kinderen bevel, bedaard naar buiten te gaan en zorgden in de gangen en aan de deuren dat er geen wild gedrang ontstond en do kleintjes, ongeveer 350 in getal, lieten de onder wijzeressen de dear uit marebeeren, terwijl één harer een marsch op de piano speelde. Zoo gebeurden er geen ongolukken. Allen kwamen veilig buiten. Frankrijk. Parijs, 20 Dec. Een Russisch revolution- nair, Loubar geheeteu, loste twee revolver schoten op dr. Max Nordau, die op eon bal der Zionisten was. Een kogol floot rakelings langs dr. Nordau, de ander trof hem in het been. De moordenaar verklaarde, dat hij door het lot was aangewezen om dr. Nordau te dooden. België» Te Luik hebben Zaterdag en Zondag bot singen plaats gobad tusschen Katholieke en anti-elericale studenten, bij gelegenheid van de feesten ter herdenking van het 30-jarig bestaan van het Katholieke studentenkorps. Bij aankomst van de Leuvensche en Brupsel- sche studenten om halfvier Zaterdagmiddag kwam bet tot manifestaties aan bet station, zoodat de politie schoon baan moest maken. Zondag zgn er klappen gevallen bij een schermutseling met wandelstokken werden drie Btudenten gewond. De Leuvenaars verlieten Luik Zondagavond met den trein van 9.25. Duizenden deden hen uitgeleide. De politie was weer verplicht krachtdadig op te treden. De leerlingen van het Katholieke instituut te Mods (Bergen), die zioh Zaterdag naar de Luiksche feesten wilden begevenwerden hierin belemmerd door studenten van de mijnbouwsoliool. Feestgangers en tegenstanders keerden ge zamenlijk naar de Btad terug. Neilapland. Arnhem, 21 Dec. Zaterdagavond 8 uur zagen twee personen nabij de aanlegplaats van de Dnitsohe boot alhier een man met een handkar van den steiger in den Rijn vallen, j De politie, die spoedig ter plaatse aanwezig was, mooht er niet in slagen den man op te j halen. De identiteit van den verongelukte staat niet vast, echter werd Zaterdagnacht de politie verwittigd dat zekere G. J., uitgegaan met een kar met aardewerk, nog niet in zijn buis was teruggekeerd. Tot dusver is het lijk nog niet opgevischt. 's-Gravenhage, 22 Dec. Tweede Kamer). De begrooting van oorlog is met 48 tegen 21 stemmen goedgekeurd. Hr. Ms. pantserschip •Zeeland", Maandag 1.1. te Nieuwediep binnengekomen, bracht uit Messina mede vijf aldaar opgevischte kanonnen uit het tijdperk der admiraliteit, die door onze regeering zijn aangekocht ter plaatsing in de musea te Amsterdam en te Rotterdam. Rotterdam, 21 Dec. Zoowel vanuit het Casino-Variété als uit den Grooten Schouw burg werd gisteren avond om 10.20 door het personeel in de corridors, grenzende aan de Nieuwe Kerkstraat en Lgnbaanstraat, een felle brand ontdekt op een open terreiD tusschen beide straten. Ontzaglijk snel nam de brand in omvang toe en de vlammen sloegen huizen- boog op. Aanvankelijk dacht men, dat de bloemisterij van den heer J. C. de Lange in vlammen opging, doch spoedig bleek het, dat de wascbin rich ting der firma Th. van Roovers—Dullens, aan de Kerkstraat no. 59 en aan de achterzijde grenzende aan de bloemisterij, in brand stond. Aan de straatzijde bevindt zich de steenen woning, alwaar de kinderen ter raste lagen, tijdens het uitbreken van den brand, terwijl verder op bet terrein zich bevinden de droog- kamer, de strijkkamer, het waschhok en de stookplaats. De drie eerste vertrekken zijn geheel van hout en daar bevonden zich 18 partgen waschgoed van verschillende eigenaars, waaronder van een grooten restaurateur. In de droogkamer, waar voortdurend ge stookt wordt, ontstond vermoedelijk de brand en deze deelde zich mee aan de strijkkamer en het waschhok. De brandweer trad dadelijk zeer krachtig op, vooral met het oog op de omgeving. Door twee flinke stralen was de brand niet tegenstaande den ernstigen aanblik om kwart over elven gebluscht. De droogkamer en het waschhok waren bijna geheel uitgebrand en de strijkkamer gedeeltelijk. De woning en de stookplaats bekwamen geen schade. Voor de firma Roovers—Dullens is de brand een groote ramp, daar zij niet ver zekerd is. Herhaaldelijk beeft zij vruchteloos bij een Bssurantiemaatschappg aangeklopt, doch werd wegens de bouten opstallen ge weigerd. Of de eigenaars van bet waschgoed afzonderlijk verzekerd zijn, is nog niet kunnen blijken. De brand is mede des te erger, wijl de bouwverordening geen herbouw van houten loodsen in die omgeving toelaat. Een en ander was het eigendom der firma RooversDullens, terwijl het terrein aan de firma De Lange behoort. Om halftien was Dullens uog in de droog kamer geweest, alwaar een brandende vul kachel stond. Bergen-op-Zoom. Naar men verneemt zullen bg de invoering van het nieuwe snel vuur veldgeschut alhier, weder batterijen veld-artillerie in garnizoen komen; vermoedelijk is de tijd daarvoor niet verre meer verwijderd welliobt zon dan bet thans hier verblijvend depot naar Breda verplaatst moeten worden. Zierikzee, 23 Dec. Ten huize van mej. de Wed. Kanaar vergaderde Maandagavond het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. De Voorzitter, de heer Ch. "W. Vermeys, opende de vergadering, en deelde baar mede, dat twee nienwe leden waren toegetreden, te weten de heeren J. Bevelander Schoo en F. A. Kloppert, en dat wegens uitstedigheid do heer Iman J. van der Have verhinderd was de vergadering bij te wonen. Nadat door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, de notulen van het ver handelde in de vorige vergadering waren voorgelezen, en deze aoor de leden onveran derd waren goedgekeurd, werd op voorstel van het Bestuur de reeds in de laatste ver gadering ingekomene vraag, rakende de ver zekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van werkeloosheid, in handen gesteld j der Commissie van Algemeene Zaken tot het j nitbrengen van praeadvies. Hierop werd in zake de Hinderwet, namens de Commissie van Algemeene Zaken, bij moode van haar Voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, een uitvoerig rapport uitgebracht. Het Bestuur kon zioh met de conclusie van dat rajpport niet geheel vereenigen, maar wensebte daaraan de verklaring toegevoegd te zien, dat bet wenschelijk is ook de Hinderwet te herzien. Overeenkomstig het voorstel van het Bestuur werd besloten. Herkozen werden, wegens periodieke aftre ding, tot lid van het Bestuur van Nijver heid de heer P. O. van de Velde Olivier: mede aanbevolen was de heer A. Meylink; tot lid der Commissie van Algemeene Zaken de heer C. A. de Looze: mede aanbevolen was de heer mr. A. Polvliet; tot lid der Commissie van Landbouw de heer M. C. Mulock Houwermede aanbevolen was de heer N. van den Bout; tot lid der Commissie van Koophandel de heer J. Hoogenboom mede aanbevolen was de heer C. W. Bal; tot lid der Commissie voor Kunsten, Trafieken en Fabrieken de heer J. A. M. Verton: mede aanbevolen was de heer J. Korsten. Voor zoover de herkozene leden aanwezig waren, lieten deze zioh hun herbenoeming welgevallen. Met algemeene stemmen werd het volgend artikel aan het reglement toegevoegd: iHet Departement kent aan werklieden van patroons, •die tenminste één jaar, gerekend van den •tijd der aanvrage af lid van het Departement •zijn geweest, medailles toe, in verband met •het aantal dienstjaren, en wel voor 25-jarigen •dienst bronzen, voor 40-jarigen dienst zil- veren, en voor 50-jarigen dienst verguld •zilveren". De Voorzitter deelt mede, dat het Regle ment met de wijzigingen zal worden gedrukt, en zoodra de exemplaren der wet van de Maatschappij gearriveerd zullen zijn, aan de nieuwe leden met de wet zal worden toe gezonden. Hierop werd gepauseerd. Na de pauze deed de beer J. A. de Bruyne eenige interessante mededeelingen over Yerba maté en enkele andere genotmiddelen. Yerba maté is een drank, die in Znid-Amerika alge meen gebruikt wordt, zooals bij ons koffie of thee, en wordt getrokken uit bladen, die vbd een boom wordt afgeslagen, groeiend in zuidelijk Brazilië en Paraguay. Die boom wordt zoowat 13 Meters boog, en heeft altijd groene bladen en witte bloemen. Die bladen worden af geslagen, in bosjes gebonden, gedroogd, ge stampt en gemalen. De Indianen gebruiken het aftreksel er van niet alleen om den dorst te lessohen, maar omdat zij het aangenaam vinden. Verder werd er door den spreker behandeld de coca, waarvan de cocaïne, die in de geneeskunde gebezigd wordt, afkomstig isde cola, die in Afrika voorkomt, en waarvan de noten vooral tegen honger en vermoeidheid gebruikt worden; de cacao, die Amerika tot vaderland heeft. "Wat het laatste product bétreft, er groeit daar een boom in het wild, die langwerpige vruchten voort brengt. In het vruchtenmoes nu vindt men zestig tot tachtig boonen. Ook in Suriname en Nederl.-Indië wordt die boom veel aan gekweekt. Het gewas er van, waarvan ook de cacaoboter gemaakt wordt, is voor ons land van veel belang. Het geeft (men denke slechts aan de alom bekende cacaofabrieken) ten onzent aan de nijverheid veel werk. In verband met de Yerba maté, wordt de Chi- neeeche thee, de groene en zwarte, besproken. De Chineezen wijden aan de theebedden groote zorg. Ook de Javanen behandelen de thee met de grootst mogelijke zorgvuldigheid. Teu aanzien van de thee verhaalde de spreker de volgende legende. Een Boeddhistisch monnik had de gelofte gedaan een bedevaart te doen zonder de oogleden een oogenblik te sluiten. Maar de slaap overmande hem. Toen hij ontwaakte, sneed hg, om zichzelf te kastgden voor het verbreken der belofte, de oogleden af, en begroef die. Daarnit kwam het thee gewas voort, dat de eigensohap bezit den slaap te weren. Met cijfers werd aangetoond de verbazende omvang, dien de productie en uit voer van thee in China hebben. De thee werd in de negentiende eeuw naar Nederl.-Indië overgebracht. Herinnerd werd aan het gouver- nements-oultuurBtelsel van 18301860. Op Java wordt veel thee verbouwd. Gewezen werd op de theeproevers, die vooral in Londen boog gesalarieerd worden. Het met thee 1 verwante product, de koffie, in korte trek ken door spreker besproken, is afkomstig uit Abyssinië. In 1711 werd dit product voor het eerst naar ons land verzonden. Nederland is voor den koffiehandel nog de voornaamste markt. Op Java werd door de Oost-Indische Compagnie de koffieteelt aan merkelijk uitgebreid. Zij voerde het leverantie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1