ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 December 1903. Courant). Zitting van den Militieraad. Uit Stad in Provincie. (SS i e r i li. z e e s c h. e Veiaohgot DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60- Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7937. Directeur ik, J. DEI LOOZK A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Uaandags, Woensdags en Vrij dage middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar jdaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkki., Meelstraat 386, Zierikzee. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. A J. »E I.OOZE, Directeur. BEKENDMAKING. Nationale Milities De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militieraad in Zeeland voor de lichting van het jaar 1904, op Dinsdag <lon 5 Januari 1904, des voormiddags te 10 uur, te Zierikzee in het Stadhuis aldaar zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent alle lotelingen dezer gemeente; dat voor den Militieraad moet verschenen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, ol gemis van de gevorderde lengte; dat zij, die wegeos ziekte of gebreken niet in staat zijn om voor den Militieraad te verschijnen, daarvan door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats moeten konnis «cvou aan den Militieraad, onder overlegging van een ongezegclde geneeskundige verklaring, vermeldende den aard van de ziekte of van het gebrek vestigen uitdrukkelijk de aandacht op van hen, die vrijstelling verlangen wegens broederdienst of op grond van te bchooren tot twee of meer in hetzel/de joar geboren broeders, dat de opgaaf van de vrijstelling bg de loting of het inleveren van de bewijsstukken hen niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen op bovenvermelden en wijzen de lotelingen, die gebréken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting, voor zooveel zij daartoe in staat zijn, en onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, om voor den Militieraad te verschijnenten einde geneeskundig te worden onderzocht. ZnramzRK, den 12 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W, VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Tweede Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het 2e Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1903, op den 4en dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden en van heden af gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; voorts wordt in herinneringgebracht dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslag biljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, alsmede dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 December 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het vol gende bericht ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen nabij Diemor- dam. Zulderzoe. (3e District). Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op den 29sten December 1903 en volgende dagen schietoefeningen plaats hebben van uit een opstelling naast de kustbatterij nabij Diemerdam, in de richting van het punt, liggende Zuid ongeveer 1300 M. van het fort Pampus. Do schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur 's voormiddags en 4 uur 'snamiddags; op de dagen van de schietoefeningen zullen roode vlaggen worden getoond op het fort Pampus, op de Westbatterij te Muiden en op de kustbatterij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Die merdam, de stompe ton No. 15 met afgeknotten kegel (Muiderhard) en den toren van Muiderberg wordt als onveilig beschouwd. Gedurende het vuren zal een stoomboot m de nabg- beid van den onveiligen driehoek beschikbaar zijn voor het geven van waarschuwingen en om zoo noodig en voor zooveel mogelyk kleinere zeilvaartuigen behulpzaam te zijn om nit den driehoek te komen. Zierikzee, den 12 December 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NIEUWSTIJDINGEN. Spanjeu ïwee boschwaohtera van Caaa de Campo, Diaz en Garcia, zijn in hechtenis genomen en een derde heeft op het koninklijk goed zelf moord gepleegd. Welk verband er bestaat tusschen deze feiten en het ongelukkige schot, dat bij de jachtpartij ecnige dagen geleden viel en dat aanleiding gaf tot velerlei geruchten, wordt niet vermeld. Na dit voorval zal een eenvoudig démenti wel niet meer voldoende zijn om het pnbliek te verhinderen aan een mislukten aanslag op het leven des Eonings te denken. Moge deze lezing van het geval onjuist zijn, wat ia er dan wel waar omtrent deze geschiedenis? Engeland. Lord Roberts heeft, naar men in de Petit Bleu leest, verklaard, dat er niet de minste grond bestaat voor het gerucht, dat hij voor nemens zou zijn ontslag te nemen als Engelsch generalissimus. Generaal Ben Yiljoen, die thans te Londen vertoeftis, naar men in eenige Engelsche bladen leest, van plan in Febrnari a.s. te trouwen met eene Engelsche oafé-chantant-zangeres. Frankrijk. De rechtbank te Parijs heeft een zeldzaam vonnis geveld. Zij veroordeelde een echtpaar tot een schade vergoeding van 10,000 francs, uit te betalen aan eene min, aan wier zorgen zij hun kind toevertrouwden, hetwelk met een vreeselijke ziekte besmet ter wereld was gekomen en dat nn die ziekte aan zijne voedster mede deelde. Te Parijs heeft zich Vrijdag een vreeselijk automobiel-ongeluk voorgedaan. Een automobiel-fabrikant uit Frankfort overreed op den boulevard Diderot twee kleine kinderen, waarvan het eene onmiddellijk dood was en het andere zeor ernstige wonden bekwam. De chauffeur is ter beschikking der politie gesteld. Parijs, 12 Dec. Het dorp Rooqnebasse tnsschen Saint-Chély en Aubroc, wordt met een aardstorting bedreigd. Door den regen zijn duizenden kubieke meters grond losgeraakt en aan het schuiven gegaan. Een paniek heerscht onder de inwoners. Bekend werd gemaakt, dat de route AumontNasbinals versperd is. Duitschland. Te Berlijn heeft zich een treurige geschiedenis afgespeeld, waarvan het ongelukkig verloop hoofdzakelijk te wijten is aan de achteloosheid van een politie-agent. Op de Spittelmarkt zat op een morgen der vorige week een jonge man van omstreeks 23-jarigen leeftijd op een bank en trok door zijn zonderlinge houding de aandaoht van de voorbijgangerseen politie-agent kwam even eens poolshoogte nemen en beval den man daar niet te blijven zitten, doch liever zijn weg te vervolgen. Met uiterst zwakke stem antwoordde de aangesprokene, dat het hem niet mogelijk was zich te bewegen, daar bij op zich zelf had geschoten. En werkelijk zag men naast den man een revolver liggen, welk wapen aanstonds door één der omstanders werd op genomen om het te ontladen, met welke handeling hij zich op de hoogte verklaarde. Intus8chen was het aantal nieuwsgierigen sterk aangegroeid en drong men naar voren om te zien wat er tooh gaande was. Door het gedrang kreeg de man, die het vuurwapen ter hand had genomen, een stoot tegen den arm; de revolver ging af en de kogel trof één der omstanders, een nog jongen man, die doodelijk verwond op den grond viel. De zelfmoordenaar en de doodgeschoten man werden naar het gasthuis vervoerd, waar ook de eerste overleed. Op de fabrieksterreinen van de firma Krnpp te Essen heeft men Vrijdag onder een steenkolenhoop een pakje gevonden, dat bij opening een aantal dynamiet-patronen bleek te bevatten. Ook in een goederenwagen aan het station te Eenlen heeft men dynamiet ontdekt. De politie heeft terstond een streng onderzoek ingesteld naar de herkomst dezer pakketten. BelgiS. De administratie dor gasfabriek te Antwerpen heeft ontdekt dat een aboné, wiens verbruik volgens den gasmeter buitengewoon laag was, reeds dertien jaar zijn huis verlichtte en verwarmde met gasverkregen door een buisje dat op een zijleiding was geschroefd. Een diamantwerker te Antwerpen vond Donderdag, toen hij 's avonds thuis kwam, de door hem met zijn vrouw en een kind bewoonde kamer tot zijn verbazing leeg. De kamer ligt op de derde verdieping en een open raam bracht hem op een verschrikkelijk vermoeden. Hij ging zoeken en vond werkelijk de ongelukkige vrouw dood aan den voet van den muur in een bloedplas liggen en nevens haar lag haar zuigeling, die geen enkele schram had bekomen; doch men vreest voor inwendige kneuzingen. De onge lukkige moeder was 27 jaar oud en het kind nauwelijks vier maanden. Een aanleiding voor de daad kan men niet bedenken. Van ongenoegen is geen sprake. Wel was de vrouw sedert de bevalling erg zenuwachtig. Nederland. Leeuwarden, 11 Dec. Twee menschen alhier, broer en zuster, vroeger in goeden doen, menschen van deftige, rijke Leeuwarder familie, leidden een armoedig boetaantje. Ze waren respektievelijk 63 en 70 jaar oud en leefden in den laatsten tijd van de inkomsten van een klein kapitaaltje, dat hnn een f 4 per week opbracht. Ze werden tot dezen zomer gesteund door den eigenaar van een houthandel, waarin de broer vroeger aandeel houder was, doch ongelukkig was die dezen zomer gestorven. De rijke familie deed niets ter ondersteuning van hnn arme bloedverwanten. De toestand der oudjes werd hoe langer hoe armer en ellendiger, tegenover bekenden werden plannen geopperd van zelfmoord. De vorige week werden de buren opmerkzaam gemaakt op eon merkwaardige stilte; in een paar dagen werd niets gezien of gehoord; de politic werd gewaarsohnwd en vond de oudjes, bijna geheel uitgeteerd, te bed liggen, er was niets moer in huis. Om de rijke familie te sparen werden de oudjes des avonds vervoerd naar het stads ziekenhuis. Utrecht, 12 Dec. Op do Abstederbrog tegenover de Nienwo Gracht alhior heeft zich Donderdagavond een treurig ongeval voor gedaan. Omstreeks 8 unr passeerde aldaar een vleeschwagen, op hetzelfde oogonblik, dat een 62-jarig heer, G. V. genaamd, de brug schuin over wilde steken. De man kon het voertnig niet zien aan komen en daar hij doof was, zooals later verklaard werd, hoorde bij evenmin de nadering daarvan. De bestuurder, die deze laatste omstandig heid natanrlijk niet wistliet zijn waar schuwend geroep weerklinken en reed door. Het volgende oogenblik werd de heer V. door den boom van den wagon getroffen on tegen den grond geworpen, waarop hij4beweging loos bleef liggen. Van verschillende zijden kwamen onmiddellijk hulpvaardige lieden naderbij, die den heer V. opnamen en een apotheek op de Nieuwe Gracht binnendroegen. Er werd evenwel geen enkel teeken van leven meer bespeurd, zoodat men vermoedde, dat de onde man van schrik gestorven was. Door een dokter werd dit vermoeden later bevestigd. Ongerekend een kleine schram aan de hand, waren geen uit wendige verwondingen waar te nemen. 'a-Gravenhage, 12 Dec. Een wetsont werp is bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij het gebruik van den lichtbak bij het jagen verboden wordt. In art. 1 wordt verboden het in het veld door middel van kunstlioht opsporen van wild of schadelijk gedierte, of het met kunst licht bijstaan van iemand bij het opsporen van het een zoowel als van het ander. Het strafmaximum op de overtreding van het verbod om den lichtbak te gebrniken is geldboete van ten hoogste f 40 of hechtenis van ten hoogste 7 dagen met ver beurdverklaring van de bij de overtreding gebruikte voorwerpen en van het wild. - Een 45-tal werklieden van de pletterij der firma Enthoven heeft berioht ontvangen, dat zij met 1 Febr. a.s. door gebrek aan werk ontslagen zullen worden. Ook een aantal arbeiders hebben tegen 15 Jan. gedaan gekregen. Het heeft maar weinig gesoheeld, of verschillende winkeliers te dezer stede waren dezer dagen slachtoffers geworden van eene z.g. millioenen-juffrouw. Deze juffrouw, tot vóór enkele dagen keuken meid in dienst van een bewoner van de Stadhouderelaan, deed een paar weken geleden allerhande bestellingen. Bij sommige magazijn- houders liepen de bestellingen zelfs tot over de tienduizend gulden, 't Mooiste was nauwelijks goed genoeg. Volgens voorgeven moest het bestelde dienen tot inrichting van een hnis in de Laan van Meerdervoort. Nu eens gaf de »milIioenen-juffrouw" haren werkelijken naam op, dan weder dien van den een of anderen aanzienlijken ingezetene. Toch zijn slechts weinig winkeliers er in gevlogen. Hoofdzakelijk moet dit hieraan worden toegeschreven, dat de sdame" bij het doen van hare >inkoopen" last gaf het bestelde eerst later te laten bezorgen aan het door haar opgegeven adres in de Laan van Meerdervoort. Alleen bij een banketbakker kon zij de verzoeking niet weerstaan om de bestelde lekkernijen maar zelf, zonder betaling natuur lijk, mede te nemen en op te smullen. En ook bij een handelaar in pelterijen, waar zij op hare manier inkoopen deed, nam zij het bestelde, tot een bedrag van een kleine honderd gulden mede. Tegen de ex-dienstbode is nn, ter zake van oplichting, een strafvervolging ingesteld. Rotterdam, 12 Deo. Pers.s. Batavier II" vertrokken gisterenavond naar Londen 10 olifanten, bestemd voor den circns-Philadelphia aldaar en komende nit Berlijn. Vier der dikhuiden waren zoo groot, dat zij op het voordek onder een tent moesten worden geplaatst, terwijl de 6 andere in het spardek een plaats kregen. Het transport geschiedde onder geleide van 9 cornacs, onder wie een neger, benevens een opperhoofd te paard. Eén dor olifanten wist aan boord zich toegang te verschaffen tot do pantry en maakte zich schuldig aan diefstal van den snikerpot, dien hij stok trapte om daarna den inhoud op te slurpen. Dinteloord, 12 Dec. Schipper van B., van Werkendam, die de vorige week aan den Laaddam onder deze gemeente door een viertal werklieden nit Steenbergen eenige gevaarlijke wonden in den rug werden toe gebracht, is aan de gevolgen daarvan te Dordrecht overleden. Stellendam. Alhior is een afdeoling van ïSchnttevaer" opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. van Geldér, voor zitter; P. D. Holleman, secretaris; A. de Jager, penningmeester; F. de Geus, 2e voor zitter; en A. Jansen 2e secretaris. Reeds zijn 25 personen als lid toegetreden. Zierikzee, 14 December. De St.-Ct. van Vrijdag 1.1. bevat een Kon. besluit betrekkelijk de lichting der nationale militie van hot jaar 1904. Zij bedraagt 17.500 man, waarvan 12.300 man ter volledige oefening en 5.200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 522 man bestemd voor den dienst ter zee. Het aandeel der provincie Zeeland bedraagt 693, waarvan 487 ter volledige en 206 man schappen tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Verder bevat de St.-Ct. de gewijzigde statuten van de vereeniging van gemeente veldwachters in Zeeland, te Brninisse. De vereeniging stelt zich ten doel: 1°. aan kweeking van kameraadschap en onderlinge samenwerking in het belang der gemeente veldwachters 2°. verbetering en verheffing van hunnen maatschappelijken toestand; 3°. pensioneeriog na volbrachten diensttijd, of na ontslag wegens in en door den dienst ontstane ziels- en lichaamsgebreken; 4°. pensioen te verkrijgen voor hunne weduwen en weezen, alles zooals hij de bezoldigde rijksveldwachters. Met ingang van 1 Jan. a.s. is benoemd tot kommies-ontvanger le categorie te Bath N. A. van Drongelen, thans kommies-ont vanger 2e categorie te Termunterzijl. Bij de vereeniging Werkverschaffing" te Middelburg hebben zich 124 werkeloozen De zangvereeniging Looft den Heer" te Vliesingen, zal Woensdag haar 30-jarig bestaan feestelijk herdenken met de uitvoering van het oratorium »Die letzte Dinge" van Spohr. In de Gentschestraat te Hulst is een groot heerenhuis aangekocht, teneinde daar een j nieuw post- en telegraafkantoor te vestigen. In de St. Ct. van Zaterdag 1.1. is opgenomen de wet van den 30en November 1903, houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een l spoorweg van Middelburg naar Domburg met eeu zijtak van Koudekerke naar Vlissingen. De spoorweg van Middelburg naar Domburg vangt aan te Middelburgloopt door de gimeenten Middelburg, Oost- en West-Soubnrg, oudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoute- lande, Westkapelle, Aagtekerke en Domburg, langs Koudekerke, Biggekerke, St.-Janekerke, Boude wijnskerke, Westkapelle, Aagtekerke en eindigt te Domburg. De zijtak van Koudekerke naar Vlissingen vangt aan te Koudekerke, aldaar aansluitende aan den spoorweg van Middelburg naar Domburg, loopt door de gemeenten Konde- kerke en Vliesingen en eindigt te Vlissingen op het station van den Staatsspoorweg aldaar. Bruiniflse. Donderdag- en Vrijdagavond werd door het muziekgezelschap »Nu met Hope", directeur de heer Jongmans, eene uit voering gegeven, die vooral Vrijdagavond door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Zoowel muziekstukken als voordrachten werden met genoegen aangehoord. De jonge juffrouw J. Zoeter Ad., leerlinge van den directeur, had met haar vioolspel veel suooes. St.-Filipsland, 13 Deo. Toen vóór 3 jaar de boomen aan den Noorddijk alhier gerooid werden, kwamen daarvoor jonge boompjes in de plaats. De leverancier daarvan moest ze toen 3 jaar voor zijn rekening nemen. Die leverantie zal wel een schadepost voor hem zijn, want 't is nu reeds voor de tweede maal dat hij tal vau nieuwe heeft moeten planten, omdat de vroeger geplante gestorven zijn. Dit jaar, er zijn er circa 150, zal men 't met een ander soort probeeren. Stond het, toen voor eenige jaren alhier een Kolenbond opgericht werd, te bezien, of de kolenhandelaars den strijd tegen die Vereeniging zouden kunnen volhouden, de uitkomst bewijst 't nu anders. Wel legden toen 2 er spoedig het bijltje bij neer, maar nu zijn er weer 2 anderen verrezen, die in scherpe concurrentie met dien Bond en met elkaar treden. Intusschen profiteert het pnbliek van dien wedstrijd en kan na kolen koopen voor een prijs, dien men vroeger niet gedroomd zon hebben. Tot dusvere was alleen op Zeeuwsch grondgebied de stoomfluit het waarschnwings- signaal der tram. Voortaan mag er ook in Noord-Brabant, uitgezonderd in de bebouwde kom van Nieuw-Vosmeer, gefloten worden. St.-Maartensdijk, 12 Dec. Had men hier in vroegere jaren gedurende den wintertijd licht eens een paar avonden, waarop men in de gelegenheid gesteld werd eonig genot op kunstgebied te smaken, en daarmede een gezelligen avond, thans schijnt by de jongelui de lust voor goed uit te wezen om door onderlinge samenwerking iets te leveren, wat den ingezetenen een gepast uitgangsavondje kan verschaffen. Al weten wy wel, dat zulk streven hier niet altijd genoegzame waardeering vindt, ja vaak nog tegenwerking, toch vinden wij, moesten de daarvoor beschikbare krachten zich daardoor niet laten ontmoedigen, daar er altijd nog een deel van de ingezetenen gevonden wordt, dat lust toont zoo een avondje eens by te wonen, getuige het optreden van den heer Abr. de .Winter hier in het vorige jaar. Met het meeste succes wist deze heer een volle zaal den ganschen avond te boeien. Het deed ons daarom reoht genoegen te vernemen, dat genoemde heer zich weder bereid ver klaard had den ingezetenen een avond van genot te willen verschaffen. Over zijne gaven zullen wy hier niet verder spreken. De Winter heeft den vorigen winter tot aller tevredenheid getoond, wat by kan geven. En daarbij hy is bekend door heel Nederland. De lezers van de N. R. Ct. werden door den geestigen causeur van Onder de Menschen" vergast op eene schets bewerkt naar aanleiding van de mededeelingen van 's heeren De Winters ervaringen bij zijn optreden hier en daar. Wij houden ons dan ook vast overtuigd, dat een talrijk publiek de zaal van den heer Polderman zal bezetten, en dat de heer De Winter alles zal aanwenden om zijn optreden zoo genotvol mogelijk te maken, omdat wij weten, dat hij een groote eer stelt in het behalen van succes. Wissenkerke, 12 Deo. Dinsdag hield het fanfaren-gezelschap Apollo" in het lokaal nDe Kroon" voor ,hare leden zijn eerste uitvoering voor dit seizoen. Waar ik in een vorig nummer melding maakte van een nieuw voordoek, beschilderd door den heer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1