ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 December 1903. AANBESTEDING (Z ierikzeesohe Heeren Correspondenten, Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60*te JAARGANG. No. 7934. Directeur _£L. jt. DIG LOOZK FRANEEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren j A- J. 1 Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkee, Meelstraat 386, Zierikzee. die ons opgave verstrekken der predik beurten kunnen hun daarvoor toe komend salaris, vervallen 1 December, tegen kwitantie ontvangen ten kantore Tan A. J. DE LOOZE, Directeur. op Maandag SI December 1903, 's namiddags 1 uur, ten Raadhuiie, in 8 perceelen, van: Het uitvoeren van onderhoudswerken, herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwenkunst- en andere werken der gemeente gedurende het jaar 1904, en van het 8e perceel gedurende de jaren 1904 en 1905, t. w. Eerste perceel a.: De openbare gebouwen poorten,.- torens, riolen, stadsbrand- en vroonpaden en*. (in saasSaj; Eerste perceel t>: Het timmerwerk aan idem; Eerste perceel o: Het metselwerk aan idem; Eerste perceel <1: Het verf- en behangerswerk aan idem Eerste perceel e: Het smidswerk aan idem; Eerste perceel f: Het loodgieters-, fitters- en Iei- dekkerswerk aan idem Tweede perceelDe kaaimuren: Derde perceel: De beschoeiingen en paalwerken; Vierde perceel: De bruggen; Vyfde perceel: Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der haven- dyken Zesde perceelDe schoolgebouwen voor het Middelbaar Onderwijs; Zevende perceel n.De schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs! Zevende perceel t>Het leveren van nieuwe school banken Achtste perceel: De uitwateringssluis in het Dakwater en de bergplaats. Aanwijzing op Dinsilng 1>~» en Vrijdag 18 December e.k.telkens des voormiddags te ÏO uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zyn. Bestekken en voorwaarden zijn van ailO December as. verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeentebouwmeestertegen betaling van SS cent. HIEUWSTIJDIHGEH. Amerika. Te Philadelphia zijn 15 Italianen in hech tenis genomen wegens het dragen van ver boden wapenen en het bedreigen met moord. Zij werden gevat op aanklacht van Italiaansche kooplieden en bankiers, van wie zij door afdreiging geld poogden te verkrijgen. Één van hen heeft bekend, dat zij allen leden van de beruchte geheime vereeniging iMaffia" zijn. Te Ottawa (Canada) iB de Roomsch- Eatholieke Universiteit door brand vernield. De 300 personen, die zich in 't gebouw bevonden, konden allen ontkomen; maar 4 dienstboden, een student en 2 priesters werden bij het springen uit vensters gewond. Men berekent de schade op 500.000 dollars en het bedrag der assurantie is slechts 176.000 dollars. Rusland. Yolgena de Nowosti heeft dezer dagen te St.-Petersburg een vreeselijk drama plaats gehad. Een jong en sohoon meisje, X. genaamd, maakte kennis met een jongen man, met het gevolg, dat zij spoedig in 't geheim verloofd waren. Dit hartsgeheim was natuurlijk geen geheim voor de hartsvriendin van do bruid, mej. Y. Op zekeren avond stelde mej. X. mej. Y. voor aan haar bruidegom. De jongeling werd echter verliefd op mej. Y. en zij op hem. Beide meisjes leden onuitsprekelijk. Van den éénen kant waren zij beiden verliefd op denzelfden man, van den anderen kant was de ééne wanhopig over het verlies van haar geliefde en had de andere gewetenswroeging, omdat zij haar vriendin haar geliefde had ontnomen. Eindelijk konden zij het niet langer ver dragen; zij kwamen tot een vreeselijk besluit: het lot zou beslissen, wie de andere moest doodschieten. De meisjes kochten een revolver, trokken een lot, en de beslissing was, dat mej. X. mej. Y. moest doodschieten. Mej. X. laadde de revolver en mikte op mej. Y., maar eens klaps riohtte zij het wapen tegen zichzelven en schoot zich een kogel door het hart. Zij viel dood op den grond. Daarop greep ook mej. Y. naar de revolver, maar zij sidderde zoo hevig, dat zij deze bijna niet kon vast houden. Het schot ging af en de kogel schuurde haar even in de linkerzijde en vestigde zich in den muur. In vreeselijke vertwijfeling vonden de toesnellende huisgenooten haar geknield naast het lijk harer vriendin. Engeland. In het »Hippodrome" to Londen treedt tegenwoordig een aap op, die »Consol" heet. Als hij voot het eerst binnenkomt is bij naar de laatste mode gekleed en schijnt hij een ietwat misvormde dwerg bij is slechts 3 voeten lang— maar toch een mensch. Als hij zich nederzet aan de tafel die voor hem is aangericht en zich optrekt in zijn stoel, dan vertoont hij behaarder handen die de illusie dadelijk wegnemen. Hij belt, eet bedaard van een bord, gebruikt mes en vork en steekt nimmer het mes in den mond. Hij veegt zijn mond af met een servet, belt om wijn, trekt do kurk uit de flesoh, lekt dezen af eer bij het voobt uitsohenkt in een glas, drinkt zeer langzaam als een echt kenner, en als het glas leeg is, schudt bij de flesoh om te zien of er nog iets in is. Dan belt hij om een sigaar, steekt die aan en rookt die alsof hem dit iets zeer gewoons is. Als de sigaar hem niet smaakt, gooit hij die na een paar haaltjes weg en gaat dan eenige oefening nemen op een fiets, die hij met veel talent door alle hindernissen bestuurt. Vervolgens speelt hg met een kleinen neger jongen en moet hij wel eenigszins in bedwang worden gehouden om te maken, dat hij niet op de vier handen of pooten gaat loopen. Ton slotte ontkleedt hij zioh om naar bed te gaan. Het uitkleeden gaat niet zeer gemakkelijk en daarbij doet hij als iemand, die wel wat te veel gebruikt heeft. Hij klimt aan de verkeerde zijde in zijn bed en wordt dan weggebracht. De aap is een vier jaar oude Chimpanzó, die drie jaren in gevangenschap beeft geleefd. Hij komt van de Goudkust en is ook reeds in Amerika en Parijs vertoond. In Londen blijft hij slechts drie weken. Hij schijnt zeer bang, zeer gehecht aan zijn temmer en maakt zeer veel opgang. Als de schrijver van de Afstamming van den Mensch" nog leefde, zou hij ontegenzeggelijk groot belang in dit merkwaardige dier stellen. Maar ook buiten hem schijnen er tal van personen, die eiken dag zijne aardige vertooniog volgen. Londen, 5 Dec. Alhier heeft zich een maatschappij gevormd met een kapitaal van 3^ millioen, die zich ten doel stelt de exploitatie van een Italiaansche uitvinding, welke een grooten omkeer in het postwezen zal brengen. In plaats van met de treinen, wil men de brieven enz. langs de telegraafdraden, in aluminium electromobieleo doen vervoeren. Deze wagentjeB leggen af 400 K.M. in het uur. Frankrijk. De Fransche regeering heeft kennis gekregen, dat paus Pins X tegenover de bezoeken van vreemde staatshoofden dezelfde gedragslijn zal volgen als Leo XIII. Dit beteekent, dat president Loubat dus geen bezoek aau het Vaticaan zal brengen. De zaak-Dreyfus. In het paleis van justitie en de Kamer liep Vrijdag het gerucht, dat tusschen de nieuwe feiten in de Dreyfus- zaak zich een stuk bevindt, waarin Bertillon de verklaring, die hij als schriftkundige in de twee processen tegen Dreyfas aflegde, heeft herroepen. Woensdag a.s., wil men weten, zal de Commissie van Revisie de zaak in behandeling nemen, doch officieus. Pogingen zijn aangewend om generaal De Boisdeffre's medewerking te verkrijgen voor de herziening van de »affaire". De oude chef van den Generalen Staf heeft echter Het dossier moet nieuwe documenten bevatten, nieuw echter in dien zin, dat ze, ofschoon zij aanwezig waren bij de vorige behandeling, toen niet gebruikt zijo. Zij moeten van groot belang zijn, beweert generaal André, de minister van oorlog. De nationalisten, die tegenover de houding der Kamer de regeering niet zullen inter- pelleeren over de herziening van het Dreyfus- proces, trekken op alle mogelijke andere manieren te velde tegen een eventneele revisie. Zij houden redevoeringen bij diverse gelegen heden en hebben Vrijdag o. a. een manifest aangeplakt, waarop o. m. vernjeld Btaat, dat vijf ministers van oorlog Dreyfus schuldig verklaard hebben. Verder heet het: »Franschen, gij zult 't werk ven de geheime genootschappen, van de internationalisten en geldmachten verijdelen". BelgiS. Luik, 4 Dec. Gisterenavon j is een vreeselijk ongeluk gebeurd in een kbkitf|ja Montigny. De kabel, die een bak met twaalf mijnwerkers opheeBch, brak, waardoor de bak van een hoogte van 245 meters op den bodem der sohacht viel. Alle mijnwerkera waren gedood men vond hunne lijken in een ontzettenden toestand. De mijnwerkers hadden een weinig later gewerkt dan naar gewoonte, teneinde den Vrijdag vrij te hebben om het Sinte-Barbara- feest te vieren. 's Avonda 7 uur waren reeds een groot getal mijowerker8 naar boven gekomen. Er bleven er nog 12, die plaats namen in éénen ophaalbak. Zij kwamen vroolijk zingend naar boven, enkel denkend aan het feest van den vol genden dag. Eensklaps brak de kabel die hen naar boven haalde en de ongelukkigen vielen met een vreeselijke snelheid terug in de mijn. Daar bevonden zich twee bewakers, die aanstonds de eerste hulp verrichtten, die overigens nutteloos was. Huu vreeselijk verminkte lijken werden op wagentjes gelegd en naar de mijn Vieux Lagasee overgebracht, om naar boven te worden gebracht. De tijding van het ongeluk was spoedig ia de stad verspreid en weldra stroomden do nieuwsgierigen rond de mijn bjjeon, waar hartverscheurende tooneelen plaats hadden. Vrouwen riepen hun mannen, kinderen weenden en huilden. De smart dier arme monschen was vreeselijk. Men riep de gendarmes ter plaatse om de orde te handhaven. Het bovenbrengen dor lijken was eerst Vrijdagmorgen ten einde. Zij waren onkenbaar. Nederland. Apeldoorn, 5 Dec. De plan non voor den aanbouw van nieuwe koninklijke stallen op Het Loo zijn thans zoo goed als gereed, zoodat binnenkort met den bouw kan worden Na herhaalde wijzigingen heeft Z. K. H. de Prins do ontwerpen der zeer kostbaar in gerichte gobonwen goedgekeurd. Uit een en ander meent mon to mogon opmaken, dat het Hof zioh langzamerhand meer blijvend op Het Loo zal gaan vestigen, en het drie- of viermaandelgksch verblijf te 's-Gravenhage zelfs nog bekort zal worden. De buitengewone zorgen, welke vooral door den Prins aan de inrichting van het paleis, de parken, boerderij enz. worden gewijd en de bekende voorliefde van Koningin en Prins wijzen hier ook op. Zeist, 5 Dec. Gisteronavond omstreeks tien uur heeft zekere J. A. M. aan den Van Reenenweg alhier drie revolverschoten gelost op Willem van Essen, terwijl deze de luiken zijner woning sloot. Twee kogels sloegen tegen den muur, terwijl de andere v. E. in 't boven gedeelte van het linkerbeen trof. M. bad reeds geruimen tijd op hem geloerd en de revolver expres voor dit doel gekocht, althans zoo verklaarde bij, toen hij zich direct na het voorgevallene aan het bureau van politie aan meldde. Hij had toen de revolver, waarop nog 2 scherpe patronen, in de linkerhand. Aanleiding tot de daad moet gezocht worden in lasterpraatjes, die de getroffene ten opzichte van M. zou hebben uitgestrooid. De dader zeide niet bet doel te hebben gehad den getroffene te dooden, doch alleen om hem in de beenen te schieten. Van E., die inmiddels door dr. Bendien was verbonden, is hedenmorgen naar het zieken huis alhier overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De burgemeester leidde persoonlijk het onderzoek. De dader bevindt zich in arrest. Utrecht, 5 Dec. In het café van den heer Witjens, aan het Vreeburg alhier, heerschte hedenochtend ongeveer half twaalf groote ontsteltenis, doordien één der gasten, zekere C. M. te Breukelen, bjj het nuttigen van zijn maaltijd zich verslikte in een stuk vleesch, dat hem in de keel bleef zitten, 's Mans geheele gelaat werd bont en blauw, waarop onmiddellijk een dokter gehaald werd. In dien tusschentijd was de dood door verstikking echter reeds ingetreden. Per brancard werd het lijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. '8 Gravenhage, 5 Dec. Tweede Kamer). Bg de voortzetting der Algemeene Beschou wingen ovv de Staatsbegrooting laakte de heer Borgesius het, dat de Minister zich zoo scherp op het partijstandpunt had geplaatst, en uit vreea Toor één partij van vóór- tegen stander van het volksleger was geworden. Hij betrenrde 't, dat de Minister geen wijziging van de wet op de naamlooze vennootschappen in het voornitzicht bad gesteld ter beteugeling van de zwendelarij en vroeg hoe 't ataat met de Armenwet. Dat do Minister nog moet onderzoeken of er onrecht gepleegd is bij benoemingen bg de Rijks-Verzekeringsbank begreep hij niet, waar toch de Minister en niemand andera de benoemingen doet. Ten slotte constateerde bij met blijdschap de toenadering van de vrijzinnig-democraten tot de andere vrijzinnige partgen. De beer Drucker bleef aandringen op de beantwoording der vraag wat de regeering zal doen tegenover de weerspannige Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij inzake de toe passing van den bekenden maatregel van bestuur en herhaalde zijn klacht over de onvastheid der regeering, blijkende uit tal van partieele wjjzigiDgen der Gemeentewet en van onrustigheid gebleken bij de wijziging der Militiewet. Hjj constateerde dat nog geen enkele sociale wet van dit kabinet in het Staatsblad staat. Geen program zal spr. in 1905 kunnen aanvaarden, waarop niet staat grondwets herziening om te komen tot algemeen kiesrecht. De heer Troelstra verdedigde de sociaal democratie als een niting van maatschappelijke noodzakelijkheid, noch te vernietigen door het geloof, noch door wetenschappelijke boeken, en de houding zijner partij bg de staking, die mislukte door de leiders der Christelijke arbeiders, die nieta deden om haar te voor komen, maar aliea om haar te doen mislukken. De sociaal-democraten lieten de slachtoffers niet in den steek, zij brachten minstens f 50.000 op. Do spreker werd eenige malen tot de orde geroepen, toen bij den heer Talma toevoegde gelogen te hebben en een duivel voor de arbeiders te zijn geweest. De heer Troelstra vergeleek den heer Aalberse bg een advocaat van kwade zaken door opzettelijk de waarheid te verkrachten met de bewering, dat de sociaal-democraten nieta ten opzichte der arbeidora hebben gedaan en den heer Staalman bij een horzel, gonzende om het paard-Koyper. De onjuistheid betoogende van 's Ministers opvatting, dat alleen zij, die leven in Christus, bet gezag hooghouden, wees spreker op de paneelzagerij en de uitlatiogen van de Katholieke perB tegen Frankrijk. Spreker keurde af het geven van invloed bij benoemingen aan niet-verantwoordelijke personen, betoogde naar aanleiding der brochure van den burgemeester van Numansdorp niet gerost te zijn of De Wilde, particulier secretaris van den Minister-President, ook niet in 's lands zaken als secretaris-generaal in buitengewonen dienst optreedt. Spreker zou 't dan echter op prijs stellen, indien bedoelde persoon in 's lande dienst werd gesteld. Spreker noemde de Rijks-Verzekeringsbank een Knypariaansche kazerne. Herziening personeele belasting. Ingediend is een wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke be palingen omtrent de personeele belasting. Het doel van dit ontwerp is vooreerst te doen vervallen den zoo impopulairen grondslag x>haardsteden". Daartegenover worden als nieuwe belasting-objecten voorgesteld de automobielen. Hiervoor ie voorgesteld een normale belasting van f 40. Motor-rijwielen blijven vallen onder den grondslag rij wielen. Voor het overige zijn de verdere bepalingen van het ontwerp voor het meerendeel over genomen uit het ingetrokken ontwerp van den vorigen Minister van Financiën. Dat dit ontwerp niet eerder weder werd ingediend, vond zijn reden in de noodzakelijkheid van een voorbereidend statistisch onderzoek over het geheele rijk, in verband met de hierboven vermelde wijziging in de grondslagen der belasting door den tegenwoordigen Minister van Financiën. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening ten name van de Rotterdamsohe Tramweg-Maatschappij, van de eigendommen in Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirkeland, Sommelsdijk, Middelharnis, Nienwe-Tonge, Oude-Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat, noodig voor den aanleg van een spoorweg van Ouddorp over Middelharnis naar Ooltgensplaat, met zijtakken naar de havens van Stellendam, van Middel harnis en van Onde-Tonge. Te Dirkriand zal oen spoorwegverbinding naar de haven worden gemaakt. Aan het einde van de zijtakken naar de havens van Stellendam en van Middelharnis zijn emplace menten ontworpen ten behoeve van de stoombootveerdiensten op Hellevoetaluis voor het vervoer van personen, goederen en vee, terwijl te Ooltgensplaat de spoorweg in ver binding zal worden gebracht met de aldaar te maken aanlegplaats aan het Volkerak. Naar wij vernemen is, ter voldoening aan den wensch van de Staatscommissie belast met het onderzoek naar de oorzaken, welke sommige gemeenten in een minder gunstigen fioanciëelen toestand hebben gebracht, aan de inspecteurs der registratie en domeinen opgedragen om op te geven1°. het aantal aaoslagen in de vermogensbelasting; 2°. het totaal van het belast vermogen; 3°. de totale waarde der bouwterreineneen en ander over het belastingjaar 1902/3. Naar men verneemt, zijn dezer dagen alhier gearresteerd de bekende zaakwaar nemers Steven en Burghout te dezer stede. Deze aanhouding moet in verband staan met eene oplichting, welke ten nadeele van eene dame gepleegd zou zijn voor een bedrag van ongeveer f 4000. Rotterdam, 5 Dec. Het vertrekkend stoomschip »Amsterdam" der Holland Amerika-Lijn kwam vanmorgen halftwaalf ter hoogte van de Parkkade in aanvaring met het Rijnschip »Johanna Theresia", waar door dit laatste belangrijke averij bekwam en bij de Ruige Plaat, in de nabijheid van de werf der firma Wilton, op het droge moest worden gezet. Door den schok der aanvaring werd de 43 jarige schipper, die aan 't roer stond, over het achterdek geslingerd, waarbij hg een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen bekwam. Hij werd per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. Bg een bewoonster der Hoflaan werd gisteren een 2-jarig kind te vondeÜDg gelegd, vermoedelijk door een vrouw. Nasporingen van de politie brachten evenwel aan het licht, dat het kind was van den gehuwden zoon van de bewoonater der Hoflaan, die zijn 5 kinderen op verschillende plaatsen had uitbesteed. Daar hij voor het 2-jarig kind niet langer betaalde, had de vrouw, aan wie het ter verzorging was toevertrouwd, het eenvoudig teruggebracht aan 't adres van de grootmoeder en den vader. De 4 jeugdige personen, A. 8. uit de Evastraat, de 18-jarige F. G, M. uit de Aert van Nesstraat, de 21-jarige G. J. J. en de 20-jarige A. K., beiden uit de Willems straat, die allen op het politie-bureau Nassaukade in bewaring gesteld werden, blijken de daders te zijn van talrijke dief stallen van jassen en mantels, in den laatsten tijd gepleegd. Maar ook wint het vermoeden meer en meer veld, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van post stukken nit brievenbussen van handelskantoren aan de Reederijstraat, Wijnstraat enz. Nog andere jeugdige dieven, die meer van deze diefstallen moeten weten, worden opgespoord. Eerstgenoemde, A. S., heeft ook met de politie der 4e afd., bureau Witte de With- straat, nog wat te vereffenen. Met C. den H. uit de Paulus Potterstraat wordt hij verdacht de inbraak gepleegd te hebben in het belastingkantoor van den heer F. W. Thorbecke aan den 's-Gravendijkwal no. 263265, terwijl H. P. uit de Nieuwe Kerkstraat op den uitkijk zou hebben gestaan. Zooals nader blijkt is uit één der opengebroken lessenaars op dat kantoor een klein bedrag aan geld gestolen, doch de brandkast, die aanzienlijke bedragen bevatte, bleef onaan geroerd. Enkele der jongens moet de zucht naar nachtelijke avonturen in 't hoofd geslagen zijn door het lezen van detective-romans. Naar wij vernemen, zal in het begin van 4904 mevr. P. D. van EijsdenVink, de gevierde actrice van het Rotterd. Tooneel- gezelBobap, haar 25-jarige verbintenis aan het Tooneel herdenken. Bij deze gelegenheid zal bij de Nederlandeche Kiosken-Mij. te Rotterdam eene biograpbie van mevr. van Eijsden verschijnen, van de hand des heeren M. Hom te Schiedam, op*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1