Het advies dier commission, die gewoon sijn vooraf alles nauwkeurig te onderzoeken, is steeds gebleken een goede leiddraad voor de leden van den Raad te zijn. De beer De Crane dringt er op aan, in bet vervolg geen zaken het onderwijs betref fende, meer buiten de commissiën om to behandelen. De Voorzitter zegt, dat, wanneer bet geldt een zuiver finantièele kwestie, Burgem. en Weth. nooit gewoon zijn geweest en ook niet verplicht zyn het advies van genoemde com missiën in te winnen. Wat betreft het verweer van den heer Leupen zal hij informeeren, in hoeverre de daarin aangehaalde feiten juist zijn. Daarna wordt de zitting gesloten. Maandagavond vergaderde ten huize van mej. de weduwe Kanaar de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer H. C. van den Ende, opende deze zeer talrijk bezochte vergadering. In zijn openingswoord gaf hij zijn genoegen te kennen, dat een zoo groot aantal belang stellenden aanwezig was. Thans was voor hem het oogenblik gekomen om namens het bestuur dezer Vereeniging zich te kwijten van de aan gename taak de uitslag der stemming over den étalage-wedstrijd bekend te makon, aan wie der deelnemers prijzen zouden worden toegekend. De beoordeeling daarvan was aan het schoonheidsgevoel en aan de onpartijdig heid der leden van deze Vereeniging over gelaten. Hierop werd door den voorzitter in herinnering gebracht, wat tot dezen wedstrijd aanleiding had gegeven. Op één der algemeene vergaderingen had de heer L. M. van den Ende aan het bestuur het denkbeeld in overweging gegeven, om van wege deze Vereeniging iets te doen, dat strekken zou tot opluistering van het St.-Nicolaasfeest, teneinde daardoor uit Schouwen en Duiveland nog meer bezoekers dan anders naar deze stad te lokken. Dat denkbeeld, dat bij de leden onverdeelden bijval vond, maakte in een hierop gehoudene bestuursvergadering een ernstig punt van overweging nit. Men was daarin vrij algemeen van gevoelen, dat zoo iets lag op den weg der Vereeniging. Maar plannen maken is goed, doch daaraan uitvoering geven is niet altijd gemakkelijk, vooral wanneer men slechts beperkte financiëele middelen tot zijn beschikking heeft. Uit de verschillende voorstellen der bestuursledon kwam het organiseeren van een étalage wedstrijd het meest geschikt voor. In ons vertrouwen, dat dit voorstel de goedkeuring der leden zou wegdragen, en den stenn en medewerking der winkeliers zou erlangen, werden wij niet teleurgesteld. De algemeene vergadering keurde ons plan goed, en bepaalde, dat de prijzen uit medailles zouden bestaande verdere regeling aan het bestuur overlatend. En wat de winkeliers en nering doenden van Zierikzee betreft, hun mede werking was van dien aard, dat onze verwachtingen verre overtroffen werden. Een ieder toch is ovortuigd van do fraaie, keurige étalages van al de deelnemers. Ongetwijfeld zullen vele menachen daardoor naar de stad komen. De voorzitter sprak hierna den wensch uit, dat droog en fraai wcór den gehouden wedstrijd thans begunstigen moge, opdat de vele onkosten en moeite naar wensch mogen belooDd worden. De beoordeeling der étalages heeft het bestuur na langdnrige besprekingen aan de leden opgedragen, zelf had het ernstig bezwaar die taak op zich te nemen. Alvorens den uitslag der beoordeeling mede te deelen legt de voorzitter de verklaring af, dat alle deel nemers, elk naar zijn krachten, zeldzaam mooi geëtaleerd hebben, en bij is er zeker van, de tolk te zijn niet slechts van het bestunr maar ook van de leden, ja van de geheele burgerij van Zierikzee, wanneer hij hun daarvoor een welgemeende hulde brengt, waaraan hij den wensch verbindt, dat zij allen een voordeelige St.-Nicolaas mogen hebben. Het bleek, dat 12£> stemmen waren uit gebracht. Diploma met medaille werd uitgereikt: in klasse 1 (kruideniers- en sigarenwinkels): aan C. de Mooij, J. Unger en L. v. Damme; in klasse 2 (horlogemakers en galanterie winkels): aan F. Capelle, A. Buijze Az. en J. G. E. de Graaff; in klasse 3 (manufactuurwinkels)aan de firma Joh. Ochtman en Gebr. Wiebols in klasse 4 (ijzerwaren en aanverwante artikelen)aan A. Anker Az. en A. J. "Wansink; in klasse 5 (bakkerswinkels): aan de firma Vogelaar Bienefelt en J. H. Brouwer in klasse 6 (meubelwinkels): aan Gebr. Lokker in klasse 7 (boekwinkels): aan de firma 8. Ochtman Zoon. De prijs voor bianen-étalage en raam- étalage werd toegekend aan A. Gudde. De prijs voor de grappigste étalage word toegekend aan P. H. Jacobi. Aan P. C. Paterik werd voor zijn bizondere hulde aan het Bestuur van Vreemdelingen verkeer een in eikenhouten lijst vervat diploma toegekend. Al de deelnemers ontvingen een diploma. De heer L. M. van den Ende dankte het bestuur ook uit naam van de deelnemers aan den wedstrijd voor do wjjze waarop het zijn moeilijke taak in deze vervuld had. De heer J. A. Legemaat deed hetzelfde uit naam van de leden. De voorzitter gaf zijn leedwezen to kennen, dat de heer J. H. Ochtman, de ijverige secretaris van deze Vereeniging, door zijn benoeming te Borgen-op-Zoom ons weldra gaat verlaten. Hy dankte hem in warme bewoordingen voor hetgeen hij voor de Vereenigiog heeft gedaan, inzonderheid in zijn functie als eeertaris. De heer J. H. Ochtman dankte den voor zitter voor zijn vriendelijke woorden. Hij wensch te de Vereeniging een vermeerdering in ledental en voortdurenden bloei toe. Hierop werd door den voorzitter de ver gadering gesloten. Benoemd tot surnumerair bij de Staats spoorwegen, ter standplaats Arnemuiden, de heer J. Stade van Hellevoetaluis. De verficateur F. J. H. Speetjens is met ingang van 1 Jan. 1904 tijdelijk belast met de waarneming van het kantoor der dir. bel. enz. te Terneuzen. Op nader te bepalen plaats en tijd zal weer een vergelijkend examen voor kommies der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen plaats hebben. Hiervoor komen 100 plaatsen open. Er moet gebrek zija aan kommiezen, het geen, naar men zegt, in verband staat met de vele smokkelarijen, die tegenwoordig plaats hebben. Te IJzendijke is een 87-jarige vrouw overleden, die 60 jaar als arbeidster bij dezelfde familie op dezelfde hofstede beeft gediend. Renesse. Een tuig paarden van den land bouwer N. Fasol, dat er plezier in schijnt te hebben gedurig op bol te slaan, maakte gisteren, toen ze vóór den mestwagen ge spannen waren, van een oogenblik, waarop ze onbeheerd waren, gebruik om weer op den loop te gaan. In volle vaart ging het door bet mulle land, door dammen, langs heggen en slooten, over smalle zandwegen en den straatweg. Dat is op ziobzelf nu niets bizonders, maar wat wel de vermelding waard is, is bet bijna ongeloofelijke feit, dat de bollende paarden over de geheele lengte van den weg met mathematische zekerheid elke lastige kromming, eiken valschen bocht, eiken korten hoek omsloegen, zonder in het minst een boom, een paal, een hek aan to rijden en te be schadigen. Na een uitstapje van een kwartier keerden zij naar de hofatedo terug, renden den mestput op, bleven plots stilstaan, snoven en hinnikten oen9, deden, alsof or niets gebeurd wan, en wachtten geduldig tot de wagen weer geladen was om do vracht met ioome schreden landwaarts te brengen. Middelburg. De Zangvoreeniging «Tot Oefening en Uitspanning" heeft in studie ge nomen, voor baar tweede concert dit seizoen, Bach's «Johannes Passion". Te Aagtekerke is op raim 63-jarigen leeftijd ovorleden de heer J. Peper, tot voor korten tijd burgemeester dier gemeente. Vlissingea. Het Cbr. Arbeids-Secretariaat heeft een adres aan den gemeenteraad ge zonden, waarin vorzocht wordt op de een of andere wijze in de algemeen heerschondo werkeloosheid te voorzien. Do stoombierbrouwerij «Do Meiboom",, de eenig overgeschotene van de eertijds hier bestaan hobbonde 10 bietbrouwerijen, zal binnenkort belangrijk worden uitgebreid met het oog op het steeds toenemend debiet. isabestedlacen, Ferkoopfsfen eis. Brainisse, 1 Dec. Door den notaris J. Franss werd beden alhier in bet openbaar verkocht het woon- en winkelhuis met schuur en grooten tuin, in de Nieuwstraat, bewoond door mej. de wed. L. van de Vaate, voor f 3925. Poortvliet, 1 Dec. Heden werden ten overstaan van den notaris Van Steenbergen ingezet de onroerende goederen van wijlen J. Elenbaas: 1°. een woonhuis met erf, door M. K. Krijger, voor f 910; 2°. een perceel bouwland, door J. van As, voor f 525; 3°. een perceel weiland, door J. van As, voor f 505; 4°. een perceel weiland, door J. Elenbaas Jz., voor f 375; 5°. een perceel bouwland, door J. Elen baas Jz., voor f 350; 6°. een perceel weiland, door J. Elen baas Cz., voor f 450; 7°. een perceol weiland, door J. Elen baas Jz., voor f 400; 8°. een porceel bouwland, door J. Elen baas Cz., voor f 450; 9°. een perceel bouwland, door J. Elen baas Cz., voor f 425. Alles per gemet. LandbQBw en Veeteelt. Scharcndijke, 28 Nov. In do afgeloopen bietoncampaguo zijn aan de haven alhier ongeveer vijf millioen K.G. suikerbieten aan gevoerd. Kamperland, 1 Dec. Voor deze campagne zijn er op onze weegbrug gewogen 5676076 K.G. suikerbieten. Van andere havens in volgend nummer. g E B K II IBP W H. Beroepen bij de Ned. Herv. Gera. te Eek en Wiel ds. A. Burger, predikant te Dreiechor. Beroepen by de Herv. Gem. te Vlis- singen ds. A. de Visser te Wolfaartsdijk, in de vacature ontstaan door bot vertrek van ds. L. W. Bakhuizen van [den Brink naar Utrecht. Zondag nam P. Aeastoots, pastoor te Heinkenezand, dio meer dan 50 jaar het priesterambt vervulde, met een laatste predikatie afscheid van zijne parochianen. O M P EB W IJ H. Benoemd tot onderwijzeres aan een bizondere school te Nieuwdorp mej. J. de Jonge te Terneuzen. In de vergadering van onderwijzers in het arrond. Zierikzee op Zaterdag 5 Deo. e.k. zal door den WelEd. heer J. de Yrieze, arts te Zierikzee, gesproken worden over de ade noïde vegetaties in de neuskeelholte. Wij twijfelen niet of de leden zullen door trouwe opkomst toonen, dat zy prijs stellen op de welwillendheid van genoemden heer. Eenige nuttige wenken, coodig bij bet beantwoorden der door den Minister gestelde vragen, zullen zij zeker verkrijgen. Met ingang van f Februari 1904 is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofd- akto en minstens 23 jaar oud, aan de open bare lagere school te Goedereede, de beer M. M. Janse, onderwijzer te Nieuwe-Tonge. Duivendijke, 1 Deo. Het berbalings- onderwys alhier is aangevangen met 14 man lijke leerlingen. H toi^lin KK Zierikzee, 30 Nov. Door den heer kan tonrechter zijn Woonsdag j.l. de volgende personen veroordeeld, wegens: 1°. overtreding der Leerplichtwet: N. de B., wedawe van M. K., 39 jaar, arbeidster te Haamstede, tot 2 geldboeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. B., 44 jaar, landbouwer te Haam stede; J. Z., 37 jaar, arbeider te Sirjansland; W. van S., 46 jaar, arbeider te Zonnemaire; J. S., 36 jaar, landbouwersknecbt te Zonne maire; H. K. L., 44 jaar, boerenknecht te DreischorA.' de Wr, 40 jaar, arbeider te Noordgouwe; J. R., 40 jaar, arbeider; W. B., 30 jaar, varenegezel; J. V., 37 jaar, arbeider; A. P. do L., 37 jaer, pakhuisknecht; P. H. van der W., 39 jaar; W. van der W., 52 jaar, hotelhouder en W. G.f 43 jaar, arbeider, allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boste, subs. 2 dagen hechtenis; W. de K., 48 jaar, land bouwer te Duivendijke en B. M., 41 jaar, arbeider te Brouworshaven, ieder tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis; A. K. weduwe van P. J. van don B., 58 jaar, arbeidster te Serooskerko en W. van S 46 jaar, arbeider te Zonnemaire, ieder tot f 6 boete, subs. 3 dagon hechtenisL. van I'., 43 jaar, arbeider en J. 8., 40 jaar, arbeider, beiden te Oosterland. ieder tot f 15 boeto, subs. 4 dagen hechtenis, en J. S. voornoemd tot f 15 boeto, eubs. 4 dagen hechtenis; M. de V., 37 jaar, landbouwersknecbt te Ouwerkork, tot f 3 boete, subs. 2 dagon heebtoni*; A. van dor O., 04 jaar, arbeider to Ziorikzee, tot f 10 boete, eubs. 4 dagen bochtenis; W. R., 34 jaar. landbouwer te Zierikzee, tot f 6 boete, Bubs 3 dagen hechtenis; E. P., huisvrouw van A. C., 33 jaar, arbeidster to Zierikceo, tot f 1 boete, eubs. 1 dag hechtenis; J. den H., 34 jaar, landbouwer te Zierikzeetot f3 boetoeubs. 2 dagen hechtenis, en A. B., 39 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 2 geldboeten elk van f3, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boeto; 2°. het als werkgever in een. verzekeringplichtig bedrijf de kosten voor hem voortvloeiende uit de Ongevallenwet aflwuden van het loon der verzekerden artt44 en 100 van de Ongevallenwet): J. C. B., 37 jaar, arbeider to Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 1 Dec. Door de arrond.-rechtbank zijn heden de volgende personen veroordeeld, wegens 1°. heling: P. L.; 55 jaar, koopman te Zierikzee, tot 14 dagen gevangenisstraf; 2°. verduistering, gepleegd binnen 5 jaar sedert de schuldige een tegen hem wegens verduistering uitgesproken gevangenisstraf heeft ondergaan: J. D-, 19 jaar, bediende te Ant werpen, tbans gedetineerd ia de strafgevangenis te Breda, tot een gevangenisstraf van één jaar; 3°. eenvoudige beleediging: J. K., 48 jaar, koopman, en P. K.f 21 jaar, arbeidor, beiden te Brouwerehaven, ieder tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 4°. twee misdrijven van mishandeling: A. G., 21 jaar, polderwerker te St.-Maartensdyk, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 5°. mishandelingC. P., 22 jaar, arbeider te Oud-Vossemeer, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 6°. mishandeling: J. R., 33 jaar, harmonica speler en J. R., 29 jaar, koopman, beiden te Bergen-op-Zoom, ieder tot een gevangenisstraf van één maand 7°. mishandeling: M. P-, 21 jaar, land bouwersknecbt te St.-Maartensdijk, tot een gevangenisstraf van één maand. Vrijgesproken: A. Q., 15 jaar en J. J. P. L., 16 jaar, arbeiders te St.-Pbilipsland, beklaagd van diefstal. R. M., 41 jaar, arbeider te Brouwershaven, beklaagd van opzettelijke vernieling. Dinsdag stonden voor" de rechtbank te Middelburg terecht de drie visschers uit de Belgische gem. Bouchanto, thans te Middelburg gedetineerd, die in den avond van 10 October te Walzoorden, bij het sluitingsuur der berbergen zich schuldig maakten aan ernstig verzet cn mishandeling van de maróchausseéa, tengevolge waarvan deze verplicht waren van hun vuur wapenen gebruik te maken en daarbij een der verzetplegera doodden. Het O. M. eischto tegen ieder 9 maanden gevangenisstraf. Do zitting werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De uitspraak is bepaald op 11 dezer. ST.-H1COLAAS. Hij is gearriveerd. Wie? Wel, St.-Nicolaas met zijn zwarten knecht. Gaat maar naar de wed. M 11 e r op de Oude Haven, en gy zult hem in zijn bisschopsgewaad met staf en mijter zien. En wat een voorraad grappige surprises heeft hij medegebracht: kippetjes, poesjes, eendjes, keezen en biggen, ai deze lieve diertjes met Boldoot's fijnste odeuren gevuld, zeer geschikt voor damesneusjes, vooral als deze in den aanstaanden zomer met de onwelriekende geuren van zekere Zierikzecsche wandeling de kennismaking mochten hernieuwen. In den winter wordt op de bedoelde wandeling 's mensohen reuk orgaan gelukkig niet op den proef gesteld. Als ik van den winter spreek, dan moet ik onwillekeurig aan den heer G. W. R i s o h in de St.-Domusstraat denken, die wanten beeft, waarin, al staat de thermo meter ook op twintig graden Reaumubr geen hand zal bevriezen. Wat de kou betreft, daartegen kan u ook de heer J. F. Smits, manufacturer in de Korte St.-Janstraat, in bescherming nemen. Hy toch zorgt er voor, dat gij met een stel onderkleeren en een stel bont er zoo warmpjes inzii, dat do strengste vorst op u geen vat heeft. Ook de heer H. van der Baan in de Poststraat, die eigenlijk de naaimachine tot het voorwerp van zijn handelsbedrijf gekozen heeft, meende, dat 't met bet oog op bet jaargetijde zija plicht was een flinken inslag te doen van polsmoffen en heerlyk gevoerde handschoenen. Vermelden wij nog, alvorens ons te goed te doen aan bet zoete der aarde, dat de heer Jacobi in de Nieuwstraat een étalage hoeft, die zoo grappig is, dat hij door Vreemde lingenverkeer oen diploma met medaille werd waardig gekeurd. En tbans, waarde lezers, en lezeressen zal naar oud gebruik de groote smulpartij een aanvang nomen. Daar ik op hot gebied van lekkernijen geen deskundige ben, en boven dien over oen spysorgaan beschik, dat slechts beperkte afmetingen heeft, zoo heb ik iemand, die in hot bezit is van een uiterst elastische maag, zoodat bij boeveelheden naar binnen kan slaan, waarvoor zelfs do Czar, die geheel Manttjourjje beeft opgeslokt, respect heeft, on dio bovendien zioh verheugt io een smaak, waarvaD de voortreffelijkheid blijkt uit de omstandigheid, dat bij hot verschil tusscben cacao van Blooker en dio van Driecsen of van Van Houten onmiddellijk onderscheidt, verzocht on gemachtigd in mijn plaats de banket- en koekbakkers te bezoeken. Iljj beeft aan mijn verzoek en opdracht gereedelijk voldaan, cn het volgend verslag uitgebracht: RAPPORT in den jare 1903 op den datum van één December opgemaakt 6d uitgebracht over de diverse banket en koekbakkeryen te Zierikzee, aan den Redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. «Vooraf ga de algemeene verklaring, dat ik overal, co by do door u reeds genoemde beeren bakkers én bij J. Bienefelt in de Korte St.-Janstraat, J. P. Uijl in de Nieuwstad, D. Hondsmork in de Nieuw straat, J. Kok op de Oude Haven, L. J. Verton in de Verrenieuwetraat, dewed. A. D. van de 81 o 1 p e in het Maar- straatje, do wed. J. A. M. K e n o n s op de Schui t haven en G. C. W a n s i n k op den Dam, heb aangetroffen het traditioneele, alom- bekende St.-Nicolaasgebak. dat naar voor vaderlijke gewoonte inzonderheid in de maand December veel verkocht en vororberd wordt, en waarop vooral do lieve jeugd zeer graag cn happig is. Opgemerkt heb ik, dat tusscben voornoemd gebak van den éénen bakker en dat van den anderen een min of meer uiteenloopend verschil is waar te nemen, dat hoofdzakelijk zyn oorzaak schijnt te vinden in de omstandigheid, dat de één voor de bereiding er van zich van natuurboter bedient, terwyl de andere kunstboter er voor gebruikt. Dezelfde kritische opmerking geldt ten aan zien van het letterbanket. Overigens hebben al de genoemde bakkers en baksters bon beste beentjo voorgezet, en ter gelegenheid van den op handen zijnden St.-Nicolaasdag allerlei aardige surprises voor oud en jong bedacht. Die surprises, mcerendeels van chocolade en suiker vervaardigd, waren in allerlei grappige vormen voorhanden, zoodat op dit gebied een verscheidenheid heerscht, die aangenaam aandoet. Hiermede is mijn taak volbracht". Wij zouden met dit verslag deze revue kunnen besluiten, ware het niet, dat wy nog één winkeliereter, die wy bijkans vergeten hadden, wensohen te vermeiden, namelijk mej. L." Anker in het Viecbslop. Zij heeft sigaren voor rookers en niet-rookers, sigaren van tabak, Manilla's en Havana's, prachtvol verpakt, en sigaren van chocolade, die een ieder kan verdragon. Daarbij kan men uit het groot aantal figuren van suiker en choco lade, die in haar salon geëtaleerd zijn, ook damesbarton koopen, dio anders niet te koop zyn, maar veroverd moeten worden. Ten slotte buide brengend aan het Bestuur van Vreemdelingenverkeer, dat den étalage- wedstrijd heeft uitgeschreven, cn aan den Zierikzeeschen winkelstand, die in dezen vreedzamen onderliogen wed y ver zoo mooi voor den dag is gekomen, wenschen wij allen een aangenamen en voordeeligen St.-Nico laas toe. Gemengd Nieuws. Eqq kleine kleuter van ruim 5 jaar vond, terwijl hij in de onmiddellijke nabijheid der ouderlyke woning te Bolsward bezig was in een ouden, afgeknotten, bollen boomstam te wroeten, een verzameling «blikjes", die er erg vuil uitzagen, maar hem toch zeer geschikt als speelgoed voorkwamen. Fluks werd de buit in de pet geledigd en toog hy er mee naar zijne moeder, die hem echter gelastte dien vuilen rommel weg te werpen. De kleine «beuker" had daarin echter weinig lust en zou er mee naar 't «stalt" loopen om ze te reinigen. Doch vóór hy daartoe overging nam moedor toch eerst eenB een kijkje en nu kwam ze tot de ontdekking, dat het tooh iets anders was dan vuile blikjes, want er stonden koppen op en by nader onderzoek bleek, dat bet echte Nederlandscbe munten waren en wel guldens en kwartjes. Spoedig werd nu de «vuile rommel" gereinigd en geteld en zie bet was een schat tot een bedrag van f 32.50. Hoe die in dien bollen boomstam gekomen was? Men vermoedt dat de munteD daar verstopt waren door een arbeider, die, ongeveer zes jiren geleden overleden, daar vroeger woonde en wel meer om naar het acbijnt voor hem overwegende redenen, de eigenaardige gewoonte had, iets voor zijne vrouw te verbergen.' De echat kwam goed te pas; 't jongetje maakt deel uit van een arbeidersgezin, dat dertien kinderen telt en fluks zijn de «vuile blikjes" dan ook omgezet in eenigen winter voorraad van brandstof en aardappelen. De moeder is, gedachtig aan het: «onder dezen pot zit nog een pot", nog al eens gaan zoeken, maar er was niets meer te vinden. TKLEGBAIIEH. 's-Gravenhage, 2 December. In de Tweede Kamer werden algemeene beschouwingen gehouden over de Staats begroting. De heer Mees betoogde de nood zakelijkheid tot beperking der uitgaven met bet oog op den toekomstigen financiëalen toestand. De heer Van der Vlugt, bestrijdende de bewering der Regeering dat de liberalen inconsequente socialisten zijn, ontkende, dat bet volk moet kiezen tusechen Christus of Marx. De heeren De Visser, Brummelkamp en 8cbokktng verdedigden de Regeering tegen het verwyt van halfheid en onvastheid van beleid. De hoer Passtoors, bestrijdende den beer Troelstra's beschuldiging, dat de Regeering de April-beweging beeft uitgelokt om aan do arbeiders een eiag toe te brengen, beweerde, dat do verantwoordelykbeid voor de ellende, voortgekomen uit de staking, geheel neerkomt op de leiders van de bewoging. IABKTBEBIOITEH, Gorinchem, 30 Nov. Op de veemarkt van beden waren aangevoerd i054 koeien, 2 nuchtere kalveren, 8 vette varkens en 261 biggen. Behalve in kalfvee, dat door buitenlandecbe kooplieden gekooht werd, ging er in de overige veesoorten feitelyk niet voel om. Jonge ossen en vaarzen waren althans in goede kwaliteit niet voorhanden en wyl de mindere soort nogal pryzig werd gehouden, was de omzet gering. Vette varkens en biggen lager. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 230 A f 300, melk koeien f 160 f A 230, kalf vaarzen f 160 a f 240, guiete vaarzen f 100 A f 140, 2|-jarige ossen f 170 A f 230, lj-jarige ossen f 100 A f 140, pinken f 80 A f 120, graekalveren f 40 A f 70, nuchtere kalveren f 12 A f 16, vette varkens f 0,18 A f 0,18J per K.G., biggen f 3 A f 8. Rotterdam, 1 Deo. Op de veemarkt waren aangevoerd 83 paarden, 612 magere on 995 vette runderen, 179 vette, 89 nuchtere en 209 graskalveren, 547 varkens, 247 biggen. Koeien en ossen 22 tot 34 ct,, stieren 25 tot 30 ct., kalveren 40 tot 50 ct., varkens 17 A 20^ ct. per kilo. Melkkoeien f 140 A f 275, kalf koeien f 145 A f 305, stieren f 55 A f 185, pinken f 50 a f 80, grasbalveren f 20 A f 60, vaarzen f 70 A f 155, allés mager vee; biggen f 4 f 12, paarden f 30 A f 100. Nnchtere kalveren, fok- f 14 A f 18, slacht- f 7 a f 13. Aanvankelyk was de handel in runderen goed, doch daar hot aanbod de vraag overtrof, gingen de prijzen achteruit en de beste spoelingrunderen werdon iets boven notoering betaald. Vette kalveren prima soort gingen ving van do hand, mindere soorten waren bijna niet to plaatsen. Voor den handel in graskalveren loopt het seizoen teneinde. De verkoop van kalf koeien voor België en kalfvaarzen voor Transvaal ver oorzaakte op de magere markt nog al leven digheid, verscho koeien blyven duur. Schiedam, 2 Dec. Noteering distillateurs 1U.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2