ZIGRIKZEËSCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 3 December 1903. (25 ierikzeesche Courant). Yerschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prga per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ite JAARGANG. i. 7932 Directeur I A 7. DE LOOZEL A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Uta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Ten gevolge van de ver plaatsing der Drukkerij naar de Nobelstraat kon ons nummer van Dinsdag niet tijdig bezorgd en ver zonden worden. A. J. DE LOOZE, Directeur. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieveD, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand November 1903. 1. A. M. Riemens, Nenzen. 2. J. Verwest, Rotterdam. 3. G. Slager Mz., id. op eiken Dond.erd.ag tot de eerste helft van Deo. a,S. op de Schuithaven. Wijziging Algemeens Politie verordening. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee vestigen er de aandacht op, dat door den Gemeentéraad, in zijne Vergadering van 28 October j.I-, de navolgende wijzigingen in de Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente zijn gebracht, welke wijzigingen thans in werking zijn getreden. Aitikel 1. In de Algemeene Politie-Verordening voor de gemeente Zierikzee van den 28 October 1898, gewijzigd den 27 Augustus 1900 en den 17 Februari 1902, wordt, tusschen de artikelen 38 en 39, het volgende artikel opgenomen: Artikel 38a. Het is verboden honden op den openbaren weg als trekdier te bezigen, wanneer zij niet *yn aangespannen met een borstriem, breed vyf centimeters en naar binnen met eene zachte voering verdubbeld, of met een gareel, dat goed opgevuld is, en aan strengen van ten ininsto één meter lang, terwijl, wanneer zy tusschen boomen voor de kar gespannen worden, de boomen moeten worden gedragen door een licht zadel, dat gemaakt moet zijn als volgt: a. tusschen de zadelkussens moet een gleuf zijn, zoo dat de ruggegraat niet gedrukt kan worden en de zadelkussens alleen naast de ruggegraat op de ribben stfun vinden; b. de draagriem mag niet door het zadel gaan, maar moet er van buiten op rnsten en geleid worden door twee ringen, welke aan beide zyden van het zadel zijn vastgemaakt; c. aan het zadel moet een zadelriem gehecht zijn, die onder den buik van den hoiid komt en op zijde wordt vastgegespt, en d. het zadel moet voorzien zijn van een bn<kriem, die insgelijks onder den buik van den hond gaat, doch nooit gespannen mag zijn. Bovendien moet, wanneer de honden onder de kar worden gespannen, worden zorg gedragen dat de afstand tusschen de schoft van den hond en de as van de kar ten minste vijf centimeters bedraagt. Artikel 2. In artikel 39 dier Verordening wordt tusschen de woorden vverboden" en »op" gelezen «binnen de be bouwde kom der gemeente". Artikel 3. Artikel 40 dier Verordening wordt gelezen: »Het is verboden honden, waarvan de schouderhoogte minder dan 60 centimeter bedraagt, en zieke, kreupele, gewonde of drachtige honden als trekdier op den open baren weg te bezigen". Artikel 4. Artikel 67 dier Verordening wordt gelezen: •Het is verboden met peeénwagens, geladen of niet, het gedeelte der Oude Haven tusschen de Appelmarkt en het Kraanplein te berijden, en m*t deze wagens bij het laden of lossen aan de havens van de gemeente te staan op minder dan 3 meter afstand van dep kaaimuur of de beschoeiing". Artikel 5. Artikel e8 dier Verordening wordt gelezen •Het is verboden op rijwielenmotorrijtuigen en motorrijwielen: a. te ryden over de klinkerpaden; b. te rijden door de Stadswandelingenmet rijwielen mag echter op de Touwbaan en het gedeelte Wandeling tusschen de Nobelpoort en de Touw baan worden gereden; c. in de bebouwde kom der gemeente te rijden met eene grootere snelheid dan 8 kilometer in het uur; •d. tusschen een half uur rh zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang te rijden zonder licht. De bestuurders dier rijwielen en rijtuigen zijn ver plicht, bij het voorbijgaan van personen en bij het omgaan van hoeken of krommingen eene bel of ander geraasmakend voorwerp te doen hooren. Verder zijn zij verplicht, om, naarmate van de om standigheden, de snelheid te verminderen telkens als de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Artikel 6, In die Verordening wordt, tusschen de artikelen 73 en 74, het volgende artikel opgenomen: Artikel 73a. Het is verboden het Vrijpoortje van de zyde der Oude Haven met beladen vracht- of goederenwagens, met één of meer paarden bespannen, in te rijden. Artikel 7. In artikel 174 dier Verordening wordt onder b tosschen 36 en 39 opgenomen „38a" en tosschen 73 en 78 lid 1 „73a". Zierikzee, den 18 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. IIIEUWSTIJDlStGE.il. Zuid-Affrika. Generaal Viljoen, die te Londen is aan gekomen en eenige dagen daar zal vertoeven vóór zijn vertrek naar Amerika, verklaarde aan een interviewer van de Daily News, dat de ontevredenheid in gansch Zuid-Afrika zeer groot ïb en dagelijks toeneemt. De repatriatie geschiedt niet overeenkomstig belofte. De Engeleche beambten, door lord Milner geïmporteerd, zijn zeer arrogant tegenover de Boeren. En de administratie kosten zijn veel te boog. Hg verwachtte, dat, zoodra er verkiezingen plaats hebben, de Britten met de Boeren znllen samenwerken om zoo den overheerschenden invloed der mijneigenaars te ontkomen. Amerika. Zondag 1.1. is te Washington aangekomen generaal Reyes, buitengewoon gezant van de regeering van Colombia, als drager van een voorstel van de Colnmbiaansche regeering, waarin deze zich bereid verklaart om aan do Vereenigde Staten, zonder eenigerlei vergoeding, af te staan alle rechten met betrekking tot bet graven van bet Panamakanaal, conform aan de bepalingen van het tractaat Hay-Horran. De goneraal heeft verklaard, dat de betreurenswaardige politieke ongeregeldheden, die de eenige oorzaak zijn geweest van de mislukking van het tractaat, geëindigd zijn dat Columbia behoefte heeft aan bet kanaal en dat zijn (Reyes) zending, in opdracht beeft van de Vereenigde Staten te vernemen welke de voorwaarden zijn. Van Port-Limon uit, beeft de generaal zich gewend tot verscheidene regeeringen van Midden- en Zuid-Amerika, waarin bij aandringt op den steun der diplomatieke vertegen woordigers te Washington, ten aanzien van zijn vroedzame zending tegen over de Unie. Roosevelt kwam Vrijdag uit Washington te New-York om de begrafenis van zijn oom James Graoie bij te wonen. Voor deze gelegen heid was hem een escorte verstrekt van 500 politie-agenten in uniform en in burgerkleeding. Honderd hunner zouden tijdens de kerkelijke plechtigheid in het kerkgebouw aanwezig zijn. Toch heeft Zaterdag een heel- of half krankzinnige den president nog een brief kunnen ter hand stellen, gericht tot keizer Wilhelm en een geneesmiddel beschrijvend voor keel- en stembanden-aandoeningen. Rusland. Een jonge Duitecher kwam dezer dagen te St.-Petersburg, om een bezoek te brengen aan zijn aldaar woonaohtige ouders. Hij kooht zioh voor deze gelegenheid een nieuwe pet. 's Avonds thuis komende, vond hij tot zijn verbazing twee goed gevulde geldbeurzen in zijn broekzak. Hoe ze daar inkwamen, kon bij niet gissen. Da daarop volgende avonden, tot drie, vier maal achtereen, deed zich hetzelfde geval voor, zoodat onze Duitschor ten slotte ongerust begon te worden. Op zulk een geheimzinnige wijze rijk te worden, kwam hem tooh al te kras voor I Hij gaf der politie kennis van het feit. En wat bleek nu na onderzoek? Dat een bende zakkenrollers, dertien in getal, bij den petten- fabrikant, waar ook onze Duitsoher zijn hoofd deksel had gekocht, dertien petten besteld had van gelijk maaksel, teneinde daaraab elkander te kunnen herkennen. Echter één van de dertien, alweer het «ongeluksgetal" had zijn pet niet afgehaald en deze had de winkelier aan den vreemdeling verkocht. Natuurlijk zagen nu de boeven hem aan voor hun handlanger, en lieten eiken avond een gerolden buidel met geld in zijn zak gigden, totdat de politie van het geval hoorde, en eenige der zakkenrollers in handen kreeg. Onze jonge man, die onwillekeurig daartoe als «medium" dienst had gedaan, gaf der politie een aardig gesohenk. Frankrijk. Algiers, 30 Nov. Tengevolge van stort regens overstroomde een dertig meter breede vloed het dorp Marguórithe, gelegen op de helling van een berg. De watermassa met rotsblokken vermengd, wierp alle muren omver en sleepte alles mede. De bewoners vluchtten in alle haast, terwijl ze hun inboedels, huisdieren enz. moesten achterlaten. De schade is aanzienlijk. Ouitschland. De Dziennik Poznanski komt het gerucht weer opwarmen, dat prinses Elisabeth van Hessen het slachtoffer is geworden van een poging, om de geheele keizerlijke familie van Rusland te Skernewi'ze met stryohine te vergiftigen. Door den Duitschen bond van werk gevers in de bouwbedrijven te Stuttgart is het besluit genomen, alleen die werklieden in dienst te nemen, die in het bezit zijn van een arbeidsgetuigsobrift. De regeering ia bezig, een wetsontwerp voor te bereiden, strekkende tot invoering van een vaste taxe voor geneesmiddelen, om te voorkomen, dat de apothekers zich op onrechtmatige wijze bevoordeelen. Aan alle bondstaten, die reeds zulk eeu eigen taxe hebben, namelijk Beieren, Wurtem- berg, Saksen, Hessen en Elzag-Lotbaringen, zijn 9000 recepten ter taxatie toegezonden. Deze schatting zal dienen als grondslag voor het nieuwe wetsontwerp. BelgiS. Een verruiling. Een zekere C. te Schaar beek ging trouwen. Eo daartoe was natuurlijk de toestemming van zijn oudera noodig. Doch deze komen niet goed overeen en hij had er gaarne zijn moeder buiten gelaten, te meer daar deze toch niet met haar man samen woont. Hij sprak dus een groentevrouw aan en vroeg of zij bij de trouwplechtigheid de rol van moeder wilde vervullen. Zij stemde toe, ging mee naar de trouwzaal en antwoordde heel plechtig ja, toen descbepene vroeg of zij toestemde in het huwelijk. Dit kwam nu ter ooren der moeder, die geeu vrede bad met die historie en een klacht bij het parket indiende. Dat muisje zal dua een staartje hebben. Op den Kouter te Denderbelle heeft men Zaterdag het lijk van een veekoopman gevooden, Van der Jeugd, die Vrijdag naar de veemarkt van Brussel was geweest. De hals vau het lijk was doorgesneden en bet hoofd hing er bijna geheel af. Men bevond dat al het geld van den ver moorde verdwenen was. Er moet tusschen de moordenaars en hun slachtoffer een hevig gevecht hebben plaats gehad, want de grond was op de plaats der misdaad geheel om- i Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest. Nr.bij Aarseele ie Zaterdag een trein, die te half 11 uit Deinze vertrok, ontspoord, tengevolge van het springen van den locomotief ketel. Het voorste gedeelte van het stoomtuig vloog in stukken. De machinist, de stoker en de hoofdconducteur werden zwaar, het andere treinpersoneel minder gekwetst. Daar de spoorweg hier aleohts enkel spoor heeft, had het ongeluk een erge belemmering in den dienst tot gevolg. De sporen zijn verwrongen en de bouten dwarsliggers tot splinters verbrijzeld. Een stuk staal van -400 kilo's zwaar werd 100 meters ver geslingerd. De ontploffing word een mijl in de rondte gehoord. Het Willemsfonds te Gent is begonnen met een nieuwe practische poging tot ver betering van den volkszang. Het riep alle vrouwen van goeden wille op tot een vergadering er kwamen onge veer 80 en leerde haar twee mooie volksliederen: «Lentelied", van Mol, en «Een Vrouwke gezwind te spinnen zat" van Antheunus. De vrouwen kenden die liederen binnen een tijdsverloop van één uur en zij beloofden de volgende week terug te komen en hare i vriendinnen mee te brengen, om de thans I geleerde liedjes te zingen en twee nieuwe te j leeren. Na de vrouwen komen ook de mannen aan de beurt. Op een binnenschip te Antwerpen had Vrijdag de 27-jarige, half onnoozele dochter een pak geldswaardige papieren van haar ouders verbrand. Wat er daarna in het gezin gebeurd is weet men niet, maar de gevolgen zijn treurig. Zaterdagmorgen haalden andere schippers de dochter uit het water waar zij óf in viel óf in sprong. Zij moest naar het ziekenhuis gebracht worden. Maandagmorgen werd de 63-jarige moeder dood opgehaald. En de vader is verdwenen. Zondagmorgen werd hij nog beschonken gezien en men vreest voor zelfmoord. ■edarland. Haarlem, 1 Deo. Op de Nieuwe Groen markt alhier heeft een tweejarig kindje zichzelf geworgd. Het stond op een doos bij het raam en is daar blijkbaar afgevallen, juist met het hoofdje in een gordijnkoord, waaraan het dood gevonden werd. 's-Gravenhage, 30 Nov. Het ligt in bet voornemen der regeering bet korps der Rijks veldwachters gaandeweg te versterken en uit te breiden. Een wijziging in de bestaande pensioenregeling komt vooralsnog niet nood zakelijk voor. Een wijziging in de regeling van de vergoeding bij het doen van trans porten is aanstaande. Maassluis, 30 Nov. Met het Zaterdag avondgetij (100 d.M. water) werd zonder succes aan het schip «Mneme" getrokken door de sleepbooten «Oostzee", «Wodan", «Rotterdam" en «Pernie". Zondagmorgen werd de lossing der lading hervat door de bemanningen der blazers en met dat getij (98 d.M.) vruchteloos getrokken door de sleepbooten «Noordzee", «Oostzee" en «Wo dan". Met het avondgety (98 d.M.) werd alleen nog te vergeefs getrokken door de sleepboot «Wodan", De blazers hebben ook bedennaoht geladen en heden wordt de lossing door de gewone werklieden voortgezet. Tot nu toe werd 850 ton lading gelost. Hedenmiddag met hoog water werd weder getrokken door de sleepbooten «Wodan", «Rotterdam" en «Valk". In de positie van het schip is nog niet de minste verandering gekomen. Bij laag water staat bij het schip ongeveer 7 voet water. Rotterdam, 1 Deo. Een hevige brand werd gisterenavond halftwaalf ontdekt in bet achterpand van het gebouw der firma C. C. J. Pluygers, groothandelaars in ohemioaliën aan de Boompjes alhier. De brandweer was spoedig in grooten getale aanwezig, doch, gevoed door den grooten voorraad chemicaliën, bood het vuur langen tijd weerstand aan de zee van water, welke er in werd geworpen. Was aanvankelijk aan de voorzijde weinig van het vuur te zien, meer en meer kwam het ook naar voren, en omstreeks óéo uur stonden ook de twee bovenste verdiepingen, benevens bet dak, in lichtelaaie. Thans echter kreeg de brandweer ook meer gelegenheid om het vuur te bereiken, en, badat het nog een half unr met onverminderde kracht had voortgewoed, werd het merkbaar, dat de brandweer terrein won. Daar het brandende pand onmiddellijk aan het Maas-hótel grensde, kwam ook dat in groot gevaar en had de brandweer handen vol werk om dit te beschermen, waarin zg ook slaagde. Zoowel brand- als waterschade zijn zeer groot. Het pand aan de andere zijde verkeerde intusschen in grooter gevaar en werd dan ook aan de achterzijde reeds door het vuur aangetast. Daar wist de brandweer het even wel onder bedwaug te houden. Ongeveer 2 uur was men den brand meester. De brand was het eerst ontdekt door de echtgenoote van den heer De Joode, directeur van het Maas-bötel. Deze hoorde een ruit breken, waarop de heer De Joode zich oaar de tweede verdieping spoedde om te onder zoeken wat de oorzaak was. Zijn eerste werk was de logeergasten, ten getale van 16, te wekken en in veiligheid te brengen tevens waarschuwde hg per telefoon het oentraal- bureau, zoodat ook de brandweer spoedig aanwezig was. Van uit het Maas-hotel zelf had men inmiddels reeds met de eigen brand leiding een poging tot blussehen aangewend. Het aangetaste pand is van binnen geheel uitgebrand. Wel waren geen muren bezweken, doeh de vloeren waren alle ingestort. Het kantoor, op de eerste verdieping, kreeg geen brandschade, doch veel watersohade. Een aantal boeken zijn hedenmorgen geborgen kunnen worden. Van den kolossalen voorraad chemisohe en pharmaoeutiache preparaten, verband-artikelen, enz. is niet anders gespaard gebleven dan eenige vaten in het benedengedeelte. Tegen half drie kon de brandweer achter eenvolgens inrukken. De stoomspuit I en «Gemeentewerken" houden aan de Boompjes en de Soheepmakersbaven den smeulenden puinhoop nog in bedwang. Sliedrecht, 1 Dec. Op ruim 76-jarigen leeftijd is Zaterdag alhier overleden de heer Adriaan Volker Lz., de man, wiens naam niet alleen verbonden is aan vele der voor naamste waterstaatswerken van ons vaderland, maar die ook de ondernemende uitvoerder is geweest van vele groote havenwerken in bet buitenland. Het ie waar, de heer Volker heeft geleefd in eeu zeer gelukkig stadium van onze ontwikkeling op waterbouwkundig gebied, maar toch aan zijn vele individueele eigenschappen, zijn kennis en zijn groote werkkracht had bij de reputatie te danken van «de koning der aannemers" te zijn. Zijn naam cal verbonden blijven aan het kanaal van Hansweert, aan het reuzenwerk over het Hollandsch diep, aan den Rotter- damsohen Waterweg, aan groote werken te Duinkerken, Calais, Boulogne en Ostende, in Spanje en Roemenië. Op 70-jarigen leeftijd ondernam de krasse grijsaard nog een reis naar Egypte met het oog op verbeterings- werken van het 8uezkan«al, want tot aan den avond van zijn leven bleef zoo noodig het oog van den meester over 't werk gaan. Door zijn vakkennis en zijn energie heeft de heer Volker in het aannemersbedrijf groote verbeteringen gebracht. Invoerder van de nieuwste werktuigen op waterbouwkundig gebied, als klepschouw, baggermolen, zand zuiger enz., zouden vele der genoemde werken niet zoo welgeslaagd zijn zonder den ondernemingsgeest van den heer Volker. Men denke slechte hoe na jaren sukkelens met den Waterweg, de eerste zelfladende zandzuiger bier te laode met succes werkte. Ook als menech heeft de heer Volker zioh groote achting en veel vriedschap ver worven. Vanzelf heeft de welvaart van het bedrijf honderden gezinnen ruimschoots brood verschaft, ook in tijden van stilstand, maar tevens was de heer Volker de weldoener van de minderbedeelden in zijn omgeving. Vaak stelde de eenvoudige, bescheiden man zelfs anderen in staat om te geven en wol te doen, opdat men niet zou weteu van waar de milde hand kwam, die zoo gaarne den nood lenigde of een moedige daad beloonde. Het heongaan van den heer Volker zal dan ook door velen worden gevoeld. De heer Volker was begiftigd met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Dordrecht, 30 Nov. Zaterdagmiddag had op het rangeerterrein bij het station Zwijn- drecht een ernstig ongeluk plaats. De 52-jarige Pieter Steeds te Rotterdam (Feijenoord) woonachtig, deed als hulpremmer dienst op een goederentreindie eiken middag van Rotterdam komt. Hg wilde zich, zooale ge woonlijk, na afloop van zijn dienst, over het rangeerterrein benedendyks begeven. Toen hg de spoorlijn overging, scheen bij niet be merkt te hebben, dat men juist een paar wagens had losgelaten, die voor een der fabrieken langs den dijk bestemd waren, zoo- dat hij met de buffers iu aanraking kwam. Hij struikelde en geraakte onder de wielen van de beide wagens, waardoor beide boenen ernstig verwond werden; één daarvan werd afgereden, het andere versplinterd. Dr. Stoutenbeek uit Zwijndrecht verleende de eerste heelkundige hulp. De gekwetste werd per trein 2,58 G. T. uit Zwijndrecht naar deze stad vervoerd, waar men hem naar het ziekenhuis overbraoht. De toestand van den gekwetste was toenz eer'ernstig. In het ziekenhuis werd het verbrijzelde been nog geamputeerd, maar niets mocht meer baten en omstreeks 6 uur overleed de man. De ongelukkige laat eeu weduwe met 5 kinderen achter. Uit Stad an Provincie. Zierikzee, 2 Deo. Nadat Maandagavond de openbare zitting van den Gemeenteraad heropend was, werd bjj de rondvraag het j woord gevraagd door den heer W. C. de Crane, naar aanleiding van het door i den heer F. F. Leupen aan de leden van den Raad gezonden verweer in zake zijn i aanvraag om verbooging van traktement als j leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, 1 waarin hij een geheel andere voorstelling van 1 de zaak geeft als door den Voorzitter bij zijn 1 bestrijding van die aanvraag in de vorige j raadszitting is gegeven. I Spreker neemt gaarne aan, dat de Voor zitter in deze te goeder trouw is geweest, maar wil er toch op wijzen, van hoe nadee- ligen invloed een onjuiste voorstelling op de stemming moet geweest zijn, wanneer de door den heer Leupen gedane mededeelingen waar heid bevatten. Ook nu is weder gebleken, hoe raadzaam het is bg alle zaken het Middelbaar of Lager Onderwgs betreffende, alvorens die in den Raad te brengen, de daarbg betrokken com- missiën te raadplegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1