ZIËRIKZEESCEIE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1903. I i (Z i e r i Is. z e e s c li e O o u r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco por post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7939. feot< DirecteurA. 3". DE LOOZE FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiëntan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozh, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSkxkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Aaierik*. Uit Buenos Aires wordt aan do Daily Messenger bericht, dat dr. Nordenskiüld bet volgende korte resultaat vau zijn Zuidpool expeditie heeft gegeven. »In plaats van een groote uitgestrektheid land, welke men aan den Zuidpool verwacht, trof ik op 66 gr. Z. B. slechts een smalle streep bergachtig land aan. Geologisch bestaat de bodem daarvan uit graniet, basalt, lava, met overblijfsel»n van fossielen, voornamelijk ammonites. De flora vertoont zeer veel over eenkomst mot die van Patagonië. Wat de zoölogie betreft er werden goen landdieren aangetroffen, wel talrijke zeedieren en een bijzoader groot aantal vogels. Dezo streken leenen zich niet tot expedities in don geest van die der Argentijnscho republiek". Dr. Charcot heeft een lang onderhoud gehad met Nordenskiöld, die zjjn programma volkomen goedkeurde. Hij zul tusschen 65° en 68° Z. B. overwinteren. In het a s. voor jaar zal hij dan over land verder trokken. Binnen een week vertrekt bij en denkt in Maart 1905 terug te zijn. Te New-York hebben Maandagmorgen twee dyoamiet-oatploffingen plaats gehad in nog onvoltooide gebouwen en Dinsdagmorgen werden daar weer dyaamiet-patronen met lonten gevonden, welke bevroren waren, maar ala zij waren afgegaan, groote schade veroor zaakt zouden hebben. De schade, door de ontplofBogen aangericht, is niet groot; maar men betreurt algcmeeD, dat de arbeiders van New-York zulko argu menten gaan bezigen ia strijd voor hunne belangen. Italië. Rome, 15 Dec. De Nazione deelt mede, dat een kapitein van het Italiaansche leger door menscbeneters in den Congo-Vrijstaat zon zijn gedood en opgegeten. Het blad vraagt bet ministerie van oorlog om opheldering. Uit Rome wordt aan de Kleine Presse gemeld, dat dagelijks aanzienlijke tekorten ontdekt worden in de kas van het Yaticaan. Pius X moet bij één der intieme vrienden van zijn voorganger aangedrongen hebben op terugbetaling van 10 millioen lire, geleend van Leo XIII. Ook andero prelaten zooden aanzienlijke bedragen onder zich hebben. De paus ia vast besloten aan die praktijken een einde te maken. Engeland. Londen, 14 Dec. Een particulier telegram ait Bombay verzekert, dat generaal De la Key er in geslaagd iIb, maar niet zonder veel I moeite, de 5 a 600 nog in Britsch-Iodic verblijvende Boerenkrijgsgevangenen over te balen den eed van trouw aan Engeland af te leggen. Zij zullen eerstdaags naar Z.-Afrika terugkeeren. Te Hnnley, in Stafford, zonk dezer dagen een man, die in eene straat langs de buizen liep, plotseling door den grond weg. Een andere man zag bem nog met do armen uitsteken en toen verdwijnen. Een mand, welke de ongelukkige bij zich had en die bij den val op den weg rolde, bracht uit, dat hij een kaarsenmaker, Holland genaamd, was. Hij was weggezonken in de schacht van een kolenmijn. Een veertig jaar geleden was die mijn verlaten en men bad de Bchacht met houtwerk gestut. Sedeit bad de stad zich over die mijn uitgebreid, Spoedig was de bevolking op de been en de overheid beraadslaagde wat te doeu. Men kwam tot het besluit, dat er niets kon gedaan j worden om den man te redden. Hij was immers in een diepte gestort van een 75 M. en een hoop aarde en steenen was over hem been gevallen. Bovendien stegen vergiftige dampen uit het gat op. Hij was stellig dood. Den volgenden dag riep men de verwanten bp elkaar en dezen gaven hun toestemming tot do bpgrafenis, welke 's middags plaats had. Een geestelijke hield bij het gat een lijkdienst en daarna werd het gedicht. Naar het heet, loopen de huizen in den onmiddellyken omtrek gevaar en zijn ze reeds door de bewoners verlaten. Frankrijk. De Minister van Oorlog moet van plan zijn Dreyfus aan het hoofd to plaatsen van een regiment artillerie, onmiddellijk nadat bet revisie-proces te zijnen gunste zal zijn afgo- loopon. Maandag heeft op do kust een hevige storm gewoed. Yooral te Brest stond de zee zoo bol ala men nog solden- gezien hecfi. Talrijke visschors- vaartuigen sloegen tegen de rotsen in stokken de opvarenden verdronken. Op verschillende plaateen waren de telegrafische vorbindingen verbroken. De pogingen om reddingssloepen uit te zenden mislukten geheel. Ook uit Cherbourg komen zeer vcrontrustendo be richten. Het visscbersvaartuig ^Ciémentino-Emes- tiae", dat Donderdag met twee andore barken uit Cherbourg ia zeo stak, om te gaan viescbea aan do Engelsche kust, wordt als verloren beechouwd. In de Laven van Marseille is een Italiaanecb echïp, de driemaster San Leonardo" met een lading van 5700 vaten petroleum uit Philadelphia gekomen, door eene ontploffing in brand geraakt en vernield. Er was geen blusscben aan en niettegen staande de spoedige hulp werden ook nog tien wagens vol koopmansgoederen en dertig kolen wagens, welke op de kade stonden, een prooi der vlammen. De schepen, welke ia het naburige dok lagen, kozen zae, op borel van den haven commandant. Een Echooner, geladen met calcinm-carbuur, geraakte in brand en men maakte z'ch zeer ongerust over de deswege dreigende ontploffivg maar gelukkig wist men dio te voorkomen, door het schip tijdig te laton zinken. Vier matrozen van het Italiaansche schip zija om het leven gekomen en twee atderen werden ernstig gewond. President Loubet wordt C April a.s. te Rome verwacht, vau waar hij den 1len vertrekt. Er zal een groot avondfeest gegeven worden op den Pincio, en tegelijk eon groot volksfeest op de Piazza del Popoio. Het comité, aan welks hoofd de burgemeester van Rome stapt, beraamt voorts een focst in de villa sBorgboae", een groot concert onder leidiDg van Mascagoi, en zelfs een fakkel optocht naar het plein van het quirioaal. De president is voornemens ook bezoeken to breDgen aan Napels en Florence. Duitschland. Keulen, 15 Dcc. Uit Grovenbroisch komt de tpding dat daar oen hevige ontploffing in een dyoamietfabriek plaats had. 4 arbeiders zijn gedood ©n 15 beambten en arbeiders zonden gewond zpD. BelgiS. Antwerpen, 15 Dec, Do handelsrechtbank heeft de Koloniale Handelsmaatschappij failliet verklaard. Alhier wordt in het begin van Jannari weder een werkstaking der diamantbewerkers verwacht, naar aanleiding van een weigering der patroons tot invoeren van den negenuurs- werkdag. De oud-Bóeren-generaal Yan Zijl hield Woensdag te Brussel zijn eeerste redovoering, waarin bij e8nigo der meeat treffende gebeur tenissen van den oorlog beschreef. Zijn slotsom was. dat bij vertrouwen heeft in de toekomBt. Een volk, zeido hij, dat derwijze voor zijne vrjjbeid heeft gestreden, kan niet te loor gaan. Zyne geschiedenis is nog Diet geëindigd en zal nog roemrijke bladzijden to lezen geven. Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). D© nicuwgckozenen voor liet eerst aan het werk. (Kijkje in den Rijksdag). Oerlijn, i0 XII '03. Men zal zich herinneren, dat in de maand Mei van dit jaar de algemeene verkiezingen voor den Rijksdag, noodig geworden na liet afloopen der w.ttelijke vijfjarige periode, werden gehouden, waardoor het geheele volk in rep en roer werd gebracht. Vooral de sociaal-demokratische pers had zich van te voren geducht geweerd, en de burgerlijke partijen gedreigd, dot bij de verkiezing revanche zou worden genomen voor de vele vergrijpen der regeeriDg, niet het minst voor het aan nemen van de Tariefwetten in December van het vorig jaar. Het resultaat der verkiezingen beantwoordde echter niet aan de verwachtingen. Wel is waar werden op één na alle mandaten van de hoofdstad door de „Genossen" ver overd, wel is waar werden 3 millioen stemmen op socialistische kandidaten uitgebracht, doch het hoofddoel, waarnaar gestreefd werd, werd niet bereikt. Ofschoon de partij een paar dozijn zetels meer veroverde dan in de vorige sessie, en het van 58 mandaten op 81 bracht, bleef zij in dejninderheid. Op den keper beschouwd, blijft oök in den nieuw gekozen Rijksdag alles bij het oude. Met hare 100 afgevaardigden behield het centrum als de sterkste fractie het vejd, en vormt in verbond met de 80 konser vatieven (waaronder 9 anti-semieten) een sterke meerderheid tegenover de linkerzijde, zelfs wanneer de 52 nationaal-liberalen hiertoe gerekend worden, waarvaD een aantal echter zich dikwijls aan de zijde der konservatieven schaart, zooals bij de behandeling der tarief- wetten. Ook in den nieuwen Rijksdag zal het centrum de lakens uitdeelen. Onder een zuiver parlemeutair-konstiluti- oncclen regeeriogsvorm, zooals in Holland, wordt de leider der meerderheid na afloop van de verkiezingen door de Kroon met de vorming van een nieuw ministerie en met de leiding der regeering belast. Van een derge- 1 ijken regeeriogsvorm is in Duitschland, res pectievelijk in Pruisen, en de overige Bonds staten echter geen sprake. De regeering staat boven de partijen, en bedient zich van dc meerderheid in het parlement, wanneer het in haar kraam te pas komt. Wordt een wets ontwerp van ingrijpende strekking verworpen, dan behoeft dit nog geen aanleiding te zijn voor een ressorteerenden minister om zijn portefeuille neer te leggen. Zoolang hij geen duidelijke wenk van zijn meester krijgt, dat zijn tijd gekomen is, blijft hij kalm op zijn post. Hij is eenvoudig de eerste dienaar der Kroon, en uitvoerder van de wenschen en de politiek zijns meesterB, wiens macht zich veel verder uitstrekt dan de feitelijke macht van een souverein in een land met een zuiver parle mentair-konstitutioneelen regeeriogsvorm. De Duitsche Keizer, Koning van Pruisen, is niet, zooals de draagster dor Kroon in Nederland, aan een wetlelijken termijn ge bonden voor bet bijeenroepen der afgevaardigden, des volks (van Rijksdag of Pruisische Tweede Kamer). Wel is waar moet in den Rijksdag vóór het eind van het jaar een aanvang gemaakt worden met de beraadslagingen over de begrooting, doch den termijn voor het bijeenroepen der leden bepaalt uitsluitend de Keizer naar goeddunken. In het vorig jaar werden de leden na het xomer-ie^es in het midden van October reeds bijeen geroepen met het oog op de behandeling der Tariefwetten; ditmaal, nu geen ingrijpende omvangrijke ontwerpen aan de orde waren, liet men hea zoo lang mogelijk bij hunne huiselijke „Penaten". Ruim zeven maanden gingen voorbij na de algemeene verkiezingen, vóór de nieuwe afgevaardigden voor het eerst werden bijeengeroepen. Vandaag voor 8 dagen, 3 December j.l., was ik bij de plechtige opening van den Rijksdag tegenwoordig. Ook bij een dergelijke opening van den Rijks dag of van de Pruisische Tweede Kamer (Abgeordnetenhaus) komt weer duidelijk het groote verschil uit in de verhouding tusschen den drager der Kroon en de Volksvertegen woordiging aan deze - en aan gene zijde der grenzen. In Holland staan Kroon en Volks vertegenwoordiging feitelijk naast elkaar. „Le roi règne et ne gouverne pas". Ginds is de opening der Kamers van Volksvertegenwoordi ging een événement. In luisterrijken optocht, omstuwd door lakeien, geëscorteerd door hare groot-ofilcieren en een eskadron kavalerie, begeeft de Draagster der Kroon zich in per soon naar het Parlement, waar zij als gast der Volksvertegenwoordiging wordt ontvangen en zelve de Troonrede uitspreekt. En na afloop rijdt de schitterende stoet, waarvan de Gouden Koets het middelpunt is, wéér naar het paleis terug. Hier is van dit alles geen sprake. Niet de Drager der Kroon begeeft zich naar het Parlement, neen, wanneer hij het tijdstip voor de opening gekomen acht, worden omgekeerd de leden der Volksvertegenwoordiging uit- genoodigd in het Koninklijk slot te verschijnen, waar volgens den „adat" door of namens den Keizer in de schitterende historische „Witte Zaal" de nieuwe sessie van den Rijksdag, (of wanneer er sprake is van Pruisen), respekt. van den Pruisischen Landdag met een Troon rede wordt geopend. Het groote verschil ligt dus hierin, dat de Drager der Kroon de Volks vertegenwoordiging „ten zijnent" ontbiedt om „geopend" te worden. Trouwens de Parlements gebouwen zijn voor een ontvangst, van den souverein ook niet ingericht. Wel zijn in den Rijksdag en in het Abgeordnetenhaus konink lijke loges aangebracht, links en rechts geflankeerd door de loges voor het hof en de diplomatie, doch in beide zittingzalen zal men vergeefs een Iroon zoeken, zooals iu de Haagsche Tweede Kamer. Zoowel iu de zitting zaal van den Rijksdag als van het Abgeordneten haus wordt de voornaamsteplaats ingenomen door den gcbeeldhouwden van met het rijks-, respekt. staatswapen, versierden zetel van den president op een verhevenheid. In één der marmeren loges van de prachtige Witte Zaal van het Koninklijk slot woonde ik de opening van den nieuwen Rijksdag bij. Op het spiegelgladde, kunstig ingelegde parket van deze voor het geven van bals en recepties gepredestineerde vorstelijke troonzaal met hare wit-marmeren wanden en zuilen, haar gouden plafond, hare wit-marmeren levensgroote stand beelden van vorsten uit het Hohenzollern-Huis, J stonden een tweehonderdtal leden in hal ven kring geschaard voor den met staande bundels zwart-witte struisveêreu op de vier hoeken en een gouden koningskroon in het midden ver sierden trooD, waarvan de zijdraperieën uit zwaar oranjekleurig fluweel bestonden. Voor de meest verschillende kategorieën van officiëele personen bestaat hier een ambtsdracht, doch niet voor de officiëel verkozen afge vaardigden des volks I De meesten verschenen in rok, enkelen in de uniform van het regiment, waartoe zij als reserve-officieren behooren, daardoor duidelijk blijk gevende, dat in hun oog de uniform van een luitenant meer waarde heeft dan de zwarte rok van een afgevaardigde. Daar de Keizer, die wel is waar in het slot vertoefde, getuige de Keizerlijke standaard en de roode Kur-Brandenburgsche vlag op het dak, niet zelf de troonrede uitsprak; maar zich daarbij door graaf Bülow liet vertegenwoordigen, was het ceremonieel zeer eenvoudig, en liep de plechtigheid binnen den tijd van een kwartier ten einde. Den volgenden dag werden de zittingen voor enkele dagen ver daagd, om de leden gelegenheid te geven, zich van den inhoud van het ingediend wets ontwerp op het gebied der rijkst! nantiëa op de hoogte te stellen. Gisteren begonnen de eigelijke werkzaam heden van de nieuw gekozenen met de eerste lezing van het ingediende wetsontwerp, waarna vóór het Kerstges een wetje tot verlenging voor een jaar van het handelsverdrag met Engeland en de *Etat" (de begrooting) in eerste lezing *al worden behandeld. Evenals in andere parlementen zenden de verschillende partijen bij de „algemeene beschouwingen" der begrooting haar woordvoerders in het vuur om hare grieven en wenschen „in den breede" uiteen te zetten. Als een geduchte Cerberus hield de reusachtige portier aan den ingang van het gebouw voor de journalisten-tribune de wacht. Wee de- fencn, die zich mét een blauwe kaart (van e vorige sessie) toegang zou wenschen te verschaffen. Wie zich niet tijdig door bemiddeling zijner redactie tot den directeur van den Rijksdag, Geheimrat Knack, gewend had, behoefde niet op een kaart te rekenen, waDt de aandraDg is zeer groot en de beschik bare ruimte onvoldoende. Mijn nieuwe groene permanente kaart vond genade in de oogen van den langgej asten portier. Boven op de journalisten-tribune met hare amphitheatersgewijs aangebrachte zitplaatsen zag ik dezelfde gezichten der vorige sessie, doch beneden in de goed bezette zaal ontbrak menige bekende figuur. In de vorige sessie schitterde in de verte op één der konservatieve banken steeds het reusachtige witte vest van den omvangrijken, geweldig dikken dr. Oertel, als 't ware een zekere baken in den oceaan van zwarte en donkere vosten. Talloos waren de grappen op het „bliiten weisse Weste" van den hoofd- red&kteur der Staatsburger Zeitung, maar de dikke leider der agrariërs met zijn stierennek en kort geschoren haar liet de grappenmakers praten, en bleef winter en zomer bij zijn witte vest, waarvan hij een grooten voorraad moet hebben bezeten. Helaas, het witte vest doet niet meer dienst ais baken in de konservatieve zee. Oertel viel, maar een ander hoofdredakteur, dr. Bruhn, de leider van de antisemitische Deutsche Tageszeitung en strijdgenoot van den glorieusen Graaf Piicklcr, den modernen Don Quichote de la Mancha, trok als nieuw lid in het „Rijkshuis". Ook de lange Bassermann is weggevaagd, de leider en woordvoerder der nationaal- liberalen, die altijd op het eerste bankje zat en wiens manier van handen-wrijven en gang me steeds aan Uriah Heep uit David Copper- field deed denken. Zijn handdruk moet bepaald even „klam" zijn als van Uriah zaliger. Waar bleven dr. Barth, de temperamentvolle leider der Freizinnige Vereiniging, en dr. Rösieke en dr. Halm, de woordvoerders voor den Bund des Landwirte? Weggevaagd evenals Bassermann. Maar Eugen Richter is er weer, hoewel niet op zijn oude plaats. „Terwille van zijn vrienden", de socialisten, moest hij eenige plaatsen opschuiven. Of hij daarom zoo zuur kijkt, of is het, omdat hij straks, als zijn beurt van 'spreken gekomen is, bij zijn lievelings-thema. de begrooting, de regeeriDg te lijf zal gaan? Bebel zit weer op zijn oude plaats op het tweede bankje der socialisten, en buigt zich over een stapel poperassen. Zijn grijze kuif hangt voorover op het voorhoofd. Morgen komt hij als woordvoerder der op één na sterkste partij aan het woord. In het hart van het centrum zit weer dr. Bachens met zijn zwartgebaard fanatiek gezicht. Verderop bij de konservatieven graaf Kardorff en graaf Schwerin-Lowitz met de wuivende lange grijze cotelettes la graaf Kwilecki, en de dikke leider Von Normann en meer naar achteren dr. Blocker met den witten halsdoek. Evenals in de vorige sessie troont de blozende oude graaf Ballestrem op den hoogen presidentszetel. Zijn plaatsvervanger, graaf Stolberg, een type van een stoeren welgedanen landedelman, loopt met groote passen en „roeiende", ver van het lichaam afstaande ellebogen door het gangpad. En terwijl dr. Schitdler, de leider van het centrum, in zijo breed Beiersch accent in een uren Lange rede zijn vele grieven uiteenzet, waarnaar niet veel geluisterd wordt, daar men uit ervaring weet, dat het centrum bij slot van rekening toch met de regeering meegaat, zitten de ministers achter hun tafel rustig te werken, tallooze stukken doorziende, welke hun in portefeuilles door boden worden gebracht. Alleen Bülow zit met over elkaar geslagen armen te luisteren, en de nieuwe minister van oorlog v. Einem is van zijn stoel opgesprongen wanneer een spreker het cb&pitre der soldaten-mishandelingen aanroert, en gaat vlak naast hem Btaan om geen woord te verliezen. De nieuwgekozenen zijn aan het wérk. JK. Gemengd Nieuws. Kinderroof. Zondagavond zaten eenige meisjes van 12 k 13 jaar by den landbouwer Vos, te Mook, te spelen in de huiskamer. De oudste dochter bracht achtereenvolgens de kleine gasten naar hun gezin terug. Bij het laatste buurkindje wenechte do kleine Dora Vos mede te gaan. Toon ze aan het eind van het erf gekomen waren, zei de oudste dochterDoortje ik zon maar liever weer n&ar huis gaan, 't is zoo donker. Doortje deed dit, doch bij de huisdeur gekomen, werd ze eensklaps aangegrepen, een prop in den mond gednwd en opgenomen. De kleine verloor haar bezinning en kwam eerst tot haarzelve boven op de Mooksohe bergen. Daar zag ze een grooten, oudaohtigen kerel met grijzen baard, die baar de das van haar hals nam, die om baar midden boud en baar dwong onder schoppen voort te gaan. Zoo had zo een paar uren al klimmende en vallende sfgelegd, tot ze neerzeeg en de kerel baar toevoegde: Ik zal een vuur aanmaken en je verbranden. Hij begon met takjes te sprokkelen en van deze gelegenheid maakte bet meisje gebruik om zoo hard ze kou (en dat kon ze uitstekend) weg te loopen. Iomiddele was alle man op de been, overal dwaalden lichten, door bosch en hei, langs water en buizen. Ororal klonk het akelig geroep: Doortje, Doortje 1" Omstreeks 2 tur middernacht gaf iedereen haast de hoop op. Alle carbid'antaarns hadden hun voorraad verteerd. De bedroefde familie had nog één hoop: door een kindergril zou de kleine een wandeling hebben kunnen maken en, verdwaald zynde, den weg naar Cranenburg rijn ingeslagen, waar ze familie had. Do oudste bro3r kwam juist thuis met Grocsbeoksche politie en sprong direct weer op de fiets om naar Cranenburg te rijden. Nauwelijks is bij weg of daar komt, 't was toen circa 5 uur in den morgen, de kleine doodsbleek, doodvermoeid aangehold! Een eindweegs was de onverlaat haar nog nagevolgd, doch de rappe beentjes waren hem te vlug en hij kon niets anders dan haar naróepenLoopt maar, ge vindt je huis toch niet meer! Tien uren dus had de kleiao etumperd geloopen. Men kan zich de vreugde der ouders voor stellen. Dinsdag was bet 20 jaar geleden, dat sgor je Mie", do Leidsche giftmergster, van baar vrijheid werd beroofd. Zg werd toen naar aanleiding van een door den inspecteur van politie P. voorloopig ingesteld onderzoek, op last van den offioier van justitie mr. Hulshoff, aan het bureel gobraebt, waar zy reeds den volgenden dag bekende schuldig te zijn aan den dood harer vele ongeveer 40 slachtoffers. Do vrouw, later tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, moet zich steeds gezond bevinden in de gevangenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5