ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1903. B ERICH T. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierilizeesclie Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ens. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARfiAMS. 7939. Directeur 9 A. J. DB loozb. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 üts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKBL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste, J31acL zy, die zich met 1 Januari a.s. op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. A. J. DE JLOOZE, Directeur. Algemeen Overzicht. Zal er tusBcheu Japan en Rusland al of uiet een oorlog uitbreken Dit is de vraag, die op veler lippen zweeft. Want aan de tegenstrijdige berichten, die de telegraaf ons brengt, kan zelfe de scherpzinnigste geen touw vastmaken. Op den éénen dag toch zijn die berichten van oorlogznchtigen aard terwijl op den daaropvolgenden de wind een vredelievende richting heeft. Zoo gaat de politieke barometer op en neer. Één zaak in deze is zeker. Het Japanache volk verlangt vurig den strijd met den Russischen kolossus aan te binden. Dit bleek zonneklaar uit het adres van antwoord, dat de Kamer op de troonrede van den Mikado (aldus is de titel van den Keizer van Japan) zonder hoofdelijke Stemming éénparig aannam. Immers, in dit adres wordt het regeeringsbeleid ten scherpste afgekeurd. Het heet, dat daardoor de nationale invloed niet verhoogd wordt, en dat het eigenlijk niets anders is dan een politiek schipperen. De Mikado heeft, toen bij dit adres van antwoord, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, ontving, onmiddellijk de Kamer ontbonden, en natuurlijk de Ministers, in wier buitenlandsoh beleid de natie geen ver trouwen heeft, op hun post gelaten. En daar de verkiezingen voor de nieuwe Kamer eerst in Maart zullen plaats hebben, zoo kan ten gevolge biervan dit jaar de begrooting niet door de wetgevende macht worden vastgesteld. Ia dit geval hoeft echter de Grondwet voor zien, die bepaalt, wanneer de Kamer het budget niet op tijd vaststelt, dat dan de regeering met de begrooting van het vorig jaar het staatsrad in beweging moet houden. Om evenwel op de gezindheid van het Japansche volk terug te komen, men ont waart er nit, dat het zeer beslist den oorlog met Rusland wil, en dien wil door zijn ver tegenwoordigers in 's lands vergaderzaal on omwonden heeft doen uitspreken. Uit de ontbinding der Kamer, en nit de talmende, weifelende houding der regeering ten opzichte van Rusland zou men opmaken, dat het gouvernement er naar streeft den vrede te bewaren. Een Engelsch blad echter, de Morning Post, laat het voorkomen, dat het adres van antwoord der Kamer een met de regeering doorgestoken kaart is, die den schijn aanneemt den vrede met Rusland tot eiken prijs te willen, intusschen de onder handelingen om tot een vergelijk te komen sleepende houdt, teneinde tijd te winnen om zich tot den oorlog krachtiger te kunnen toerusten. Wij kunnen niet beoordeelen, wat daarvan waar is. Des menschen wegen zijn dikwerf duister, maar die der diplomaten onder hen zijn vaak zoo duister, dat men zelfs het onderscheidingsvermogen verliest. Wat Rusland betreft, dit rijk, steunend en vertrouwend op zijn groote macht, en zich daardoor onoverwinnelijk wanend, is van een oorlog met Japan, die in de toekomst tooh onvermijdelijk is, zoowel om economische als om staatkundige redenen, in het geheel niet afkeerig. Het wil dien zelfs graag, al klopt dit juist niet met den naam van Vredevorst, dien de Czar zich zoo gaarne laat aanleunen. Of hij dien naam verdient, hierover oordeele de geschiedenis, die weet te verhalen van de ontzettende gruwelen, waaraan onder het bewind van dezen Czar zich het Russische leger in den oorlog met China aan de rivier de Amoer heeft schuldig gemaakt, waar duizende menschen, vrouwen, grijsaards, moeders met haar znigeliogen, door het Kozakkengepeupel naakt de rivier werden ingejaagd. En hoeveel moorden in massa zijn onder de regeering van dezen zoogenaamden Vredevorst in zjjn eigen rijk niet gepleegd, wel niet op zijn last, maar toch op bevel van het gouvernement, dat in zijn naam regeert I Men denke slechts aan het gruweljjke bloedbad te Kisjenef om niet te spreken van de roof en plundering. Uit het schijn-proces, dat daar voor het Hof gevoerd werdt, bljjkt helderder dan het lioht, dat deze massale moord met goedvinden der regeering gepleegd werd, die voor haar binnenlandsche onlusten naar een afleiding zocht. De advokaten der moordenaars wilden nog eenige getuigen doen dagvaarden, teneinde door hen het bewijs te leveren, dat hun cliëaten op last van booger- hand hebben gehandeld. Maar het Hof weigerde pertinent deze getuigen te hooren. Hierop verlieten vijftien advokaten de rechts zaal, nadat één hnner, wiens naam ons ont schoten is, verklaard had, dat het hem en zijn collega's dan onmogelijk was de beklaagden behoorlijk te kunnen verdedigen. De moord en roofpartij te Kisjenef is een eeuwige smet op Ruslaod's gouvernement. En die smet kan door een schijn-proces niet worden uitgewischt. Peter I, Koning van Servië, beleeft tot nu toe van zijn koniuklijke waardigheid niet voel genoegen. Hij zit geheel onder den plak van het moordenaaratuig. Geen wonder l llij wist van te voren, voordat hij tot den troon geroepen werd, wat de samengezworen officieren voor haddenhij wist, dat Koning Alexander en zijn gemalin Draga door hen vermoord zouden worden, en dat over hun lijken hij den troon bestijgen zou. Daardoor was hij bun medeplichtige. En van deze medeplichtigheid maken de samengezworenen gebruik om Petertje naar hun pijpen te doen dansen. Zij krijgen de hoogste posten en ambten, en zijn in de naaste omgeving van den Koning. De Mogendheden eischen nu van hem, dat hij de samenzweerders, die gemeene moordenaars en verachtelijke dieven zjjn, van het Hof zal verwijderen, en hebben, daar die eieoh tot nu toe niet ingewilligd is, hnn gezanten met onbepaald verlof teruggeroepen. Voldoet Peter aan dien eisch, dan krijgt hij het te kwaad met de samengezworenen, die verraden zullen, welke rol hij in het bloed- drama te Belgrado gespeeld heeft, en die wellicht ook hem naar het leven zullen staan. Willigt hij echter de eischen van Rusland, Oostenrijk en Italië niet in, dan is hij gelijk een paria onder de vorsten. De rijkskanselier Von Bülow heeft in den Duitschen Rijksdag naar aanleiding van Bebel's kritiek op het regeeringsbeleid een donderende rede tegen de socialisten gehouden. Het was, alsof Bismarck, de ijzeren rijks kanselier, aan het woord was. Als een Jupiter tonans slingerde bij zijn schichten tegen hen, van wie bij zeide, dat zij kritiek oefenden niet om te verbeteren of te hervormen, maar om te vernietigen. Het schijnt, dat de Keizer hersteld is. Hij heeft de bezorgde bewoners van zijn hoofdstad met een plotseling bezoek verrast, en beeft met de Keizerin een voorstelling in den schouwburg bijgewoond. Ook de president van den Rijks dag, Ballenstrem, heeft in de zitting uit drukkelijk verklaard, dat de Keizer van zijn keelziekte volkomen genezen is. De Poolsche fractie heeft bij den Rijks dag het voorstel ingediend, dat elk kind godsdienstonderwijs in zijn moedertaal zal ontvangen, en dat tegen den zin van ouders en voogden geen kind gedwongen mag worden aan dat onderwijs in een vreemde taal deel te nemen. Dit voorstel vindt zijn oorsprong in den dwang, dien de Pruisische regeering bezigt om aan kinderen van Poolsche ouders godsdienstonderwijs in de Duitsohe taal te doen verstrekken. Men wil de Polen germanieeeren. En doodt men de taal, dan doodt men het volk. De processen wegens soldatenmishandeling zijn in Duitschland aan de orde van den dag. In het algemeen zijn de straffen, die opgelegd worden, veel te lioht. Zij staan niet in ver houding tot het delict, dat gepleegd wordt. Zoo kreeg de luitenant Yon Arnim slechts veertien dagen kamerarrest, hoewel hij het gezicht van een grenadier met zijn vuisten zoodanig bewerkt had, dat het bloed er langs liep. Te Breslau ontvingen de onder-officieren last »er op los te slaan, maar altijd onder vier oogen". Een onderoffioier, die dezen last opvolgde, kreeg slechts vier dagen lichte kamerarrest, hoewel hij voor acht gevallen van mishandeling terechtstond. De jonge Koning van Spanje is de gast van Portugal's Koning. Of dit vriendschappelijk bezoek ook een toenadering zal teweegbrengen tusscben de twee elka&r vijandige volken, moet de toekomst leeren. Medarland. Groningen, 16 Deo. Bij de gisteren alhier gehouden coke# veiling was hoogste prij* 43 ct. per H.L., waarvoor de cokes aan de fabriek is te bekomen. Meppol, 16 Dec. Een dienstmeisje alhier, dat een speld, welke zij in den mond hield, doorslikte, is Maandag in het ziekenhuis te Zwolle voor de derde maal geopereerd. Echter is het niet mogen gelukken de speld te ver wijderen. Maastricht, 16 Deo. Zondagavond liep er hier een leelijk tegen de lamp, die zich een veel te gering idëe had gevormd van het herinneringsvermogen der plaatselijke politie. Zekere W. J. C. B. nl., meldde zich bij de politie aan om inlichtingen en verklaarde daarbij openhartig een goruimen tijd in Parijn te hebben vertoefd. 's Mans uiterlijk, manieren en spraak waren zeer beschaafd, dooh dat bracht de politie niet op een dwaalspoor. Zij vertrouwdo den beschaafden Paryzenaar niet en veroorloofde zich de vrijheid dan ook de registers eens open te slaan. En jawel, daar stond de heer W. J. C. B. in de boeken des levens genoteerd als gesignaleerd van diefstal en verduistering van plm. 300 heeren- en dameskettingen in 1901 gepleegd bij een firma te Ameterdam. Het Parijzenaartje ie door de marécbaueeée terstond naar Amsterdam getransporteerd, ten zeerste verbaasd over het uitmuntende geheugen der Maastrichtsche politie. Haarlem, 16 Deo. Het accoord in het faillissement der firma Klein alhier werd bepaald op 5 pCt., en aangenomen. De failliet nam de moreelo verplichting op ziob, om later de rest te voldoen. Tegen den gefailleerden bankier A. C. Laane alhier ia een aanklacht wegens ver duistering iogediond. Deze aanklacht betreft de verduistering van gelden, welke de heer Laane onder zich bad als agent eener assurantie-maatschappij. Op de Woensdag gehouden verificatie vergadering io zake de kasaierefirma Laane Yan Bemmel, rapporteerde de curator, mr. De Kanter, dat de oorzaak der catastrophe niet is de Amerikaansche crisis, maar de verleende credieten aan de firma Kievite, te Papendrecht, de firma Kleinmann te Haarlem, een linoleum- fabriek te Antwerpen, en door gemis aan dubbele boekhouding. Er is geen moedwillige fraude gebleken. De debetsaldo's van twee ton, betreffende de firma Kievita en f 84 000, firma Kleinmann, zijn verlorende hypotheek op de werf Kievita is verkocht voor f 31 000de affaire Kleinmann verkocht voor f17 500de hypotheek op de werf en de verkoop van bet woonhuis van den heer Laane worden betwist. De curator heeft reeds ruim een ton geïnd, terwijl de firmanten aan concurrente credi teuren boven de liquidatie-opbrengst f 35.000 aanbieden. 's-Gravenhage, 16 Dec. Minister De Marez Oyeos stelt zich voor, bij gelegenheid eener algemeene herziening der Jachtwet, de afschaf fing der heerlijke jachtrechten te bevorderen. Delft, 16 Deo. Naar gemeld wordt, is het tekort in den boedel vad den zich te 'e Gravenhage in arrest bevindenden curator mr. J. M. v. M. ongeveer vijf ton. De baten beloopen niet meer dan ongeveer f 10.000. Aangaande de zaak Gebrs. Van Hoytema blijkt, dat deze ingewikkelder is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Men spreekt nu van een accoorddat niet meer zou bedragen dan 50 pCt. Rotterdam, 16 Dec. Gisterennamiddag heeft in de Erasmusstraat een poging tot moord plaats gehad, die gelukkig verijdeld is geworden. Het geval heeft zich ongeveer als volgt toegedragenDe 20-jarige J. Grünewald, wonende aan Crispijnlaan 127 en die pas 27 Augustus j.l. uit de gevangenis ontslagen was, alwaar hij drie jaar straf ondergaan had ter zake van inbraak, bracht oen bezoek aan de 27-jarige S. F., die met haar moeder in het benedenhuis aan de Erasmuzstraat 21 woont. Vroeger waren G. en F. in de Crispijn- laan buren en beiden kenden elkaar als zoo danig. Volgens zijn verklaring kwam G. gisterenmiddag om 4 uur afscheid nemen van haar en haar moeder, omdat bij aangemonsterd zou zijn op het s.i. sBrittannia", te Amsterdam. Vermoedelijk berust dat op een onwaarheid, doch G. kwam zijn misnoegen te kennen geven, dat zijn vroeger buurmeisje met een eerste-machinist zich binnenkort in hel huwelijk gaat bogevea. - Bij het gesprek, dat met G. in de woon kamer van de moeder van jnffrouw F. gevoerd werd, gaf deze hem den raad zijn leven te beteren en zich goed te gedragen, na al het geen met hem vroeger gebeurd was. Terwijl het drietal personen bjjeen zat in de kamer, speelde G. met een revolver, die geladen bleekjuist had bij het van de arret ontdaan, toen de moeder zich naar de aangrenzende keuken begaf. Plotseling stond G. nn overeind, greep het meisje beet met de linkerhand en drukte de revolver tegen haar linkerslaap, terwijl bij bijna onmiddellijk vuur gaf. Zij voelde het koude staal van de revolver tegen haar hoofd, waarop zij dadelijk bukte. Een ondeelbaar oogenblik later knalde het schot en vloog de kogel rakelings over haar achter hoofd door een vensterruit en kwam daar op een binnenplaats terecht. Groote ontsteltenis maakte zich meester van de moeder, die uit de keuken kwam toesnellen, zoowel als van het meisje, wier leven aan een zijden draadje gehangen had. Toen zij eenigezins tot bezinning gekomen waren, hoorden zij van een buurjongen, dat de dader zich ijlings verwijderd had. De politie van het bureau aan de Vinkeu- straat werd van het voorgevallene io kennis gesteld en dadeljjk werden alle nasporingen gedaan. Reeds gisterenavond om halfnegen werd de dader in de Crispijnlaan aangebonden door den hoofd-agent J. C. van L«ent en over gebracht naar het politie-bureau aan de Vinkenstraat. In zjjn bezit werden gevonden de thans ongeladen revolver, een dolkmes en een aantal scherpe patronen. De eigenlgke aanleiding tot den moord aanslag ligt Dog in het duister. Toen de ouders van G. en jnffronw F. nog buren waren in de Criepijrlaan, ontvingen G. en zijn huis- genooten meermalen geschenken van juffrouw F. en baar moeder. In alle opzichten blijkt Grünewald een gevaarlijk sujet te zijn; in Augustus 1900 was bij het hoofd van een brutale inbrekers bende, die gedurende 14 dagen, op ergerlijke wijze huishield in de woniDg van bet hoofd der bewaarschool aan de Crispijnlaan no. 425. De commissaris van politie de heer J. J. Soer en de inspecteur de heer W. G. Klein, door wie het onderzoek in deze zaak geleid wordt, hebben den dader nog vannacht aan een gestreng verhoor onderworpen, maar G. weigerde eenige inlichting te versohaffen en zelfs de reden van zijn daad op te geven. Vlaardingen, 16 Deo. Omtrent de aan leiding van den bier plaats gehad hebbenden moordaanslag vernemen wij nog het volgende v. d. W., die reeds 2 jaar verkeering met het meisje had, kreeg van haar tegen St.-Nicolaas een brief, waarin stond dat zij de verkeering verbrak. Hij schreef haar toen terugzelf nog weieens over te komen. Met dat doel kwam de jongeman Maandagavond naar hier, na vooraf een revolver te hebben gekocht. Hij ontmoette haar en zij gingen' samen den Parallelweg op. Toen zij bleef weigeren om de verkeering weer aan te knoopen, schoot hij op haar met het bekende gevolg. In den zak van den jongen man vond men een brief, door hem geschreven, waarin stond dat indien zijn opzet geslaagd was (het meisje 1 en ziohzelf te dooden), men weten zou wie hij was en waar bij woonde. Hedenmorgen was de toestand van bet meisje nog steeds dezelfde. De pogingen om den kogel te verwijderen zijn nog niet gelukt. Nog steeds is zij bewusteloos. Hedenmorgen is J. J. v. d. W. naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Numansdoip, 16 Dec. Gisterenmorgen bij dikken mist, wilde de winkelier J. Snijders met kar en paard den Zeedijk alhier over steken juist toen de stoomtram naar Zuid- Beierland daar passeerde. Het gevolg was dat de kar werd aangereden en geheel ver nield, terwijl het paard zoodanig vernynkt werd, dat het moest worden afgemaakt. Snijders bekwam slechts onbeteekenende kneuzingen. De kruidenierswaren waren grootendeels weg. Goedereede, 16 Dec. Eindelijk is de hier gedurende ruim 17 maanden gewoed hebbende besmettelijke ziekte febris typhoïdia" geweken. In het geheel werden 57 personen door deze ziekte aangetast, terwijl 8 gevallen met dood e] ij ken afloop werden geconstateerd. Dinsdag is, na ontsmetting, bet laatste geval, voorkomende in de woning no. 171a, geweken verklaard. JJit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 December. Dat de lust om zich vrijwillig voor den zeedienst te verbinden, in ons land niet bij zonder groot is, kan ook daaruit blijken, dat van de laatste liobting miliciens geen enkel man gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om in den zeedienst over te gaan. Voor de nagelaten betrekkingen der op 11 September 1.1. omgekomen Arnemuidsche vieschera is totaal ingekomen f 22.826.17. Oosterland. Benoemd tot onbezoldigd Ryksveldwachter met ingang van 17 Deoember C. van der Graaf alhier. Bruinisse, 17 Deo. Hedenavond trad ds. Bootema van Loosduinen in de Ned. lierv. Kerk alhier op, ter bespreking van de christelijke verzorging van krankzinnigen. Hij deed dit naar aanleiding van Matth. 14, vers 14. Spreker wees er op, dat de Heere Jezus allerlei kraoken genas, booze geesten uitdreef, en al kunnen wij menschen dit niet zooals de Heer het deed, door het opleggen der handen, wij tallen toch naar Zijnen wil bandelen, zoo wij onze kranken en in 't bizonder die ongelukkigen, welke krankzinnig zijn, met de meeste zorg en liefde verplegen. Eerst in de vorige eeuw kwam men tot het inzicht, dat niet geweld en ruwe behandeling de wjjze was, waarop die beklagenswaardigen moeten behandeld worden. Vóór dien tijd werden idioten en krankzinnigen eenvoudig opgesloten en vaak overgegeven aan ruwen spot 6D mishandeling. Was dit reeds zoo in de middeleeuwen, ook de Hervorming liet zich Diets aan de krankzinnigen gelegen liggen. Zelfs een Luther liet zich op zeer onbarm hartige wjjze over hen uit. Eerst de Humanisten wezen er op, dat ook een krankzinnige met liefde en zorg moest behandeld worden, aan hen is het te danken, dat in de behandeling dier kranken eene geheele verandering kwam. Werden tot voor betrekkelijk weinig jaren de krankzinnigen in groote gebouwen afge zonderd van de buitenwereld verpleegd, ook daarin is groote wijziging gebracht, daar velen tbans gezinsverpleging genieten of in kleinere gebouwen, het zoogenoemde paviljoensteleel, worden verpleegd. Men is er thans vooral op nit, den krankzinnigen zooveel mogelijk bezig heid te verschaffen en het verkeer in de buitenlucht toe te staan, terwijl alle geweld buitengesloten is. De christelijke verpleging stelt zich niet alleen ten doel het lichamelijk lijden te verzachten, maar bovenal zooveel mogeljjk ook voor het eeuwig welzijn dor patiënten te zorgen, 't Is daarom, dat in de gestichten, die van de christelijke vereeniging uitgaan, zoowel de geneesheeren als de bedienaren des woords alles in 't werk stellen om die christelijke verpleging tot haar recht te doen komen en veeltijds, zooals de spreker door eenige voorbeelden aantoonde, met goed gevolg. De aanwezigen werden nitgenoodigd de zaak te steunen door het opriohten eener afdeeling, terwijl ook zij, die zich aan de verpleging willen wijden, welkom zullen zijn. Aan het einde der bjjeenkomst, die door een talrijk en aandaobtig gehoor bijgewoond werd, werd een oollecte ten bate der ver eeniging gehouden. Stavenis8e. Heden (Donderdagavond) trad alhier in het sHötel Van Dalen" op de heer Abr. de Winter Jr. Een tamelijk groot publiek was opgekomen om te genieten van de bekende vaardigheid en vlugheid, in 't déclameeren van genoemden heer, wat voor de liefhebbers van muziek nog zeer verhoogd werd door prachtig pianospel. Scherpenisse, 17 Dec. De reeds jarenlang alhier bestaande Zondagschool zal met den a.s. Kerstdag weer feest vieren. Pogingen worden dezer dagen in 't werk gesteld om een kerstboom te plaatsen. De wekeljjksobe ontvangsten, om op dergelijke wijze feest te vieren, brengen niet genoeg op om de kosten daaraan verbonden te kunnen bestrijden, doch de onderwijzeres mej. H. A. Heijboer en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1